Lommerrijke erfenis van Heemstede sinds annexatie Tuinwijk-Zuid al veertig jaar zorgenkind- onzekerheid Haarlems mooiste Bewoners zijn over lot al lang beu STEEDS MEER EEN RICHTINGSVERKEER IN DE BINNENSTAD Mevrouw W. van Dijk- Hetum 50 jaar getrouwd met Jan Icas Centrum wordt minder aantrekkelijk gemaakt voor doorgaand en zwaar verkeer J^aarlem, 7 november woumMeu De pannetjes zijn weer even klein geworden als een halve eeuw geleden gfsiïiïï?'"#vi^9 jaar getrouwd met jan icas vm öijfc. Spaarnelaan Mooi en rustig Fel verzet -CATS N.V. „BETER HOREN" ^Uuiwijk-zuid is een zorgen- en Maar het is een mooi 0rtveen ^ef zorgenkind. Daar- de niemand zo maar op kin|je^achte komen het lieve off- f X°nder pardon de laan c te sta Paar aren omwille van een naar cpl rfe n°onheidsfoutjes. De c "edenis van Tuinwijk- zuid üd en inmiddelé bij velen bekend. Jarenlang al hangt bewoners een dreiging van afbraak van een deel van tuinwijk boven het hoofd, ^iemand weet waar hij aan toe is en met ongeduld wach- ten de bewoners op het von- bewoners van Tuinwijk- ^uid, die stuk voor stuk een ^fetje verliefd zijn op hun ^en buurt, zijn eraan ge- end, dat zjj njet zej| kunnen ^slissen over het wel en wee an Tuinwijk. Voor de ge- ^e^nte Haarlem is de wijk .e Hop van de eenenveer- i cn van zijn bestaan zo tar>gzamerhand een enfant ^rible geworden. De geluk- 'f bewoners zagen hun ®Cno: bewon ne omgeving met het aar Verder degraderen en op geen enkele vraag van de uevroners van Zonnelaan, Paarnelaan en Tuinwijk- aan *s ooit een afdoend ant- °ord gekomen. Misschien °mt aan die periode van on- ^kerheid over het lot van et zorgenkind spoedig een ojnde. Twee raadsleden heb- in het begin van deze eok schriftelijk vragen ge- Steld uun het college van bur gmeester en wethouders. s uvv college bereid en in Staat °P korte termijn ope- Ü'ug Van zaken te geven aan raad en de bewoners van A uinwijk-zuid?" Het klinkt a s een ultimatum. De kunstschilder H. Bijvoet is een van de bewoners van het bedreig de Tuinwijkkwartier. „Tegenwoor dig zijn wij geneigd alles op te offeren ter wille van een recht lijnig snelverkeer." De Zonnelaan in de lommerrijkste wijk van Haarlem vertoont al vrij lang heel duidelijke sporen van verval. Enige huizen zijn niet meer bewoond. De ramen zijn geblin deerd en op verscheidene plaatsen moesten houten stutten worden aangebracht. Maar ondanks alle technische gebreken zijn de bewo ners zo gehecht aan hun mooie Tuinwijkdat zij slechts in het uiterste geval bereid zijn een ver huiswagen te bestellen. speciaalzaak ZATERDAG 7 NOVEMBER 1964 PAGINA 3 Mevrouw W. M. H. van Dijk- Hetem leeft in volle be rusting toch met een zeke re spanning naar woensdag 11 november toe de dag, waarop zij vijftig jaar geleden in de Sint Janskerk aan de Amsterdamstraat in het huwelijk trad met Jan Icas. In haar royale huiskamer, die vol gepropt is met gezelligheid, praat zij rustig over die voorbije halve eeuw. Ze heeft maar weinig woor den nodig om te verteilen, dat er vele zorgen zijn geweest, maar dat zij niettemin op een prachtig leven kan terugzien. Ze is er dank baar om. Vreugde bestaat bij de gratie van verdriet en omgekeerd. Zo heeft ze het leven ook aan vaard en daarom kan ze ontzet tend dankbaar zijn. Al die jaren is ze de spil geweest van een groot gezin, nu is zij de eerste vrouw van een uitgebreide familie. Er hoeft niet meer een mud aard appelen per week geschild te wor den. De pannetjes zijn weer even klein geworden als vijftig jaar ge leden. Of het rustiger geworden is? Mevrouw W M. H. van Dijk-Hetem is woensdag 11 november de daan aehaairi n T ^gaaïld artikel eens achter de schermen van- -j F 7 fotograaf trof haar natuurlijk thuis, bij Jan Icas, m z 7 V f 'Z*e Nar". In het gelijknamige stuk van Kees