discussies tijdens 124ste vergadering Concilievaders over recht op christelijke opvoeding Overheid moet door ouders gekozen scholen steunen Hnsqvama Belgische para's klaar voor actie Derde dader juwelen- diefstal ingerekend 1 x2Sr 1 Israëliër in kist zou spion zijn Italië wijst diplomaten van V.A.R. het land uit VIEUX MARIE ANTOINETTE ENGEL mmmtm s? i* pairs or tui w DAALMEIJER SCHIEDAM Goedgekeurd WASSERIJ Duyn Armeniërs adviseert Mensenrechten Belijdenis in Elburg KERKERAAD NIET GELUKKIG MET GANG VAN ZAKEN In Uw eigen tijd - naar Uw eigen smaak thuis zelf Uw haar verzorgen met POLY-Color Kleurshampoo De een drinkt ze lang, de ander kort. DONDERDAG 19 NOVEMBER 1964 PAGINA 9 Éil BINNEN 1 WEEK RETOUR VERFIJNDE VLOER BEDEKKING En dat kón OOSTEN ook adviseren, omdat zij zaken doet met de grootste Europese fabrieken. Maast de beken de breed-tapijten wan plint tot plint) vindt u eigenlijk alles wat in vast tapijt de moeite waard is. Vraag advies en kostenbegroting. Wij letten daarbij speciaal op de ondervloer, die het behoud is van uw tapijt. X dealer Was Uw haar thuis zelf met POLY-Color Kleursham-1 p°° en zie hoe prachtig Uw haarkleur opgefrist wordt - tr> J/Jif I en ®loe eerst^ grÜ2e haar» jJjêk mm Ij es hun oorspronkelijke kleur helemaal terugkrijg 1 ^jÊÈÈÊËÊÈ!^'' gen' Even gemakkelijk kunt n f» U Uw haar ook een andere, W Wm modieuze tint geven. ^11 rfSflÉF Keus uit 20 nuances, f2.25» C Verkrijgbaar bij Uw dro» vfess gist of parfumerie-zaak. sporttruien wollen vesten 25.50 34.50 werktrulen 22.50 37.50 Maar hoe men ze ook drinkt uit en thuis roemen kenners Vieux Marie Antoinette. Heerlijk zacht en ver leidelijk lekker. Niet zonder reden wordt deze bijzondere Vieux de nieuwe grote mode. Ook de dames doen graag mee. Zorg tenminste een fles in huis te hebben om straks samen met Uw gasten te kunnen genieten van Vieux Marie Antoinette. Puur, of als „tic" in long-drinks als poesje bij de koffie 'I a's weldadige groc. Kroon op de dag Luister vanaf 9 oktober elke vrijdag avond om 7 uur naar het Daalmeyer- programma „Favorieten van Favo rieten" op Radio Veronica. ®U4UTÈ: Advertentie AMSTKHI)VMSEVA,UtT20 .TE0.11Q5J aan een katholieke school. Al moee bij deze instellingen godsdienstonder richt een gewone les op het rooster zijn, dit is niet meer dan aanvullend. De vorming tot een gelovig leven is heel wat anders, die ligt jn het ge_ zin. De Paus woonde gisteren de Concilie- mis bij, die opgedragen werd door de Armeense patriarch Ignatius Pieter XVI Batanian. Het Concilie heeft gebeden voor de zo gruwelijk vervolgde Arme niërs. Vijftig jaar geleden gedurende de Eerste Wereldoorlog, werden alle an derhalf miljoen leden van dit kleine al leroudste christelijk volk meedo genloos uitgeroeid zonder dat de chris telijke were' zich daar iets van heeft aangetrokken. Uitgereikt werd de tekst der verkla ring over de houding van de Kerk te genover de niet-christenen en de Joden. Morgen zal over deze verbeterde decla- ratio gestemd worden. De secretaris van het Concilie deelde verder mee, dat een petitie binnengekomen was van verschillende Concilievaders om alsnog een debat te houden over de andere reeds uitgereikte verklaring, die over de godsdienstvrijheid. Deze Vaders menen zich hierbij te kunnen baseren op een artikel van het Conciliereglement, dat bij zeer ernstige zaken nieuwe gedachten- wisselingen en studies toestaat. Het mo- deramen heeft beslist dat heden de va ders zullen stemmen over een eventueel hernieuwde opening der discussies op het punt van de godsdienstvrijheid. De ontwerp-constitutie over de Kerk heeft thans in zijn geheel de goedkeu ring der Vaders gekregen. Gisteren is gestemd over de resterende, verbeterde hoofdstukken zes tot en met acht. Die werden met een meerderheid van ach ter in de negentig procent aangenomen. Het schema over de seminarieopleiding heeft het bij de stemming ruimschoots gehaald. Degenen die tegen waren, vormden een minimale minderheid. In gediend echter werden tegelijk met het „placet juxta modum" circa dertienhon derd amendementen. Het Nederlands documentatiecentrum te Rome, dat zich een grote naam ver worven heeft onder de Concilievaders, periti en belangstellenden, heeft