DUIDELIJKE TAAL IN BROCHURE Stimulerende invloed op noordelijke randstad iiiiiiii Alle bromfietsers moeten per 1 jan verzekerd zijn E. J. M. Kolfschoten blijft voorzitter van de L.T.B. Samenvatting GELD VOOR KEHHEDY-BIBIIOTHEEK STRIJD OM T.H. WOENSDAGAVOND OP DE TVPsychok Uitwerking loonakkoord roos? FEIULD TRfllTAL Duitse lotto A'damse kerkbesturen willen meer openheid financiën van bisdom m Voorlopig geen ^oger collegegeld Bondraadsvergadering in Haarlem Schappen zonder nut moeten weg Na „aanslag" kerkenbouwfonds VJ Zonder verplichte W.A. risico groot 8"* Centrale ligging Goede contacten Huisvesting Staatssecretaris Het exoerlment Rapport op komst Langs de Amstel DINSDAG 15 DECEMBER 1964 Medèmblik Pen-en Reactorcentrum) Enkhuizen Hoorn Alkmaar O <erwaarc Krommenie o ©Wijde Worm Beverwij Zaandam 'Jmuiden ^or^kanÖQ ^Haarlem O Amshelveenii Hillegom Aalsmeer Bussum O Plannen en suggesties voor vestiging van de 4eTH. ;==>Wegen o km 10 Op deze kaart staan met een sterretje aangegeven de gegadigden voor de vierde Technische Hogeschool (in Noord-Holland te vestigen) HAARLEM, 15 dec. „Het is wel duidelijk, dat de technische hogeschool gevestigd zal worden in het gebied tussen de Amster damse en Haarlemse bevolkings agglomeraties. De beste vesti gingsplaats is daarom de Zuider polder (in Haarlem) en een aan grenzend gebied in de Haarlem mermeer, gelegen aan de oostelijke rand van Haarlem en 8 km van de westelijke rand van Amster dam". Dat is de beslissende con clusie van de in Haarlem geves tigde Stichting Technisch Hoger Onderwijs voor Noord-Holland, die in een typografisch fraai verzorg de brochure haar standpunt be paalt ten aanzien van de vesti gingsplaats van de Vierde Tech nische Hogeschool. Ter verdere si tuering diene, dat de Zuiderpol der in het noorden begrensd wordt door de weg Haarlem-Amsterdam en in het zuiden door de Schiphol- weg, welke de verbinding zal vor men tussen Haarlem en Rijksweg nr. 6 (Alkmaar - Velsertunnel - Schiphol). Haarlemmermeer ligt ten zuiden van de Schipholweg en ten oosten van de Ringvaart. Elders in onze courant kan men lezen, dat de Alkmaarse commissie met betrekking tot de vestigingsplaats van de vierde technische hogeschool vandaag een uitvoerig rapport heeft aangeboden aan minis ter Bot. Vandaag ook heeft de Stichting Technisch Hoger On derwijs voor Noord-Holland een brochure vrij gegeven, waarin aan de hand van tal van argumen ten gepleit wordt voor Haarlem als de plaats van vestiging voor de nieuwe hogeschool. In bij gaand artikel vindt de lezer een samenvating van de belang rijkste argumenten uit de bra- chure. De uit China afkomstige architect Ieoh Ming-pei ontwierp de bouw plannen voor een Kennedy-bïbliotheek, ter nagedachtenis aan de vermoorde Amerikaanse president. Tijdens een persconferentie in New York vertélde hij er het een en ander over. Mevrouw Kennedy kon meedelen, dat er reeds tien miljoen dollar voor de stichting is bijeengebracht. wassen met Haarlem ideaal voor vierde Technische Hogeschool onze (Van haag, verkeersredacteur) 15 dec. - Alle brom- van van nIb?6'® van Nederland moeten bén ^Saar een VV A- verzekering heb- on,:' AIet ingang van 1 januari zal net k)iTrzekerd rijden met een bromfiets boP,Tn «orden bestraft met een geld- kon, van duizend gulden. Ais bij- tiog enc'e straf kan de overtreder óók Zena66" verplichte storting van driedui- t°fV gulden in het Waarborgfonds Mo skeer boven het hoofd hangen. -ls heel erg moeilijk om na te op V. m hoeverre brommend Nederland ton,?11 ogenblik al verzekerd is. Dit v6'.u> omdat niemand precies weet, hoe de* bromfietsen er in Nederland rjj- W, en omdat niemand precies weet, bromfietsers zich bij de meer die ;0r|derd verzekeringsmaatschappijen hehh ons land vertegenwoordigd zijn, °en opgegeven. heY°'r?n bebben gebruik gemaakt 1 okt unbod' zich al met mgang dit °ber te laten verzekeren, waarbij infia^Voordeeltje" gold, dat eerst met te van 1 januari premie behoefde borden betaald. gromar bet staat vast, dat nog een bi-omc aa-ntal vooral Jeugdige Wa sers °P dit ogenblik nog geen Hét.v?rzekering heeft aangevraagd. he6rnVSIC0 dat de bromfietser op zich Verifi', door na 1 januari a.s. zonder gaan - e W.A.