Na ruim een jaar kreperen van de honger... Morg geled en is het 390 jaar en, dat Leiden door vloot werd ontzet Leidenaren aten vlees van ratten en muizen Ut NERTSENFOKKERIJ in Cruquius niet weg Tarieven voor ambulance verhoogd DUPC0 Nieuw Diaconessenhuis van veertien etages met 400 bedden wordt in Heemstede gebouwd Togido zal zich wel handhaven PETRI- Bijna 4 ton nodig voor riolering In Oost en Kleverpark Sociaal- psychiatrische afdeling 25 jaar EEN LANG VERHAAL.,.? J. C. Klinkenberg 50 jaar bij PTT Instuiftoernooi volleyballers Sterke teams nu in actie RAAD HAARLEMMERMEER TYBB enHotacin moeilijke positie Uitloting obligaties OE MOORD IN HET ATELIER 1 AUTOBEDRIJF KLEUN WILDLEER FAUTEUILS F 139.- INTERIEUR Broodvoorraad Storm Huidverzorging gedemonstreerd voor Vrouwengilde Haarlems matrassenhuis lederkleding Tafeltennissers met het bat weer actief Gemeenteraad Haarlemmermeer maakt excursie Haarlemmermeer en de inter gemeentelijke samenwerking van Duivenboden N.V. V J Beurs Amsterdam Beurs van New York VRIJDAG 2 OKTOBER 1964 PAGINA 2 - y .4; het welgeteld 390 jaar geleden, dat de stad Leiden na ruim 1 jaar werd ontzet. Het langverwachte einde van een merkwaardige be legering door de Spanjaarden was aangebroken, toen eindelijk het Zuidhollandse water door een opkomende hevige storm landin- r,,r,nV&arts werd gejaagd. Over dit water kon de reddende vloot van de Prins van Oranje naar de be- 2ette stad opvaren, om de nog in leven zijnde Leidse bevolking van voedsel te voorzien. In 1 jaar tijds waren toen al duizenden in woners van de ten dode opgeschre ven stad van de honger gekre- peerd. uw matras te dun of v ^eten laat het ons even weten prijsopgave aan huis 's morgens 9 uur gehaald 's avonds 6 uur thuis grote houtstraat 103 Haarlem, telefoon 11485 profiteer van onze inruilactie f 10.- tot f 25.- voor uw oude spiraal of ledikant SUÉDE, NAPPA- en ZIJLWEC 36-38 - HAARLEM TELEFOON 18014 (02500) ruime parkeergelegenheid! aluminium jaloezieën till door FRANCIS DURBRIDGE PAUL VLAANDEREN v.;- v ymm* 1 4 4 LEIDEN, 2 Okt. Zaterdag is vogeltje verschalkt") besloot de Spaanse VlAirAlVlAKVvAK Oa«1 Jon J Toen de stad Leiden in 1572 over ging naar de Staten van Holland en het Staatskrijgsvolk zich binnen de muren der stad legerde, besloten de Spaanse belegeraars van Haarlem en Alkmaar, óók Leiden onder vuur te nemen, met de bedoeling deze sleutelstad te ver overen. Zij verschenen op 31 oktober 1573 onder commando van Franciscus Baldez voor de muren der stad, toen nog rijkelijk voorzien van voedsel en drinken. Men voelde zich ter stede vrij zeker mede door de aanwezigheid der Staatskrijgers. Omdat men van de komst der Spaanse soldaten afwist, hadden de bewoners tijdig hun schuren met de grond gelijk gemaakt en de bodem rond de stad verdelgd, opat e vijan er geen voordeel mee zou doen De voorraad levensmiddelen werd door het stadsbestuur spaarzaam rondgedeeld De moedige inwoners ondernamen her haaldelijk uitvallen, doch zij stuitten telkens op de kracht der belegeraars. In Maart 1574 werd de belegering plot seling opgeheven, toen de Spanjaarden vernamen, dat graaf Lodewijk van Nassau reeds met een groot leger bij Maastricht was gearriveerd, maar in mei van hetzelfde jaar kwamen