Verse tekens in bomen Amsterdamse Bos leiden politie naar begraven schat ROL VAN ADVOCATE TE VERWAARLOZEN? m 3 i „Ochtendje Nederlands'' voor Seth Gaaikema Boter vier cent DUURDER Demonstratie bouwvakkers Amsterdam Thuis best!', Ar Alle geld van Irene-Comité nog op bank De Gaulle in geleend bed van 2.20 meter Filmsterren op schip in nood Zwaailicht en sirenes tegen rovers IK obo:röOK Triest begin „watertram" in Amsterdam spiegel voor verliefden van alle leeftijden H BAKKERS-SPECULAAS ORRIS' Tegen tarief stop Het weer Koude nacht In pompstation Langparkeerders laten het afweten IN DE WINTER Dopen aan huis in kerkdorpen van Limburg M ECHTE BAKKERS see iviurcma vepreijou tnaf! DONDERDAG 1 OKTOBER 1964 88ste JAARGANG No. 31859 Sieraden in opgeknoopte zak doeken. Gisteren is Seth Gaaikema geslaagd voor zijn docto raal Nederlands aan de Groningse Universiteit. De ca- barettier-Neerlandicus Gaaike ma rechtsontvangt hier de officiële papieren uit handen van prof. G. van Es. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 1 okt. De buit van de zaterdag in de Hei- ligeweg alhier gepleegde juwe lenroof is terecht. Het hoge tem po, waarmee de politie van het bureau Singel in samenwerking met de politie van Dortmund werkt aan de ontknoping van de ze geruchtmakende zaak, heeft er toe geleid, dat de juwelen gister middag in het Amsterdamse Bos konden worden opgegraven. Ook werden op ongeveer twee kilo meter van deze plaats drie pisto len met bijbehorende munitie ge vonden. Deze reeks successen werd compleet gemaakt door de vondst van de kleren, die de ro vers tijdens de overval droegen, en die zij kort daarna wegwier pen in het troebele water van de Petroleumhaven. pak voor 8i 6 maaltijden Overval zien - i: Verse tekens in bomen van het Amsterdamse Bos leidden politie agenten naar de plek waar de ju welen, zaterdag aan de Heiiigeweg geroofd, lagen begraven. Met twintig man is men aan het gra ven geslagen. BARTELJORISSTRAAT 5 Dames- en herenregenjassen IK OOK IK OOK IK OOK abonneer mij op deze krant Het abonnementsgeld week') betaal Ik per maand') kwartaal') Deze bon In geslote' O q enveloppe zenden naa> 5 bureau van dit blad KOO KI *00 KI *00 XI AMSTERDAM, 1 okt. De hoofdstedelijke „watertram" heeft vanmorgen in werkelijke dienst gedebuteerd. Vanaf vier punten in de- buitenwijken van de stad zijn rondvaartboten naar het cen trum gevaren. Keurig op tijd en zelfs binnen het schema van een half uur dat men voor het afleg gen van de verschillende routes had vastgesteld. Toch kon men moeilijk van een feestelijk begin spreken. Want de belangstelling voor de watertram beperkte zich vrijwel uitsluitend tot de pers en enkele heren van publieke wer ken, het gemeentelijk vervoerbe drijf en de politie, die de opdracht hadden gekregen om eens te zien hoe nu de eerste vaart verliep. BUREAU SMEDESTRAAT 5 tWAKlENÏ Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef. 4790 Bijkantoor en Red IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W A. M van der Kallen Algemeen hoofdredacteur: Albert Welling Adjunct hoofdredacteur: Paul Kropman. