Felle sprinter Ted grijpt net naast Veenhof-Staphorstbeker Blom lanceert Van der Horst Gezond en warm slapen met een Geen stukgetrokken slang meer! Want u kunt nu soepel alle kanten uit met de nieuwe, revolutionaire stofzuiger: de Philips Draaitop! Een stofzuiger met een slang die helemaal rond draait. De stofzuiger die ook nog eens om zijn eigen as zwenkt. Geen enkele andere stofzuiger heeft dit! 179.- 't is'n PHILIPS Indeco Coignet na ruim twee weken: Produktie volledig uitgeruste woningsegmenten goed op gang Kant-en-klaar- woningen krijgen vorm in enorme fabriekshallen RHEUMA DOKTOR SCHEEPVAARTBERICHTEN Tactische fout °o. Nieuwe methode Wonderlijk Produktie MAANDAG 19 OKTOBER /agina 6 HAARLEM, 19 okt. De snel le finisher Ted Blom moest nog een keer de sluitingsrit van de Haarlemse wielerclub „De Kam pioen" winnen om definitief de fel begeerde „Veenhof-Staphorst"- beker in zijn bezit te kunnen krij gen. Dat is hem echter niet gelukt. De op winst beluste Jan v. d. Horst die al enkele keren eer der geprobeerd had zich van Blom te ontdoen bleef hem na een spannend sprintduel op het nip pertje de baas. Het verschil was nauwelijks waarneembaar en de twee kemphanen wisten zelf niet wie zijn voorwiel als eerste over deeindstreep had gedrukt. De kamprechter wees echter resoluut Van der Horst als winnaar aan. Waterhoogten Rheuma Doktor Dekens „Rheuma Doktor" onderdekens Flanefilen Lakens „Dormita" Flanellen Lakens 150 x 250 180 x 250 8.95 10.75 160x250 200 x 250 „Rheumanella" Flanellen Lakens UW SPECIAALZAAK Stofzuigen is nu een héél licht werkje geworden! Toch kost deze werkelijk revolutio naire stofzuiger maar Gaat u gauw kijken! Philips biedt u boven dien keuze uit 6 stof zuigers van 129.- tot 299.-. ZAANDAM, 17 'okt. De nieu we fabriek van Indeco-Coignet, een enorm complex in de Achter- sluispolder, werkt op volle toeren. Wand-, gevel- en vloerelementen, compleet met ramen, deuren en elektriciteitsleidingen, komen in een constant tempo van de „band" en worden in grote hoeveelheden in de voorraadhal opgeslagen, klaar voor de verzending, die over drie weken zal beginnen. Het be drijf, dat en masse betonnen wo ningen vervaardigt, en dat bijna drie weken geleden op spectacu laire wijze door Prins Bernhard werd geopend, is het tweede in ons land, dat de industriële ver vaardiging van woningen ter hand heeft genomen. Nu de kinderziek ten zijn overwonnen, gaat het duizend woningen per jaar fabri ceren, inclusief montage en afwer king. De bewapeningvan het voorbe spannen beton is in goede hand#11 van de Turken. 1964 Voor deze alatste clubrit van het sei zoen, die over veertig ronden op het par cours in het „Van der Aartsportpark" werd gereden, verschenen 21 A en B- klassers aan de start. Van hen toonden Loe Otte, Cor Baars, Ted Blom, Nor man Koelemij en Bert Bogaard zich al meteen van hun strijdlustigste kant, maar zij kregen geen kans zich van het peloton af te zonderen. Gerard Nijssen verspeelde zijn winstkansen door een lekke band. Toen er negen rondjes waren afge legd, Ondernam favoriet Blom een solo ren en pakte een paar honderd meter voorsprong. Otte en Van der Horst be gonnen aan een felle achtervolging en kregen de ontsnapte Blom te pakken. Voor de overige