Nederlands Danstheater met Haarlemse première Culturele Raad van Noordholland vierde tienjarig bestaan Cultuur moet gelijkwaardige partner zijn robms®n TH in Alkmaar vooral op planologische gronden Invoerverbod voor Engeland is voorlopigvan de baan Claudia Cardinale even op Schiphol Uitbundige ontvangst Haarlemse politierechter geconfronteerd met drama Produktschap Siergewassen gelooft in noodzaak van eigen voortbestaan Verjaardag van monteur die brand stichtte in zijn eigen woning werd toch nog goed GOED IDEE SPAART MAN UIT Verolme: Overgang REM in vreemde handen niet in strijd met loyaliteit \yfuorvtr~ „ALKMAAR"-DELEGATIE Haarlem te dicht bij Delft" dahliakwekers kunnen verlicht ademhalen Markt wordt overstroomd Burgemeester Cremers reageert op Veiser college President Zoenen Hnsgvama ENGEL Vrouw durft haar man niet om meer huishoud geld te vragen AADHÉA Conflict met minister over marktordening DIRECT IN VRIJHEID GESTELD mister Intergemeentelijke samenwerking Achttien gelukkigen in sporttoto AARDEWERK MAKKUM DONDERDAG 17 DECEMBER 1964 PAGINA 9 Op speciale skileest. ln zwart en bruin. Maten30 t/m 43 Getooid met een grote zonnebril begeeft Claudia Cardinale zich aan de arm van de Nederlandse clown Fantasio (Bob Bleijenberg) naar de kamer, waar belangrijke personen worden ontvangen. De Italiaanse actrice stond daar op doorreis van Stockholm naar Brussel filmjournalisten een kort onderhoud toe. GR. HOUTSTRAAT 163 TELEFOON 12393 De PRAKTIJK en APOTHEEK Graaf Willem ll-laan 26 1. H. SCHUTTE, Arts Ir. G. W. van Stein Callenfels feli citeert de heer W. Vergunst met zijn goed idee. HAARLEM, 17 dec. De tiende ver- Jaardag van de Culturele Raad Noord- rilland is gisteren in de Stadsschouw burg en het Provinciehuis van Haar lem jn tegenwoordigheid van vele vrien den gevierd. Eregasten waren de le den van Nederlands Danstheater, die hun programma een première had den ingelast met het ballet van Hans Van Maanen op Hendrik Andriessens Variaties op een thema van Kuhnau. "aar een tiende verjaardag nog alle verwachtingen in zich bergt voor een lange en gelukkige toekomst, kon op cultureel verjaardagsfeestje een Woord met perspectief voor de toe komst niet uitblijven. Deze eervolle jaak was weggelegd voor de heer J. «assies, secretaris van de Raad voor de kunst, die samen met zijn gehoor ®en speurtocht ondernam naar de cul tuur. Het is inderdaad een speurtocht geworden, want Nederland en cultuur ls nu niet direct een ideaal huwelijk. »We zullen allereerst iets aan onze bientaliteit moeten gaan doen. Dan pas hunnen voor het culturele leven de zelfde voorwaarden worden geschapen als voor de andere sectoren van het openbare leven." Noordholland van Gooi tot Texel was pik vertegenwoordigd. Commissaris der koningin mr. F. J. Kranenburg was er toet vele burgervaders uit de provin cie. Zelfs de hoofdstedelijke burgemees ter Van Hall voelde zich Noordhollands genoeg om te komen. Dan waren er het college van Gedeputeerde Staten en Verder allerlei culturele ambtenaren. Onmiddellijk na het optreden van het Nederlands Danstheater werd het. il lustere gezelschap verwelkomd door de heer B. J. Kalb, voorzitter van de Cul turele Raad en burgemeester van Zwaag en Nibbixwoud. Uiteraard dook hij even in de tienjarige geschiedenis van de feestelinge, die belangrijk heeft hijgedragen in de verbetering van het culturele klimaat van Noordholland. Voorzitter Kalb betitelde zijn Raad on der meer als het verbindingskanaal tus sen overheid en culturele leven. Geheel in de geest van de heer Kassies zei burgemeester Kalb: „De cultuur zal als gelijkwaardige partner moeten aan zitten aan de conferentietafels." Mr. Kranenburg roerde in zijn feest rede het probleem van het groepsiso- lationisme aan. In deze mentaliteit zag ae ^mmissaris van de koningin een aanleiding, tot verschaling. De heer Kranenburg toonde veel waardering