Spanning merkbaar in Concilie-aula Debat over lekeiiapostolaat is voorlopig afgesloten kreymborg KLEUTER BROEK Üreymborg Doden in het verkeer Waarom zou U dagen in de weer zijn voor een bezoek aan Hamburg als U in alle rust per KLM op één dag heen ên terug kunt? Van der Horst componeert obsederende filmsymfonie Massale vogel vergiftiging in Nieuwenhagen Lang wachten op Amsterdam" nu ruim beloond Herindeling van in totaal 780 onderofficieren NA INGRIJPEN VAN „HOGERHAND" Nederlandse hulp bij °nderzoek naar Fins transportwezen Feilloze montage Voor rokers met een eigen stijl PARATHION in tarwekorrels Vijfde arrestatie in diefstal bodehuizen DINSDAG 13 OKTOBER 1964 PAGINA 5 Elastisch, praktisch Helanca In diverse kleuren 3 Jaar V"1Ü Alleen geldig t4 oktober Per auto bent U aan een bezoek aan Hamburg gauw drie dagen kwijt. Eerste dag: achter het stuur turen. Tweede dag: zaken afhandelen. Derde dag: geluk kig mooi weer - met open dakje terug. Vierde dag: toch moe. Maar het kan veel eenvoudiger. Per KLM. 's Morgens vliegt U onder het genot van een vers kopje koffie naar Hamburg. U kijkt vanuit Uw wolkenzachte KLM-fauteuil neer op de haas tig voortkruipende speelgoed autootjes beneden. Fit en fris komt U in Hamburg aan. U heeft alle tijd om op Uw gemak Uw zaken af te handelen. En 's avonds vliegt- U weer in 60 minuten naar huis. Zo speelt vliegen U extra tijd in handen. Waar U ook heen reist in Euro pa. Naar Hamburg, Bremen of een van de 41 andere belangrijke steden. En steeds bent U verze kerd van goede doorverbindin gen. Hieronder leest U meer redenen, waarom het efficient is het vliegtuig te nemen. Voordeliger door de lucht IVerkeersautoriteiten hebben voor U uitgerekend dat het rijden in een mid delgrote auto ongeveer 20 cent per kilo meter kost. Heen en terug naar Hamburg is ongeveer 900 km. Alleen Uw autorit kost U dus al 180.-. Maar U moet onder weg maaltijden gebruiken en U wilt wellicht bij een kopje koffie Uw benen strekken. Daar bent U minimaal toch wel 30.- mee kwijt. En er is geen rekening gehouden met een eventuele extra overnachting. Totaal kost Uw autoreis naar Hamburg dus ƒ180.- 30.- ƒ210.-. Voor een 23-daags retour per KLM betaalt U maar ƒ130.-, inclusief grondvervoer en lucht havenbelasting. Reist U met z'n tweeën? Zelfs dan is vliegen het overwegen waard. Rekent U maar na. En dat alles geldt niet alleen voor reizen naar Noord-Duitsland, maar voor praktisch elke Europese be stemming. Rustiger door de lucht 2 Vliegen kost U niet alleen minder tijd en geld, maar ook minder rompslomp en zorgen. Geen geharrewar aan de grens, geen gezoek naar hotels, geen getreuzel in files. Op Schiphol stapt - U in een gerieflijke KLM Vickers Vis count of Electra H. En in de tijd dat U Uw krant leest of een paar stukken door- kijkt, bereikt U reeds Uw bestemming. U voelt zich nog even fit als bij Uw vertrek. Zet ongewisheid buitenspel 3 Met een gerust hart kunt U Uw 'af spraken maken met de KLM-dienst- regeling in de hand. Stipt op de afge sproken tijd komt U in Hamburg aan. Daar is de KLM nauwgezet in. Boven dien kunt U kiezen uit vier vluchten per dag. U kunt dus op een tijd gaan, die soepel aansluit bij Uw plannen. Door per KLM te reizen zet U ongewisheid buiten speL De steun van reisexperts 4 Zoek, voordat U op reis gaat, altijd even contact met Uw passage/reis bureau. U treft er de vakman die uit er- varing weet wat voor U de beste manier van reizen is: per auto, trein of vliegtuig. Hü kan U alles vertellen over kosten, reistijden, aansluitingen, hotelaccom modaties, autohuur en nog veel meer. Hij geeft U tal van waardevolle adviezen die U tijd en geld kunnen besparen. Reumatiek TO GAL HELPT Griep TOGAL HELPT Migraine TOGAL HELPT Menstruatiepijn TOGAL HELPT Verkouden TOGAL HELPT Hoofdpijn TOGAL HELPT Spit TOGAL HELPT Cantor dr. Hans Bloemendal, stem van het Joodse Amsterdam in de nieuwe film van Herman van der Horst. U kunt Amerikaan roken U kunt ook *n Virginia roken Maar n kunt ook de onvergelijkbare Golden Fiction melange kiezen an onze Romeinse correspondent) tien^snrpij13 0,j-' Nadat nog zeven- tisteren ïn i <?n ?p de liJ8< stonden, Concilie h l bijeenkomst van over het 1L. 1 woord Sevoerd hadden Vader, Li uenaposto,aat- beslisten de batten over im TE de eer/te reeks de" Worden ri scbema afgesloten kon dan nog die v ™l,?ende zitt'ng komen "amen, ti Vaders aan de beurt, die Willen i„.1 sl.