renners was de zaak toen verkeken. Cor Baars, Jan Alders- hof en Norman Koelemij verlieten wel iswaar het ten ondergang gedoemde pe loton en formeerden een jachtgroepje, maar zij hebben he tde drie aanvoerders riet meer lastig kunnen maken. sec.; 5. N. Koelemij, 6. C. Baars, 7. R. Sweers op 1 ronde; 8. Tonny Blom, 9. B. Bogaard, 10. J. v. d. Peet. Een rit voor C-klassers over vijftien ronden werd weer eens gewonnen door Gé Krom. Hij zegevierde ditmaal in de eindsprint van een veertien man sterk peloton. De uitslag luidt: 1. G. Krom, 2. Th. Verdonschot, 3. G. Duwel, 4. J. Mo lenaar, 5. R. van Berkel, 6. R. Bakker, 7. G. van Baak, 8. Van Norden, 9. J. de Veer, 10. R. Blom. Jeugdklasse: 1. R. Krom, 2. J. Kramer, 3. W. Wassink, 4. W. Loos. Een rase voor „ouwe knarren" over acht ronden werd gewonnen door Bram Schenk sr. vóór G. Njjssen, S. Heere mans, C. van Egmond, W. Verwey en H. Wempe. Zeven meisjes leverden met elkaar strijd op de racefiets in een rit over vijf rondjes en daarbij bleek Anne ke Bouman de rapste. Zjj zegevierde in de sprint over Elly Jansen. Van der Horst, Blom en Otte liepen steeds verder uit en bezorgden tijdens hun opmars de sterk geslonken hoofd macht nog 'n ronde achterstand. Het beslissende sprintje tussen de drie aanvoerders werd ingezet door Blom en daarmee beging hij een tactische fout, want Van der Horst bleef aan zijn wiel en liet zich door hem lance ren. Vrijwel op de streep werd de strijd in het voordeel van Van der Horst beslecht. De jonge Otte kwam er bij deze beslissing niet aan te pas en nam genoegen met de derde plaats. De uitslag luidt: 1. J. v. d. Horst, de 46 km in 1 uur 9 min. en 38 sec.; 2. Ted Blom, 3. L. Otte, 4. J. Aldershof op 55 DEN HAAG, 19 okt. Konstanz 305 +4, Rheinfelden 230 +14, Ottenheim 277 +14, Straatsburg 210" +10. Maxau 391 +3, Plochingen 113 +5, Mannheim 218 +12, Steinbach 114 +1, Mainz 198 —2, Bingen 126 4, Kaub 125 7, Trier 285 +22, Koblenz 156 +9. Keulen 102 4, Ruhrort 274 +4, Lobith 871 +6. Nijmegen 657, onv. Arnhem 699 +4, Eefde IJssel 196 +1, Deventer 105, onv. Monsin 5469 1, Borg haren 3887 —6, Belfeld 1098 —18, Grave beneden de sluis 501 4. De minst gepeilde diepten in de vaargeul, heden vermeld op de waarschuwingsborden, Zijn in cm.: MillingenSt. Andries 260, PannerdenIJsselkop 255, IJsselkop—Hevea dorp 230, HeveadorpAmerongen 175, Arae rongenLekkanaal 240, IJsselkopDoesburg 175, DoesburgZutphen 185, Zutphen—De venter 210, DeventerWindesheim 220. In de vaargeul bij Eefte 216. Eos 17 v. Famagusta n. Kiuluik. Forest Town 17 v. Bonny n. Swansea. Maasdam 17 v. Southampton n. Galoway, Muiderkerk 18 te Pt Said Neder Eems 19 te Shanghai. Prinses Irene 17 v. New York n. R'dam. Radja 18 te Rangoon. Servaaskerk 17 v. Hongkong n. Yokohama. Spaarnekerk 19 te Penang. Tjiliwong 17 v. Walvisbaai n. Lagoz. Aegis 17 v. Maraeaibo n. Guanta. Anco Spray 17 v. Genua n Priolo. Aristoteles 17 te Antwerpen. Balon 16 v. New York n. Lissabon. Beninkust 17 v. Pt Nore n. Freeown. Hector 18 te Bremen. Kelletia 17 v. Pt Cardon n. Santos. Kloosterdijk 19 te Le Havre. Korenia 17 v. Surabaja n. Pulo Bukom. Laertes 17 v Djibouti n. Suez. Liberiakust 17 v. Takoradi n. Tem». Maron 17 v. Nassau n. Miami. Medon 18 te