TWEE „WINNERS" UIT DE RITMEESTER STAL \P^9 RITMEESTER DAGPUZZLE Pittige Engelse KINDERMODE Invoering van volkstaal niet enige vernieuwing in de misliturgie Duidelijke scheiding van Woord- en Tafeldienst Dr. v. Bouwdijk Bastiaanse overleden pp/n tuml Barbara Moore strijdt tegen een riolering Scooterrijdster verongelukt bij inhaalmanoeuvre EERSTE ZONDAG VAN DE ADVENT Alleen BOLS kan BOLS maken I9SEROOKBOLS? BOLSISSERAUUD! Fabrieksbrand jonge, belegen, oude Edammer of Goudse Oud-hoogleraar in de gynaecologie aan de A'damse universiteit tUJTL Geheime microfoons Einde van de Mis Actueel gebed Communiceren DINSDAG 3 NOVEMBER 1964 PAGINA 5 Ras is onmiskenbaar. Ras zit niet in het formaat. U herkent het in de heerlijke Pikeur, maar ook in de geurige Riant. Twee „volbloed" Ritmeesters. Zuinig stoken I Warm stoken Gezellig stoken! KOLENCONVECTOR PK 345 |De haard die een kroontje verdient en óók voor oliestook of gasverwarming In Amerikaanse ambassade in Warschau Dr. Barbara Moore heeft gedreigd zich van het leven te beroven, als door haar landgoed een riolering wordt aangelegd. Op de foto dr. Moore in gesprek met een ge meente-opzichter. Roermond, AMSTERDAM, 2 nov. Op 77-jarige leeftijd is in Huize Eykenburg te Den Haag overleden prof. dr. M. A. van Bouwdijk Bastiaanse. Prof. Van Bouwdijk Bastiaanse Xeeft gedurende negentien jaar van 1938 tot 1957 het ambt van hoogleraar in de verloskunde en de leer der vrou wenziekten bekleed aan de universiteit van Amsterdam. In die functie heeft hij zich grote faam verworven. Als klinisch hoogleraar rustte een uitge breide taak op zijn schouders. Naast de opleiding mede van specialisten had hij de totale supervisie over alle patiënten die in zijn kliniek werden behandeld. Ook het wetenschappelijk speurwerk op diagnostisch en therapeutisch terrein heeft onder zjjn leiding grote vormen aangenomen. Zijn strijd tegen kanker en andere kwaadaardige gezwellen deed hem de operative behandelingsmetho den, die hij zich in vroegere jaren bh' beroemde voorgangers in binnen- en buitenland had eigen gemaakt, vervol maken. Met zorg bewerkte statistieken hebben in zijn jaren het succes van zijn werkwijze overvloedig aangetoond. De thans overledene had een aantal jaren een belangrijke praktijk als vrou wenarts in Rotterdam. Ook in het buitenland heeft zijn werk ruimschoots erkenning gevonden. De universiteit van Leeds verleende hem in 1952 een ere-doctoraat. In Zweden wijzigde men de therapeutische werk wijze op zijn instigatie. In Italië, de Verenigde Staten en in vele andere lan den wist hij vooraanstaande geneeskun digen met zijn speciale technieken voor fisteloperaties te boeien. In Nederland zullen velen niet dank baarheid zijn wijze lessen indachtig blijven. De Nederlandse Gynaecologi sche vereniging heeft hem geëerd met haar ere-lidmaatschap, evenals vele buitenlandse wetenschappelijke vereni gingen. Prof. Bouwdijk Bastiaanse was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De plechtige requiem-mis zal donder dag 5 november om 10 uur worden op- fedragen in de kapel van Huize Eyken- urg. Daarna wordt de overledene be graven op „Crooswijk" te Rotterdam. Advertentie een NAAM in verwarming PELGRIM N.V. - GAANDEREN Vraag onze geïllustreerde prospectie WARSCHAU, 3 nov. (Rtr/UPI) In het nieuwe gebouw van de Amerikaan se ambassade in Warschau zjjn ver borgen microfoons ontdekt, zo is door een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken, McCloskey, gisteren meegedeeld. Hij