Samenwerking Lonen REM Schot Q Kritiek in de raad op schoonheidscommissie Haarlemse schouwburg raakt steeds meer achterop VLEGELS VIT DE ELLENDE Haarlemse raad handelt laatste schoolzaken af agenda Kerstinzameling Goede kamermuziek voor Heemsteedse Kunstkring Koninklijke onderscheiding voor G. Kruiderink Veertien garages bij torenflat Trouwring na 24 jaar terug I k. Vlagincident Kunstaankopen aan de orde Kleine karweitjes buiten dienst Openbare Werken '<53 Groots recital van D. Wayenberg Twee vrouwen gewond bij aanrijdingen Nog steeds geen beslissing over Tuinwijk Burgerlijke Stand Haarlem iiillilii DONDERDAG 17 DECEMBER 1964 PAGINA 3 =a uw SPECIAALZAAK VOOR LEDERWAREN EN PARAPLU'S Voor Haarlem e.o. Films Toneel Diversen LEDEREN KLEDING Burgemeester Van Rappard speldt jubilaris G. Kruiderink van ae Heemsteedse secretarie de konink lijke onderscheiding op. Opnieuw hebben twee grote uit geversmaatschappijen, „De Spaarne- 5tad" en de „Cebema", die eik voor z'ch reeds een interessant deel van {Je Nederlandse weekblad- en dag- oladmarkt beheersten, samenwerking Sezocht. Een samenwerking op ba sis van gelijkheid, die voor de econo mische positie van de vele door deze maatschappijen verzorgde uitgaven Sunstig is. Natuurlijk zullen er ook nu stem men opgaan, die deze samenwerking betreuren, omdat men in dergelijke concentraties gevaren ziet voor de onafhankelijke meningsuiting. Men hoeft dat argument niet geheel te 'oochenen om tegelijkertijd te stellen, dat onze groei binnen de E.E.G. en de nieuwe posities, die week- en dag bladen zullen moeten betrekken als reclame bij radio en t.v. werkelijk heid wordt, samenwerking noodza kelijk maken. In die situatie heeft het geen zin tranen te plengen voor de kleinere onderneming, die de paladijn der „eigen onafhankelijke menings uiting" zou zijn. Ze zou met haar onafhankelijkheid te gronde gaan en de ervaring leert dat niemand dan een hand uitsteekt. Nu twee grote welvarende maat schappijen elkaar vinden is de voort gang van velerlei voorlichtende ar beid, zoals uitdrukkelijk verklaard Wordt, bij voorbaat verzekerd. Dat geeft reden tot voldoening. Zeker als ten overvloede wordt verklaard, dat de landelijke en regionale pers haar bestaande redactionele zelfstandig heid blijft behouden. De ondeugende dr. Hoefnagels s.j., die voortdurend ten aanzien van de loonpolitiek scherpe onafhankelijke geluiden laat horen, heeft in Utrecht de werknemers aangespoord om per onderneming keihard te onderhande len om te kijken of er niet méér dan v'jf procent loonsverhoging te ver krijgen valt. Wij geloven, dat dit advies een tikje Wereldvreemd is. „Keihard onderhan delen" per onderneming is nogal moeilijk, omdat meestentijds de werknemers niet voldoende inzicht hebben (en krijgen!) in de bedrijfs resultaten. Is bovendien het gevaar, dat in sommige bedrijfstakken bij C.A.O.-onderhandelingen hogere per centages gewenst worden niet veel groter? Is het bovendien wel wense lijk, dat de werknemers hun gebun delde kracht te niet doen door kra- te,e" ner onderneming, die in ieder geval de solidariteit ten opzichte van werknemers bij andere soortgelijke ondernemingen schade berokkenen? Is dit een goed uitgangspunt met het oog op toekomstige loonbesprekingen, waarbij de vakcentrales opnieuw een vuist moeten kunnen maken? Wij menen van niet. Dr. Hoefnagels spe culeert op „kort zicht". Onze eco nomie en onze werknemers hebben belang bij >JanS zicht Vanavond geen t.v. op wat vele landgenoten als het onofficiële derde uet zijn gaan beschouwen. De REM- senders zijn in beslag genomen en daarmee is de eerste fase in het steek spel tussen de eilandbevolking en de Staat der Nederlanden beëindigd. It'at nu gaat volgen is een ingewik keld juridisch