giste ren zijn laatste openbare woensdagmid dagbijeenkomst gehad onder een enorme belangstelling. Een derde der aanwe zigen moest zich tevreden stellen met een staanplaats in het gedrang. Prof. Schillebeeck heeft een overzicht gege ven van de groei van het theologisch denken, zoals die uitkwam gedurende de huidige zittingsperiode van het Concilie. De samenvatting van deze zeer be wonderde toespraak vindt men elder in dit blad. Ook sprak de befaamde aarts bisschop Helder Pessoa Camara van Olinda en Recife over de perspectieven van nieuwe kerkelijke structuren. etages klassieke en moderne meubelen Barteljorisstraat 13 Haarlem. (Van onze Romeinse coi respondent) ROME, 19 nov. Over de korte ver klaring over de christelijke opvoeding hebben in totaal veertien Vaders ge sproken. Enkelen wilden een totaal an der Conciliedocument, zoals kardinaal Léger, bisschop Elchinger van Straats burg en mgr. Henriquez van Caracas. Enige Vaders uit de niet-Westerse we reld maakten de opmerking, dat dit ont werp toch te veel uitgaat van de geves tigde toestanden in Europa en Ameri ka. Anderen hebben het stuk geprezen om zijn goede fundamentele stellingen. Wel drongen vele sprekers aan op de benoeming van een postconciliaire commissie, die de summier gegeven beginselen der verklaring nader zou uitwerken, niet uniform, maar toege past op de zo verschillende situaties der landen en werelddelen. Herhaal de malen is gevraagd om een uitdruk kelijke bevestiging in dit beginselpro gram van het recht op vrij weten schappelijk onderzoek. Juist de katho lieke universiteiten en hun theologi sche faculteiten moeten daarin een we tenschappelijk voorbeeld zijn. De nood zakelijke en verplichte vrijheid van wetenschappelijke verdieping en on derzoek is in het Concilie verschillen de malen beklemtoond, geen tekst in enig Conciliedocument echter gewaagt hiervan. Deze verklaring over de christelijke opvoeding, aldus kardinaal Léger, is de juiste plaats om hier over klaar en duidelijk te spreken. Men wacht daarop. Onderscheidene sprekers hebben ook JJ1 h™ interventies de stellingen ontwik- v, le in Nederland ten aanzien van net onderwijs principieel en prak- tiscb reeds realiseerden. Heel zakelijk zei kardinaal Spellman: Wij proberen S™ onze staat geld uit de zak te cra-?vP -.voor katholieke scholen. Wij en de het onaantastbare recht f" T°ht„der ouders hun kinderen op neiTwirmèe moeten hun scholen kun- S.VhJT h- e" kiezen en de rechtvaar- dèze sphnlen »mee' dat de overheid KuStil Steunt met middelen uit Publieke kassen, waaraan iedere* hp- heeft1diffn^d bij^ra^t- Mgr- Elchinger heeft dit m den brede uitgewerkt in de ons uit de praktijk bekende positiename. to^S(v!) Njbissch°P va" Youngs- dWijy?! zei hierbij, dat de staat de dienaar van de gemeenschap is, en het deswege niet aan de staat toekomt op voedingsmonopolies op te eisen, maar dat deze hoge instantie de plicht heeft ervoor te zorgen dat alle burgers hun recht krijgen. De uit Nederland geboortige aartsbis schop van Makassar, mgr. Schneiders, beriep zich op de „prior rights" der ouders uit de verklaring van de men senrechten der Verenigde Naties inzake de opvoeding der kinderen. Hij onder streepte daarbij terecht, dat rechten van ouders en Kerk op dit stuk niet onvoor waardelijk zijn. De gehele g' .neenschap georganiseerd in de staat, is bij de op voeding van zijn leden ten nauwste be trokken en daarom heeft de overheid wel degelijk rechten om eisen te stel len aan het onderwijs en binnen zekere grenzen controle daarop te houden. Mgr. Schneiders eindigde zijn interventie met een klemmende vraag: Hoe komt het, vroeg hij zich af, dat een benauwend aantal leerlingen van katholieke scho len later Kerk en christendom de rug toekeren. Een onderzoek, ook een ge wetensonderzoek op dit punt, mag van de post-conciliaire commissie verwacht worden. Uit de interventie van mgr. Elchin ger haal ik nog deze passage aan: „Voorop moet staan, dat niemand, staat, maatschappij, Kerk noch ouders dictatoriale rechten hebben over de jeugd. De geest van het Evangelie staat diametraal tegenover elk tota litarisme. Intussen mogen de ouders hun fundamentele rechten en plichten inzake de opvoeding niet overhevelen