de Spaanse bezetters opnieuw bij Leiden terug. Daar was de toestand aanzien lijk slechter geworden! De voorraden waren geslonken en men had niet op een nieuwe belegering gerekend... De stad werd vanaf vier zijden be legerd. Daartoe hadden de Spanjaarden 62 schansen van de Staatskrjjgslieden in beslag genomen. Engelse soldaten die (wegens onbetrouwbaarheid) niet binnen de stadsmuren van Leiden werden toegelaten liepen in die dagen over naar de Spanjaarden. Zij werden daarom „Glippers" genoemd. Door het sturen van ophitsende brieven, poogden zij de Leidse bevolking te overreden zich over te geven. Toen dit ten slotte toch niet lukte (omdat de Leidenaren retour-brieven stuurden met de spreuk „De vogelaar fluit zoet, terwijl hij het (Advertentie) Om een lang verhaal over betere herenkleding en herenmode kort te makenga naar Smit van Rijsbergen. Over de mooie stoffen zou trouwens veel stof tot praten zijn. Be.er.- 'ktie en herenmode Zijlstraat 71 (t.o. Twentsche Bank) bevelhebber, overste Baldez, om de stad nog nauwer te omsingelen, om de bevolking een onafwendbare hongers- te laten sterven. Doordat de voorraad niet kon worden aangezuiverd, slonk deze met de dag. De Staten van Holland raadpleegden met de Prins van Oranje hoe men Leiden het best zou kunnen ontzetten. Besloten werd om de dijken door te steken. Over het ondergelopen land zou de prinselijke vloot dan de stad kunnen bereiken, want over land was dat uitgesloten. De vloot werd onder admiraliteit van Louis de Boisot gesteld Er gebeurde echter nagenoeg niets na dat de dijken waren doorgestoken, omdat er niet voldoende wind was om het wa ter in de richting van de stad te stuwen. In de stad was de broodvoorraad in middels uitgeput en eind augustus 1574 eveneens de zuivelprodukten. Toen be sloot het stadsbestuur om alle runderen en paarden voor konsumptie te bestem men. In de maand september werden niet minder dan 385 koeien en 76 paar den geslacht en geconsumeerd! Doordat de hongersnood steeds grotere vormen aannam, brak algauw een pestepidemie uit. Bij duizenden werden de pestpatiën- ten uitgedragen. Door dit alles raakten enige burgers zó opgewonden, dat zjj zich b\j de burgemeester Pieter Adriaansz van de Werff beklaagden over de noodtoestand. De burgemeester sprak hen echter moed in, door zélf een resolute houding aan te nemen. Zo zei hij o.m. „Ik heb mijn stad trouw ge zworen en die eed hoop ik met de hulp van Gods genade gestand te doen. Als u er mee geholpen bent, welnu neem dan mijn lichaam en snijdt het in stuk ken en deel ook dat vlees aan de hqn- gerigen uit!" Door deze edelmoedige taal voelden de zwaarbeproefde mensen zich enigszins gesterkt. Zij klommen op stadsmuur en schreeuwden tegen de Spanjaarden, dat ze desnoods nog hun linkerarm zouden opeten, maar de rech ter zouden bewaren om hun vrijheid te verdedigen!! Op 18 september 1574 stak er einde lijk een noorwestelijke storm op, waar door het afgezwakte water weer in be roering kwam en ging wassen. Toch was de waterstand nog veel te laag voor de vloot van Louis de Boisot, zodat de Leidenaren moedeloos moesten ervaren dat het water hun stad nog steeds niet had bereikt. De toestand werd er onder tussen niet beter op. Door honger ge dreven at men