Weinig eer voor Sint Frans, en nog wel op zijn feestdag Haagsche Comedie met „Cl ér am bard in Haarlem in Bob de Lange maakte van satire een dolle klucht Turnselecties dames - jeugd beneden peil MIEKE STERK IN DELFT TWEEDE Van der Horst snelste in najaarsrit Drie minuten voorsprong Succesdag voor A l liance-teatns in Midden-Beemster Ton Rijkers: klasse apart in race om Piet van Nek-beker GAS IN DE SCHERMER Goed seizoen van Holland afgesloten DE JONG LEIDER IN DAMSTRIJD OM TITEL VAN NOORDHOLLAND Vier volgers met een punt achterstand Secretaris van sne Excelsior" op fiets DE MOORD IN HET ATELIER Schaken bij Het Witte Paard' Celestina Medailles voor redders van hond Langebrug morgen dicht HOCKEY RESULTATEN IN HAARLEM EN OMGEVING nieuwe clubrecords Sluitingsrit voor Piet Neeskens generaal der Jezuïeten overleden Concert inTeylers Museum Naar 12 finalisten Geplaatsten BRANDWEER REDT KOE UIT SLOOT VASTE PLANTEN Pater Janssens door MAANDAG 5 OKTOBER 1964 PAGINA .2 Een scène uit „Celestina"Van links naar rechts Jules Rooyaarts, Ida Wasserman, Jules Croiset en Bas ten Batenberg. FRANCIS OÜRBRIDGE 7E was Tears or VLAANDEREN HAARLEM, 5 okt. Gisteren, op het feest van Sint Franciscus van As- sisië, was de Haagsche Comedie. te gast in de stadsschouwburg. Het toe val wilde, dat de Hagenaars met een stuk op de planken kwamen, waarin Sint Frans op de achtergrond een be langrijke rol speelt. Misschien wel de hoofdrol. Met de eer, die hem aldus ten deel viel dat wil zeggen in de holderdebolder-regie van Bob de Lange zal de man van Assisië niet gelukkig zijn geweest. Het betrof hier een stuk „Clérambard" van Marcel Aymé. Met dit spel van Aymé kwa men vorig jaar de Haagse amateurs van „De Verenigde Toneelverenigin gen A.D.O. en D.V.S." uit in het Natio naal Landjuweel. Van hun voorstel ling in de Haarlemse schouwburg hebben wij genoten, en terecht gingen de Hagenaars met de hoogste eer naar huis- Bob de Lange heeft vermoedelijk die voorstelling niet gezien. Anders was hij met zijn mensen van de Haagsche Co medie wel anders voor de dag geko men. Marcel Aymé heeft namelijk een satire geschreven, daarbij geïnspireerd door de excessen, die zich in Frankrijk hebben voorgedaan bij de lekenorde van Sint Franciscus. Fanatieke mensen, die zich een overtrokken beeld van hun leidsman gevormd hebben en zich in hun volgzaamheid niet meer in de hand hebben. Religieuze excessen, dij zich niet alleen rond Sint Frans afspeelden, maar ook op een andere wijze. Met dat excessieve gedoe het stuk speelt in 1920 steekt de auteur de draak. Hij (Van onze sportredactie) DEN BOSCH, 3 okt. De voor selecties voor 't jeugd-dameskampioen- schap van Nederland hebben 25 turn sters opgeleverd, die in de halve eind strijd op 25 oktober te Den Bosch gaan uitmaken wie de 12 finalisten zullen zijn. In de wedstrijd van 27 september te Heemskerk en in die van 4 oktober te Den Bosch kwamen 80 jeugdige turn sters in de leeftijd van 16 tot 18 jaar uit het gehele land bij rikaar. Bij elk toestel waren verplichte on derdelen vereist om te verhinderen dat te veel zwakke zusters zouden inschrij ven. Het heeft niet veel mogen baten, want over de hele linie was het peil beslist onvoldoende. Dit kwam vooral tot uitdrukking bij het onderdeel vrije oefeningen. Het was een verademing als er eens een meisje optrad, dat be halve kennis van de technische onder delen ook voldoende lichaamsbeheersing en flair kon opbrengen om een gra cieuze en vlotte oefening te brengen. Niettemin belooft de halve finale veel spanning, omdat de voornaamste kans- hebsters elkaar weinig in kunde ont lopen. De 25 geplaatste turnsters zijn: A. Tervoort (Heiloo), A. Verkerk (Am stelveen), W. v. d. Voort (Sloten), A. v. d. Kolk (Heemskerk), E. de Boer (Wageningen), P. Buur (Uitgeest), C. Tesselaar (Uithoorn), J. Franken (Prin senbeek), C. Rikken (Blerick), M. Gooyer (Heemskerk), J. Gebbink (Groenlo), A. Wittens (Tilburg), M. Bakker (Heiloo), B. Scheffers (Leiden), C. Kops (Heiloo), P. Savelkouls (Ble rick), W. Fievit (Breda), M. Wijlaars (Blerick), M. v. Amerongen (Utrecht), J. Nanne (Heiloo), I. Apeldoorn (Haar lem), E. Henneman (Heemskerk), J. Houweling (Sloten), A. Strijbosch (Hel mond) en M. Jansen (Utrecht). HAARLEM, 3 okt. De grote strijd in groep A voor de onderlinge compe titie tussen Pancras en Lips, kwam na hoogspanning nog niet tot een beslissing Brohet was blijkbaar zeer slecht ge disponeerd, want binnen het uur had Cobelens op de overwinning beslag ge legd. Hoogland kwam tot zyn eerste ze ge, waarvan Bottelier het slachtoffer werd. In 1 B noteerde Reeuwijk zijn le winstpunt ten koste van Valkenier, die reeds in de opening slecht uit de voeten kwam. Mossinkoff's papieren stonden aanvankelijk zeer gunstig. Het eindspel werd echter niet sterk ge speeld, waardoor bij het afbreken de bes te kansen voor v. Emmerik zijn. Haver kort kon Huyboom niet weerstaan, het geen hem tevens de le plaats kostte. In 2 a gaan v. d. Stoop Sr. en Janssen maar gestadig door met het incasseren van overwinningen. Scholte daarente gen zal de aansluiting gaan missen, want Raap staat in de afgebroken par tij beduidend beter. Henrichs mocht van geluk spreken, dat de Bont Jr. zeer slechts het eindspel behandelde, het geen een nieuwe nederlaag voor hem betekende. Buts bood geruime tijd uit stekend partij, maar ook hier was het eindspel oorzaak, dat v. d. Berg een winstpunt kon laten aantekenen. In 2B eindigde de grote strijd tussen Witteman en de Bont Sr. na wisselende kansen in remise. Vringer nam geen halve maatregelen tegen Puts, terwijl Sanders en v. d. Erf Jr. wederom een afgebroken partij te analyseren kregen. De uitslagen waren: Bottelier-Hoogland 0-1, Brohet-Cobelens, 0-1, Pancras-Lips afgebr. Valkenier-Reeuwijk 0-1, Mossin- koff-v. Emmerik afgebr. Huyboom-Ha- verkort 1-0, de Bont-Henriehs 0-1, Buts- v. d. Berg 0-1, Janssen-Heemskerk 1-0, Lunenburg-v. d. Stoop Sr. 0-1, Raap- Scholte afgebr., Vringer-Puts 1-0, San ders. Kuip afgebr., Witteman-de Bont '/«- v. d. Erf-Hendriks afgebr. heeft er een scherpe satire .van ge maakt, die vaak pijn doet, maar weinig profaneert. De Haagse amateurs heb ben vorig jaar die subtiele sfeer onder kend. En daarom slaagde hun voorstel ling volkomen. De Haagse beroepsmen sen hebben er een dolle klucht van ge maakt. Daardoor bleef er van de kern van de zaak niet veel over. De toeschou wer kon soms hartelijk lachen maar, huiswaarts kerend, moest hij tot de er varing komen, dat het veel leven om niets was geweest. Het verhaal betreft hier een graaf, die tot grote armoede is vervallen. Hij is de slavendrijver van zijn familie, wreed voor dieren en in alles even onbe heerst en grof. Hij krijgt een verschij ning van Franciscus, die hem een boek nalaat met zijn biografie. De graaf wordt er door getroffen en op slag is hij bekeerd. Hij wordt de fanatieke vol geling van Sint Franciscus. Alle dieren zijn bij hem veilig. De wereld moet ge red worden. Daarom wil hij zijn zoon met een hoer laten trouwen. Het kasteel wordt verkocht. De hele grafelijke fa milie moet gaan zwerven en het zuur verdiende geld aan de armen geven. Op dit scheef-getrokken franciscaan se ideaal heeft Aymé zijn satire ge schreven. Bob de Lange heeft er een klucht van gemaakt, die zijn acteurs en actrices overigens niet altijd aankon den. Natuurlijk, Myra Ward als het meisje van lichte zeden was raak en kostelijk getypeerd, de graaf van Clé rambard werd fel en fanatiek door