op de gemeenschap of de staat. Daar om mogen zij bijv. de religieuze op voeding niet zonder meer aan een schoolorganisatie overlaten, ook niet (Advertentie) mmmmm» «mo* Grote Houtstraat 181 HAARLEM (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 19 nov. De Belgische regering hoopt nog altijd dat met de Congolese rebellen een bevredigend compromis kan worden gesloten over het lot van de 800 blanken, die thans in Stanleystad als gijzelaars worden vastgehouden, en dat zij de reeds naar een basis op Malta vertrokken inter ventie-eenheid van 500 valschermsprin gers weldra naar haar Limburgse op leidingskamp kan doen terugkeren. In de Wetstraat werd gisteren dienaan gaande vernomen dat Belgische diplo maten contacten hadden aangeknoopt met de „regering" van rebellenleider Gbenye, terwijl anderzijds werd beves tigd dat de consul der Verenigde Sta ten in Stanleystad onderhandelingen met de opstandelingen was begonnen over het lot van de Amerikaanse ge vangenen aldaar en meer speciaal over dat van de ter dood veroordeelde Amerikaanse arts, Paul Carlson, wiens executie nu zou zijn verdaagd tot maandag. Maar niettemin heerste in officiële kringen te Brussel toch nog enig pessimisme: gevreesd wordt met name dat de rebellenleiders de toe stand in het door hen gecontroleer de gebied niet meer meester zouden zijn en dat hun door de opmars van de Congolese regeringstroepen verbitterde manschappen voor geen nieuwe, massale moordpartij zouden terugschrikken. In elk geval kreeg men gisteren in de Belgische hoofdstad de indruk dat de regering in geval van uiterste nood niet zal aarzelen de interventie-een heid het bevel te geven de orde in Stanleystad te herstellen en de daar opgesloten blanken te bevrijden. In de pers werd intussen eerder be hoedzaam gereageerd op de „alarm oefening" van de parachutisten. Het Laatste Nieuws was zowat de enige krant, die het nieuws daarover direct in verband bracht met een mogelijk ingrijpen in de Congo; in een commen taar merkte het blad op dat de met de dood bedreigde blanken in Stanley stad recht op hulp hebben en dat een militaire interventie van België dan ook niet mag worden uitgesloten, „al kan geen sprake zijn van een inmen ging in Congo's binnenlandse aange legenheden". La Libre Belgique van haar kant vroeg zich af of België zijn onderda nen nog langer overgeleverd zou laten aan de Congolese rebellen en of „in de komende uren" niets zou worden ondernomen om verandering te bren gen in die onaanvaardbare toestand. Waarnemers twijfelen er niet aan dat een eventuele interventie zal wor den goedgekeurd door een groot deel van de Belgische publieke opinie, die al sedert de dramatische gebeurtenis sen van I960 grote moeite schijnt te hebben om nog enige sympathie te kunnen opbrengen voor „die wilde zwarten". In bepaalde politieke krin gen echter staat men heel wat kriti scher tegenover een militair initiatief waarvan de diplomatieke consequen ties vooralsnog onberekenbaar zjjn en dat België andermaal in een zeer ver velend internationaal parket zou kun nen brengen. (Reuter) Een woorvoerder van de Amerikaanse ambassade in Leo- poldstad heeft bevestigd dat de Ameri kaanse regering de „president" van de opstandelingen, Gbenye, een waar schuwing heeft gezonden, dat zij de re bellenleiders verantwoordelijk stelt voor het lot van dr. Carlson en van zestig Amerikaanse burgers die zich in het door de rebellen beheerste ge bied bevinden. De woordvoerder ver klaarde dat de desbetreffende Ameri kaanse nota via Boejoemboera, de hoofdstad van Boeroendi, naar Stan leystad is gezonden en dat Gbenye de ontvangst ervan heeft bevestigd. Radio-Stanleystad heeft omgeroe pen dat een tienduizend negers dins dag in deze plaats hebben betoogd voor onverwijlde terechtstelling van dr. Carlson. Volgens dit radiostation voerden de betogers spandoeken mee waarin stelling werd genomen tegen de „onderhandelingen over kro^T vangenen met Washington E ook in gezegd: „Wu zuUen aanval, hoe gering °°k, «lle nen en Belgen doden, daw hun land genoten onze broeders doden Verbijsterende HILVERSUM, 19 nov. De hoofd stedelijke recherche heeft de derde da der gearresteerd van de inbraak in de juwelierszaak van de