Twaalfhonderd jongelui naar Haarlem Orkest N.Ph Arends in volgt avontuur Foldertje met wegwijzer Programma van het Hartewensfestival Eerste dag Zelden zoveel applaus Opwindend om artiesten van dichtbij te kunnen zien Dubbel plezier voor actieven KRANT VOOR DEELNEMERS FESTIVAL Charme IIeerlijk muziek Liefhebbend gebaar Aparte scheerzaal HARTEWENS festival WOENSDAG 16 DECEMBER 1964 PAGINA 11 HAARLEM In de machine kamer van het Hartewens Festi- val in Haarlem is de afgelopen baanden zoveel gedacht, gere kend en gezwoegd, dat het festi val nog moeilijk anders dan een Sroot succes kan worden. Henri Arends, dirigent van het Noord hollands Philharmonisch Orkest en organisator van de Hartewens evenementen, mag dan illustere ideeën hebben, de uitwerking er van is evenmin kinderspel geble ken. Maar ook daar heeft de heer Arends, onverstoorbaar rustig en blijmoedig, zijn schouders onder gezet, geholpen door mevrouw M. Engelman, die al die vele weken haar post in het kantoor van de Stichting Hartewens Festival nauwelijks verlaten heeft. Op het kantoor werd met grote namen omgegaan, gecorrespondeerd in alle talen, getelefoneerd, logies Alle 'problemen en vragen, die rond het festival rezen, kwamen de afgelopen maanden samen in het kantoortje van de Stichting hartewens Festival aan de Jans straat in Haarlem. De heer Arends bedacht en organiseerde er naar hartelust, mevrouw M. Engelman en haar helpsters wikkelden de *aken verder af. Hoe meer de be- htngstelling voor het festival Hroeide, hoe onbegrijpelijker het systeem van alfabetische kaartjes, m'dnersnamenlijsten en wacht- bsten werd. Althans voor de be- "Jfekers van het kantoortje. Mevr. n9elman was minder onder de lndruk van de papierzee; zij re- Helde rustig verder en trachtte *eJfs de kleine anderhalf duizend u't te zien als een volmaakt on overzichtelijk aantal. besproken en tientallen keren per dag namen ingeschreven. Uit alle delen van het land, uit alle pro vincies ongeveer evenveel naar verhouding. Liefst bijna twaalf honderd jongens en meisjes van zestien tot twintig jaar, voor drie heerlijke dagen te gast in Haar lem. Zo was het vorig jaar. Honderden jongens en meisjes in hoog-zomer- kledij, zittend op de vloer van de grote concertzaal. De leden van 't NoordhoTlands Philharmonisch Orkest, eveneens in zomerdraclit, begeleidden de ene vaderlandse of buitenlandse grootheid na de an dere. Radio en televisie maakten opnamen, het ivas één uitbundig feest, waarbij opwinding voor de tienersterren en stille aandacht voor klassieke muziek elkaar af wisselden. Op de foto maakt juist Willeke Alberti vóór het orkest haar opwachting. Haar populari teit is sindsdien nog aanzienlijk gestegen, zodat heel wat jongens en meisjes haar ook dit jaar met vreugde zullen begroeten. Op deze en de volgende pagina's publiceren wij het programma van de festivaldagen: maandag 28, dinsdag 29 en woensdag 30 december. „We hebben geboft, dat juist wij, het Noordhollands Philharmonisch Orkest, Hen ri Arends als dirigent had den. Welk ander orkest krijgt de gelegenheid tot zo'n ple zierige experiment". De heer Jan Hesmerg, eerste violist en concertmeester van het N.Ph.O., voelt alles voor het komende Hartewens Festi val. Overal zit muziek in, en alle muziek is mij even lief, vindt hij, mits het peil heeft. „Kijk, als dergelijke evene menten van alle muziek voor alle jongens en meisjes