Praktisch nut „rooms- rode lectuurcoalitie Twee bibliotheken in Schalkwijk één van zin onder één dak Zondag Sleeswijk Concert in Waalse Kerk Raffinaderij II Raffinaderij III Be G-3 Veronica Raffinaderij I M. Gozeling overleden Koninklijk goud voor J. Toeset Mr. Govaert v. d. Bergh: meer denken aan behoefte producent dan aan die van consument Kunstprijzen veranderen in jaargelden Oud-pupil van Jacobs Godshuis priester gewijd Aardappelboer won mud aardappelen atrix Kerstinzamelm; STRANDSCHAP IN ZANDVOORT KLAAGT OVER SNELBOTEN Drie wethouders bij opening Mej. I. Brink is beste atlete van OSS in Zandvoort Expositie „De Groep" geopend Op expositie Nieuw Maurick Gevaar voor baders Verzette markten in Haarlem Elektrische deken maakte brand "STENOTYP" Op 22 december Voor Kerstfeest in Oublaisse GESCHENKEN van LEDER SCHRAVENDIJK Overveen MAANDAG 21 DECEMBER 1964 PAGINA 3 tijdelijke .steno-typistes Aan het Balkanplein in Schalk wijk heeft een hartelijke rooms- rode lectuurscoalitie" twee biblio theken onder één dak opgeleverd. Pastoor Van Teijlingen en wet houder Geluk vormen het levende bewijs van de prettige samenwer king. Samen bekijken ze een van de vele boeken van de welvoor ziene bibliotheek. SCHRAVENDIJK HOUTRAKPOLDER, 21 dec. De boerderij-tentoonstelling van de Spaarndamse kunstschilder Leen Spierenburg mag zich ver heugen in een toenemende belang stelling. Steeds meer kunstmin- nenden blijken de weg te vinden naar de hoeve Nieuw Maurick van de heer B. Biesheuvel aan de Noorderweg. Afgelopen zaterdag middag mocht de heer Biesheuvel de tweehonderdste bezoeker ver welkomen. Zoals was afgesproken mocht deze gelukkige een mud aardappelen in ontvangst nemen Het werd in dit geval zoiets als water naar de zee dragen, want tentoonstellingbezoeker nummer tweehonderd bleek een van de grootste aardappeltelers uit de polder. Desalniettemin werd de heer M. van Andel een zak beste aardappelen rijker. Vermoedelijk stelt hij ze weer beschikbaar voor de vierhonderdste bezoeker. Deze zal wel spoedig komen opdagen, want vandaag krijgt de boeiende expositie van Spierenburg be zoek van 125 leerlingen van een Bloemendaalse school. Voor Haarlem e.o. Films Muziek Toneel Diversen Tentoonstellingen HAARLEM, 21 dec. Voor het bi- bliotheekgebomvtje aan het Balkanplein wapperde zaterdagmorgen een grote vlag feestelijk in de koude wind ten te ken van de opening van de „Bibliotheek Schalkwijk". Wethouder D. J. A. Geluk verrichtte deze eenvoudige plechtigheid, waarbij ook de wethouders A. van der Veldt en P. W. Voskuilen tegenwoordig waren. De Schalkwijkse bibliotheek is een gemeenschappelijk filiaal van de Stadsbibliotheek en de katholieke open bare leeszaal en bibliotheek, die elkaar in Schalkwijk hebben gevonden pn die aldus beter in staat zijn de bewoners van de nieuwe stadswijk aan goede lec tuur te helpen. Voor de opening bestond veel belangstelling. De heer C. van Dijk, directeur van de Stadsbibliotheek, verwelkomde het ge zelschap. Wethouder Geluk zei in zijn inleidend woord het te betreuren, dat de voorzieningen in de nieuwe wijken geen Advertentie voor HAARLEM, Kïnderhulsslngel 44 Telefoon (02500)-18342 Radio Veronica althans de schijn van rechtsgelijkheid redden. Als de REM niet mag, dan Veronica ook niet. Alleen, wat gaat de heer Schmel- zer, fractievoorzitter van de KVP, dan zeggen? Volgens zijn