boombladeren vermengd met zout en stijfsel op en dronk men wa- HAARLEM, 2 okt. De heer J. C Klinkenberg, hoofdemployé, was woensdag vijftig jaar bij de PTT. In het stationspostgebouw werd hij, in ge zelschap van zijn gezin, gehuldigd. De heer L. W. M. van Beeck, directeur van het postdistrict Haarlem, schetste de heer Klinkenberg als een trouw ambtenaar en overhandigde hem een oorkonde alsmede een envelop met in houd. De heer J. G. Jansen Hendriks, chef expeditiebureel, sprak de hoop uit nog enige maanden op de medewerking van de jubilaris te mogen rekenen. De heer H. Plant voorzitter van het ju bileumfonds, betrok ook mevrouw Klin kenberg in de huldiging. Evenals de vorige spreker bood hjj geschenken aan. OVERVEEN, 2 okt. Het Katholiek Vrouwengilde te Overveen hield gis teravond de eerste bijeenkomst in dit seizoen. Na een korte inleiding van mo derator pastoor C. H. ten Velthuis hield de schoonheidsspecialiste J. Vrouwe uit Haarlem een causerie over doelmatige huidverzorging. De causerie werd ver duidelijkt door een demonstratie van een assistente met medewerking van twee leden van het Gilde. ter waarin azijn vermengd was. Moeders met zogende kinderen vielen stervend langs de wegen neer. Met het eten van honden- en kattenvlees probeerde men zich in leven te houden. Toen deze die ren opgeteerd waren, aarzelde men zelfs niet, om ratten en muizen te consume ren Op I oktober werden de gebeden ver hoord. Wederom stak een hevig storm op, juist toen het springtij was. Hierdoor werd het water opnieuw landinwaarts gedreven. Doordat het waterpeil van 9 tot 28 duimen steeg, kon de vloot einde lijk in beweging komen en was voor de Leidense bevolking voorzover nog in leven de redding in zicht. De belege raars sloegen op de vlucht en zonder slag of stoot voer de vloot (met voed sel) naar de uitgeteerde stad. Daar was juist een deel van de vestingmuur over een afstand van 4 meter in elkaar ge stort. Als dit een dag eerder was ge beurd, dan zouden de Spanjaarden vrij baan gehad hebben. Gelukkig is het zo ver nooit gekomen. Op 3 oktober bereik ten de prinselijke schepen de stad Lei den, waar zij door de uitgehongerde me nigte werden bestormd. De juichkreet „Leiden is ontzet. Eeuwig zij Gode ge prezen!" was niet van de lucht. (Advertentie) h. de graaft HAARLEM, 1 okt. Gisteravond werd in het Krelagehuis in Haarlem het In stuiftoernooi voortgezet. Het waren voornamelijk de sterkere ploegen die in actie kwamen, maar hun eerste pre sentatie was over t algemeen niet groots. Hier moeten we aan toevoegen dat geen enkele ploeg op volle oorlogs sterkte verscheen. HVS miste Oud en Van Klaveren, die met Beers, Noord, Bloemberg (overgekomen van het Alk- maarse Octopus) en Schultz (ex-die Raeekse) het eerste team gaan vormen. De hoofdklassers bleven temidden van him overgangsklasse-tegenstanders zon der verlies in het toernooi. De HVS- reserves werden met vijf punten tweede, gevolgd door OVRA, die Raeekse en De Blinkert. De Blinkert, debutant in de over gangsklasse, kreeg dinsdagavond tegen het hoofdstedelijke VHH, reeds de eerste nederlaag te slikken, 3-0. Ook gister avond konden de groenwitten, zonder hun geblesseerde aanvaller Noort, geen overgangsklasse niveau bereiken. Zeer pover