Britse verkiezingsstrijd Jouwende menigte voor Sir Alec Labour wil goedkoper vliegtarief Premier Khroesjtsjev Nu alle aandacht op het produceren van consumptiegoederen goed u Plan-Hallstein aan zes EEG-landen voorgelegd JOHNSON AAN ZIEKBED VAN TED KENNEDY Maand geëist tegen koning der zigeuners „Tuin en Park Atop I COURVOISIER Doden in verkeer Ongeregeldheden in BELFAST Rechter beveelt einde van haven staking in V.S. Schreiner van Zestienhoven naar Schiphol Ondermeer verdere harmonisering op belastinggebied per 1970 ANDERE KNOPEN 20.000 studenten kamers nodig fcsirV- Ontdek de nieuwe manier van slapen «.„■SS Top-Form meubelcatalogus bij form 1 mm Wegens verduistering ,STlBENTOR" Geen bekroning bij toneelprijsvraag Onderscheiding voor conservator Muller van Rembrandthuis 'n extra AGIO tractatie! cdURVOISIER Ontdek de Erres Elektro deken. Onder een veder licht dek slaapt u zo ge zond en comfortabel als dat altijd wenste. Elke Erres deken is gegaran deerd betrouwbaar, veilig en degelijk want achter uw Erres elektrodeken staat meer dan 15 jaar ervaring. rmlo«UareonVtfa?de Benoeming VOrvan^TEENWiJKop, die be noemd tot ambassadeur in o VRIJDAG 2 OKTOBER 1964 PAGINA 11 Een aandeel A.B.M. een aandeel in onze welvaart B gezellig, stijlvol wonen vraag de gratis prachtuitgave van de Resident Johnson aan het ziék- van senator Edward (Ted) Kennedy, die bij een vliegtuigon geluk zijn rug gebroken heeft, maanden geleden. Het was voor het eerstdat het ,j$tryker-frame" (achtergrond bij de patiënt) ver- wijderd kon worden. In het mid den mevrouw Joan Kennedy. COGNAC Hoeveel knopen heeft een he- rencoïbertf Er zijn er nog met maar twee. Er zijn er nu ook al met een rijtje van vijf knopen. En het zullen er nog wel meer worden. Waarom ook niet. Mis schien zullen er nog eens jas jes worden gemaakt, maar dan wél van een wasbare stof, waar onder geen overhemden meer gedragen hoeven worden. Dus toch nog perspectieven in de herenmode! s.'•mmiivoriAHim" ga LONDEN, 2 okt. (DPI) De Britse minister-president Sir Alee Douglas- Home heeft het gisteren tijdens zijn verkiezingstoefnoai door de Midlands zwaar te verduren gehad. Bjj zijn aan komst in Stockport werd hij door een jouwende menigte ontvangen. Tijdens zijn verkiezingsrede braken er zelfs schermutselingen uit tussen de toehoor ders. Het begon nadat premier Douglas- Home de aandacht had gevestigd op een spandoek van een van de toehoor ders waarop stond ,,de man die zich met Hitier verzoende". Op de andere zijd( van het doek stond „who exhumed you?", „Door wie bent, u opgegraven?" (Advertentie) ELEKTRODEKENS vanaf f 92,50 ,11 en met 31 oktober m de Juha van het jaarbeurscomplex In Wordt gehouden. De belangstelling voor deze nieuwe vakbeurs bleek zo groot, dat de a vankelijk gereserveerde Beatrix- r5L°P het Vredenburg te klem was. de laatste vierkante meter van e Julianahal is verhuurd. a™0?TII?CHEM- 2 okt. Nabij het eers is de 48-jarige J. T. Wieg- stflt hL u1°' toen h« de weg over' en on suf» een Personenauto gegrepen op slag gedood. Plaanoïen\ "7 Gisteravond is op de de 63-iariee de gemeente Mook l f mevrouw J. van Heeren- 0versteken door een auto gegrepen en 0p siag gedood. „Ik kan ook leuke grapjes maken over namen van andere mensen, maar ik heb belangrijker dingen te doen vanmid dag", antwoordde de regeringsleider. Een groep jongelui probeerde daarop het spandoek uit de handen van de drager ervan te trekken, waardoor een kleine vechtpartij ontstond juist toen Home zijn rede wilde voortzetten. Een :c