Tien volgeboekte bussen staan in Amsterdam gereed voor vervoer van Aiaxieden. die spelers moreel gaan steunen KRUIVER EN BERGHOLTZ ALLESBEHALVE ..HAPPY" Neville neemt de Oranje-elf onder handen „Wieier Unie moet profs van amateurs scheiden" Keizer en Pronk (nog) niet van de partij Meespelen van Muller onzeker Franse wijn altijd en overal de meest geliefde drank. franse Buitenlandse gasten starten slechts matig FALLER auto motor sport Geurtsen en Lenz kampen met enkele blessures Gerrit Heese-toernooi Hollander in reserveteam DWS Bezorgde trek Ter voorbereiding op strijd tegen Engeland gezellig gezond „Coup de theatre" Allemaal leuk Ontroerd Verrassend Telstar Blauw Wit De Voiewijckers Volendam FC. Zaanstreek ZFC Haarlem EDO RCH Hilversum 't Gooi VRIJDAG 27 NOVEMBER 1964 Amsterdamse Zet niet alles op één kaart l Belegging Beleg gemeenschappelijk Maatschappij In ruim 110 ondernemingen! Aandelen grote risicospreiding (Van onze speciale verslaggevers) Rotterdam, 21 november Rotterdam veert op. Feijenoord glundert. Aan een vettige toog in Rotterdam-zuid verwisselen over ste zitplaatsen tegen zwarte prij- 2eu van eigenaar. In de speelauto maten is Rotterdams voetbalhym- »Geen woorden, maar daden", Plots weer tophit nummer één. Het 2lJti de verschijnselen uit een ver- ^lQgen glansperiode. Uit een tijd, at Feijenoord roem en glorie °°gstte in het toernooi om de Euro pese Beker. En dit alles omdat Ajax, de tanende maar ineens weer herrezen Amsterdamse voetbal- gfootmacht zich opmaakt om eijenoord partij te geven. Feijen- ^°rdAjax is nu reeds in Rotter dam uitgeroepen tot de wedstrijd van het jaar. Maar Feijenoord heeft betrouw bare en kundige reservekrachten. Vrauwdeunt, de talentvolle en be gaafde halfspeler, behoudt de plaats van Kreijermaat, temeer daar Thijs Librechts nog niet in conditie is. En Feijenoords aanvals- linie met v.l.n.r. Moulijn, Bouw meester, Groot en Venneker kan Ajax' defensieve stellingen ontra felen. In het midden dus Vrauw deunt en Van der Vall, terwijl de beproefde afweer wordt gevormd door Romeijn, Haak, Kraay, Veld hoen, met als sluitstuk Pieters Graafland. CoPyri£ht Stichting Wijnpropaganda mil U wordt zélf coureurl Snelheid, spanning, sportl Het boeiendste spel voor allo moderne autofans. Circuit met auto's: complete set v.a. f 19.50 transformator f 12.50 »wr« HSr„tay naar PEC. De Radio- stedelingen zyn optimistisch. In het veld komen: Van Maaren, Van Moorst, Lo- man, De Haan, Akkerman, Van der Rotterdam veert op voor duel 64: Feijenoord-Ajax Advertentie Trainer Willy Kment, mét manager uus Brox verantwoordelijk voor de Prestaties van het in Rotterdam gebene- 'Jde Feijenoord-één, waagt zich niet 0(1,1 een voorspelling. „Ik hoop op een °Verwinning. Mijn jongens zijn stuk voor stl<k in goede conditie. En mentaal zijn ?e rijp om de greep naar de macht tot Ve? einde te volbrengen. Maar voetbal "lijft een moeilijk te beoordelen spel. Ik "en erg blij, dat Ajax zich zondag zó Uitstekend ontpopte." PIET KRUIVER last van blessure Piet Kruiver gerust. „Ik wil natuurlijk graag spelen," merkte Kruiver op, toen hij op de massagetafel onder handen ge- een bezorgde trek rond z'n mond- nomen werd. „Ik heb al een paar keer Piet v1 bekeek hij het bovenbeen van getraind. Het gaat wei lekker, maar ik leider ulver> Feijenoords blonde aanvals- voel die spier nog steeds." gen weet het niet. We zullen mor sen de weel v-olriiken Ml *aak nog eens bekijken," stelt hij