-verzekering op stap te tijden ls gróót. Wordt hij niet betrapt de mS. een controle, dan zal hij bij mafste aanrijding terstond door de Zesid vallen, hetgeen hem, zoals ge- di® ."aast de schade aan derden een, tl zelf moet betalen óók nog Oplevlr" lx>ete van duizend gulden kan ^Alie bromfietsers zijn nu eenmaal Va„ ngevolge de uitvoeringsbepalingen Ver' de Wet Aansprakelijkheids- Plicht ing Motorrijtuigen, ver vel" een wettelijke aansprakelijkheids- ekering te sluiten met een verzeke- (Van onze verslaggever) Van q^RDAM, 15 dec. De minister aan a en W. heeft in een schrijven devest'6 j Nederlandse Studenten Raad Voon dat hij „voorshands niet °at\v^ens 's indiening van het wets- gcg„, JT1 dat de verdubbeling der colle- le .''oogt, te bevorderen". Mr. Uit"0Tgi in zijn brief aan de studenten lot zjj? welke (financiële) redenen hij Op, aanvankelijk plan gekomen was. Ie n.eww toch zijn begroting sluitend 'faken, zo verklaart hij verder, be- 1 V v.l IV1 tl tl J. 1 IA i| V v 1 AA tl, At v oeve' zich thans nader over alterna- °Plossingen. ringsdekking van minimaal 250.000 gul den per gebeurtenis. De kosten van een dergelijke verzd» kering zullen in de meeste gevallen volgens de tarieven, die door vijf ermegentig procent van de assura deuren worden aangehouden 18 gul den per jaar bedragen, vermeerderd met 5 gulden voor de buitenland-dek king, de z.g. „groene kaart". De bromfietsers hebben dan een eigen risico van -5 gulden per geval (schade aan de eigen bromfiets of diefstal). Aan de slachtoffers, die door de schuld van de bromfietser schade hebben leden, zal de schade gehéél worden goed. De bromfietsers van Nederland heb ben nog royaal twee weken om zich W A. te verzekeren. Wie zich daarna nog niet aan deze wettelijke verplich ting heeft gestoord, wacht niet alleen het risico van een forse bekeuring, maar ook van een schade-claim die het le vensgeluk voor vele jaren zal kunnen vergallen Speciaal de ouders dienen hun brommende jongens erop te wijzen, dat het bromfiets rijden zonder W.A.- verzekering met ingang van 1 januari verboden is. ge- ver- Ofschoon nog niet vaststaat, hoeveel terrein er nodig zal zijn voor de Hoge school, kan met zekerheid gezegd wor den, dat de gewenste oppervlakte door Haarlem in samenwerking met Haar lemmermeer „geleverd" kan worden voor de 2000 studenten, die aan de 4e T.H. worden verwacht. Ter vergelijking kan dienen, dat de T.H. in Eindhoven voor ongeveer 2200 studenten 85 HA ter beschikking heeft zonder verdere uit breidingsmogelijkheden en dat de T.H. in Delft tot 7000 studenten groeide op een gebied van 100 HA. De T.H. in Twente heeft inclusief het campuster rein 135 HA voor ongeveer 2000 stu denten. Dat terrein kan worden uitge breid. De Zuiderpolder in Haarlem is ongeveer 60 HA groot en in de Haar lemmermeer zal een gebied van gelijke grootte gevonden kunnen worden. Uit verschillende studies is geble ken, dat de 30 km-gren- rond de ves tigingsplaats van universiteit of hoge school een bijzondere betekenis heeft. Binnen deze grens is de stimulerende invloed van de universiteit of hoge school duidelijk waarneembaar, daar buiten nauwelijks. Daaruit