nu DAG PLJZZLE Nederlandse uitvinding maakt goede kans Europees centrum regeling luchtverkeer bij Maastricht Mr. L sprak met de Paus Kosten vestiging geschat op 40 a 45 miljoen gulden BOLS -eiken dag een glaasje Dode en drie gewonden bij autobotsing FiRMAMINT uLrn Het is allemaal voor je KREYMBORG JONGENSTRUI KREYMBORG BOLS Springfontein Amor en nu de Doris Verzorg uw handen voor de winter Mooi in de morgen KILIUS X^; '4 Prof. Van Hamel overleden P-Ela. Wat kinderen ervan zeggen EPISTEL CISKA NAAR V.S. Trein ontspoort bij Helmond GESPREK IN DE TREIN de eisrevue 8L.nüig?0 Hoedt U WIENER CJJTL\ Knobbelig zeetje Geen zwemmer DINSDAG 20 OKTOBER 1964 PAGINA 5 van die jonge Edammer, 'egen Goudse of oudeLeidse; AP0LL0HAL AMSTERDAM 1964 JSB^ Middellandse Zee: korte reisjes en veel te zien Zuinig stoken Warm stoken Gezellig stoken! KOLENCONVECTOR - PK 345 j De haard die een kroontje verdient en óók voor oliestook of gasverwarming CORNELIS KAARS weekje bijkomen Grof gebreid in nieuwe kunstvezel, warm, makkelijk wasbaar, snel droog en vormhoudend Alleen geldig 21 oktober Zie er leuk en uitgeslapen uit aan het ontbijtdan heeft iedere dag een goed begin. Als u een kwartiertje eerder opstaat dan uw man, kunt u aan de ont bijttafel zitten met gekamde haren en een tikje make-up op uw gezicht. Een leuke, lange, duster verhoogt de huiselijke sfeer. deden, kunt u zich wel voorstellen hoe ik me gevoeld heb..." ?e »koopvaardijgast" van Marken thuis in het sterke pak om samen zijn vrouw Geertje de buurt ook het verhaal van de Doris te doen. ARKEN, 20 okt. Cornelis j^ars krabde nadenkend zijn ydhuid en mompelde simpel: jipt is allemaal voor je uitge- £..eiid. Voor je tijd ga je toch niet." v1* fletse ogen staarden naar het vfeter, zoals dat bijna geheel ge- Vaj{ Werd door het matte blauw Zat hemel boven Marken. Hij rustig en op zijn gemak, in de traditionele dracht van het verdwenen eiland, de gouden knoopjes fonkelend in de witte hals. Zaterdagmorgen héél vroeg, eigenlijk was het nog nacht, raas de hij in een taxi over de dijk. Terug naar huis, na een nieuwe, zeer bewogen episode in zijn lange zeemansloopbaan. Met de onder gang van het vrachtschip Doris van de Koninklijke Nederlandsche Stoombootmaatschappij aan de voet van de Emmanuelpier bij Napels, had hij zijn vierde schip breuk geleden. Via een kabel, waarlangs een slingerend „boots manstoeltje" van het schip naar de pier gleed, had ook deze 54- jarige nautische veteraan zich in veiligheid weten te brengen. Ab soluut met minder angst dan later in het vliegtuig naar Amsterdam. „Het was de eerste keer dat ik vloog. U kunt me geloven of niet, maar ik heb niet anders gedaan dan luisteren of de motoren wel gelijkmatig draaien bleven. En als ik u zeg dat de motoren dat niet (Aclvenentie) WERELDKAMPIOËNEN MARIKA HANS JURGEN Telefonische plaatsbespreking (020) 732585-732643-720702 (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 20 okt. Gedurende het kor te bezoek van minister Luns aan de Italiaanse hoofdstad stond er geen au diëntie bü de Paus op het program. Van de Nederlandse ambassadeur bij de Heilige Stoel vernam hij echter tot zijn verrassing, dat de Heilige Vader hem liet weten, dat deze hem gaarne voor een onderhoud zou ontvangen. Omdat de minister officieel in Rome was, werd hij aan de grens van Vati caanstad opgewacht door enige dig nitarissen en maakte hij de rit van het St. Pietersplein achter de basi liek om naar de St. Damasushof in het Vaticaans paleis per auto met de