Advertentie In de wedstrijd tegen Sittardia scheur de Kruiver een spiertje in z'n boven been. In dat bikkelharde duel, toen Kreij- ermaat z'n been bij de noodlottige bot sing met Beckers op twee plaatsen brak, raakte ook Gerard Bergholtz geblesseerd. Bergholtz was gisteren op de centrale training te Zeist, maar hij voelde zich gisteravond beslist niet happy. Het ging minder goed dan hij verwachtte. Voordat Bergholtz gisteren z'n bed inwipte, kreeg hij nog een injectie. Hij hoopt te kunnen spelen, maar veel vertrouwen heeft hij er niet in. ZEIST, 27 nov. De grote wedstrijd van het Nederlands elftal tegen Engeland in het kader van de jubileumviering van de 75-jarige K.N.V.B. nadert. Op woens dag 9 december zal ons nationale elftal een proeve van bekwaamheid moeten af leggen tegen een tegenstander, die over al in de wereld groot gezag geniet. Voor donderdag had de tijdelijke bondscoach Denis Neville zijn selectieploeg voor de eerste training voor deze wedstrijd bij een geroepen. Zeventien spelers had Ne ville uitgenodigd, van wie, zoals bekend, de P.S.V.'er Fons van Wissen is afgeval len. De overige zestien gaven allen acte de presence. Zij kwamen om half elf op het sportcentrum van de K.N.V.B. te Zeist bijeen voor een lichte training, die na de koffiemaaltijd in de middaguren werd voortgezet zonder de vier D.W.S.- ers, Schrijvers, Israel, Lenz en Geurtsen. die later op de dag nog een training bij him club hadden. De middagtraining was vooral gericht op de taktiek, waarbij een partijtje werd gespeeld tussen twee uit de spelers geformeerde zestallen. Aan het slot van de bijeenkomst werd nog een aantal filmflitsén vertoond van de wed strijd AlbaniëNederland. Behalve de vier D.W.S.'ers bestond de selectiegroep uit de volgende spelers: Kemper (P.S.V.), Muller en Nuninga (beiden Ajax), Van Leeuwen, Petterson en Franssen (allen G.V.A.V.), Clavan (Holland Sport), Van Nee (Heracles), Pieters Graafland, Veld hoen, Moulijn en Bergholtz (allen Feijen oord), van wie laatstgenoemde echter voortijdig van het veld stapte, daar hij last had van een lichte blessure. ZURICH, 27 nov. De voorzitter van het Internationale Olympische Comité, Avery Brundage, heeft er gisteren by de Internationale Wieier Unie (UCI) krach tig op aangedrongen binnen 12 maanden de beroeps- volledig van de amateurwiel renners te scheiden. De UCI is op het ogenblik onder voor zitterschap van de Italiaan Adriano Ro- doni in Zurich bijeen om de wielerkalen- der voor 1965 vast te stellen. In een brief aan de UCI zegt Brundage dat het wieierprogramma van de Olym pische Spelen in Mexico (1968) zal wor den geschrapt. Indien de Unie professio nals en amateurs niet strikt gescheiden houdt. Rodoni heeft het uitvoerend co mité van de UCI laten weten dat hy vol gend jaar tydens het voorjaarscongres van de Unie voorstellen ter reorganisatie zal indienen. JOHAN CRUYFF 'n belofte Ajax waakt zorgvuldig over talent Joh. Cruyff AMSTERDAM, 27 nov. Sjaak Swarf glunderde. „Er is voor de wedstrijd tegen Feijenoord bij de aanhang van Ajax een zeer grote belangstelling". Samen met doelman Bertus Hoogerman ook eige naar van een sigarenwinkel, tevens voor- I verkoopadres van Ajax verzorgt hij het busvervoer van supporters naar uit wedstrijden. Vandaar dat Sjaak precies i op de hoogte is in hoeverre er belang stelling voor de reis naar Rotterdam be staat. „Ik reken erop dat zondag tien autobussen zijn volgeboekt. En als u dan nog