niet door de ernstige sector ge organiseerd worden, dan ge beurt er niets. Serieuze klas sieken zijn op een concert of festival van lichte muziek ondenkbaar. Wij kunnen makkelijker omschakelen, en het is vorig jaar bij het Har- tewensconcert gebleken, dat beide sectoren bij de jeugd evenveel succes hebben. Een dankbaarder zaak kun je je dan ook al haast niet voor stellen". JAN HESMERG R. STOFFER De heer R. Stoffer, plaats vervangend solo-altviolist, ducht de tienermuziek iets méér. „Je hoort die muziek dagelijks zo goed uitgevoerd door de radio, dat het een hele toer voor ons zal zijn om de vaak beluisterde grammofoonplaat te benade ren. Bovendien missen wij alle effecten-apparatuur, zo als echo's en versterkers". Dat blijkt voor de heer Stof fer echter geen reden het festival somber tegemoet te zien. Tenslotte missen alle grammofoonplaten en alle radioprogramma's de char me van het erbij-zijn, het zien ontstaan van een crea tie. Misschien wel met fouten en vergissingen, maar wat geeft dat. Trouwens, de meeste leden van het N.Ph.O. hebben wel eens wat in de lichte sector omhanden ge had, het orkest zal zich dus waarschijnlijk allerminst als E. BIELE een aantal onwennige leken voelen. DRIE DAGEN GENIETEN OP MAAT LIEVELINGSMUZIEK "c/iv/c/ AKENDS Binnenkort zal de invasie beginnen. Ach, de Haarlemmers zelf zullen er niet zoveel van merken. Hoogop enkele tientallen particulieren die een of meer deelnemers te logeren hebben ge vraagd. Bijna allemaal zullen ze 's avonds verblijven in de grotere ho tels, in scholen en in een aantal jeugd herbergen. En overdag zullen ze slechts aandacht hebben voor wat het Festival te bieden heeft. En dat is nogal wat. Enkele namen? Uit de afdeling ernstige muziek: de Nederlandse blokfluitspeler Frans Bruggen, samen met de clavecinist Gustav Leonardt. de bas Max van Eg- mond en de sopraan Jeanne van Compagnien, die samen getekend heb ben voor de Nederlandse opera „Het zwarte blondje",de Nederlands-Ame rikaanse sopraan Marilyn Tyler, het Danzi Kwintet, de pianiste Ingrid Hae- bler, de jonge Nederlandse pianiste Mariette van Wijk. Daniel Wayenberg, Piet Kee, Aafje Heynis, Theo Olof, zonder wie een jeugdconcert niet com pleet is, de langzamerhand bijzonder bekend geworden Louis van Dijk met zijn kwartet, Herman Schoonderwalt, de jeugd hoeft maar te luisteren. Ook wat betreft de afdeling lichte muziek heeft de Stichting Hartewens Festival kosten noch moeite gespaard. De deelnemers zullen best in hun schik zijn met de keuze van de heer Arends, die bij deze afdeling goede raad heeft gekregen van de jazz-ken- ner Michiel A. de Ruyter. Wat immers te denken van de volgende namen: het Trio Pim Jacobs met Rita Reys, Theo Loevendie en Mis ja Mengelberg, de Nederlandse corifeeën. het Italiaanse sterretje Gigliola Cinquetti. Rocco Gra- nata, Marie Cecile Moerdijk met haar liedjes uit alle landen, Aviva Se- madar, zangeres van Joodse liederen, die ziohzelf op de gitaar begeleidt, Robertino die uit moeilijkheden met de baard in zijn keel als een sonore tenor tevoorschijn gekomen is, The Shepherds en dé Nederlandse tiener ster Willeke Alberti. Het is het eigen Haarlemse Noord hollands Philharmonisch Orkest dat deze sterren, voorzover zij zelf geen begeleiding hebben meegenomen, moe ten opvangen. De soepele sprongen die de heer Arends van ernstig naar licht maakt en het liefhebbende ge baar