Frans van der Lingen gespeeld, de dochters Galuchon konden zo van een ouderwetse kostschool zijn weggelopen. Maar daar bleef het dan ook wel bij. Nee, veel eer viel er voor de Haagsche Comedie niet te behalen. Voor Sint Frans helemaal niet. W. Helversteijn. Zaterdagavond was de Haagsche Co medie reeds in Haarlem. Met een door Joris Diels gemaakte toneelbewerking van de laat-vijftiende eeuwse tragi-co- medie van Fernando de Rojas welke ge woonlijk naar de voornaamste figuur in het stuk „Celestina" wordt genoemd. Dolf Verspoor heeft voor de vertaling gezorgd. Diels zelf voerde de regie en kwam tot een zeer doorwerkte voorstel ling met een prachtige Celestina van Ida Wasserman, in mooie décors van Harry Wirh, b(j muziek van Jurriaan Andriessen. Het stuk geeft een vrij zwak beeld van de zeden van die tijd, zonder de amu sante kijk er op, die men bij latere land genoten van De Rojas ontmoet. Het gru welijke eind de koppelaarster ver moord, de moordenaars onthalsd, de jonge gelieven dood aan de liefde geef de wulpse scènes daarvóór een wrange bjsmaak. Persoonlijke, verras sende lotgevallen komen er niet in voor, al worden een jongeman en een jong HOOFDDORP, 5 okt. Het hoofdbe stuur van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren zal maan dag 12 oktober de bronzen medaille voor dierenlievend hulpbetoon uitreiken aan een hoofdagent van de gemeentepolitie van deze gemeente en een wachtmeester van de rijkspolitie, groep Hillegom. Beide heren hadden bij een tempera tuur van min vier graden een vijftig kilogram zware hond uit een wak in de Ringvaart gered. Doordat de ijskorst ter plaatse bijzonder dun was, hield de redding nogal wat risico's in. De me dailles zullen s'aivonds om acht uur op het raadhuis van Hoofddorp worden uit gereikt door de burgemeester van Haar lemmermeer, mr. C. G. van der Wil ligen. HAARLEM, 5 okt. Morgen zal de Langebrug voor alle rijdend verkeer gesloten zijn wegens bestratingswerk- zaam!' Jen op de Eendjesbrug. Voet gangers kunnen van de brug wel gebruik maken. meisje met enige kunstgrepen in eikaars armen gevoerd. Zij beiden verlenen slechts een vrij toevallig, verwisselbaar uiterlijk aan de hartstochten van jonge mensen, die door bedenkelijke figuren aangewakkerd en begeleid worden. De hartstochten en de louche streken krij gen evenwel een reëel menselijke teke ning in een reeks taferelen, die raak en met veel mensenkennis zijn gedaan, maar de hedendaagse toeschouwer wei nig nieuw voorkomen. De Rojas vertelt zijn verhaal zonder opvallende variaties: de verliefdheid ontvlamt, het jonge meisje wijst de jon geman af, met behulp van zijn knechten neemt hij een koppelaarster in de arm, die met enige kunstgrepen het meisje bewerkt en de geheime ontmoeting tot stand brengt. Dan vallen de lijken. Joris Diels heeft bij de opzet van zijn regie er naar gestreefd de barok ke, zeker niet verfijnde taalvorm weer te geven in uiterlijkheden, die de he dendaagse toeschouwer aanspre ken. Hij creëerde types, bij wie deze taalvorm past, bekende types eigen lijk, knap en levendig gedaan door de jongere spelers. De voorstelling steun de echter grotendeels op het prachtig spel van Ida Wasserman als de kop pelaarster Celestina, het raakst gete kende type van het stuk trouwens. De minder boeiende elementen in de voor stelling kon men bij haar gemakkelijk vergeten. Ad Interim HAARLEM, 5 okt. Bij nationale jeugdmeerkampen in Delft heeft Mieke Sterk van het Haarlemse Atmodes de 2e plaats behaald. Na 9,4 sec. over de 60 meter horden en een zeer goede prestatie bij het kogelstoten met 12,03 meter, wel ke beide nummers zij won, stond zij sterk, aan de kop. Het volgende num mer, de 100 meter, bracht tegenslag. Mieke liep 12,7 sec. en