meetelt het aantal mensen, dat op eigen gelegenheid gaat dan kunnen we zeker op een flinke steun rekenen". Over zijn verwachtingen is Swart kort en krachtig. „Ik voel dat we heslist niet kansloos zijn. De stemming in het elftal is uitstekend. Vooral na de overwinning op PSV zijn we moreel behoorlijk gesterkt". Dat de Ajax-familie inderdaad reik halzend naar een tweede „coup de thea tre" uitziet, blijkt uit het feit dat Ajax' vaste voorverkoopadres voor uit wedstrijden deze week al heel gauw door de eerste voorraad kaartjes heen was en een tweede zending heeft moe ten aanvragen. En ook deze gaat vlot van de hand. In de leiding van Ajax wordt het op timisme van Swart gedeeld. „We zijn vol goede moed. Neen, er zijn geen speciale voorbereidingen getroffen. Normaal vijf maal trainen in de week en zaterdagmor gen een paar lichte oefeningen, waarna het elftal definitief wordt samengesteld". Hoewel men omtrent de formatie van het team geen enkele suggestie wenst te doen, staat het wel vast dat Piet Keizer in Rot terdam niet van de partij kan zijn. Ook Pronk word (nog) niet opgesteld. In hoe verre Muller in staat is weer te spelen zal pas zaterdag worden beoordeeld. Trainer Vic Buckingham laat niets blijken van enige verwachting. Maar de spelers weten dat hij telkens een overwinning zonder meer als dure plicht beschouwt. Hoe dan ook: te oordelen naar de algemeen heer- stemming in het Amsterdamse kamp moet Feijenoord rekening houden met een „geladen" team, belust op de volle winst. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM27 nov. Johan Cruyff is zeventien en speelt op een leeftijd waarop anderen nog fervente handtekeningenjagers zijn, al tussen allerlei beroemdheden in het eerste elftal van Ajax. Pas sinds twee weken, want het talent van Johan Cruyff is door zijn club zorgvuldig bewaard en bewaakt. Alleen toen het heel erg no dig was heeft men „kleintjes" in het volle licht van de schijnwerpers dur ven plaatsen. Eet gevolg? De zeven tienjarige wordt nu zelf om een hand tekening gevraagd, vooral nadat hij zondag jl. tegen PSV tweemaal scoor- de. Nog steeds wordt Johan Cruyff be waakt. Direct na afloop van de wed strijd tegen PSV, waarin Johan-met- de-te-lange-korte-broek zijn schut- terstalenten toonde, verzocht Ajax' voorzitter Jaap van Praag de tengere knaap niet al te zeer te gaan be wieroken. De groothandelaar in tex- tiél Harry Blitz wachtte ons dan ook al bij de deur op, toen wij zijn ver koper Johan Cruyff te spreken vroe gen. „Ajax vindt het goed dat u komt, maar men had wel graag dat ik erbij bleef. Hij moet met beide benen op de grond blijven staan. Bovendien, ik weet ook veel van hem. Zelf heb ik dertig jaar gevoetbald, als doelman bij TOG." Schuchter, met neergeslagen ogen komt Johan Cruyff uit het piepkleine kantoortje. Zeventien? Hij lijkt nog jonger, wat bleekjes, maar gezond als jongen op zijn paasbest gekleed. BENNIE MULLER onzeker Johan lacht. „Het is allemaal leuk, maar hoe lang duurt de roem? Ik heb het aan Sjaak Swart gezien. Eerst was hij dé man en toen het verleden jaar niet zo goed ging, werd hij uitgeflo ten." „Verstandige taal, niet," komt „be waker" Blitz tussenbeide. „Ik heb maandagmorgen ook gezegd, Johan er zullen veel mensen complimentjes ko men maken. Laat die het ene oor in en het andere uitgaan. Je bent er nog lang niet. Met beide benen op de grond blijven staan." Met de handen wringend in zijn schoot en schichtig blikkend naar