historische woorden voorzag Veronica immers in een behoefte. Ach, men neme eenvoudig een reu zenzwaai Sinds de nieuwe liturgie is inge voerd, voelen wij ons zondags in de kerk niet meer thuis. Wij kunnen maar niet wennen en wij vrezen, dat het niet aan ons alleen ligt. De eenheid van de mis, waarvan wij zeer wel begrepen, dat zij moest worden aangepast, is verbroken. En daarmee is een ritme verstoord, waarvan het effect nog verscherpt wordt doordat de priester zonder uiterlijke zin beurtelings Latijn en Nederlands spreekt. Het waarom daarvan wordt niemand duidelijk. Met het zingen is het niet beter. Soms bij de pre fatie en aan het einde van de Ca non verheft de priester zijn stem o„ de vertrouwde wijs der eeuwen. Daartussen door echter zingen wij wat de Liturgische commissie neeft voor geschreven. Misschien is dat goed bedoeld, maar de typisch „protestant se" toon van die gezangen vloekt met de schoonheid van het voorgaan de. Met de tekst is het niet beter. Het mag dan geen „lieve Jezus of „zoete moeder" meer zijn, de formu leringen zijn hol en stoplappen over woekeren de tekst. Is er werkelijk niets anders te vinden? Kort en goed: wij Al11 sterk voor liturgie-vernieuwing, doch het huidige resultaat dat de liturgie-commissie voor de gewone parochie-mis bereikt heeft, lijkt verdacht veel op rederij kerswerk. Een vaak gehoord gezegde in de artiestenwereld is, dat wat er ook gebeurt, de show moet doorgaan. Maar als vrijwel alles vernietigd is, als een hele organisatie, waaraan maandenlang gewerkt en gevijld is, van de kaart wordt geveegd en van een onvervangbare uitrusting niets meer over blijft, dan wordt het wel heel moeilijk om die regel te handhaven. Dat René Sleeswijk, ondanks de ramp die zijn „bedrijf" getroffen heeft, toch binnen een maand weer voor het voetlicht wil komen en daarbij kan rekenen op zijn men sen, is een woord van bewondering waard. gelijke tred houden rr-.et ds woningbouw. „We bouwen wel huizen, maar we moe ten er ook voor zorgen, dat de bewoners worden geplaatst in een goed voorzien milieu." De wethouder vond het een prettige gedachte, dat in dit filiaal de besprekingen en de samenwerking tus sen katholieke en algemene bibliotheek waren geconcretiseerd. Er is éen onver deeld boekenbezit en één personeel. De heer W. L. Heiwig sprak namens het bestuur van de katholieke bibliotheek. Hij sprak de hoop uit, dat dergelijke openingen een goed gebruik zouden wor den in Haarlem. De heer Heiwig gaf voorts als zijn mening te kennen, aai; aparte katholieke bibliotheken fman- cieel gezien niet meer verantwoord zijn. Hij toonde zich bijzonder verheugd over de goede vorm van samenwerking, die de karakters van de beide partners niet aantast. Het zaterdagmorgen geopende filiaal is bedoeld als tijdelijke behuizing. Het is tot stand gekomen onder directie van openbare werken door de firma gebroe ders Otten uit Ede. Het boekenbezit telt ruim drieduizend delen, welk aantal tot vijfduizend wordt uitgebreid. Er zijn twee afdelingen, één voor de volwasse nen en één voor de jeugd. Mei. A. J. Donkers is het hoofd van het filiaal en zij krijgt assistentie van mej. M. Sparen burg. De totale boekenvoorraad is voor iedereen toegankelijk. Katholieke lezers kunnen desgewenst speciale voorlichting van het personeel ontvangen. HAARLEM, 18 dec. In de pas ge restaureerde Waalse kerk aan het