Voor Abe Lenstra geldt nog steeds parool: Spanning keert volkomen terug in basketbalsfrijd Tymen Groen afgekeurd OLYMPISCHE ZWEMHELD DON SCHOLLANDER VERLANGT NAAR RUST Nukken en briljante gaven kenmerken „boertje met kuif' Heren van Wolves verliezen AS™ n; Uitputtende huldigingen, toespraken en ontvangsten De Zaanstreek en KFC regelen samenwerkino; Schiedammer Klepke wint j op punten Artikelen-reeks t.g.v. het 75-jarig bestaan van de KNVB (2) us Izl Toevlucht Merkwaardig Sanatogen VERMOUTH Onvergetelijk Niet vaarwel Stichtingsbestuur voor Zaanse amateurs „open" Amateurboksen in Den Haag DINSDAG 15 DECEMBER 1964 (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) HAARLEM, 14 december. De tot zaterdag ongeslagen basketball- kampioen „Wolves" heeft zeer on- ^erwacht verloren van Herly. ®oor deze nederlaag zijn de kan- van Herly, Flamingo's en »»ch op de kampioenstitel sterk Sestegen. Vooral Herly, dat twee Nederlagen heeft geleden en twee tenten achter staat op leider Wol- j heeft de kansen op het kam- jNoenschap nog geheel in eigen «and. (Van een verslaggever) ENSCHEDE. Een der meest eigenaardige verschijningen in het nu 75-jarig bestaan van de Ko ninklijke Voetbal Bond is onge twijfeld de Fries Abe Lenstra ge weest. De nu op voetbalgebied noti- actieve inspecteur van een der grootste bierbrouwerijen des lands en dat als principieel geheelont houder!die zich met zijn bril jante carrière niet alleen tot Bonds- ridder opwerkte, maar tevens in hét bezit kwam van een koninklij ke onderscheiding, kwam tijdens zijn glansperiode in feite net zó in het nieuws door zijn nukken buiten het veld, dan door zijn ver richtingen binnen de lijnen. Met zijn beroemd geworden kuif verscheen hij voor de eerste maal in het internationale voetbal als linksbinnen van het Nederlands jeugdelftal, dat op 19 maart 1939 in Antwerpen de jongeren van België moest bekampen, en als linksbinnen naast de in die jaren zo produktieve aanvalsleider van De Volewijckers, Daan de Jongh, slaagde het „boertje met de kuif" er al onmiddellijk in, dit debuut tot een succes te maken. De Neder landse jeugd won met 12 en dankte die overwinning in eerste instantie aan het briljante spel van de Fries. hoc Heriey J" iMiiiiiiiiiiniuiwiniiiimiiiiiiiiiniiit Dit zijn tijden van groeiende zenuwspanningen Of u nog iong bent of op leeftijd komt die spanningen moet u opvangen n Daartoe is Sanatogen het aangewezen middel. Het zenuwsterkend tonicum SANA TOGEN FOLLEGA, 15 december Tymen Groen, het Friese achtervol- maait8nfetn'nogeveel mooier^dbunneni gingsfenomeen, de stoere wielrenner uit Follega is afgekeurd voor de zijn. militaire dienst. De wereldkampioen achtervolging is in Zwolle ge- keurd, waar bleek dat hij „iets" aan zijn voeten en aan zijn rug man keerde. Tymen vat het zelf allemaal niet zo zwaar op temeer, daar ZWEIBRüCKEN, 15 dec. Op het 1 kan blijven wielrennen. O KOOG AAN DE ZAAN, 15 dec. Maandagavond is de overeenkomst getekend, die de verhouding regelt tussen KFC en de FC De Zaan streek. Zoals bekend, werd na afloop van het vorige seizoen de tweede divi sie club KFC gesplitst in de stich ting FC De Zaanstreek, die in het betaalde voetbal is blijven uitko men, en de amateur-club KFC, die j in de vierde klasse van de KNVB I werd ingedeeld. Beide partners toonden zich zeer tevreden over het bereikte resui- taat. Een woordvoerder van de FC i De Zaanstreek liet voorts weten, dat de stichting geheel open staat voor samenwerking met alle clubs uit de Zaanstreek. „Het geluk gaat boven een vette bankrekening" Advertentie Onder het wakend oog van de mee-1 schouwers hiermee in verbazing. Zo dopende scheidsrechter onderneemt zelfs, dat de Duitse pers in 1956 Abe „us" Abe een van zijn fabelachtige j Lenstra tot de beste binnenspeler van Maaltjes. Jarenlang bracht hij de toe-1 de wereld uitriep. De standen lulden: Heren 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Dames 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Wolves 916 Punch s—10 DKD Landlust 8—6 Blue Stars 94 Argus o n >eHamin8°'s en Punch zijn met drie .noren wedstrijden ook nog niet uitge- r- voor de titel. In de onderste «ionen heeft