SPELEN 1964 .K-l en K-4 via herkansing in finale GEURTS EN HOEKSTRA IN K-2 NAAR DE HALVE EIND- STRIJD wereldtijd op m meter ■nu IT* 1 fe# If 1 TOKIO BELEEFT DERDE BOKSINCIDENT S MN PACKER LOOPT NIEUWE ïWm m w*m»Sm m1 Knokken DINSDAG 20 OKTOBER 1964 Koninklijk meeleven ven Prinses Beatrix. De prinses was gisteren getuige van de ondergang van Oranjes hoc keyers tegen India, een on dergang, die o.a. bewerk stelligd is door de scheids rechters. Hoezeer de strijd Prinses Beatrix aangreep, blijkt wel heel duidelijk uit deze twee opnamen. •ÏMB» Mpï TOKIO, 20 oktober Oranjes kanovaarders hebben vanmorgen voor prettige berichten gezorgd. Op een triest Sagami-meer, dichte nevelgordij nen hingen laag over het water, werd vanmorgen begonnen aan het lijvige kano-program. Oran jes K-2, gevormd door Anton Geurts (32) en Paul Hoekstra (19) zorgde voor een sensatie door zich rechtstreeks voor de halve finale te plaatsen. Het Neder landse duo heeft bijzonder fel geknokt. In de laatste 100 meter bedreigden Geurts en Hoekstra zelfs de sterke Roemenen. Boeg aan boeg werd een scherp duel uitgevochten. Hoewel Oranje niet de eer van de serieoverwin ning kon opeisen, leverde de K-2 een grote prestatie, die hoopvol le perspectieven op ere-metaaf inhoudt. Anton Geurts, Nederlands K-l- specialist, plaatste zich later, via de herkansing in de halve finale van de K-l-klasse. Eerder op de dag had Geurts zich in een sterk bezette serie met een matige tijd niet rechtstreeks weten te plaat sen. Ook de K-4, in de series voor een rechtstreekse overgang naar de halve finales geëlimineerd, plaatste zich via de herkansing toch nog in de halve finales. De K-4, bestaande uit Paul Hoekstra, Chick Weijzen, Jan Wittenberg en Theo van Halteren, maakte I TOKIO, 20 oktober Kraan, de Haag- se poïitie-agente, heeft zich tijdens de finale van de 800 meter in „kille" Olympic-stadion van Tokio niet in het voorste gelid kur«nen handhaven. Met een tijd 2.05.8 min., eindigde de Ne- 6|ïandse op de zevende plaats. 6,1 geduchte teleurstelling. Jam- ^er- Maar toch kwam dit in feite 1onverwachts. In de halve en ^Wartfinales had de Nederland- e hechts met hangen en wur- 9®11 tot de eindstrijd kunnen °ordringen. Toen vanmorgen de ctlt finalisten aan de start kwa- hoopte de Nederlandse ko- °n'e niettemin op een uitschie- Zoals twee jaar terug op die *°nnige dag in Belgrado, toen erda Kraan op waarlijk superi eure wijze naar de Europese titel '®p. Gerda Kraan heeft het ech- gerda kraan zevende ter niet gehaald. Zij kon het ge weldige tempo van haar Franse rivale Maryvonne Dupureur, maar vooral van de Engelse Ann Packer niet aan. Dat beide loopsters heel snel liepen, bewijzen de wereldtij den, die op het scorebord ver schenen. Ann Packer kwam zelfs tot een nieuw wereldre cord. Haar tijd was 2.01.1 min. Maryvonne Dupureur verover de op dit nummer het zilver (2.01.9 min.) en Ann Camber- lain uit Nieuw Zeeland werd derde (2.02.8 min.). Felle strijd Voorzichtig (Van een speciale verslaggever) TOKIO, 20 okt. De vijfduizend toeschou wers rond de Olympi sche boksring in het fraaie Korankuen Ijs paleis in Tokio beleef den gisteravond weer een rel. Ruim drie kwartier werd het programma onderbroken, om dat de Koreaanse vlieggewicht Dong Kih-Choh weigerde de ring te verlaten en demonstratief op zijn handdoek bleef zitten. Pas toen de speaker aankondigde, dat de internationale bokscommissie de zaak nader zou bestuderen, stopte de Koreaan zijn sit-down- staking en verliet onder donderend applaus het strijdtoneel. Langer en Heviger VERMOUTH Incidenten op deze eerste kanodag Oranjes succes compleet. Teleurstelling "PU alrf*8* struc1 it»" TOKIO 19S4 GERDA KRAAN slechts Zevende.... f ï-i;,."5'-' V.' S: (Van een speciale verslaggever) GEURTS in halve finale ;:v iJiMW. 