i KREYMBORG KREYMBORG Ook katholieken schuldig aan de verdeeldheid Uitvoer aardgas levert in 1975 één miljard op voor betalingsbalans PRINSES IRENE OPENT EXPOSITIE Bij 0,8 promille is men reeds „onder invloed" Conclusies van Alleen BOLS kan BOLS maken na 1975 Texelse Stoomboot ontslaat 10 man MINISTER ANDRIESSEN Ik blijf wie ik ben. H koLen Ontslagen gedeeltelijk ingetrokken Harpo Marx liet miljoen na ISSER00KBOLS i BOLSISSERAUUD Osservatore Lof Nederlandse belangstelling voor eoncilie Veldmuizenplaag in de Maaskant prof. Froentjes Aanrander (17) in Hengelo aangehouden Afstandbediening van beweegbare spoorbruggen TWEEDE VATICAANS CONCILIE Margarineverbruik is toegenomen Mr. Luns naar het Caribisch gebied ™rlTd#£ Big Leidse vleesfabriek van ondergang gered Aartsbisschoppelijk museum weer voor het publiek toegankelijk m Opdrachten aan componisten Franse melkstaking begint te verlopen Officier van Justitie: Kleuter verdronken DINSDAG 6 OKTOBER 1964 PAGINA 5 Warm en sterk. Wollen velours In grijs en beige 2 jaar Alleen geldig 7 okt. grote markt 1—7 - haarlem van die jonge Edammer, legen Goudse of oude Leidse. GRONINGEN, 6 okt. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. E. Andriessen, heeft gisteravond in Groningen gezegd dat de uitvoer van aardgas in 5 een gunstige invloed van lin7rcKlii1;'ard sulden op de beta- hTefbh nifzal hebben- ny gaat vijftien U!UVan een export van aardgas kubieke meter gas aldnc ]aar' Zonder het aard as, aldus minister Andrieccen zou er meer in,,~ Anariessen, nodig zijn bij een !t-Van energie behoefte. Een versiSht"2-V&n dS de betalingsbalans, die daï het geval zou zyn, zal thans door het aardgas worden opgevangen Mi nister Andriessen zei dit in een rede „Enige aspecten van de ener gievoorziening in Nederland" voor de commerciële club in Gronin gen. Tk was er helemaal niet vóór die om schakeling op aardgas. Per slot van rekening jagen zé je maar op kosten. Dit afgekeurd, dat afgekeurd en de pijp af gekeurd. En in de bus een briefje: zorg er zelf maar voor Dat kostte me handen vol geld'. Deze verzuchting is van me vrouw D. J. de Jong, Cattenhagestraat 11a in Naarden. Velen voelen het netzo. Waarom blijft zg bij gezellig kolen stoken? Dat zal ik u zeggen. Het bevalt mij al niet met koken, laat staan met stoken! En ik wil graag klant blijven. Zoals ik altijd geweest ben. Klant van een kolen- handelaar, die wéét wie ik ben als ik op bel. Echt klant - en geen verbruiker nummer zoveel. Een naamloze. Met ambtelijk gedoe. Bovendien: in de kamer waarin je leeft kan je niet zonder echte stralingswarmte. Warmte waar wat aan te beleven is T U boort het: leefwarmte. Van kolen! .Zo is het! GEZELLIGE MENSEN STOKEN Ir - - r - r. Met het doorknippen van een lint heeft prinses Irene, vergezeld van haar echtgenoot, in de Madrileense kunstgalerij „Griffe en Escoda" een tentoonstelling geopend van werken van de Nederlandse schil der Adrian Stahlecker. Staande tussen (links) de schilder en haar man knipt de prinses hier het traditionele lint door. kalmeert de zenuwen zonder slaap te verwekken! Advertentie) kl. st. p. m. (Advertentie) ROME, 6 okt. (ANP) De Concilie vaders hebben gisteren vrijwel una niem hun goedkeuring gehecht aan het voorwoord en het eerste hoofdstuk van het schema over de oecumene. Aan de stemmingen ging een inleiding vooraf van mgr. Martin, aartsbisschop van Rouen in Frankrijk, die in opdracht van het secretariaat voor de christelijke een heid de bisschoppen inzicht gaf in de verschillende verbeteringen, die met name in hoofdstuk 7 van het schema zjjn aangebracht. Het schema