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter- hoogte Omroepers 20 cent per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertenties eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 75 cent per week, 3.25 per maand, f 9.65 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avondr tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. v." iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiNiniiiiniiiiiiiiiiiiiiimifi V tllllllllllllllllllllillllllllllltlllllllllllllllIIIIIIIIIItlllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllin IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHillllllH Juwelen, kleren en pistolen van gangsterbende gevonden Seth Gaaikema, de bekende figuur in de wereld van het cabaret, is gistermiddag „met veel ge noegen" geslaagd voor het doc toraal examen Nederlandse taal en letterkunde. Terwijl de hoogleraren prof. dr. G. A. van Es, prof. dr. A. G. Jongkees en prof. dr. P. A. Ver burg de jeugdige caharettier exami neerden, stroomden vele belangstel lenden toe, om in de gang te wacn- ten op de uitslag van het examen, riet duurde iets langer dan normaal, maar de uitslag was dan ook „met veel ge noegen". Onder de belangstellenden waren vele medewerkers aan de musical „Carnival", die in Groningen werd opgevoerd ter gelegenheid van het 350-jarig bestaan van de R.U. te Gro ningen. Drs. Seth Gaaikema bekroonde zijn studie binnen de normale tijd. Hij kreeg bekendheid door de Nederland se vertaling van musicals als „My Fair Lady", „Oliver" en „Kiss me Kate". Ook heeft hij regelmatig aan deel gehad in de cabaretprogramma's en oudejaarsavondconferences van Wim Kan. Seth Gaaikema heeft op het ogenblik een eigen cabaretpro gramma (met begeleider Roelof Stal knecht), „Avondje Nederlands", dat dit voorjaar in Amsterdam in premiè re ging. T (Van onze Limburgse redacteur) W'ITTEM, 1 okt. in tot deze gemeente behorende kerkdorpen tValli en Nijswiller worden vanaf vandaag tot en met 31 maart de pasgeboren kinderen niet meer in de kerk ,maar aan huis gedoopt. Pastoor J. Mullenders, die beide zuid- Limburgse kerkdorpen gelegen aan de Rjjksweg MaastrichtVaals bedient, heeft deze maatregel op grond van praktische overwegingen getroffen. „Gedurende deze periode", zo meent hij, „is het doorgaans geen weer om met babytjes naar de kerk te gaan. Bovendien biedt het dopen aan huis nog het voordeel, dat de moeder bij het doopsel van haar kind aanwezig kan zijn". Pastoor J. Mullenders, die sterk geporteerd is voor vernieuwingen in de kerk, hoopt, dat het dopen aan huis in de nabije toekomst regel zal worden en dus niet om praktische redenen al leen 's winters zal geschieden. DEN HAAG, 1 okt. De Bond van Coöperatieve Zuivelverkoopvereni- gingen heeft besloten de boterprijs te verhogen met 4 cent per psikje van 250 gram. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 1 okt. Naar schat ting tweeduizend Amsterdamse bouw vakarbeiders hebben gistermiddag een massale demonstratie gehouden op het Kwakersplein in Amsterdam, gevolgd door een protestmars door de stad. Einddoel van de tocht was het kantoor van de samenwerkende patroonsvereni gingen in de Jan van Nassaulaan, waar een petitie werd aangeboden. In deze petitie stelden bouwvak kers de drie volgende mail beëin diging van het justitieel Optreden als er in overleg tussen werkgever en werknemer hogere lonen worden betaald, dan in de cao worden toege staan, afschaffing van de tariefstop en een loonsverhoging- Dezelfde eisen werden voorgelegd aan de fractievoor zitters in de gemeenteraad. De demonstratie, die een betrekkelijk rustig verloop had, was georganiseerd door het Bouwvak Actie Comité, waar van Klaas Staphorst voorzitter is. Be geleid door mannen van de bereden po litie trok de onafzienbaar lange stoet door de straten. Er werden spandoeken meegevoerd met leuzen als „Tariefstop is produktiestop" en „Prijzenstop- loonsverhoging. „De woningnood zeil nog jaren duren als er geen verbetering komt in de po sitie van de bouwvakarbeiders", zo zei voorzitter Staphorst in zijn toespraak voor het gebouw van de patroonsver enigingen. Hij