Jan Jiskoot in finale 400 meter wisselslag Waterpoloërs Hans Willems vierde bij Finn jollen verloren door eigen schuld Canadezen met 5-0 verslagen Bij rust stond zege al vast Na nederlaag van Groen foch Nederlandse successen Schoonspringster Ingrid Kramer sleept Duitslands eerste gouden plak binnen GEESINK tweemaal in gevecht met Kaminaga Jan Huppen uitgeschakeld Toos Beumer en Winnie va Weerdedenburg bereiken niets AUSTRALISCH WONDERKIND DAWN FRAZER NU REEDS ZEKER VAN GOUDEN PLAK Tymen „rijdt" niet soepel naar een wereldtijd 4.58.0 Strijd op tweede plan met Pfeifer „Ik had nooit mogen verliezen" ERICA Even hoop voor Winnie Mr. van Ballegoyen aangezocht als wedstrij dcommissaris Pech en succes Finaleplaats DAWN mmtxA MAANDAG 12 OKTOBER 1964 Toos Beumer vertraagd minium TOKIO, 12 okt. Het Neder landse hockeyteam, dat zondag de Olympische Spelen zo teleurstel- begon met een gelijk spel tegen Spanje heeft vandaag laten zien, dat de ploeg het ook wel anders kan door Canada met 50 te ver slaan. Al in de zesde minuut nam linksbuiten van Vroonhoven de on gerustheid van de Nederlandse toe schouwers weg door na een fraaie combinatie met Terlingen hard in te schieten. Hiermee was de basis gelegd voor een fraaie wedstrijd van de met aanzienlijk meer zelf vertrouwen spelende Nederlandse ploeg. Met een 30 voorsprong gingen de Nederlanders de rust in. De zege kon hun toen al niet meer ontgaan, wat na de rust met nog twee doelpunten overtuigend werd bewezen. Weinig hoofdbrekens I TOKIO, 12 okt. Ook op de 100 meter vrije slag dames teleurstel lingen voor de Nederlandse meisjes en het thuisfront, dat met zoveel hoop een van de sterkste dameszwemploegen naar Tokio heeft zien vertrekken. Geen ere-plaats voor het Haagse meisje Winnie van Weer denburg en nog veel minder voor Toos Beumer. Beiden hebben het in de grote slag, waarbij het beslist niet alleen op snelheid aankwam, maar ook op wedstrijd-ervaring, af moeten leggen tegen de Australi sche en Amerikaanse meisjes. Trouwens toen Dawn Fraser in de vijfde serie in het water was geweest stond voor het afgeladen zwem- stadion vast, dat deze zwemster, de trots van de Australische zwem- wereld, weer Olympisch kampioene zou worden. Haar tijd (1.00.6) was bijna een seconde sneller dan die van haar naaste concurrente Kathy Ellis uit Amerika. Dat Nederland niet reeds in de eerste series helemaal uitgeschakeld werd, is te danken aan Erica Terpstra, die zich door het machtsvertoon van haar concurrenten niet van de wijs liet brengen en ook helemaal niet onder de indruk was van het feit, dat zij op de Olympische Spelen stralen mocht. Zij zwom rustig en gedegen haar wedstrijd, geen al te beste tijd, maar met 1.02,5 was zij samen met Ann Christine Hagberg uit Zweden en de Hongaarse Csil la Dobai Madarasz goed voor een zesde plaats in de halve finales. TOKIO, 12 oktober - Ook Duits land heeft zijn eerste gouden plak. Ingrid Engel Kramer, reeds in 1960 tweevoudig Olympisch kampioene, heeft het nummer schoonspringen van de drie meter plank gewonnen. Op de foto ziet men de 21-jarige Ingrid tijdens een van haar adem benemende, maar met grote sou plesse uitgevoerde salto's. De zil veren medaille is voor de Ameri kaanse studente Jeanne Collier, de bronzen medaille voor Patty Wil- lard. Alleen Erica Terpstra in finale 100 meter vrije slaff dames Werd de ervaren zwemster Erica Terp stra niet koud of warm van het Olym pisch gedoe, Toos Beumer, die voor het eerst in een grote wedstrijd uitkwam, was er helemaal kapot van. De sfeer werkte vertragend op haar spieren. De wijzers van de chronometers wezen 1.05.2 aan toen zij aantikte, ver beneden haar kunnen. Zij was geslagen door meisjes uit Venezuela en Italië, die niet eens meetel len. Waar zij zich had moeten meten met Rita Schumacher en Ann Christine Hags- berg, liet zij deze onmiddellijk gaan. Deze twee plaatsten zich wel. Winnie van Weerdenburg bracht het er niet zo slecht af als Toos Beumer, er was zelfs nog even hoop, dat