is van naam veranderd. Het woord katholiek vóór oecumenisme in de titel is wegge vallen, omdat aldus mgr. Martin er maar één soort oecumenisme is, na melijk de door de Heilige Geest gedre ven beweging naar eenheid. In het bijzonder benadrukte mgr. Martin de betekenis, die de gesprek ken met de waarnemers van de chris telijke kerken bij het Concilie voor het schema hebben gehad. Hun ad- (Van onze correspondent) TEXEL, 6 okt. Bij de n.v. Texels Eigen Stoomboot Onderneming is aan tien personeelsleden ontslag aange zegd. De betrokkenen behoren zowel tot het boot- als het walpersoneel. De inkrimping van personeel is het gevolg van het ingebruik nemen van de nieu we diesel-elektrische veerboot „Mars diep", die thans als enige boot van de maatschappij de verbinding tussen Den Helder en Texel onderhoudt. Het laden en lossen geschiedt een voudiger, terwijl het nieuwe systeem voor de plaatsbewijzen ook enkele per soneelsleden overbodig heeft gemaakt. Voor de ontslagenen zal het niet ge makkelijk worden werk te vinden op het eiland. Hier zijn een dertigtal per sonen ingeschreven als werkzoekend bij het gewestelijk arbeidsbureau. Het seizoen, zowel in het toerisme als in de landbouw, is grotendeels achter de rug. De ontslagenen zullen dus elders aan de slag moeten. viezen hebben geleid tot een nieuwe visie op de betrekkingen tussen de verschillende christelijke groepe ringen en tot een waarachtig weder zijds vertrouwen. Ook sprak mgr Martin over de reis van paus Paulus naar Palestina en over diens ontmoe ting met de orthodoxe patriarch Athe- nagoras. Deze ontmoeting heeft de oecumenische toenadering aan zienlijk bevorderd. Het eerste hoofdstuk van het schema over de oecumene bevat een uitdruk kelijke aansporing van het Concilie aan alle gelovigen actief mede te werken aan de oecumenische beweging. En dat wil zeggen: vermijden anderen te kwet sen door woorden, oordelen of hande lingen. Het betekent ook, dat de des kundigen de dialoog met de anderen voeren en dat men steeds samenwerkt waar dit het algemeen welzijn dient. (Reuter) In het goedge keurde voorwoord en eerste hoofdstuk wordt een beroep op de katholieken gedaan „de tekenen des tjjds te ver staan" en zich actief bezig te houden met de beweging voor de eenheid van alle christenen. Er wordt voorts in gezegd, dat de katholieken mede schuld hebben aan de verdeeldheid onder de christenen. „Al in de eerste tijd van de christenheid", aldus de tekst, „is er in de kerk ver deeldheid ontstaan, die door de apostel Paulus werd veroordeeld. In de eeuwen daarna werd de verdeeldheid groter, soms niet zonder schuld aan beide zo den". De katholieke kerk „omhelst nu haar gescheiden broeders met broederlijke eerbied en liefde". Het feit, dat zij ge doopt zijn, geeft deze gescheiden broe ders een of andere band met de kerk van Rome. Erkend wordt verder, dat Gods genade ook werkzaam is in de kerken die van de katholieke kerk zijn afgescheiden. In de tekst wordt gespro ken van protestantse „kerken" en niet meer van protestantse „kerkgenoot^ schappen", zoals in de vorige versie van dit eerste hoofdstuk. Het voorwoord wordt geopend met de verklaring, dat „het herstel van de een heid onder de christenen" een van de voornaamste doelstellingen van het Va ticaanse Concilie is. Christus wil dat zijn volgelingen verenigd en één zijn. De voor de zeventiger jaren voor ziene uitvoer van 15 miljard m3 aard gas betekent slechts enkele procent van het huidig energieverbruik in West, Europa. Deze hoeveelheid valt dmak- kc' in de toeneming van het ver bruik in te passen, maar de vraag naar