kwam de damesploeg van die Raeekse voor het voetlicht. Zonder Cor- ry v Eeden en Josien van Calmhout, die dit seizoen niet voor de roodwitten zul len spelen. De hoofdklassers moesten zelfs de eer laten aan het strijdvaar dige Alliance, dat evenals die Raeekse een wedstrijd verloor, maar met een beter gemiddelde eindigde. Hier werd de eindstand; Alliance en die Raeekse 4 punten, die Raeekse 2 en OSS 2 pun ten. De overige resultaten werden: Eerste klasse, dames: 1. die Raeekse 3; 2. Gios. Heren: 1 ?WN ,enJ- OVR4 2. Tweede klasse, dames: 1. FES en 2. DSS. He ren: 1. HSVC 2 en 2. DSS. De overige resultaten vermeldden wij dinsdag reeds. Advertentie) Hoofdagent Haarlem e.o. Showroom: Zandvoortselaan 351 Service: Dr. de Liefdestraat 4-10 Tel. 02500 - 64000 - 43068 HAARLEM BENTVELD O HOOFDDOR, 2 okt. Door de ge meenteraad van Haarlemmermeer, die gistermiddag in openbare vergadering bijeen kwam, werd lang gesproken over de klacht van enkele buurtbewo ners in Cruquius betreffende de stank verspreiding van de daar aanwezige nertsenfokkerij. Tal van raadsleden, waar onder de heer Tammes (CHU), vonden het onjuist dat het gemeentebestuur de „klagers" geen brief had gestuurd, dat de klacht zou worden onderzocht. Vorig jaar had men zich n.l. tot het college van B. en W. gewend, waarvan nimmer iets werd vernomen. Burgemeester v. d. Willigen maakte hiervoor zijn excuses. „De brief is vermoedelijk op de grote hoop gekomen en in de vergeet-hoek ge raakt", aldus de burgemeester. De heer Avis (WD) achtte het be ter het bedrijf direct te verplaatsen. Hij voorzag nog vele moeilijkheden, ook al zou de eigenaar van het bedrijf zich aan de .nieuwe verplichtingen, die hem worden opgelegd, houden. Hij werd in deze mening gesteund door de heer Lanser (CPN). De heer Suidgeest (KVP) die zelf in de omgeving van de nertsenfokkerij woont, liet een ander geluid horen. Volgens dit raadslid zou de stank nog al meevallen. Hij was van mening, dat men voorzichtig te werk moest gaan en niet overhaast het bedrijf ver plaatsen. Ook wethouder Bos en de heer Clemens (KVP), alsmede de heer De Waard (PvdA) dachten dat de klachten nogal overdreven waren. Deze drie heren hadden een persoon lijk bezoek aan de nertsfirma ge bracht, om zich ter plaatse te over tuigen. Wel bleek dat er enkele maatregelen ten aanzien van de mest-afvoer dienden te worden genomen. Wethouder Bos gaf de verzekering, dat de eigenaar hiervan in kennis zou worden gesteld, en dat er een stevige controle op zal worden uit geoefend, dat hjj z'n verplichtingen na komt. Uitgezonderd het CPN-raadslid Lan ser, ging de raad akkoord met het voor stel de tarieven voor de ambulance dienst te verhogen. De heer Lanser vond het begrijpelijk, dat de gemeente een op lossing trachtte te vinden om het tekort da» deze dienst op de begroting laat zien, zo klein mogelijk te maken, maar hij wilde niet dat dit ten laste van de burgerij zou komen. Ondanks het feit, dat wethouder v d. Zwaard uitdrukkelijk verzekerde dat 't de ziekenfondsen en verzekeringsmaat schappijen zijn die er uiteindelijk voor opdraaien, wenste de heer Lanser de aantekening te hebben tegengestel™*: Het CPN-raadslid meende dat het een aangelegenheid is voor het rijk. er vooy te zorgen dat