verloor daarmee 0,1 sec aan haar grootste concurrente, Hillie Gankema uit Emmen, Dit meisje moest met hoogspringen nog 50 punten goedmaken. Dat lukte, want zij kwam over 1,54 meter en Mieke Sterk stopte bij 1,44 meter. Resultaat: 3318 tegen 3256 punten. UTRECHT Bij een seniorenmeerkamp in Utrecht toonde Gerard Kamp van de HAV Haar lem zich de sterkste van 40 concurren ten. 100 meter in 11,2 sec., verspringen 5,98 meter kogelstoten 10,49 meter, hoogspringen 1,70 meter en de uiteinde lijk beslissende winst op de 400 meter in 51,0 sec. leverden 3158 punten op, bijna dertig meer dan nummer twee. Bij de dames behaalde Atmodes een tweede en een vierde plaats. Daarvoor zorgden Ans Pennarts met een goede tijd van 25,9 sec. over de 200 meter, 24,69 meter speerwerpen, 27,49 meter discus werpen en 5,08 meter verspringen. En Bettie van Polen (26,7 sec 21,89 m - 23,65 m - 4,90 m). AMSTERDAM HAV-junioren boekten op de kleine, zware sintelbaan in A msterdam Oost successen op de loopnummers. Gerard Zwart liep zÜn beste tijd over de 800 meter. Met 2.01,8 werd hij tweede. Fer Lamie (11.3) en Han te Nuyl (11,9) zorgden voor een dubbele overwinning op de 100 meter B. Wim Aay was opper machtig op de 600 meter. Hij won in 1.25,1. In een andere 600 meter race werd René Ruis door al te voorzichtig lopen tweede in 1.32,1. Ine Jongert van Atmodes werd twee de op het nummer 60 meter horden in 10 8 sec. en behaalde dezelfde klassering bij het discuswerpen met 24,40 meter. Mieke Kramer sprong 1,35 meter hoog en werd ook tweede. HAARLEM 5 okt. Ja„ v d Horst heeft de vierde rit van de najaarscom petitie, zondag door de Haarlemse wie lerclub „De Kampioen" over veertig ronden in net „van der Aartsportpark" verreden, op zijn naam gebracht. Samen met Loe Otte was hij in de slotfase van de strijd uit een zeven man sterke kop- groep ontsnapt. De beslissende ontsnapping werd na tien ronden door Kiekens, Otte, Schenk en Koelemij met een ontsnapping inge- leid. Alleen Schenk kon door een lekke band de opmars niet met succes vol brengen. De drie overgebleven aanvoer ders werden na een felle jacht door Van der Horst, Sweers, Van der Peet en Nijssen achterhaald. Zeven man op kop dus. Van nen gingen Van der Horst en Otte nogmaals met succes in het offen- sief- De uitslag luidt: 1. j. v. d. Horst, 2. L. Otte, 3. N. Koelemij, 4 R. Sweers, 5. G. Nijssen, 6. j. v. d.JPeeti 7. H. Kie kens, 8. B. Bogaard, 9. Ton Blom, 10. ■\y. Fiechter. De C-klassers gaven el kaar in een race over twintig ronden geen duimbreed toe en een massale eindsprint rnoest tenslotte het pleit be slechten. Daarbij bleek Gé Krom over het scherpste eindschot te beschikken. Bij de jeugdklassers was R. Krom de snelste. NUTSSPAARBANK De inleggingen bij de Nutsspaarbank Haarlem bedroe- gen *n afgelopen maand 6.824.476 en de terugbetalingen 5.794.556 zodat het spaaroverschot 1.029.920 beliep. In de maand september werden 1.530 nieu- we spaarders ingeschreven waarmee het aantal inleggers een totaal bereikte van 117.392. (Van onze hockeymedewerker) HAARLEM, 5 okt. Het eerste da mesteam van Kieviten is gisteren en nog wel op eigen veld door de dames van Alliance zonder een enkele winst punt uit de strjjd gekomen. Een bijzon dere prestatie van de dames uit Heem stede, die in een open, fris gespeelde vvedstrjjd zeer goed partij gaven aan het in hoog tempo spelende eerste team van de gastvrouwen. Naar aanvallen bezien hielden beide elftallen elkaar in even wicht. Het was na een goed kwartier spelen dat uit een voorzet van linksbui ten A. van Os midvoor J. Pielage met een direct goed geplaatst schot het enige doelpunt in deze wedstrijd scoorde. Beide teams bleven aanvallend spelen, waar door de spanning tot het einde