zij in de halve finales zou doordringen. Weliswaar viel haar tijd 1.03.8 een beetje tegen, maar - lange tijd bleef zij daarmee tot de beste zestien behoren. Tot de zesde serie. Toen kwam de grote klap. In een uiterst spannende strijd joegen de Australische I.ynette Bell, de Amerikaanse Sharon Stouder en de Hongaarse Csilla Madarasz elkaar op naar scherpe tijden (resp. 1.02.4, 1.02.3 en 1.02.5) waarmee z(j de Hjst van de zestien halve finalisten zodanig reorganiseerden, dat Winnie er net bui ten kwam te staan. Met een verschil van honderdsten se conden trouwens, want zij maakte dezelf de tijd als het meisje dat nummer zestien werd geplaatst. Volgens de electronische tijdwaarneming (niet officieel erkend) was het Zweedse meisje Ulla Jaefvert tweehonderdste seconde sneller geweest. De heer Bolman ging onmiddellijk pro testeren. De Fina laat namelijk niet toe dat met electronische tijdmeters wordt ge werkt. Maar de officiële tijdwaamemers hadden eveneens voor het Zweedse meis je snellere tijden genoteerd dan voor de Haagse scholiere, zodat iedere discussie uitgesloten was en Winnie, op het laat ste nippertje, er naast greep. TOKIO, 12 okt. Op de eerste dag van de Olympische zeilwedstrijden in Enoshima, heeft alleen de Nederlandse Finnjollenzeiler Hans Willems een be hoorlijk succes behaald door op de vierde plaats te eindigen. In de Drakenklasse werd Nederland twaalfde geklasseerd. En in de Flying Dutchmanklasse kwam Ne derland met het duo Verhagen-De Jong niet verder dan de vijftiende plaats. TOKIO, 12 okt. De Nederlandse wa- terpoloploeg heeft, voornamelijk door eigen schuld, verloren van Zuld-Slavië. De uitslag was zeventwee met als tus senstanden 1—0, 22. 1—0 en 3—0. De Zuidslaven speelden een. technisch gezien, voortreffelijke partij. Maar met een gave techniek alleen hadden zij de Nederlanders nooit een zo'n zware ne derlaag kunnen toebrengen. De door de Nederlanders begane over tredingen bezorgden de Zuidslaven ver scheidene keren een numerieke meerder heid. waar zij een doeltreffend gebruik van wisten te maken. De enkele keren, dat ook de Nederlandse ploeg een nume rieke meerderheid had, verzuimde zij van dezelfde kansen te profiteren Herstelde hockeyploeg bezorgde Canadezen zware nederlaag Hoewel het eerste doelpunt al na zes minuten viel en het Nederlandse team vrijwel voortdurend op de Canadese speelhelft opereerde, duurde het tot de dertigste minuut voordat het tweede volgde. Rechtsbuiten Leendert Krol kreeg de bal toegespeeld van Fokker. Bliksemsnel vloog Krol langs de zijlijn. Een voorzet naar middenvoor Zweerts en bijna onmiddellijk daarna trilde het Canadese net. Vier minuten later legde Krol opnieuw de grondslag voor een doelpunt. Van even buiten de cirkel schoot hij hard in. Jaap Voigt liep toe en net voor de bal de lijn passeerde kon hij er nog het beslissende tikje tegen ge- ven. Vrijwel onmiddellijk na de rust maak te Voigt uit een lange corner het vierde doelpunt. De Canadezen waren duidelijk de min- i deren. Ze kwamen niet verder dan tot enkele individuele aanvallen, die de Ne derlandse verdediging weinig hoofdbre kens bezorgden. De enige gevaarlijke man ln de Canadese voorhoede was rechtsbui ten Warren. Maar ook hij slaagde er geen enkele maal in door te dringen tot het Nederlandse doel. In de negende minuut na de rust wa ren het weer Krol en Zweerts, die een herhaling ten beste gaven van het tweede Nederlandse doelpunt Wederom kwam een scherp gesneden voorzet van de rechtsbuiten ver in de cirkel en onhoud baar voor de Canadese keeper schoot de toestormende Zweerts in. De Nederlandse ploeg achtte de 50 voorsprong daarna kennelijk genoeg en ging het duidelijk wat kalmer aan doen. Er kwamen nog wel enkele aanvallen, maar deze liepen herhaaldelijk vast ln de buitenspelval. In poule A staat de Nederlandse ploeg met 3 punten bovenaan, gevolgd door Spanje en Duitsland. In poule B leidt Australië met I punten, gevolgd door Pa kistan, eveneens met 4 punten doch een