aardgas wordt groter m deze hoeveelheid van 15 miljard m De mir ister ging ook in op de cussie die in het buitenland gevoeru wordt over de deelneming N.A.M. in de bui landse «statwtw Hij zei dat dit de bedoeling r(j_ waarborgen, da1 h Nederland gas in het buitenland ook op lang termjjn op i -umerciële v sis v„V a kan werden. De ruime vraag in Eu P laat namelijk ook impo i eiaers, DEN HAAG, 5 okt. Naar het Pro- duktschap voor Margarine, vetten en oliën aan de hand van cijfers van het Produktschap voor Zuivel mededeelt heeft het verbruik van boter in Neder land in de periode van 30 december 1963 tot en met 27 juni 1964 29.339 ton bedragen tegen 34.898 ton in de eerste helft van verleden jaar. Het verbruik van boter per hoofd van de bevolking op jaarbasis verminderde van 5,85 kg tot 4,86 kg. Het verbruik van margarine is in de eerste helft van dit jaar vergeleken met dezelfde periode van het vorig jaar gestegen van 113.168 tot 117.111 ton. per hoofd van de bevolking en op jaar basis berekend nam het margarinever bruik toe van 18,98 kg tot 19,77 kg. DEN HAAG, 6 okt. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. Luns, gaat tegen het einde van deze maand naar het Caribische gebied voor de jaarlijkse conferentie met de hoofden van de Nederlandse diplomatieke mis sie in Latjjns-Amerika, die in de Ne derlandse Antillen wordt gehouden, en voor een officieel bezoek aan Trinidad en Tobago. Daarna gaat de minister naar New York om de opening van de algemene vergadering van de Ver enigde Naties bjj te wonen. bijvoorbeeld Noord-Afrika, toe. De win bare reserves daar zijn gelijk aan de onze, ar Nederland heeft het voor deel van de gunstige ligging. Minister Andriessen zei nog eens dat de aardgasvondsten in N rland, natio naal van ingrijpend belang, voo- de voor zienir v-n West-Europa een beperkte betekenis hebben. Hg gaf enkele cijfers over aardga oorre elders: Noord- Amenka citl a 8000 miljard m3, Midden- Oosten 5000 miljard m3, Rusland 2500- 5000 miljard m3. e Nederlandse voor raden vormen vijf 4 zes procent van zien -et imponerend, naar verhouding eel er wel zo meende minister Andriel sen. Nederland heeft per hoofd van de totale wereldvoorraad Absoluut als (Advertentie) Foto Plet Reljser :y: '''V (Van onze correspondent) LEIDEN, 6 okt. In enkele uren tjjds is gisteravond het voorbestaan van de vleesfabriek Viande verzekerd. Gisteren was aan het 62 man tellend# personeel schriftelijk ontslag aange zegd dat volgende week vrijdag zou ingaan. Het gewestelijk arbeidsbureau werd hiervan in kennis gesteld. De me- deling aan het personeel, die vol komen onverwachts en onvoorbereid de mensen bereikte, ging vergezeld van een toelichting van direkteur W. Kru- ger uit Amsterdam. Deze zei dat door de EEG-verdragen de toekomst van het bedrijf uitgesproken slecht was. Daar om was tot liquidatie besloten. In de ontslagbrief sprak de direktie nog van een zeer kleine kans dat het bedrijf kon worden gered, maar dit werd meer als een formaliteit e- schouwd. Gisteravond is het bedrijf echter gered voor ondergang. Hoe en waarmee kon de heer Kruger ons niet precies meedelen. Wel ontkende hij dat vreemd kapitaal de zaak drijvend zal houden. De ontslagen zijn vanmorgen ingetrokken. Echter met dien verstan de dat toch een gedeelte van de 62 man zal moeten afvloeien. Men hoopt echter het grootste deel in de Leidse fabriek te kunnen handhaven. Over aan tallen zal in de loop van volgende week meer bekend worden. Directeur Kruger vertelde dat door ingrijpende reorganisa tie van het bedrijf, dat in Goor nog een fabriek heeft en waarvan