gemanoeuvreer, dat maanden, wellicht jaren kan duren en waarbij een verrassende finale niet uitgesloten is. Het is jammer voor de bezitters van REM-antennes. Voor hen voorlo- 1% geen mr. Magoo of Victory at Sea. Er is intussen met de hele REM-al- taire toch één positief resultaat be reikt. Nimmer is in Nederland de actieve belangstelling voor radio- en televisie-aangelegenheden groter ge weest dan nu. Die scherpe belangstel- "ng voor alles wat er in Hilversum en Bussum wordt klaargestoofd kan niet anders dan heilzaam zijn voor allen die op dit ogenblik de beide jnedia beheersen. Om dan nog maar te zwijgen van de krachtige impulsen d'e zullen uitgaan om verandering te brengen in een historisch gegroei de situatie die velen niet meer be ledigt. He Officier van Justitie, die het noodlottige schot dat in Boxtel ge tallen is, moet beoordelen, ziet voor alsnog geen aanleiding tot maatrege- en. Wij kunnen op afstand en bij ffebrek aan voldoende gegevens zijn jjcleid niet beoordelen. Wat wij wel nonnen is herhalen, dat de dienst voorschriften z°danig moeten worden gewijzigd, dat dit soort ongelukken ot het verleden behoort. Dat kan en c|at kan snel. En dat is voor een mi nister van Justitie een opdracht, die m betekenis een inbeslagname als •v- van het REM-eiland verre te bo- Ve« gaat. Hat hij haast make (Advertentie) luxe lederwaren reisartikelen Gem r„ paraplu's/ CRQnjeSTR. 34-HAARLEM-TEL. 55684 ofPREEKUUR Wethouder D. J. A. gè«„ van Haarlem houdt deze week ,n spreekuur. itmiiiiiiimiiimiiiiiuiiimiimiNNimiiimmiiiiiimiiimii HAARLEM. 17 dec. Op het bedrag voor kimstaankopen zal niet bezuinigd worden. De post blijft op 61.550,- staan. Dat was het resultaat van een motie, daartoe ingediend door de heer v. d. Bergh (PvdA) gisteren in de raadszit ting. De motie hoefde niet in behande ling te komen, omdat wethouder Geluk namens het college een toezegging deed in de geest van de commissie. Verschil lende raadsleden, onder wie de heer Van Velsen (KVP) bleken niet zo en thousiast over de Haarlemse schoon heidscommissie. Er werd aangedron gen op meer doorstroming en verjon ging. Men vroeg zich ook af, of de twee kunstlievende leden, dier er zitting in hebben, wel voldoende begrip had den voor moderne architectuur. Kri tiek was er vooral op het feit, dat een ontwerp soms werd afgewezen zonder dat de schoonheidscommissie zich de moeite getroost met de kunstenaar te praten. Dat werd een bewijs van grote zwakheid genoemd. Wethouder Happé voelde er veel voor om af en toe tol vernieuwing van de comissie over te gaan. Hij stelde echter ook, dat er over al kritiek is op de commissie. Dat lag niet alleen aan de commissie zelf. In Nederland is het nu eenmaal zo. dal er heel weinig zeer goede ontwerpen worden ingediend, zeer veel middel matige en een klein aantal slechts. Hel grootste probleem vormen altijd de mid delmatige ontwerpen. Volgens de wet houder wordt er wel degelijk met de kunstenaars overleg gepleegd. De heer Geluk nam het leeuwendeel voor zijn rekening bij de beantwoor ding van de kunstv ragen. Uitvoerig be steedde hij daarbij aandacht aan de schouwburg schijnt het vooralsnog droe vig gesteld te zijn. Het feitelijke ver bouwingsplan zal niet meer aan de or de komen. Het blijkt achteraf niet zo doelmatig te zijn. Door een andere architect is nu een ander plan-in-schets gemaakt, dat nog nader uitgewerkt zal worden. De voorbereiding tot de ver bouwing die overigens pas voor 1969 genoteerd staat, gaat nu beginnen. De heer Geluk stelde nog eens, dat Haar lem achterop dreigde te raken. Bepaal de voorstellingen zijn in Haarlem al niet meer te brengen. Over het Frans Halsmuseum ver klaarde hjj, dat nu een brief naar de inister gestuurd is met het verzoek om een bijdrage