bewaard bleef. De verdedigingen konden evenwel de boventoon blijven voeren. De heren van Alliance schoten ook uit de slof, want zij slaagden erin het nog ongeslagen HIC te overwinnen. Speciaal de eerste helft blonk uit door prachtig spel, waarbij Alliance vooral tactisch beter uit de bus kwam. Hans Groen pres teerde het om in een aanval drie ver dedigers te passeren en daarna met een prachtige lub over de keeper van HIC het eerste doelpunt te maken. Een foutje in de verdediging van Alliance werd door HIC afgestraft met de gelijkmaker, doch het was nog in de eerste helft dat W. Passtoors verrassend de leiding weer aan Alliance kon geven. In de tweede helft zakte het hoge tempo van daar voor, werd het spelpeil iets minder, doch de Heemstedenaren wisten het bij de be reikte stand te houden. De dames van Ever Swift kwamen tot zeer goed spel tegen Rood Wit II, dat voor de rust tot uitdrukking werd ge bracht met een doelpunt van midvoor C. Boelee. Rood Wit kon in de tweede helft slechts tot een mooi doelpunt komen, maar moest daarentegen voor nog drie stuks van Ever Swift het hoofd buigen. De heren van deze club hadden een moei lijke partij aan HIC III. Met slechts een doelpunt kon het iets betere spel der bruinwitten worden beloond. De ulslagen luiden: Heren. Overgangsklasse: BMHC 2 't Gooi 5—2; HIC—Alliance 1—2. Pro motieklasse: Amsterdam 4Eechtrop 32; ScheybeeckAlliance 2 33; StrawberriesHBS 12- 2e klasse: BMHC 3—Te Werve 40; Kieviten 2— Rood Wit 5—0; Leiden 4HBS 2 24; Ever Swift—Hie 3 1—0; Eechtrop 2— Amsterdam 5 22; Alkmaar 2BMHC 5 41; Zand voortKraaien 3 2. 3e klasse: Ever Swift 2Groen Geel 4 2 1; HGC 5—Saxenburgers 2—2; Alliance 3Kieviten 4 20; HBS 4Leiden 5 00; BMHC 6Alkmaar 3 31; Straw berries 4HBS 5 02; Laren 4HBS 3 41. 4e klasse; Rood Wit 2 Groen Geel 9 3—2; Alliance 4—Te Werve 2 1—3; Eechtrop 3HIC 5 21; Hermes 2 BMHC 7 0—3; Zandvoort 2—Scheybeeck 2 40; Saxenburgers 2-Eechtrop 4 3 5; Pinoké 4Zandvoort 3 41. Dames, le klasse; AmsterdamBe Fair 21; BDHCGooi 20; Kieviten Alliance 01; RBCHDM 00. Pro motieklasse: BDHC 2—Fit 0—4. 2e klas se: BDHC 3—Hudito 3—0 Ever Swift— Rood Wit 2 4—1; HBS 2—HDM 2 1—1; Eechtrop—HIC 3—2; Zandvoort— Strawberries 13. 3e klasse: Rood Wit 3Rijswijk 2 1—5; ZuidwijckBDHC 4 1—0; HBS 3—Leiden 3 4—2; HIC 2— Scheybeeck 1—2; BDHC 5—Alkmaar 2 2—4; Kraaien 2Alliance 2 12; HBS 4—HIC 3 0—0. 4e klasse: Leiden 4— Eechtrop 2 0—4; Rood Wit 4—Alkmaar 3 3—2; Ever Swift 2—Alliance 3 0-2; Strawberries 3Zandvoort 2 30; Sa- xenburgersHoorn 02; Ever Swift 3 Alliance 4 40; HIC 5HBS 5 23. MIDDEN-BEEMSTER, 5 okt. Om de herinnering aan de zo tragisch om het leven gekomen wielerkampioen Piet van Nek onder de jongeren levendig te houden, werd zondag door het hoofdste delijke „De Germaan" op de wegen van de Midden-Beemster een nationale tijd rit voor aumateurs gehouden met als in zet de „Piet van Nek"-beker. De sterke Amsterdammer Ton Rjjkers, die er door zijn gemis aan een flitsend eindschot in normale wegkoersen en criteria vrijwel nimmer aan te pas komt, bleek in deze rit op „eigen kracht" een klasse apart en legde met een voorsprong van meer dan drie minuten beslag op de fel be geerde beker. Het parcours van 34,5 kilometer, dat in de Midden-Beemster was uitgezet, moest twee keer doDr de 35 deelnemende amateurs worden gereden. Reeds na de eerste omloop had de sterk rijdende Rij kers stevig de leiding in handen geno men. Zijn tijd over die eerste ronde was 54 min. en 21,8 sec. Op de tweede plaats volgde toen Bouqet met 55 55,2 de vrij wel onbekende Hollemans was derde (56.04,0) en Barendrecht (56.11,1) vier de. Het zag er toen el naar uit dat de strijd verder tussen dit viertal zou gaan. Rijkers bleef in zijn normale tempo door