de fotograaf, vertelt Johan van zichzelf. Op achtjarige leeftijd trainde hij al mee met de welpen van Ajax. Hij woonde namelijk aan de overkant van het stadion. „Op de dag dat ik tien werd kreeg ik een brief van Ajax of ik lid wilde worden. Ik hoefde dus geen selectiewedstrijd te spelen. Ze wisten wat ze aan me hadden." In de school van Ajax liep Johan klas voor klas af. Toen trainer Rowley de KNVB-junior Cruyff het vorige seizoen reeds in het eerste wilde op stellen tegen Heracles, zorgde zijn moeder ervoor dat hij niet vroegtijdig overging. „Mijn moeder vond me nog te zwak tegen al die sterke jongens. Ik was veel te mager. Nu ben ik ech ter tien centimeter gegroeid en ook niet meer zo tenger." „Dat komt door mijnheer Van der Veen, de jeugdtrainer, noteert u die naam vooral," merkt „bewaker" Blitz op. „Ik bewonder alles wat die met de jongens doet. Sinds Johan in mijn zaak werkt heb ik natuurlijk zijn wed strijden gevolgd en ook die van mijn zoon. Hij is geweldig voor die jongens." „Mijnheer Van der Veen was ont roerd, toen hij mij zondag kwam feli citeren. Het is zijn beroep en vindt u het geen succes als hij in een jaar vier, vijf jongens aflevert voor het eerste elftal? Het vorige jaar kon ik nog geen hoekschop voor het doel krijgen," be kent Cruyff nuchter. Een jaar geleden stonden mannen als Muller, Swart en Pronk voor het jongetje Cruyff ook nog heel hoog bo ven hem. Dat is voorbij. Maar nu nog spreekt hij met jongensachtige ver ering over spelers, die hij bewondert. Israels („zonder hem was Schrijvers nergens"), Moulijn („hij kan alles met de bal") en ook Nuninga („gewoon een geweldige speler"). Waarom Ajax hem nu in het eerste elftal heeft opgesteld? „Waarschijnlijk omdat ik in vier selectiewedstrijden voor het UEFA-jeugdelftal twaalf doelpunten maakte." Waarom het zo slecht ging met Ajax? „Ik weet het niet." „We zullen de interne kwesties er maar buiten houden, dat begrijpt u toch wel," voegt de heer Blitz daar aan toe. Johan gaat verder over de toekomst. „Die van Feijenoord zijn ook maar mensen en de bal rolt ook zon dag alle kanten op. Voor mij is aan vallen een kwestie van vrij lopen. Overigens hebben we door van PSV te winnen en dus weer „in" te zijn de kas van Feijenoord zeker met 15.000 gulden gespekt.." De verdere toekomst? De voetbal centjes gaan allemaal op de bank. Daar kan ik pas op mijn eenentwintigste jaar aankomen. Misschien kan ik dan later wel een eigen zaak beginnen, een distilleerderij lijkt me wel iets....!" AMSTERDAM, 27 nov. „Ik reken I werd 's middags geklopt door een ver- er nu wel op, volgend jaar voor deelne-1 rassend sterk spelende Reehorst. De Am- ming te worden uitgenodigd". Aldus Am- sterdammer profiteerde met graagte van sterdams burgervader mr. G. J. van Hall, de matige produktie van zijn Weense te- nadat hy met een vrijwel volmaakt ge-1 ffn®*a"de^, ®n *'®t deze na 61 beurten op raakte aanvangsstoot het zevende invita- tietoernooi driebanden om de Gerrit Heese-beker had geopend. Het jaariykse toernooi, dat door de deelneming van de Belgische wereldkampioen Ceulemans en de Oostenrijker Scherz extra attractief is en dat na de eerste dag drie spelers on geslagen liet: Ceulemans, Kees van Oos terhout en Jan Sweerlng. Burgemeester Van Hall had voor de zo goed gelukte acquitstoot te kennen ge geven, niet te lang te zullen blijven, om geen minderwaardigheidscomplex te krij gen, daarbij in het bijzonder doelende op de te verwachten