van 0 pet. in de ex ploitatiekosten. Met Gedeputeerde Sta ten wil de gemeente tot overleg komen over een nieuwe verdeling van de kos ten van het N.Ph. Orkest. Voorts ver klaarde hij, dat de muziekschool inder daad nog ongelukkig gehuisvest is. Hij betreurde het, dat de buitengemeen ten zich vrijwel afzijdig houden van dit instituut, terwijl er zoveel kinderen uit die gemeente van Toonkunst pro fiteren. De suggestie om te zijner tijd bet Sint Jacobs Godshuis aan te ko pen en er een culturele bestemming aan te geven, vond hij niet gek. Hij zou er wel eens een kijkje willen ne men. De wethouder schrok echter van de opmerking uit de raad, dat er al vele gegadigden zijn. Dan wordt het voor ons weer te duur, verzuchtte de heer Ge- luk Verder moest de wethouder toegeven, dat er van de inrichting van atelier- woningen nog niet veel was terecht ge komen Allerlei omstandigheden waren daar de oorzaak van geweest. Hij meen de overigens ook te moeten zeggen, dat er in deze, zoals m Amsterdam, heel weinig uitgaat van het particu lier initiatief. Alles moet aar van de wethouder komen. Uit de discussies bleek nog, dater een plan bestaat om met de Vleeshal en de Vishal tot één culturMl complcx te komen. Het klonk aiicmaal nogal duister, vooral omdat er door tegen werking nogal vertraging ontstaat. iv.laai er wordt verder aan gewerkt zei de heer Geluk. Zou de Vleeshal tot per manente expositieruimte bestemd run nen worden, dan kon het Huis van Looy opgeheven worden. HAARLEM. 16 dec. B. cn W. van Haarlem hebben besloten het kleine on derhoud aan gemeentelijke gebouwen buiten de dienst van Openbare Werken te brengen. Volgens een nu ingestelde doelmati ger methode kunnen de beheerders van scholen en andere gebouwen kleine on derhoudswerken zonder tussenkomst van de gemeente rechtstreeks met de leve rancier opnemen. Er is een limiet ge steld van vijftig gulden per geval. Een van de voordelen is, dat de beheer ders een beter begrip van de kosten wordt bijgebracht, alsmede een nog groter verantwoordelijkheidsgevoel. HAARLEM, 17 dec. Zou Haar lem niet wat meer op de kleinere uitgaven kunnen bezuinigenDat vroeg gisteren de heer De Bruin (P.v.d.A.) in de gemeenteraad. Hij vertelde het volgen staaltje. Dinsdag reed er een „slee" met twee heren van de gemeente naar een school. De heren kwamen het schoolhoofd een' vlag brengen, die uitgestoken moest ivorden in verband met „Tien jaar Koninkrijkstatuut". Aan het eind van de dag zouden ze de vlag terug ko men halen. Ja, wat kost dat allemaal niet? vroeg het raadslid. En zo heel psychologisch is het ook niet. Wethouder Geluk vertelde toen, dat die zaak hem al vele jaren dwars zit. Er schijnt een regeling te zijn, dat het hoofd der school de vlag niet mag bewaren. De vlaggen worden centraal bewaard en op feestelijke dagen uitgedeeld. Maar alles bij el kaar wordt het steeds een dure vlag getjesdag in Haarlem. Heel de Amsterdamstraat leeft mee: de heer Th. Vlegels heeft gisteravond zeven jaar huisvestingsnarigheid kun nen afsluiten met de opening van zijn nieuwe groente- en fruitzaak op num mer 28 A. De heer Vlegels is er over gelukkig mee en de gemeente zal, wat hem betreft, geen last meer heb ben. De problemen waren in 195 7, 1958 begonnen. Door rioleringswerk zaamheden in de Zuidpolderstraat was het huis van de heer Vlegels gaan verzakken en dat werd er in de komende jaren niet beter op. Protes ten bij de eigenaresse van het huis liepen op vrijwel niets uittotdat de heer Vlegels het tenslotte bij de ge meente probeerde. Deze gelastte het huis, dat inmiddels dicht in de steigers stond, tot de grond toe af te breken en er twee nieuwe huizen voor in de plaats te zetten. Dat gebeurde. De heer Vlegels kon zijn zaak intussen aan de