Scholte en Wijnen van super klasse in biljartstrijd 47/2 ïï°ss£bS» rfc &SWSS KUYPER U proeft de moutwijn Bisschop van 12 jaar bepleit naastenliefde Engelse traditie in ere hersteld InterUme Vijf recepten voor de kerstdis EENVOUDIG, BIJZONDER EN NIET TE ZWAAR Indrukwekkender dan ooit Delftse student Gespreksmethode in huisartsen praktijk Vier jaar geëist tegen stekende loswerkrnan Weduwe gedode jager overweegt schade-eis en antwoord Woonark Huur com pensatie Loon Markiezen Lepeltjes Vergunning Krotwoning Menu 4 Menu Menu 1 Menu 2 Kerstgebak Menu 3 Kippesoep W ij smuller slepers brengen Teunika en Karei vlot Logeerbelasting in Valkenburg Kritisch geluid van verkenners over prof. Buytendijk Twintig jaar Ook in kader Promotie te Nijmegen Piloot Geen kleinering ZATERDAG 19 DECEMBER 1964 PAGINA 7 spretnne?' d,at z0 sTrk "aw aan te heln i" dat de rowantroepen in het ge- Ct-rD ,land als paddestoelen uit de dj?aa schieten. „Ik heb het gevoel, dat de ^schijusei van de laatste tijd aan pn "oogleraar is ontsnapt", zei de heer de HAV is uw vertrouwen waard! HAV LEVENSVERZEKERINGEN - SCHIEDAM - TELEFOON (010) 693 04* - HAV LEVENSVERZEKERINGEN ^Boxtel, 19 dec. De weduwe van i- "eer Olislagers, die in de nacht van Beleg modern beleg in (Van onze speciale verslaggever) Leeuwarden, 19 dec. Het mag a al als vaststaand worden aangeno- ';len. dat de Nederlandse biljarttitel wklasse 47/2 terecht zal komen bij ~cholte ol Wijnen. Zij staken ook de Weede dag dermate 'boven de andere "eelnemers uit, dat het in zekere zin ,eh onrechtvaardigheid zou zijn, als ueze sterksten der vaderlandse kadris- j®n niet de ere-plaatsen zouden verde- ®h. Dat Scholte na vier ronden in ge- niddelde nog steeds ver boven zijn ri- aal uittorent, is een omstandigheid, ,.le waarschijnlijk alleen een theore- 'sch voordeel gaat vormen. In de enthousiaste discussies over vertoonde spel komen andere na- dan die van Scholte en Wijnen Rechts sporadisch voor. Is dat wel he- htaai billijk? Heeft bijvoorbeeld cD lei h a uiiaji "®dachtzame en secure Janus Jacobs ?'e.t wat meer aandacht verdiend? De '^-jarige Amsterdammer staat reeds i nS bekend als een biljarter, voor wie ae groene, helverlichte wedstrijdtafel ïP goed als geen geheimen heeft. peeds op de avond van de eerste dag 'egde hij Wijnen het vuur zo na aan ae schenen, dat de speels en virtuoos °orende Ossenaar er schroeiplekken aan over hield. Gisteren toonde Jacobs (Van onze correspondent) DELFT, 19 dec. „Mejuffrouw, Mijne Heren..." dat is de geijkte aan spreektitel bij welke bijeenkomst ook in het Delftse studentenleven. Op de '000 studenten is slechts een procent vrouw. Die aanspreektitel heeft de pas afgestudeerde ir. Mart van den Bus ken (25) genomen tot de titel van zijn film over het studentenleven in fJelft, die gisteren in Doelen Kino in Première ging. Dankzij geld en andere medewerking Vun TH, OKW en industrie is de film stand gekomen. Honderden hebben er aan meegewerkt op alle mogelijke thanieren en het resultaat geeft duide- i'j blijk van de minutieuze zorg waar mee de film is samengesteld. Het is gelukkig geen geijkte „voorlichtings film" geworden over de TH en studen tenleven in Delft. Het Is een kaleidos- eopische visie, een zeer persoonlijke visie op de Delftse student. Er zitten Vele verrassende elementen in en fil mische grapjes en er gebeurt zo ont zetten^, veel in het half uur dat de film #Surt, dat men er best twee of drie films van had kunnen maken. Dat is het nadeel dat aan de eerstelingen van een door.