Be gijnhof geven op dinsdagavond 23 de cember het Haarlems Kamerkoor en een strijkensemble van Toonkunst on der leiding van Piet Halsema een con cert. Het concert wordt georganiseerd door een groep studenten, aangesloten bij de Internationale Christelijke Vre- des Beweging, die reeds dertien jaar door middel van dergelijke acties het kerstfeest van het centrum Oublaisse in Frankrijk verzorgt. Oublaisse, een kasteel aan de Loire, werd indertijd door een kolonel van het Vreemdelingenlegioen opgekocht. Hij bestemde het als een centrum voor oorlogsinvaliden. Later kregen er ook ontheemden een plaats, terwijl het kas teel tevens dienst deed als open ge vangenis. Aan het concert, waarvan de op brengst besteed zal worden aan ge schenken en kleding voor de bewoners van Oublaisse, werken mee de alt Else de Graaf en de claveciniste Truus Cas- pers. Op het programma staan werken van o.a. Sweelinck, Bach, Handel, Bux- tehude en Corelli. Het concert begint om 8 uur. Kaarten a 1,25 zjjn aan de ingang van de verwarmde kerk verkrijgbaar. ZANDVOORT, 19 dec. De onder linge wedstrijden van de gymnastiek vereniging „Oefening Staalt Spieren" met als inzet een kampioensmedaille had de volgende resultaten: meisjes 12 t.m. 15 j.: 1. Willy van Smissen, 35,6 p. Meisjes 12 t.m. 15 j. (gevorderden): 1. Marion Schuiten, 35,2 p. Jongens 8 t.m. 11 j.: 1. Leo Sanders, 31,5 p. Jon gens 12 t.m. 15 j.: 1. Nico Kranenburg, 34.5 p. Heren: 1. E. Keur, 33,8 p. Da mes: I. Brink, 31.9 p. Mej. I. Brink legde tevens voor de derde achtereenvolgende maal beslag op de Burgemeester van Fenema-wis- selbeker. De burgemeester zal de be ker begin januari uitreiken. ZANDVOORT, 21 dec. De voortge zette kampioenswedstrijden van de .Zandvoortse gymnastiekvereniging „Oefening staalt spieren" hadden de volgende resultaten: Meisjes 8-9 j.: Alie van Soolingen, 32,4 p.; meisjes 10-11 j.; Christa Duker, 32.6 p.; Meisjes 10-11 j.: Angenita Dek kers, 32,6 p.; meisjes 10-11 j. (gevor derden): Renée Jaeger. Gerda Koper en Jeannette Visser, 32,4 p.; dames: Gerrie Leeuw, 33,8 p.; dames „Blijft fit": mevr. J. Korver, 31,2 p. HAARLEM, 21 dec. In verband met de kerstkoopavonden zijn de Grote Hout straat en de Anegang voor het verkeer gesloten en wel hedenavond, dinsdag en woensdagavond telkens van zeven tot negen uur. Dat Kennemerland en de Zaanstreek hu alarm hebben geslagen, heeft met het economisch aspect niets te ma ken. Voor die gebieden is echter wel het probleem van verontreiniging van lucht, water en bodem van enorm helang. Ook zonder olieraffinaderij is er al een luchtverontreinigingspro- hleem van de eerste orde. Een raffi naderij maakt de bedreiging ineens Veel groter. Zelfs al zou die geheel ®P Amsterdams grondgebied komen te staan, dan nog bestrijkt zij in de lucht, in het water en door de grond ook de omliggende gebieden. Daarom is er voor die gebieden dan ook een recht om in deze zaak gekend te Worden, te kunnen meespreken van het begin af, omdat Amsterdam zich op het terrein van anderen begeeft. De vrees bestaat dat Amsterdam, in het verlangen de raffinaderij te krij gen, ook op het gebied van veront reiniging tot offers en risico's bereid zal blijken. Als Amsterdam die vrees kan wegnemen, is er in dat opzicht waarschijnlijk geen vuiltje meer aan de lucht. Do vage toezegging m het conununi^uc zal zeker met in staat zijn de ongerustheid