blijkt dan, dat van een technische hogeschool tussen Haarlem en Amsterdam een stimulerende invloed zou uitgaan op de gehele noordelijke randstad, wel ke onder meer omvat Amsterdam, de Zaanstreek, Alkmaar, het IJmond- gebied (Velsen, Beverwijk, Heems kerk), Haarlem en omgeving, Haar lemmermeer en Amstelveen. Aan de hand van reistabellen komt men m de brochure tot de conclusie, dat Haarlem op de verschillende reis afstanden gunstig is gelegen. Overigens is het niet uitgesloten, dat anderen op grond van de centrale ligging var> Haarlem juist tot een tegenovergestel de conclusie komen. Volgens die opvat ting is een hogeschool in en nabij Haar lem juist ongewenst, omdat Haarlem centraal gelegen is in een dichtbe volkt gebied. Deze opvatting komt voort uit de moderne zienswijze, dat iedere vestiging, die geen centrale ligging in de randstad nodig heeft, naar elders al thans naar de periferie van de rand stad verwezen moet worden. Aldus kan men op de gedachte komen, de techni sche hogeschool te stichten in een van de polders in het wijde Noordhollandse landschap. Daartegenover wordt echter in de brochure ondermeer gesteld, dat de grote investeringen, die in een tech nische hogeschool gedaan moeten wor den, alsmede het grote nationale be lang, dat ermee gemoeid is, rechtvaar digen, dat een zodanige vestigingsplaats wordt gekozen, dat een maximaal ren dement gewaarborgd wordt. De vierde technische hogeschool zal per se in een dichtbevolkt gebied gelegen moeten zijn. Trouwens, de bouw in de ruimte bui ten randstad zou veel kapitaalverslinden- de nevenvoorzieningen vergen. Die zijn in Haarlem niet nodig. Het zal bjjvoor- HAARLEM, 15 dec. Tijdens de gis- teren in Haarlem gehouden jaarverga dering van de L.T.B. is de heer E. J. M- Kolfschoten herkozen als voorzitter. Zonder ernstige bezwaren ging de ver gadering akkoord met de contributie verhoging, nadat het bestuur de opmer king had moeten incasseren, dfél hei aandeel van de veehouders in de con tributie verhoudingsgewijze te hoog lag. De door de structuurwijziging van j "LK overbodig geworden Bonds raad bleek een zeer gewaardeerd or gaan, welks opheffing voor velen het verdwynen van een goede raadsman be tekent. Achtereenvolgens ginge de le den akkoord met het jaarverslag, het financieel verslag over 1963 en de be groting voor 1965. De heer M. P. van der Weyden, die gedurende vijfentwintig heeft uitgemaakt van het hoofdbestuur, werd tijdens de bijeen- komst onderscheiden met de gt uder bondsspeld. Hij is voorzitter van de vak groep veehouders. De geestelijk adviseur, kapelaan A. F. J. Hansen, richtte de algemene aan dacht op het gouden jubileum, dat op i 'K1?1, za w°rden gevierd. De plechtigheid krijgt een bijzondere luis ter door de aanwezigheid van land bouwminister Biesheuvel en de bis schoppen van Haarlem en Rotterdam. Het feest wordt ingezet met een Lour- desbedevaart. Het jubileumprogramma krijgt onder andere een cultureel inter mezzo met een tentoonstelling van aan de landbouw gewijde schilderijen Ka pelaan Hansen uitte zijn tevredenheid over het feit, dat steeds meer iongeren uit de agrarische kringen belangstel ling tonen voor de activiteiten van de commissie ontwikkeling en cultuur. De structuuraanpassing wordt nodig ge acht om een meer op het vak gerichte belangenbehartiging mogelijk te maken en om deze ook doelmatiger en bewus ter te doen verlopen. De bestaande vakgroepen worden omgezet in vakbon den, waarmee tot uitdrukking wordt gebracht dat er een directere binding zal zijn tussen een vakbond en de daar toe gerekende leden. Deze binding gaat niet zover, dat iedere vakbond voortaan individueel aan te sluiten leden zai