SCV-nummerplaat en werd hij ver volgens protocolair ontvangen. Het gesprek met de Paus vond plaats in de bibliotheek en duur de ruim een half uur. Waarover dit gesprek ging, werd niet bekendge maakt. BRUSSEL, 20 okt. in Reek bij Maastricht zal een centrum voor rege ling van het luchtverkeer in West-Euro pa worden gevestigd. Hiertoe is giste ren besloten op een alhier gehouden vergadering van bewindslieden uit de betrokken Europese landen. In zijn zitting heeft de raad zich met algemene stemmen uitgesproken voor het door staatssecretaris M. J. Keyzer gedane voorstel. Het Eurocontrol ver keersleiding centrum komt op een ter rein dat het eigendom is van het mi nisterie van defensie. De op Nederlands voorstel genomen beslissing dit centrum op Nederlands gebied te vestigen werd enige maanden geleden in principe genomen. De commissie heeft eveneens met al gemene stemmen besloten, voor het nieuwe areaal op Schiphol een af zonderlijke verkeersleidingsdienst voor de hogere luchtlagen (boven 20.000 voet) in bedrijf te stellen in 1966. Deze zal onder verantwoordelijkheid van Euro control daar werken tot het centrum te Beek in functie treedt. Er zal een in Nederland ontworpen automatische verkeersleidingsapparatuur worden aangeschaft. Deze Nederlandse vinding vindt hierdoor internationale erkenning. De kansen dat het gebruik, dat Euro control in de jaren 1966 tot -1968-1969 van deze vinding zal maken, er toe zal leiden dat het eveneens in Beek en eventueel ook elders zal wor den geïnstalleerd, stagen door deze aankoop in belangrijke mate. Volgens de plannen zullen in het cen trum in Beek vierhonderd functiona rissen te werk worden gesteld, hon derd Nederlanders, honderd Belgen en tweehonderd Duitsers. Aangezien de samenwerking ook de militaire lucht vaart betreft, zullen zich onder hen 125 militairen bevinden. Het bedrag, dat met het vestigen van het centrum in Beek is gemoeid, wordt geschat op 40 a 45 miljoen gulden. Het zal over de modernste appara tuur beschikken en regelend gaan op treden voor het luchtverkeer op grote hoogte boven de noordelijke helft van West-Duitsland, België en Nederland. Het is de bedoeling, dat het centrum in 1968 of 1969 operationeel wordt. Het Advertentie) gebied boven Zuid-Duitsland en Luxem burg zal .worden geregeld door een in Luxemburg te installeren centrum. Technische, operationele en sociale redenen hebben de keuze van het vlieg; veld van Beek gemotiveerd, waarbij er aan wordt herinnerd, dat wat de sociale motieven betreft er zich drie steden in de nabijheid bevinden: Maas tricht, Aken en Luik. DALFSEN, 20 okt. Gisteren is op Rijksweg 31 in Nieuwleusen een verkeersongeval gebeurd, waarbij e W-jarige mevr. P. de Jong-Bouwland uit Groningen om het leven is ge o men en drie personen, onder meer een dochter van het slachtoffer, erns werden gewond. De auto, waarin de -fitter» r£ ten, werd aangeredeni d richting> die nenauto uit tegengesfcwilde een vrachtwagen met aanhanger wnue passeren. wttttrt In het St. Jansziekenhuis alMw5 gisteren ten gevolge van een bii een verkeersongeval op gelopen verwonding, de 68-jarige ufnUhnuwer P- J- Gubbels, wonende in ^vnrthroek bij Weert, overleden. De man was, toen hij met zijn fiets van oprit van zijn woning de Itter- voorterweg opreed gejgrepen door een passerende bestelauto. rossuM 20 okt. In het week- Pinde is dé zesjarige Martin Blokhuis ntRossum (Gld.) op de Oldenzaalse- s Lat in dit kerkdorp b« het overste ken van de straat door een personen auto overreden. De