slechter doelgemlddelde Op de derde plaats staat Nleuw-Zeeland met 2 pun ten. Erica tikt op baan 2 als eerste aan in de vierde serie 100 meter vrije slag. (Van een speciale verslaggever) TOKIO, 12 okt. Tymen Groen heeft gisteravond in het Hachiojli-stadion de 4.000 meter op tijd gereden. Het ging ech ter niet zo soepel als hij had verwacht. Hij draaide wat hoekig. Toen hij even later dan ook van zijn fiets stapte, klaag de hij: „Het ging waardeloos." Coach Jan Derksen suste de Friese crack bemoedi gend. Toen de Amsterdammer enkele seconden later op zijn chronometer keek, verbleekte hij zichtbaar. Op Tymen's vraag: „Wat is er", mompelde Derksen alleen maar: 4.58.0 min.; een zeer fraaie tijd! TOKIO, 12 okt. Op verzoek van de UCI zal de chef d'équipe van de Neder landse wielrenners, mr. J. P. A. van Bal legoyen de Jong woensdag bij de ploe gentijdrit op de weg als .wedstrijdcom missaris fungeren. De heer van Ballegoyen de Jong zou oorspronkelijk coach Middelink terzijde staan bij de ploegentijdrit. Deze taak wordt nu overgenomen door de Olym pische vertegenwoordiger van de KLM in Tokia, de heer C. Westereng, als vice-voorzitter van het Amsterdamse Olympia in wielerland geen onbekende. TOKIO, 12 okt. Een grote teleur stelling hebben de Nederlandse roeiers vandaag moeten slikken door het falen van skiffelr Rob Groen, die na een over tuigend begin door een inzinking werd getroffen en de zege moest laten aan de Nieuw-Zelander Murray Watkinson. In de serie dubbel twee moesten Alwin en Bots de zege laten aan de Europese kampioe nen, de Russen Tjurin en Dubrosky. De Nederlanders hebben echter grote kan sen op een gunstige herkansing. De Ne derlandse vier met stuurman plaatste zich via de herkansing voor de finale. Voor Lex Mullink, Jan van de Graff. Bob van de Graaff en Marinus Klumper- beek zijn er dus nog kansen. Diep teleurgesteld waren de Nederlan ders langs de Toda-baan door het falen van skiffeur Rob Groen. „Het ging een voudig niet", zei de uitgeputte Gronin ger na afloop. Hij kon wel huilen, want hij had gehoopt zijn sportcarrière met Olympisch goud te beëindigen. Groen was voortreffelijk van start ge gaan. Al na 250 meter leidde de Aegir- skiffeur met een volle bootlengte. Zijn voorsprong werd steeds groter en hal verwege de race lag de Nieuw-Zelander Watkinson in geslagen positie met drie lengten achterstand. Toen opeens leek de Nederlander stil te liggen. Een fnuikende inzinking leek zijn spieren te verlammen. Op de 1500 meterlijn had de Nieuw-Ze lander zijn achterstand verkort tot een lengte. Groen kwam zijn inzinking niet meer te boven en werd met bijna twee lengten verslagen. De tijd van de Nieuw- Zelander was 7.45.28. Groen maakte een tijd van 7.50.78. Japan werd derde met 8.18.44. Voor de Nederlandse dubbel-tweeërs Alwin en Bots is de herkansing beter verlopen, hoewel een licht beschadigde boot het ergste deed verzen. Eerder op de dag waren zij in botsing gekomen met de Japanse ploeg die in de verkeerd* baan roeide. De serie werd daarom u' gesteld tot de namiddag. «iwin Op voortreffelijke wijze hebben en Bots de Europese kampioenen v J gegeven. Het tempo van Tjurm R brovsky lag echter zo hoog, da „oorsnm™ toch nog met vijf lengten^^ong over de finishlijn, gingen. T. n de Nederlanders wel gej"k rrmaeliiikji tweede plaats, die alifige herlraiw open Iaat voor een gunS g nsing. In de vroege middag zorgde de Neder landse^ f/crlUeS\di^ zonda® 81 een goede rac® had voor een finaleplaat3- ^«landers begonnen ai meteen met een kleine voorsprong te nemen °P. de Tsjechen, Denen en Finnen. Regelmatig liepen de Nederlanders daar na verder uit Ongeveer 300 meter voor de finishlijn zetten de Tsjechen met een tussensprint de tegenaanval in, maar deze ï"6! ?nmiddellijk gepareerd door de L®ga~Uer en met meer dan drie lengten voorsprong roeiden de Nederlanders zich naar de finale. De tijd van, de Neder landers was 7.04.85. De Denen die op het laatste ogenblik de Tsjechen nog voorbij- Pen. eindigden