krijgen. Het hoofdbestuur zal zijn leden, al naar het vak dat zij beoefenen, bij de vakbonden indelen. Leden die meer teelten uitoefenen op hun bedrijf kun nen bij meer vakbonden worden onder gebracht. beeld geen probleem zijn de l'.H. in Haar lem op te nemen in het stedelijke en re gionale autobusnet. Een andere kwestie is de samenwer king: met de Amsterdamse universitei ten. Het onderling verkeer tussen de hogeschool en deze twee instellingen mag niet worden bemoeilijkt. De Haar lemse vestigingsplaats biedt daartoe af doende waarborgen. Deze kan namelijk aan de noordkant een uitrit hebben op de rijksweg Amsterdam-Haarlem en aan o"°P de rijksweg Velsertun- nel-Schiphol-Muiderberg. De afstand tus sen de plaats voor de technische hoge school en het begin van de bebouwde kom in Amsterdam bedraagt 12 km over de eerstgenoemde weg. Daarnaast kan gebruik worden gemaakt van de snel le en zeer frequent© trein- en interlo kale busverbindingen tussen Amster dam en Haarlem. Een noodzakelijke voorwaarde lijkt het vervolgens, dat de technische hoge school goede conacten heeft met de industriële centra in de IJmond, Zaan streek en Amsterdam. Die contacten zijn mogelijk. De afstand met Amster dam bedraagt 19 km, IJmond (Velsen- N) 10 km en Zaandam 15 km. Bovendien kan Haarlem zelf ook een industrieel centrum genoemd worden. Daar wer ken 12.000 mensen in industriële bedrij ven met meer dan 10 man personeel. Daaronder is een aantal grote bedrij ven en technisch-wetenschappelijke bu reaus en laboratoria Ook in de Haar lemmermeer zyn belangrijke bedrijven. In de brochure wordt uitgebreide aan dacht besteed aan de huisvesting van personeel en studenten van de hoge school. Een belangrijk gedeelte van het personeel zal uit het eigen gebied aange trokken kunnen worden. Direct is er dus van geen probleem sprake. Wel in direct, omdat er toen m andere sectoren vacatures ontstaan, waarvoor wel men sen van elders moeten worden aange trokken. Overigens verheelt men niet, dat de vestiging van de hogeschool de zelfde gevolgen zal hebben als de vesti ging van een nieuw bedryf. Wellicht dat daardoor de vestiging van een nieuw bedrijf zal moeten worden afgewezen. Na zorgvuldige overweging zijn het stich tingsbestuur en het gemeentebestuur van Haarlem tot de conclusie gekomen, dat het voor de gemeente belangrijker is de hogeschool in Haarlem te ves tigen dan welk bedrijf ook. Ten aanzien van de huisvesting van de studenten wordt de opmerking ge maakt, dat naar verwachting een be- langrijk deel van de studenten er de voorbeur aan zal geven m de ouderlijke woning, te blijven wonen, hoewel dat aantal ook relatief veel kleiner zal zijn dan thans bijvoorbeeld in Delft het geval is. Voor studenten, die kamer bewoning prefereren, is Haarlem een ideale stad. Er is een aantal grote wo ningen. uitermate geschikt voor kamer bewoning. Uit de woningtelling van 1956 is gebleken, dat er 9.500 gewone wonin gen met 6 vertrekken, 7000 woningen met 7 vertrekken, 1600 woningen met 8 vertrekken, 729 woningen met 9 ver trekken en 627 woningen met 10 of meer vertrekken aanwezig waren in Haarlem. Bovendien is er voldoende ruimte om specifieke studentenhuisvesting te scheppen. Tenslotte wordt in de brochure ruim schoots aandacht besteed aan de cultu rele sfeer in Haarlem en de recreatie ve mogelijkheden. Ook op het gebied van de sport kan men alle kanten uit. Ter oriëntering nog: in het bestuur van de stichting hebben naast tal van technisch-deskundigen zitting de burgemeesters van Haarlem, Bloe- mendaal, Heemstede, Zandvoort, Ben- nebroek, Velsen, Zaandam, Haarlem- merliede en Spaarnwoude, en Haar lemmermeer. Voorts vooraanstaande fi