Mussen bedreigen onze suprema „DE MUS" OPVOLGER VAN NEHROE INDIA'S eerste minister Lalbahadoer Shastri kampt moeilijkheden met grote Eenheid van land wordt bedreigd Door Prakash Chandra NU: PRACHTIGE SPAAR-AANBIEDING daalmeijer jagraag! Haarlemse rechtbank zet Saturne-zaak op 16 oktober in Zandvoort voort Zeer goed werk van de Karei Doorman SCHIEDAM Admiraal Smith: Kliek De een drinkt ze lang, de ander kort. Temperatuurverschillen was Ifijvende laboratoria Koopvaardijschepen anders Zes uur per dag Ambitieus DONDERDAG 8 OKTOBER 1964 PAGINA 5 (Van onze speciale verslaggever) PORTSMOUTH, 8 okt. In de schaduw van Nelsons Victory, het fameuze linieschip uit de slag bij Trafalgar, dat in dit Britse mari nedomein nog immer als een kost bare relikwie wordt vereerd, heb ben woensdag enkele honderden officieren de grootscheepse NAVO-oefening Teamwork onder de loep genomen. „Hot-Wash-Up" heet zo'n oefening en dan gaat het erom dat gezamenlijk de eerste in drukken van het spectaculaire maritieme gebeuren dat „Team work" was, worden verwerkt. Of die al dan niet „hot" bleken, is voor de buitenwereld een open vraag gebleven. Want de grote man van deze oefening, dé admi- Maar hoe men ze ook drinkt uit en thuis roemen kenners Vieux Marie Antoinette. Heerlijk zacht en ver leidelijk lekker. Niet zonder reden wordt deze bijzondere Vieux de nieuwe grote mode. Ook de dames doen graag mee. Zorg tenminste een fles in huis e hebben om straks samen met Uw gasten te kunnengenieten van Vieux Marie Antoinette. Puur, of als „tic" in lang-drinks als poësje bij de koffie 'I als weldadige groc. •221— Kroon op de dag Luister vanaf 9 oktober elke vrijdag- avond om 7 uur naar het Daalmeyer- Programma Favorieten van Favo- fietenop Radio Veronica. raai H. P. Smith, Amerikaans op perbevelhebber van de NAVO- strijdkrachten in de Atlantische Oceaan heeft het massale na kaarten aan een onverbiddelijk top-secret verankerd. In de long- room van zijn vlaggeschip, de indrukwekkende kruiser New port-News, manoeuvreerde de ad miraal heel behoedzaam met de nieuwsgierige pers, die hij wees op het toenmende belang dat de Russen hechten aan het noorde lijk deel van de Atlantische Oceaan. hun. ?®erJE?Gecamoufleerde laborato- m feite knap ge beert men van SIR WILFRED WOODS ...meer konvooioefeningen... ADMIRAAL SMITH ...meer NATO-bijdragen... Juist a/s mart kun je dat zo waarderen l Een lekkere Amerikaanse sigaret Hij is zo klein en schraal van gestalte, dat men hem „De Mus" lalbahadoer shastri lengs af te vragen, of hij wel groot genoeg is om het ontzag lijke en zo ingewikkelde India te leiden. Steeds meer mensen in dit land, bijna zo groot en dicht bevolkt als een werelddeel, gaan zich deze angstige vraag stellen. Want rond de kleine Lalbaha doer Shastri (hij is slechts één meter zestig lang) beginnen zich de moeilijkheden op te stapelen. Vraag uw winkelier (Advertentie) The bhebst that classifies a man's refinement Z IMPORT: LEVERT CO.. AMSTERDAM (Advertentie) De Russische marine vormt in toe nemende mate een bedreiging voor on ze suprematie op de Noord-Atlantische scheepvaartroutes, die misschien wel de belangrijkste ter wereld zjjn, vertel de ons de admiraal op de kruiser. „De Russen schijnen zich van dat belang zeer goed rekenschap te geven. Zij heb ben meer dan ooit op ons gelet tijdens de oefening „Teamwork". Met de on der mijn commando staande marine eenheden kunnen we nu nog de weste lijke