overzijde van de straat voort zetten. Vanaf 1 januari van dit jaar werd er gewerkt, totdat de heer Vle gels deze week zijn inboedel en win kelinrichting weer van de overzijde kon terugverhuizen. HAARLEM, 17 dec. De gemeente raad heeft gistermiddag nog wat „na gepraat" over enkele onderwijszaken. Opnieuw kwam de schoolbewaarder aan de orde, waarbij wethouder Geluk al leen de toezegging kon doen, dat beke ken zal worden, in hoeverre de taak van het schoolhoofd verlicht kan wor den. Zijn standpunt inzake de sehool- melk bleef ongewijzigd. Hij tekende daarbij nog aan, dat het hier in feite om een particulier initiatief gaat, dat door de gemeente wordt gesubsidieerd. Op de opmerking van de heer Peetsre (K.V.P.), dat na de lagere school het enige nut van de melk schijnt op te hou den, omdat bij het voortgezet onderwijs de leerlingen wel kunnen volstaan met een appel of boterham, reageerde de wethouder met de verklaring, dat het schoolmelkcomité ook bij het voortgezet onderwijs de melk gepropageerd heeft, maar dat men er daar niet aan wilde. Wel is er een school, dat gebruik maakt van een melkautomaat. De kritiek op het feit, dat bepaalde leermiddelen op de gemeentelijke ulo-scholen nu door de ouders betaald moeten worden, achtte de heer Geluk onjuist. Waarom voor de ulo een uitzondering maken in vergelij king met de technische scholen en mid delbare scholen? zo vroeg hij. Onder be paalde omstandigheden, wanneer het gezin die kosten niet kan dragen, zal gratis verstrekking geschieden. Men moet wel bedenken, dat door deze maatregelen bepaalde vormingsvakken op die scholen gehandhaafd kunnen worden. BEVALLEN VAN EEN ZOON: M. Hendricks-Sanberg, R. van Elk- Roels, W. J. B. Ettema-Groot, M. Loos van Dalen, A. G. Th. Del Tin-Vissers, H. Bakker-Booij, W. Duijve-Bakker, L. M. Melchiot-Magielse; BEVALLEN VAN EEN DOCHTER: A. Vijfschaft-Zondag, N. M. van Egdom- van der Heij, M. J. Slis-Stroom, B. M. J. Breems-Bosman, T. Kranendonk- Bark; OVERLEDEN: J. C. M. van der Kroft, 40 j. Perseusstraat, F. J. Har- desmeets, 79 j, Westerhoutpark, J. Go- vers, 86 j., Westerhoutpark, A. B. O. Keesom-Baesjou, 78 j., Kloppersingel, ™™ehuiJs' 71 Leidsevaart. ONDERTROUWD: J. van der Linden en tT; Dijkkamp, G. C. van Slooten en van Bakel, P. J. B. Wijers en L. Wilkes, A. C. A. Schelvis en C. Wildschut, A. M. Hulsebosch en E. M. M. Kersten, P. G. L. C. Krugers Dag- neaux en C. S. L. M. Rikkers, J. G. Beeke' en M. Tij. van Kimmenae- de, N. Th. M. Melker en E. M. G Schoemaker, G. A. Hofman en H. P. Th. Meijer, J. van der Reep en G. Bos huizen. GEHUWD: J. A. van der Bjjl en R. J. de Goede, J. P. Reus en M. M. Hahn J. van Rossum en C. Koster, J. C. G. Eichhorn en M. W. H. Poelgeest, A. U. O. Forti en A. G. A. C. Nelemaat, J. Noort en H. M. Gringhuis, I. B. Sza- kacs en E. Ponfoort, F. J. Feringa en J Treffers, A. C. Pruijsers en W. v.d. Schors. GEHUWD: P. C. Bloemendaal en W. R. H. Slingerland, J. de Jong en H. Terpstra, D. J. M. Elshof en A. S. B. Pollé, R. J. Kuijper en W. C. M. van Broeck, G. Claus en R. M. Staalstra, J. W. P. Wensveen en F. H. van de Broeke, J. M. Seholten en H. M. v. Dijk. Uit het antwoord van de wethouder op tal van andere opmerkingen uit de raad bleek, dat er een aantal scholen in aanbouw is of dat spoedig met de bouw wordt begonnen. Binnenkort begint de seriebouw van vier maal vier scholen. De bouw van een serie kleuterscholen ligt te wachten op de ryksgoedkeuring. De Lieven de Keyschool zal zich nog even moeten behelpen, maar dan is de zaak rond. M®t de Grafische School is het een moeilijke procedure. Voorlopig kan men vooruit met het noodgebouw. Voorts zegde hij toe, dat het collega zich ernstig zal beraden over het terug brengen van de kosten voor leermidde len. De heer De Bruin had zelfs ge vraagd daar nog voor 1965 iets aan te doen en had een motie op de tafel van het college gedeponeerd. Ten aanzien van het schoolzwemmen moest de heer Geluk toegeven, dat door de nieuwe regeling v an het vorig jaar, de zesde klas_ van dit jaar de dupe dreigde te worden. Volgens de heer Pee- ters kwamen de zesde-klasserd nu hele maal niet a^i b??'