Wilskracht, dat toch wel Bin wisselvallig speelt, verloren van Spcmi, rs' dat hierdoor het degradatie- een slag v00r is gekomen- Argus, i j: 1 twee winstpunten en ASVU staan g. Sevaarljjkst. SaS'MtSd'te 'vomThyn'gekomen81 Dej Tijdens ^dud-inter^tionnnnterland do inJden tegen Giants en Herly wer- i Neder land-Engeland maakte het „voet- gej? ^ide gewonnen, en HOC verloor 1 balwonder" uit Heerenveen op ouder- Star v°lgens de verwachting van Blue wetse wijze een gaaf doelpunt. Met zijn rs' al eerder in deze week. armen in de hoogte ondergaat de Fries de uitbundige vreugde van het publiek. )4é( Zijn debuut in het Nederlands elf tal kon dan ook niet lang uitblijven. En inderdaad op 31 maart 1940 achtte de toenmalige keuzecommissie van wijlen Ratpe Verlegh „het wonder van Heeren veen" rijp om tegen Luxemburg voor de eerste maal het oranjeshirt aan te trek ken. Het werd geen daverend succes. Het nationale elftal verloor met 54 van de Zwakke Luxemburgers. Niettemin bete kende deze interland voor Lenstra de in leiding van een tot 47 internationale ont moetingen uitgegroeide Oranje-carrière, die pas op 19 april 1959 met de wedstrijd tussen Nederland en België (22) in Amsterdam afgesloten werd. In die tus senliggende periode trad eerst de tweede wereldoorlog voor de Fries als spelbreker op, maar daarna waren het ook enige malen zijn nukken, die de bij de invoe ring van het betaalde voetbal naar SC Enschede overgegane Heerevenaar buiten ons nationale team hielden. In 1952 was hy er zelfs de oorzaak van, dat de technische commissie onder aanvoering van Rat Verlegh er het byitje by neergooide. Deze commissie had voor de in Huil te spelen interland tegen de Engelse amateurs zHn toevlucht genomen tot het stopperspiisysteem en men vond, dat Lenstra by de uitvoering van deze' spelmethode alleen voor de linksbuiten- Herley 10—16 plaats aanmerking kwam. De Fries Flamingo's10—14 Protesteerde en bedankte voor de uitno- Agon 10—12 iet hoogtepunt uit de carrière van Abe Lenstra lag ongetwijfeld in Düssel- Wilskracht i ?°r£ T,aa*19^ AMVJ Blue Stars Agon 10 Landlust Giants White Stars DED Jugglers Midland 10—20 9—18 10—16 10—14 12 10—12 10—10 10—6 11—6 82 10—2 WGW 10—2 lands elftal er in slaagde de toenmalige wereldkampioen Duitsland met 21 te verslaan. Lenstra scoorde in deze ont moeting de beide Nederlandse treffers en werd de dag daarop in de Duitse pers geprezen als één der beste binnenspelers, die men ooit in de Bundesrepublik aan het werk zag. Een dergelijke internatio nale erkenning was trouwens al eerder gebleken. In 1949 meldden zich namelijk de eerste buitenlandse scouts in ons land om zich van de diensten van goed spe lende en uiterst goedkope amateurtjes te verzekeren Via de bemiddeling van de hoofdstede- ïyke Italiaanse restaurateur Cassadel verdween in dat jaar Faas Wilkes als eerste professional over onze grenzen naar Internationale en het duurde niet lang of vaste internationals zoals Frans De Hnnck (FC Köln), Cor van der Hart (Lille), Arle de Vroet (St. Etienne), Kees Ryvers (Stade Francais), Theo Timmer mans (Nlmes), Bertus de Harder (Bor- Bram Appel (Stade Reims) volgden zyn voorbeeld. Daarmee was met uitzondering van Lenstra onze top afge roomd en slechts aan de weerbarstigheid van de op het eerste gezicht nogal kop pige Fries, dankte onze KNVB het. dat er tenminste nog één sterspeler als ama teur in eigen land bleef. Want ondanks het feit dat OGC Nicp de Heerenvener een cheque" onder de neus legde, verkoos Abe zijn zekerheid boven een Zuid-Frans avontuur. Overi gens vond hij in die periode weinig be vrediging in het Oranjeteam, waarin hij op een enkele uitzondering na, steeds een eenzaam en onbegrepen talent van grote klasse bleef. Dat veranderde pas weer na de grote ommezwaai in 1954 toen met de invoering van het semi-professionalis- me in Nederland ook onze onder buiten landse vlag spelende vaderlandse cracks weer op eigen bodem terugkeerden. Ook Abe Lenstra speelde in die omme keer een belangrijke rol. De Fries voelde zich in het millieu der „teruggekeerde groten" uitstekend thuis en zag zijn fa belachtige techniek allengs beter begre pen door medespelers als Bram