-medium-, film. _gg- §enpe-S regisseur kan kleven. Mart van ideeèn-Sken en de zÜnen zitten vol (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 19 dec. Hoewel hij Jich volkomen kon verenigen met hpt 'nzicht van prof. dr. F. J. j, Buvten. «'ik iii de tijdsverschijnselen welke van 'hvloed zijn op de houding van de J®ugd van vandaag, kon de hoofdcom missaris van de katholieke verkenners 'n Nederland, de heer H. Post, de don derdag in Utrecht geuite beweringen va.n de hoogleraar niet zonder enige "'tiek laten passeren. De heer Post maakte zijn opmerkin gen op een zeer drukke bijeenkomst }an leidsters en leiders van de katho- bo verkenners van het district Rot- Hij gaf toe, dat de Amerikaanse le- hoThouding haar invloeden zodanig =«t doen gelden dat de zin voor stand stijl in de algemene betekenis v,w verval is en de nejgjng tot passi- heof. een verwekelijkende invloed Hen wil echter met klem ontken- aftr' de verkennersbeweging op de daa? 1S'°mda:t de jeugd van van- Zou er z nlet door aangetrokken H gevoelen. ïiin I moest. hÖ erkennen, dat men in Jn kring jarenlang heeft gesukkeld tien de seniorverkenners tussen de vijf- li k en achttien jaar, waar men eigen- kein .et g°ed meer weg mee wist. En- na ),aren geleden echter is de zoge- R ?mde rowanbeweging van de grond vfcen, een ietwat hard en sportief öst; „De zich' dat het in z'jn voornemen "ïigt hierover nader in verbinding t« hoofdcommissaris zei verder dat hij de serie-opbouw beheerst als geen ander. Zowel 's middags als 's- avonds liet hij spel zien, dat vrijwel technische perfectie paarde aan een bijna griezelige biljart-intelligentie, hetgeen resulteerde in een score van 800 caramboles in 17 beurten. Zjjn te genstanders Roodenburg en Van Leur moesten bukken voor de rake, welover wogen klappen, die de Amsterdammer uitdeelde. Eindelijk speelt Jacobs, zoals hij in trainingspartijen al zo lang speelt. Henk Scholte had het bij het rechte eind toen hij zei: „Janus moest twin tig jaar jonger zijn, dan zou je eens wat zien." En Hans Vultink? Dat hij nu èn door de hoge score van Jacobs èn door het geweld, waarmee Wijnen hem overrompelde naar de onderste helft van de ranglijst is terugge duwd, doet niets af aan het feit, dat de Aaltenaar series heeft gespeeld om van te smullen. Er was een tijd. dat Vultink speelde om de knikkers en dat het spel op de tweede plaats kwam. Nu evenwel weet hjj beide tactoren te combineren en de kwali teit van zijn series is belangrijk be ter. Tegen Van de Pol ging Vultink bij zonder sterk van start. Hij stond na vijf beurten ai op 305. Jammer, dat hij daarna in evenveel beurten slechts één carambole produceerde en daar na nog zeven beurten nodig had voor de laatste 84. Maar dat hij nu voor namelijk geroemd om zijn bandspel ook in kader gaat mee tellen, is wel bewezen Scholte en Wijnen demonstreer den inmiddels een klasse, die boven dat van de anderen nog eens huizen hoog afstak. De formidabele scores in de middagpartijen (vier beurten voor Scholte en vijf voor Wijnen), ver bleekten nog in de avondpartijen. Wij nen was in goed een uur (302 eii 98) klaar met Vultink, terwijl Scholte wat langer werk had met Roodenburg, maar overigens voor zijn rivaal niet wilde onderdoen en óók aan twee beur ten (69 en 331) genoeg had. Machine B G. De uitslagen luiden: Roodenburg 227 10 108 22.70 Jacobs 400 10 140 40.00 Van de Pol 229 17 67 13.47 Vultink 400 17 127 23.52 Van Leur 68 4 36 17.00 Scholte 400 4 199 100.00 Wjjnen 400 5 169 80.00 Van Nijnatten 164 5 72 32.80 Van de Pol 400 14 101 28.57 Van Nijnatten 233 14 125 16.64 Van Leur 177 7 79 25.28 Jacobs 400 7 172 57.14 Vultink 102 2 96 51.00 Wijnen 400 2 302 200.00 Roodenburg 197 2 123 98.50 Scholte 400 2 331 200.00 Na de tweede dag is de stand: Scholte 8 331 100.00 Wijnen 8 302 59.25 Van de Poi 6 103 Jacobs 4 172 33.27 Vultink 4 127 18.08 Roodenburg 2 123 20.66 Van Leur 0 166 22.35 Van N'jnatten 0 125 17.22 (Advertentie) LEVENSVERZEKERING VERZEKERD KAPITAAL: MÉÉR DAN 1% MILJARD GULDEN! (Van onze universitaire correspondent) NIJMEGEN, 18 dec. Vanmiddag promoveerde aan de Nijmeegse univer siteit onder veel belangstelling de heer D. J. de Jong, huisarts te Melick, tot doctor in de geneeskunde. Het proef schrift waarop hem de doctorstitel werd verleend, was getiteld: „De gespreks methode in de huisartsenpraktijk ten dienste van de diagnostiek van psycho