het vervoer van zieken, oi verkeersslachtoffers, kosteloos kan ge schieden. Wethouder van der Zwaard zei eehter, dat men „niet alles op het rijk kan ai- schuiven". Spreker dacht wel dat ae ziekenfondsen en verzekeringsmaat schappijen t.z.t. tot een premie-verno- ging zouden kunnen over gaan. "Het l® echter onze taak er voor te zorgen aat de ambulance-dienst wordt gepertectio- neerd en dat kost veel geld". De wet houder wees er nog op dat de dienst ait jaar werd verrijkt met een centrale mei- dingspost die dag en nacht is bezet. Het overgrote deel der raad kon zich zonder meer met het voorstel vereni gen. De heer Duwel (KVP) complimen teerde het college van B. en W- met de uitstekende paraatheid van de dienst. Hij vroeg zich vervolgens af of de zieken fondsen tegen het besluit de tarieven te verhogen, niet in beroep zouden kunnen komen. Burgemeester van der Willigen antwoordde hierop dat de Kroon net voorstel nog moet goedkeuren. Als dat is geschied zullen de ziekenfondsen zich er bij neer moeten leggen. De raad ging vervolgens akkoord met het voorstel een krediet beschikbaar te stellen voor de aanschaf van microfoons voor de raadszaal, opdat het gesproken woord beter verstaanbaar zal zyn. (Adverter tie) SPECIAALZAAK voor Ook naar maat zonder prijsver hoging. REPARATIE en VERVEN. Regenbroeken - Handschoenen Wanten enz. ZIJLSTRAAT 29 - HAARLEM TELEFOON 21133 HAARLEM, 2 okt. Naar aanleiding van het 90-jarig bestaan van het Dia- conessenhuis zal op 7 oktober een wij- (lingsdienst gehouden worden in de Grote of St. Bavokerk, waarin voorgaat Ds. J. v. d. Wiel, predikant-directeur van het Diaconessenhuis en waarin de voorzitter van het bestuur een welkomst woord zal spreken. Bij de ontvangst die na afloop van de dienst in de kerkeraad- ruimte wordt gehouden, hoopt het be stuur de maquette van het nieuwe Dia conessenhuis te Heemstede te kunnen tonen. Zoals bekend hebben Burgemeester en Wethouders van Heemstede in begin sel toegezegd te zullen bevorderen voor het nieuwe Diaconessenhuis een terrein te reserveren in het voorlopig uitbrei dingsplan ten noorden van de „Geieer- denbuurt". Nadat de mogelijkheden van ver bouwing en uitbreiding van het tegen woordige Diaconessenhuis aan de Hazepaterslaan uitvoerig waren bestu deerd, is het bestuur tot de konklusie gekomen dat slechts de bouw van een geheel nieuw ziekenhuis de enige op lossing van het ruimteprobleem zou zijn. Daar hiervoor in Haarlem geen ge schikt terrein gevonden kon worden is het aanbod van de gemeente Heem stede gaarne geaccepteerd. Hoewel de raad van de gemeente Heem stede nog geen beslissing heeft genomen meende het bestuur met de voorberei- HAARLEM, 2 okt. Deze week gaat de tafeltennis-eompetitie, althans voor de landelijk spelende teams, weer van start. Dit betekent dus, dat drie teams uit Kennemerlaod te weten TYBB, To- gido en "°tac, hun eerste ontmoetingen In de overgangsklasse zullen spelen. Wanneer men dit beziet, dan komt men tot de weinig aangename conclusie, dat het met het spelpeil in Kennemerland toch waarlijk niet zo groots is gesteld. Wéér immers verdween er vorig jaar een team uit de overgangsklasse, wéér lukte het geen van de twee eerste klas se kampioenen tot de reserveklasse door te