-Wethouder Geluk zeide echter, dat de zesde-klassers best met de vijfdeklassors mee mochten gaan. De heer Peeters had het dan be ter gevonden, ais ae schoolhoofden daarvan in kennis waren gesteld. Aan de hand van enkele sprekende cijfers toonde wethouder nog aan, dat het schoolzwemmen in een grote behoefte voorziet en niet zonder succes blijft. Geheel onverwacht kreeg het debat een andere wending, toen de heer Pro per (C.P.N.) e0" c'r£Ulai,re van de mi nister in bespreking bracht, die onlangs was binnengekomen. Daaruit zou blij ken, dat Haarlem nog zo'n paar mil joen uit het gemeentefonds tegoed had. Dat geld was wel bestemd om de ex tra-uitgaven, die zuilen komen bij een nieuwe loonexplosie, te dekken, maar volgens de heer Proper zou er wel een paar ton overblijven Waarom zouden wij nog praten over bezuiniging bij het onderwijs, vroeg hij toen. De raad wil de over die circulaire met praten, om dat de meeste leden er nog niet van ge hoord konden hebben. Wethouder Bak ker gaf echter de verzekering, dat er zeker geen geld van de extrauitkering zou overblijven. Misschien moet er nog op toegelegd worden. CINEMA PALACE: Gegeseld en bemind, volw. 2. 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: Orfeu Negro, volw. 7 en 9.15 uur. LIDO: De vruchten zijn rijp, ontraden. LUXOR: Liever nog geen bloemen, a. 1. 2, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: Vrouwenjagers, volw. 2, 7 en 9:15 uur. STUDIO: Hiroshima mon amour, ontraden. ROXY: De woestijnhavik, 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. MINERVA: Taras Bulba, 14 jaar. 8.15 uur. Donderdag 17 december Stadsschouwburg, 8 uur: Kerko met „Blijf zitten waar je zit". Donderdag 17 december Rest. Brinkmann, 8.15 uur: Gr. Bridge- zaal. Ned. Genealogische Ver. Contact avond. Vorig jaar haalden wij met onze kerstactie de hoogste opbrengst van alle jaren, namelijk ruim vierduizend gulden. Weliswaar is de actie dit jaar drie weken later begonnen, maar in ons hart beginnen we te geloven, dat heel misschien dat bedrag toch weer gehaald kan worden. Helpt u mee om de laatste dagen een flinke stoot te geven? We zitten nu aan ongeveer tweeduizend gulden. Het moet toch mogelijk zijn om samen dat bedrag te verdubbelen. Aan de hand van noden uit de prac- tijk hebben wij u reeds verteld, hoe broodnodig veel mensen moeten wor den geholpen. Wij denken bijvoor beeld aan dat gezin van man, vrouw en twee kinderen. De man was in het bezit van een eigen, goed lopend be drijfje. Ten gevolge van een operatie is de man lange tijd uitgeschakeld ge weest. Dat betekende, dat het inko men beduidend lager werd. Het gezin kreeg het heel moeilijk. Er ontstond achterstand in de betalingen. Hier moet geholpen worden. Contant ontvingen wij de volgende giften: N. N. 10.—; H. R. f 2,50; W. H. C. 10,—; N. N. 2,50; mevr. G. f 10,Miniatuur 10,A. B. 2,50; N. N. 10,—; E. S. 5,—; N. N. 10,—; N.V. Drukkerij De Spaarnestad 1300,Willem 15,en M. J. 10,—. Per giro ontvingen wij: E. P. v. S. 15,—; W. d. L. 2,50; P. G. 10,—; L. G. - D. R. - D. C. 100,—; A. W.-v. N. 10,—; M. v. G. W. 10,—; A. H.- H. 10,—. Giften kunnen aan ons bureau, Smedestraat 5, Haarlem worden af gegeven of gestort worden op nummer 14.34.80 van de Nieuwe Haarlemsche Courant met vermelding „Kerstinza meling". Advertentie LANGE JASSEN 189 JEKKERS 148.