Appel, Theo Timmermans. Later nog, in de pe riode rond 1958, zou Abe in samenwer king met Faas Wilkes, vele ophefmaken de prestaties verrichten, die menig doel punt tot gevolg hadden. Niettemin is de Fries er nimmer in geslaagd de produc tiefste speler in onze interlandhistorie te worden, want daarin bleef Faas Wilkes hem met 35 tegen 33 treffers de baas Overigens zat er aan die recordverbete ringen nog een merkwaardig tintje. Dat was in 1958 toen ons nationale elftal ach tereenvolgens moest aantreden tegen De nemarken en Noorwegen. Het zat er dik de eerste divisie om tenslotte in het sei zoen 1963-1964 als actief voetballer af scheid te nemen. Daarmee was het einde gekomen aan een carrière van een der briljantste spe lers. die ons land ooit gekend heeft Want al zien we de Fries inmiddels door de kapper vakkundig „ontkuifd" - dan nog weieens schitterende dingen doen in het team der oud-internationals en ai slaat hij dan ook vrijwel geen thuiswed strijd van SC Enschede over, zijn rol ais actief voetballer is uitgespeeld. En vra gen we de in Enschede geheel ingebur gerde inspecteur of hij er nimmer spijt van gehad heeft de hem gedane aanlok kelijke buitenlandse aanbiedingen van de hand te hebben gewezen, dan luidt zijn nog altijd laconieke antwoord: „Nee, he lemaal niet. Misschien was ik rijk ge weest, dat wel, maar ik ben nu volkomen gelukkig met mijn vrouw en mijn twee dochters. En is dat laatste niet nog be- langrijker dan een vette bankrekening En met deze laatste uitspraak tekent de Fries zichzelf ten voeten uit. Hij was en hij is een man, die tevreden is met het-1 geen hij zowel als voetballer en als in de in, dat Abe tijdens een van deze beide burgermaatschappij bereikte.enhyjiü de ontmoetingen het doelpuntenrecord van Bep Bakhuis zou verbeteren en toen bij in het duel met de Denen dan ook ver in de tweede helft een goal voor zijn re kening nam, ontstond er een geweldig tumult in het Feyenoordstadion. Abe had immers met het scoren van zijn 31ste doelpunt het totaal van Bakhuis (30) met een treffer overschreden! Later bleek en dat is dus het merkwaardige dat Bakhuis nooit verder was gekomen dan 28 doelpunten, zodat Lenstra al eerder het record op zijn naam had gekregen. Maar zoals gezegd, Faas Wilkes over trof hem met 35 treffers uiteindelijk nog. Nadat Abe in 1959 dus definitief afscheid van het Nederlands elftal had genomen ijshockeyspeeiterrein in de Duitse stad de doktoren vlug hebben verklaard dat hij kerngezond is en dat hij Zwei brücken heeft het team van Hys Hockey uit Den Haag gisteravond met succes strijd geleverd tegen de Cana dian Air Force Flyers. De Nederlanders versloegen hun tegenstanders met 41. Het was een prettige ontmoeting, waar in beide formaties elkaar niet veel toe gaven. De Hagenaars speelden iets ge raffineerder. Dat bleek ook wel in het eerste speelgedeelte. De Nederlanders Advertentie 7» ad ^UpP°rte[f 0nk veroverden een voorsprong van 3—0. j ?!Ldl!-,- 11™ 1 an n genDaarna bleef de score gelijk (1-1)j nog vele malen spreekkoren op touw zetten heeft de op jaren gerakende Fries nog een paar seizoenen al zijn krachten aan Sportclub Enschede gege ven, welke vereniging hij tenslotte in 1960 vaarwel zegde. Hierna speelde hij nog drie seizoenen bij Enschedese Bovs in maar in het laatste nart maakte Hys 1 Hockey aan alle onzekerheid een einde door een snel verkregen voorsprong van X0 niet meer af te staan, waardoor in de eindrangschikking de Hagenaars een voordelig saldo van 41 overhiel den. Cl NZANO PORTLAND, Amerika, Het Olympisch sprookje van Tokio is uit. De nasleep, de huldigingsby- eenkomsten zyn, ook in het buiten land, voorby. Voor de 18-jarige Don Schollander. dé Amerikaanse zwemontdekking van 1964, die op thuisreis naar de Verenigde Staten in zyn bagagetas niet minder dan vier gouden medailles meetorste, is dit vooruitzicht min of meer ver heugend. Sedert de Olympische „held" eind oktober in Amerika is teruggekeerd, hebben zyn uitbun dige landgenoten hem onthaald op een zó druk huldigingsschema (tot begin december was Don Schollan der elke dag van uur tot uur be zet!) dat' het geen verwondering vereist, dat de eindeloze toespra