had veel kritiek op de Looncontroledienst. De methodes, waarvan deze zich bedient, zijn volgens hem niet eerlijk. De bekentenissen van de 34-jarige Duitser Helmut Balk, een van de drie hooldverdachten, hebben belangrijk bij gedragen tot de snelle ontwikkeling van het onderzoek. Zoals bekend heeft deze de in Amsterdam ingesloten Petras Do- minas als hoofddader aangewezen en beschuldigd van doodslag op een café houder en diens zuster. Hij gaf echter ook aanwijzingen over de plaats waar de drie pistolen waren verstopt. Hij zei niet te weten, waar de juwelen lagen. Die waren door Dominas begraven. Balk is gistermiddag onder geleide van hoofdinspecteur Valken en Oberkommis- sar Löblein in Amsterdam aangekomen. Ongeveer twintig politiemannen na men gistermiddag deel aan het graaf werk in het Amsterdamse Bos. Om streeks twee uur werden de pistolen ge vonden in de omgeving van de cam ping. Deze plaats stond ruw aangegeven op een kaartje, dat Balk de politie had gegeven. Verse merktekens in bomen wezen de rechercheurs vervolgens de weg naar de plaats, waar de juwelen verstopt waren, in de buurt van het stoomgemaal. De sieraden waren ingeknoopt in (Advertentie) maakt u slank de maaltijd in een koekje indesmaken: vanille - chocolade kaas twee zakdoeken. In plastic zakken ver pakt werden zij overgebracht naar het bureau Singel. Commissaris Landman kon nog niet zeggen of de gehele buit gevonden was. Het was niet mo gelijk gisteravond nog de eigenaar, de juwelier Schipper, met de vondst te confronteren. Eersi zal een speur hond moeten uitmaken of .Dominas de sieraden in handen heeft gehad. Commissaris Landman verklaarde gis teravond op een persconferentie, dat hij de sieraden zelf nauwelijks gezien had. Hij meende echter, dat hij seen witte stenen tussen het goud had ge zien. Het is mogelijk, dat de edelstenen uit de sieraden zijn gehaald en naar een andere plaats vervoerd. Hiervoor zou de eveneens in Amsterdam inge sloten Duitse advocate mevrouw Kreu- zer kunnen hebben gezorgd. Maar com missaris Landman geeft toe. dat hi) daarvan niet meer zo zeker is als hij aanvankelijk was. Ook is hij enigszins teruggekomen op zijn vermoeden, dat de advocate het meesterbrein van de ben de is geweest. „Mijn volle overtuiging is weg. Ik moet wel bijna aannemen, dat Dominas de spil is geweest, waar om alles draaide", zo zei hij. „Mevrouw Kreuzer heeft een verkla ring afgelegd, die ik persoonlijk nu geloof. Zij zegt, dal* zij alleen naar Amsterdam gekomen is uit verlangen de oven-al te zien. Dominas had haar al zoveel over zijn avonturen verteld, dat zij nu wel eens met eigen ogen wilde aanschouwen hoe hij te werk ging. Zij heeft steeds nauw contact met de onderwereldfiguren gehad. Zij wist lang van tevoren van Dominas' plannen voor de overval in de Heiiigeweg, die aanvankelijk op 19 september was ge pland. Op die dag kwam zij zelfs in alle vroegte met een taxi vanuit Essen naar Nederland. Haar moeite werd toen echter niet beloond. De operatie ging om onbe kende reden niet door. Later op die dag reed zij door naar Noordwjjk, waar Gerlinde met haar verloofde haar vakantie doorbracht". Op Gerlinde rust thans een zwaarde re verdenking, dan op haar moeder. Zij heeft namelijk kort voor de overval gezien hoe Dominas in hotel Polen zijn pistool laadde. Daarbij hield hij vijf patronen over. „Die moest ik van hem door het toilet wegspoelen", ver klaarde zij. Zij vergat dit echter en stopte ze in een plastic zakje in haar tas. Bij het doorzoeken van de kamer werden zij gevonden. „Nadat Dominas het hotel was uitge gaan, hoorde ik plotseling een