malen en verstevigde daarmee in de tweede koershelft zijn leidende positie aanmerkelijk, terwijl Bouqet in het begin van de race teveel van zijn krachten gevergd bleek te hebben. Hij werd door (Van onze correspondent) ALKMAAR, 5 okt. Zaterdagmiddag werd op het terrein van de gasboring van de Amoco aan de Zuidervaart in de Schermer een gasvlam ontstoken die tot ruim vier meter hoogte opvlamde. De vlam maakte een geweldig geraas als van een denderende sneltrein. Het geluid was kilometers ver te horen. Ex perts van de Amoco zullen een onder zoek instellen naar de kwaliteit, de hoe veelheid en de druk van het gas. Men neemt reeds aan dat de bron exploita bel zal zijn. De Amoco zal in dat geval een concessie aanvragen. (Van onze atlétiekmedewerker) HAARLEM, 5 okt. Onder buiten gewoon gunstige omstandigheden heeft de RKAV Holland het atletiekseizoen afgesloten met onderlinge wedstrijden op de sintelbaan van het Pim Muiier sportpark. De Holland-atleten en atle tes hebben hiervan ten volle geprofi teerd door met vijf nieuwe clubrecords voor een daverend slot te zorgen. Hol land heeft in dit eerste jaar van de Haarlemse sintelbaan nu in totaal 57 maal een recordverbetering kunnen no teren De records van gisteren kwamen twee maal op naam van Mary van de Raadt, die haar eigen verspringrecord verbe terde tot 5,43 meter en met discuswer pen 29,56 meter haalde. Ruud Gieles bracht de 200 meter Horden op zijn naam in 26,2 sec., en bezit nu alle horden records. Kogelstoten B-junioren kwam op naam van John Bergfeld met 14,11 meter. In dezelfde klasse werd de 4x100 meter estafette verbeterd tot 47,4 sec. Bij de senioren bleek Theo Bonsen ;emiddeld de sterkste, na een spannen- e strijd met Gerrit Zoon, die pas in het laatste nummer, de 800 meter, beslist werd (2.15,5 tegen 2.29,0). Bonsen had eerder winst geboekt op het verspringen met 6,43 meter en op de 100 meter in 11,4 sec. De A-junioren streden op de zelfde wijze. Winnaar Jan Lips had op de 100 meter winst gemaakt op Dik van de Vlugt (11,3 tegen 12,0), die de laatste op de 800 meter net niet meer goed maken (2.06,5 tégen 2.16,5). In de eindstand bleef een verschil van twee punten, 2794 tegen 2792. Bij de B-junio ren werd Kees Roozen onbedreigd win naar. Op de 600 meter noteerde hij een mooie tijd van 1.27,9. Mary van de Raadt was met haar twee clubrecords onbereikbaar voor haar tegenstandsters. Zij won nl. alle nummers. Bij de A-meisjes had Marijke Dijkman nauwelijks meer moeite. Voor al een discusworp van 28,04 meter was fraai. Winnares van de B-meisjes wera Tineke Kerskens. Uitslagen: heren: 1. Bonsen Zoon 2679; 3 Kors 2567. Jun. A. 1- Lips 2794; 2. v. d. Vlugt 2792; 3. Meyer 2119 Jun. B: 1. Roozen 2660; 2. v. Liempt 2556; 3. Bergfeld 2149. Dames: 1. v d. Raadt. 4329; 2. Oosterveer 304U, 3. Pe- rukel 2941. Jun. A; Dijkman 3b54; 2. v. d. Velden 3204; 3. Berdmans 3181. Jun. B: 1. Kerssens 2347; 2. Smolenaars 2308; 3. Perukel 2217. Barendrecht en Hollemans overstoken. Aan Rijkers kon dit tweetal echter niet tippen. De uitslag luidt: 1. Anton Rijkers, (Amsterdam), de 69 km in 1 uur 49 min. en 56,9 sec.; 2, P. Barendrecht (Alblas- serdam) in 1.53.11,8; 3. A. Hollemans (Rijsoord) in 1.54.39,0; 4. De Bouqet (Amsterdam) in 1.55.19,6; 5. B. van Dort (Rotterdam) in 1.56.40,0; 6. H. Pels (Amsterdam) in 1.56.53,2; 7. C. Plus (Haarlem) in 1.57.37,9; 8. H. Luchies (Geestburg) in 1.57.39,8; 9. H. Benja mins (Hollandse Veld) in 1.58.28,2; 10. J. van Stralen (Blokker) in 1.58.30. De Haarlemmer Chris Plus kreeg één mi nuut straftijd toegewezen, omdat hij in de tweede ronde achter Rijkers was blij ven hangen. Het scheelde hem twee plaatsen in de rangschikking. Ton Rijkers heeft twee weken geleden ook al de tijdrit