het verkoop kantoor in Amsterdam is gevestigd, aan vankelijk de Leidse fabriek zou moe ten worden afgestoten. Nu een belang rijk deel van de produktie hier gehand haafd kon worden is de situatie plotse ling veranderd. Welke gevolgen dit pre cies zal hebben voor het personeel Lei den, Amsterdam en Goor kon nog niet worden overzien. Dat tengevolge van de moeilijke economische positie een deel van het personeel zal moeten wor den ontslagen werd echter bevestigd. UTRECHT, 6 okt. De afdeling nieuwe religieuze kunst van het aarts bisschoppelijk museum in het Catha- rijneconvent aan de Lange Nieuw- straat alhier is weer voor het publiek toegankelijk. Het museum is enige maanden ge sloten geweest omdat een nieuwe vloer dringend noodzakelijk was. De oude was zo slecht dat de museumbezoe kers er soms niet meer veilig over konden lopen. Van eind november tot begin janu ari wordt in het museum voor nieuwe religieuze kunst een tentoonstelling ge houden van schilderijen, tekeningen en grafiek van de Maastrichtse kunste naar Huub Droge. „Impressies uit I Polen" heet deze expositie. INDO, (Califomië), 5 okt (UPI) De filmkomiek Harpo Marx, die vorige week overleed, heeft meer dan een mil joen dollar aan geld en bezittingen na gelaten. In zijn testament heeft hij zjjn vrouw, de voormalige actrice Susan Fle ming met wie hij 28 jaar getrouwd is geweest, tot universele erfgename be noemd. (Advertenties) ROME, 6 okt. (KNP) „De ontwik kelingen in het concilie worden met le vendige belangstelling gevolgd door de Nederlanders". Aldus schrijft de Os servatore Romano. Daarbij valt op, zo vervolgt het blad, hoe de Nederlandse katholieke pers aandacht besteedt aan oecumenische onderwerpen. Dit is een bewijs van de vitaliteit van de katho lieke kerk in Nederland, aldus de Osser vatore. Het blad zegt dit in een uitvoerig ver slag van de in juni in Den Haag ge houden viering van de eerste verjaar dag van de kroning van paus Paulus. (Van onze correspondent) OSS, 6 okt. Voor de tweede maal dit jaar bedreigt een veldmuizenplaag het grasland van de polders in de Maaskant. In het voorjaar werd veel schade aangericht door de diertjes. Een ziekte decimeerde de muizenstand toen echter net op tijd. Het mooie najaars weer heeft het aantal veldmuizen zeer snel doen toenemen. Het regent op de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst dan ook klachten over schade die wordt aan gericht. Op grote schaal kan men hier nog niets aan doen zolang het vee in de wei loopt. De boer moet voorlopig zelf muizetarwe in de holen strooien. Pas over enkele weken, wanneer het vee op stal staat, kan men tot het spuiten van giftige stoffen overgaan. DEN HAAG, 6 okt. Staatssecre taris Van de Laar heeft in aansluiting op eerder verstrekte opdrachten nog de volgende opdrachten verleend: een concertant werk voor viool en altviool met orkest aan Henk Badings m Bilt- hoven, een werk voor strijkorkest aan Oscar van Hemel in Hilversum en een werk voor saxofoon-ensemble aan Louis Toebosch in Breda. Op voorstel van de adviescommissie studieopdrachten televisie heeft de staatssecretaris voorts aan de heer J. Cohen in Groningen opdracht verleend tot het schrijven van een syllabus over het onderwerp: „het drama in de te levisie". PARIJS, 6 okt. (AFP, Renter) Van de zijde van het Franse ministerie van landbouw is medegedeeld, dat de melk boeren in de Oostfranse departementen van Moezel en Maas hebben besloten hun staking, die zeventien dagen heeft geduurd, tijdelijk op te schorten. (Van onze correspondent) MAASTRICHT, 6 okt. Slecht nieuwe voor automobilisten die met