schot", zo luidt het verhaal van Gerlinde ver der. Ik werd daardoor erg nerveus en ging naar buiten. Een tijd lang liep ik op en neer door de Kaiverstraat. Daarna ging ik een zijsteeg in naar het telegraafkantoor. Toen hoorde ik plotseling weer een schot. Meteen dacht ik aan de patronen, die ik had moeten wegspoelen". Vannacht heeft commissaris Landman het resultaat van de verhoren van Ger linde en Dominas de laatste laat nog steeds niets los op papier gezet. Vandaag zijn zij voor de officier van justitie geleid. Het is nog niet zeker of de zaak verder door de rechtbank van Dortmund behandeld zal wor den of door die van Amsterdam. In ieder geval zal de bende zich in Duits land moeten verantwoorden wegens doodslag op de caféhouder en zijn zus ter. Oberkommissar Löblein deelde op de persconferentie mee, dat mevrouw Kreu zer hem weinig interesseerde, maar dat hü erg gebrand was op de drie pistolen, in verband met in Duitsland gepleegde misdrijven. Te zijner tijd zullen zij in zijn bezit worden gesteld. Volgens de Duitse politiechef betaalde Dominas zijn handlangers na iedere geslaagde ope ratie. Het bedrag werd meestal van (Vervolg op pagina 5) WAT IS ER MET DIE TWEE AAN DE HAND. JAN ZE LUISTEREN NAAR ELKAAR MAAR MAN, KUKDAN TOCH... IsiiïSK ><-. Aclvprlentie I NIJMEGEN, 1 okt. In verband met het feit, dat een zekere dr. T. M. Leiser uit Nijmegen, een genaturaliseerde Duit ser, bjj de justitie aangifte wegens ver denking van verduistering tegen de voor zitter van het Comité Huwelijksgeschenk Prinses Irene, dr. J. P. Gribling, heeft gedaan, heeft De Gelderlander de Ne- derlandsche Credietbank te Nijmegen enige inlichtingen over de daar gedepo neerde gelden van het Irene-comité ge vraagd. De directie van de bank deelde dit blad mede dat: 1. alle aan het comité gezonden bijdragen op deze bank staan: 2. nog geen enkele dispositie -- ook niet door dr. Gribling heeft plaatsgevon den en dat derhalve 3. al het geld nog op de bank aanwezig is. (A Ivertentie) HEERLIJK GEKRUID alléén bij de. dagelijks vers MONTEVIDEO, 1 okt. (UPI) De regering van Uruguay bereidt .f1™ reeds voor op de komst van president de Gaulle van Frankrijk op 8 oktober. De regering heeft de in Montevideo woonachtige Fransman Bondeneau be reid gevonden een bed van 2.20 meter lengte tijdelijk af te staan ten behoeve van de grote president. Verwachting tot vrijdagavond: (opgemaakt om 11.15 uur) Droog weer met weinig bewolking. Koude nacht met in hoofdzaak in het noordoosten en oosten van het land plaatselijk nachtvorst. Mor genmiddag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Zwakke tot matige oostelijke wind. VRIJDAG zon: 6.42-18.16 maan: 2.11-17.37 BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIOSE5TRAAJ, IbyjKQNWGSPLtlNI AMatRDAMJEl. 223596 HOLLYWOOD, 1 okt. <UPI) Gis teren zijn pogingen ondernomen, om een groep filmers en filmsterren, onder wie Maria Schell. Stanley Baker, Theo dore Bike) en Victor Jory, van een door de storm bedreigd schip in de baai van Mazatlan in Mexico af te halen, aldus een woordvoerder in Holly wood. De woordvoerder, Gene Schwamm, ver klaarde, dat het schip ruim 20 kilo meter buiten de Rust het roer ver speelde in een storm. Hij was van de reddingspoging op de hoogte gesteld ooor één van de reeds geredde personen. Op het schip in nood, de „Hirundo" wordt in opdracht van de Verenigde Naties een film over de lotgevallen van vluchtelingen na de tweede wereld oorlog opgenomen. Aan boord van het schip bevonden zich gisteren ongeveer 110 personen, aldus Schwamm. UTRECHT, 1 okt. De exploitant van het pompstation '„Proostwetering" aan