6en speciale verslaggever) Bij een temperatuur van twaalf graden ontspon zich in het Olympic-Stadion al onmiddellijk ra de start een felle strijd De Hongaarse Nagy Szabo nam resoluut de leiding. O" de voet gevolgd door de Franse favoriet Maryvonne Dupureur Maar na 350 meter nam Dupureur het ini tiatief over. Het tempo werd verhoogd. En toen na 400 meter de tjjdwaarnemers op hun klokken keken, constateerde men een uitzonderlijk snelle ttfd van 58.6 sec. En de Franse loopster handhaafde dit scherpe tempo. Tot 250 meter voor de eindstreep. Ge duldig wachtte zij op de acties van haar belangrijkste rivalen. Toen deze uitble ven, maakte Maryvonne Dupureur zich zelf op voor de beslissende eindspurt. Bij het uitkomen van de laatste bocht lag de sterke Franse loopster nog steeds in eer ste positie. Het goud leek haar niet meer te kunnen ontgaan. Maar toen ineens snelde Ann Packer naar voren. Het En gelse 22-jarige meisje, dat in het normale leven onderwijzeres is, en naar Tokio was gekomen om deel te nemen aan de race over 400 meter. Een opengevallen plaats in de Britse ploeg was echter de reden, dat zij ook op de 800 meter werd ingezet Een felle spurt bracht Packer naast Ma ryvonne Dupureur. Verbouwereerd keek de Franse haar nieuwe rivale één mo ment recht in de ogen. Het eindschot van Ann Packer was echter te sterk. Steeds meer liep de Engelse van haar rivale weg. Naar het Olympisch goud! Hoe snel het op het laatste stuk gegaan was. werd even later duidelijk, toen bekend werd. dat de tijd van Ann Packer een nieuw wereld-record was: 2.01.1 min. En Gerda Kraan, de Europees kam pioene De Haagse startte voorzich tig. Zij liep in vierde positie en volgde de bewegingen van haar concurrenten nauwlettend. Niets ontging haar. Dat de Hongaarse Szabo de leiding nam, verontrustte haar geenszins. Deze at lete kon immers toch niet tegen hel grote geweld, dat zou volgen, op. Toen Maryvonne Dupureur het offensief opende verhoogde ook Gerda Kraan het tempo. Zij wilde mee. Maar het De boksers roeren zich, dat kunnen we wel zeggen. Hier de Koreaan, die een sit-down staking begon, toen de scheidsrechter hem diskwalificeerde wegens herhaaldelijk te laag inkomen. Boze Koreaanse vlieggewicht demonstratief in sit-down- lukte niet. De soepele bewegingen ver stokten. Eén moment hield zij in. Het ging niet. Maryvonne Dupureur had inmiddels het afstandsverschil ver groot. En langzaam werd het verschil nog groter. Gerda Kraan vocht als een leeuwin. Maar het ging doodeenvoudig niet. Toen even later zelfs het grote gevecht tussen Ann Packer en Dupu reur losbrandde, bleef Gerda Kraan helemaal achter. Uiteindelijk moest zij nog felle strijd leveren met de Engelse Anne Smith om niet als laatste te ein digen. Bij de finish wachtte haar vrien din: Janny van Eyck-Vos haar op. Huilend viel Gerda Kraan in haar wijdgesperde armen. Tranen van teleurstelling biggelden op haar van inspanning hoog rood gewor den gezicht. „Het lukte niet, het lukte niet," snikte zij, terwyl zij haar hoofd achter de schouder van Janny van Eyck-Vos verborg. Ook andere Nederlanders kwamen in middels toelopen. Allen trachtten de Haagse politieagente te bemoe digen. „Je hebt goed gelopen. Een zevende plaats is toch ook gewel dig," verkondigde chef d'equipe Moerman. Haar blikken getuigden echter van het tegenovergestelde. Toen enkele momenten later haar t(jd op het scorebord verscheen, kwamen opnieuw de waterlanders tevoorschijn. Haar tijd was immers bijna drie seconden meer dan in Belgrado! De Russische Tamara Press heeft in de finale kogelstoten een enorme prestatie geleverd. Haar eigen