somatische aandoeningen". De disser tatie vormt tevens een bijdrage tot de leer der psychosomatische interrela ties. Promotor was prof. dr. J. J. G. Prick. De diagnostiek in de huisartsenprak tijk steunde aanvankelijk op de gegevens die verkregen werden met anamnese, klinisch onderzoek en eenvoudig labo ratoriumonderzoek. Toenemende prak tijkervaring leerde echter steeds meer waarde te hechten aan de biografische gegevens van de patiënt. Dr. de Jong is voor zijn proefschrift gekomen tot een systematisch opnemen van de bio grafische anamnese. Hierbij bleek al spoedig dat de toepassing van een be paalde gesprekstechniek niet. alleen het inzicht verruimde in de ontstaanswijze van de ziekte, maar bovendien een the rapeutische waarde had. Na bestude ring van verschillende vormen van psy chotherapie, kwam dr. De Jong tot een gespreksmethode waarbij de patiënt aanvankelijk op non-directieve wijze wijze benaderd werd. Eerst nadat een •mede overdracht tot stand was geko men, nam hij in meerdere of mindere mate de leiding in de dialoog. Dr. D. J. de Jong werd op 9 april 1908 geboren. In 1934 deed hij het arts examen aan de Gemeentelijke Univer siteit van Amsterdam. Daarna was hij drie maanden als assistent werkzaam in de Sint Ursulakliniek te Wassenaar en nam hij zestien maanden verschil lende huisartsenpraktijken waar. Sinds oktober 1935 is dr. De Jong als huisarts te Melick werkzaam. DEN HAAG, 19 dec. De procu reur-generaal bij het gerechtshof alhier heeft tegen een 21-jarige loswerkrnan uit Den Haag een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek van voorarrest gevorderd omdat de man op 14 juli van dit jaar een 30-jarige man in Den Haag met een mes zodanig had gesto ken dat deze voor zijn leven aan beide benen verlamd zal blijven. De procureur-generaal wilde wel aannemen, zo zei hij in zijn requisi toir, dat de loswerkrnan niet de be doeling heeft gehad het slachtoffer zo zwaar letsel toe te brengen. Hij achtte de door de rechtbank opgelegde straf twee jaar en zes maanden gevan genisstraf met aftrek van voorarrest te licht. Arrest op 30 december. Portugal. ln Lissabon zijn zes Portugezen, die beschuldigd werden van ondermijnende activiteit en lid maatschap van de in Portugal verbo tst °°mmuni.stische partij, veroordeeld anriJnhsstraffen, variërend van anderhalf tot acht jaar. (Rtr) (Advertentie) steUen met prof. dr. Buytendijk. baandag op dinsdag, toen hij met zijn Hik an °P de konijnenjacht was, dode- het Ufrd getroffen door een schot uit .e,,„P sto°l van een hoofdagent, over voer 6en ''Kielrechtelijke procedure te Verw1?. teneinde schadevergoeding te advn gen' ZÜ heeft hiertoe een ?at' mr- L. M. van Leeuwen in die yrtogenbosch, in de arm genomen, tel eerste instantie de gemeente Box- lijlt ansPrakeljjk wil stellen. Waarschijn- 8traf„ hij echter afwachten, of er een het B^iTv!.olgihS tegen de hoofdagent, die Bevoerd heeft afgevuurd, zal worden Le deelde de officier van justi- de )e;j- n Bosch, mr, J. Bruigom, die de Haf11? van onderzoek heeft, me- tlei de hoofdagent reeds verschei- zaak Talen is gehoord, maar dat de hii steeds een legpuzzle is, die Le hK?fi ng niet in elkaar kan passen. toestn^L r?ent verkeert nog in apatische to, rijn 1 1 onderzoek zal nog minsten nnu ug duren en mr. Bruigom zal nat l. weekeinde voor benutten, hliift 0„ul s- waarnaar men zoekt, h hymdbaar. Dit voorwerp en voor- ïpen aats.waar het, terecht is geko- tie v'b s, onmisbaar voor de reconstruc- an het noodlottige incident. Vragen voor deze rubriek rlchte men aan de Redactie van ons blad (met In de linkerbovenhoek der enveloppe „Vragenrubrlek"). De beantwoording geschiedt gratis. Men houde er nog rekening mee, dat men 14 dagen op antwoord kan moeten wachten. VRAAG: Ik heb een betonnen cas co besteld, dat ik zelf wil opbou wen tot' woonark. Nu is het zeer moeilijk om een ligplaats in mijn woonplaats Schiedam of eventueel Rotterdam te krijgen. Gaarne zou ik van u vernemen bij welke in stanties in Schiedam en Rotterdam ik me moet vervoegen tot het verkrijgen van een invaar- vergunning, resp. ligplaats. P- H- <L D„ Schiedam. ANTWOORD: Voor een invaarvergun- ning in Schiedam moet u zich wenden tot het, kantoor van de Havendienst in Schiedam aan de Hoofdstr. 