guren uit handel en nijverheid uit het gebied Amsterdam-Zaandam-Haarlem, verschillende kamerleden alsmede ver tegenwoordigers uit het onderwjjs, on der wie de rector-magnificus van de universiteit van Amsterdam. UTRECHT, 15 dec. Dr. 3. F. G. M. de Meijer, staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, acht het niet uitgesloten dat in de toekomst enkele schappen zullen verdwijnen omdat ze niet nuttig zijn. Dat de publiekrechte lijk! bedrijfsorganisatie nu niet bepaald een goedkope affaire is (produktschap- pen, bedrijfschappen, enzovoorts gaven in 1963 samen ruim 110 miljoen gulden uit en hebben een gezamenlijk vermo gen van 109 miljoen gulden) vindt hij een reden temeer om de doelmatigheid in het oog te houden. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 15 dec. - Woensdag avond tien minuten voor Den staat er op het VPRO-televisieprogramma van Nederland 1 niets meer of minder dan een wereld-primeur aangekondigd. Dan zal namelijk onder de titel „Psychoki nese" een zuiver wetenschappelijk ex periment worden uitgevoerd, een expe riment dat onder leiding staat van de Amsterdamse psychologen drs. Manuel van Loggem en drs. R. P. Greiner en dat zal worden geregisseerd door de psycholoog drs. Emile van Moerkerken De medewerking van de kijkers zal bij deze proefneming onontbeerlijk zijn. Een hooggeleerde commissie bestaande uit prof. dr. H. C. Hamaker (wiskundige), prof. dr. A. D. de Gróót (psycholoog) en prof. dr. J. Kistemaker (fysicus) zal in de studio beoordelen ot er inder daad zuiver wetenschappelijk wordt gewerkt. Prot. Kistemaker neeft onlangs verklaard dat het psychokinese-ef- fect niet met de bestaande fysische wetten kan worden verklaard. De hoogleraar heeft een verklaring uit gegeven waarin hij onder meer zegt: „Mocht er toch een positief resul taat uit het experiment voortkomen, dan is dat waarschijnlijk het gevolg van een fout in de experimentele opstelling." Deze verklaring was voor intern gebruik bestemd, maar is later door een misverstand naar buiten bekend geworden. Aanvanke lijk meende men dat prof. Kiste maker zich uit de commissie zou terugtrekken. Dit nu is onjuist Prof. Kistemaker zal aan net expe riment zijn medewerking blijven ver lenen en na afloop beoordelen of er inderdaad wetenschappelijk is ge werkt. Hij aanvaardt het uitgangs punt van de initiatiefnemers dat hier niet een fysische maar een pa rapsychologische veronderstelling wordt onderzocht. De professor is verder „hooglijk geïnteresseerd in Wie bjj het woord „psychokinese" en het experiment dat er bij hoort wellicht zou gaan denken aan een ernstig ver late .april-grap vergist zich. Speciaal voor dit wetenschappelijk gezien buitengewoon belangrijk experiment heeft ir. J. G. Blom, wetenschappelijk ambtenaar aan de Gemeenteliike Uni versiteit van Amsterdam een toestel ver vaardigd dat voor het welslagen van de proefneming onmisbaar is. De kos ten van dit toestel bedragen viif tot tien duizend gulden en worden door de VPRO bekostigd. Alleen dit bedrag sJ moet een ieder overtuigen, dat men niet met een grapje of quasi-intelligent ge zelschapsspelletje te doen heeft. Psychokinese is een onderdeel van de parapsychologie en betekent volgens drs. Greiner vrij vertaald „ge dachtekracht", „Het door gedachten- concentratie van mensen beïnvloeden van een zuiver volgens natuurkundige wetten verlopende gebeurtenis' „Op het gebied van de psychokinese zyn in de Verenigde Staten onder leiding van prof. J. B Rhine van de Duke universi teit al experimenten gedaan die het bestaan van gedachtekracht schijnen aan te tonen. Maar wetenschappelijke zekerheden zijn er niet of weinig", meent een van de