voor het streven van de Culturele Raad om de opbouw van het culturele leven in de provincie ter hand te nemen van- Uit de regionale gedachte. In zijn hoe danigheid van voorzitter van het Noord hollandse Anjerfonds verraste hij de jarige met een caravan ten behoeve van de tentoonstellingsdienst van de Culturele Raad. Namens de plaatselij ke culturele gemeenschappen in Noord holland presenteerde de heer J. van Os van de Abeelen een geschenk on der couvert. Een van de eerste houdingen, die de heer Kassies de Nederlander verweet, ^as de opvatting wat wij het begrip groei in de eerste plaats combineren met economisch. ,,Wij liquideren ge makkelijker een opera dan een mijn." Onze laakbare mentaliteit ten opzichte van de cultuur was het grondpatroon van zijn bijzonder goed gecomponeerde toespraak. De secretaris van de Raad voor de kunst wilde voor alles een men taliteitsverbetering, om van daar uit een cultuurpolitiek op te bouwen. Deze moet dan niet alleen zijn gericht op het onderwijs, maar bijvoorbeeld ook op de collectieve emancipatie van de arbei ders. ,,Voor een nieuwe aanpak is ech ter een eensgezinde aanpak van het gehele volk nodig." Uit zijn heldere be toog kwam een groot probleem scherp naar voren. ,,In Nederland hebben wij te maken met een te schrale visie op de samenleving en op de mens." Ten slotte richtte de heer Kassies zich rechtstreeks tot de overheid. „Wij moe ten niet te hoge verwachtingen koes teren van het particulier initiatief. Wij wachten daarom op de daden van de bestuurders." De feestelijke viering werd besloten met een ontvangst in het Provincie huis, waar de commissaris van de ko ningin en de leden van gedeputeerde staten voor de culturele raad als gast heren optraden. (Advertentie) (Van onze onderwjjsred acteur) DEN HAAG, De delegatie, die mi nister Bot het rapport heeft aangebo den, waarin Alkmaar wordt aanbevolen als vestigingsplaats voor de vierde T. H., heeft er op een persconferentie na afloop van het onderhoud met de mi nister de aandacht op gevestigd, dat het voorstel-Alkmaar vooral gegrond is op planologische overwegingen. Prof. dr. ir. W. Schermerhorn, voorzitter van de Ahanaarse commis sie, zei, dat het hem geboren in de Schermer aan het hart gaat dit mooie polderlandschap op te offeren. Gelet op de te verwachten ontwikkeling in Noord- Holland voortzetting van de trek naar het noorden ligt echter vesti ging nabij Alkmaar met meest voor de hand. Het rapport van de „spreidingscom- missies"-Piekaar en -Neher sprak van vestiging ,,in de omgeving van het Noordzeekanaal". In de ministeriële nota over de uitbreiding van het weten schappelijk onderwijs werd dit nader gepreciseerd als „de omgeving van Am sterdam". Rekening houdend met de verbindingen die er in de toekomst zul len zijn, meent de Alkmaarse commis sie, dat Alkmaar tot de omgeving van Amsterdam gerekend mag worden. Op dit moment zou een dichter bij Amster dam gelegen hogeschool meer studenten kunnen trekken dan een T.H. bij Alk maar (waar men overigens wel voldoen de studenten mag verwachten), maar men moet niet alleen naar het heden kijken. HAARLEM, 16 dec. De dahliakwe- ?eJ"s kunnen een beetje verlicht adem- aalen. De kans dat Engeland een in- Oerverbod zou afkondigen, was lang Jet denkbeeldig, maar nu staat het ge- icht van John Buil iets minder grim- jP'K, zo deelde de voorzitter van de Ned ahliavereniging de heer P. Dekker sistermiddag tijdens de ledenvergade- l ,1? in het Krelagehuis mede. En dat zwaard van Damocles niet viel, is di i^e eerst® plaats te danken aan het 'Ploniatiek overleg dat dr. Hes van de jjantenziektekundige Dienst met de *~?Selse instanties heeft gepleegd, ter- lom °°k de directeur van de Bloembol- ^.Saeuringsdiensten ir. Van Os belang- Jk aan het geheel bijdroeg. j wil niet zeggen, dat de lucht voor eoi,i hliakwekers nu in één slag is op- R klaard. Bepaald niet. Het areaal is de ia» jaren enorm gegroeid. In zes aii r verdubbelde de oppervlakte en «een in het laatste jaar kwam er 25 ?o«aent bÜ- Dat §aat natuurlijk niet stJ1 schokken. De markt wordt over- ri-roomd met gemakkelijk groeiende de? v n' maar variëteiten waar de han- behoefte aan heeft, zijn veel minder gezaaid. De uitbreidingen werden "jede veroorzaakt, doordat dilettanten, rf,ngelokt door de goede bedrijfsresul- ,°ten, ZiCh ook met deze teelt gingen "ezighouden. Of de bonafide kwekers ®Ze ontwikkeling mogen toejuichen, h^?.