® zeventig collega's iverd ii,(n,®rven|êren. Aangekondigd hoorder, ,an 0<?b een der leken-toe- Wiaal in dit 8prebpn- Het is de eerste de gednehi .ncdle' dat een leek hij Creet ond Pnwisse'ingen over een con- onderwerp het woord krijgt. De voort, secretaris-generaal deelde is Wef' de agenda gewij- thans tér. eerstvolgende stuk, dat Positie m, ,2al komen, is de pro- en de nTL 'tbet Priesterlijk leven wern Lilke dienst". Dit ont- schemn L voortkomt uit een eerder O'Plinairo ndelt hoofdzakelijk dis like 7ni, e" organisatorische kerke- en. Tenzij de Vaders anders Advertentie) kl *t p. m. MARKT 1—7 - HAARLEM ge^«PHOL, 13 okt. De Finse re- ï'esbur« hee,t J*et Nederlands Ad- bet hlTi?au. voor Ingenieurswerken in °PdraEw? and <Nedeco) in Den Haag V'a" Finl Kloven met medewerking ?e«rd« deskundigen een gecoördi- het p- a'gemene studie te maken van ■use transportwezen. beslissen, zal na de inleiding van een relator hier niet over gedebatteerd worden, maar slechts gestemd met placet (ja), non placet (nee) of pla cet juxta modum (ja-met-voorbehoud) De voorbehouden dienen schriftelijk bij het secretariaat te worden inge diend. Dan komt de propositie over ,,De Oosterse Kerken" aan de neurt. Op de oorspronkelijke agenda stond het fameuze schema-over de Kerk in de wereld. Mgr. Felici zei, dat de mon delinge inleidingen niet tijdig waren klaargekomen en daarom werd de be handeling van dit ontwerp uitgesteld. In de perszaal vraagt men zich echter af of het alleen maar aan inleidingen schort. De indruk bestaat, dat de lange voorbereidingen en omwerkingen van dit schema nog niet die afsluiting ge kregen hebben, dat het ter discussie kan worden aangeboden. De geruchten gaan zelfs, dat het ontwerp in het ge heel niet gedurende deze zittingsperio de in het openbaar behandeld zal wor den. De opinies onder de Vaders, dat het Concilie nog een vierde sessie no dig heeft, is groeiende. Deze morgen was duidelijk in de Concilie-aula de spanning merkbaar naar aanleiding van besluiten van ho gerhand" om het ontwerp over de godsdienstvrijheid door een aparte commissie te laten reviseren en om de verklaring over de Joden en nlet-rhris- tenen In het schema over de Kerk te brengen. Verschillende bisschoppen hebben gisteren het schema over het leken- apostolaat van de sociale zjjde en van uit het gezichtspunt der sociale vragen benaderd. Mgr. del Pino (Lerida) stel de, dat vandaag het arbeidersvraag stuk het gewichtigste is voor het leken- apostolaat. Het is niet mogelijk tot een sociale vrede te komen, zolang de ar beiders niet in juiste verhoudingen hun aandeel krijgen in de winst van de on dernemers. Mgr. Padin, sprekende na mens veertig Braziliaanse Vaders, haakte daarop in: al te lang heeft voor dit apostolaat begrip in de Kerk ont broken. Men zie de treurige sociale omstandigheden van het grootste dee) van de mensheid, zowel in de ontwik kelingslanden als onder de christellike volkeren. Vele christenen houden vast aan hun onrechtvaardige privileges op sociaal en nationaal gebied, zelfs met beroep op hun christendom. Hier heeft het gemankeerd aan een opvoeding tot apostolaat voor het Rijk van Waar heid, Gerechtigheid en Liefde. Wederom werd gediscussieerd over de apostolaatsvorm, die de Katholieke Actie heet. In het schema wordt niet of te weinig aangegeven wat men nu eigenlijk onder Katholieke Actie moet verstaan. Enige Vaders verdedigden de K.A. als het zeer bijzondere apostolaat, dai de andere vormen te boven gaat, omdat hierdoor de leek deelneemt aan het werk van de hiërarchie. Anderen ontkenden het bestaan van één Katho lieke Actie, er bestaan zelfs manieren van nog nauwere bindingen met het hiërarchisch apostolaat. Het lijkt vreemd, dat men nu al sinds