firma op de Groest. Het is een dertigjarige kermis reiziger, A. W. v. M. uit Amsterdam. De Hilversumse recherche heeft de man gisteren een verhoor afgenomen. De politie heeft achteraf nog enkele gouden ringen aangetroffen in de auto van de inbrekers. Van de totale buit van 200 ringen ontbreken er nog onge veer een tiental. (Van onze correspondent) ELBURG, 19 nov. De Openbare schuldbelijdenis van de hervormde predikant in Elburg, die zich schuldig zou hebben gemaakt aan overtreding van het zevende gebod, houdt ook in het stadje zelf de gemoederen nog danig bezig. Een deel van de kerkeraad is bij nader inzien van mening, dat er een andere procedure meer in overeen stemming met de kerkorde had moe ten worden gevolgd. Men had niet zelf voor rechter dienen te spelen. De gebruikelijke gang van zaken was geweest, dat men de aan klacht van de verloofde van het be trokken meisje door had gegeven aan de provinciale commissie voor opzicnt en tucht der N.H. Kerk. Intussen schijnt er geen overtuigende reden te zyn om aan te nemen, dat de dominee, die zoals bekend een 26-jarige catechisante met zijn auto naar huis bracht, overspel heeft gepleegd. Zijn vrouw zelf moet gesproken hebben van „een klei nigheid". In Elburg gaat men weer over tot de orde van de dag. De domi nee had wijzer moeten zijn, vindt men. Als predikant leef je in een glazen huis je. MADRID, J9 nov. (Reuter) In de Spaanse hoofdstad is woensdag een proces tegen 38 mannen en een vrouw begonnen, die in staat van beschuldi ging zijn gesteld in verband met sta kingen die zich verleden jaar in de steenkoolmijnen van Asturië, in noord- Spanje, hebben voorgedaan. Zesender tig van de beklaagden zijn mijnwer kers. (Advertentie) mensenroof in Rome heeft gisteren veel opschudding ver wekt in Italië. De ontdekking van deze poging vond plaats op het Ro meinse vliegveld Fiumicino, waar de Egyptische diplomaten voor een der toestellen van de United Arab Airlines een grote kist liet enbezor- gen, met bestemming Cairo. De kist, (foto links boven), die ge dekt werd door het opschrift diplo matieke zending, bleek een in Marok ko geboren Israëlische staatsburger te bevatten. Het feit, dat het toestel, waarmee de Israëliër vermoede lijk betrokken bij contra-spionnage in het Midden-Oosten naar zijn on gewenste bestemming zou worden ver voerd, twee uur vertraging had, werd uiteindelijk 's mans redding. Door zijn gekreun en hulpgeroep vestigde hij de aandacht van de Italiaanse doua niers op zich. De foto hiernaast toont het slachtoffer van de mislukte men senroof, van wie men aanvankelijk dacht, dat hij Joseph Dahan was, maar die naar de Israëlische po litie meedeelde in werkelijkheid de 28-jarige Mordehai Ben Masuud Louk is. Hij zou een deserteur zijn met een groot strafblad. De foto links onder toont duidelijk aan hoe handig de diplomaten hun plan hadden opgesteld. De kist, waar in Dahan alias Masuud Louk getrans porteerd zou worden vermeldde de aanduiding „Diplomatieke zending no. 33, Ministerie van Buitenlandse Zaken van de V.A.R." Op de foto rechts boven de Israë liër na zijn ontdekking, geflankeerd door politiemannen met een jas over het hoofd in de auto op weg naar het politiebureau. De affaire had onmid dellijke uitwijzing van de betrokken diplomaten tot gevolg. A. Moneim el Nekawi (links) en S. Osman el Said bij hun vertrek uit Rome (foto rechts onder) BEN HAAG, 19 nov. Dit jaar heb ben minder Duitsers in Den Haag en Scheveningen overnacht dan in '63, ter wijl het totale aantal gasten ongeveer met tien procent toenam. De oorzaak hiervan moet mede gezocht worden, al dus de directeur van de Haagse V.V.V., mr. X. Landheer, in de verbeterde ver- keersvoorzieningen tussen de Randstad Holland en West-Duitsland, waar door een verschuiving plaatsvindt. Het dagbezoek krijgt een grotere omvang. (Advertentie) ROME, 19 nov. Een verbijsterend brutale poging tot mensenroof, on dernomen door diplomaten van de Verenigde Arabische Republiek, ronde en V-hals, diverse tinten en dessins. OOK NOORSE TRUIEN 19.25 29.25 35.25 sportief of gekleed rolkraag met rits of sjaalkraag handschoenen - wanten sjaals Paarlaarsteeg HAARLEM Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 9