®nde de heer Dekker te moeten be- De 0n e d onAuitgesloten is dat ook zaaddahlia's «k "et „zwarte lijstje" zullen komen. Zal*1 de so°rt echtheid van de dahlia's uitvoer van gesplitste en afgestek- v,; daMia's is verboden, terwijl de kans Gt lllfrfnnl^tJ-Z "1 - T r-* n Z-l^rïVlIlO 'c Aan a ."swarie mstje' de soort echtheid p.D men veel meer aandacht moeten saan besteden. keuvan ®s> de directeur van de -unngsdiensten, wees er o.m. op dat p 'kizeninvasie van 1963 niet zonder aan en is gebleven. Spreker drong trot £ere£elde en nauwgezette con- Vela' ®electeren, niet alleen op het kelo' ,maar °°k in de stekkassen. En- Soort ekers hebben hun kas tot een KpiT öatgebouw met drie étages om- Oor-TT^' ^at belemmert een goede he- Kevoii van de stokken en in deze tot en £aat de keuringsdienst eerder w afkeuren ever. Steeds meer makers gaan tot machinaal rooien en «ten over. Bijzondere moeilijkheden zjjn daardoor niet ontstaan. Dr. G- J- Saaltink van het laborato rium voor Bioembollenonderzoek hield hierna, een causerie over het z>gn. ver- welkingsziek. Het onderzoek naar deze ziekte is nog maar kort op gang. In middels staat wel vast, dat een bacte rie de verwekker is. Proeven wezen uit dat ook aardappelen, peen en hyacin ten door deze bacterie aangetast kun nen worden. Hoe men deze bacterie moet bestrijden is nog niet bekend. Men weet reeds wel dat de besmetting ook via de grond kan plaats hebben. Dr. Saaltink gaf dit algemeen advies: 1. zorg voor verse of gedesinfecteerde grond in het stekbed; 2. verwijder zo snel mogelijk alle zieke knollen uit het stekbed: 3. vroeg planten is aan te be velen Het'dompelen van stekken in an tibiotica kan misschien ook een middel zün, maar daar wil men voorlopig niet aan beginnen. Immers, de kans dat men resistente bactenen gaat selecte ren is niet denkbeeldig. De zwakke ver dwijnen wel, maar de sterke blijven over. HAARLEM, 17 dec. Burgemeester Cremers heeft gereageerd op een op merking van zijn collega uit Velsen, die gezegd zon hebben, dat Haarlems bur gemeester zich zo terughoudend toont als de intergemeentelijke samenwer king in Zuid-Kennemerland aan de or de komt. Mr. Cremers verwonderde zich heel erg over die opmerking. Het gaat er om, dat er op een goede ma nier samengewerkt wordt tussen ver schillende autonome gemeentebesturen. Het spel is zeker verloren, als de groot ste gemeente zo zonder meer met een programma van acties komt. De heer Cremers volstond er ook nu mee te zeggen, d^t er onderlinge besprekingen gaande zijn. De vruchten daarvan zul len binnen niet al te lange tijd aan de raad in een besloten zitting worden voorgelegd. De Alkmaarse commissie heeft niet naar het antwoord „Alkmaar" toegere- deneerd. Naast de T.H. te Delft voor de randstad, de T.H. te Eindhoven voor het zuiden des lands en de T.H. in Twente voor het oosten, is het voor de toekomst het best een Technische Hoge school te stichten bij Alkmaar, welke T.H. het noorden (Noord-Holland en een belangrijk stuk van Friesland) be strijkt. Vestiging te Haarlem is, naar het oordeel van de Alkmaarse commis sie, minder aantrekkelijk onder meer omdat de T.H. daar te dicht bij die van Delft zou komen te liggen. Prof. dr. W. Steigenga, onder wiens leiding het planologisch onderzoek is verricht, heeft op grond van „ambtelij ke inlichtingen" ook een project „Wijde Wormer" in zijn vergelijking betrokken. Op de vraag, waarom niet tevens aan Beverwijk is gedacht, werd van de zij de van de delegatie geantwoord, dat het gehele IJmondgebied met zijn in stellingen en bedrijven in de toekomst functioneel aan het Noordzeekanaal ge bonden zal zijn. Het zou onverstandig zijn aan dit gebied ook nog een T.H. toe te voegen. De ruimte, die Alkmaar voor de nieuwe T.H. aanwijst, biedt de nodige huisvestingsmogelijkheden. Men zou van een campus kunnen spreken, maar de commissie heeft de vraag over de wenselijkheid van een campus met de verplichting aldaar te wonen buiten be schouwing gelaten. AMSTERDAM, 17 dec. Blikken vol verwachting op het in de lichte mist gehulde Schihol, toen daar woensdag rond half twee de „Sven Viking" van de SAS neerstreek. Blikken vol bewon dering vervolgens, toen een half uur later dan verwacht de filmster-op- doorreis, Claudia Cardinale het toestel uitstapte, minzaam wuivend naar de in groten getale opgekomen bewonderaars, vertegenwoordigers van de filmmaat schappij Hafbo en luchthavenpersoneel, dat de kans schoon had gezien even uit te breken. Toch een filmster, die op degenen, die haar voor de eerste maal in levenden lijve zagen, een hele andere indruk maakte dan men na het zien van de films, waarin zij haar internationale roem verwierf, mocht verwachten. Wel met de gebruikelijke, geforceerde diva- glimlach, waarbij alle tanden bloot ko men, maar verder ontdaan van de wat hoofse wijze van doen, die vele van haar collega's typeert. Een meisje, dat eenvoudig, maar smaakvol gekleed gaat en veel kleiner van postuur dan men zou verwachten. Het programma van Claudia Car dinale, die zich na Brigitte Bardot het privilege verwierf met haar ini tialen C.C. aangeduid te worden is overladen sinds de dag dat zij als on derwijzeresje in Tunis door de naar talent speurende filmscouts als een openbaring werd ontdekt. In één week tijd woonde zij premiè res van haar nieuwe film „Circuswe reld" bij in München, Keulen, Essen, Düsseldorf en Stockholm. Gisteravond is dat gebeurd in Brussel, waar zij te vens de door het Belgisch koninklijk paar uitgeloofde „prix femina" in ont vangst mocht nemen. Hedenavond be sluit zij haar toernee in Antwerpen, waarna haar in de naaste toekomst nog een trip Washington en New-York te wachten staat. President Johnson van de Verenigde Staten heeft haar persoon lijk uitgenodigd aan een banket in het Witte Huis aan te zitten, waarbij te vens vele prominente acteurs uit Ame rika aanwezig zullen zijn. C. C. werd op Schiphol met een paar uitbundige zoenen ontvangen, door de Nederlandse clown Fantasio, die haar onder meer een portretje aanbood, waarop Claudia staat afgebeeld in de clownsrol, die zij in haar nieuwe film „Circuswereld" speelt. Verder waren er de gebruikelijke geschenken. Rode en gele tulpen, een kaasje met het toren tje van Pisa, een Nederlandse molen, klompjes gegarneerd met een rood-wit- blauw lint. De flm Circuswereld" gaat met de Kerstdagen in Rotterdam in première in het Cinerama-theater. Het Nederlandse publiek kan dan zelf oordelen wat een verandering de knappe Italiaanse filmster in haar rol van clown ondergaan heeft. Geen sexbom, maar een speels meisje dat naar ze zelf in de ontvangstkamer van Schiphol verklaarde het zwaaien aan de trapeze en het paardrijden een „va kantie" heeft gevonden in vergelijking met de rollen, die zij in vroegere rol prenten speelde. (Advertentie) Grote Houtstraat 181 HAARLEM DEN HAAG, 16 dec. De sporttoto van het afgelopen weekeinde bracht acht tien deelnemers een gedeelde eerste pr:js Zij hadden 12 punten. Ieder van hen ont vangt bruto 7.964,80 gulden. Voor de tweede prijs kwamen 391 meldingen bin nen. Per kolom van 11 punten wordt netto 198 gulden uitgekeerd. De derde prijs wordt door 786 voorspellers ge deeld. Per kolom wordt 49.60 gulden be taald. HAARLEM, 17 dec. De Haarlemse politierechter, mr. J. D. Vink, kreeg gistermorgen een dramatische zaak te behandelen. De 42-jarige mevrouw G.S. uit Wormerveer moest zich verantwoor den voor de diefstal van 90.