vertelde dat In de muren van het am bassadegebouw een waar netwerk van microfoons was aangebracht, van het zelfde type als die welke een half jaar geleden in de muren van de Ameri kaanse ambassade in Moskon werden gevonden. De microfoons moeten bij de bouw van de ambassade zjjn aangebracht, ongeveer twee jaar voordat de Ameri kaanse vertegenwoordiging in septem ber 1963 het gebouw betrok. De ont dekking werd reeds op 7 oktober ge daan tijdens een routine veiligheidson derzoek. LONDEN, 3 nov. (UPI) De Brit_ se lange-afstand-wandelaarster, dr. Bar bara Moore, heeft gisteren gezegd dat zij de „laatste hoop opgegeven heeft en zeker zelfmoord zal plegen tenzij de nieuwe Labourregering haar tuin zal redden. Dr. Moore, die bekend geworden is door haar marsen door de Verenigde Staten en Engeland, heeft gezworen dat zij zichzelf doden zal wanneer de plan nen van de overheid doorgaan en er 'n riolering door haar tuin gelegd wordt. De riolering zal namelijk juist op de zelfde plaats komen waar zjj van plan was een nieuw laboratorium te laten bouwen. De districtsraad van Frimley onge veer vijftig kilometer van Londen, heeft het plan om met bulldozers de riolering aan te leggen voorlopig opgeschort, ken nelijk vanwege de bedreiging van dr. Moore. Dr. Moore, die in Rusland geboren is, heeft zich zeer boos gemaakt en verklaard dat de Britse gerechtigheid niet beter is dan de Russische De vrou welijke arts verdween gisteren zo snel dat haar echtgenoot, de artiest Harrv Moore, aanvankelijk dacht dat zü reeds zelfmoord had gepleegd. Later bleek dat zij naar Londen was gegaan in een ver geefse poging om de minister van huis vesting, Richard Crossman, te spreken. GOES, 3 nov. Bü een verkeerson geluk op de rijksweg door Zuid-Beve land bij 's-Heer-Arendskerken is giste ren een inwoonster van Drachten om het leven gekomen. Het slachtoffer, de 22-jarige verpleegster A. de Haan, reed met haar scooter tijdens een inhaalma noeuvre tegen twee auto's. Zij werd te gen de grond geslingerd en werd vrij wel op slag gedood. VUGHT De 68-jarige frater A. van der Leek is gisteren dodelijk veronge lukt toen hij de drukke rijksweg Box- tel-Vught overstak. Hij werd aangere den door een personenauto en vervol gens door een trekker met oplegger. De man overleed ter plaatse. OUDERKERK AAN DÉ AMSTEL Bij een botsing tussen twee personen wagens en een vrachtauto op een krui sing in de provinciale weg zijn drie personen ernstig en een licht gewond geraakt. Ernstig gewond werden de heer N. Hoogendoorn uit Weesperkars- pel en zijn twee kinderen. Het onge luk gebeurde door onoplettendheid van een vrachtwagenchauffeur. Deze zag niet bijtijds dat de heer Hogendoorn zijn wagen had voorgesorteerd om links af te slaan. Toen hij de personenwagen plotseling voor zich zag, raakte hij in paniek, vergat te remmen of rechts te passeren en duwde de personenwagen naar het linkerweggedeelte, waar de auto geramd werd door een tegenlig ger. ..i.iMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiii!--iiiimi KRUISWOORDRAADSEL 1 Z 3 4 O b I 'n Tikje Schots, 'n vleugje Iers, 'n snufje „Welsch", het zijn al lemaal ingrediënten, die een rol spelen in de Engelse kin dermode, ingrediënten die er, net als specerijen op een culinair brouwsel, een belangrijke invloed op uitoefe nen. Op de foto's een aantal piep jonge mannequins, die enkele karak teristieke voorbeelden van deze mo de laten zien. Bovenaan de ook in ons land po pulaire Schotse ruit, het meisje in pantalon, het jongetje in een kilt; beiden dragen een orlon sweater. De slobbertruien op het tweede nlaatie ziin da traditionals, nandgs- brefde Ierse exemplaren Uit Wales komt het gestreepte flannel voor de modellen op de derde foto. Het jongetje draagt een grappige over all van dit materiaal. Het meisje kreee er een mouwloos vest van waaronder een trui of een blous gedragen kan worden. Op en top En gels zijn "de twee jurkjes op het aatste plaatje, het linkse gegar neerd met een gerimpelde strook, die de verhoogde taille accentueert, het tweede met een kanten kraag en manchetjes. ve daad, herinnert deze methode dui delijker dan de huidige aan een maal tijd. Doorredenerend op dit thema ver wachten vele liturgisten, dat in de toekomst de gedachte aan „de maal tijd des Heren" sterker zal gaan le ven door bijvoorbeeld echte brokken brood te gaan gebruiken, alsook door invoering van het communiceren on der twee gedaanten. In deze opzet is voor het consacre ren van grote voorraden hosties geen plaats meer, al evenmin voor het niet werkelijk eten van het ontvangen Brood of voor de ietwat oneerbiedig gezegd: „kruimelneurose", waaraan menig celebrant lijdt. De nieuwe gedachten over de mar nier van communiceren kortgeleden in het bisdomblad van Den Bosch ter discussie gesteld wijst erop, dat de aanstaande vernieuwingen niet de laat ste zullen zijn, maar laten we terug keren naar de thans weldra van kracht wordende „hervormingen". Na de communie volgt in de nieuwe misliturgie het slotgebed en de weg zending, welke inderdaad het einde van de Mis zal zijn. Het zgn. „Laatste Evangelie", eertijds als bijvoegsel in de Misliturgie geslopen en bedoeld als een soort overlezing van de gelovigen, gaat voorgoed verdwijnen. Vanzelfspre kend ook de reeds afgeschafte maar hier en daar nog hardnekkig gehand haafde ,,gebeden-na-de-Mis." Volgens de liturgisten is veien de zin van de Eucharistieviering totaal ont gaan, omdat het net is alsof priester en gelovigen daarmee wilden zeggen: „Het is waar ook, we moeten nu nog gaan bidden". In de nieuwe struc tuur worden de wegzending en de ze gen tot één onderdeel gecombineerd. Derhalve deze tekst tot besluit: „Gaat nu in vrede en zegene U de Almachtige God." Wat de volkstaal betreft is het zó, dat in de toekomst alle gebeden vóór en na de Canon in het Nederlands wor den gezegd. Naar de mening van ver schillende liturgisten zal het hier heus niet bjj blijven. „Op de duur", zo me nen zij, „zal ook de Canon in de volks taal worden gebeden." Onlogisch noe men zij het, dat in de nieuwe mislitur gie plotseling het Latijn „opduikt" bij de Canon. „Hét onderdeel van de Eu charistieviering", aldus deze liturgis ten „dat bij voorkeur in de taal van het volk moet worden omgezet." De vertaling van de misgebeden is intussen geen sinecure. De in opdracht van de Nederlandse Commissie voor Liturgie vervaardigde teksten hebben bereids de goedkeuring van het Neder lands Episcopaat verworven en worden momenteel gedrukt. Eén voorbeeld van het moeilijke vertaalwerk: het „Dominus vobis- cum. Et cum spiritu tuo" is in het Nederlands vertaald: „De Heer zij met U en met Uw geest!" Volgens sommigen is de laatste passage „en met Uw geest" ook thans nog voor de gelovigen onverstaanbaar, waar om zij de Vlaamse vertaling van de Belgische commissie voor Liturgie prefereren, t.w. „De Heer zij met U" Antwoord: „En eveneens (ook) met U". In voorbereiding zijn teksten voor de Goede Vrijdag- en Paaszaterdaglitur- gie. Geheel