17. Die ver gunning krijgt u echter zeker niet, wanneer u geen vergunning voor een ligplaats hebt, want er is in Schiedam geen plaats open. Mocht u in een andere gemeente, b.v. Rotterdam zoals u op het oog hebt, een ligplaats kunnen krij gen, dan hebt u misschien meer succes met uw verzoek om een invaarvergun- nrng. maar dan zult ,u toch direct na opbouw van uw woonark mot dit vaar- tuig de gemeente Schiedam moeten ver laten. Voor het verkrijgen van een invaarver- gunning resp. ligplaats in Rotterdam moet u zich vervoegen bij het Haven bedrijf van de gemeente Rotterdam. VRAAG: Hoewel ik veel ouder ben clan Z.i jaar, heb ik geen huurcom- pensahe genoten over 1960. 1962 en juli l.l. Wel genoot ik tussentijds salarisverhogingen, ,]och steeds op andere tijdstippen dan de bedoelde hmircoiYipensaties. Moet huurcom- pensatie apart vermeld worden op het loonzakje? In(jien ik recht heb op deze compensaties, immers de heren ontvingen ze 00k, hoe kan ik deze dan invorderen, aldus de vraag van mej. A. W. G. te H. ANTWOORD: Compensatietoeslagen wor den gewoonlijk toegekend om officieel vastgestelde lonen op te trekken i.v.m, verhogmgen van kosten van algemene aard. Men denke in dit verband aan c.a.o. lonen en huurcompensatie. In het verleden werden deze compensaties al gemeen verplicht gesteld, doch bij de jongste compensaties is dit niet het ge val geweest. De huurcompensatie behoeft niet apart vermeld te worden op de loonafrekening. Indien uw loon dus niet is vastgeld op c.a.o.voorwaarden dan lijkt het ons uitgesloten, dat u rechten op de huurcompensatie kan doen gelden, hoewel het op zijn minst genomen niet elegant is, dat uw werkgever deze com pensatie onthoudt aan 'n deel der werk- nemers. Het is eenter niet. uitgesloten dat u in een gesprek met uw werkgever hem kan overtuigen van de redelnk- heid van uw wensen. Deze zal zich dan wel op het standpunt stellen, dat de com pensaties van 1960 en 1962 reeds via de verhogingen in uw salaris zijn opgeno men. VRAAG: Ik heb in 1964 van 26-3 tot 12-9 gewerkt bij mijn voorlaat ste werkgever. Op 14 mei huwde een zuster van mijn vrouw. Van 7-9 t.m. 10-® (ie" 'L z'ek geweest. Op 11-9 heb ik nog gewerkt. Over deze laatste week heb ik geen loon ge noten. 1- Heb ik recht op vacantie- dagen? Zo ja, op hoeveel? 2. Heb ik recht op vacantaetoeslag? 3. Heb ik recht op loon over de laatste week? 4. Heb ik recht op loon over 14 mei? Al deze vragen werden gesteld iloor M. A. v.d. V. te R. ANTWOORD: Daar u niets vermeldt over cao-voorwaarden, hebben wij aan genomen, dat bedoelde werkgever niet gebonden was aan een dergelijke over eenkomst. Tenzij bij liet aangaan van de arbeidsovereenkomst anders is be dongen, hebt u geen recht op vacantie- dagen of -toeslag. Dit geldt eveneens voor de trouwdag van Uw schoonzuster. Over de laatste week hebt u recht op: A. Over 7, 8 en 9-9 geen uitkering. B. Over 10-9 ziekengeld ter hoogte van 80 procent van het loon. C. Over 11-9 100 procent loon. Indien bedoelde werkgever niet genegen is dit loon aan u uit te betalen, dan rest u niets anders dan gerechtelijke invordering, daar u geen lid van een Me" *ou denken dat Engeland al ge- noeg tradities heeft waar met ongeloof- hjke hardnekkig-heid aan wordt vastge houden. Maar nee, de Britten hebben er zelfs vveer een in ere hersteld. Vier honderd jaar lang sinds het verbod van koning Hendrik VIII is er geen Jongens-bisschop" gekozen, nu draagt de twaalfjarige Kevin Hudson deze ti tel. Hij werd door de weleerwaarde heer Henry Jennings gekroond. Hij droeg een zwart en rode mantel en kreeg in zijn hand een bisschopsstaf. Na de kroning hield de kleine jon gen een