waarmee hq beide afdelingen van de muziek omvat, verlangt hij dus ook van zijn orkestleden. Het orkest was ten volle bereid de diri gent in het avontuur te volgen. Twaalf zalen, in kerken, bioscopen, scholen en musea, heeft de gemeente Haarlem de muziekminnende jeugd de vrije teugel gegeven. De zalen lig gen over heel de stad verspreid, zo dat nogal eens van fiets of bus ge bruikt gemaakt zal moeten worden. De grote zalen lenen zich voor de jazz-concerten en de bekende Harte- wens-concerten, die de programma's v.ai? de twee eerste dagen zullen af sluiten. De kleinere, zoals de Renais- sancezaal in het Frans Halsmuseum, zijn een extra-verrassing voor de min naars van kamermuziek. Voor de opening van het Festival heeft men zelfs toestemming gekregen de Grote «1 ?l t 2 kerk op de Grote Markt met feestgedruis te vullen. Deelnemers, die bij al dat concerte ren zoveel muziek van binnen horen dat zij zich graag eens op een of ander instrument zouden willen uiten, krij- gen ruimschoots gelegenheid daartoe tijdens een muziekconcours voor alle instrumenten, tijdens een jazzconcours én zelfs tijdens lessen van enkele der aanwezige grootheden. Instrument, voor zover mogelijk, meenemen. Haarlem heeft zich ten volle .ge zet voor een briljante ontvangst van artisten en deelnemers. De Dienst Sport en Jeugdzaken was een groot gedeelte van de huisvestingsproblemen toegedaan. De dienst maakte slaapza len in scholen in orde, legde voor de jongens zelfs aparte scheerzalen aan. Personeel van het gemeentelijke bui tencentrum Epe, dat juist werd ver bouwd, meldde zich voor het onder houd van alle slaapgelegenheden; een aparte dienst werd in het leven ge roepen voor het klaarmaken van de duizenden lunchpakketjes, een groot bedrijf beloofde te zorgen voor de vele liters thee. Restaurant Brinkmann zal dagelijks zeven zalen kwijt zijn, wanneer de deelnemers daar in grote getale komen eten. De N.Z.H. kwam met reductiebonnen voor de stads- Iqnen, de Vleeshal zal dag en nacht bereikbaar z ij tl per telefoon voor jon gens en meisjes die zo gauw niet uit problemen komen. Ruim honderd vrijwilligers namen zitting in tal van comite's en commissies, terwijl vijftien jonge gastvrouwen artisten en deel nemers zoveel mogelijk van dienst wil len zijn gedurende de drie festival- dagen. En nu feestvieren. Drie dagen lang, genieten op de maat van je lievelingsmuziek. Maak plezier te midden van honderden leeftijdgeno ten en help mee het festival be staansrecht te geven als een evene ment dat om de twee jaar zal terug keren en daarbij een steeds wellui- dender klank zal krijgen. De Stichting Haarlems Bloei heeft ten behoeve van iedereen die het maar hebben wil, een foldertje ver zorgde waarin op een plattegrond van Haarlem alle zalen en gebouwen staan aangegeven, waarin iets in het kader van het Hartewens Festival te doen is. 10.-10.30 uur. GROTE OF SINT BAVO KERK: Opening, waarna ontvangst van officiële gasten op het stadhuis. 11-12 uur. TEYLERS MUSEUM- Leo Rommerts, bas en Willem Hielkema, piano. „Van medicijnman tot musi cal". FRANS HALSMUSEUM, RENAISSAN- CEZAAL: Pieter Ode, fluit en Vera Badings, harp. CONCERTGEBOUW. TUINZAAL: Trio Pim Jacobs, „Wat is jazz". ST. JOSEPHKERK, JANSSTRAAT: Piet Kee, orgel. 