overmacht in fiij xrrhrnirf hsnf- haven. Maar gezien de sterke groei van de Russische vloot, met name het onderzeebootwape van de Russen, dat een geduchte afmeting aanneemt, is het wel gewens onze NAVO-eenheden in de Noord-Atlantische oceaan uit te brei den". Daarmee roerde de grijze admiraal Smith toch een punt aan, dat onge twijfeld tot de belangrijkste van de zo genaamde Hot-Wash-Up" in het kale Victory-theater heeft behoord. Het punt van de onderzeeboot, het machtige wa pen, waarvan dat staat wel vast de enorme dreiging in de oefening Teamwork is bevestigd. Nog altijd im mers heeft men geen afdoende bestrij ding van dit wapen ter beschikking. De zogenaamde onderzeebootbestrijding ver keert immers nog steeds in het stadium van ontwikkeling, zoals ook de moge lijkheden van de aanvallende onderzee boot zelf nog voortdurend worden uit gebreid. O zeker, men beschikt vandaag de dag over zeer gevoelige detectie-ap- paratuur, waarmee men ver beneden de waterspiegel opererende onderzeebo ten kan opsporen. De speurende sonar kan een dodelijk gevaar betekenen voor de onderzeeboot en met de zogenaamde ASROC-raketten heeft men een sterk ontwikkeld afweermiddel tegen dit wa pen. Maar de oceaan bestaat uit een geweldige watermassa, waarvan men nog lang niet alle gegevens heeft. Bij temperatuurverschillen in het wa ter bijvoorbeeld, faalt de sonar en de verschillende lagen van het water heb- ?ehi Xersc'V.Uende temperaturen. Die ver bonden niet ?an vaste regels ge- daarvan profitelrt fn" f0" ?°r^dUrend- En boot, die ETÜidend rW. 2- onderzee baar voor zjjrT tegenstand 6n, ongr«P' snappen of tot een vit "s kan ont' tende aanvallen kan O Z°n verwoes- er duidelijk ungekomen ^W' Dat Is sche noordelijke rijk van no»®* glgantl' de onderzeeboten gedurendanUSVwaar work" enkele ver-uuff ?de „Team hebben geboekt Dfar/®!? successen don van beschermend ket cor" gehoord door de fijngevoetuL S0.1!et apparatuur, brak een onderzllb^ot^o6" om zogenaamd de Wasp, de carrier speciaal bestemd voor de onder® zeebootbestryding, in de grond te borln" En de Engelse atoomonderzeeër Dread nought kreeg in alle rust het geweldige vliegkamfischip Independance voor de lanceerbuizen, zonder dat men zich op dit drijvende vliegveld van enig gevaar Maar de ontwikkeling gaat met rasse wZaen verder In de oceaan doen zo- schreden veraer. mogendheden als de Russen uitgebreide hydrografische on- Russenuugeu Russen vooral met derzoekmgen. te trawlers, die na zyn. Steeds meer yw weten de gesteldheid van R men hierjn te komen, omdat, zo Arden d:e de sleutel gevonden ka" Xden \w enerzijds tot meer mogelykneaeu (Advertentie) de gevreesde onderzeeboot kan leiden en het anderzijds mogelijk maakt die zelfde onderzeeboot met meer kans op succes te bestrijden. Overigens liet Ad miraal Smith duidelijk blijken dat ook de afdeling anti-onderzeeboten met heel haar indrukwekkend arsenaal van vliegdekschepen, vliegtuigen, helicopters en destroyers, ook op de nodige suc cessen in de jongste NAVO-oefening kan bogen. Zijn bevelhebber voor de Kanaalzone, de Engelse admiraal Sir Wilfred Woods, voegde hieraan toe dat verscheidene contacten waren gemaakt met onderzeeboten die kennelijk tot de Russische vloot behoorden en op hun tocht door het Kanaal en de Atlanti sche oceaan als het ware werden be trapt. „Eigenlijk zouden we meer van deze grote oefeningen moeten houden", zo verklaarden de bevelhebbers, maar de kosten hiervan