preek voor de vierhonderd ge lovigen in de Nicolaaskerk van Boston, Lincolnshire. Hij zei: „Deze plechtig heid gedenkt bisschop Nicolaas, die het evangelie predikte aan de armen en zijn geld schonk aan de kinderen van zjjn behoeftige gelovigen." „Hij is voor ons een toonbeeld van de wijze waarop wij moeten proberen het leven van onze Redder na te vol gen... wij mogen dan niet het privilege hebben om ons bloed voor Christus te vergieten, maar we hebben de kans om ons leven in Zijn dienst te stellen, door nederige toewijding aan Zijn Kerk en door naastenliefde." Kevin heeft geen aspiraties om latei- echt bisschop te worden. Piloot is het beroep dat hem momenteel het meest trekt. Hij heeft maanden geoefend voor de anderhalf uur durende plechtigheid. „Ik was wel een beetje zenuwachtig, zei hij na afloop. De heer Jennings was uitermate te vreden over Kevin. „Hij heeft het ge weldig gedaan. Ik heb hem uitgezocht omdat hij een goede koorknaap is en omdat de ceremonie van hem eiste dat hy zou zingen." Namens het bisdom Lincoln werd meegedeeld dat men in deze traditione le plechtigheid geen kleinering van het episcopaat ziet. Kevin zal tot Kerstmis „boy bishop" blijven. werknemersbond is. U moet zich hier toe wenden tot de kantonrechter. Een Kerstmaal zonder drank i niet af. De drank doet de gerechte beter tot hun recht komen, mits de goede gekozen wordt. Daarom hier een overzicht van welke dranken u bij welk soort gerechten schenkt. Bij soep: droge sherry, eventueel lichte droge Madeira of alcoholvrij mineraalwater. Bij vissoep: droge witte wijn. Bij schaaldieren: droge mousserende wijn, champagne of perlê, of andere niet zoete wijnen, mineraalwater of tonic. Bij vis: dro ge witte wijn, zoals moezel, Rijnwijn, Elzasser, witte Bourgogne, witte Bor deaux) alcoholvrij: wit druivesap deaux) alcoholvrij: wit druivesap met sodawater. Bij wild en gevogelte: rode wijn, bij blank gevogelte: lichte rode wijn, bij wild: volle rode wijn, alcoholvrij: rood druivesap. Bij vlees: rode wijn. Bij rood vlees een voile rode wijn (Bourgogne, Saint Emilion, Rhone- wijn), bij wit vlees en lichte rode wijn (Beaujolaus, Chianti, Médoc) óf'rosé, alcoholvrijróód druivesap. Bij kaas: rode wijn, hoe zwaarder de kaassoort, 'hoé zwaarder de wijn. Bij oude Goudse of Edammer kaas: rode port, alcoholvrij: rood druive sap. Dessert: rode port. Bij zoete nagerechten: zoete witte wijn of champagne demi-sec, alcoholvrij: wit druivesap. Fruit; sherry paie, port, zoete witte wijn, champagne demi sec, alcoholvrij: wit drui av. esp VRAAG: Als iemand zijn huis ver koopt, blijven de markiezen daaraan dan eigendom van de oude eigenaar of heeft de nieuwe eigenaar er recht op? De markiezen zitten los van het huis, dus afneembaar en niet vast aldus G. M.S. te H. ANTWOORD: Alles wat niet „nagel vast" zit is niet bjj de koop inbegrepen. De oude eigenaar kan de markiezen dus meenemen, de nieuwe heeft er geen.recht op. VRAAG: Ik zie in een étalage een doosje met zes lepeltjes liggen tegen een prijs van 4.25. Bij informatie bin nen zoekt de winkeljuffrouw inaeeii boek en zegt dat de prijs 7.25 bedraagt. Dit artikel (het was gero-zil- meta) mocht niet onder de prijs ver kocht mocht worden, omdat het een pas komen. Die heeft zich overtuigd van de étalageprijs. Ook hij vertelde, dat het artikel niet onder de prijs ver kocht mocht worden, emdat ëet een merkartikel is. Mijn vraag is nu wie heeft er nu recht? Mijn tweede vraag is: Wat is het lek kerste gedeelte van vis (o.a. van ka beljauw), het gedeelte bij de kop of bij de staart? Mevr. A. P„ te A. ANTWOORD: De mogelijkheid bestaat, dat het artikel in de etalage verkeerd geprjjst was. Is het duidelijk een vergis sing van de winkelier, hetgeen o.m. kan blijken uit het verschil in waarde en prijs, dan hoeft de bonafide winke lier het betreffende artikel niet tegen lagere prijs te verkopen. De rechter gaat er ook van uit, dat de winkelier in zo'n geval geen