— uit een winkeïkassa en van een portemonnaie met 8.— uit een woning. Op zich leek dat feit niet zo schokkend, maar het kreeg een ander accent tegen de ach tergrond van vroegere veroordelingen. Bovendien was de vrouw eerst enkele jaren geleden getrouwd en had zij haar (Advertentie) DEN HAAG, 16 dec. Is het juist dat het voortbestaan van verschillende „schappen" niet meer verzekerd is? Deze vraag stelde de heer H(arry) Hylkema gistermiddag in de verga dering van het Produktschap voor Sier gewassen. Voorzitter dr. A. J. Verha- ge deelde mede, dat hjj enkele maan den geleden reeds een onderhoud met de staatssecretaris over deze kwestie heeft gehad. Toen is gebleken dat het inderdaad in de bedoeling ligt enkele schappen op de ontleedtafel te leggen teneinde eens te onderzoeken of hun werkzaamheid en hun doelmatigheid niets te wensen overlaten. Men heeft de indruk, dat het PVS zijn taak goed verstaat en dat dit schap gaat verdwij nen, wil men voorlopig niet geloven. Datzelfde PVS ligt momenteel in the Clinch met niemand minder dan de Mi nister van Landbouw. Inzet is het recht een eigen marktordening te hebben zo lang de EEG-organen er niets beters voor in de plaats hebben gesteld. In het verdrag van Rome wordt nl. een ont snappingsmogelijkheid geboden in het befaamde artikel 43, maar daar zwijgt de minister over. Hij houdt zich vast aan één ander artikel van het Verdrag van Rome. Het is allemaal in dit voorjaar begon, nen toen de Europese Commissie ver bood een compensatieheffing in te stel len met betrekking tot de bolbloemen. Deze heffing dient om het verschil in aankoopprijs van de grondstoffen weg te heffen. Men zag hierin een marktor- denende maatregel. Het PVS sprong er onmiddellijk bovenop en wist gedaan te krijgen, dat de Nederlandse- en de Duitse regering een beroep deden op artikel 43, dat dergelijke compensatie heffingen wel toestaat. Dat is gebeurd, maar te laat. Voor 15 december dreig de een niemandsland. Om die tijd te overbruggen componeerde het PVS een autonome verordening, maar die werd door minister Biesheuvel niet goedge keurd. Er is nu een brief in de maak waarin men de minister meedeelt dat het PVS gebruik zal maken van het recht van een nationale marktorgani satie. De voorzitter was over de gang van zaken hogelijk verbaasd, om niet te zeggen: gebelgd. De minister zal dat inmiddels wel weten, want hij heeft in het PVS zijn waarnemers en vertegen woordigers. De verbazing van dr. Ver- hage was nog groter geworden toen hij een brief van minister Biesheuvel ont ving met betrekking tot een heffing op narcissenbloemen naar Oostenrijk. Aan deze verordening hechtte de minister wèl zijn goedkeuring, uitgaande van het standpunt dat dit geld werd gehe ven om de onpersoonlijke reclame in Oostenrijk te financieren. Dat is echter niet het geval. De minister had dit kun nen weten, zo zei dr. Verhage, want hij is bekend met de besprekingen die hierover in oktober jl. zijn gevoerd. Toen is vastgesteld dat het verschil in aankoopprijs van de grondstoffen zou worden weggeheven. Minister Biesheu vel zal hiervan op de hoogte worden gesteld. Naar aanleiding van een be richt in de dagbladen vroeg de heer Hylkema of het voortbestaan van ver schillende schappen onzeker is gewor den. HAARLEM, 17 dec. De zeven-en- dertigste verjaardag van de onder houdsmonteur K. uit Wormerveer, begon gistermorgen heel triest, maar kreeg toch nog een gelukkig besluit. De monteur zat sedert september in voor arrest, verdacht van brandstichting in zijn eigen woning aan de Balistraat in Wormerveer. Rond het middaguur stond (Advertentie) van ondergetekende wordt vanaf vrijdag 18 december na 18 uur verplaatst van