Verhoging van 5 pet Minimumloon van 110 gld Stichting van de Arbeid eens met dr. Veldkamp REM MOET ZATERDAG UIT DE LUCHT Gelijk spel Nederland- Engeland liever één dan drie missen op Kerstmis Wagen van prins - op weg naar stadion - ramt politie-auto Thuis best!9, TOON NIET BIJ STEM B Heer ernaWe gaan gewoon door Nederlanders roken er weer lustig op los Rustig weer SENAAT LAAT VERSTEK GAAN Geen stemming belastingivetten Prinses Margaret en lord Snowdon naar Amsterdam TARVOop 200 AUTO'S BETROKKEN BIJ KETTINGBOTSINGEN spiegel voor verliefder van alle leeftijden es- en Herenregemassen Uitkering ineens Goed geslanen DONDtRDAG 10 DECEMBER 1964 88sfe JAARGANG No. 31919 Het Nederlands elftal schreef gis teravond in het Olympisch Stadion te Amsterdam voetbalhistorie. In de jubileumwedstrijd ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan van de Koninklijke Nederlandse Voet bal Bond bestonden de Nederlan ders het om de sterk favoriet ge achte Engelsen te bedwingen. De leermeesters werden door hun leerlingen aan banden gelegd met 11. Coen Moulijn, de linksbuiten van de oranje-elf en maker van het enige Nederlandse doelpunt, krijgt een hand van prins Bern- hard. Meer over de wedstrijd op onze sportpagina. DEN HAAG, 10 dec. Er is nu toch een loonakkoord, zij het een nog niet officieel. De conces sies van Veldkamp zijn gisteren aanvaard in de vergaderingen van het overlegorgaan der drie vak centrales en in die van de geza menlijke werkgeversverbonden. Daarna hebben de beide voorzit ters van deze bijeenkomsten, ir. J. Bosma en drs. D. Roemers, ook voorzitters van de Stichting van de Arbeid, minister Veldkamp telefonisch ervan op de hoogte gebracht, dat beide partijen in de Stichting van de Arbeid zich ge heel kunnen verenigen met de loonaanwijzingen van de regering, zoals die nu zijn geworden. De rijksweg AmsterdamUtrecht leek gisteravond een slagveld: vele sportminnaars, die naar Amsterdam gingen om daar de voetbalwedstrijd NederlandEn geland te zienzagen hun avond bedorven door een groot aantal kettingbotsingen. In de tijd van enkele uren stond er voor tien duizenden guldens aan plaatschade in de bermen. AMSTERDAM, 10 dec. De jubileumwedstrijd van de 75-jarige KNVB in het Olympisch Stadion is indirect de oorzaak geworden van bijna tweehonderd botsingen op de rijkswegen van Den Haag en Utrecht naar Amsterdam. Bij 'n kettingbotsing bij Leidschendam is de 26-jarige mej. A. v. d. Spek uit Den Haag om het leven ge komen. Andere dodelijke ongeluk ken kwamen niet voor, maar de min of meer licht gewonden van deze ongekende verkeerschaos zijn niet te tellen. Ook prins Bernhard, die naar het Stadion onderweg was, raakte betrokken bij een ket tingbotsing in de Haarlemmer meer. !UREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM 'Ak Redactie 21544, Advertenties 21545 Biit°»nn.emen,en 20800 Postgiro 143480 j Bi k» °or Beverwijk: Zeestraat 50, tel. 24790 antoor en Red. IDmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 r®ctie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen tlr?ifm86,n hoofdredacteur: Albert Welling. J net hoofdredacteur: Paul Kropman. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter, hoogte Omroepers 20 cent per mm hoo .jte. De administratie behoudt zich het recht >ioot advertenties eventueel zonder opgaat van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 75 cent per week, 3,25 per maand, f 9,65 per kwartaal Voor klachten over de bezorging s avondl tussen 5.30 en 7 uur, telefoon 20800. TOCH LOONAKKOORD HAAG, 10 dec. Zaterdag 12 j®cember treden wettelijke bepalingen Werking, die het mogelijk maken dat Justitie onmiddellijk gaat optreden de REM. VaYaudaag is een algemene maatregel en bestuur