dringen en aldus werd de af vaardiging in de landelijke competitie opnieuw kleiner. Men overweegt dit seizoen het aantal groepen eerste Klasse tot één terug te brengen, wat het aantal teams met de helft zal doen verminderen. Uiteraard heeft dit ook zijn doorwerking in de lagere klasse. Door deze maatregel hoopt men tot een gering krachtsver schil m de eerste klasse te komen, wat tot meer strijd, tot meer training van ae spelers en aldus tot verbetering van het spel zal leidden. Beziet men de samenstelling van de overgangsklasse teams voor dit seizoen en overweegt men daarbij, dat er twee teams zullen moeten degraderen, dan is er helaas niet veel reden tot optimisme. Sterker nog: er zal heel wat moeten ge beuren willen die drie teams zich kun nen handhaven. Duidelijk de -sterkste is Togido, dat met Van den Berg, Luining en Huybens een sterk team op de been heeft gebracht. Geen team wellicht dat als eerste zal kunnen eindigen, maar zeker toch een trio, dat in de titelstrijd een belangrijke rol zal kunnen krijgen. Hotac gaat het opnieuw met De Loor, Weenink en Boers proberen en zal een harde dobber hebben om zich staande te houden. TYBB gaf Van Neste, Swart en Bergmans op, een team, dat ook al zorgen zal gaan kennen. Definitief schijnt deze samenstelling overigens niet te zijn omdat de competitieleider bezwaar maakte tegen het feit, dat de sterkere Schoof en Witteman voor de eerste klasse werden opgegeven. HOOFDDORP, 2 okt. De gemeen teraad van Haarlemmermeer maakt op 22 oktober een excursie door de ge meente. Na een bijzondere raadsverga dering van een half uur, gaat men achtereenvolgens door Hoofddorp, naar Nieuw Vennep, Burgerveen, Rijsenhout. Aalsmeerder-brug en Badhoevedorp. In hotel „Van Ouds de Waterwolf" wordt de lunch gebruikt, waarna nog een be zoek volgt aan Zwanenburg. Daarna zal nog een excursie wórden gemaakt naar de suikerfabriek „Holland" in Halfweg. ding van de plannen te moeten voort gaan. Door het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid werd eenprin- cipiële toestemming gegeven voor de bouw van een nieuw ziekenhuis met een capaciteit van 400 bedden. De opdracht voor het maxen van een voorlopig ontwerp voor het ziekenhuis werd verleend aan het architectenbu reau Ir. F. J. Wiegerinck, b.i., Ir. H.J. van Balen, b.i. en Ir. N.A.M. Meurkens, b.i. te Arnhem, en voor het zusterhuis aan architecten en ingenieursbureau Ir. H. Reek en Ir. H. van Leeuwen te Den Haag. Volgens dit plan zal het ziekenhuis bestaan uit 14 bouwlagen. De eerste drie bouwlagen bevatten de algemene dien sten, afdelingen voor algemene behan deling en diagnostiek, operatieafdeling laboratorium en röntgenafdellng. Het polikliniekgebouw sluit hierbU aan. Hier boven verrijst het beddenhuis met 11 verpleegeenheden. HOOFDDORP, 2 okt. Naar aan leiding van persberichten van eind vorige week over een eventueel In het leven roepen van een inter-gemeente- lijke samenwerking, waarbij negen ge meenten (o.a. Amsterdam, Ouder-Am- stel, Amstelveen, Haarlemmermeer) zouden gaan samenwerken, heeft burge meester mr. G.C. van der Willigen van Haarlemmermeer aan het einde van de donderdagmiddag gehouden raadsvergadering een verklaring af gelegd. Hierin deed hij mededeling om trent het