de toehoorders vuurde een speelgoedpistooltje af op de premier. Na beëindiging van de bijeenkomst begeleidde de politie de premier en zijn echtgenote naar hun auto, waarvan een jongeman juist de banden had willen doorsnijden hetgeen op het laatste ogen blik kon worden voorkomen CHERT SE Y John Cronin, de woord voerder van Labour inzake luchtvaart- aangelegenheden, vindt dat de burger luchtvaart eigenlijk alleen toegankelijk is voor vermogenden en mensen die hun kosten kunnen declareren. Hij zei dit tijdens een verkiezingsbijeenkomst. Naar zijn mening worden de prijzen voor het luchtvervoer kunstmatig op een onnodig hoog peil gehouden als gevolg van internationale overeenkom sten tussen de luchtvaartmaatschappij en. Hij deed een beroep op de Britse regering zich te gaan bezighouden met de ontwikkeling van „goedkope vliegtui gen in plaats van de huidige wedloop voor supersonisch luchtverkeer te sti muleren. Met de juiste overheidsbemoei ing moet in de nabije toekomst moge lijk zijn dat de arbeider de koude en grimmige industriegebieden verlaat en van een vakantie in het zonovergoten Caribisch gebied gaat genieten", al dus Cronin. BELFAST, (NOORD-IERLAND) 2 okt (Rtr.) In de hoofdstad van Noórd-Ierland zijn vijftien arrestaties verricht na botsingen tussen de politie en aanhangers van de republikeinse partij waarbij de politie onder andere met brandbommen werd bestookt. Vier politiemannen liggen met brand wonden in het ziekenhuis en elf agen ten werden behandeld na straatgevech ten die zich gisteren hebben afgespeeld. De moeilijkheden begonnen toen de politie gistermiddag een (verboden) Ier se vlag verwijderde van een gebouw van de republikeinse partij. Zij ontving hierbij schoppen van een menigte. 's Avonds dropg de politie opnieuw het gebouw binnen om ten tweede male een vlag te verwijderen. Ditmaal werd zii met brandbommen, stenen en fles sen bekogeld. Een van de brandbom men ontplofte onder een pantserwagen. Ook een trolleybus werd in lichterlaaie gezet. De republikeinse partij streeft naar aansluiting van Noord-Ierland, thans een deel van het Verenigd Koninkrijk, bij de Ierse republiek. NEW YORK, 2 okt. (UPI) Een fe deraal gerechtshof in New York heeft gisteravond de zestigduizend stakende havenarbeiders aan de Amerikaanse Oostkust bevolen weer aan het werk te gaan. De verordening is mogelijk vol gens de Taft-Hartleywet, die een „af koelingsperiode" van tachtig da gen voorschrijft. De rechter, Frederick Bryan, gaf op dracht tot het betrachten van gematigd heid gedurende tien dagen. Op 8 okto ber zal de rechter een verzoek van het ministerie behandelen om de „afkoe lingsperiode" van tachtig dagen te ge lasten. Inmiddels zijn bemiddelaars bezig een oplossing te zoeken voor het ar beidsgeschil, dat betrekking heeft op de automatisering, en waardoor alle ha venactiviteit aan de gehele Oostkust mo menteel stilligt. De bond van havenar beiders schatte gisteren dat door de DEN HAAG, 2 okt. - Jhr. mr. J.A. j batjttZ ambassadeur te Cairo, is de RANITZ, ecteur-generaal politie- benoemd tot d miniSterie van Bui- (Advertentie) (Advertentie) N.V. Amsterdamse Belegging Mij Keizersgracht 706 - Amsterdam DEN HAAG, 1 okt. Schreiners Aerocontractors gaat, met zijn luchtvloot van bijna tien vliegtuigen in het begin van het volgend jaar verhuizen van het vliegveld Zestienhoven bij Rotter dam naar Schiphol. De ruimte op Zes tienhoven is te klein geworden voor de steeds uitbreidende maatschappij van Schreiner. De vloot zal in het komende voorjaar weer