Olympische record (17.32 m) heeft zij aanzienlijk verbeterd Vanmorgen kwam de breedgebouwde Press tot een stoot van 18.14 meter. Hier mee bleef zij haar belangrijkste rivalen ver voor. De Duitse Renate Garisch ver overde het zilver (17.61 meter), voor Ga- lina Zybina (Rusland) met 17.45 meter. taking Dong Kih-Choh was kwaad op de Aus tralische scheidsrechter Archie Tanner, die de Koreaan in zijn partij tegen de Rus Sorokin na 66 seconden diskwalifi ceerde. Choh zou bij herhaling met het hoofd te laag hebben gebokst. Dat nam de Koreaan niet, hij spreidde zijn hand- HOEKSTRA halve finale doek uit en bleef woendend zitten, ter wijl in en om de ring de Koreaanse offi cials en de boksautoriteiten in hevige de batten waren gewikkeld. De toeschou wers, die voor de eerste maal tijdens de Spelen de bokszaal volledig vulden zo groot is de belangstelling voor het bok sen c.q. de relletjes staken hun sym pathie voor de Aziatische bokser niet on der stoelen of banken. Met applaus en spreekkoren „Korea-Korea" gaven zij de bokser de moed zijn halsstarrige houding op zijn handdoek vol te houden. De gesprekken van de "hoge heren' werden intussen hoe langer hoe heviger De heer Castle, Australisch lid van de In- ternationale Amateurboksbond, eiste dat de Koreaanse autoriteiten hun 'andgen o uit de ring zouden halen en dan was et de volgende dag nog volop gelegenheid om te protesteren. De Koreanen verde digden hun landgenoot met veel vuur en hielden vol dat hij geen kwaad had ge daan. Z(j verlangden op bei"t dat de Rus Sorokin zou worden terug geroe pen en dat de strijd hervat zou worden. De Amerikaan Nat Fleischer, hoofdre dacteur van het tijdschrift „Ring en een bokskenner bij uitstek, zei de houding van de Koreaanse bokser te kunnen be- Èrriinen- Fleischer noemde de uitspraak van de scheidsrechter ronduit „belache lijk" Dit is de meest dwaze van alle dwaze'beslissingen, die hier al genomen 7iin" zei hij. „Als er nu iemand fout h„kste dan was het de Rus" Om wille dó neve vrede gaven de Koreaanse officials ten slotte - zij het heel erg schoorvoetend - toe. Zij lieten het vol- Advertentle CINZANO gende omroepen: „De Koreaanse Boks- bond betreurt de vertraging in het boks- programma. Er is een formeel protest in gediend en het zal morgenochtend door de IABA worden behandeld". Daarop klom i een Koreaanse offical de ring in om Choh 1 over te halen te vertrekken. De bokser sprong op, greep zijn krukje en zwaaide ermee boven zijn hoofd. Uiteindelijk luk- I te het toch de woedende bokser te kalme ren en hem uit de ring te halen. De Internationale Boksbond moest na tuurlijk tegen dit incident strenge maat regelen nemen. Luitenant-kolonel R. H. Russell, de Britse president van de IABA deelde de Koreanen vanmiddag mee dat Choh, zijn manager, trainer en twee hel pers voor drie jaar zijn geschorst, „om dat het vertoon van maandagavond on waardig was geheel ter verantwoording kwam van de Koreaanse Boksbund". De Internationale Amateur Boksfedera- tie heeft maandag de Argentijnse bokser José Chirino voor drie jaar geschorst. Deze? straf is nog mild uitgevallen, maar de IABA heeft er rekening mee gehou den dat de Argentijn in het openbaar zijn excuses heeft aangeboden. Chirino pro beerde zaterdagavond scheidsrechter K Maghraby van de Verenigde Arabische Republiek een klap te geven, omdat deze hem in zijn wedstrijd tegen de Rus Boris Lagutin had gediskwalificeerd. De IABA heeft nu al drie ernstige in cidenten moeten behandelen. Een Span jaard is voor het leven geschorst en de Argentijn en de Koreanen voor drie jaar. Rusland is maandagavond de eerste van zijn tien vertegenwoordigers in het boks- toernooi kwijtgeraakt. Oleg Grigonnev. de