2.15-3.15 uur. TEYLERS MUSEUM: Trio Pim Jacobs, „Wat is jazz". CONCERTGEBOUW, TUINZAAL; Ra dio Philharmonisch Sextet, (V.P.R.O. opname). FRANS HALSMUSEUM, RENAISSAN- CEZAAL 2.30-3.30 uur. Carmencita Lozada, viool en Chris Veelo, piano. ACADEMIE *63: Pierre Janssen, (sa- men)praten over kunst „meet met twee maten". 2.30-3.45 uur. MINERVA THEATER, HEEMSTEDE: Boy's Big Band o.l.v. Boy Edgar, m.m.v. Arly Day. (Vara T.V.-opname). 2.30-5.30 uur. COORNHERTLYCEUM: „Musiceren", orkest o.l.v. Ru Seven- huysen en koor o.l.v. Hans Keunings. 3.45-4.30 uur. CONCERTGEBOUW, GROTE ZAAL: <3pera „De Snoeek", muziek G. Landré, tekst E. van Look horst. M.m.v. Nederlandse Opera het N.Ph.O. dirigent Hans v. d. Hom- bergh. Regie: Jacqueline Jacobi. 5-6 uur. TEYLERS MUSEUM: Marie Cecile Moerdijk, volksliedjesprogram- De heer Hesmerg komt er rond voor uit dat hij zelden in zijn loopbaan zoveel applaus gehoord heeft als bij het Hartewensconcert. ..Na twintig jaar zullen bijna al die jongens en meisjes toch om gezwaaid zijn naar ónze kant, naar de klassieke kant. Wij laten ze in het ernstige gedeelte van het Har tewensfestival dus vast kennis maken met wat ze dan mooi zul len vinden". Moeilijkheden met de tienermuziek, die niet bepaald dagelijkse kost is voor 't N.Ph.O.? Helemaal niet, aldus de heer Hes merg, zo'n liedje spelen we zo, daar zijn we tenslotte musici voor. e heer E. Biele, violoncellist ziet evenmin moeilijkheden in het aanstaande evene ment. Integendeel, men kan zeker op hem rekenen, voor alle muziek. Als het maar en de heer Biele zegt het keer op keer met nadruk goede klassieke en goede amusementsmuziek is. „Bij de repetities vatten we alle mu ziek ernstig op, al is ze nog zo licht. Goede lichte muziek ver dient dat trouwens". Het hele experiment is voor ons even boeiend als voor de luiste rende jongens en meisjes, meen den de drie musici en zij wisten zeker dat zij daarmee ook na mens hun overige orkest-collega's spraken. ma „Van alle landen thuis". FRANS HALSMUSEUM, RENAISSAN- CEZAAL: Willem Hielkema, piano. ACADEMIE '63: Pierre Janssen, (sa- men) praten over kunst „meet met twee maten". CONCERTGEBOUW, TUINZAAL: Tie ner-uur. STUDIO: Muziekfilmpje. 8.15-10.45 uur. CONCERTGEBOUW, TUINZAAL: Jazz-avond. M.m.v. Theo Loevendie's Workshop Kwartet, het Misja Mengelberg Kwartet en het kwartet van Herman Schoonderwalt. 8-10.45 uur. REMBRANDTTHEATER: Ballet-avond door Het Nationale Bal let o.l.v. Sonia Gaskell. Programma: Pavlova-Concertprogramma, Nach- terland, Graduation-Ball. Tijdens het Hartewens Festival zal elke dag een stencil worden verspreid onder de deelnemers en de artisten. Daarin zullen mededelingen worden opgenomen, nuttige aanwijzingen en verdere wetenswaardigheden. Het sten cil zal steeds 's nachts verzorgd wor den op het bureau van het Hartewens Festival aan de Jansstraat. Heel wat jongens en meisjes kennen het Hartewens-idee van Henri Arends van het Hartewensconcert, dat vorig jaar zomer in de Haarlemse Concert- zaai gehouden werd en dat de inleiding werd tot het komende festival. Zij hadden veelal zo genoten, dat zjj de eersten waren om een kaart voor het festival van deze winter aan te vragen. Zij zijn het ook, die met recht en re den iets van het Hartewens Festival kunnen verwachten. „Het opwindendst van het festival vind ik, dat ik de artisten van dicht bij kan zien", aldus Anneke Baars uit Vijfhuizen, die pas 16 jaar is gewor den. Anneke komt speciaal voor de tienermuziek. Zij heeft Nederlandse sterren als Rob de Nijs, Johnny Lion en Ria