prestaties van Ceule mans en Scherz. Maar die vielen van de Belg in de eerste ronde en van de Oostenrijker de gehele dag tegen. Johan Scherz, door een langdurig ver- biyf In een sanatorium ongetraind en be langrijk zwaarder geworden, kon zyn vorm nog In het geheel niet vinden en Advertentie 56 staan. Maar 's avonds was de zelfde Reehorst een willig slachtoffer van de geroutineerde Schmidt, die eerder tegen Sweerlng ten onder was gegaan. Scherz kon ook in zijn tweede partij niet in zijn spel komen en nu was het Sweering, die daarvan met technisch rijp en beschaafd spel gebruik maakte. In zes beurten minder dan 's middags boekte de ervaren Amsterdammer zijn tweede zege. Het is opvallend, dat de oud-wereldkam pioen Pentaplon (in 1936 al) ondanks een geringe training niet aan kracht inboet en hij heeft het contact met de interna tionale top slechts verloren omdat som mige anderen zoveel sterker zijn gaan spelen. Zoals bijvoorbeeld Ceulemans, het Bel gische fenomeen startte tegen Hooglander slecht, maar toen hij materiaal en om geving eenmaal goed verkend had, brak hij door het ongewilde carotte van zijn tegenstander heën en bereikte hy door een sterke eindspurt toch nog een ruime winst. Veel beter ging het tegen Lorist, die machteloos moest toezien, hoe de Belg met „demonstratiestoten' na tien beur ten reeds op 19 stond. Dat tempo zakte wel iets, maar wat Ceulemans toen in de tuinzaal van Krasnapolsky liet zien, bracht de tribune meermalen m vervoe- "iCees van Oosterhout kreeg tengevolge van het spectaculaire spel van Ceulemans niet de aandacht die hij verdiende. Zo wel 's middags als 's avonds speelde hij gelijk met de wereldkampioen, die het grootste deel van de belangstelling weg zoog. Niettemin speelde de biljartfabri kant uitstekend en zijn overwinningen op Schmidt en Hooglander lieten aan duide lijkheid niets te wensen over. In de kwartfinale van een speciaal toernooi heren enkelspel by de tennis kampioenschappen van Nieuw Zuid Wales heeft de Nederlander Jan Hajer met 6—3, 6—3 gewonnen van de Australiër John Mcgregor. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM, 27 nov. Landskampioen DWS kampt met moeiiykheden. De tol van de zware Europa-cupduels, geteld bij de wekelijkse „niet voor de poes zijnde" competitiewedstrijden, moet nu betaald worden. Het is een verrekening, die vele Amsterdammers met angst en vrezen tegemoet zien. Wat moet het immers worden, nu Lenz en Geurtsen gehinderd worden door blessures, ter- wql buitenspeler Hollander in het twee de team van DWS is opgesteld, omdat zijn vorm de laatste weken nogal het een en ander te wensen overliet. Ja, wat gaat het worden? Een vraag, die op vele iipen brandt, temeer omdat het Sparta dit keer als tegenstander treft. Het wordt niet uitgesloten geacht dat Lenz en Geurtsen misschien toch nog tijdelijk hersteld zyn en dan doen ze tegen de Rotterdammers toch mee. Een en ander zal echter vanavond pas duidelpk wor den, wanneer DWS het elftal bekend maakt. Telstar gaat zondag naar Geleen om de strqd aan te binden met Fortuna '54. De Limburgers zyn op eigen grond sterk en veel perspectieven voor urnonde- naren zijn er dan ook niet. De opstel ling luidt: Stuy, Liptak. Pirovano, Hen- driksen, Alfthof en Brom. Voor de voor hoede wordt een keuze gemaakt uit Dikstaal, Van der Kuil, Daniels. Van Egmond, Kleef en Bakker. Vorige week schreven we in deze kolom men: Blauw-Wit ontmoet in Eiinkwijk een „kwade" tegenstander. En dat is ook gebleken. De eerste nederlaag van dit seizoen is een feit. Voor NEC, dat het komend weekend als gastheer van de Zebra's optreedt, allerminst een prettig vooruitzicht. Want de Nijmege- naren kunnen er nu immers meer nog dan ooit van verzekerd zijn, dat Biauw- tJwÏ. J nlet gemakkelijk nogmaals n maal om de tuin laat rï.