of gedeeltelijk gereed zjjn de teksten voor de toediening van de Sacramenten. Tenslotte nog enkele losse opmerkin gen. Bjj de nieuwe Misliturgie worden doublures vermeden; derhalve worden gebeden, welke door de gelovigen reeds zijn gezongen of gezegd, niet meer door de priester herhaald. Het veelvuldig knielen en het maken van kruistekens wordt drastisch beperkt. De opvatting, dat bij gezongen mis sen geen teksten worden gezegd en bij gelezen missen geen teksten worden gezongen, wordt doorbroken. Bij gezon gen missen bijvoorbeeld worden diver se teksten (o.a. Epistel, Evangelie, Pater Noster) gezegd en in gelezen missen wordt het bidden afgewisseld met bijvoorbeeld psalmzang. Het stre ven is erop gericht om met name 's- zondags de zgn. stille missen te doen verdwijnen. Voorts zijn nieuwe gezangen voor de „hoogmis" in voorbereiding Voorlopig zullen daarbij nog de bekende Grego riaanse gezangen gehandhaafd blijven. Verwacht wordt evenwel, dai de ont wikkeling zó zal zijn, dat in de verre toekomst „Gregoriaanse Missen" slechts nu en dan en hier en daar (kloosterkerken) gecelebreerd zullen worden. Sterk aanbevolen worden nog deze punten: reeksen aankondigingen vanaf de kansel dienen te verdwijnen. Zij zjjn grotendeels overbodig, daar in de ze verwezen mag worden naar „paro chiebladen" en voorzover een enkele aankondiging wél moet plaats vinden, is daarvoor een goede gelegenheid vlak vóór de wegzending. Eveneens moet het collecteren onder de gehele Mis verdwijnen. Een sys teem om de collecte minstens vóór de prefatie af te handelen, is beslist te vinden, zeker wanneer voldoende col lectanten (waarom geen collectrices?) worden ingeschakeld. Over de dames gesproken, nog deze kleine, maar niettemin zinvolle wijzi ging: uit de nieuwe misteksten is de discriminatie van de vrouw „verban nen". Derhalve bidt de priester bij het „Confiteor": ik belijd mijn schuld voor U, broeders én zusters, en bij het „Orate Fratres" zegt hij: „Bidt Broe ders én Zusters". (Advertentie) bidt hij de „collecta". De celebrant of de lector leest daarna het epistel. Op een tussenzang volgt het door de priester voorgelezen Evangelie, waar van de aanhef: „Uit het heilig Evan gelie van onze Heer Jezus Christus volgens..." niet meer gevolgd wordt door het gezongen of gebeden „Laus tibi Christe". Samen met de preek en het „Credo" vormen de zo juist genoemde onder delen de zgn. „Woorddienst", welke af gesloten wordt met een aantal algeme ne gebeden. De bedoeling is dat de priester met betrekking tot actuele no den zelf enkele gebeden formuleert, en wel zodanig, dat de gelovigen daarop maar één antwoord hebben: „Wij bid den U, verhoor ons!" Dit zelf formule ren behoedt de priester voor formalis me. De gesignaleerde structuurwijziging beoogt een duidelijke scheiding van de „Woorddienst" (vroegere voormis, wel ke door vele gelovigen als niet erg be langrijk werd ervaren, maar in de nieuwe liturgie sterk beklemtoond wordt) en de „Tafeldienst". Vanwege deze scheiding zal, althans wanneer de omstandigheden dit toelaten, de pries ter zich tijdens de „Woorddienst" niet aan het altaar bevinden, maar op een aparte plaats op het priesterkoor, bij voorkeur op of nabij de kansel. Zo de situatie ter plaatse deze opstelling on mogelijk maakt, zal het onderscheid tussen „Woord- en Tafeldienst" worden aangegeven door het evangelieboek midden op het altaar te plaatsen ge durende de gehele „voormis". De hui dige wisseling tussen epistel- en evan