eKei speelde Jan Icas van Dijk destijds de titelrol. Zijn creatie werd vereeuwigd door Herman Moerkerk, eens de gevierde en kleurige regisseur van „Alberdingk Thijm". "Uiiiii ongeveer negentig woningen werden ge bouwd in 1923. Arehitekt was de aloni- geprezen ir. J. B. van Loghem, in Haarlem ook als arehitekt betrokken geweest bij Rosehaghe, Huis ter Cleet en Tuinwijk-noord. Maar Tuinwijk-zuid is zijn geliefkoosde schepping gewor den. Voor Van Logehem was de eer ste eis: het moet er aangenaam wonen zijn. Hierin is de arehitekt ten volle geslaagd. Toen wij deze week enige be woners naar hun ervaringen vroegen, was de reactie bijna gelijkluidend. „Het is hier prettig wonen. Er heerst hier een aangename sfeer en vooral met de binnentuinen zijn wij bijzonder ingeno men." En steeds kwam er als opmer king achteraan: „Het is alleen jam mer, dat de wijk in de loop der jaren zo sterk achteruit is gegaan." De moeilijkheden begonnen al heel kort na de bouw. Al in 1925 besloot de Heemsteedse raad een commissie in te stellen, die moest onderzoeken welke in in min ii in ii in ii ui minim illinium '""'"""IISUIIMMnHMIMIMMMMIMMUIMIMMMIIIMIIIHMIUMIIIMIIIMIIIIIIIMMIMIIMIIMIMIlllllMMIIIHIIIIIIimillllMMMIMIIIU *!IS> Wordt de wijk veroor- £eld of gespaard? tenis Tuinwijk is een er- de gemeente Heemstede. De fouten de woningen vertoonden. In 1927 annexeerde de gemeente Haarlem het gebied en trad al heel spoedig op als eigenares. Ook onder het nieuwe bewind bleven de klachten aanhouden. Voor de oorlog kwam het regelmatig voor, dat grote aantallen van deze huizen leeg blven staan. Niemand voelde veel voor deze woningen. Thans staan wederom woningen leeg, maar nu wegens de on zekere situatie en om de inmiddels nog slechter geworden bouwtechnische kwa liteiten. Het behoeft geen betoog dat de dichtgespijkerde woningen volledig uit de toon vallen in deze zonnige om geving. Allerlei factoren spelen een rol bij de onzekere toekomst van Tuinwijk-zuid. Belangrijk is natuurlijk de slechte toe stand van de woningen. Hier komt nog bij, dat er reeds geruime tijd plannen bestaan voor ingrijpende reorganisatie van de Spaarnelaan in verband met op nemen van dit traject in een aan te leggen zuidelijke verbindingsweg. De Spaarnelaan moet dan aanmerkelijk worden verbreed. In de praktijk bete kent dit, dat de huizen aan de Spaarne laan zullen vallen onder de slopersha mer. Het is heel begrijpelijk, dat de be woners deze ingreep voelen als een ernstige aantasting van het eigen ka rakter van de wijk. Want wie weet wat voor woningen er terugkomen. Officieel is al eens gedacht aan een bebouwing met torenflats en kleine villa's. In de Rollandslaan en omgeving zou vervan gende ruimte worden gezocht voor ge- evacueerde bewoners. De gemeente heeft al jarenlang wei nig aan het onderhoud kunnen doen. Als er werkelijk gevaar dreigde, wer den de hoogstnoodzakelijke voorzie ningen getroffen. Het achterstallig on derhoud is heel groot. De dakbedek king is op veel plaatsen zeer slecht en ook de funderingen laten hier en daar veel te wensen over. Voor de toekomst bestaan zorgen en nog eens zorgen. „Wat moet het straks, als de Spaarnelaan onderdeel is van een intensief bereden verkeersader? Dan trillen onze huizen helemaal van hun funderingen." Enige bewoners van de ze gemeentewoningen waren het lan ge wachten op herstel al lang beu en wilden het heft in eigen handen ne men door de woningen te kopen. De poging liep uit op een mislukking. De kunstschilder H. A. Bijvoet woont al sedert 1938 in de Spaarnelaan. „Deze wijk is nog steeds een baanbrekend voorbeeld van stedebouwkundige uitbreiding. Het is hier mooi en rustig en voor de kinderen zijn de binnentui nen zo heerlijk. Jammer dat de hui zen zo verveloos zijn." Als we