Valk bij de administratie van het festival als haar favorieten opge geven. Anneke hoopt op het festival ook zoveel mogelijk van pianospel te kunnen genieten. Zij speelt zelf en ze wil graag wat leren van al die piano grootmeesters die ongetwijfeld op de podia zullen verschijnen. Haar mening over het vorige Hartewensconcert? Ge weldig, ze heeft daar zoveel favorie ten ontmoet, dat ze volmaakt tevreden weer naar huis is gegaan. „Alleen, het was een beetje rommelig, je kon er niet zitten of het moest op de grond zijn en iedereen liep telkens naar vo ren, naar het podium, toe. Het was nogal een gedrang. Ik hoop dat dat nu anders geregeld is". Anneke heeft vorig jaar genoten van het contact met al die leeftijdgenoten. Ze heeft er heel wat vriendinnen gemaakt. De 18-jarige Jean Paul Peeters uit Haarlem heeft zonder meer prettige herinneringen aan het Hartewenscon cert. „Dat ongeordende heeft zijn charme, ik vond het heel gezellig, het entree van die grote zaal met al die jongens en meisjes in hun zomerse kleren op de vloer zittend. Het was één grandioze klap, die een dag duur de. Misschien, omdat het festival nu drie dagen gaat duren, zal de span ning tijdens de concerten minder zijn dan op het éne concert van vorig jaar". Jean Paul Peeters is voorname lijk in de klassieke muziek geïnteres seerd. Hij hoopt Theo Olof en Herman Krebbers te zien en, als het mogelijk is, Daniël Wayenberg en Stefan Aske- nase. Hij is van plan zoveel mogelijk concerten „af te lopen" en met zoveel mogelijk leeftijdgenoten in contact te komen. Niet alle deelnemers aan het festival willen volstaan met alleen maar luis teren naar wat er op het podium ge bracht wordt. In een speciaal klassiek muziekconcours, een jazzconcours en een koor- en orkestrepetitie onder lei ding van bekende musici, kunnen de heel actieven zichzelf of hun instru menten laten horen. Zij hebben eigen lijk dubbel plezier van het festival. Hieronder laten wij een tweetal van hen aan het woord. Ed Spanjaard, 16 jaar: „Ik kom naar de wedstrijd met een nieuw manuscript van Henkemans. Het is een pianowerk voor vier handen, dat ik samen speel met mijn schoolvriendin Karin Hoes". Ed Spanjaard speelt vanaf zijn zeven de jaar piano. Hij is lid van de Stich ting „Jeugd en Muziek" in Haarlem en treedt wel eens op tijdens contact avonden van die stichting. Hij heeft echter nog nooit aan wedstrijden deel genomen en stelt zich daar veel van voor. „Het hele festival lijkt me trou wens erg leuk te worden", vertrouwde Ed ons toe. „Behalve dat je concerten hoort, neem je er ook zelf aan deel". Ed gaat met zijn contrabas ook mee spelen in het orkest van jeugdige dilet tanten, dat onder professionele leiding een uitvoering zal geven. Ida Lindeboom, 17 jaar: „Nee, ik zie niet tegen die wedstrijd op. Ik heb wel eens meer aan een wedstrijd deel genomen. Het gaat daar allemaal erg gemoedelijk toe. Bovendien ken ik de juryleden bijna allemaal dank zij mijn lidmaatschap van de Stichting „Jeugd en Muziek" in Haarlem". Ida Linde boom zal samen met haar nichtje Alja van Dorp uit Harlingen als keuzestuk een „Quatre Mains" van Fauré uitvoe ren. „Wij komen alle weekeinden bij elkaar en studeren hard", zei Ida ons. Zij stelt zich van het Festival heel veel voor: „Je krijgt er met alle soorten kunst en muziek te maken. Dat lijkt me heerlijk".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 11