■■lil# De mensenmaatschappij van een; Het gevecht met „het teveeP9 in de „club-der-dikke-mannen" NNÜ teiite iiliilil ilillli De blokkentrekkers Straf der straffen 24 uur eten De flappen gehakt Fameuze Citsong Baboy Daniels en het borreltje ZATERDAG 10 OKTOBER 1964 PAGINA 7 lite-: lliiiai „l .ftonni oog- genoemd door de etert SSSg geestevfn? eerVSf h& ging in wasf voor ontectete3" de Independence weldise hite ongrijpbare, een ge- we gfen touw ^1 ei3»Hfk, waSar pen. Het bezon ai*1 kon^en vastkno- mannen met vreemdte3" ,ek wa&r je ken aan door elkaaï- en pak" van de brug af gtez^lpte''6^ ?00g mieren en torren mte r^p611 het net bruine schildjes op ae rusg n!"6 en den' de „groenen" en de htednëte'" vormen net zo goed ais de gelen" De start geschiedt op de kracht en het gevoeld van de katapulf Een van de grootste schepen ter wereld. (Door HAYE THOMAS) AAN BOORD USS INDE PENDENCE. Hij zat in zijn hoge, soepele clubfauteuil op de brug^ Rustig achterover, een ge weldige Havanna tussen de lip pen geklemd. Zijn ogen tuurden ï^nzei?d naar buiten, naar de donkerpkkerlicht:'es ho°S in de suSnis^fS' waar aders en Skvhawfo; teteteV Crus" op de fameuze krachten'vlnïun jagende jets. Af en toe nipte hij voorzichtig aan een van de drie glazen tomatensap, die hun vas te plaats in een houten rekje naast hem hadden en door zijn Philippijnse hofmeester geregeld werden bijgevuld, compleet met nieuwe ijsblokjes voor koe ng. Nee, kapitein Robert W. Wind sor hoefde maar te kikken en hij Werd op zijn wenken bedien Een hamburger? Een hot-dog. Het was maar een kwestie van vragen. Hij had overal zijn man netjes voor. Het enige wat hij zelf had te doen was het dragen van de verantwoording. Maar die bleek dan ook enorm. Die drukte hem voor het grootste deel van de dag en nacht achter over in de gemakkelijke stoel- der-duizend-en-één-angsten. De geweldige carrier van zestig duizend ton. De meer dan twee- enveertighonderd man door el kaar krioelend volgens vaste schema's, de tachtig vliegtuigen met hun vliegoperaties en uit te voeren reparaties, natuurlijk in spoedopdracht. Voor dit alles gold Robert W. Windsor als de laatste instantie. Dat betekende zijn grote vuurdoop. De laatste barrière voor zijn overgang naar de hoogste marinesferen, waar van de rang van schout-bij-nacht nog maar de drempel is. Het bijna 60.000 ton metende vliegdekschip Independence in een nautisch showtje" met het Italiaanse opleidingsschip Ame- rico Vespucci. VlIEGDEKSCHIP dus wat je doet. Nee, niet meteen gaan zitten. Eerst netjes gaan staan, het bord keurig geheven en geen spoor van een lachje, a.u.b. Pas als het kor te knipje met de vingers klinkt, mag men gaan zitten! En dan proberen met eten de mariniers bij te houden, want als zij klaar zijn, móét jij ook klaar zijn. Want er is nog een hoop te doen. De klas wacht en daarmee de lessen in krijgstucht en wellevendheid. En daarna vroeg naar kooi, want mor gen is er exercitie in de looppas en daar komt nog al wat lucht en uithou dingsvermogen voor kijken. En ook zal er nog eens geoefend worden om alles heel precies gelijk të doen en netjes vlak achter elkaar in het straf- rjjtje te lopen. Want, zo zullen de ma riniers zeggen, daar mankeert nog een heleboel aan. En zo gaat dat dan der tig dagen achtereen, ook als het schip na een lange oefening een haven bin nenvalt, want dan is er voor de man nen van de custody geen passagieren bij. ,,Het werkt hoor, dit systeem," zei ons een oude marinier op de Wasp. ,,We hebben er nooit meer dan een r.an of tien." En het was alsof er iets van spijt in zijn stem doorklonk. Robert W. Windsor heeft geweigerd het custodysysteem op de Indepen dence in te voeren. „Mijn mensen kunnen het zonder," vertelde hij ons. En hij wees op de statistiek waaruit bleek dat zijn schip tot de boten met de minste gestraften behoorde. Men heeft hier voor de bemanning dan ook alles piekfijn voor elkaar. Elke dag zijn er aan boord veertien bioscopen actief. De commandant, de admiraal die de oefening meemaakt, de chefs van dit en de chefs van dat, de