samenstellers, drs. Rob Greiner. „Wij hebben in ons onderzoek geen enkel houvast. Wij zullen in dit experi ment trachten aan te tonen dat het verschijnsel van de gedachtekracht mo gelijk bestaat. Als mijn collega drs. Van Loggem tegen een verslaggever van een krant gezegd heeft dat het ex periment van woensdag niet kan mis lukken, dan heeft hij objectief gezien gelijk. Wij verwachten van de proefne ming namelijk geen enkel resultaat in die zin dat alle resultaten (positief, nega tief of een z.g. nul-resultaat) van waar de kunnen zijn. Wij weten heel weinig van het psychokinese-verschijnsel. Als het verschijnsel bestaat dan zou op de lange duur wellicht kunnen blijken dat de gedachtekracht van één persoon voldoende is om 'n verandering te bren gen in een gebeuren dat een vast, sta tistisch bepaald verloop heeft." Wat zal men nu woensdagavond te zien krijgen? Allereerst zullen de he ren Van Loggem en Greiner een korte documentaire inleiding verzorgen over de parapsychologie en de psychokine se. Vervolgens zal men met de onrnis- UTRECHT, 15 dec. De Stichting van de Arbeid heeft tot taak bepaalde regelen van het loonakkoord nader uit te werken. Te verwachten is, dat men vrijdag reeds tot een zekere afronding „al kunnen komen. Er zijn nog enkele punten, die vragen oproepen en ten aan zien waarvan de vakbeweging ook een duidelijk voorbehoud heelt gemaakt Zo blijft me i op het standpunt staan, dat van de toegestane verhogingen er een algemene loonronde van zeker twee procent moet zijn ter compensatie van de AOW-premie. Ook ten aanzien van een uitkering ineens medio 1965 dient nog het nodige te worden vastgelegd. Dit heeft de heer J. Mertens, voorzit ter van het NKV, gisteren tijdens de Ver- bondsraadsvergadering meegedeeld. bare medewerking van de kijkers de proef gaan doen. Het toestel nat een ..doorslaggevende" rol in het experi ment gaat vervullen bestaat^ uit een bord waarop honderden palletjes staan in de vorm van spijkertjes. Dit bord wordt verticaal opgesteld. Van boven af worden daarin nu bal.etjes ge gooid, die volgens een wetenschappe lijke berekening via bepaalde kanalen naar omlaag moeten vallen. G:w®" tenschappelijk is er op dit toestel m i geheet niets aan te merken meent drs. Greiner) De bedoeling is nu dat de kijkers op aanwijzing van de samen stellers sterk aan één bepaald punt gaan denken, waardoor de balletjes een andere weg kunnen volgen. Dat de kij kers verspreid over het hele land, hun wil inbrengen is geen bezwaar: de ruimtelijke afstand van de persoon tot de plaats van handeling speelt geen roi. De samenstellers zijn er van uitge gaan dat een grote hoeveelheid mensen meer gedachtekracht kan ontwikkelen dan één enkele persoon. Twee vragen dienen opgelost te wor den. „Bestaat psychokinese en zo ja in welke mate" en „is deze gedachtekracht ;n staat in te grijpen in een op zichzelf fysisch verlopende zebeurtenis'" Als het experiment van woensdag slaagt, dan is er nog geen definitief bewijs dat er psychokinese bestaat. Er zal ter we tenschappelijke controle een tweede oroef moeten komen Hoe die zal worden opgezet is voorlopig nog een open vraag De samenstellers hopen van harte dat alle kijkers aan hun experiment zullen meewerken. Hoe de kijkers gereageerd hebben op de proef zal pas later bekend worden, wanneer onder achthonderd van een een aanvullend onderzoek zal worden ingesteld waaruit belangrijke sociaal-psychologische informatie zal worden verkregen. „Wanneer ooit het bestaan van psy chokinese zou worden bewezen dan opent dat natuurlijk ongekende mogelijkheden op velerlei gebied." aldus drs. Greiner. „Afgezien van het resultaat dat er woensdagavond uit het experiment