Kerklaan 9 naar Telefoon nr. blijft 32266. Woensdag 16 december j.l. ontving de heer W. Vergunst uit IJmuiden, ge pensioneerd baas smederjj van de Cen trale Werkplaats IJzer en Staal van Hoogovens, uit handen van ir. G. W. van Stein Callenfels, hoofd afdeling Research e Bedrijfslaboratoria een be drag van 525,- voor een door hem uitgedacht en ingezonden idee. De echt genote en dochter van de heer Ver- gunst waren bij deze uitreiking tegen woordig. De heer Vergunst construeerde een bijzondere meetmal (een soort afstand kaliber) die gebruikt wordt bij de smeedhamer. Volgens het oude systeem was er speciaal iemand voor nodig om de meetmal te hanteren. De grote voordelen van de vondst van de heer Vergunst zijn, dat de proeven- smid van het Centrale Laboratorium btJ het smeden van de proefstukken de nieuwe meetmal zélf kan bedienen en werkstukken van betere afwerking en met betere eigenschappen kan afleve ren. Behalve deze voordelen leverde het idee ook 'gunstiger arbeidsomstandighe den op en kwam het de veiligheid ten goede. hij voor de politierechter, mr. J. D. Vink en nog een uur later stond hij met zijn vrouw op straat en kon hij gisteravond thuis met zijn vier kinderen het feest van zijn verjaardag en zjjn vrijlating vieren. De officier van justitie en de politierechter waren namelijk beiden van mening, dat de man nu genoeg had geboet voor zijn daad en lieten het bij de drie maanden, die de man nu al heeft gezeten, zijn voorwaardelijke ter beschikkingstelling en onder toezicht- stelling van het Medisch Maatschappe lijk Consultatiebureau voor Alcoholisme. De drank was namelijk de oorzaak van het vreemde gedrag van de man in het afgelopen jaar. Daar stond hij voor be'kend als een oppassend huisvader, die zelfs meer dan tien jaar geheelont houder was. Hij was aan de drank ge raakt door de zorgen, was veelvuldig aanleiding tot echtelijke twisten en toonde zich vaak uitermate agressief. Op 1 september van dit jaar werd daarbij de climax bereikt. Toen de man dronken thuiskwam, trof hij niet zijn vrouw en kinderen aan, die waren ge vlucht uit vrees voor een nieuwe woede uitbarsting. De man voelde zich verla ten, stapelde meubels en textiel op een grote hoop in het midden van de huis kamer en stak daar de brand in. Door snel ingrijpen van de brandweer kon de schade worden beperkt, maar de politie rechter vond het toch een hoogst onver antwoordelijke handelwijze, mede gezien in het licht van de lang niet denkbeeldi ge mogelijkheid, dat het vuur naar naastliggende percelen zou overslaan. De officier van justitie zag er een tref fend bewijs in van de funeste invloed van de drank. man en schoonmoeder niet over haar verleden durven vertellen. Die vrees was ook van invloed geweest in de ver houding tot haar man, zij durfde hem niet om meer huishoudgeld te vragen, toen ze van het bedrag dat ze kreeg niet rond kon komen. Eerst ging ze zelf bijwerken en later kwam zij tot de diefstallen. Toen de man daar en achter het verleden van zijn vrouw kwam, maakte hij een echtscheidings procedure aanhangig. De vrouw was daardoor zichtbaar aangeslagen. Haar man had haar in al de tijd die zij al in voorarrest zit niet bezocht of geschre ven. De officier van justitie zag de toe komst voor deze verdachte met weinig optimisme tegemoet. Slechts een her stel van de huwelijksband zou naar zijn mening een mogelijke oplossing bieden. Hjj eiste zes maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk, voorwaardelij ke terbeschikkingstelling van de regering en toezicht van protes tants christelijke reclassering. De po litierechter veroordeelde haar tot vier maanden onvoorwaardelijke gevange nisstraf en sloot zich voor het overige bij de eis van de officier aam. De 64-jarige beheerder V. van het kleedlokaal van de voetbalvereniging Jisp werd tot 25.