officieren, de onder-officieren, de verschillende groepen van de beman ning, zij allen hebben hun eigen bios coop. Als hoofdregel daarbij geldt dat de bemanning het recht van eerste keus heeft uit de geweldige collectie films, die door het schip op de reis nvt, »t"~"^^aujvivtiegtuiq" van do Robert W. Windsor had ons nog eenmaal naar de brug geroepen, die laatste nacht op de geweldige Inde- nendence. De oord-Atlantic was als een zacht bed en het schip trok rus tte ziin brede, fosforescerende schmm- snoor door het traag deinende water- onnervlak. Zo pal onder het myste- tel,,,te rafelige vaandel van het Noorderlicht, dat in zijn spookachtig .Noorueriic piete Melkweg om- vattl lèek de Independence met heel haar doen en laten, maar een klein nietig wereldje, waarvan de geluidjes verloren gingen in de eindeloze oceaan met zijn gekromde waterruggen. Maar het Noorderlicht is niet van deze wereld en wij stonden ook in on ze laatste nacht op de brug in het trieste besef, dat wij ondanks moor dende dagmarsen de Independence voor nog niet meer dan een kwart had den gezien. Onze gids, de luitenant ter zee Skarlatos had er dikke, zwarte randen onder zijn grote bruine ogen van gekregen. En wij konden ons le vendig voorstellen dat hij na onze el lenlange vragenlijsten nu heerlijk tus sen de koele lakens was gegleden, daar ver weg in een van de 1501 com partimenten en in het verrukkelijke besef dat het morgen „all over" was, we eindelijk onze biezen zouden pak ken. Drie dagen en twee nachten op de Independence, en nog wisten we heg noch steg in het labyrint van gangen, trappen, deuren, roltrappen en liften. Als schrale troost bemerk ten we dat vele van de opvarenden dit zelf ook niet wisten en op onze vraag naar de weg doodgemoedereerd antwoordden: „Sorry sir, ik zit nog maar pas een maand aan boord..." Vooi. ons bleef de kennismaking daarom beperkt tot voorname lijk het reusachtige vliegdek, de operationroom" voor de vlie gers, de „wardroom" of te wel long- room voor het eten en de speciaal voor ons ingerichte pressroom met batterijen schrijfmachines, onuit puttelijke koffieapparaten en pot jes met pilletjes voor zee ziekte en pilletjes voor de zenuwen. het gele branrthm roltrap, dan bij ter hoogte tean rt=3ap-pa5aat linksaf, maat rechtsaf en dan^etecfi3" aUto" links van achteren af. Om net al«ePr het oude sprookjesverhaal van Klein Duimpje een spoor van broodkrteiti tussen de voor ons belande "un ten in het schip aan te leggen had geen zin, want ook de gangenpoetsers op de Independence werken in das denRW P f®n en deze i°ngens von- woL cv mi dlt af§ePoetste schip ge vegen hidden^ Werkelyk eens iets te „oranjen" parken en groenfnïprW hooft z in e m LuePen. leder admiraals die ons lieten optrommelen voor de een of andere mededeling en op het laatste was het zo dat we tij dens onze wandeling door het schip op kruispunten van gangen en trap pen werden opgewacht door een hij gende officier, die ons met een mono toon „Sorry sjr! Briefing, sir", staan de hield en ons dan weer de nodige informatie verstrekte. OP tie een of andere manier is er op dit geweldige schip toch een meesterhand die alles in goede banen leidt. En die er op toe ziet dat de wetten worden nageleefd. Wetten en regels zjjn er genoeg. Na tuurlijk. En overtreders van die wet ten ook. Op de Independence gaan die in de ergste gevallen achter slot en grendel, maar op de Wasp, het klei nere, maar ook veel oudere zusje van de Independence, met wie we een dag lang hebben kennisgemaakt, paste men eerl andere methode toe. De methode van de „custody", die meest al zo'n dertig dagen op de gestraften wordt toegepast. De regie van custody is in de meesterhanden van doorgaans oude, verpekelde mariniers, bij wie het medelu den is versleten tot een heel dun gemakkelijk breekbaar draad je. Als je een maand custody hebt, zijn dit je bazen. Duiten je werkuren, die je normaal moet vervullen, staan ze je met een veelbelovend glimlachje op te wachten, oe eerste gang die je keurig in de pas naast hen mau t, is naar de