te voorschijn komt is er nog iets bijzon ders aan de hand. Of is het ooit ai eens voorgekomen dat zo'n drie miljoen te levisiekijkers gedurende tien minuten of langer werkelijk dénken?" (Advertentie) Een produkt van l'Oréal de Paria (Vervolg van pag. 1) gemeente wel ruimte voor een techni sche hogeschool aanwezig is (350 tot 500 ha.), maar dat Wijde Wormer er niet op uit is dit „status-symbool" te verwerven. Aanvankelijk is er sprake geweest van Zaandam, maar deze ge dachte is, wegens gebrek aan bouw grond ter plaatse, al spoedig losgela ten. Purmerend, aan de andere zijde van Wijde Wormer gelegen, heeft nog wel ruimte, maar deze is bestemd voor andere doeleinden (de „overloop" uit Amsterdam). Terwijl het Alkmaarse rapport niet temin een project-Wijde Wormer in zijn beoordeling betrekt, wordt daarin niet ingegaan op de mogelijkheid van vestiging in een andere gemeente, die wél gegadigde is voor de nieuwe T.H. BEVERWIJK. Ook Beverwijk heeft door deskundigen een rapport laten sa menstellen. Dit rapport begeeft zich niet in een beoordeling van hetgeen an dere plaatsen te bieden hebben; het pousseert alleen Beverwijk en wel op grond van o.a. de ruimtelijke mogelijk heden, de goede contactmogelijkheden met de industriële centra en de beide universiteiten in Amsterdam (het „spreidingsrapport" en de ministeriële nota wezen op het belang van samen werking tussen de nieuwe T.H. en de universiteit van Amsterdam en d( Vrije Universiteit), het gezonde soci aal-culturele klimaat en de verbindin gen in het IJmondgebied zelf en me( het Gooi en Utrecht. De studiecommissie, die in opdracht van Beverwijk gewerkt heeft, is tot de conclusie gekomen, dat binnen het verzorgingsgebied van de IJmond deze gemeente de juiste vestigingsplaats voor de T.H. zou zijn. Men heeft een terrein van circa 200 ha. ten oosten van rijksweg nr. 9 op het oog. Het Be- verwijkse rapport zal in het begin van het volgend jaar gepubliceerd worden. Een andere plaats, die belangstel ling voor de vestiging van de vierde T.H., is AMSTELVEEN. Een memorandum over deze materie, opgesteld door de wethouder van Onderwijs, komt binnenkort in het college van B. en W. in behandeling. Amstelveen acht zich een aanvaardba re kandidaat onder meer omdat de gemeente zeer gunstig gelegen is voor het gewenste contact tussen de T.H. en de twee universiteiten van Amster dam. Men denkt burgemeester D. Rijnders zinspeelde op deze materie voor het eerst in het openbaar in zijn nieuwjaarsrede van januari aan een terrein in het zuiden van de gemeente, tussen de nieuwe riiksweg nr. 3 en de Amstel. Oorspronkelijk was langs de Amstel een groenstrook voor recreatie ve doeleinden geprojecteerd. De ge dachte is, dat de gebouwen van de Technische Hogeschool hier zeer wel zouden zijn in te passen. In de reeks van mogelijke vestigings plaatsen ontbreekt AMSTERDAM. De verklaring hiervan is, dat Amsterdam geen ruimte meer heeft om een T.H. onder te brengen; het zou er trouwens toch wel niet in zitten, dat de stad naast haar twee universiteiten ook nog een hogeschool zou krijgen. Amster dam heeft echter vanwege de relatie, die gelegd moet worden tussen de T.H. en de universiteiten, en ook als toekom stige „leverancier" van studenten veel belangstelling voor de keuze van de vestigingsplaats. Vermoedelijk zal men van Amsterdamse zijde de voorkeur geven aan Haarlem of Amstelveen. SITTARD, 15 dec. (ANP) Een hele week lang heeft de vijfentwintig jarige Italiaan L. Dessi uit Sardinië de stad Sittard, die nu zijn woonplaats is, in spanning weten te houden met zijn bewering, dat hij een prijs van een half miljoen mark in de Keulse lotto zou hebben gewonnen. Al die tjjd