als tweede met een tijd van 7.12.45 TOKIO, 12 oktober Jan Jiskoot heeft de finale op de 400 meter wisselslag heren bereikt. Van de dertig zwemmers plaats te hij zich als achtste met een tjjd, die 0,4 seconde boven zfln Nederlands record ligt. H(j legde de 400 meter af in 5 minu ten en 4,4 seconde. Jiskoot heeft het in zijn serie niet ge makkelijk gehad Hij moest het opnemen tegen de Oostduitser Dieter Pfeifer, die hij in de Europese kampioenschappen wel de baas was gebleven, maar die toch nog steeds een zeer gevaarlijke rivaal is. Ook dit keer bleef hij hem de baas. Met een voorsprong van 0,8 seconde. Maar, en dat is wel jammer, de strijd tussen Jiskoot en Pfeifer speelde zich af op het tweede plan. Aan de top van deze serie woedde een slag tussen de Ameri kaan Roy Sari en de Hongaar Kosztlanc- zi, die overigens royaal gewonnen werd door Sari. Zijn tijd was 5.02.3. De snelste van alle dertig zwemmers was de Amerikaan Carl Robie met een tijd van 4.52.0. Voor de finale klasseerden Hetz (Duitsland) en Gilchrist (Canada) zich als tweede en derde, beide zwem mers bleven ook beneden de vijf minuten. Verder zullen aan de finale deelnemen: de Amerikanen Roth en Sari, de Austra liër Buck en de Hongaar Kosztalaczi. Het ziet er naar uit, dat Carl Robie hier met de gouden medaille gaat strijken. TOKIO, 12 okt „Ik snap er niets van. Hoe kan ik In 's hemelsnaam van die slome" Amerikaan verliezen.Met een flitsende beweging slaat de Nederlandse bantamge, wicht Jan Huppen in de kleedkamer uit nijd zijn hand doek aan flarden. Het ver" wrongen gezicht van de uitgeschakelde Nederlander blijft enkele momenten roerloos. Wat een teleurstelling ook! Voor Jan Huppen heeft het Olympisch avontuur slechts kort geduurd Tn de schitterende boksarena van het Korakuen Ijspaleis heeft de Nederlander namelijk op punten van de Amerikaan Louis Henry Johnson verloren Jan Huppen, de nijdige vecht jas de terrier, was m dit duel geen schaduw van de bokser, die ondanks zijn korte loopbaan, toch reeds een aantal opzienbarende successen op zijn naam heeft staan Nee echt. Huppen had zijn das niet Anders had hij beslist de Ame rikaan reeds tijdens het ..invechten ver slagen Maar de plankenkoorts speelde de Nederlander zichtbaar parten en ook daarna kreeg hij geen kans' Kortcm het werd een slappe vertoning Zelfs Jan de Rooy stak na afloop zyn teleurstelling over het resultaat niet onder stoelen of banken: „In Amsterdam, Jan had je aie kerel verslagen Zó weinig presteerde die Amerikaan. Jammer!" TOKIO, 12 okt. Anton Geesink, on» nationale judo-fenomeen, zal waarschijn lijk tweemaal een gevecht moeten aan binden met zijn sterkste tegenstander Akio Kaminaga. In de zwaargewichtklas se moet Joop Goudeleeuw het al in de eerste ronde opnemen tegen de Europese kampioen, de Duitser Herbert Niemann. De gebroeders Peter en Jan Snijders heb ben het minder ongunstig getroffen. De internationale judofederatie wilde Geesink en Kaminaga, die beiden tot de sterkste ter wereld behoren niet bij de loting „plaatsen". Na een vijf uur duren de vergadering kwam men op voorstel van Geesink en zijn coach Gé Koning tot de volgende oplossing: De negen judoka's die in de klasse „alle categorieën" uitkomen meer zijn er niet ingeschreven omdat de meeste lan den terugschrikken voor de Nederlandse reus zijn ingedeeld in drie poules van drie. De winnaars van elke poule gaan automatisch over naar de finale-poule, terwijl diegenen die op de tweede plaats eindigen nog eens in twee wedstrijden tegen elkaar moeten uitkomen. De win naar van deze verliezersronde komt dan eveneens in de finale, waarna vier judo ka's zullen uitmaken wie Olympisch kampioen wordt. Kaminaga en Geesink zijn samen Inge deeld in poule 1 met de Brit Petheridge. Het staat wel vast dat Geesink Petherid ge verslaat. En zelfs al zou hij daarna van de Japanner verliezen dan heeft hij in de herkansing nog alle kans op een fi naleplaats.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 12