weg te nemen. Ais de raffinaderij er komt, kan streekplancommissie Noordzee- Kanaalgebied wel inpakken. Dan is w L?» v, tussen de zijkanalen C en F vol en blijft er niet veel streek meer over om te plannen. Vandaag vermeldt de krant weer het verhaal over een mogelijke hu welijkspartner van prinses Beatrix, dat overigens ook weer onmiddellijk wordt ontkend. Daarmee is de lijst weer een naam rijker. Is dat erg? Ja, het lijkt ons voor prinses Beatrix verschrikkelijk, dat iedere jongeman met wie zij meer dan twee vriendelij ke woorden wisselt, direct door een of ander blad tot aanstaande echt genoot wordt gebombardeerd. Tragisch kunnen wij het echter met vinden. Die belangstelling is muners mede een bewijs van genegenheid ttaj het Nederlandse volk Ap prinses Beatrix een gelukkige we- komst. Wij wensen haar een partner, die haar evenveel geluk, maar min der moeilijkheden berokkent dan Doi Carlos prinses Irene. En al herinneren wij ons heel wel de woorden van de dichter Boutens bij de late verloving van prinses Juliana „zij die ver trouwen, haasten niet" die groei ende belangstelling verraadt ook een groeiende zorg. „Lente in Hollands tuin" zou om vele redenen welkom ,2ijn. Het vraagstuk van de atoombewa pening houdt de gehele denkende mensheid bezig. Over het al dan niet geoorloofd zijn van nucleair wapen- gebruik zijn felle discussies gaande. Cok in ons land. En dat is juist, want alleen door alle kanten van dit le vensbelangrijke vraagstuk te belich ten en uit te diepen zal het moge lijk blijken tot een verantwoorde meningsvorming te komen. Daarom was het een misser van "e commandant van een school voor reserve-officieren om het katholieke maandblad G-3, waarin de schrijver A. den Doolaard zich tegen de atoom bewapening keert, van de leestafels te verwijderen. Moeten juist niet lei dinggevende militairen zich bijzon der in het vraagstuk verdiepen? Terecht heeft minister De Jong (de fensie) dan ook ingegrepen en de maatregel ongedaan gemaakt. De commandant van de school moet, naar het ons wil voorkomen, zelf nog le ren! - 4 nlle drukte rond de R.E.M. p bent U hem al bijna vergeten? s het bericht, dat men in Straats- Urg internationaal overeenstemming ste®.tt bereikt ten aanzien van de be- Tijding van piratenzenders een beet je in de verdrukking geraakt. Toch 'et het er naar uit, dat er in januari n verdrag getekend zal worden en »>a®.nemen wij aan gaat ook adio Veronica voor de bijl. Voor ons hoeft dat niet. Wij heb- lTk lliels tegen Veronica en eer- Ik gezegd onderweg wagen wij er og wel eens een oortje aan. Van de "clere kant kan een optreden tegen Dat Amsterdam streeft naar een ba sisindustrie in de vorm van een olie raffinaderij met daarop aansluitend ®en reeks petrochemische bedrijven Is een volkomen begrijpelijke zaak. Het verbreken van de banden destijds met Indonesië betekende vooral voor de Amsterdamse handel een zware slag. In de scheepsbouw is een sterk Verminderende activiteit waar te ne men. Dat een Amsterdams bedrijf als Ketjen voor enorme bedragen gaat investeren in het Rotterdamse ha vengebied, geeft voor de hoofdstad eveneens te denken. Een nieuwe, ster ke impuls is voor het economische leven van Amsterdam misschien zelfs Wel een levensbelang. Dat de hoofd stad zich daarvoor offers wil getroos ten, ligt voor de hand. In economische sin gesproken is er dan ook