jaren niet uit deze formele zaak kan komen. Iemand heeft al eerder voorgesteld om het hele woord K.A te schrappen en te volstaan met een al gemene omschrijving van de deelname van de leken aan het werk van de hiërarchie, zelfs in verschillende gra den van verbondenheid, om dan der landen wijze der landen eer te laten zonder enige nogal kleinzielige discri minatie en in de aller-, allereerste plaats met respect voor de vrijheid van de leek om zijn eigen vorm van zyn „apostolaat" te bepalen. Verdere nieuwe gezichtspunten wer den na die van de vorige zittingen niet meer geopend. De zeer intense belang stelling van de Vaders voor dit onder werp laat zien, hoe sterk overal in -de Kerk het denkbeeld van het lekenapos- tolaat leeft. Een van de Vaders heeft gezegd, dat de ontwikkeling hiervan in de laatste twintig dertig jaar, de be langstelling en de wezenlijke deelname van zoveel leken aan dit werk, een geschenk aan de Kerk is van de Hei lige Geest. Bovendien gaven de discus sies de wat malicieuze opmerking van een van de bisschoppen ongelijk, dat zij, de episcopi, op hun best zijn, als zij over zichzelf en over hun „eigen" zaken discussiëren. OUDERKERK AAN DE AMSTEL De 81-jarige heer J. v. Dam uit A'dam is gisteravond in Ouderkerk om 't leven gekomen. Zijn echtgenote werd zeer ernstig gewond. Het ongeval gebeurde, toen het echtpaar, dat op familiebezoek was geweest de weg overstak. Beiden werden aangereden door een personen auto. De echtgenote van de heer Van Dam is overgebracht naar een zieken huis. RAVENSTEIN Bij een autobotsing in Dennenburg, is gistermiddag de 48- jarige heer J. van Hees uit Oss om het leven gekomen. Een mede-inzittende eveneens uit Oss, werd zwaar' gewond. Ook de bestuurder van de andere auto werd gewond. DRACHTEN In Nijega is de 62- jarige rustend veehouder H. Kooistra uit de Tike, die op een bromfiets reed, op rijksweg 43a door een personen auto geschept. In het academisch zieken huis in Groningen is hij later aan de opgelopen verwondingen overleden. (Advertentie) AMSTERDAM, 13 okt. Met een feestelijke voorstelling voor genodig den en pers in het Amsterdamse Alham- bratheater, gevolgd door een receptie in het Hilto'ihotel waarvan de opge wektheid getuigde van een verzekerd succes, heeft de direktie van het Tuschinski-concern gisteravond twee nieuwe Nederlandse films geïntrodu ceerd: „Amsterdam" van Herman van der Horst en „Mensen van morgen" van Kees Brusse. Lang heeft de stad Amsterdam moeten wachten eer Herman van der Horst zelf van mening was dat zijn film die hij in opdracht van de hoofd stedelijke autoriteiten -naakte, „af" was. Van der Horst is niet alleen een gedreven kunstenaar die zich uitslui tend uitrust met de middelen die vol gens hem eigen zijn aan het medium waarvan hij zich bedient: beeld, ge luid en de dramatische synthese daar van, hfl is ook een perfectionist die zijn werk steeds wil verbeteren en zich zelf overtreffen. En, hoe ongelooflijk het misschien na zijn vroegere films „Houen zo", .Prijs de zee", „Faja Lobbi", moge klinken hij is daarin wederom volledig geslaagd. Natuurlijk is het een willekeurige en heel persoonlijke visie die Van der Horst in het korte bestek van een goe de twintig om precies te zijn: 23 (Advertentie) minuten van de hoofdstad des lands geeft. Maar zijn tocht door de stad is als een ballet van beelden van grote indringendheid en gratie. Het glorieuze verleden zoals het leeft in de herinne ring en aan de dag treedt in oude schil derpen. weet hij te verbinden met het dynamische heden, waarin koningin Ju liana en prins Bemhard tussen de ju belende menigte rijden waarin hande laren op het Waterlooplem en de men sen op de Dam evenzeer als de Am sterdamse schepen, die alle wereidzee- en bevaren, een roi spelen. Het levensritme van deze stad met haar vele carillons wordt de toeschou- wer ingemokerd met een feilloze mon tage van beelden en geluid. Men heeft de filmer Van der Horst wel eens ver- Advertentie) weten dat hij zich door zijn puur etno grafisch talent liet meeslepen en zich door zijn superieure