vragen over de toekomst van de Spaarnelaan wordt de heer Bijvoet fel. „Wij geven het snelverkeer maar alle voorrang. Wij zijn bereid alles te slopen ter wille van een rechtlijnig snelverkeer." Godfried Bomans hebben wij niet om een reactie gevraagd. Van hem is wel bekend, dat hij heel prettig woonde en werkte in de Zonnelaan. Uit vrees voor afbraak van zijn woning zou hij zijn biezen heb ben gepakt. De advocaat mr. A. W. Lui- kinga is ook een van de gevluchte be woners. Twee jaar geleden is hij ver trokken uit Tuinwijk-zuid en waarlijk niet. omdat de sfeer hem niet zou zijn bevallen. ..Als de Spaarnelaan huizen uit Tuinwijk verdwijnen, verliest Tuin wijk zijn hoofd." Arehitekt, bewoner en raadslid voor de KVP, J. van Velsen woont aan de Zonnelaan. Hij is lid van het comité van vier, dat de belangen van de wijk behartigt. Zijn medecomitéleden zijn mr. C. Ph. Abbing, de heer G. M. A. Gussenhoven en ir. W. Ph. van Harre- veld. Het comité wil meer contact met het gemeentebestuur. „Wij willen pre cies weten wat er aan de hand is met onze woningen." De heer Van Velsen noemt het een merkwaardige zaak, dat de laatste huurverhoging wel is toege past. „0\ et die dichtgespijkerde wonin gen zijn wij helemaal niet te spreken en wij vragen ons af Qf de zuidelijke ver bindingsweg nu perse over de Spaarne laan moet gaan- Kan het tracée nu echt niet een beetje zuidelijker komen te liggen?' De man die veel weet, maar heel weinig kan zeggen is een andere arehi tekt en eveneens bewoner van Tuin wijk-zuid. Heis de heer J. p. Kloos. In 1962 lieeft nu van de gemeente Haar lem opdracht gekregen een reorganisa tieplan voor Tuinwijk te maken. „U be grijpt dat ik gtaag zou spreken, maar als zo rechtstreeks betrokkene kan ik geen objectief oordeel hebben." Arehitekt nummer drie ir. W. Ph. van Harreveld woont aan de Spaarnelaan. „Niemand van ons weet wat er gaat gebeuren. Alleen het noodzakelijke on derhoud geschiedt." Deze arehitekt is evenals de anderen bijzonder gehecht aan Tuinwijk. „Stedebouwkundig en ar- chitektonisch is Tuinwijk heel mooi". Met zijn collega's heeft hij verzet aan getekend tegen de reorganisatieplannen voor de Spaarnelaan. „Een verkeers weg kan toch veel beter elders worden geprojecteerd dan juist midden in deze wijk. Met een beetje goede wil kan de weg heel goed iets zuidelijker worden aangelegd." Het is mogelijk, dat de bestuurders van de gemeente Haarlem en de. bewo ners van Tuinwijk-zuid, binnenkort wor den verlost van hun zorgen. Op dit mo ment kan niemand zeggen waar de op lossing ligt. Misschien wordt er gauw weer een huis dichtgespijkerd. Mis schien gaat de hele Spaarnelaan tegen de grond. Misschien gebeuren er nog veel ergere dingen. Eén ding staat ech ter vast. Er moet zo spoedig mogelijk zekerheid komen. Tuinwijk-zuid heeft lang genoeg gefungeerd als het mooie zorgenkind van Haarlem. Th. K. HAARLEM, 6 Kit de Memn- rie van Antwoord blijkt, dat sommige raadsleden er met afkerig Van ziin dat in Haarlem evenals in sommige andere steden een totaal eenrichtingverkeer wordt ingevoerd. Daardoor blijft de bin nenstad goed en vlot bereikbaar en wordt het zware en doorgaande ver keer drastisch uit de binnenstad ee weerd. B. en W. merken „aar aanlei ding daarvan op, dat het aantal éénrich- tingsverkeerstraten m ,|e binnenstad gestadig wordt uitgebreid. Het {hans bereikte stramien van éénrichtine-sver keer aldus B- en W„ dat 'reedf een zeer belangrijk deel van de binnenstad omvat, waarborgt niet alleen éen be vredigende afwikkeling van het verkeer doch doet ook de straten i„ het centrum onderling bereikbaar blijven B e„ w willen nog maatregelen nemen waarl onder het instellen van bepaalde inrii verboden, teneinde de binnenstad voor het doorgaande en zware verkeer on aantrekkelijk