geen en kele reden, dat een andere gemeente zich hiermee zou dienen te bemoeien, tenzij die 'gemeente zelf graag een dergelijke industrie wil hebben. HEEMSTEDE, 21 dec. Na een ziek- i s'echts enkele dagen is zater dag, 77 jaar oud, in zijn woning aan de Lijsterbeslaan overleden de heer M. J. Gozeling, mede oprichter en het oudste MicbaélHeemsteedse Harmonie „St. „■R® heer Gozeling, die in zijn geboor teplaats Heemstede een bekende en zeer geziene figuur was. gaf in het jaar 1909 m®dc' stoot tot de oprichting van ,,St. Michael waaraan hij een halve eeuw lang als muzikant zijn beste krach- ten heeft gegeven. Na zijn afscheid als actief lid bleef hij zijn belangstelling tonen voor „st. Michaël", het korps waarin zijn vier zoons en twee van zijn klemkinderen in Zjjn voetsporen zijn ge treden Ook op ander terrein heeft de heer Gozeling 2ich verdienstelijk ge maakt. Gedurende vele jaren was hij penningmeester van de katholieke wo ningbouwvereniging St Jozef die later op zyn steun kon blijven rekenen toen hij de vereniging bijstond als adminstra- teur. Tot aan Zfln dood was hij ook een getrouwe medewerker van het St. Ba- vo-parochiewerk. In de kerk van St. Bavo wordt woens dagmorgen om half elf een plechtige re quiem-mis opgedragen. Het stoffelijk overschot van de heer Gozeling zal daarna OP'1®4 kerkhof „Berkenrode" worden begraven. HAARLEM, 21 dec. Enkele maan den geleden vierde de heer J. f h Toe- set vijn vijftig-jarig dienstjubileum bij de N.V. drukkerij De Spaarnestad Bi'i deze gelegenheid werd hij 0p grootse wijze gehuldigd. Nu heeft" h§ S het bereiken van de Pensioengerechtigde leeftijd afscheid genomen varf het bedrif dat hij zo trouw heeft gediend. Dit af scheid werd in de kling van naaste col lega's gevierd maar kreeg een bijzonder feestelijk karakter toen Dr. H. j de Goeij, directeui, e heer Toeset namens de burgemeester kon medelen dat de ko ningin hem de gouden eremedaille be horende bij de Orde van Oranje-Nassau heeft toegekend. De heer De Goeij wens te de heer Toeset mede namens de bur gemeester feluk met deze onderschei ding en speldde nem daarna de gouden medaille op. Hebt u ook uw weekeinde besteed met het schrijven van Kerstkaarten? Je staat er versteld van, aan hoeveel vrienden en kennissen je dan moet den ken. Voor allen de wens „Zalig Kerst feest en prettige feestdagen". Mis schien wilt u ook aan die andere men sen denken, die eveneens rekenen op een Zalig Kerstfeest, niet alleen geeste- liik, maar ook stoffelijk. De mensen, die via onze Kerstactie geholpen kun nen worden. Schrijf dus nog één keer: pak uw giroboek. Of anders: loop even bij ons aan. Met grote dank ne men wij uw gift in ontvangst. Advertentie) Oók voor Kerstavond staan hoog genoteerd LEDERWAREN Grote keuze in: Modieuze Handtassen Bijouterie-cassettes Manicure-etuis Gedistingeerde Documentmappen en talloze aardige kleine geschenken van leder. HAARLEM AMSTERDAM: Grote Houtstr- 51 Muntplein (hoek Kalverstr.) HAARLEM, 21 december Bij de opening van de jaarlijkse ten toonstelling van De Groep van Haar lemse schilders en beeldhouwers heeft mr. dr. Govaert v.d. Bergh, in de Haar lemse gemeenteraad een vurig pleitbe zorger voor culturele zaken, zijn visie geformuleerd op de verhouding van kunstenaar, publiek en overheid. Hij schetste aan de hand van een voor beeld over het verkrijgen van een z.g. atelierwoning