liggen nu eenmaal zo hoog, dat we het wel op eens in de vier jaar moeten houden. Zij wilden daarbij het belang van de talloze kleinere oefe ningen, die eigenlijk regelmatig plaats vinden, niet onderschatten. Op deze „Hot-Wash-Up" ontbraken de koopvaardijers, die ditmaal ook in de oefening betrokken waren. Twin tig koopvaardijschepen, uit de diverse NAVO-landen hebben geoefend in het convooivaren. „Dat was nodig", zo verklaarde admiraal Smith, „omdat dijschepen niet alleen anders en groter zijn geworden, maar ook sneller. De twintig schepen, waaronder twee uit Nederland, hebben ons 'n kwart mil joen dollar gekost. Daarbij komt het feit dat de reders, die varen om te verdienen en van ons slechts hun kos ten vergoed kregen, echt niet zo hap pig zijn op dit soort oefeningen Dit alles staat een veelvuldig oefenen in convooivaren m de weg",\idus de ad" miraal Smith, die vol lof was over het Nederlandse aandeel in de nJfe ning. Vooral de Karei Domjan in haar beschermende functie tegen om derzeeboten had naar zijn mening zeer goed werk geleverd. En achte? zijn rug glunderden de twee kapHeinS-ter_ zee J. S. Snellen van Vollenhove en J. Suermondt, die als stafofficieren van admiraal Smith en admiraal Woods zeer nauw bij de organisatie en de planning van de oefening waren betrokken. De kritiek als zou „Teamwork" een hoofdzakelijk Amerikaanse aangelegen heid zijn geweest, werd door hun fel bestreden. En admiraal Smith betoog de in dit verband dat van de totaal 160 oorlogsschepen in deze oefening er maar liefst 64 van de Engelsen wa ren en Nederland bijv. met zeventien en België met dertien schepen actief aan Teamwork deelnamen. En zelfs van de „moeilijke" Fransen, waarmee de vaste maritieme NAVO-contacten op last van De Gaulle tot een minimum zijn beperkt, wilde men geen kwaad weten. „Wij hebben vooral van hun communicatiefaciliteiten goed geprofi teerd", zei de admiraal Smith voor zichtig. Wat hierover binnenskamers is gezegd, blijft dus top-se-ret. En dat za' °°k het uitwerken zijn van de me tershoge rapporten over de oefening „,?fmw?rkj waarmee zich thans de spe ciale studiecommissie van de NAVO gaan bezighouden. nnpmt. Ell men hpcint iich al. Tegenover de schier onmetelijke uitgestrektheid van het land en de massa van India's 450.000.000 bewo ners, waaronder het gevaar van een geboorte-explosie als het ware elke dag groeit, begint Shastri steeds meer op een dwerg te lijken. Hij is in elk opzicht, meer dan wel ke andere politieke persoonlijkheid in India, het volslagen tegendeel van de vorstelijke Nehroe. Hij draagt nooit een rode rozeknop in zijn knoopsgat. Nimmer omhangt hij zich met bloemenguirlandes. Inplaats van in het fraaie buitenverblijf, waarin Nehroe zetelde, woont Shas tri in een onaanzienlijke bungalow. Geen enkele staatsman in de wereld zou er in willen wonen. Zijn vrouw. Lalita Devi, is een vro me Hindoese. Ze zou rebelleren, als haar man, wanneer hij in de stad is, 's middags niet bij haar kwam eten. Ze maakt met grote toewijding zijn eenvoudige, vegetarische maaltijden klaar en verwacht hem altijd precies om half twee. Toen de rijst schaars werd in India schrapte hij hem van het menu. Kort geleden verzocht hy het ministerie van Openbare Werken nadrukkelijk de 25.000 pond sterling 250.000), die het had willen uitgeven, teneinde zijn bun galow voor air-conditioning geschikt te maken, aan een nuttiger doel te beste den. Hij gaf zelfs de ambtenaar