kapper. De haren gaan er af, totdat er ook werkelijk geen stoppel tje meer staat en om de zaak goed glad te houden, maak je in het bijzijn van de mariniers meteen een vaste afspraak met de barbier voor drie- maal-terugkomen-m-de-week. Kosten uiteraard voor eigen rekening. Dan ga je in een van de hangars eens fijn exerceren! Links uit de flank mars, over het geweer, men weet het nog wel uit de recrutentijd. Eten gaat gezamenlijk. Dus weer met de mari niers. Opgelet! Want nu mag er maar één keer worden opgeschept en wat op het bord ligt moet op. Uitkijken en verhaal apart eigenlijk is de voeding aan boord van de In dependence. Een zaak die 24 uur lang actueel is, want de tien restaurants of te wel cafetaria's van het schip draaien dag en nacht door. Men is ook dag en nacht in de weer dus moet er ook dag en nacht wor den gegeten. Als lid van de beman ning mag men zo veel keer als men da* maar wil met het bord langs de zelfbedieningsbuffetten snellen voor biefstukken al of niet gesoigneerd met een gebakken eitje, frites, slaatjes, pudding, gebak, ijs, eigenlijk voor wat hij maar wil. Twee, drie, vier keer mag hij gaan, wanneer hij dat zou wensen. Als hij midden in de nacht met honger uit zijn kooi kruipt om te gaan eten, is er niemand die daar Iets van zal zeggen. Het staat hem een voudig vrij. De voedingsofficier reken de ons voor dat hij per marineman een dollar en 20 cents aan voedsel, mag uitgeven, maar dat hij, hoe hu ook uitpakt, toch nooit verder komt aan precies 96 dollarcents per man, in clusief de formidabele krachttoeren van culinaire krachtpatsers. Wat dit betreft heeft ltz Hoolcer dus geen en- heeft zijn eigen taak. De een heint Z jongens van de „katapuU^VaXjel de vliegtuigen van dek worden ge^ho ten, de anderen zon er voor om dé remkabel uit de haak van het vliegtuie te prikken, nadat de landing is p-te beurd. Dan zijn er de blokkentrek kers, de mannen die het verkeer aan dek regelen, de jongens achter de schijnwerpers, kortom een leger van bont en blauw gekleurde mannetjes. die soms dwaas heel schuin tegien de wind in hangen, wijd zwaaiend met de armen mastr altyp neei precies we- tend, wat hun taak is. Daar weer tussendoor lopen dan de koningen-van-de-carrier, de man nen in hun fel oranjegekleurde vhe- gerspakken met stopcontacten boven de hakken en reusachtige, witte hel men met knoppen en microfoontje. Zij stappen in en uit de vliegtuigen, die bij zo'n NAVO-oefening als ream- Work" komen en gaan, dag en nacht door. Deze mannen krijgen hun op drachten in de operationroom waar zij met een nonchalant gezicht injstoe- len plaatsnemen, die grote gelijkenis vertonen met de stoelen in de eock- pits van hun jets. Dan krijgen zij al les nog eens va:i a tot z voorge kauwd, want nooit en te nimmer zal iemand ep de Intepedence kunnen zeg gen: „Dat heb ik nooit geweten! Dat heb ik niet gehoord." Hij krijgt zijn „briefings" op elk uur van de dag en de nacht, a! naar gelang dat zo uit komt. En ook wij kunnen daarvan meepraten, want de „briefings" ach tervolgden ons van uur tot uur. Altijd weer waren er schouten-bij-nacht en wordt meegevoerd. En daarbij zitten naast verschillende oudjes ook films van de laatste tijd zoals „Irma la Douce" en de „Val van het Romeinse Rijk." Wie daar niet voor voelt kijkt naar de tv, die in elk verblijf te vin den is. Het schip heeft een eigen te station, maar het kan in de buurt van het vasteland op buitenlandse netten worden overgezet. Zonder die moet men het doen met de eigen program ma's van muziekbandjes of het draai en van de onverwoestbare Westerns, die in eindeloze estafettes elkaar op de voet volgen. Je moet je daar een beetje op instellen, anders sta je raar te kijken wanneer je een of andere deur opendoet en uit het donker een schore, hese stem op je toeschiet met de duidelijke opdracht van: '„Hands up-sonny". kele zorg. En zijn collega-officieren? Wel die eten van hun eigen geld. Die betalen per maand netjes een bepaald bedrag en stellen uit hun midden een officier aan die met dat geld het da gelijkse menu