Maraeaibo. Moordrecht 17 v. Suez n. Bandarmashur. Naess Commander 17 v. Antwerpen n Pt Said. Parkhaven -7 v. Ilheus n. R'dam. Telamon 18 te Maraeaibo Andijk 19 te Le Havre. Ares 18 te Callao. Gorredijk 18 van Philadelphia n. Baltimore Kabylia 18 van Dublin naar Amsterdam. Kalydon 19 te Antwerpen. Koudekerk 19 van Aden naar Suez. Mariekerk 17 te Aden. Meerdrecht 19 te Londen. Nederrhone 19 te Bremerhaven. Nestor 19 te San Juan. Nieuw Amsterdam 18 van Bermuda naar New York. Tahama 19 te Hamburg. Tero 18 van Bremen naar Rotterdam. Baarn 18 te Kingston. Kinderdijk 17 van Bronsville n. New Orleans Maaslloyd 19 te Los Angeles verw. Provenierssingel 17 van Baiecomeau naar Europa. Willem Ruys 18 van Southampton naar Port Said. Forest Lake 18 van Venetië n. Mena al Almadi. Gulf Hansa te Mena al Ahmadi. Hercules 20 te Cartagena. Kopionella 19 te Bangkok. Leiderkerk 19 van Port Said n. Muscat. Slamat 18 van Beyrouth naar Genua. Stentor 19 van Alexandrië n. Beyrouth. Zaankerk 21 te Aden. Archimedes 17 van Quebec n. Halifax. Argos 17 van Leixoes n. Antwerpen. Jagersfontein 17 te Antwerpen. Johannes Frans 17 van Philadelphia naar Cristobal. Kara 19 te Bonny. Kennemerland 17 te Hamburg. Mentor 17 van Porto Limon naar Port an Prince. Nestor 18 te Ponce. Osiris 17 van Saloniki naar Ormelia. Palamedes 17 van Tocopilla n. Matarani. Rondo 18 te Genua. Sinon 17 van Paramaribo naar Curasao. Stad Den Haag 17 van Vioria n. St. Vincent. Steeenkerk 17 van Hamburg naar Bremen. Van Heemskerk 17 van Freetown n. Dakar. Atobekerk 16 van Chimbote naar Huacho. Acmaea 17 te Billingham. Amstelstad 17 van Genua n. Rotterdam. Bawean 17 te Port Said. Bintang 18 te Calcutta. Caltex Amsterdam 17 te Port Said. Caltex Delft 17 te Pladju. Dahomeykust 17 van Port Harcourt naar Lagos. Esso Amsterdam 17 te Antwerpen. Friesland 18 te Bahrein. Holendrecht 19 te Port Said. Katsedijk 17 te Antwerpen. Kennemer land 17 van Bremen n. Hamburg Kerkedijk 16 van New York n. Antwerpen. Kieldrecht 17 te Aqaba. Koudekerk 18 te Aden. Lycaon 17 van Probolingo naar Tj. Priok. zijn gevuld met zuivere witte natuurwol. Rheuma Doktor onderdekens zijn ideaal voor klamme of kille matrassen. U heeft direct warmte waar u dat wenst, beneden aan uw voeten, weldadig in uw rug. Zo is het heerlijk slapen, juist in dit nu zo vochtige en kille klimaat zijn overtrokken met een donszachte tricot stof. Ontdek met een „Rheuma Doktor" (tussen u en de matras) hoeveel behaaglijker nachtrust kan zijn. 1-persoons 32,50, 42.50, 55.00, 75.00 2-persoons 59.00, 89.50, 75.00, 107.50 (Prijzen naar gelang van dikte) (anti-rheuma) ecru 150x240 6.80, 180x240 7.90 wit 150x240 7.95, 180x240 9.25 m wit, rose, geel en bleu extra lang 9.75 11.75 in wit, rose, bleu en groen 150 x 250 1 75 x 220 12.50 13.90 Alléénverkoop van de „RHEUMA DOKTOR" ONDER- EN BOVENDEKENS HAARLEM: Gr. Houtstr. - Ged. Oudegracht HEEMSTEDE: Raadhuisstraat 52 ZANDVOORT: Grote Krocht 30 - 36 IJMUIDEN: Kennemerlaan 41 HAARLEM-N.: Rijksstraatweg 533 (Delftwijk) Nu kunt u overal gemakkelijk bij: de Draaitop laat de slang hélemaal ronddraai en. Geen gesleep meer: op het zwenkwieltje aan de onderkant draait de stofzuiger moeiteloos met u mee. Geen halsbrekende toeren: hij staatmuur- vast op elke