kleuter was direct dood. BAARN, 20 okt. Op 84-jarige leef- tiid is hier overleden prof. mr. J. A. van Hamel, oud-hoogleraar in het straf recht aan de universiteit van Amster dam en oud hoge-commissaris van de Volkenbond. De keelontsmettende tabletten een NAAM in verwarming Marker bootsman C. Kaars Advertentie (Advertentie) Elke OLVEH polis is winstdelend schipbreuken derzeeboot die ze afvuurde, zagen we eerst in de Buurt van ons opduiken. Ken nelijk om even een kijkje te nemen. De kapitein liet meteen een zig-zag-koersje varen, maar er was ai geen redden meer aan. De eerste torpedo trof ons midscheeps, maar werd gelukkig „ge smoord'' in de lading suiker, die we vervoerden. Hierdoor kregen we een kans om in de boten te gaan, voordat een tweede voltreffer de Abbekerk het genadeschot gaf. Het schip ging met een geweldig lawaai ten onder. Het brulde als een beest en dat vond ik nog het meest angstige. Drie dagen hebben we in de kou rondgedreven tot we door een Engels korvet werden gered". „Daarna heb ik het een tijd rustig kunnen houden. Tot 1956 toe. Ik was nu ai geruime tijd bootsman. We voeren met de Amor in de buurt van Kreta. Het zeetje van de Middellandse was op zijn zachtst gezegd knobbelig. En het slechte weer werd voortdurend erger. Met een van die geweldige stuifzeeën begon het. De lading ging schuiven. De kapitein joeg „alle hens" de ruimen in om te tremmen maar er hielp geen lie ve moedertje aan. De slagzij van de Amor werd al groter en groter en ten slotte moesten we er af. Weer mat z'n allen in de sloep. Met de grootste moeite kwamen we vrij van het zinkende schip. De golven zetten ons telkens weer op de winch van luik drie. Maar tenslotte is het dan toch gelukt. Toen kregen we een pak rammel van de zee, zoals ik nog nooit eerder had meegemaakt. Gol ven als „gluiperds" daverden in onze sloep. We zaten tot aan de buik in het water en we moesten hozen voor ons leven. Maar ook daar zijn we doorheen gekomen. Een tanker heeft ons gered. En nu dan de Doris. Op het mo ment dat zo'n ramp zich voltrekt sta je er eigenlijk niet bij stil. Daar heb je geen tijd voor. Je probeert nog zo van alles hé. En bovendien gebeuren in het uur van de angst ook de meest vreemde dingen. Neem nu de Span jaarden. We hadden er een heel stel aan boord. Kijk, die mensen willen dan meteen van zo'n schuit af, hé. Bij het minste of geringste staan ze klaar om over boord te springen. Dat moet je die jongens heel zorgvuldig uit hun hoofd praten. Want zoiets hebben ze kennelijk van nature meegekregen. Een ander vreemd punt is dat ook nu weer bijna iedereen van de bemanning zijn zondagse pak aantrok om het schip te verlaten. Kijk, daar kan ik nu in zulke situaties niet aan denken. Geef mij maar de jongens die zonder paniek op post blijven. Zoals die hofmeester van ons. Die wou me warempel nog een borrel Inschenken. Overigens is die Doris mijn zoveelste boot bij de KNSM. Ik heb er op ver schillende van deze maatschappij geva ren. Op de Pygmalion, bijvoorbeeld en dan ook de Helena, De Mentor en de Theseus. Op die laatste kwam ik in Harlingen aan boord. Met enkele an deren als invallers. De stuurman had naar Amsterdam gebeld dat er vijf man weg waren gebleven. Ja, het was kort na de oorlog. Die lui waren kennelijk blij weer eens voet op vaderlandse bo dem te kunnen zetten. Ze mochten van de stuurman een middagje stappen in Harlingen. Enfin, zij van boord. Even later bracht een jongen een bos bloe men van de vijf. „Voor de stuur", stond er op en