verschenen, die de telegraaf- ÏW telefoonwet toepasselijk verklaart. W,e. wet verbiedt niet alleen de uit- best gen van de REM maar ook het der aan zelf van een bedrijfsklare zen- Stni', Iwee andere maatregelen van'be- hedo 201'gen ervoor, dat ook de bevoegd- Wat v? voor een justitieel optreden voor Word treft opsporing en inbeslagneming stelri n geregeld. De nu strafbaar ge- Mant uitzen<ün&en worden geacht Vj. te hebben binnen het rechtsgebied Ook ,?et kantongerecht te Amsterdam, den ambtsdaden van de justitie wor- T0vL geacht tot dat rechtsgebied te be- aidii et nemen van maatregelen is Van - gelegd in handen van de officier rin' Justitie te Amsterdam. Als opspo- tenS tenaren z«n aangewezen amb- ïen van de rijkspolitie. Deurwaarders bevn 6naren van de openbare macht die van zijn tot het ten uitvoer leggen r6p! ,rechterlijke uitspraken binnen het te T"sgebied van het kantongerecht tot ^nsterdam zullen ook bevoegd zijn inp.'j'Pb'eden op het REM-eiland. For- betekent dit alles dat de zender bedï9?ae zaterdag om 0.01 niet meer btn i nklaar mag zijn. Zaterdagmorgen aoht uur, de tijd waarop de REM Con,trs. de lucht ingaat, kan Nederland hao-li eren in hoeverre zij de wet heeft seieefd. wj, Twee belangrijke figuren in de „al-leiding, ir. Heerema en mr. Min- hebben zich gedistancieerd van houding van de heer Verolme, die j^Senover minister Scholten heeft ver- aard zich als loyaal burger te zul- bedragen. „Hij heeft het ons niet ge- 8d", aldus ir. Heerema, die verder j^Jbtirkte; „Wij staan in ons recht, dat jjj hen de beste buitenlandse deskun- ons verzekerd. Wij gaan gewoon Business as usual." Advertentie) (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 10 dec. Sinds sep tember is het Nederlandse volk weer stug aan het roken. Dat valt af te me ten aan de statistieken van de geld- omzetten in de detailhandel, die het Economisch Instituut voor het midden- en kleinbedrijf maandelijks publiceert. In september en oktober zijn de geldomzetten bij de sigarenwinkeliers naar verhouding hoog geweest. Ze wa ren rond 20 procent hoger dan in de zelfde maanden van vorig jaar. En dat, terwijl de geldomzetten van de eerste acht maanden van 1964 maar gemid deld vijf procent hoger waren dan in de eerste acht maanden van het jaar daarvoor. Hierin is een prijsverhoging verdisconteerd. De sigarenhandelaren zijn, zoals men begrijpen zal, teleur gesteld over de resultaten van 1964 als geheel. Tegelijk met de sigarenhandelaren zijn ook de drankslijters de donkere maanden ingegaan met een aanzienlij ke stijging van de omzet. In oktober steeg deze met 23 procent ten opzichte van de vorige maand. Wel moet men daarbij bedenken, dat er in oktober een weekeinde meer was dan normaal. iillliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiilllllllllHl Verwachting van donderdag- tot vrijdagavond, opgemaakt te 11.15 uur. Plaatselijke bewolking en geen re gen van betekenis meer. Hier en daar vorming van mist. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Koudere nacht, overdag dezelfde tem peraturen als vandaag of iets lagere. Vrijdag: zon: 8.3816.29 maan: 13.2223.42 (Van onze Haagse redactie) Van de brief van de regering zijn de volgende punten gewijzigd: De loonsverhoging van 4,7 pet. in de con tracten wordt nu 5 pet.; hel minimum loon wordt 110 in plaats van 108 a 109. De uitdrukking „Thans geen moge lijkheid tot verdere verruiming van de ondernemingsgewijze verscheidenheid in beloning aanwezig" wordt: „De bestaande mogelijkheden blijven gehandhaafd", een subtiel onderscheid, dat aanduidt, dat dr. Veldkamp ermee akkoord gaat, dat ook in gevallen waar ondernemingen nog niet gebruik heb ben gemaakt van bestaande mogelijk heden tot het geven