- boete veroordeeld, omdat hij na de wedstrijd Jisp-Knollen- dam op 13 september een speler van Knollendam getrapt zou hebben, toen deze speler nieuwe gordijnen vernielde. De 22-jarige typograaf G. K. uit Uit geest, speler bij Knollendam, werd vrij- gesroken van de hem ten laste gelegde mishandeling van de kantinebeheerder, die hij zou hebben gestompt. Er waren daarvoor echter te weinig bewijzen. Tot twee weken onvoorwaardelijke gevangenisstraf en één jaar ontzegging van de rijbevoegdheid werd de 56-jarige vishandelaar H, J. H. uit Alkmaar ver oordeeld, wegens het rijden onder in vloed van alcohol. De handelaar was op 28 september op de Provinciale Weg in Zaandam door de (halve) afsluitbomen van een automatische overwegbeveili ging gereden. De ruit van de auto en de bomen werden daarbij vernield. De re kening van de Nederlandse Spoorwegen zal de vishandelaar nog worden gepre senteerd. Volgens de raadsman zal dat wel een paar duizend gulden gaan kos ten. Ook dat vond hij al een grote straf 'voor de verdachte. De politierechter was overigens niet bereid iets van de door de officier van justitie gestelde eis af te doen. De 18-jarige bankwerker R. B. uit Zaandam hoorde één maand onvoor waardelijke gevangenisstraf tegen zich eisen wegens diefstal van een fiets. „Mijn brommer was stuk en toen heb ik die fiets maar genomen", voerde verdachte ter verontschuldiging aan. De politierechter echter vond dat kwade trouw, echter duidelijk bleek uit het feit, dat de jongen de fiets thuis uit elkaar had gehaald. „Alleen omdat je zo jong bent, zal ik iets van de eis afdoen", zei de politierechter. „Maar die maand heb je eigenlijk wel ver diend." Zo werd het dan uiteindelijk twee weken voorwaardelijk en twee maanden onvoorwaardelijke gevange nisstraf. Tot vier maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid werd de 22-jarige F. B. uit Zaandam veroordeeld, wegens het veroorzaken van een aanrijding, terwijl hq on der in vloed van alcohol verkeerde. Op de Ge- dempte Gracht reed hy tegen een ande re auto aan, waardoor een van de in- zittenden werd gewond. ROTTERDAM, 16 dec. De heer Verolme die zo'n belangrijke rol in de REM-affaire speelt, en die van half ok tober tot gisteren in het buitenland ver toefde, heeft vanmorgen bevestigd, dat hij in overeenstemming met zijn belof te aan minister Scholten instructies heeft achtergelaten dat mets zou wor den gedaan in strijd met de „Anta- REM-wet". Uitdrukkelijk heeft hij gesteld dat hij zich als loyaal Nederlands staatsbur ger zou gedragen. Aan zijn gemachtig de heeft hij de opdracht gegeven niets te doen wat met deze loyaliteit in con flict zou komen. Mij was van tevoren niet bekend, dat de exploitatierechten van de REM zouden overgaan naar een buiten landse maatschappij. Nu de REM, met medewerking van mijn gemach tigde, haar aktiviteiten tijdig heeft gestaakt en zij dus geen strafbaar feit heeft gepleegd, keur ik het be leid van mijn gemachtigde geduren de mijn afwezigheid goed", aldus de heer Verolme nu. Ook de overgang van de exploitatie van de zender aan een buitenlandse maatschappij acht ik beslist niet in strijd met de loyaliteit van mjj als Ne derlands staatsburger. Het zal immers een ieder en minister Scholten zal dit zeer zeker verstaan duidelijk zjjn dat mijn loyaliteit ten opzichte van de Nederlandse regering nooit zo ver mag gaan dat ik de belangen van de aan deelhouders van de REM en alzo ook van de aandeelhouders van de VAT (Volks Aandelen Trust) in gevaar zou mogen brengen. De heer Verolme distancieert zich met grote nadruk van alle publikaties die de indruk zouden kunnen wekken dat hij de Nederlandse overheid niet zou achten. ,,Voor zover ik geroepen wordt om vorenbedoelde belangen me de te verdedigen en te beschermen, zal ik het als mijn plicht achten dit op een stijlvolle en waardige wijze te doen ge schieden," voegt hij er aan toe.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 9