ook „Bedankt voor de vrije middag". Ze zijn nooit meer terug gekomen. Toen maakte lk voor het eerst kennis met de Middellandse zee. En dat is eigenlijk mijn geliefde vaarwater ge bleven. Korte reisjes en veel te zien. Als ik de baai van Piraeus binnenvaar, krijg ik het altijd warm van binnen. Daar is het zo mooi, weet u. Ik hoop dat ik weer terug kan naar de Middel landse zee. Ook al ben ik daar nu twee maal vergaan". Cornells Kaars is een geboren verteller. En verder een man van de zee. Op Marken noemen ze hem „den koopvaardijgast". En in dat woord klinkt eigenlijk iets van afgunst door. Want Cornelis, begonnen met de Mar- ker-64 van zijn vader op het aloude „Zuidersoppie", is nu een man van de wijde wereld. Een man die voor de vier de keer heel goed weg is gekomen. On der het smoesje dat ze „effekens" kwa men oplopen om een bakje te doen, heb ben zijn buurtgenoten ook van dit ver haal niets willen missen. Kt. st. p. m. GROTE MARKT 1—7 HAARLEM t Advertentie) Het in zo een korte tijd bekend geworden zangeresje Ciska Pe ters is gisteren van Schiphol naar Amerika vertrokken. Het is haar eerste grote reis. In New York zal zij op het hoofdkantoor van de Uni cef haar onlangs verschenen gram mofoonplaat „Don't press that button mister" aanbieden aan de internatio nale organisatie. De helft van de opbrengst van het plaatje waarop zij de onbekende heer ervan probeert te weerhouden op de knop te drukken, die een atoombom tot explosie kan brengen, is bestemd voor de Unicef. Voorts zal zij optreden in een tele visie-show in de stad Philadelphia en zal zij voorstellingen geven in enkele andere steden in Amerika. Het negen tienjarige tieneridool, dat een PaaJ weken geleden in het huwelijk trad met de sergeant-fotograaf Pirn i er- linde, wordt tijdens deze reis verge zeld door haar echtgenoot Volgende week keert het jonge echtpaar naar Nederland terug. Horizontaal: 1. zenuwschok, opgeld; 2. gevangenneming; 3. omlijsting, netheid; 4. vervoermiddel, telwoord; 5. symbool erbium, woord; 6. werelddeel, etc.; 7. symbool gal lium, zeer begaafd persoon; 8. loofboom, voorzetsel, symbool tellurium: 9. bisscoops- stad, een stand; 10. gebak, buiten; 11. w1 in dezelfde omstandigheid verkeert. Verticaal: 1. achttiende-eeuwse japon, borstel; 2. visnet, eerlijk; 3 ™?DShon'd- beknot ^viimier; 6.Proefenproeft't[d, me«- Jtemnr:87' ^iSevsSetbllVJeT^üngt 9' schadevergoeding; 10. scherp kijken, zoet watervis OPLOSSING VAN 19 OKTOBER 1 Tarzan - 2. Zanzibar - 3. barrière 4. regime - 5. mediaan - 6. aantal. (Advertentie) Wie weet er wat een epistel is?" vroeg de onderwijzeres aan haar leerlingen. Diep gepeins en doodse stilte, totdat Pe tertje zijn vinger opstak: „Dat is de vrouw van een apostel, juffrouw PELGRIM N.V. - GAA^DEREN Vraag onze geïllustreerde prospectue kruiswoordraadsel UTRECHT, 20 okt. De trein uit Venlo, die op weg was via Eindhoven naar Zandvoort is vanmorgen om kwart over zeven op een overweg tussen Deurne en Helmond op een vrachtauto gereden en ontspoord. Voor zover be kend hebben zich geen persoonlijke on gevallen voorgedaan. Het verkeer in Beide richtingen is gestremd. Bussen hebben ^het reizigersvervoer overgeno men. overleeft vier Nu de winter weer in zicht komt, gaan we weer een beetje op onze handen letten. Als het koud wordt en ze zijn niet regelmatig verzorgd en soepel ge houden, bestaat er een grote kans, dat we last krijgen van kloven en kloofjes. Begint u dus nu vast met een opknapbeurt te geven en houdt ze dan geregeld bij. Wrijf