van hogere Ionen dit volgend jaar alsnog mogen doen. Voorts worden aan de loonaanwij zingen twee punten toegevoegd; Over een half jaar komt er een uitke ring ineens voor alle werknemers. Hoe groot die zal zijn zal afhangen van de toestand van 's lands economie tegen die tjjd. De regering en de Stichting van de Arbeid zullen samen nagaan, hoe groot de uitkering moet worden op grond van de uitkomsten van het zesde half jaarlijkse rapport van de Sociaal-Eco nomische Raad. De vakhonden zijn van plan deze uitkering in de contracten voor 1966 op te nemen als vakantietoeslag. (Dit punt is in de plaats gekomen van dr. Veldkamps voorstel, na mei weer te gaan onderhandelen over een tussen tijdse loonsverhoging. De vakcentrales hebben dat afgewezen, omdat zij daar voor geen tijd hebben). Tegelijk met de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting op 1 juli wordt de kinderbijslag voor de grote gezinnen verhoogd. Men denkt hierbij aan een bedrag van vijftien cent tot een kwartje per dag vanaf het vierde kind. Dr. Veldkamp, zo werd hier vanmor gen verwacht, zal nu een aanhangsel opstellen aan de brief van vorige week. Hij zal de brief vervolgens niet alleen naar de Tweede Kamer, maar ook naar de Stichting van de Arbeid sturen. Het wachten is dan op een formele be aming door de Stichting. Het is dui delijk, dat de Stichting zich geheel ak koord zal verklaren met de vernieuwde uitgangspunten. Dit betekent, dat ook de vakcentrales op basis van deze uit gangspunten volgend jaar de CAO'S zul len toetsen. Dr. Veldkamp moet ook nog een keuze maken tussen de drie mogelijkheden die hij in de brief noemt, waarop de loons verhoging van vijf procent volgend jaa-r tot stand moet komen. Verwacht wordt, dat hij zal kiezen voor onderhandelingen in de bedrijfstakken en dus niet een algemene loonronde van vijf procent zal voorschrijven. Wel zal er per 1 januari minstens een loonronde komen van 1,5 procent om de verhoging van de AOW- premie te compenseren. Zonder deze loonronde zouden de lonen per 1 januari automatisch achteruit gaan. De griffie van de Tweede Kamer ver wachtte vandaag de brief en het aan hangsel. Na ontvangst zou de brief van avond de Kamerleden in druk worden toegezonden en worden gepubliceerd. (Van onze Haagse redactie DEN HAAG, 10 dec. De nieuwe wet ten op de loonbelasting, de inkomsten belasting en de vermogensbelasting, die deel uitmaken van de algemene herzie ning van de belastingwetgeving, zijn gis teren in de Eerste Kamer wel afgehan deld, maar de stemming daarover werd op voorstel van de voorzitter, mr. Jonk man, uitgesteld, kennelijk omdat het voor stemming vereiste aantal sena toren niet aanwezig was. Eveneens werd uitgesteld de stem ming over een motie, ingediend door dr. F. L. Polak (PvdA) en medeonder- tekend door de liberaal De Wilde, de KVP-er Terwmdt en de socialisten Troostwijk en Van Wingerden. Aanleiding tot de motie waren ernsti ge bezwaren tegen een artikel van de wet op de inkomstenbelasting, welke ar tikel bewerkt, dat de inkomstenbelas ting-claim, die de fiscus heeft op zware aandelen (aandelen met vele stille re serves) niet te loor gaat als deze aan delen worden ingebracht in bijvoorbeeld een beleggingsmaatschappij en de be lastingplichtige in de plaats van zware aandelen lichte aandelen krijgt. Dit is van belang voor de uitdeling van agio- bonussen uit agio, dat bij een fusie zou ontstaan. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 10 dec. Prinses Margaret en haar echtgenoot Lord Snowdon zullen in mei een bezoek bren gen aan Amsterdam. Prinses Margaret zal in de hoofdstad de Britse Week openen, die daar van 15 tot 23 mei zal worden gehouden. De plechtigheid zal op 14 mei plaatsvinden in de grote congreszaal van het RAI-gebouw. (Advertentie) ROERMOND, 10 dec. Het li turgisch ebntrum van het bis dom Roermond heeft er bjj de paroehiegeestelijkheid op aange drongen met Kerstmis niet zoals gebruikelijk drie missen achter elkaar op te dragen, maar te vol staan met één waardige eucharistieviering. Het Centrum is van mening dat dit uit het Hei lige Land stammende gebruik niet meer zinvol is. De twee laat ste H. Missen zijn in veel paro chies niet meer dan gelegenhe den om Kerstliederen te zingen en te communiceren, aldus het Centrum. In de bisdommen Haar lem en Rotterdam heeft de com missie voor de liturgie niet een dergelijk advies gegeven, hoewel men ook hier van mening is dat het drie H. Missen-systeem zoals het nu wordt gehanteerd litur gisch gezien niet juist is. In vroeger eeuwen werd de nachtmis in een andere kerk op gedragen dan de dageraadsmis en de laatste zogenaamde her dersmis werd in weer een ande re kerk gecelebreerd. Het zijn dus H. Missen voor verschillende plaatsen en ook voor verschillen de momenten van de dag. In de praktijk komt het er op neer dat ze achter elkaar in één kerk worden opgedragen. In de loop der jaren heeft dit zich als „nor maal" vastgezet. Velen denken nog steeds dat het een verplich ting voor de priester is om drie H. Missen achtereen op te dra gen en voor de gelovigen om ze alle drie bij te wonen. Dit is niet het geval. „Hier en daar," zo deelde ons een lid van de liturgische com missie van het bisdom Rotterdam mee, „wordt reeds één H. Mis opgedragen en de tijd daarna ge vuld met een soort dienst, waarin lezingen gehouden en liede ren gezongen worden." Hij zei dat met de traditie van de drie H. Missen niet zo drastisch gebro ken kan worden. „Er zijn paro chies waar het de mensen veel pijn zou doen. Maar zo kan het eigenlijk niet. In de toekomst wor den de twee laatste Missen ze ker weggelaten, maar het is moei lijk te zeggen wanneer dit ge beurt. Liever willen we één mooie eucharistieviering te hebben en daarna niets meer dan deze tra ditionele opeenvolging, die geen zin heeft." (Van een onzer verslaggevers) Zijn wagen, bestuurd door zijn chauf fer de heer L. Koedam, reed op een wagen van de rijkspolitie, waarvan de bestuurder afremde om assistentie te AMSTERDAM10 dec. Onder de vele auto's die gisteravond op de toevoerwegen naar Amsterdam bij kettingbotsingen betrokken raakten, waren ook twee wagens van de heren volleyballers van het Utrechtse SOS. De gladde rijks leeg UtrechtAmsterdam maakte remmen zeer moeilijk, waardoor de auto's van Johan van Doorn en Jan Brakkee met elkaa-, in aan raking kwamen nadat ook reeds vele voorgangers bij tientallen op elkaar waren gereden. Enige spe lers van SOS liepen lichte ver wondingen op, die in de oude RAI (sporthal Zuid) door de EHBO wer den behandeld. Scheidsrechter Ba tavier uit Amersfoort achtte het terecht onverantwoordelijk onder deze omstandigheden te spelen en stuurde de Utrechters na een ster ke kop koffie weer naar huis. DUS IK. BRUTAAL T MAAR HEB yFJ ALS De BEUL 1 UB GEHOORD (RS PJSPS PS) DIB FEEKS! J van JOU HEM r JONGEMAN IK HEB ER GENOEG VAN. V/LL (Van onze correspondent) EINDHOVEN, 10 dec. Woensdag avond heeft Toon Hermans de derde voorstelling Van zijn One Man-Show in de Eindhovense Schouwburg na reeds wen minuten moeten staken. De gehele deg had hij al last gehad van een opko- ir'en, keelontsteking. Er was een dok ter bij geweest en hij had peniciline ge nomen, maar zijn toestand verbeterde niet. Hoewel zijn arts hem het optre de" ontried, wilde Toon het publiek niet teleurstellen. Hjj verzocht de direc teur B. Ullings het publiek van zijn con ditie op de hoogte te stellen. „Want, zri hij: „Als ik het zelf zeg gaan zu