Coen Moulijn: Ik schrok er zelf van KNVB regelt nu ook al de vreugde Bouwmeester was na Coens treffer pijn aan z'n teen helemaal vergeten.... Dit was het doelpunt.... Griekenland vecht zich naar 2-0 zege op Wales Nederlandse dames- turnploeg tegen West-Duitsland Drie man Paniek Zwakke plekken Cliché VERMOUTH Veraefen Getrotseerd DONDERDAG 10 DECEMBER 1964 Coen Moulijn vierde op werkelijk magistrale wijze zijn rentree in het Nederlands elftal. Het scheelde maar weinig of de Rotterdamse links buiten was matchwinner geworden. Hier ziet u hèt schotpdat Neder- and enkele minuten deed denken dat het de wedstrijd tegen Engeland iad gewonnen en dat doelman Waiters zijn leven lang niet meer zal vergeten. ^Amsterdam, to dec. Eén Halen en schieten leken één h reef voetbalhistorie. Coen °ulijn zei later: „Ik ben er zelf I geland vóór tijd naast Oranje. Hij deed dit tenslotte nog op de hem typerende manier. Heel koelbloe dig, ijskoud knalde hij vanuit een moeilijke hoek raak, Engeland kon rustig slapen. 9,1 ^schrokken Alf Ramsey, de 45-jarige mana- van het Engelse team, boog ^etn°edig z'n hoofd. „Als", zo ver- q aarde hij later bits en streng, „als die bikkelharde Engelse Mentaliteit zou hebben opge- hadden wij een smadelijke 6rlaag geleden." Dat was niet j0ji ^6Val. „Het leek wel of m'n door die onverwachte y -'Prong in paniek raakten," zei t)e ra*ende (tijdelijke) bondscoach 'e Neville. „En dat is het laat- u Je Je tegen Engelse profs Permitteren." *hrny Greaves, Albions veel streriD uen, niettemin uiterst nuch- ®°a' §etter, wiste 'smaad en er- *s resoluut uit. Hij bracht En- Kortom Nederlands topvoetbal- Iers waren gelijkwaardig aan hun Engelse cóllega's. Telt men daarbij op dat een glanzende Moulijn voor twee telt, dat Pieters Graafland met schitterende saves voorbeeldig ingreep, dan is het begrijpelijk, dat dit resultaat uit de bus rolde. Be grijpelijk temeer daar de „geest" van Neville's briljante „pep" een hecht en constructief geheel smeedde. Een elftal waarmee wij, afgezien van een kleine ingreep, elke tegenstander zonder angst in de ogen kunnen blikken. Want de Nederlandse leeuw heeft klauwen weer Nederlandse leeuw HEEFT WEER KLAUWEN Jimmy Greaves redt op Eddie Pieters Graafland, de doelman van het Nederlands elf tul, had gisteravond zijn konijn weer op de oude vertrouwde plaats in het doel gehangen. Ondanks dat de nationale doelman het ophangen van zo'n gelukskonijn in het doel maar onzin vindt, bekeek hij na de'wedstrijd het „dier toch met geheel andere ogen. Eddie werd immers maar een maal gepasseerd en dat mag tegen de Engelsen toch wel iets bijzonders worden genoemd. aatste moment Engelands 1-1 (door Frans Nypels) fc°nde was tenslotte voldoende. °en Moulijn, Rotterdams veraf- voetbaltalent, maakte een be ding alsof hij de bal naar de k" z a linkerzijde opgerukte nfeester wilde spelen. Géén cbe van 'n seconde later volgde 11 Sprintexplosie; op een wijze ^fvan tot op heden slechts ^°en Moulijn het geheim weet. De gleed naar z'n rechterwreef. °eiende beweging: 10. Oranje (jtl En als Pummy Bergholtz, in z'n Feflen- oordvorm, de rechtervleugel voor z'n rekening had genomen? Oranje, de laatste jaren nog nimmer zo fel bejubeld door bijna 60.000 kou en regen trotserende liefhebbers, boekte gis. teren twee opmerkelijke successen. 1. Het steeg, internationaal bezien, in marktwaarde. 