was Sittard in twee kampen verdeeld. De ene helft was opgetogen over deze reus achtige Sinterklaasverrassing voor de kleine Italiaan, de andere helft twijfel de daar de man maar steeds weigerde zijn repu te laten zien. De spanning steeg zo hoog, dat de politie zich ermee ging bemoeien en in Keulen ging informeren, waar ze te weten zou zijn gekomen dat de Italiaan niets heeft gewonnen. Volgens de poline heeft de Italiaan zichzelf (en Sittard) maar wat wijsgemaakt. Inmiddels heeft de Sittardse politie ook een onderzoek ingesteld naar de verkooppunten van de Keulse lotto. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 14 dec. Nog voor Kerstmis zullen de kerkbesturen van negen parochies in .Amsterdam-Zuid een brief verzenden aan de bisschop van Haarlem, mgr. Van Dodewaard, waarin wordt aangedrongen op meer openbaar heid inzake de financiële aangelegen heden vat. het bisdom. Het schrijven is ter adhesie voorgelegd aan de kerkbe sturen van de overige 41 Amsterdamse parochies. Aanleiding tot dit initiatief is de nog al zware „aanslag" van de parochies voor een bijdrage aan het Fonds voor Kerkenbouw. Elke parochie heeft on langs een schrijven van het bisdom ont vangen, waarin een bedrag soms van meer dan 10.000 wordt vermeld aar de parochie boven de normale financieie bijdrage aan het bisdom moet buee brengen ter leniging van de moeilijke financiële positie van het Fonds v Kerkenbouw. In het schryven van de negen kerkbesturen wordt naaiver luidt begrip getoond voor de moeilijk heden waarin het fonds verkeert. Men vraagt echter tevens begrip voor de pro blemen van de kerkbesturen die volgens de brief van het bisdom middelen moe ten beramen om het geld in de paro chies bijeen te brengen zonder de oven- ge verplichtingen te kort te doen. De kerkbestuurders hadden liever gezien dat het bisdom tot een gezamenlijke ac tie van de parochies had besloten. De kerkbestuurders pleiten in de brief te. vens voor meer openheid in de finan ciën van het bisdom, onder meer van het Fonds voor Kerkenbouw. Zij vra gen een inzicht in de bezittingen, de vernlichtingen en de vermogenspositie en^ringen aan op een budgettering aan de hand van plannen op langere termpn. De brief is niet de eerste welke m ver bind met de „aanslag" door kerkbe stuurders aan het bisdom is verzonden Tot nu to® was er echter sprake van individuele initiatieven, meestal bedoeld om in verband met bijzondere proble men een vermindering van de extra biidraee te bewerkstelligen. Het schry- ven van de negen kerkbesturen is ech ter het eerste voorbeeld van een col lectieve actie. Er bestaat geen centrum- van contact van kerkbesturen in een dekenaat of een bisdom. Wel is er als regel overleg van de voorzitters (pas toors), meestal in plaatselijke of deke nale vergaderingen. Het verzoek om ad hesie stuit bij een aantal kerkbesturen op een merkwaardige handicap. De maandelijkse vergadering van deze kerkbesturen wordt in december als re gel gehouden op het Feest van Onnoze le Kinderen (28 december), volgens een luimige traditie de patroons van de kerkbestuurder. Waarschijnlijk in ver band daarmee is aan het verzoek om ad hesie de mededeling toegevoegd dat kerkbestuurders die niet voor 20 decem ber reageren geacht worden hun instem ming te hebben betuigd. UTRECHT, 15 dec. De verbonds raad van het Nederlands Katholiek Vak verbond heeft de heer J. van Dorp tot nieuwe penningmeester van het ver bond gekozen. Hij volgt de heer W. G. P. Essers op, die zich in de toekomst speciaal zal belasten met volksgezond- heidsaangelegenheden. Gisteren nam deze afscheid in de besloten NKV-ver- gadering.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 5