een standje, die er een plan voor ontwor pen had. Shastri vindt, dat de vrouw in haar huis hoort om haar man en kinderen te verzorgen. Onlangs was ik er by aanwezig, toen een delegatie van Indiase vrouwen hem vroeg, zyn vrouw toestemming te geven, een conferentie over vrouwenproblemen bij te wonen. „Haal mijn vrouw toch niet in de politiek", zei hij. „Ik zou geen behoorlijke maaltijd meer toy- gen". Ondanks het aandringen der dames van de delegatie bleef hy on vermurwbaar. „Mijn vrouw heeft geen tijd voor politiek," aldus weerde hy hen af. „Al haar tijd gaat op aan bidden en koken." Inderdaad, Lalita Devi bidt zes uur per dag en ze kookt niet alleen voor haar man, maar ook voor haar zoons en dochters en hun kinderen. In totaal voor 22 personen! „Ze vormen mjjn gezin," zegt ze. Shastri, de eenvoud zelve, wenst dat ook zijn 'vrouw eenvoudig blijft. Zyn eenvoud doet hem alle uiterlijkheden en tijdrovend officieel gedoe vermij den Tegelijkertijd brengt hy een reus achtige werklust op. Na Neihroes dood maakte hij een werkschema van acht tien uren per dag op. Maar na de hartaanval op 27 juni verboden de dok toren hem 's nachts te werken. Sinds dien brandt de olielamp in zijn werk kamer niet meer. Maar Shastri zet nu zyn ploeg van vier secretarissen meer dan ooit aan het werk. Een der leden van zijn staf vertelde mij, dat Shastri in een uur doet, waarvoor anderen twee uur nodig hebben. Zonder twijfel werkt Shastri zo hard en leeft hij zo eenvoudig om zijn landgenoten het voorbeeld te ge ven. Hy weet, dat omkoping en de zucht naar een gemakkelijk leventje enkele van India's grootste problemen vormen. Maar zal Shastri zich met eenvoud en werklost kunnen handhaven en het doel kunnen bereiken, waarnaar hy streeft: een welvarend, gelukkig India? Dit India wordt door tal vaui gevaren bedreigd. Daar is bijvoorbeeld het aan zijn grenzen opdringende Communis tische China. Ook heeft hy nog geen oplossing kunnen vinden voor het Kashmir-probleem. Hy heeft nog an dere moeilijkheden. Vooral in eigen land. Nehroe was evenals Gandhi een bijna heilig symbool voor India's zo verspreid wonende, enorm van elkaar verschillende volken. Hij maakte van India een natie. Het wordt evenwel steeds duidelijker, dat de mannen die in India's zestien staten de plaatselijke macht in handen hebben, ambitieus worden, naar eigen verheffing streven. Een woordvoerder van de oppositie in het parlement waarschuwde: voor het eerst sinds de Engelsen ons land verlieten, wordt de eenheid ernstig bedreigd. Waar be vindt zich eigenlijk de zetel der wer kelijke macht? In de hoofdsteden der verschillende staten of in New Delhi, de hoofdstad van het land? Shastri heeft al een parlement naar huis moeten sturen, dat kwaadaardig ruzie zocht en wederom heeft een mi nister ontslag moeten nemen. De mi nister voor Voedselvoorziening C. Soe- baminam klaagt, dat de regeringen der afzonderlijke staten ondanks het voedselgebrek grote voorraden opslaan en achterhouden. Enkele weken gele den heeft de politie vierduizend ham steraars gearresteerd, maar een nog veel groter aantal lieden hamstert voedsel, om het te zijner tijd tegen tioge prijzen te kunnen verkopen. Een Amerikaans consortium gaat fabrie ken oprichten, waarin per jaar een miljoen ton kunstmest geproduceerd zal worden. De tijd staat niet aan Shastri's kant. Onder de slecht betaalde amb tenaren en arbeiders groeit de on rust. Ze willen goedkoop