geliekant mist volgens de liturgisten elke zin. Het evangelieboek maakt midden op het altaar plaats voor de „offergaven", zodra de eigenlijke Eucharistieviering begint en de priester de gelovigen op roept tot meebidden, het huidige „Ora te Fratres", waarvan de vertaling luidt: „Bidt broeders en zusters". Bij zonder geaccentueerd wordt vervolgens de eenheid van de Canon, waarvan het begin, de prefatie, en het einde, de zgn. elevatie", waarbij brood en wijn worden opgeheven onder het uitspre ken of zingen van het gebed „per ip- sum", duidelijker dan tot nu toe wor den gemarkeerd. Het thans plotseling luidop gebeden of gezongen „per omnia saecula saecu- lorum" vóór het „Pater Noster" vormt in de toekomst het evidente slot van het „elevatie-gebed", dat de gelovigen met „Amen" bekrachtigen. Volgens de liturgisten het belangrijk ste „amen" van de Heilige Mis In het kader van de accentuering, dat de Canon één geheel vormt, wordt de consecratie niet meer gezien als „hét hoogtepunt"; zeker niet van de zijde van de gelovigen, omdat voor hen de deelneming aan de Eucharistie, de Communie, het grootste moment van de gehele viering behoort te zijn. Krachtens de opvatting, dat de Eu charistieviering, speciaal de Canon, één grote huldigingsmaaltijd bedoelt te zijn (ter vergelijking dienen het Paas maal van de Joden als huldiging van Jahweh), behoort de Communie hét te ken van de actieve deelneming van de gelovigen te worden. Door te commu niceren willen zq zich namelijk achter de aan de Vader gebracht hulde plaat sen. „Deze getuigenis vraagt om een actieve daad", aldus een van de lei ders van de Misweken, de Norbertijn P. van Kaathoven. De huidige manier van communieeren is te passief, o.a. vanwege de geknielde houding en de „baby-aehtige" aanvaarding van de Eucharistie. Door te gaan staan en door na de woorden van de priester „het Lichaam van Christus" een duidelijk „Amen" te zeggen, ontplooien de gelovigen reeds enige aktiviteit. Terwille van de praktijk behoort de priester de communiewoorden zó tijdig uit te spreken, dat de communicant gelegenheid krijgt rustig „amen te zeggen. Actueel in dit verband is de vraag of de huidige manier van communi ceren: het leggen van de hostie op de tong, wel gehandhaafd moet wor den. „Bij enig nadenken", aldus de heer van Kaathoven, „valt er van de huidige manier van communice ren rijen geknielde mensen met uitgestoken tong niets goeds te zeggen. Zinvoller zou het zijn, wan neer de actieve deelnemers aan de Eucharistieviering het brood van de priester zouden aannemen en de hos tie derhalve op de hand zouden ont vangen". Met gebrek aan eerbied heeft deze nieuwe methode niets te maken, zo meent hij. De eerste reactie van ve len: „Ja maar, dat kan toch niet, want alleen de priester mag de hostie aan raken!" spruit voort uit een in het verleden te zeer beklemtoonde vere ring van de hostie. Nergens, aldus de heer van Kaathoven, is een verbods bepaling terzake in het kerkelijk wet boek te vinden, maar een gebruik van eeuwen, heeft de mening doen postvat ten, dat het aanraken van de hostie door de gelovigen, verboden zou zijn. Een opvatting, welke past in het kader van de te sterk clericaai gerichte ere dienst, waarbij de priester vrijwel de en'8e actief betrokkene is. Overigens beseft de heer van Kaat hoven terdege, dat een gebruik van eeuwen niet meteen veranderd kan worden. Dit kan alleen na een gron dige voorafgaande katechese met be trekking tot de Eucharistieviering, Wu e na<3ruk