de handen in met citroensap of droog zout, alle groeven in de huid worden dan goed schoon. Daarna wordt de huid met hand- of olijfolie gemasseerd, van de vinger toppen naar de pols, totdat de olie geheel in de huid is opgenomen (vergeet u vooral de nagelriemen niet). Lost u nu een behoorlijke hoeveel heid wasmiddel in een bakje heet water op en beweeg uw handen daarin vijf minuten zachtjes heen en weer. Met lauw water afspoelen en afdrogen. Harde plekken langs nagelriemen kunnen met puimsteen worden ver wijderd. Daarna worden de nagels in vorm gevijld met een papieren vijl. Een mengsel van drie gelijke delen gly cerine, citroensap en eau de cologne is ideaal om de handen en polsen tenslotte mee te masseren. In de trein hoor je soms leuke din gen zeggen. Vooral als wat oudere mensen met elkaar in gesprek komen is dat voor jongeren vaak erg grap pig, maar ook leerzaam. Vanmorgen Knoopte een heer op leeftijd een ge sprek aan met een oude dame. We spisten onze oren toen we iets opvin gen over de moderne tijd. „Moet u nagaan mevrouw, ik ben nu 58 jaar, binnenkort krijg ik mijn eerste klein kind, mijn grootmoeder had er op mijn leeftijd al 22! De mensen trou wen tegenwoordig veel later dan roeger. En als ze dan getrouwd zijn moet je niet verwachten dat er dan onmiddellijk aan kinderen wordt gedacht. Als het zo doorgaat dan zijn er na een paar generaties helemaal geen opa's en oma's meer, omdat zij, wanneer hun kinderen spruiten krij gen, misschien allang dood zijn". (Advertentie) Bootsman Kaars deed zijn verhaal met zachte, schorre stem, waarin het zangerige dialect van Marken onmisken baar aanwezig was. Hij was in die jnroe- ge. stormachtige morgen zijn wacht be gonnen met het maken van een rondje over het schip. En daarbij was hem meteen opgevallen dat het achterschip verrassend dicht bij de pier was komen te liggen. Meteen waarschuwde hy de kapitein en de eerste stuurman. Maar eigenlijk kort hierop begon het schip al op de voet van de pier te stoten. De ankers hadden de Doris in de zware, hoog oplopende zeeën niet op hun plaats kunnen houden. We hebben gedaan wat we konden om haar te behouden", zei de bootsman. „Alle pompen stonden bij. Met een boot van Smit of Wijsmuller in de buurt hadden we het gered ook. Maar de kleine, Italiaanse havensleep boten waren niet eens bij machte om een lijntje over te brengen, laat staan om ons van de rotsen af te trekken..." Bootsman Kaars, ruim veertig jaar op zee nu, kan geen slag zwemmen. „Als jongen heb ik het in de sloten van Marken geprobeerd te leren", ver telde hjj, „maar als ik dan weer de kant op kroop, had mijn opa mijn broek weggenomen. Je wordt veel te mager van al dat in het water liezen" zei hjj dan later. Ondanks deze handicap heeft Cor nelis Kaars een aantal geduchte scheepsrampen overleefd. Het begon in de eerste oorlogsjaren, toen hij op de Springfontein in de baai van Free town iuZuid-Afrika een zware scheeps brand meemaakte. De lading wol was gaan broeien. Zonder het te weten eigenlijk deed de tweede stuurman de ontdekking. „Boots" zei hij. ,,'t Touw tje van de thermometer in 't ruim is doorgebrand. Kan dat kwaad? Kan je nagaan! Enfin, binnen de kortste tod brak de brand werkelijk uit en moesten wij in de sloepen. De Spring fontein brandde helemaal uit. De Ab bekerk was mijn tweede rampschip. Op de noordelijke route in de Atlantische Oceaan." „Ditmaal waren het torpedo'». De on- (Van een onzer verslaggevers) Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 5