te maken. Dat kan eeh B' en W. tekenen hierbij overigens aan, dat het zware verkeer ongeveer 7 procent uitmaakt van het totale ver keer, dat zijn weg via de binnenstad zoekt. Van deze 7 procent blihc" onge veer een derde gedeelte in de binnen stad geen bestemming te hebben zo dat het percentage doorgaand zkaar verkeer in de binnenstad globaal 2'/. procent bedraagt, betgeen niet veront rustend genoemd kan worden. Op een vraag, of niet meer hoofdver keerswegen, zoals de Marnixstraat moeten worden voorzien van voor rangskruisingen, antwoorden B. en W., dat daar alleen wegen voor in aan-' merking komen, die worden beschouwd als een in- of uitvalsweg van de stad, of wegen, die een belangrijke schakel vormen tussen bepaalde routes voor het doorgaande verkeer. De Zijlweg bijvoorbeeld, welke onlangs voorrangs- weg is geworden. Verkeerswegen als de Marnixstraat echter behoren tot de categorie wijk straten, welke tot taak hebben het ver delen en verzamelen van het verkeer van en naar de buurt- en woonstraten. Dat karakter mag die straten niet ont nomen worden, omdat dan de verkeers intensiteit toeneemt, hetgeen de ver keersveiligheid in de wijk niet bevor dert. Ten aanzien van de kruispunten Zijlweg en Raaksbrug merken B. en W. op, dat een verkeersregeling op on verschillig welke kruising ook steeds een bepaalde vertraging in de verkeers afwikkeling ten gevolge heeft. Dat is ook het geval bij de "verkeersregeling op het Zijlbrug-Raaksbrugcomplex. Daarbij bevorderen bovendien het ge heel van drie kruispunten en de be perkte opstelruimten niet een vlotte af wikkeling van het verkeer. De situatie aldaar zal echter niet gewijzigd wor den, zolang niet de bouw van de nieuwe Raaksbrug gerealiseerd is. B. en W. geven vervolgens toe, dat de kruising Schipholweg-Prins Bern- hardlaan, vooral na de aansluiting van de Amerikaweg op deze kruising, gevaarlijker is geworden. In de periode van 1 januari 1961 tot 1 september 1964 gebeurden er 66 aanrijdingen, waarvan 19 in 1964. Daarbij werden 12 personen ernstig gewond en 4 licht gewond. In ver band daarmee zijn thans plannen in voorbereiding om die kruising van een verkeerslichteninstallatie te voor zien. Tenslotte zeggen B. en W naar aan leiding van de verkeersdlukte op het kruispunt Westelijke Randweg-Klever laan dat een ongelijkvloerse kruising voorlopig nog niet noodzakelijk is. De aanleg van een ongelijkvloerse kruising (in kuipvorm) zou een bedrag vragen van 5 tot 6 miljoen gulden, hetgeen thans niet verantwoord zou zijn. Advertentie) HOORAPRARATEN WACENWEC 124 - HAARLEM TELEFOON 02500-14461 Dagelijks geopend van 918 uur SCHOTERBOSPLEIN 19 TELEFOON 5108b Dagelijks geopend van 912.30 uur Ze lacht er om. Het huis van de Van Dijken aan de Ridderstraat is nu een maal een zoete inval in de binnenstad. Een paar honderd vrienden en kennis sen weten, dat zij bij wijze van spre ken ieder uur van de dag terecht kun nen. De rust. die er van haar uitgaat, speelt daarbij een grote rol. Zij heeft een sfeer weten te scheppen, waarbin nen de bedrijvige Jan Icas zijn rol als huisvader en gastheer voortreflelijk kan spelen. In al die jaren heeft Jan Icas om duizend-en-één reden de volle be langstelling gehad. Hij heeft volop in het voetlicht gestaan en misschien daar om scheen het, dat zijn vrouw met een bescheiden rolletje moest volstaan. Daarom schrijven we nu voornamelijk over de vrouw van Jan Icas, die ach ter de schermen en achter het décor van de Ridderstraat de onmisbare sou- fleuse is geweest en die op het toneel van haar gezinsleven op afdoende wijze de regie heeft gevoerd. Jan Icas erkent dat ook ronduit. Aan haar zegt hij hebben we het te danken, dat we woensdag feest kunnen vieren. Ze heeft de zaken thuis uitstekend beheerd. Zijn vrouw