— JACKS 7Z.59 Mensen Paarlaarsteeg HAARLEM Voor diefstal van een schaap, een bakfiets en een fiets werd de 19- jarige Beverwijker A. S. tot acht maanden gevangenisstraf veroordeeld, waarvan twee voorwaardelijk. Er was zen maanden onvoorwaardelijke ge vangenisstraf tegen hem geëist. De 30-jarige Beverwijkse schilder B. K. K. en zijn 23-jarige vriend en collega C. R. werden ieder tot vijf maanden ge vangenisstraf veroordeeld wegens in braak in een noodwinkel aan de Laan der Nederlanden in Beverwijk. De eis was zes maanden. HEEMSTEDE, 17 dec. Voor leden en genodigden van de Heemsteedse Kunst kring liet zich gisteravond het jonge Amsterdams Strijkkwartet horen. Het concert vond plaats in het gebouw van de Nederlandse Protestantenbond, waar zeventig fijnproevers bijeen waren geko men om «ie kans op een goede kamer- muziekavond niet te missen. Een prognose is nooit te stellen, zelfs niet bij de meest gerenommeerde kwar tetten. Geen ensemble is immers zo kwetsbaar als een strijkkwartet. De ge ringste indispositie van één der spelers kan al een fnuikende invloed op het samenspel hebben. Ook zijn de plaat selijke omstandigheden, zoals akoestiek, zeer belangrijk. Te oordelen naar het niveau waarop de muzikale verrichtingen van het Am sterdams Strijkkwartet stonden, werd de musici niets in de weg gelegd. Over een grote dosis ervaring kunnen Jeanne- lotte Hertzberger en Rena Scholtens (violen). Hans Dusoswa (altviool) en René van Ast (violoncel) nog niet be schikken: zij zijn jong en het kwartet bestaat nog niet zo lang. Desondanks is er van enige onvolwassenheid geen spra ke. Zowel individueel als collectief blij ken zij volkomen tegen de moeilijkheden van het kwartetspel te zijn opgewassen. Dat werd al meteen gedemonstreerd met het Kwartet op. 7 nr. 1 van Joseph Haydn, dat ter opening diende. In een subtiele klankverhouding werden de vier HAARLEM, 17 dec. Zonder enige twijfel behoort Daniël Wayenberg tot de grootste pianisten van onze tijd. De kwaliteit van zijn recital gisteravond in het Gemeentelijk Concertgebouw was minstens een volle zaal waard geweest. Helaas waren er maar een paar hon derd belangstellenden. Van huis uit is Wayenberg een echte pianovirtuoos. Het moet echter gezegd worden, dat zijn persoonlijke muzikaliteit zich uit middels deze virtuositeit en pas daarna vanuit het werk zelf. Daniël Wayen berg doet dit echter zo geniaal en ver blindend, dat men alle bezwaren zon der meer wegwuift. Bovengenoemd feit werd eveneens bewezen door zijn pro grammakeuze. Deze was geheel inge steld op virtuositeit en hij heeft ons daarmee versteld doen staan. Men zou vele superlatieven op moeten zoeken om Wayenberg's vingertechniek en juist gebruik van het speellichaam te kunnen omschrijven. Zo werd de Me- phistowals van Liszt een bijna ongeloof lijk voorbeeld van demonische geladen heid en enorme musiceerdrift, die weer voorkomt uit een groot temperament. Dit werk van Liszt, dat alleen maar kan bestaan door een grote virtuositeit, was één van de hoogtepunten van dit recital. Ook een werk ais de Gaspard de la nuit van Maurice Ravel weet Wayen berg de juiste kleur en sfeer te geven, ofschoon het middendeel, Le Gibet, wel beklemmender had gekund. Dat de drie preludes van Rachmaninoff onder de handen van deze meesterpianist tot grandioze werken zouden worden, kan ons niet verwonderen, want Wayenberg is een fervent Rachmaninoffvertolker. Hij speelt eveneens al diens pianeocon- certen en heeft dit jaar voor de vertol king van de Paganini-variaties een Edi son in ontvangst kunnen nemen. Hij opende zijn recital met de Sonate op. 109 van Beethoven. Deze sonate bena derde hij vanuit de piano en niet direct vanuit de muziek. Gevolg: een prach tig gekleurde vertolking, zeer boeiend, maar weing