om de „Gouden Willem Reuter" medaille in zijn voordeel beslist. Ditmaal was zijn triomf nog overtuigen der. HAARLEM, 5 okt. De Haarlem se Raceclub „Excelsior" heeft zondag zijn activiteiten op het parcours in Schalkwijk besloten met een rit voor A-, B- en C-klassers over dertig ron den. De jeugdige Piet Neeskens toonde zich in deze sluitingsrit de snelste en zegevierde in de eindsprint van een vier man sterk kopgroepje. Samen met Ron Philips, Hans van Steyn en Wim Wagner was Neeskens met succes uit het peloton ontsnapt. De uitslag luidt: 1. P. Neeskens, 2. R. Phi lips, 3. H. van Steyn, 4. W. Wagner, 5. J. Philips, 6. H. Neeskens, 7. P. Wichert, 8. K. Schriek, 9. H. Philips, 10. J. Sweyen. Er waren 25 deelnemers. Ton Handgraaf was de snelste van de tweede jeugd en bij de jeugdrijders was J. Brands ditmaal sneller dan H. Koren stra. M. Kiekens won bij de B-jeugd. Ook de bestuurders van „Excelsior" stapten weer eens op de racefiets en daarbij bleef secretaris Kees Kossen zijn voorzitter Jan Westbroek met band dikte verschil de baas. Vader Neeskens werd derde en Van der Brink sr. vierde. De overige „oudjes" hadden ie pijp aan Maarten gegeven. In een rit voor dona trices waren de jongere meisjes haan tje de voorste. Lydia Rondema zege vierde vóór de zusjes Hetty en Sandra v. d. Vaart. Alles bijeen is dit sluitings- feest uitstekend geslaagd. Meteen na afloop vond de prijsuitreiking plaats en daarbij kreeg elke deelnemer 'n prijs. (Van onze sportredactie) UITGEEST, 5 okt. In de strijd om de Noordhollandse damtitel is Wim de Jong na zeven ronden alleen 'an de top van de ranglijst gr-r Maar vier trouwe wachters liggen m~t één punt achterstand op een misstap te loeren: De Boer, Dukel, Va der Sluis en Verheij. De titanenstrijd tussen Dukel en De Jong werd remise, terwijl beiden in de zondagronde wonnen van hekkesluiter in de strjjd om de Noord hollandse damtitel is Wim Westerveld met een nul. De uitslagen waren verder: Verheij- Den Doop 20, Van Heerde-Wester- veld 20, Van Hal-van Heeringen 02, Bus-Smit 11, De Boer-Groote- man 11, Van Westerloo-Van der Sluis 11, Grooteman-Van leerde 20, Wes- terveld-Van der Sluis 02, Van Hal- de Boer 11, Van Westerloo-Bus 11, Verheij-Smit 20. Een nooie winst behaalde Grooteman tegen Van Heer- de in de volgende stand: Zwart (H) 10 stukken op 9 12-15 18 22 25-27, wit (G) 10 stukken op 23 24 29 31 34-39.1 t 15-20 en 13-19 loste zwart een nood schot, dat door 29-24 18x40 24x4 40- 45 38-32 27x38 en 4x49 fraai werd ge pareerd. Na 45-50 49-32 50x22 32x5 22- 33 5-32 12-18 32-5 33-24 5-28 24-38 28- 39 18-23 en 15-10 probeerde zwait nog 38-15. Maar na 39-48 31-27 en 48x5 won wit. Stand na zeven ronden: Wim de Jong 11, De Boer, Dukel, Van der Sluis en Verheij 10, Grooteman en Van "leerde 8, Van Westerloo 7, Bus en Van Hal 6, Van Heeringen 5, Den Doop 4, Smit 3 en Westerveld 0. In de tweede ronde van de Noord hollandse hoofdklasse dammen hebben drie clubs het maximale aantal purten behaald, terwijl er eveneens drie rog^op het eerste punt wachten. Diemen «re s Heemstede op bezoek. De gasten een kleine voorsprong, die ze n,o* afstonden, ok al had Diemens P Van Amstel de nieuwe Heemsteedse eerste bordspeler binnen zes in een verlofen stand gewerkt l e uit slag werd 8-12. Even spannend was de strjjd tussen de Ha»r vrisse'enü» en Trefpunt uit Wilnw. »a w>sse.ende kansen trokken de gastheren met 11—9 aan het langste eind. De Amsterdan^e derby tussen Jozeph Blankenaar en j' voor de Gezellen, die oor e in iraaie winst van Slijkerman op Metz de leiding na- HAARLEM, 5 okt. Zondagmiddag werd de Haarlemse brandweer gealar meerd, met om een brand te blussen, maar om een koe uit de sloot te halen, die in de Waarderpolder een bad