wuift dat bejaarde compliment een beetje weg. Ze praat nu liever over vroeger. Op 11 november 1914 trouw de zij, 24 jaar oud, met toen 25-jari- ge Jan Icas. Ze gingen wonen aan de Scheepmakersdijk, vlak bij de mo len De Adriaen. Een schilderstuk aan de wand houdt de herinnering aan dat historische plekje levendig. Het was er prachtig wonen, daar aan het water. Grote bedrijvigheid langs en op het Spaarne. Het oude Haarlem nog, met zijn besloten sfeer en de gezelligheid van het onder-onsje. Na enkele jaren verhuisde het echtpaar Van Dijk naar de Ridderstraat, een betrekkelijke stille s.traat nog, waar de paard-en-wagens hun weg zochten van Janstraat naar Kruisstraat. Met die oude buurt zijn Jan Icas en zijn vrouw vergroeid geraakt. Ze heb ben er het oude Haarlemse leven nog geproefd, temidden van mensen en za ken met namen van jaren-her. Zij heb ben stand gehouden in de binnenstad, terwijl vele anderen de buitenwijken op zochten. De binnenstad is leegge stroomd en nog jaarlijks vertrekken het hem sterk af. Een nuchtere raad er mensen. Ze zien dat het meest nog aan hun parochiekerk. Zo'n vijftig jaar geleden was bij een bijzondere plechtig heid de kerk aan de Jansstraat stamp vol. Heel het leven in en rond de kerk had een eigen stijl. Het gezin Van Dijk nam actief deel aan dat leven. Als er wat te doen viel. was er altijd wel een Van Dijkje te bekennen. Zo niet de va der, dan toch een van de kinderen, en nu de kleinkinderen. Veertien kinderen, van wie er twee zijn overleden, telde het gezin. Dat gaf natuurlijk wel de nodige zorgen, zegt mevrouw Van Dijk nu. maar het was altijd gezellig. We konder er een vro lijke boel van maken. Er was een goe de organisatie nodig om het gezinsle ven te laten reilen en zeilen, maar we zijn er altij'd uitgekomen. Jan Icas luis tert onrustig toe, als zijn vrouw vertelt. En hij kan het natuurlijk niet laten om zijn aandeel in het gesprek te leveren. Terecht overigens. Hij wil nou eens niet over toneel praten, maar zijn vrouw be gint er over. Hoe kan het anders. Het toneel is in haar gezinsleven binnenge drongen en heeft zich er soms mee ver eenzelvigd. Tientallen jaren nu speelt Jan Icas bjj „Alberdingk Thijm", in verschillende films heeft hjj een rol ge speeld. dikwijls werd op hem een be roep gedaan om een gastrol te spelen. In alle oprechtheid verklaart zijn vrouw: „Ik heb daar altijd vrede mee genomen. Het was zijn hobby en ge luk." En meteen voegt zij er aan toe, dat zij zich één keer tegen hem verzet heeft. Dat was toen Jan Musch hem vroeg bij zijn beroepsgezelschap te ko men. J an Icas zou bepaalde privile ges krijgen, maar zijn vrouw raadde van een nuchtere vrouw, want het sa laris bedroeg ƒ25 per maand. De ac tiviteiten van Jan Icas gingen trouwens nog verder. Hij is een kwart eeuw in actie geweest voor het Sint Joseph-pa- tronaat. Verder was hij een der oprich ters van de schilderpatroonsvereniging „Sint Lucas". Intussen moest hij ook de kost verdienen voor zijn gezin In 1917 vestigde hij zich als zelfstandig huisschilder en bouwde hij een goed be drijf op, waaruit zich enkele jaren ge leden heeft terug getrokken. Nu zijn we toch weer over Jan Icas gaan schrijven. Je ontkomt er gewoon weg niet aan. Hij heeft er ook recht op. Tenslotte is hij de gouden bruide gom, die woensdag 11 november zijn feest 's morgens viert met een plech tige H. Mis om tien uur in de Sint Jo- sephkerk. De dag is verder voor de familie bestemd met uitzondering van vier tot half zes, wanneer Jan Icas en zijn vrouw recipiëren in hotel Roozen- daal te Overveen. Het belooft een goed feest te worden. Daar zorgen niet al- leen de kinderen, maar ook de dertig kleinkinderen voor. W.H. ".wrw V - 'U-V-V V

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 3