ontstaan en de werkzaam heden van de door het provinciaal be stuur m het leven geroepen studie commissie, om de problemen welke in óe agglomeratie Amsterdam leven, on der de ogen te zien. De commissie kwam begin september één maal bij een. Er werd een inventarisatie opge maakt van de problemen, welke punt van onderzoek zouden kunnen zijn. „Deze inventarisatie werd niet limitatief geacht en kan dus zowel uitgebreid als inge krompen worden. De gedachten gingen uit naar de bestuursvorm, welke vla rechtstreekse verkiezingen zou worden tot stand gebracht". De heer v. d. Willigen zei dat de commissie deze vorm verder zal bestuderen en tevens zal onderzoeken welke onderwer pen van de inventarisatie als taak aan het nieuwe bestuursorgaan zouden kun nen worden opgedragen. „Van het verloop der zaken zal af hangen of er aanleiding voor ons be staat verder aan het overleg deel te nemen", aldus besloot de heer v. d. Willigen Z(jn verklaring. (Advertentie) (Advertentie) HAARLEM, 1 okt. Op het Haar lemse stadhuis zullen woensdag i» ok- tober 's morgens om 10 uur de obliga ties van de vier en een kwart geldlening 1959 der gemeente Haarlem, lijk groot 10.000.000,—, ^aar,y.?" 1no.g uitstaat 8.667.000,—, worden uitgeloot. ge^deRgfmèenteraad""een bedrag van 162.000 ten behoeve van de vernieu- wing van de riolering in e Fabricius- strait, de Vooruitgangstraat en de A. L. Dyserinckstraat. De huidige riole ring past, wat helling en diepteligging betreft, niet in het centrale riolerings plan. Bovendien is ze oud en verval len, waardoor herhaaldelijk gaten in de bestrating breken. Datzelfde geldt ook voor de riolering in de Jan Steenstraat, de Wouwerman- straat, de Goltziusstraat en de Van der Vinnestraat. Ook daar moet de riole ring worden vernieuwd, hetgeen een bedrag vraagt van 217.000. Wanneer deze rioleringswerkzaamheden zijn vol- '001,; zal het gedeelte van de Klever- parkbuurt, dat ten zuiden van de Ael- bertsbergstraat is gelegen, van een nieuwe riolering zijn voorziem KOUDENHORN B. en W. stellen óe gemeenteraad voor een bedrag van 28.000 te voteren ten behoeve van de ombouw van de met cokes te stoken verwarmingsinstallatie in de Kouden- kazeme tot een installatie voor olie- stook. Daarbij zat één ketel door een nieuwe vervangen moeten worden. De beste service bij Ged. Oude Gracht 108-110 - Haarlem Telefoon 16657 - 17165 - 17206 Vraagt prijsopgaaf HAARLEM, 2 oktober De Sociaal- psychiatrische afdeling van de G.G. en G.D. Haarlem bestaat deze dagen 25 jaar. De afdeling heeft bemoeienis met de psychiatrische voor- en nazorg en telt ruim 3000 patiënten in Haarlem, Bloemendaal, Heemstede en Zandvoort. Sinds 1951 heeft de afdeling een dienst voor volwassenen en een voor de jeugd, waarvoor 4 psychiaters, een stage-arts en 4 verpleegsters voor sociaal-psychia trisch werk in dienst zijn. De eersten die in Haarlem voor psy chiatrische voor- en nazorg ijverden wa ren dr. R. Mees, zr. M. tyferison en me juffrouw L. Bierens de Haan. Zij deden hun taak binnen de afdeling Haarlem van de Centrale Vereniging de „Spaar- nestichting". Samen met de afdeling Noord-Holland van de Vereniging van Nederlandse gemeenten voor een ge meenschappelijke Psychiatrische Dienst voor Haarlem en een groot aantal