worden ver sterkt met twee nieuwe Friendships. De binnenlandse luchtlijn Eelde (Groningen) Schiphol blijkt zoveel belangstelling te trekken dat deze zal worden uitgebreid. De zespersoons Dove zal worden ver vangen door een DC3 met plaats voor 28 personen, die per 1 november de dagelijkse dienst gaat onderhouden. MOSKOU, 2 okt. Premier Khroesj tsjev heeft bekendgemaakt dat de zwa re industrie thans dermate ontwikkeld is dat de Sovjet-Unie zich thans kan wijden aan de verhoging van de pro- duktie van consumptiegoederen, zo heeft de Izvestia gemeld. „In dit sta dium van communistische opbouw, is het onze taak de produktie van die ka pitaalgoederen te bevorderen die de produktie van consumptiegoederen verhogen", aldus Khroesjtsjev. Hij zei een en ander op een recente bijeen komst van hoge functionarissen in het Kremlin. Westerse waarnemers hechten groot belang aan Khroesjtsjevs verklaring omdat deze het sein lijkt te zijn voor een terugkeer tot de politiek van ex- premier Georgy M. Malenkov ten op zichte van de produktie van consump tiegoederen waartegen Khroesj tsjev bijna tien jaar geleden gekant was ten gunste van de zware industrie. Khroesjtsjev bepleitte het nemen van maatregelen om de kwaliteit van de produkten van de nationale indu strie radikaal te verbeteren opdat zij even goed of beter zouden zijn dan de beste goederen ter wereld. Om dit te (Advertentie) jm -mat BRUSSEL, 2 van ,i„ okt- De commissie mToJl E"r0pese Economische Ge meenschap heeft het voor een verdere Plan-Hallstein versnelling van de uitvoering van het verdrag va» Rome aan de zes EEG-landen voorgelegd. Zoals reeds eerder gemeld voorziet het plan in versnelde afbraak van de on derlinge douanetarieven in het han delsverkeer tussen de „zes" en een spoediger toepassing van het gemeen schappelijke buitentanef. De reeds tot 60 procent afgebroken douanerechten in de gemeenschap zou- >den op 1 januari 1965 verder moeten worden verlaagd met lo procent, op 1 januari 1966 wederom met 15 procent en op 1 januari 1967 drie jaar eerder dan voorzien met de laatste 10 pro cent. Een jaar eerder, op 1 januari 1966, zou dan reeds de laatste aanpas sing van de nationale douanetarieven van de „zes", aan het gemeenschappe lijke buitentarief van de EEG zijn ge realiseerd, zodat alle zes landen dan reeds hetzelfde invoerrechtentarief hebben. Naar in Brussel wordt vernomen, beoogt het plan voorts de opheffing van alle andere handelsbelemmerin gen aan de interne grenzen van de EEG met ingang van 1970. Dit veroorzaakt niet alleen een tot elkaar brengen van de wettelijke en admi nistratieve voorschriften van de „zes" over het handelsverkeer, maar ook een heel verdergaande harmoni sering op belastinggebied dan tot dus- vere is voorzien. Een moeilijkheid bij de versnelde af braak van de douanetarieven is de achterstand, die de landbouwproduk- ten daarbij hebben op de industriële produkten. Terwijl dus voor industriële produkten de tarieven al met 60 pro cent zjjn afgebroken, bedraagt dit per centage voor landbouwprodukten 50. Groenten en fruit vormen hier een speciaal probleem. Agrarische produk ten, waarvoor in de EEG een gemeen schappelijk beleid bestaat, zijn niet meer aan douanerechten onderworpen, doch aan een heffingenstelsel. Voor truit en groenten echter gelden nog wel douanetarieven. Indien het bestaand reglement ongewijzigd wordt inge- j0?j' Z9U de vrijmaking van de han del daarin eerst op 1 januari 1970 wor den bereikt, drie jaar na de vrijmaking va-d de handel in alle industriële en andere agrarische produkten. Om een dergelijke verstoring van het even wicht te voorkomen, zou de commissie echter voorstellen deze datum te ver vroegen tot 1 januari 1968. 