trap trede. Hangend of liggend wordt hij weg gezet. Geen geknoei: stof- Een tikje met uw zak is eenvoudig te schoenpunt, en zon der bukken kiest u: borstel, gladde zuig- mond of pluisopne- mer! 41527 ..en u weet, achter elk Philips apparaat staan duizenden vakkundige leveranciers en de Philips Technische Diensten in talrijke plaatsen in Nederland, want... ft Wanneer men dit Zaanse bedrijf be treedt, een fabriek, die met een opper vlakte van 9.000 m2 een van de modern ste woningfabrieken in Europa is, valt op de eerste plaats de practische, mo derne vormgeving van de gebouwen op. Het administratief personeel werkt in heldere, lichte ruimten en ook de fa briekshallen, waarin het proces „beton- gevel" wordt gerealiseerd, bezitten niets van de duistere, dompige atmosfeer, die men in andere fabrieken in ons land nog maar al te dikwijls aantreft. Ruim 140 man personeel werken bij Ideco Coignet, waarvan honderd Tur ken. Rustige, hardwerkende mannen, die uitstekend met de Nederlandse col lega's kunnen opschieten, geen woor den vuil maken aan onbelangrijke zaken en nauwgezet hun plicht doen. Nauwgezetheid is wel een eerste ver- eiste voor een proces, zoals dat in een dergelijke woningindustrie, waar alles tot in de tiende milimeter moet worden berekend, geschiedt. Vooral ook het architectenbureau, die de woningen voor Indeco Coignet ont werpt en de afdeling Werkvoorbereiding, staan voor een zware taak. Het fabri cagesysteem is gebaseerd op de metho de Coignet, een methode, die wel re volutionair genoemd mag worden. De wijze van fabriceren maakt het mogelijk het grote woningtekort in Ne derland enigszins te verlichten: een pro duktie van vier woningen per etmaal (het bedrijf produceert dag en nacht) is geen kleinigheid. Het principe berust op fabrieksmatige produktie van volle dig uitgeruste en afgewerkte betonele menten, die daarna, op de bouwplaats, samengevoegd door grote torenkranen, een volkomen aan zes kanten opgeslo ten staalconstructie vormen. Het grote verschil met andere bouwmethoden is dus de uiterst nauwkeurige maatvoe ring, waardoor op de bouwplaats zelf met een minimum aan afwerking kan worden volstaan: wanden, vloeren, zelfs balkons zijn kant en klaar en kunnen, zoals bij een blokkenspel, op de plaats waar de flat verrijst, zó aan elkaar wor den gevoegd. Elk per woning voorkomend wand-ge vel- of vloerelement wordt bij Indeco- Coignet vervaardigd in een speciaal voor dat éne element afgestelde machi ne. In deze automatische machines krij gen de elementen dus steeds dezelfde afmetingen, waarbij maat-afwijkingen van één milimeter reeds tot een ca tastrofe kunnen leiden. Precisie-werk in beton. Ook de leidingen voor alle in stallaties in de elementen worden in de fabriek aangebracht; raam- en deurko zijn in de elementen worden ingezet, en geverfd. Het is zelfs mogelijk tegels en par ketvloeren in de fabriek aan te bren gen. Het is dan ook een wonderlijk gezicht als men door de voorraadhal, waar de elementen, die voor verzen ding gereed zijn, staan opgesteld, wan delt: in betonnen keukenwanden ziet men de uitsparing voor het later aan te brengen aanrecht; kontaktdozen voor de aansluiting van elektrische fornuizen steken reeds in het beton; rijen betonnen