Prins BernJiard en Franse vrienden Leeuwen doden oppasser PTT weer naar REM- platform Dr. Vondeling weer contra mr. Marijnen Amerikanen willen vliegtuig voor 700 passagiers bouwen Snelheid 880 km per uur Kustvaarder op rots Drie Britse gasten nog steeds hier V m Barkrukken verboden in Heerenveen Thuis best!', Paus roept op tot BROEDERSCHAP MACHINIST SLIEP: 42 DODEN Zieke baby in recordtijd naar Amsterdam Te veel drinken spiegel voor verliefden van alle leeftijden 8»? m 'MORRIS'^ Bemanning gered De GLAS 1700 is er! Fa. J. J. VAN K00TEN Lichte tot matige vorst woensdag 23 december 1954 88sfe JAARCANC No. 31930 ROME, 23 dec. (KNP) Gis teravond heeft de Heilige Vader voor de tweede maal gedurende zijn pontificaat zijn traditionele Kerstboodschap gehouden. De Paus begon zijn rede met alle katholieken en vervolgens ook alle niet-katholieken over de gehele wereld zijn goede wensen over te brengen ter gelegenheid van het Kerstfeest. „Kerstmis", aldus de Paus, „toont het wezen van onze wereldzending aan alle mensen de blijde boodschap te verkondigen, die aan de mensen openbaart, dat er geluk, vrede en heil bestaan. Dit hebben wij nog nooit zo diep beseft als juist nu, reden waarom wij uit eerlijk verlangen en inner lijke plicht onze boodschap van gelukwensen aan de gehele wereld willen bieden. Dit jaar gaat onze boodschap, onze gelukwens, over de broederschap der volkeren: een broederlijkheid gij allen, die naar ons luistert welke waarachtiger, werkzamer en uni Nappa- en Suèdejasjes BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, tel. 24790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen Algemeen hoofdredacteur: Albert Welling. Adjunct hoofdredacteur: Paul Kropman. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter hoogte Omroepers 20 cent per m m hoogte De administratie behoudt zich hei recht ./oor advertenties eventueel zonder opgaat var. redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 75 cent per week, 3,25 per maand, f 9,65 per kwartaal Voor klachten over de bezorging s avond» tussen 5.30 en 7 uur, telefoon 20800 POLITIEKORPS WAAKT OVER JACHTPLEZIER Vier leeuwen vielen gisteren hun oppasser aan in Adelaide. Zij scheurden de man in stukken voor iemand kon ingrijpen. Politieman nen en de jager op groot wild W. Hambly-Clark, schoten de drie leeuwen, neer. De foto toont de schutters met twee der dieren. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 23 dec. Twee amb tenaren van de bijzondere dienst van de PTT uit Den Haag en een functio- naris van de rijkspolitie te water uit Amsterdam hebben vanmorgen een be- soek gebracht aan het REM-eiland om na te gaan in hor erre de verzegeling van de zender lichter zou kunnen wor den gemaakt. Dit gebeurt op verzoek van d raads man van de buitenlandse eigenaars van de installatie, mr. H. J. Sluijter. Deze heeft vorige week aan het hoofd van het arrondissementsparket te Amster dam, mr. Hartsuiker gevraagd de ver zegeling lichter te maken in verband met het onderhoud van de installatie De zender was in opdracht van mr. Hart suiker stevig verzegeld, zodat een ver breking niet zo gemakkelijk zou zijn. De officier van Justitie heeft de heer Sluiter meegedeeld geen bezwaar te hebben tegen een verlichting van de verzegeling, mits hij de garantie kreeg, wordt Verzegelmg niet verbroken De beslissing van mr. Hartsuiker is vorige week al genomen nog voordat het Tweede Kamerlid van de VVD mevr Van Someren-Downer, hierover in de Tweede Kamer aan de regering vragen heeft gesteld. „Het is beslist niet waar", aldus de officier, „dat de verzegeling ondeugdelijk is gebeurd, zoals een och tendblad heeft geschreven". DEN HAAG, 22 dec. Aan het slot van het radio- en t.v.