klassiek. Dit doet echter niet af aan de grandioze pianist, die Daniël Wayenberg is. Hij besloot dit recital, dat ons nog lang zal heugen, met de Toccata van Prokofieff, waarna nog een prelude van dezelfde compo nist als toegift volgde. RINUS GROOT HEEMSTEDE, 17 dec. Het Groe- nendaalse Verversingshuis vormde gis termiddag het toneel van een daverend huldigingsfestijn, de jubilerende secre tarie-ambtenaar G. J. Kruiderink veertig jaar in dienst van de gemeente Heemstede ter ere. Het was een familie-feest in optima forma. Heem steeds burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard maakte bekend dat de ju bilaris een koninklijke onderscheiding de zilveren ere-medaille van Oranje Nassau, ten deel was gevallen. Dat de heer Kruiderink een man is met heel bijzondere kwaliteiten werd hem op zijn jubileumdag van alle kanten op de meest nadrukkelijke wijze ver zekerd. „Het is grotendeels aan u te danken dat de afdeling bevolking van de Heemsteedse secretarie zo'n uitstekende naam heeft", zo klonk het uit de mond van mr. Van Rappard. „U bent een mens die er behoefte aan heeft om andere mensen te helpen. U sloort u uit en u bent daarbij zo blo van geest dat ik uw uitbundige lach op mijn kamer kan horen. Op zo'n moment zeg ik c'an. ,dat is mijnheer Kruiderink weer. ..Als geschenk van de gemeente off reet de mr. Van Rappard een fraaj a"f//enve- oorkonde, alsmede een ,^£geh jubi- lonne Vervolgens speldde hp de juoi la ris het ere-teken op, behorende bp de hem verleende onderscheiding. De heer SS werd daarna toegesproken door de gemeente-secretaris mr JM. Kruitwagen, de chef van de afdeling algemene zaken P. M. van Droogee, zpn directe chef T. Neuteboom en de oud gemeentesecretaris A. van Wingerde. Ook van hen kreeg de jubilaris te horen dat hij een uiterst geziene figuur is, ook als gollega die, de waarheid en oprechtheid getrouw, van zijn hart nimmer een moordkuil wil maken. De heer Van Drooge bood namens het jubileumfonds een collectie antiek zil ver aan, terwijl mevrouw Kruiderink in de bloemen werd gezet. De laatste spreker was de heer Krui derink zelf, die zich een onderhoudend causeur toonde, waarbij aan de humor het volle pond werd gegeven. delen virtuoos en in de gewenste nuan cering gespeeld. Wel vond ik de tref zekerheid van de eerste violiste een en kele maal niet helemaal feilloos. Haar spel kan zeker nog aan toonzuiverheid winnen. Overigens wist zij haar me despelers inductief te leiden. Het derde opusnummer van de Ween- se expressionist Alban Berg vereiste niet minder dan een metamorfose. De uit voerenden konden dit siylistisch op brengen en zo kreeg dit imposante werk, compleet met flageolet en op de kam gestreken passages, een boeiende ver tolking. Capriccio van Mendelssohn is een bril jant werkje, dat toch in feite geen spe cifieke kwartetmuziek is te noemen. Ont daan van elke braafheid gaven de mu sici het een sprakelend optimisme mee. Het magistrale Brahms kwartet op. 51 nr. 2, de minder bekende pendant van nr. 1 van hetzelfde opus, vormde een fraai sluitstuk van het programma, dat, blijkens het applaus, veel voldoening heeft gegeven. H.B. HAARLEM, 17 clec. Gisteravond zijn in Haarlem kort na elkaar drie verkeersongevallen, tengevolge waar van twee vrouwen werden gewond. Even voor negen uur liep de 24-jarige mej. M. E. H. S. uit Haarlem een rechter onderbeenfractuur op. Zij reed op een fiets zonder licht van de Oudeweg de op en verleende geenvoorrang aan Amsterdamsevaart op en verleende geen voorrang aan de 21-jarige Amsterdamse- se automonteur W.M., die met zijn auto op de Amsterdamsevaart reed. Het m je is overgebracht naar het Grote Gast huis. De zestigjarige mevror. J. C. W. uit Haarlem kree gisteravond omstreeks kwart voor acht