®1?-. De Zebra's hebben wél de be schikking over Cor van der Gijp. De rfehfiiiÏJf vet Cr^ls Volfft uit: »ehar- righuizen. Koers, Van Gardingen, Mar- quitos, Oldenziel, Geestman, Kruin, Kruyer'* der G®P' VerhaS®n en De Volewijckerg ontvangen Excelsior. Zeer zeker een moeilijke tegenstander. Of de Rotterdammers het momenteel juist ?oed functionerende Voiewijckers zullen bedwingen, lijkt ons echter nau welijks geloofwaardig. De spelers zijn: Ruiter, Ellens, De Vries, Schaap, De Ruyter, Looijen, Raising, Boogaard, Schaft, Reuser en Kaspers. Volendam reist naar Willem 2. In welke formatie de wijdbroeken aantreden is VnipJL~°ment niet te zeSSen, omdat Volendam pas morgenochtend de op stelling openbaar maakt. Naliet succesvol duel met streekgenoot erJ er het kamP van F.C. zaanstreek ineens weer een uitbundige 111 het Isndelijke Friese plaatsje Heerenveen, waar F.C. Zaan streek zondag uitkomt, kan men er dan °°kvan overtuigd 2Ün> dat de Zaan- strekers het door hun enthousiasme, de fciYM? va?1 niet van plan is gemak kelijk te maken. Om min of meer hier van verzekerd te zyn, Is er geen wijzi ging aangebracht: Schouten, Molenaar, Smit, Paauwe, Van Veen, Kerssen De Jager, Parree, Groot, Ouderland' en clement. ZFC ontvangt met de nodige angst do tweede stichtingsclub, die by de aan vang van het seizoen werd opgericht, namelijk Spel. Cambuur. Ook de Leeu- waraenaren hebben het bewijs geleverd van voetbaIIen at' te weten. Zr c wacht een en ander maar rustig af met de volgende spelers als „stry- »ers lx. ^^e^er» MoIIenaar, Smit, G. Zwarthoed, Crok, D. Zwarthoed. Jonk, Wagentrever, Van Helvert, Couperus en Veerman. Haarlem trekt naar Arnhem. Naar Vites se, dat zo af en toe waarlijk tot heel knappe prestaties „mans" blijkt te zyn. De opstelling luidt: Van Heeswijk, Duwel, Maas, Dinkelberg, Berendregt, Clavan, Bons (of Vreeken), Peys, De Oude, Van den Berg en Jonker. Opval lend is, dat Steur Is gepasseerd door Van den Berg. De prestaties van EDO zijn de laatste weken van dien aard, dat de Haarlem mers het niet nodig achten om te wy- zigen. Tegen het sterke Wageningen komen de volgende spelers ln het veld: Amama, Disselköter, Berends, Wiertz, Koster, Van der Putten, Zoeteman, Koek, De Winter. Mul en Peters. In het elftal van RCH is een verande ring gekomen. Honout is vervangen door Wullems. Of deze wijziging de Haarlemmers in staat stelt de zege op AGOW te behalen, staat niet vast. De teamgeest en de vechtlust is echter groot. De opstelling van RCH luidt: Van der Schilden, Mussche, Wullems, Doesselaar, Van de Brink, Eeuwes, Hen driks, Nanai, Maslo, Engelenberg en Meyer. *1»™°* ziet de thuisontmoetlng tegen BW met angst tegemoet. Het moet immers de vertrouwde steun van Van der Straaten, de amateur, missen, die om personlyke redenen te kennen heeft gegeven niet meer in het eerste team te wensen opgesteld te worden. Zijn plaats wordt Ingenomen door Meycr. 't Gooi treedt aan met Jan Bakker, Schouten, Meyer, Van Wiggen, lump. H. Mynals, Van Wilpen, Van Berkel, De Jong, Brouwer en Jan den Lil.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 15