schade behoeft te ljjden. Iets anders zou zijn, als uit meer klachten zou blijken, dat opzet in het spel is. Wat Uw tweede vraag betreft moeten wij u antwoorden, dat het geen van beide is, maar wel het middenstuk, ook en vooral omdat bij kop en staart de meeste graat zit. VRAAG: Als ik een huis koop, waarin ook een sigarenwinkeltje is ge vestigd moet ik dan beslist een tabaks- vergunning hebben of mag ik zonder meer op de vergunning van de vorige eigenaar gaan winkelen? vraagt v. D. te H. ANTWOORD: Als U een sigarenwinkel overneemt, hebt U op de eerste plaats een middenstands- en een vakdiploma nodig. Met de tabaksvergunning zult U bedoelen de bedrjjfsvergunning. Deze is onlangs vervallen verklaard, zodat U die niet meer nodig hebt. VRAAG: Onlangs hoorde ik, dat iemand, die 5 jaar in een krotwoning woont en ouder is dan 30 jaar, recht heeft op f 500, als hij een nieuw huis krijgt aangewezen van de woningbouw. Is dit inderdaad zo? Ik woon ni. ai jaar in een zeer slechte woning z®"der elektriciteit, bestaande uit een kamer en een klein aanbouwtje met een klein zoldertje. Het regent erg door. De huur bedraagt ƒ4 per week. Aldus de vraag van H.B. te D.B. ANTWOORDEen krotopruimingspre- mie kan slechts worden verleend wan neer de woning eigendom van de ge meente is en direct na ontruiming kan worden afgebroken. De premie be draagt 600 per krot, welke de ge meente van 't rijk vergoed krijgt. Ech ter niet in elk geval wordt 600 ver goed voor aanschaffing van nieuwe stof fering en ter voorlopige tegemoetko ming in een hogere huur in de nieuwe woning. Indien Uw woning geen eigen dom van de gemeente is, dan kunt U zich het beste tot de eigenaar wenden, om gedaan te krijgen, dat deze Uw wo ning aan de gemeente verkoopt. (Advertentie) IV Internationale Beleggings Unie „Interunie", Postbus 617. Den Haag Bij de samenstelling van onder staande kerstmenu's zijn opzette lijk al te bewerkelijke gerechten overgeslagen. Wij gaan er van uit, dat de huisvrouw zich juist met de kerstdagen zoveel mogelijk met haar gezin bezig houdt, dat verme den moet worden, dat zij de hele dag in de keuken staat, indien daarnaar wordt gestreefd kan dat de stemming alleen maar ten goe de komen. Vooral wanneer er gasten aan het diner aanzitten is het zaak een eenvoudig, maar bij zonder en niet te zwaar maal ie serveren. Enkele van de recepten die wij u hieronder geven zijn van de bekende kookdeskundige Hen- riëtte Holthausen. Wij noteerden ze voor u tijdens een lezing, die zij deze week in Rotterdam hield. kende melk is opgelost. Giet eerst de roze pudding in een met koud water omgespoelde vorm, laat het bijna stijf worden, zodat de tweede en derde laag niet kunnen doorlo pen en giet er vervolgens een witte en een bruine portie bovenop. Geef bij deze pudding een marasquin of rhumsaus. KALFSOESTERS Flensjes met gembervulling Kalfsoesters: Braad de kalfsoes ters in olijfolie op een heet vuur. Zodra ze bruin van kleur zijn (na ongeveer 3 minuten) legt u ze op een schotel van aardewerk, die u van te voren met boter hebt inge smeerd. In de braadpan giet u een half glas droge witte wijn. Zachtjes roeren. Daarna over de kalfsoesters gieten. Zout en een beetje peper toe voegen. Nu giet u Vi liter tomaten saus met peterselie over de kalfs oesters en u legt op ieder stukje vlees een stukje gruyère kaas. Nu het geheel nog vijf minuten in de oven. 1 1 UIENSOEP flensjes gevuld met groente-vlees- ragout fruitsla. i Uiensoep: Breng 1 liter water met 200 gram poelet, 1 ui, 1 wortel, wat peterselie, zout en peperkorrels aan de kook. Laat de bouillon trek ken tot het vlees gaar is. Zeef daarna de bouillon en snijdt het vlees klein. Smelt 45 gram boter in de pan, voeg 500 gram in dunne ringen ge sneden uien toe en fruit deze licht bruin. doe er daarna 35 gram bloem bij en Iaat deze ook lichtbruin kleu ren. Voeg dan bij kleine hoeveelhe den tegelijk de bouillon toe tot een gebonden soep ontstaat. Gebruik