een bekkenfractuur, doordat zij zonder voldoende op te let ten plotseling voor een auto de Leidse vaart overstak. Zij werd door de auto, bestuurd door de 26-jarige gymnastiekle raar T. F. L., gegrepen. De vrouw ia opgenomen in het Diaconessenhuis. Gisteravond omstreeks tien over half acht sloeg op het Soendaplein een auto over de kop. doordat de bestuurder de 22-jarige automonteur J. H. uit Haar lem. werd misleid door een vlak voor hem rijdende wagen, een Citroen Ami. De bestuurder gaf met zijn licht aan dat hij naar rechts wilde gaan. maar plotse ling sloeg hjj links af. De heer H. moest toen eveneens snel naar links uitwijken. Hij kwam terecht tegen een verkeers- zuil en sloeg met zijn wagen over de kop. De auto werd totaal vernield. De bestuurder bleef ongedeerd. De politie verzoekt eventuele getuigen zich te mel den, daar de bestuurder van de Ctroën Ami is doorgereden. HAARLEM, 16 dec. Volgens het uitbreidingsplan Schalkwijk A I (Eu- ropawijk-Noord) is het nabij de toren- flat gelegen terreintje aan de Italiëlaan bestemd voor de bouw van garages. Aanvankelijk lag het in de bedoeling te gelijk met de bouw van de torenflat daar tien garages te bouwen, maar daarvan werd afgezien, toen een te hoge prijs werd opgegeven. Gelet op het te kort aan garages in de Europawijk in het bijzonder, is alsnog getracht tot de het algemeen en nabij de torenflat in bouw van garages te komen. Naar B. en W. aan de gemeenteraad meedelen. hebben onderhandelingen met de aannemer inmiddels tot resul taat gehad, dat voor een aanvaardbare prjjs veertien garages bij de torenflat gebouwd kunnen. De bouw zal een uit gave vergen van 49.110.—; de vermoe delijke huur per garage per week zal 6,75 bedragen. B. en W. stellen nu de raad voor dat bedrag van 49.110.- te voteren. HAARLEM, 16 dec. Nog steeds hebben B. en W. geen beslissing ge nomen omtrent de restauratie van de zes en tachtig gemeentelijke midden standswoningen nabij de Spaarnelaan (Tuinwijk-Zuid). Zij delen dat mee in antwoord op vragen daaromtrent van de heren raadsleden J. Willemse en A. Ton (beiden PvdA). In hun antwoord zeggen B. en W. nog, dat zo destods de bewoners hebben bericht, dat de voorbereiding tot de herstelplannen meer tijd vergen dan verwacht werd. Tevens hebben B. en W. de bewoners toen ingelicht over het tijdelijk doen bewonen van vrijkomende woningen door onder- WC)mtrentenhet vernieuwingsplan, dat medio 1963 het college is aangeboden, is nocr geen beslissing genomen. Het complex heeft namelijk een financiële band met het Rijk, zodat voor voor zieningen, die het normale onderhoud te boven gaan, toestemming van de mi nister nodig is. Overleg met provinciale en rijksinstanties is nog steeds gaande, maar de financiële kant blijkt een moei lijk probleem te zijn. Niettemin zal ge tracht worden op korte termijn met het ministerie tot overeenstemming te komen. BREDA, 17 dec. Mevr. Donker-De Groot uit Alkmaar, heeft na ruim 24 jaar de trouwring teruggekregen, die aan haar eerste man, de heer J, P. Commandeur, heeft toebehoord. De ring werd gevonden in de kist van de re serve eerste luitenant F. P. de Jager, wiens stoffelijk overschot in Moerdijk is opgegraven om op het ereveld in Loc nen te worden bijgezet. De ring is thans in het bezit van de oudste zoon van wij len de heer Commandeur. De op 10 mei 1940 gevallen luitenant De Jager kreeg postuum de militaire Willemsorde omdat hij in een stelling geheel alleen achter een kanon tot het laatste toe tegen de Duitsers stand hield. Soldaat Commandeur was kort daarvoor reeds in de nabijheid gesneu veld. Men vermoedt, dat hij zijn trouw ring voor zjjn overlijden aan luitenant De Jager in bewaring heeft gegeven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 3