1 bereiken is het noodzakelijk gebruik te maken van de jongste uitvindingen uit binnen- en buitenland, aldus de Rus sische premier. Na de bijeenkomst kreeg de staats- planningcommissie (Gosplan) het ver zoek om de economische vooruitzich ten te bestuderen voor de opstelling van het volgende veeljarenplan. Het lopende zevenjarenplan loopt volgend jaar af. Bij het opstellen van het volgende plan is het, volgens Khroesjtsjev no dig, om zich de verdere verhoging van de levensstandaard van het volk voor ogen te stellen. Khroesjtsjev deelde voorts mee dat de graanoogst dit jaar goed was, even als de oogst van suikerbieten, katoen, aardappelen, groenten en andere land bouwgewassen. AMSTERDAM, 2 okt. De rechtbank en de officier van justitie hebben gis teren tevergeefs gewacht op de komst van zigeunerkoning Petaio aan wie dief stal, dan wel verduistering van een contactsleuteltje, autopapieren en een voor voldaan getekend factuur voor de koop van een personenauto ten laste wau gelegd. De officier, mr. H.G. van Everdingen eiste voor verduistering een maand gevangenisstraf. De autohandelaar vertelde dat hij in maart 1962 met de zigeunerkoning had onderhandeld over de verkoop van een personenauto. Daarbij was men een koopprijs van acht mille overeengeko men. Verdachte stelde de autohande laar voor hem naar zijn woonwagen te rijden, om daar contant te betalen. Het •sleuteltje van het geldkistje bleek ver dwenen te zijn. De autohandelaar keer de met auto terug. Even later belde de zigeunerkoning hem op dat het sleu teltje was gevonden. De handelaar reed opnieuw naar de woonwagen en legde daar het contactsleuteltje en de papie ren op tafel. Plotseling griste verdach te het sleuteltje en de papieren weg, rende de woonwagen uit en verdween met de personenauto. Bij een latere ontmoeting vroeg de handelaar de zigeunerkoning hem óf het geld óf de papieren en het sleutel tje te geven. De zigeunerkoning beweert dat hij in aanwezigheid van zijn moeder 7900 heefi betaald. De officier hechtte met veel waarde aan de verklaringen van verdachte en diens moeder. Uitspraak op 15 oktober. Ideale huisvader op de Femina Op de Femina, de huishoudbeurs van Rotterdam, wordt ieder jaar de „ideale huisvrouw" gekozen, zoals op vele andere beurzen ook gebeurt. Maar naast een ideale huisvrouw moet een ideale huisvader te plaat sen zijn, de Femina reserveerde dus één avond voor hem. Dames van de huishoudelijke en gezinsvoorlichting moesten de vaders op hun deskundig heden testen, uiteraard op huishoude lijk gebied, met andere verdiensten wordt bij deze verkiezing geen reke ning gehouden. Negen mannen durf den het aan het schortje voor te bin den. De baby moest gewassen worden. Gelukkig waren het alleen maar pop pen. Wellicht hadden echte kindertjes de behandeling niet zo prettig ge vonden; er werd nogal ruw omge sprongen met de kleine babies. Bo- vendien kregen de overhemden van „„„„„„„„„„„„„„„inum,,,,,,!,!,,,,,,,,!!!,,,,,!,,,!,!,!,,,!! de vaders ook een grondige was beurt. Broodsnijden ging de mees ten beter af. De sneden werden keu- rig recht, maar ook mooi dik. Veel mannen, die aanvankelijk nog belangstelling toonden, lieten na een tijdje hun ploeterende collega's in de steek. Het publiek bestond voorname lijk uit vrouwen, die met leedver maak toekeken. De winnaar van de wedstrijd kreeg