het kleingesneden vlees als vulling en presenteer de soep met geraspte kaas. Gevulde flensjes: Bak flensjes. Maak een ragout van champignons, blokjes uitgebakken spek, doperwt jes, rode paprika en blokjes gebak ken lever. Leg de vulling op de flens jes, sla ze dubbel, leg ze in een vuurvaste schaal en zet ze dan even in een matig verwarmde oven. Tomatensoep Mousse au café: Klop 4 eierdooiers ousse au café Mosselensaté: Voor de saus. Smoor 1 gesnipperde uit en 1 fijngesneden teentje knoflook in olie, voeg desge wenst wat sambal toe en 4 eetlepels pindakaas en fruit deze even mee. Maak er met 114 dl. water en een bouillontablet een dikke saus van en voeg dan een eetlepel azijn toe of citroensap en de gehakte peter selie. Laat de saus 5 minuten door koken. Haal de mosselen eerst door ei, daarna door paneermeel. Rijg ze aan satépennen en braad ze dan in zeer heet frituurvet. Presenteer de mosselensaté warm met de pinda saus er apart bij. Als groenten neemt u selderie. Mousse au café: Klop vier eier dooiers met 75 gram poedersuiker boven een pannetje kokend water tot een witte luchtige massa, voeg 1 dl. sterke koffie toe en 1 dl. room (koffiemelk) en laat het mengsel op een zacht vuur, onder voortdurend roeren binden. Neem de pan van het vuur. Los 10 gram geweekte gelati ne in de massa op en voeg 2 eetle pels rum toe. Klop (4 liter slagroom en 2 eiwitten afzonderlijk stijf, voeg de gekoelde eidooiermassa onder luchtig omscheppen bij de slagroom schep er de eiwitten doorheen en laat de pudding in een dun met eiwit of slaolie bestreken vorm stijf worden. Dien dit gerecht op met waaierwavels of puddingbiscuits. gerookte zalm. Kip in tomatensaus Franse kaas. Hawaiian dessert Kip in tomatensaus: Een braadkip in vieren delen en bruin braden. Dan 10 sjalotten-uitjes toevoegen, licht bruin laten worden, twee door de helft gesneden tomaten erbij, wat perterselie en andere kruiden. Dan de deksel op de pan en de kip gaar smoren in 35 minuten. Opdienen met rijst of noedels. Hawaiian dessert: U maakt een sausje van twee delen vloeibare ho ning, één deel citroensap en een deel fijngemaakt ananas vruchtvlees en een klein snufje zout. U legt per persoon een ananas-schijf in een gla zen kommetje. U vult de hoite op met een iepel van het sausje. Boven op legt u een halve perzik en op de schijf ananas een krans hazelnoten. grapefruit niet krisch gevuld wild konijn Blanc manger Gevuld konijn: een wild konijn twee tot drie dagen in melk met uienschijven en kruiden laten liggen. Inplaats van melk kunt u ook mari neren met een mengsel van half water, half azijn of wijn. Na het ma rineren het konijn bedekken met plak jes spek. Nu gaat het konijn met hete boter in de oven. De marinade saus bewaart u. Intussen schilt u een paar appelen, u ontdoet ze van hun klokkenhuizen. Het aldus ont stane gaatje vult u met cranberries. Na dertig minuten legt u de gevulde appelen bij het konijn, u bedruipt het geheel telkens met 'n weinig van het marinade vocht. De oven moet in tussen lager. Uit het vet en het vocht maakt u nu een saus, die u bindt met een papje van bloem. Frites erbij serveren. Blanc Manger: Breng een hal ve lire mie kniettie szout,7.rg5 C C suiker en een vanillestokje aan de kook. Laat intussen 22 gram witte gelatine in koud water bleken, knijp de blaadjes uit en voeg ze bij de melk, als die een beetje is afgekoeld. Roer er vervolgens een half liter niet stijfgeklopte slagroom doorheen. Verdeel het mengsel in drie ge lijke porties. Laat de ene portie wit, kleur de tweede met een half blaad je rode gelatine en de derde met een beetje cacaopoeder, die met iets ko- Als kerstgebak kozen we het vol gende recept-. Voor een springvorm van 20 cm middellijn. Maak van 100 gram bloem, 80 gram harde boter, 4.eieren, 80 gr. suiker, 1 pakje vanil lesuiker en wat zout een moskovisch deeg en bak dit licht van kleur en geheel gaar. Roer voor de vulling 250 gram amandelspijs, 250 gram