2. Het heroverde de sympathie van het voetballegioen. Want het door Denis Neville kundig ge- inspireerde Nederlandse Elftal speelde in Amsterdams Olympisch Stadion een voortreffelijke wedstrijd. De duidelijk te leurgestelde en geschrokken Engelse coach, Ramsey, gaf dit ruiterlijk toe. Hij tekende echter aan, dat zijn pupillen min. der gaaf acteerden dan gewoonlijk. Dit laatste houdt ongetwijfeld in, dat Alf Ramsey, in Londen aangekomen, opnieuw verwoed zal experimenteren. Dat heeft z'n voor- en nadelen. De Engelse profs, bikkelharde, bijzonder snelle atleten, stuk voor stuk ook gave meesters in tech nisch opzicht, vormden gisteren géén een heid. „Wat wil je ook," aldus bazuinde Denis Neville, alweer als heer gekleed, klaar om het banket met zijn aanwezig heid luister bij te zetten, „als je in minder dan twee jaar tijds zo'n 34 spelers „ver bruikt." Was Moulijn (,,ze vingen me steeds met drie man op Oranje's grootste ster, bij Engeland excelleerde de om zijn capaci teiten gevreesde Bobby Charlton. Hij wervelde keer op keer door Oranje's ijzeren veste, maar werkelijke kansen kreeg hij toch bijna niet voorgeschoteld. Z'n passes werden heel dikwijls gemak kelijk onderschept. Door een in topvorm draaiende, niet door zenuwen geplaagde debutant Flinkevleugel, door 'n uitste kend ingrijpende Schrijvers en niet op de allerlaatste plaats door de secuur en kun dig werkende Israël. Mét Cor Veldhoen vormde dit kwartet de muur waartegen Engelands koningsschutter Greaves dik wijls gelanceerd door de stuwende' Mul- lery en Venables (dé man die het doel punt van Greaves voorbereidde) zich te pletter liep. Als Ramsey goed heeft gekeken, zal hij mét ons ontdekt hebben, dat Oranje op dit punt hoger reikte. Het Nederlands Elftal groeide, na een wat zwakke start, tot een superieure eenheid. Natuurlijk waren er zwakke pjekken, maar naar onze mening hoeft Denis Neville zich daarover geen zorgen te maken. 1 Zwak bijvoorbeeld noemen wij het derde optreden van Heracles' meester- schutter Hennie van Nee. Hij kwam ge woon klasse tekort. Hij miste het inzicht om gelijkwaardig aan Moulijn, Bouw meester én Nuninga mee te bouwen in de aanval. Hij begreep soms geen snars van de geraffineerde combinaties van de excellerende linkervleugel Moulijn— Bouwmeester. „Het is moeilijk om je aan hun spel op te trekken," verklaarde Van Nee met een spoor van teleurstelling op z'n gezicht. „Je weet niet precies wat ze van je verlangen." Maar als op deze plaats nu eens 'n Nuninga had gestaan? Oranje had in het midden ook al twee uitblinkers: Piet Fransen (linkshalf) en Bennie Muller (rechtshalf). Zwoegers, pendelend van voor naar achter, die naasi hun afwerende taak opbouwend bergen verzetten. En het dikwijls voorkomende euvel van slecht plaatsen zagen wij zel den of nooit. Muller en Fransen (na de rust door Neville op rechts geplaatst om Van Nee enige vertrouwde noordelijke steun te verlenen) smoorden menige Engelse aanval reeds in de kiem. Het kon dan gebeuren dat Engelands meesters ge groepeerd terugtrokken (met acht man) en Coen Moulijn mét Bouwmeester of Nuninga paniek konden zaaien in Enge lands afweer. Het omgekeerde kwam na tuurlijk eveneens voor. Vooral tijdens Engelands wanhoopsoffensief. Maar nu was er geen Oranje, dat met de rug tegen de muur, met alle toegestane middelen naar de noodrem reikte Volgens Denis Neville kwam de ge lijkmaker van de Engelsen tot stand, omdat de Nederlandse semiprofs nog niet zo mentaal gehard zijn als de En gelsen. „De Nederlanders kunnen de weelde van