andere Noordhollandse gemeenten. Dr. H. Pic- cardt wordt tot eerste psychiater be noemd en op 1 oktober 1939 kon de dienst zijn werkzaamheden beginnen. Spoedig kwam een aantal verpleegster» in dienst, terwijl al gauw naar een eigen gebouw moest worden uitgekeken. Dat kwam aan Kenaupark 10, later Kenau park 20. In 1957 ging dr. Piccardt met pensioen, die werd opgevolgd door dr. P. Esser. De Psychiatrische Dienst, welke naam inmiddels herdoopt is tot Sociaal Psy chiatrische Afdeling, heeft thans een ar chief dat vele duizenden al dan niet nauwe contacten met patiënten bevat. Voor 1964 verwacht men een toenam» van ruim 600 nieuwe patiënten. 5V« Ned. 1964 5 Ned. 1964 4(4 Ned 1863 4(4 Ned. 1964 1000 4(4 Ned 1963 I 4(4 Ned. 1963 4 Ned 1962 Staffellenlng 1947 B.N.G. Won bouwl 6 Amsterdam Rubber H.VA A.K.U. Deli-Mfl Hoogovens Philips Gem, Bez Unilever Dordtsche Petr. Kon. Petroleum 60 Holl. Amerika Lijn Java Ch P L K.LM. Kon Ned Stoomb MU. K.P.M. Stoomv M() Nederland van Nlevelt van Ommeren Rott. Lloyd Ned. Scheepv. Unle Interlinie Robeco Unitas Ver. Bezit Amsterdam '56 I 2(4 Amsterdam '56 n 2(4 Amsterdam '56 m 2(4 Amsterdam '89 2(4 Rotterdam '57 Rentespaarbrteven 57 Rentespaarbrleven '58 Alb Heyn K1 obi Amsterd Bank Ned. Handel Mij Ree. Ned. Middenstands Bank Albert Heyn Amstel Brouwery Berk el Patent Bols aand Byenkorl n.r.c. Calvé-Delft Cert- Centrale Sulk«r Krdal Fokker Ford van Geld®' de Gruyte' Hein eked A S®n° Kattenburg Hoogenbosch indola jnventum Kemo Klene Kon Zout-Ketjen Krasnapolsky Kwatta Meelfabr. Ned Bakkerij Müller Co. Ned. Kabel Ned. Melk Unle Nelle A Oranjeboom Pal the v Reeuwyk Schev Exp] (E.M.S.) Simon de Wit Simplex Spaamestad Utermöhlen Venco. Veneta Ver Mach Fabr. Vettewinkel VUssingen Kat Wessanen Wilton-Feflenoord Wyers Zaalberg Zwanenberg Org. Zwitsal Bllllton 2e Vorig Slot SLOT 1/1# 102% 102"/. 99% 94% 99(4 94% 97 A 91% 97% 917» 91% 91</» 90% 90 8311 103(4 108% 108(4 143% 145 469(4 470JJ 124 123.50 605 602% 160.20 157.70 147 40 147.60 735 741 160 10 161.60 105 104(4 150% 150 ss 60 66.SO Mill 141(4 140% 148 130% 130% 101% 101$ 240 243'% 138% 139 129(4 129% 2«7 207 235 235 502 ISO 30 iSo.50 81% 81% 85% 85(4 85% 83% 88% 141(4 122 857» 83 88% 141(4 122 150b 324 320 306 302 105 105 629(4 625 422 421 217(4 218% 212 50 212 796(4 794(4 990% 996(4 398 413(4 710§ 700 315 960 950b 136 135 118(4 117(4 470 468 270 269 108(4 107(4 329 329 446 445 450 450 789 780(4 248 240 907 465 456 456 324 324 474 465 285 2827» 348 347 283 284% 229 226 400 403 100(4 ioi(i 850 845 258 252 250 170 883 882 440 436(4 416 415 282(4 280 185 180(4 380 380 241(4 248 442 435 190(4 190 510 519 116 115(4 986 989 428% 438 436 1/10 52(4 40% 61(4 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric Genera] Motors Kennecott Copper K.L.M. Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Oil. Southern Pacific Southern Railway Stand Oil N.Y Tidewater Unilever U.S. Steel 30/9 53(4 40% 62(4 89% 99(4 92(4 18 (4b 39(4 32(4 48% 46(4 51% 42% 65 86(4 35% 41 61(4 99(4 91 18(4b 39% 32(4 48% 47% 52 42% 65(4 86% 36 41(4 61(4 Stemming: gemakkelijk BUfrrO/i/ KffflKT DE HEDLE/GH GE5LRGEW HLS HU LEVEND UITDRT WKflkC KOMT, 15 HET EEH W0NDEE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 2