dikke appelmoes, schil en sap van 1 citroen en 3 eetlepels rode jam door een. Bestuif de aanrecht met poeder suiker, rol hierop 250 gr. marse pein (in staafjes verkrijgbaar bij de banketbakkerij) dun uit. Leg op de marsepein de bodem van de spring vorm en snijd langs de omtrek daar van een ronde plak uit. Maak van de rest van de marsepein repen, zo breed als de taart hoog is. Snijd de taart een keer horizontal doormidden. Strijk op de onderste laag van de vulling, leg hier de tweede taart helft op. Bestrijk de bovenzijde en de rand van de taart met de rest van de vulling. Plak de marsepein op de boven- en zijkant van de taart en garneer deze met geconfijte vruchtjes, eventueel hulst en een kerstklok. Mevrouw Holthausen stelt voor het Kerstmaal te beginnen met kippe soep. Zij bakt eerst een halfsknok bruin, zij voegt er vervolgens 100 gr. soepgroenten aan toe, dan kip erbij vervolgens water erop. Het ge heel laten trekken. Ze maakt de soep af met vermicelli en rijst. Na de soep zou ze gepanneerde plakken ham eten. Eerst de plakken ham door bloem halen, dat door ei, waar door ze een theelepeltje olie roert, dan laat de korst niet los, vervolgens door paneermeel, dat ze maakt van oud brood. Ze bakt de plakken ham in zeer hete reuzel of plantenvet, aan twee kanten tege lijk bruin, terwijl ze de pan zachtjes schudt. Geen deksel op de pan. Er bij serveert ze gebakken ananas en bananen, die ze eerst door bloem haalt en dan bakt in het gezeefde vet van de ham. Erbij aardappel puree met een kaaskorstje. Ais er dames zün die een Wiener schnitzel willen opdienen, adviseert zij een schnitzel te nemen van 60 a 70 gr. per persoon. Deze met een speciale hamer uitkloppen, net zo lang tot hij heel dun en heel groot is geworden. Dan paneren. IJMUIDEN, 19 dec. Vrijdagmid dag om 4 uur is de zeesleepboot 1 itan van Wijsmuller uit IJmuiden er m ge slaagd de Teunika, die sedert 6 decem ber bij Callantsoog aan de grond zat, vlnt fp bren£<?ïï. In vooraf gaande dagen was de lading porceleinaarde ge- lost om het schip lichter te maken. Na dat de Teunika in dieper water was gebracht, aanvaardde het schip op eigen kracht de reis naar Rotterdam, waarbij Wijsmuller voor een veilig es-, corte zorgde. In de morgenuren had Wijsmuller al succes gehad met de berging van de Nederlandse kustvaarder Karei, die van 5 december af op de rotsen zat in de Gftlway Bay bij Ierland. Het schip, dat veel gaten in de bodem had, moest eerst provisorisch gedicht worden, alvorens de zeesleepboot Jacob van Heemskerk een poging kon doen het schip vlot te trek ken. In stil weer, met weliswaar veel mist, gelukte dit vrijdagmorgen, waar na het schip in de loop van de dag in het haventje van Galway werd binnen gebracht. VALKENBURG, 19 dec. De ge meente Valkenburg-Houthem heeft voor zover bekend ais eerste gemeente van Nederland een logeerbelasting in gevoerd. Het desbetreffende raadsbe sluit werd gisteravond met meerder heid van stemmen genomen. De belas ting bedraagt een kwartje per persoon boven zes jaar bij een verblijf van tenminste zeven dagen. „Wü grijpen slechts noodgedwongen naar deze onsympathieke maatregel", aldus burgemeester F. Breekpot. „Door de jaarlijkse begrotingstekorten is het toeristische verzorgingspeil prak tisch tot stilstand gekomen". In de voortdurend slechter wordende finan ciële situatie acht de burgemeester het verantwoord een bescheiden deel van de toeristische lasten af te wentelen op hen die daar onmiddellijk profijt van trekken. „Wij hebben als gemeen- te alles gedaan om onze financiële po sitie te verbeteren. De nood is echter zo hoog gestegen dat wij ondanks het hardgrondige neen" van de Horeca- seetor dit besluit moeten nemen", al dus de burgemeester. Polen. Nabij Nowy Targ, in het zuiden van Polen, zün tien mensen om gekomen en zeventien gewondgeraakt, toen een vrachtauto van een brug in een rivier stortte. (Rtr)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 7