voedsel, meer kleding, betere huizen, meer dingen, die het leven veraangenamen en verlichten. De textielpryzen staan onder staatscontrole. Er wordt even wel te weinig gefabriceerd. Onge schoolde arbeiders verdienen onge veer vijf gulden per week, fabrieks arbeiders twintig, een onderwijzer in de steden 35 tot 45 gulden. Onder de intellectuelen ontstaat een steeds gro tere werkloosheid. In de gangen der hogere scholen is de vraag, hoe na de studie een betrekking te vinden, het gesprek van de dag. De regering maakt zich zorgen over het wegvloeien van academisch ge schoolde krachten. Van officiële zyde werd bekendgemaakt, dat ongeveer 5.000 Indiase geleerden en technici in het buitenland werken. Zij willen niet terugkeren, zolang de toestanden blij ven, zoals ze nu zijn. Velen in India gaat het goed, maar ze verwerven hun bezit of hun inkomsten op onrechtma tige wijze. De minister van Binnen landse Zaken, Nanda, krijgt van zyn collega's niet de nodige hulp om een eind te maken aan de corruptie, de belastingontduiking en het opeenhopen van de rijkdom in één hand. Dat hier aan een halt wordt toegeroepen is een gebiedende noodzakelijkheid. Want de ze wantoestanden helpen de commu nisten aan prachtige leuzen voor hun programma. Er zijn er slechts 150.000, ogenschijnlijk een onbetekenend aan tal. Alle tekenen wijzen er echter op, dat ze zich met veel energie op de verkiezingen van 1J-67 voorbereiden. Ze beweren, dat het land door een kleine kliek geregeerd wordt, die In dia van de weg van Nehroe's sociale politiek afdringt. Ze vinden dankbaar materiaal in Shastri's voornemen de industrialisatie in te dammen en zich in de eerste plaats op d© voedselvoor ziening te richten. Tegenover het buitenland volgt Shas tri Nehroes nauwe pad tussen het Oos ten en het Westen. Hij neemt de hulp van de Verenigde Staten aan. laat schepen voor India's vloot in Engeland bouwen. Tegelijkertijd verwelkomt hij militaire hulp uit Sovjet-Rusland. HU krygt nog meer Mig-gevechtsvliegtui gen. De Russen zullen India een lichte tank leveren, die per vliegtuig ver- voerd kan worden. Een leverantie, on getwijfeld bedoeld als een argument in de zenuwenoorlog tussen India en Rood China. Heel veel mensen-van-goede-wil in India maken zich ernstige zorgen. Shastri mag er dan misschien in sla gen, zovyel van het Westen als van het Oosten te profiteren, in het bin nenland groeien weerstanden, die snel tot uitbarstingen zullen kunnen leiden. „De Mus" zal ongetwijfeld hard vechten, zelfs tot zijn dood, om aan de stijgende onrust weerstand te bie den en de natie.bijeen te houden. Maar in de wereld van deze mus jagen haviken en gieren.. HAARLEM, 8 okt. De Haarlemss rechtbank heeft vanmorgen geen uit spraak gedaan in de Saturne-zaak, waar- by de 55-jange exploitant van het Bad hotel in Zandvoort wordt verdacht van het gelegenheid geven tot hazardspel. De rechtbank achtte het onderzoek, dat door het O.M. is ingesteld, niet volledig nldl ,nUzelf schouw dryven in het Badhotel. Daartoe wordt op 16 oktober, s avonds om tien uur, in de speelzaal van het Badhotel te Zandvoort een bij zondere terechtzitting gehouden, waar- uvi SI Saturne normaal door het oubiiek zal worden beoefend. De recht bank heeft bevolen dat tijdens de zit- ting geen fotografische- of geluidsopna men mogen worden gemaakt. (Advertentie) Onderzeeboot is nog steeds een geducht wapen Rl

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 5