ken en ontvangsten de wat verle gen Amerikaan thans meer dan de keel uithangen. „Echt, ik snap het wel. Het is allemaal heel erg goed bedoeld van de mensen, maar ze moeten kunnen begrypen, dat ik ook wat vrije tUd voor mezelf wil hebben", antwoordt ons de meest gelauwerde en bejubelde Ameri kaan die 'n half jaar geleden net zo als elk andere Olympische deelne mer droomde van succes en wiens naam thans over de gehele wereld bekend is. Maar ook voor het zwemidool is merkbaar dat de Olympische bele venissen langzaam maar zeker tot de verleden tijd gaan behoren. Toe komstplannen werpen zich op. En net zo als ieder ander van zijn leeftijdgenoten heeft Don Schol lander zo het een en ander uitge stippeld. Volgende maand gaat de meest allround bevonden zwemmer van Tokio studeren aan de me dische universiteit van Yale voor arts. Want ondanks alles is de roem hem allerminst naar het hoofd ge stegen. Hij staat met beide benen op de grond en begrijpt heel goed, dat wil hij in de maatschappij een even succesrijke carrière opbou wen, daarvoor hard „geblokt" moet worden. strijdervaring moet het komend seizoen uitgebreid worden. Hou der-zijn van vier gouden medail les én van het wereldrecord op de 200 en 400 meter vrije slag schept uiteraard verplichtingen" lacht de tweede Amerikaan, die in één Olympisch jaar viermaal goud veroverde. De legendari sche atleet, de sprinter Jesse Owens, is namelijk de enig an dere. die bij de Spelen in Berlijn (1936) een dergelijke kostbare verzameling bemachtigde. De dit seizoen als een komeet omhooggeschoten zwemmer zegt de wedstrijdsport echter niet vaarwel. Integendeel zelfs. De blikken van Don Schollander én van zijn persoonlijke trainer, zijn volop gericht op Mexico 1968. Over zijn nabije plannen DON SCHOLLANDER Amerikaans zwemfenomeen vertelde hij in de riant gelegen ouderlijke villa in het hart van Lake Oswego in de Amerikaanse staat Oregon: „Met februari ga ik weer aan wedstrijden deelne men. Eerst wat kalmpjes aan, maar daarna beslist weer op vol le kracht. Mijn conditie moet dan opnieuw op peil komen, want de zo noodzakelijke wed- Het valt de jonge Amerikaan even aan te zien, dat hy terugdenkt aan dat van enthousiasme kolken de zwembad in Japan, toen hy voor de vierde maal met goud ge lauwerd werd. Jesse Owens per soonlijk kwam hem met dit ecla tante succes feliciteren. „Dit gebaar heeft op my een onvergetelijke in druk gemaakt" zegt hy. „Eigenlyk hebben die gehele twee weken een onuitwisbare indruk op me achter gelaten" hekend hij. „Het was een langgerekte triomf boog, gespannen van de openings tot de sluitingsceremonie, die een glansrijk reliëf kreeg, doordat de gehele Amerikaanse afvaardiging zo succesvol voor de dag kwam. Een van de laatsten, die een fant tastische prestatie had verwacht, was Don Schollander zelf. Vier maanden voordat de Olympische Spelen 'n aanvang namen studeer de hij namelijk pas af aan de „High School van Santa Clara te Califor- nië, waar zijn vader, in vroegere jaren een gevierd rugby-speler, én zijn moeder, een voormalige zwem ster, Don twee jaar geleden heen hadden gezonden, omdat hij dan aan de zwemcompetitie kon deel nemen. die in Californië aanzien lijk sterker bezet is dan elders in de Verenigde Staten. En dat Don Schollander hiervan een dankbaar gebruik heeft gemaakt, zal beslist niemand ontkennen. DEN HAAG, 15 dec. De liefhebbers van de echte bokssport zijn maandag- 1 avond tijdens nationale amateurwed strijden in hot Haagse Amicitia niet aan hun trekken gekomen. Slechts twee partijen waren het aanzien volkomen jwaard. De Haagse zwaarwelter Aad Bor zegevierde op punten over de rechts- voorstaande Enschedeër Hertong, nadat hij in de tweede ronde zelf voor acht tellen was neer geweest op een linkse hoek. In de slotpartij van de avond leverden de Schiedammer Klepke en de Ensche deër Schuitemaker een hard gevecht dat door de Schiedamse weltergewicht op punten werd gewonnen. De voornaamste uitslagen waren: Zwaarweltergewieht: Bertus Bor (Den Haag) w o p Van Berger (En schede). Lichtweltergewicht: V. d. Hoogenband (Den Haag) w o p van Dolder (En schede).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 9