bantamgewicht, die in Rome goud won, verloor zeer omstreden van de Mexicaan Fabila, die zichzelf na de uitspraak nog wel het meest verbaasd toonde. Grote in druk maakte opnieuw de Amerikaanse zwaargewicht Frazier, die de Australiër Athol McQueen knock out sloeg. Er vie len dit keer opvallend veel k.o.'s. In to taal vier, waarvan drie in de zwaarge wichtklasse. De winnaars van de wed strijden van maandag zijn in elk geval zeker van een bronzen medaille. Bij het boksen krijgen die vier halve finalisten altijd een medaille. De winnaars van de halve finales boksen om het goud en het zilver, terwijl de twee andere halve fina- listen beiden brons krijgen. Oranjes K-2 zorgde dus voor het eerste succes. Anton Geurts en Paul Hoekstra boekten in hun geweldige race een tijd met perspectief op ere metaal. Hij was beduidend sneller bij voorbeeld, dan die waarmee de Duit sers Heinz Buker en Holger Zander zich in de eerste serie naar de over winning sleepten. Toch zegt die snelle tijd van Geurts en Hoekstra nu ook weer niet alles, omdat vanmorgen in de series duidelijk bleek dat verschei dene ploegen zich niet volledig gaven. De Nederlandse combinatie heeft in die tweede zeer spannende serie slim ge streden. Roemenië, Rusland en Zweden leidden tot 400 meter. Oranjes duo volg de met miniem verschil. Kort voor het 500 meter-merkteken zetten Geurts en Hoekstra aan. Het tempo ging omhoog. Er steeg een zucht van verlichting op uit het kleine groepje Nederlandse sup porters. Zweden moest zijn derde plaats afstaan. Oranje nestelde zich niet op die op een finaleplaats recht gevende derde positie. Integendeel. Geurts en Hoekstra gingen door. Zij toonden een verkwik kende vechtlust. In één lange sprint rukte het in verrukkelijke cadans ka- noënde tweetal naar de derde plaats, achter Roemenië. Er volgde een geweldige aanval van de Russen, ook nog een tegenaanval van de Denen. Geurts en Hoekstra bleven knok ken. Die prachtige tweede plaats gaven zij niet meer uit handen. Het tweetal heeft zelfs nog geprobeerd Roemenië van de eerste plaats te verdringen. Boord aan boord vochten Roemenië en Oranje om de eer van de serie-overwinning. Het lukte nét niet. Oranje's K-2 ging met mi niem verschil op Roemenië over de i nishlijn. Een geestdriftig applaus van 2000 toeschouwers viel huntend evenals de gewone vreugde-uitingen v het Nederlandse supportersgezelschap. Men had in Oranjes kamp in feite f !L succes durven rekenen, met op alt succes Kort voor de series in de K-2 Klasse had Anton Geurts in de K-l een ge weldige teleurstelling moeten verwer ken. Hij kon zich niet rechtstreeks plaatsen voor de finale. Anton Geurts was niet bij machte om een drie man sterke kopgroep uiteen te rukken. Hij moest de Deen Erik Hansen, de Hon gaar Mihaly Hesz en de Zweed Rolf Petersen volgen. Al direct had de ster ke Deense olympische- en wereldkam pioen de kop genomen. Tot 400 meter vóór de finish lag Geurts nog in goede positie, achter de Zweed Peterson en de Deen Hansen. De eindsprint waar mee de Hongaar Mihaly Hesz zich naar voren drong, een eindsprint die tevens de slotfase van de strijd in luidde, was echter zo scherp dat de matig kanoënde Geurts in de achterste gelederen verzeilde. Geurts werd ten slotte nog vierde en hij zal nu in de herkansing zijn slag moeten slaan. Evenals de K-4. bestaande uit Paul Hoekstra, Theo van Halteren, Chick Weyzen en Jan Wittenberg Tot hal verwege de strijd, op het 500 meter merkteken kon Oranjes K-4 zich nog in de eindstrijd mengen. Maar de der de positie moesten de vier kanoërs tenslotte toch prijsgeven. Het geweld, van de Roemenen, de Russen en de Hongaren was te groot.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 9