één ol meer borrels of glazen bier op onder weg een ongeluk veroorzaken: wanneer bii de bloedproef mocht blijken dat zij 0.8 pro mille alcohol in hun bloed heb ben, kan de officier van justitie sinds kort zonder meer concluderen dat men onder invloed heeft gereden. Tot voor kort werd hiervoor het per centage 1.5 pro mille aangehouden. Tus sen 0.8 en 1.5 pro mille kon de officier niet voetstoots concluderen dat de ver dachte „onder invloed" achter het stuur had gezeten. Daarvoor was nodig dat getuigen nevenverschijnselen hadden ge constateerd zoals dranklucht, wagge lende gang, enz. Prof. Froentjes, hoofd van het ge- Advertentie) (Van onze correspondent) HENGELO, 6 okt. Zondagavond werd in een bioscoop alhier aangehou den een 17-jarige jongen. Deze werd sinds januari gezocht wegens poging tot aanranden van vrouwen. Een vrouw die zaterdag op de Mus- senstraat was aangerand herkende de jongen als de dader en waarschuwde de politie. Tijdens langdurige verhoren heeft hij maandag bekend. Ook andere delicten heeft hij gepleegd. (Advertenties) rechtelijk laboratorium te Den Haag, heeft echter, na een onderzoek dat zich gedurende enkele jaren uitstrekte over 15.000 bloedproeven geconcludeerd dat 0.8 pro mille de juiste scheidingslijn is. Boven dit percentage worden bepaalde organen dusdanig beïnvloed dat het niet verantwoord kan worden geacht om aan het verkeer deel te nemen. Zelfs bij een alcoholpercentage van 0.5- 0.8 pro mille kan men nu veroordeeld worden indien andere dronkemansken- merken zijn geconstateerd. Dat heeft de officier van justitie bij de Maastrichtse rechtbank, mr. P. Schenkenberg van Mierop, gistermor gen meegedeeld in de zaak tegen een 55-jarige grondwerker uit Sittard, die overigens 1.35 pro mille alcohol in zijn bloed had toen hij deze zomer onder Nuth op een langs de weg ge parkeerde auto botste. De man vertelde gisteren zes glazen bier te hebben gedronken, maar volgens het proces-verbaal had hij eerder te genover de politie verklaard dat het er acht waren geweest. De officier van justitie eiste tegen verdachte, die tege lijkertijd ook wegens diefstal terecht stond hij heeft een strafblad met 21 veroordelingen een jaar gevangenis straf waarvan drie maanden voorwaar delijk, vijftien maanden ontzegging van de rijbevoegdheid en verbeurdverkla ring van wat de politie nog van de dief stal bij hem thuis had teruggevonden: precies zeven koffiebonen... UTRECHT, 6 okt. De Nederland se Spoorwegen bestuderen plannen om een aantal beweegbare spoorbruggen op afstand te kunnen bedienen. Deze studie is nodig, omdat de NS willen voorkomen dat door de invoering van de centrale verkeersleiding in de toe komst personeel gehandhaafd zou moe ten big ven uitsluitend voor het bedie nen van de beweegbare bruggen. De afstandbediening zou moeten ge schieden door de treindienstleider, die y™ be* centrale bedieningscentrum ilweïeersg?ble£ de treinenloop in dat gebied regelt. Bedrijfstelevisie zal hem mogelijk moeten maken, de m verband met de scheep- j*an. weerszijden van de brug te Voorts zouden radar en elek tronica het systeem voor wat de veilig heid betreft moeten vervolmaken. LEEUWARDEN, 6 okt. - De drie jarige René van der Goot alhier is gis termiddag tijdens het spelen in een parkvgvertje gevaUen en verdronken. Het kind werd uit het water gehaald door een bjj de vijver wonende vrouw, waarna een eveneens dichtbij wonende man mond-op-mond-beademing toepas te; echter zonder resultaat. In het stads ziekenhuis kon men slechts de dood van de kleuter constateren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 5