gevels, alle precies ge lijk, staan in de hal te wachten, com pleet met ramen en deuren. Het ge heel doet denken aan het bouwdoos, waarmee kinderen complete minia tuurhuisjes kunnen optrekken. Hoe geschiedt nu de vervaardiging van de pasklare elementen in dit vol automatische woningbedrijf? Schepen voeren cement, zand en grind aan. In twee silo's wordt het cement op geslagen, een derde is bestemd voor grind en zand. Deze grondstoffen worden via trans- portschroeven in twee betonmolens ge bracht. Iedere molen maakt 750 liter beton per keer. Dag en nacht storten de molens het beton in bunkers. Ver volgens wordt de grondstof naar de bo venloopkranen getransporteerd, die hun last naar een van de drie enorme hal len brengen. Inmiddels is onder de produktievloer, die bijna drie meter boven de begane grond is aangebracht, de stalen wape ning geknipt en gebogen. Op de pro duktievloer zelf staan 35 moderne, vol automatische elementmachines. Het zjjn: vloer-, muur-, scheidings-, gevel-, stelbalken-, hoekwand-, balkon-, en trap- machines. Iedere machine heeft zjjn ei gen aard, elk van hen zorgt voor een van de onderdelen, die later samen één huis vormen. In de machines wordt de bewapening aangebracht. Maar ook de sparingen voor sanitair en elektra-voorzieningen vinden een plaats in de ruimte, waar op het beton zal worden gestort. Dan stort de bovenloopkraan de ma chine vol met beton. Even later zorgt stroomverwarming ervoor, dat de juis te volhardingstemperatuur wordt be reikt. Als het beton begint te verstij ven, wordt het bovenvlak van het ele ment vlakgesohuurd, het element wordt na vier uren uit de machine getild en voila, wéér een gedeelte van de wo ning Is gereed. Het lijkt een eenvoudig karwei. Maar wat er achter de schermen zoal is ge beurd, voordat de kraan het beton in de mallen kan uitgieten, is verre van simpel. Wanneer een nieuw woningtype moet worden gefabriceerd, moet er we ken tevoren worden gerekend, gepast en gemeten. De machines krijgen een andere afstelling, die uiterst nauwkeu rig, volgeris de berekeningen van het architectenbureau moet worden uitge voerd. Maar dan kan weer een tijdje geproduceerd worden, omdat de maten, totdat het flatgebouw voltooid is, gelijk blijven. Ideco Coignet werkt nu op volle toe ren. Er zijn hoe kan het anders nog kinderziekten te overwinnen. Om die onder de knie te krijgen, heeft men nog enkele weken de tijd. Maar dan moet er geleverd worden. De betonelementen zullen dan vlekke loos, zonder één scheurtje, per vracht- wagen naar de bouwplaats worden ver voerd, waar zij, aaneengevoegd, wonin gen zullen vormen. De eerste zending gaat naar VVeesp, waar een groot flat complex uit de elementen van Indeco Coignet zal verrijzen. DEN HAAG, 19 oktober Het Haagse Gemeentemuseum zal als eerste grote museum in het Wes ten eind volgend jaar of het jaar daar op een grote tentoonstelling inrichten van oud-Russische kunst. De meeste kunstvoorwerpen, van pl.m. 300 vóór Christus tot in de middeleeuwen, zul len uit Rusland zelf komen. Een en ander is het resultaat van een Russische reis, die mr. L. J. F. Wijsenbeek, directeur van het Haagse gemeentemuseum, onlangs heeft ge maakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 6