de huidige situatie voor de betekenis van kunst (en wetenschap) voor de samenleving bij zowel de be volking als de overheid en constateerde HAARLEM, 21 dec. De neomist H. de Block heeft zaterdagmiddag zijn feestelijk rentree gemaakt in het Sint Jacobs-Godshuis alhier, waar hij, tot zijn seminarietijd, zjjn jeugd heeft door gebracht. Met een welkomslied werd hij in de kapel van Hagestraat 10 begroet. De rector van het huis, mgr. C G. van Trigt, onderstreepte de inhoud van het lied in een korte, hartelijke toespraak. De neomist celebreerde daarna een Lof, geassisteerd door mgr. Van Trigt en oud-rector De Bot. Tijdens deze plech tigheid sprak de neomist een dank- woord tot de zusters en andere bewo ners van het Huis. Gistermorgen droeg hij in dezelfde kapel zijn eerste H. Mis op, geassis teerd door mgr. van Trigt als pres byter assistens, oud-rector S. J. de Bot (Bennebroek) als diaken en kape laan P. Bottelier (Assendelft) als sub diaken. De kapel was geheel gevuld met fa milieleden van de neomist, met regen ten en hun dames, zusters, bejaarden en oud-wezen. Tijdens de eucharistievie ring hield de oud-rector een majestu euze homilie over het priesterschap. Na de Heilige Mis verenigden zich, met de neomist, diens familieleden, rector en regenten met hun dames aan een intiem ontbijt, waaronder voorzit ter Brans en de neomist hartelijke woorden spraken. Het verdere gedeel te van de dag zette de neomist met vrienden en kennissen het feest elders gezellig voort. In het afgelopen weekeinde heeft ook de parochie van O. L. Vrouw Onbe vlekt Ontvangen te Overveen een nem mist ingehaald. De oud-parochiaan W. Al was zaterdag in Amsterdam door de bisschop van Haarlem tot priester ge wijd. Zaterdagavond werd de neomist in de parochie ontvangen, waarbij pas toor C. ten Velthuis een welko woord sprak. Bij zijn eerste plechtige H. Mis werd de neomist geassisteerd door zpn oom pastoor V. Al uit Duitsland, prof. dr L. Aarts van Warmond en pastoor Ten Velthuis. Oud-kapelaan B. van Santé, thans subregent van Hageveld, hield de predikatie. Cerimoniarius was kapelaan A. Baars. Onder leiding van Nico Waasdorp zong het koor de Missa ad vocem tubae van Albert de Klerk. Han Lefebre en Hans Gimbrere ver leenden solistische medewerking bij de Priestercantate van J. Schouten. Tijdens een druk bezochte receptie in Domi mocht de neomist vele ge schenken in ontvangst nemen. 1 oor het bijeengebrachte geld kon hij on~ der meer een fiets en een bandre corder kopen. Een woorddienst was de afsluiting van het priesterfeest. Tijdens deze bijeenkomst, passend in de sfeer van de advent, sprak de neo mist een dankwoord. ZANDVOORT, 21 dec. Het bestuur van het Strandschap Zandvoort besprak de rapporten van de korpschef van ge meentepolitie en van de Zandvoortse reddingsbrigade over het strandseizoen 1964. In deze rapporten werd gesproken van een ongekend druk strandbezoek. Helaas waren drie verdrinkingsgevallen te betreuren. Geklaagd werd over het toenemend gebruik van snelboten voor het water skiën hetgeen gevaar oplevert voor ba ders en zwemmers. Een ernstig ongeval deed zich reeds voor tengevolge van aan varing door een snelboot. Besloten werd, na te gaan in hoeverre het noodzakelijk is het varen met snelboten te verbieden voor een bepaald gedeelte van de zee. Besloten werd de politie en de Zand voortse reddingsbrigade