de Rijksweg van Utrecht naar Am sterdam hoopt door een geel zwaai licht en een krachtige sirene voortaan rovers op een afstand te houden. Het zwaailicht boven op het dak van dit station is van een afstand van vijf ki lometer zichtbaar. In en rond het star tion bevinden zich diverse knoppen waarmee het alarmsysteem door de pompbedienden of de indringers in wer king kan worden gesteld. Ze zijn on opvallend aangebracht. Niet-ingewij- den zien ze niet. De exploitant van dit nabij het indus trieterrein Lage Weide gelegen pomp station heeft deze ingrijpende maatregel genomen nadat in het begin van dit jaar inbrekers hadden geprobeerd de kluis van het bezinestation te laten springen. Het pompstation werd toen ernstig beschadigd, maar de kluis bleef intact. Het alarmsysteem is giste ren in gebruik genomen. De pompbe dienden hopen dat het nooit behoeft te werken.... I I I Naam: Adres: a Woonplaats: Doorbalen wat niet wordt verlangd. (Van onze verslaggevers) „Niet al te druk, luidde hun voorzich tige commentaar tijdens de vroege vaart tussen het stedelijk schoon van Amster dam door. Wij, die voor dit debuut onze keus hadd .m laten vallen op de boot die vanaf de Kostverlorenvaart bjj de Jan van Galenstraat naar de Herengracht in het centrum zou varen, voeren zelfs uit sluitend met collega's van de krant en enkele nieuwsgierigen van de gemeente af. Fn met al die ruimte op een wel zeer gerieflijke wijze. De inspecties van lan delijke ochtendbladen hadden een hele stapel kranten voorin de boot gedepo neerd, waarvan de exemplaren met een beleefd „goede morgen" aan de passa giers werden overhandigd. Eigenlijk een voortreffelijk begin van de dag, zo von den wij, zo'n tocht door het ontwakend Amsterdam, ongrijpbaar voor het top- verkeer dat moeizaam langs ons en bij de bruggen over ons heen flitste. En dan, zo zed ons de schipper, „heb ik van mijn bazen volmacht om de passagiers zo behulpzaam mogelijk ce rijn. Als het met de waterhoogte te rijmen valt, zet ik ze nog voor de Atoep van hun werk af ook... „We zullen de eerste tijd gewoon blij ven doorgaan. Wel passagiers of geen passagiers, we varen, vertelde ons de heer C. Boekei, een van de rondvaartre- ders, die gezamenlijk de watertram ex ploiteren. De start was niet best dat geef ik eerlijk toe. Mijn boot startte by de Amstelveense weg. Er was hier nog een reserveboot heengestuurd ook. Ik verkocht vanmorgen drie enkele reis- kaartjes van een gulden aan mensen die het eerst eens wilden bekijken en één abonnement 30,— per maand)Dat is met veel. Ik behoorde van begin af aan ook tot de pessimisten ten aanzien van deze watertram. Maar ik wil het initia tief van de tien textielhandelaren, die hiermee begonnen zijn, niet direct afval len. Ik blijf voorlopig meedoen." Dit commentaar kregen wij ook van de be drijfsleider van de rederij Bergmann, die ons verzekerde dat men voorlopig drie maanden lang wil doorgaan. Duidelijk teleurgesteld was de heer B. Reyn, de grote man van de T-10-groep, waarvan het iniatief voor de watertram is uitgegaan. Ik had toch op zijn minst op zeventig man gerekend. Want ik moet het hebben van de mondreclame. Mijn probleem is namelijk hoe blijf j« de mensen er voor warm maken. Dat is een plan met mogelijkheden, dat houd ik vol. Maar ja, als .akenman moet je nooit verwachten dat iets nieuws meteen het succes krijgt dat je ervan verwacht, In ieder geval wordt er nu weer over gesproken. Wij gaan door met onze bor denactie. Ik blijf van mening dat we de grachten voor het personenvervoer beter benutten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 1