was gaan nemen. De koe die tot z'n nek in het water en modder stond, kon na een half uur uit z'n koude „bad" bevrijd worden. HAARLEM, 5 okt. De afdeling Haarlem en omstreken van de Konink- üjke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde organiseert dinsdag 13 oktober, 's avonds om^Öcht uur in het Krelagehuis aan de Leidse- vaart, een bijeenkomst, waar de heer H. Bie' roek een causerie zal houden over het onderwerp „Vaste Planten". men. Al spoedig was de stand gelijk. Door winsten van Van Heerde, Beeke, Jansen en Van der Sluis wonnen de kampioenen tenslotte met 137. Een zelfde resultaat behaalde Zaandam te gen Het Oosten in Haarlem, waar aan Haarlemse kant alleen Wim de Jong tot winst kwam tegen Van der Horst. Ten slotte had Gezellig Samenzijn de handen vol aan IJmuiden, dat zonder Dukel aantrad. Beeke won van Duyvenbode. Ook Rob Jansen kwam voordelig tegen Van den Berg te staan. Hij nam een damzet echter niet juist en het beoogde voordeel bleef uit. Na verder spel be sliste de IJmuidenaar de strijd loor een offer. Een andere winst voor GS kwam uit een remisestand, die Van Strate.. verkeerd behandelde. Toen wist Van Hout er wel raad mee. De stand is nu: Jozeph Blankenaar, Gezellig Sa menzijn en Zaandam 4 punten, IJmui den, Trefpunt, Heemstede en Haar lemse Damclub 2, Diemen, KDA en Het Oosten 0. i- - «-.,».»< ROME, 5 okt. (KNP) De generaal der Jesuieten, pater Joannes Baptista Janssens is vanmorgen oV®5;® ®n- Pater Janssens werd woensdag geirolten door een hersenbloeding. een aanvanke lijk licht herstel trad vanmorgen een nieuwe crisis in. d'e zlJr' dood tenge volge "had. Pa ,r .•Ja ssens> een Vlaming, heeft de Söciete't van Jezus bestuurd sedert september 1946. Na een grondige^ voorbereiding op juridisch gebied (hij haalde twee doc torstitels op het gebied van het burger lijk Leuven en kerkelijk recht m Rome) begon hij in 1923 zijn professorale loopbaan aan het theolo gisch college te Leuven waarvan hij later rector werd. Talrijke functies vf j P®ter Janssens in zijn orde be kleed, o.a. instructeur van het derde proefjaar en later provinciaal. In die functie nam hij deel aan de verkiezin gen voor een nieuwe generaal in 1946. Hij werd toen met een grote meerder heid van stemmen tot de 25ste opvol ger van Sint Ignatius gekozen. HAARLEM, 5 okt. Voor een hand jevol liefhebbers, onder wie burgemees ter mr. O. P- F. M. Cremers, gaven de violist Jacques Holtman en organist Anton de Beer een kort concert in het Teylers Museum. De componist Jaap Geraeds gaf een toelichting. De violist Jacques Holtman, thans concertmeester van het Kunstmaandor- kest, speelde op prachtige wijze de e- moll sonate van Corelli. Zjjn prachtig zingende, mannelijke toon deed bijzon der weldadig aan. Graag hadden wij in de gigue een donkerder getinte bege leiding gehoord. Het stemmenverloop was soms onduidelijk. Eveneens met veel elan en zeer indringend klonken de drie stukken voor vioolsolo van Hans Kox. Met groot gemak klonken deze technisch moeilijk te realiseren stuk ken. Anton de Beer besloot met Prelude en Fuga IV van Henk Badings. Overi gens zal de belangstelling en waarde ring van het 31-toons-orgel van Dr. Fok ker wel altijd zeer beperkt blijven. Intussen had Jaap Geraeds ons via vele omwegen duidelijk gemaakt, dat de moderne componistengeneratie nu bezig is door te dringen in de werke lijke waarde van de Oosterse muzieken. Hij had hier wel erg veel woorden voor nodig. Rinus Groot. DB VOLGBm DRG,W INSPGKTEUR VOSPBP SEdEUED BEI GA Mfwe DIE VINOEERF- DPUKKEN OP HET PIS" TOOL? VAM EVEKEN EN BUCKLE" EN NIET VANMR PAE- HAAK HANDEN, T/IE arme ziel. DPJEG EUBBEPHANr SCHOE NEN bu't weee. VRIEND

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 2