dank te zeg gen voor Hetgeen verricht is in het be lang van de openbare orde en de vei ligheid van de strandbezoekers, baders en zwemmers. Van de Zandvoortse reddingsbrigade was een verzoek binnengekomen om fi nanciële medewerking voor vervanging van reddingsmateriaal. Het strandschap stond sympathiek tegenover dit verzoek gelet ook op de belangrijke diensten welke door de vrijwilligers van de bri gade op bet strand en ter zee worden bewezen. Besloten werd aan de gemeen ten Amsterdam, Haarlem en Zandvoort te vragen of deze er mede akkoord gaan dat het Strandschap een bedrag van 5.000 voor genoemd doel ter be schikking van de brigade stelt. HAARLEM, 21 dec. In verband met de komende feestdagen zal de wijkmarkt Oud-Schoten in de Diezestraat woens dag 23, de wijkmarkt Haarlem-oost aan de Zomerkade donderdag 24 december worden gehouden. Zoals reeds eerder bericht, wordt de markt in het centrum van zaterdag 26 december verzet naar donderdag 24 december. De markt in de Floresstraat gaat normaal door op don derdag 24 december. Daar er op de Botermarkt woensdag 23 december tot 21 uur kerstmarkt is komt de automarkt die dag te vervallen. een drietal ernstige benaderingsfouten, waardoor ons cultuurbeleid geen daad werkelijk beleid kan zijn. In de eerste plaats is dit beleid sterk gericht op het aan de man brengen van een beperkt gebied van de kunst. Als men de opera subsidieert met een be drag per zitplaats, dan voert men een beleid dat eenzijdig gericht is. Boven dien valt bij dit systeem van subsi diëring de aandacht primair op de con sument en zij komt pas als gevolg daar van eventueel ten goede aan de eigen lijke beoefenaar van de kunst, terwij] in feite de cultuur valt of staat met de kunstenaars die haar bedrijven. Tenslotte, er is meer aandacht voor het conserveren van de gevestigde kunst uit het verleden dan voor de eigentijdse kunstproductie. Als Haar lem, dat per jaar bijna een half mil joen besteedt aan het Frans Hals mu seum. dit instituut in beheer geeft bij het Rijk, komt dat zelfde bedrag vrij om de cultuur van onze tijd te hel pen ontstaan. Samenvattend conclu deerde dr. v.d. Bergh met de gedach te. het economisch gedacht marktbe leid van de subsidie aan de consu ment te vervangen door een beleid dat uitgaat van de behoefte van de producent. Hij stelde voor, de veelheid aan kunst prijzen te veranderen in jaargelden, uit te keren aan de kunstenaar om vrij te kunnen werken op een leeftijd waarop hij er nog wat aan heeft. Zich richtend tot de „consument" her innerde spreker deze eraan dat de kun stenaar een functie heeft in een gezon de samenleving. „Wij allen moeten méér worden dan kijker, en daadwerkelijke steun geven aan de kunstenaars in ons midden." Als er, behalve eerbied, vriendschap en morele steun, door de bevolking ook een materiëel bestaan aan de kunstenaar wordt geboden, is de voorwaarde geschapen voor een ef fectieve culturele situatie. Het welsla gen van een cultuurbeleid bij de over heid, zo besloot dr. v.d. Bergh zijn inspi rerend betoog, is afhankelijk van de houding van de bevolking. Door de drang van onder af moet het cultuur beleid bepaald worden. De tentoonstelling van De Groep wordt gehouden in de Vishal tot 17 ja nuari. HAARLEM, 21 dec. Enige vrij on schuldige brandjes hebben de Haarlem se brandweer in het afgelopen weekein de bezig gehouden. In