samenstelt. Dat was, zoals wij ervaren hebben, voortreffe lijk. Maar toch in vergelijking met wat de gewone Jannen kregen voorge zet, een stuk minder. Maar de offi cieren organiseerden dan ook geen „hotdog"- en „hamburger-operations." De jannen wel. Eenmaal per week zelfs. Dan werden er buiten de nor male eettijden om, 1500 hamburgers en 700 hotdogs doorheen gedraaid voor de echte liefhebbers, de -kam pioenen van deze vlezige extraatjes. „Zomaar een aardigheidje," vertelde men ons. Nee, de officieren deden het zuiniger aan, maar die spaarden dan ook heel wat centjes over. En daar van verfraaiden zij hun wardroom. Kochten zij koperen kandelaars met blauwe kaarsen, die voor onze eer aan tafel ontstoken werden en koch ten zij het kleine orgeltje, waarop de aalmoezenier tijdens de hap speelse melodietjes ten gehore bracht. Een beetje veel „Sweet-Molly-Malone" maar hjj was dan ook van Ierse af komst. nfin, de buik van de Indepen dence mag er wezen, soms zelfs geeft hij reden tot zorg. Want waar onbeperkt gegeten mag worden, vallen natuurlijk slachtoffers. Daarom heeft de Independence de zo genaamde „fat-men-club," de „ploeg- van-de-dikke-mannen" die van dag tot dag leden afstoot en nieuwe leden er bij krijgt. De „fat-men-club" begint met een lolletje. Op gezette tijden moet iedereen naar de dokter en wan neer deze vindt dat de omvang nu toch echt de perken te buiten gaat word je als lid van de club opge schreven. Dan krijg je het vriendelijke verzoek om wat aan de lijn te gaan doen en gaat ook meteen je periode van één maand in, waarin je moet proberen zoveel mogelijk af te vallen. Daarbij word je geholpen. Natuurlijk!. Om te beginnen de wijze raad „Eet zo. min mogelijk en bezoek trouw de speciaal voor leden ingestelde gym nastieklessen, met vooral die oefenin gen, welke het afvallen in de hand werken." Met je mede-slachtoffers mag je dan strijden om drie extra da gen verlof, want wie het meeste af valt gaat met deze prijs strijken. Goed, dan passen de broek en het hemd niet meer. Geen nood! Op kos ten van de marine worden die weer pasklaar gemaakt. Tot zo ver blijft het allemaal leuk en aardig._ Maar er zijn er voor wie de „super-jumbo's," de formidabele hamburgers en hot dogs te verleidelijk zijn. Zij zitten muurvast in de greep van de gewel dige roosterapparaten, waarop de rood-rauwe flappen gehakt in een mi nimum van tijd bruineren, van het opensnijden der platte beschuitbrood jes, van de combinatie naar wens voor het' vlees met een fikse plak kaas, een zeemlerenlap, die even méésuddert. En de kranen, die spuiten maar door: Vruchtensappen in alle kleuren van de regenboog, soep, koffie, thee, melk en soda's, het alles ook weer met een verrukkelijk muziekje op de achter grond, dat eenvoudig tot eten noodt. Deze leden hebben maling aan extra verlof. Zij willen de hap en zij zullen het weten ook. Zij worden ere-leden van de club en mét de verplichtingen daaraan verbonden. Zij worden volge stopt met anti-eetlust pillen, die zij in het bijzijn van de dokter moeten door slikken. „Appetite-surpress-pillen" om precies té zijn. Zij moeten per maaltijd onder de 1500 calorieën blijven en voor hen geldt dan ook de speciale eetsugges- tie, die elke dag weer in de scheeps krant wordt afgedrukt. Terwijl de „eetvrijen" aan de salmon-saladsand- wicht mogen, een geweldig stuk beef op hun bord mogen laden en onbe perkt aan de pudding zitten, moeten zjj het doen met een halve beker frult- juice, één eitje, maar één stuk toast en een kop zwarte koffie tot besluit. Hun lichaamsomvang wordt dan van dag tot dag bijgehouden en wanneer zelfs dan mocht blijken, dat ze dikker worden, volgt als laatste maatregel opname in de ziekenboeg en strenge controle van het dieet. Wie ook dan niet te vermurwen is, zich op het zie kenbezoek stiekum lekkere hapjes laat toespelen en eenvoudig niet tot vermageren te bewegen is, moet op slag de dienst verlaten. De man die ons dit verhaal in sombere bewoordingen vertelde was een Filippino, al drie jaar in dienst van de Amerikaanse marine. Hij