weliswaar de titel van „ideale huisvader", maar of hij wer kelijk in het huishouden zijn vrouw zou kunnen vervangen of haar daad werkelijk bijstaan, is toch onduidelijk gebleven. Dat valt niet op te maken uit deskundig poppen-wassen en brood-snijden. Wat zou hij bijvoor beeld gedaan hebben met zjjn zoontje als die uit bed bleek te komen met een vieze broek. Zou hij dan niet be- wacht hebben tot zijn vrouw „dat var kentje kon wassen"? Wat zou hij doen ais hij thuis komt en er moeten nog even boodschap pen worden gedaan, de melk dreigt aan te branden, er komt onverwacht een gast mee-eten en alle kinderen zijn ziek en liggen met mazelen in bed? Kan hij dan even zijn vrouw helpen door op de melk te letten, de gast bezig te houden tot het eten klaar is en de kinderen hun drank je aanpraten, terwijl zijn vrouw nog even naar de kruidenier holt? Maar op het lijstje van vragen, die iedere deelnemer moest beantwoorden wer den zulke kwesties niet aan de orde gesteld. Advertentie) de heren H. P. B. de Beer, Fr. M. Pollmann en IMP. OUD HAARLEM DEN HAAG, 2 okt. Bjj K.B. is dr A H. PHILIPSE, ambtenaar van de buitenlandse dienst, benoemd tot bui tengewoon en gevolmachtigd ambassa deur in de Verenigde Arabische Re publiek. DEN HAAG, 30 sept. De jury van de toneelprijsvraag „Geef ons de ruim te", die werd uitgeschreven door de stichting tot bevordering van het Ne derlands toneel-repertoire „Stibentor", heeft aan geen der 32 ingezonden toneel werken een bekroning kunnen toeken nen. Wel zag zij aanleiding tot het toe kennen van oen eervolle vermelding aan Wim Bischot voor zijn spel „De expres D28", terwijl aanmoedigings prijzen werden toegekend aan Frans Hoppen brouwers voor „Pensioen en bruidsuikers", aan Cees Lau voor „Geef ze de ruimte" en aan Bram van der Lyke voor „Het huis van oom Ca mel". De jury bestond uit van den Aardweg, Bloemkolk, dr. J. C. A. J. G. Strengholt. AMSTERDAM, 2 okt. Gistermid dag heeft de heer M. Muller, conser vator van het museum „Het Rembrandt huis" na een diensttijd van 36 jaar afscheid genomen. Bij dit afscheid ont ving hp uit handen van mr. F.P.Th. Rohling van het ministerie van O., K. en W. de versierselen, behorende bij het ridderschap in de orde van Oranje Nassau. Tijdens het beheer van de thans ze ventigjarige heer Muller is het aantal bezoekers van het Rembrandthuis, dat 57.815 in hét jaai 1963. De heer Muller heeft de „vriendenkring van het Rem brandthuis" opgericht. (Van onze universitaire correspondent) LEIDEN, 2 okt. In de komende zes jaar zuilen er ruim 20.000 kamer* nodig zijn om het probleem van de stu dentenhuisvesting op te lossen. Het aan tal studenten in 1970 raamt men op 75.000, d.w.z. ongeveer anderhalf maal zoveel als het huidige aantal. Het ka mertekort is het nfjpendst in Amster dam, waar over zes jaar 5000 kamers méér moeten zijn dan nu. Dit is de conclusie van een diepgaand onderzoek van de Leidse arts dr. D. C. den Haan, voorzitter van de Cen trale Stichting studentenhuisvesting. Zijn bevindingen zijn gepubliceerd in het eerste nummer van het nieuwe blad „Student". In Utrecht zuUen er bijna 4000, in Lei den bij .a 3000 studentenkamers bij moe ten komen. Tot deze cijfers is men ge komen door uit te gaan van de ver wachte toeneming van het aantal stu denten, van welk getal 30 a 35 pet. is af getrokken vanwege de spoorstudenten. In de meeste steden verwacht men nog een klein verlies aan kamers in de par ticuliere sector, uitgezonderd in Nijme gen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 11