de Roskamstraat werd zaterdagavond een uitslaande brand gemeld. Bij aankomst van de brandweer bleek, dat een elektrische deken defect was geraakt, waardoor ma tras en deken waren gaan branden. De schade bleef beperkt tot het beddegoed. Gistermiddag trok de brandweer naar de Ridderstraat, waar een der bewonjfs-a nogal wat rook had veroorzaakt bij nét verbranden van een oude bank. Het was een gevaarloze bezigheid, daar het brandje werd aangestoken op een be tonnen vloer tussen een omheinde bal konruimte. De brandweer bluste met een paar emmers water. Tegen de be woner is proces-verbaal opgemaakt. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii- CINEMA PALACE: Gegeseld en bemind, volw. 2, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: Orfeu Negro, volw. 7 en 9.15 uur. Dinsdag 8 uur, woensdag 2, 7 en 9.15 uur. Niets dan pech, alle leeftijden. LIDO: De vruchten zijn The Cliff-Richard-show, njp, a. 1. ontraden. 2 uur. LUXOR: Liever nog geen bloemen, a. 1. 2, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: Vrouwenjagers, volw. 2, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 10.30 uur: The Beatles, a. 1. STUDIO: Hiroshima mon amour, ontraden. ROXY, t/m woensdag: Huis voor ontspoorde meisjes, 18 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. MINERVA, t/m woensdag 8.15 uur: Taras Bulba, 14 jaar. Wo.-midd. 2.30 uur: Zie je ze vliegen, a. 1. Dinsdag 22 december Concertgebouw. 8 uur: Volkskerstzang- avond m.m.v. Teke Bijlsma, orgel. Dinsdag 22 december Stadsschouwburg. 8 uur: Sted. Gymna»lum met „Antigone". Maandag 21 december Waagtaveeme, Spaame hoek Damstraat. 8 uur: Buurtvereniging Overveen, Kerst viering verzorgd door Coby Schreijer. Frans Halsmuseum: Werken uit de Haar lemse school van de 6e t/m 19e eeuw. Bijzondere collectie werken van Frans Hals. Dagelijks van 10 5 uur. Zondags van 1 5 uur. Prentenkabinet: Kerst tentoonstelling „Vi ta Jesu" t.m. 31 jan. Teylers Museum: Schildert)en 19e en 20e eeuw. Tekeningen Nederlandse. Italiaanse en Franse school 16e t/m 19e eeuw. Fossielen. Natuurkundige instrumenten. Ge opend op werkdagen, behalve maandag van 113 uur. Eerste zondag van de maand v»d 13 uur Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 76: Oude religieuze kunstschilderijen en middel eeuwse beeldhouwwerken. Van 101230 en van 1.305 uur (behalve maandag). Zon en feestdagen van 25 uur. Woonhuis Jacobus ran Looy, Kleine Hout weg 103: Het voormalige woonhuis van de schilder-schrijver Jacobus van Looy. Ge opend donderdags van 1012.30 en 13.30— 17 uur Zon- en feestdag--1 van 25 uur. De ArkSchilderden c i gouaches van J J Doeser Dagelijks van lo—8 uur „De Waag", Spaame hoek Damstraat: Bakema en van Geem exposeren beeld houwwerken en tekeningen. Geopend dage lijks van 105 uur Zondag van 25 uur. Kunstzaal „tn 't Goede CJur": Expositie van tekeningen en grafiek van Ploos van Amstel. Geopend van 10 6 en 8 12 uur. Museum het huls van Looy, Ingang Kam perlaan: Expositie van „Kunst Zij Ons Doel". Geopend van 10—5 uur. Zondag van 2—5 uur (Tot 4 Januari 1965). Spaarndam, Noorderweg 17, boerderij Biesheuvel. Expositie Leen Spierenburg. (Tot en met 3 januari). Vishal: Werken van leden en invité's van de Ver. van Haarlemse Kunstenaars „De Groep". Geopend van 10 5 uur. Zondags van 2 5 uur. (t/m 17 januari).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 3