toch maar lachen." Bjj zijn entree werd hij door het pu bliek met eei ovationeel applaus De- groet, doch reeds bjj het openingshehje „Al giet het pijpestelen opmiin swooien hoed" bleek dat h}j nauwelijks bp stem was. Heldhaftig probeerde hij het nog eens, doch het publiek wilde hem niet for ceren Er kwamen opmei kingen uit de, zaai als: „Niet doen Toon. Ga nu maar lekker naar huis. Gauw onder de wol.' Wat zullen we nu doen," zei Toon. Spontaan stelde hij voor om voor allen die nu een plaats hadden 'eroverd in de uitverkochte zaal (900 zitplaatsen) la ter in het seizoen een speciale avond te „uilen geven. Het publiek dankte hem met een enthousiast applaus dat langer duurde dan bij de normale voorstellin- :en Om half negen was de Schouwburg fee* gaar, verlenen bij een andere botsing. In de auto van de prins zaten ook zijn adjudant, kolonel Geertsema en een per soonlijke vriend, de heer Gerritsen uit Wassenaar. Alleen de laatste liep bjj het ongeval enige hoofdwonden op en moest zich in een Amsterdams zieken huis laten behandelen. De prins, kolo nel Geertsema en de chauffeur kwamen met de schrik vrij. Beide auto's wer den zwaar beschadigd. Handenvol werk kregen de mannen van de rijkspolitie te verzetten op de weg Utrecht-Amsterdam. Tussen de af rit naar Breukelen en de spoorweg overgang bij Loenersloot vlogen daar in een uur tijds meer dan honderd auto's op elkaar. De politie is van mening, dat de haast om naar het stadion te komen de voornaamste oorzaak van de ongelukken is. De weg was enigszins glad door de regen en men hield on voldoende afstand. Gelukkig is geen van de aangereden auto's door de mid denberm geschoten. De meeste bleven daar in de drassige grond steken. Enke le auto's kwamen in de weilanden naast de weg terecht. In een oogwenk had zich een file van zeker tien kilo meter gevormd. De automobilisten moesten omzichtig tussen de links en rechts verspreid liggende autowrakken door laveren. Het heeft uren geduurd voor de gestrande wagens waren opge ruimd. Alleen al op de weg Utrecht- Arnsterdam werd voor enige tonnen schade aangericht. In de pauze van de wedstrijd Nederland-Engeland hee" politie de automobilisten op net hart gebonden toch vooral rustig naar huis te rjjden en voldoende afstand te bewa ren. De vertraging die prins Bernhard on dervond floor de botsing, heeft enige verontrusting teweeg gebracht onder de officials in het Olympisch Stadion De nrins zou voor de wedstrijd de spo.crs aan zich (aten voorstellen. Toen hij om tien over acht nog niet was verschenen heeft raer enigszins spijtig het start sein gegeven Vlak voor het einde van de eerste helft arriveerde de Pr"1® in het stadion. Een automobilist de heer Grootegoed uit Bloemendaal. die ook op weg was naar hef stadion, had hem een lift aangeboden. Prins Bernhard heeft vannacht goed geslapen en voelt zich volkomen wel. Hetzelfde kan worden gezegd van zijn adjudant kolonel C. G. Geertsema en van de chauffeur, de heer Koedam. De vriend van de prins, de heer J. Teengs-Gerritsen uit Wassenaar, verte genwoordiger van de Lockheedfabrie- kpn, is vannacht na in het Wilheimina- gasthuis in Amsterdam behandeld te zijn, op zjjn verzoek per ambulance overgebracht naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden. Hij heeft een lichte hersenschudding opgelopen en aan de linkerkant van het hoofd een grote snijwond. Verder klaagt hij over een pijnlijk gevoel in de hekken- streek. Vanmorgen wordt hij aan een röntgenonderzoek onderworpen Van het resultaat daarvan zal het afhangen of hij m het ziekenhuis moet blijven of naar zijn woning in Wassenaar kan wor den overgebracht om daar enige weker rust te nemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 1