een voorsprong nog niet verdragen," zo zei de tijdelijke bonds coach. Greaves doelpuntte immers in een periode, waarin de aandacht van de Nederlanders zienderogen verslapte. De Engelsen verklaarden na de wed strijd, edat zij vooral respect hadden voor de Nederlandse verdediging. Dat die achterhoede zeer hecht was bewijst wel deze foto. Niet minder dan vijf Nederlanders, namelijk v.l.n.r.: Daan Schrijvers, Bennie Muller, Flinkevleu gel, Franssen en Frans Bouwmeester braken de solorun af van één Engels man, de midvoor AVignall. ATHENE, 10 dec. Griekenland heeft vandaag in Athene jnet 20 van Wa les gewonnen in een voorwedstrijd der wereldkampioenschappen. De ruststand was 1—0 in Grieks voordeel. Het was van begin tot eind een ru we wedstrijd en de politie moest twee maal in actie komen om te verhinde ren dat de spelers met elkaar slaags zouden geraken. Negen spelers moes ten langs de lijn worden opgelapt. Na de wedstrijd was het echter pais en vree. De spelers gingen arm-in-arm het veld af. Verscheidene shirts werden als soevenir uitgewisseld. De 20.000 toe schouwers juichten beide partijen toe. De return wedstrijd wordt in maart te Cardiff gespeeld. Groepspartners van Griekenland en Wales zijn Denemar ken en Rusland. HAAG, 10 dec. Het Nederland se damesturnteam. dat zaterdagmiddag in Hengelo tegen West-Duitsland uit komt, is in vergelijking met de ploeg, die veertien dagen geleden van Frank rijk won, niet gewijzigd. De volgende zes turnsters zullen de Nederlandse kleuren verdedigen: Willy Gielen (Atilla, Amersfoort), Jannie Vier- stra, Grietje van Essen beiden Quick Huizum), Thea Belmer (KDO Amster dam), Ria Rietveld (Hercules), Bodegra ven) en Nel van Bekkum (De Halter Alkmaar) De Duitse ruiter Hans Guenther Wink ler, die aan het internationale concours hippique in Zuidlaren op 10. 11 en 12 december, zou deelnemen, is verhinderd. Hij zal het komende weekeinde tezamen met de andere olympische deelnemers door de Duitse bondspresident Lübke in Bonn worden ontvangen en gehuldigd. De Nederlandse wandelsportbond zal zaterdag 12 december a.s. in het Oranje hotel in Den Bosch een buitengewone al gemene ledenvergadering beleggen. Een en ander in verband met de komende jaarvergadering waarop een voorstel tot bestuurswijziging naar voren zal komen. illnu AMSTERDAM, 10 dec. De KNVB wordt oud. Zelfs spontane vreugde mag nu al niet meer „heet van de naald" worden opgetekend. De ko ningin der aarde kreeg gisteravond de Oranje-helden pas te zien, nadat alle sporen van emotie, tezamen met de klonten modder en slierten zweet, met een pijnlijke nauwgezet heid waren weggewist. Dat is een trieste zaak, KNVB. Want niets is zo mateloos ontroerend als die blij de lach, die glinsterende vreugde traan, die nauwelijks verborgen snik als de jongens loskomen na een fijne wedstrijd, die voor hun 't leven is. Waarom mag het Neder landse publiek niet delen in 't ecla tante succes van zijn bejubelde helden. Waarom niet, juist nu tien duizenden zich bij de radio moesten verbijten bij een „beeldloos" ver slag. Ach, jade KNVB is een bond van wijze mannen, zij zal het wel bij het juiste eind hebben. Maaro, hoe akelig kalm waren de Engeland-bedwingers al weer geworden, toen eindelijk „het ijze ren gordijn" van het Olympische stadion werd weggetrokken en de naamloze nieuwsgierigen als een horde hongerige wolven de weg naar de kleedkamer vonden. Na tuurlijk snelde iedereen meteen naar Coen Moulijn, de