moet vallen op de „huldigingsmaaitijd." Voorlopig de nieuwe methode van communiceren zou bij massale invoe ring vele gelovigen doen ontstellen kan een dergelijke katechese het best krmgsgewqs worden gegeven. Op be scheiden schaal is hiermee bereids een begm gemaakt. In zeer besloten kring, zo vernamen wp, wordt in het diocees Den Bosch de nieuwe manier van com municeren, waarbij de priester de hos tie op de linkerhand van de gelovigen legt en de communicant met de rech terhand het Brood in zijn mond brengt reeds toegepast. Nog afgezien van de bijzonder aktie- Advertentie) onze Limburgse redacteur) 3 nov. Vooruitio- WeUj„°P liturgische vernieuwingen, cig 'nde Nederlandse Kerkprovin- vaa ingang van de eerste zondag kracht advent (29 november) van tochip W0I-den, brengen sommige pa- 8«n j reeds thans deze vernieuwin- geval Prakfl,ih. Met name is dit het loeZ, ,n Parochies, waar onlangs een dér aa®tode Misweek is gehouden, on- Utttk ere 'n Zeist, Rotterdam en het ie, ar.?se kerkdorp Neerbeek. De wü- Oa"0P aldaar de Eucharistievie- koMn Plants vinden, zal weldra, be- alpp^s enkele kleine veranderingen, &liit en worden toegepast. Dit is mo- omdat de leiders van de Mis- iernio de invoering van bepaalde ke»j Uwingen terdege hebben re- lii gehouden met de besprekingen de J?, Postconciliaire commissie inzake In (i„ ra'e en uiteraard ook met die ttifjjïp Nederlandse commissie voor U- J1®. toekomstige vernieuwing van Misliturgie beperkt zich niet al- tot het gebruik van de volkstaal (J?1 en na de Canon, maar omvat enkele structurele wijzigingen. toet deze laatste te beginnen, 'boetgebeden" worden aanmerke- h verkort door het wegvallen van de „Judica me." 'toet na de Introïtus, welke met 'ch gezongen Missen weer een J* totredelied wordt, volgt de schuld- .^"fenis en het daarbij logisch aan rende Kyrië". VoJj het „Gloria" de vraag blijft ggïrippig buiten beschouwing of dit teh Wel °P een juiste plaats in het 'sta is opgenomen - spoort de pries ts de gelovigen aan zich tot de Heer k jenden in een persoonlijk gebed, hidri gebruikelijke oproep „Laten wij W k h'edt hij de gelovigen, door ttilf trachten van enkele ogenblikken Ifeo he gelegenheid om dit persoon- 6 gebed te verrichten. Pas daarna Advertentie Horizontaal: 1. Ontploffing; 2. kraehts eenheid, profeet; 3. metaalmengsel; 4. tol kantoor, waterkering; 5. voltooien, uit roep' 6- toonteken, vlsotter; 7. plaats in Noord-Brabant, bazige vrouw; 8. sommi- een nagerecht; 9. avondland; 10 water stand, onkreukbaar; 11. plotselinge pijn in lendespieren. Duitse stad. Verticaal: 1 Uitgave (afk.). ballerina: 2. muziekinstrument, oprichter padvinderij (afk); 3. longontsteking; 4. schenking, schalk; 5. bouwland, een hoofdstad; 6. hel der rekening; 7. Intern. Landbouw Insti tuut, deel vin hals, teer; 8 slot, verwoes ting; 9. siersteen, voegwoord; 10. lekkernij, lawaai OPLOSSING van 2 november 1. Opa - 2. parade - 3. degene - 4. Neva da - 5. daveren - 6. rente. (Advertentie) v4NSCHEDE, 3 nov. - ïn de fabriek Och tsolatiemateriaal en etennietplaten Nooij heeft gisteravond na be- ?S van het werk een grote brand Jhili0ph» waarbij voor meer dan een J ijf v *1 gulden schade is aangericht. ?atoeim de twaalf fabriekshallen, voor- oteni produktieaf delingen, werden k*., clfipic verwoest. Daarbij gingen Fob», verwoest. Daaruu gingen !*e en Voorraden grondstoffen, halfgere- „gerede produkten alsmede machi- installaties verloren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 5