spel v: n beeld en geluid losmaakte van de werkelijkheid. Maar hoewel hij de nietsontziende film tiran is gebleven, d:e alle hem ten dienste staande middelen aan beelden, geluiden en kleuren gebruikt om de toe schouwer in zijn ban te brengen en hem de stad te laten beleven zoals hij die zelf ziet en hoort, is Van der Horst in „Amsterdam" reëler, want menselij ker, dan ooit. Een wereid van herinneringen en ge dachten bestormt de toeschouwer als dr. Hans Bloemendal, eerste voorzan ger der Nederlands-Israëlitische hoofd synagoge in Amsterdam het lied Owi- noe Makeiroi" zingt en de camera zich richt op de lege banken, op de puin hopen van wat eens d1 Jodenbuurt was en op de Dokwerker aan het Jozef Da niël Israëlplein. Niet alleen het beeld naar ook het geluid Van der Horst laat daaromtrent geen twijfel bestaan: ook wat het volu me betreft is essen eel in deze film. Het zijn twee afzonderlijke grootheden, die tot een onverbrekelijke eenheid wor den samengevoegd door een Van der Horst die in het stampen van de sche pen in de havens het krachtig kloppen de hart van Amsterdam heeft beluisterd. Lang, heel lang heeft Amsterdam op deze film moeten wachten. Een geduld dat ruimschoots wordt beloond door deze meeslepende filmsymfonie, geboren uit een extatische dynamiek en een obsederend ritme. Ook de film „Mensen van Morgen" van Kees Brusse belooft, zfl hel op een heel ander vlak. een succes te worden. Op deze film komen wij nader terug. Ftn. NIEUWENHAGEN (L.), 13 okt. Het gerechtelijk laboratorium in Den Haag, dat een onderzoek heeft inge steld naar de massale vogelvergifti ging in Waubach en Nieuwenhagen heeft vastgesteld, dat de tarwekorrels, die tussen het wassende gerst op twee landerijen van een landbouwer uil Nieuwenhagen waren gestrooid, een grote dosis parathion bevatten. Onge veer duizend vogels zijn vergiftigd. De regen van de afgelopen dagen heeft het vergif nagenoeg onschadelijk gemaakt, waardoor de vogelsterfte gro tendeels is bezworen. De burgemeester van Waubach J. G. Smeets heeft zich in verbinding gesteld met de Inspectie voor de Volksgezondheid in Maastricht voor het nemen van maatregelen. Gis teren had de politie nog geen proces verbaal opgemaakt tegen de landbou wer die nog steeds ontkent de vergif tigde tarwe te hebben gestrooid. (Advertentie) (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 13 okt. De herinde ling van beroepsofficieren, waarover wij al eerder hebben bericht, heeft niet al leen betrekking op zeshonderd onder officieren van de luchtdoelartillerie maar ook op ongeveer 180 andere on derofficieren (onder wie 110 sergeant- majoors-instructeur van de Infanterie, veertig opperwachtmeesters van de marechaussee, twintig adjudant-onder officieren-instructeur van de infanterie en enige onderofficieren van de aan- en afvoertroepen). Tot de zeshonderd man nen van de luchtdoelartillerie, die daar overcompleet zijn, behoren vierhonderd wachtmeesters en wachtmeesters der lste klasse alsmede tweehonderd opper wachtmeesters en adjudant-onder officieren. De herindeling heeft niet alleen plaats om het overcompleet bij de luchtdoel artillerie weg te werken maar is te vens gericht op een evenredige bezet ting van de diverse wapens en dienst vakken. Zoals reeds bericht, wordt een vrij willige overstap nagestreefd en zal In ieder geval met uitgesproken voorkeu ren voor plaatsing bij een bepaald wa pen of dienstvak rekening worden ge houden. LEEUWARDEN, 13 okt. - De politie in Sneek heeft gisteren een aldaar wo nende man gearresteerd, wegens me- deplichtigheid aan diefstallen door een chauffeur van 'n autolijndienst ln Joure. Het is de vijfde arrestatie, die in deze zaak is verricht. Zoals gemeld zijn reeds eerder een 32-jarige chauffeur van de auto- Hjndienst, diens ouders en een ex-col lega van de chauffeur gearresteerd In hun huizen had de politie goede ren aangetroffen, die door de chauf feur waren gestolen in diverse bode huizen. De waarde van de goederen beloopt vele duizenden guldens.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 5