fel benijde en luid bezongen maestro. Maar Coen hoe kon het ook anders was na zo lang wachten al uit de sfeer van zijn schitterende triomf Hij zei ontnuchterend, ja haast ont stellend kil: „Het was wel leuk" O wat een koude douche was dat Voor ons geestesoog doemde weer dat beeld op van die bijna 60.000 wild geworden Hollanders, van die oceaan van opspringende mensen die dolzinnig blij waren, toen Coen uitgerekend met dat rechterbeen het trotse Albion in een afschu welijke nachtmerrie stortte. We hadden later in de dan nog niet van stoom verstikte kleedkamer d vreugde willen proeven van die moegéstredenzielsgelukkige Coen tje, van die Moulijn, die net het „veld van eer" had verlaten maar dat ging niet door. Het „ijze ren gordijn" was lange tijd een grauw obstakel, de stromen var vreugde vloeiden al weg, voordo' er een pen in beweging kwam Advertentie CINZANO Ook Denis Neville, de coach, on der wie Oranje plotseling weer suc cessen boekt, had na de schrijnende „spertijd" niet veel meer over dan deze cliché-reactie: „Ik heb van dit resultaat wel gedroomd, maar ik had het niet verwacht". Hup hup, laat de leeuw niet in zijn hem- pie staan, geen woorden maar da den leve Feijenoord één. Het wa ren kreten, die bij deze uitspraken ineens zo inhoudloos leken. Maar bonjour tristesse. Er waren gelukkig ook fijne geluiden. Mou lijn kleurde weer een beetje bij toen de journalisten maar bleven aandringen op persoonlijke in drukken". „Ja, ik heb het echt naar mijn zin gehad", zei hij dan einde lijk. „en van dat doelpunt daar droom ik vast en zeker van". In een andere hoek vande kleedkamer kwam Piet Fransen los Hij noemde het geweldig, dat Nederland zomaar een gelijk spel had veroverd. Hij "V "ond, dat de jongens tezamen een fijne ploeg vormeh. Klaas Nuninga. die over zijn taak als rechtsbuiten nogal had ingezetenvond het ach teraf erg meegevallen. „Er was een heerlijke sfeer", zei hij. Ook Denis Neville liet tenslotte zijn hart spre ken.„Dit was toch wel een prach tig jubileumcadeau voor de KNVB", grijnsde hij. „Een gelijk spel op de Engelsen, stel je voor". De bonds coach toonde zich enthousiast over Moulijn. „Wat die jongen de laatste tijd bezielt, ik weet het niet, maar moet je hem een sliding zien uit voeren. het is gewoonweg gewel- .dig". Over Flinkevleugel, de debu tant, was Neville best te spreken. Hij heeft zich een goed verdediger getoond". vond hij. „daar zit toe komst in". Bouwmeester had. aldus Oranjes coach, alle reden tot te vredenheid gegeven. Hoe blij Frans na het doelpunt van zijn clubgenoot Coen wel was. Wist Neville treffend te vertellen. Bouwmeester had in de tweede helft bij mij langs de lijn lopen klagen over een teen, die naar hij dacht, uit de kom was ge schoten. Maar na die grandioze treffer, aldus een glunderende Ne ville, heb ik Fransje Bouwmeester helemaal niet meer gezien. Hij was al zijn pijn van pure vreugde ver neten VreugdeNeen. die heerste er bij de Engelsen beslist niet. Alf Ram sey, de Britse coach, mocht na af loop nou wel zeggen, dat hij on danks alles niet ontevreden was. maar zijn gelaatsuitdrukking stond toch allesbehalve op „mooi weer". Dat is trouwens begrijpelijk ook', want na de Belgen (die enkele we ken geleden op Wembley een 22 uit het vuur sleepten) 'hebben nu ook de voetballers uit dat kleine Holland Engelands eens zo ver maarde maestro's getrotseerd. En hoe! MICHEL VAN GILS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 9