wilde Amerikaans staats burger worden en had daarvoor nog een jaar in de marine te dienen. In tegenstelling tot zijn meeste landge noten, die of als hofmeester, of in de keuken dienden, was hij als schrijver bij de voedingsofficier aangesteld. En of het nu kwam dat hij te dicht bij het vuur zat, wist hij niet, maar hij was dan ook lid van de club-der-dikke mannen. Inderdaad, hij droeg een tors die er wezen mocht. „Ik ben ge wend om veel en lekker te eten", jammerde hij „maar ik moet hier de hele dag maar aan het bureautje zit ten, zonder beweging dus, en dat werkt mijn dikworden in de hand. Daar kan ik niets aan doen. De jon gens aan dek lopen het er wel van af, maar ik moet altijd maar zitten. En toch heb ik altijd trek. Die heb ik van thuis meegekregen. Daar zijn we ge wend aan goed te eten." Zijn ogen kregen nu een bijna hemelse uitdruk king en.in een stortvloed van,woor den beschreef hij ons thet Filippijnse feestgerecht van de Citsong Baboy: het speenvarken opgevuld met knof look, groene peper, tomaten, bananen, meloen, bamboespruiten en citroen sap. Middenin zijn omschrijving werd hjj gestoord door een zachte, maar duidelijke stem uit de luidsprekers. Iedereen in het kantoortje stond op en vouwde de handen. De stem door de luidspreker was de stem van het ge bed, die elke avond door de Indepen dence schalt. En waarbij iedereen zijn gesprekken staakt en de pas inhoudt. De stem bad voor de veiligheid van de vliegers hoog in de lucht, voor de gezondheid van iedereen aan boord en ook voor de familieleden thuis, aan dc andere kant van de oceaan en... we hoorden het goed... voor een goedé hap op de tafels van de bemanning Vijfduizend bekertjes cola uit de automaten per dag. Per maand 14.380 Engelse ponden suiker 10.000 broden, 138.000 eieren per maand en ook 1,2 miljoen gulden aan salarissen. Het zijn maar enkele cij fers van de enorme optelsommen, die betrekking hebben op het geweldige schip dat de Independence is. Wij heb ben geleerd er nuchter tegenover te staan. Figuurlijk, zowel als letterlijk. Want sinds Josefer Daniels in 1908 hard en genadeloos toesloeg en op de Amerikaanse vloot elke alcoholische slok heeft verbannen, is er ook geen druppel sterke drank meer te krijgen aan boord van de Amerikaanse sche- pien. Aan de Amerikaanse marine mannen van nu zijn enige generaties vooraf gegaan, die het leed van Da rnels keiharde ingreep moedig hebben gedragen en hebben omgebogen tot een toestand van: „We weten niet be ter. Wat ons betreft: Wel, we hebben ons verlangen naar een pittig slokje overspoeld met allerlei rode, groene en gele sapjes, steeds op koude tem peratuur door het ijs. Of sloten rns aan in de altijd lange rij voor het winkel tje van de sodafountain, waar aan de lopende band ijsjes en dergelijke wor den verkocht. Maar met name voor enige Engelse collega's was dit toch wel wat al te gortig. De mijnheer van de Sunday Express met zijn dikke ro de bibberwangetjes, heeft het enige dagen dapper volgehouden, zij dan met de hulp van de pilletjes uit de pressroom. Maar op de weg terug, tijdens een tussenlanding in het Noor se eiland 0rland. barstte de bom* „Naar de hel met de Amerikaanse marine", brulde de mijnheer purper aangelopen. „Het was duivels om ons al die tijd zonder slokje te laten. Wat heb ik met Josefer Daniels te maken". Hij kocht zich een fles vol aquavit. En in het grote Herculesvliegtuig, dat ons naar Londen terugvloog en waarin naast ons nog wel ruimte was voor een paar auto's, haalde de man van de Sunday Express zijn schade in. De Hercules was ook daarop ingesteld. Midden in het vliegtuig bevond zich een klein verhoginkje met een laag schotje er omheen. Een soort „krulle tje", waarvan, zo dachten wij, alleen de Amsterdamse binnenstad het pa tent scheen te hebben. De man van de Sunday Express was de enige die hier geregeld naar binnen ging. Nog altijd boos en ontstemd en te langen leste bereid om "iet Josefer Daniels een duel aan te gaan op het gaf niet wat voor een wapen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 7