-öebat heeft de so cialistische fractieleider, dr. Vondeling, opnieuw de strijdbijl opgenomen tegen de minister-president. Hij zei, dat wan- heer iets dergelijks als" het gevoerde ?,vr.H,.g met de fractievoorzitters vóór 1959 zou zijn geschied, het huis van de Kamer te klein zou zijn geweest. - heer Moorman (KVP) interrum- vergeet dat u met een parle- 5Suaiu- kabinet te maken heeft, dat ver\v t dingen onherhoudt met geest- JOHNSON CITY, 23 dec. (Reuter, DDI) President Johnson heeft giste ren zijn fiat gegeven aan Amerikaanse plannen om een vliegtuig te bouwen, dat niet minder dan 700 mensen zal kunnen vervoeren. Dit reuzenvliegtuig, dat in het experimentele stadium zal worden aangeduid met de letters CX, zal het grootste ter wereld zijn. Er zullen met alleen personen mee kun- ne°.worden vervoerd, maar ook zwaar militair materiaal, bijvoorbeeld tanks. D1 bouw van het toestel is een onder deel van het Amerikaanse beleid, dat er op is gericht in zo korte tijd zoveel mogelpk militairen naar bedreigde plaatsen te kunnen overbrengen. Men denke in dit verband aan de oefening „Big Lift"; toen in één etmaal een complete divisie van de Verenigde Sta ten werd overgevlogen naar West-Eu ropa. TORQUAY, 23 dec. (ÜPI) Vijf bemanningsleden en de kapitein van de 229 ton metende Nederlandse kustvaar- der Northwind zijn na een lange nacht van vergeefse pogingen gisterochtend in veiligheid gebracht. De kustvaarder was nabij Paighton op de rotsen gelopen nadat het semp van zjjn ankers was geslagen. De Nortn- wind was buiten de rotsige kust bij Torbay voor anker gegaan om net eind van een Oosterstorm af te wachten. Toen het schip lossloeg voer de red dingsboot van Torbay uit ter assisten tie doch deze kon het schip zo dicht onder de rotsen niet benaderen. De laatste die van het schip werd afgehaald was de kapitein die in elkaar zakte toen hij aan land was gebracht. Allen zijn in het ziekenhuis in Torbay opgenomen. De Northwind loopt gevaar geheel te m_oeten_ worden afgeschreven als de wind niet snel verandert. De minister van defensie, Robert McNamara, voerde gisteren in John son City (genoemd naar Johnsons grootvader) besprekingen met de president over de defensiebegroting voor het fiscale jaar 1965-1966, dat in juli begint. Na afloop onthulde McNamara op een persconferentie de plannen voor de bouw van het CX-vliegtuig. Hij deelde mee dat op de komende begroting een bedrag van 157 miljoen dollar voor de ont wikkeling van dit vliegtuig zal wor den uitgetrokken. De totale ontwik kelingskosten zullen 750 miljoen dol lar bedragen. Wordt het plan een succes, dan zullen in totaal 58 CX- toestellen werden gebouwd Voor aan vullende kosten zal dan ruim een mil jard dollar nodig zjjn. De maximumsnelheid van de CX zal ongeveer 880 kilometer per uur zijn. Het toestel zal kunnen opstijgen van landingsbanen die korter zijn dan die voor de huidige straalverkeersvliegtui- gen. McNamara zei te verwachten dat na 1 juli 1968 begonnen kan worden met de produktie. De CX zal troepen en materiaal kunnen vervoeren over een afstand van 16.000 kilometer. Tenslotte deelde McNamara mee dat voor de defensiebegroting een bedrag zal worden uitgetrokken van ongeveer 49,8 miljard dollar, dat is 500 miljoen dollar minder dan nodig was voor de begroting voor het thans lopende fis cale jaar. Ook de Sovjet-Unie heeft, zoals bekend, de defensiebegroting „ge kortwiekt". (Van een verslaggever) HOOG-SOEREN, 23 dec. Er zul len weinig gebieden in Nederland zijn die zich zo uitstekend lenen voor het houden van een romantische Kerstjacht als de kroondomeinen die het land schap tussen Nieuw Milligen en Apel doorn beheersen. Als bovendien een lichte sneeuwlaag de loof- en dennen bossen bedekt en de zon het landschap in een rode gloed zet dan lijken de omstandigheden ideaal om in dit dora do een exclusief groepje edellieden bij elkaar te brengen om elkaar het beste wild te betwisten. Dit weet Prins Bern- hard ook, maar hij weet nog beter dat hij met dergelijke festijnen fotografen en journalisten van tot over onze gren zen lokt. Een half politiekorps (dat van Apeldoorn) was gisteren op de been om de pnve-genoegens van de prins en zijn gasten te beschermen. Is het bewaren van de privacy tij dens de fazantenjaeht in de open Was- senaarse duinen maar ten dele gelukt, gisteren bleek dat er geen halve maat- j'egelen waren getroffen om de moge- lykheden voor de binnen- en buitenland se pers te beperken, zo niet geheel te- niet te doen Er ziin weliswaar altijd agenten die de toegangen tot de kroon- domeinen tijdens jachtpartijen bewa ken, maar gistermiddag was er een kleine politiemacht op de been die zich heevde vrieskou warm pro- beeide te houden. Kleumend evenals fotografen en verslaggevers, hielden zij in het oog jachtterrein enkele uren Enigszins over tn'd ir. Reinders, jagermeester voorde koninklijke jacht- terreinen in Gelderland bereidt deze drijfjachten altijd zorgvuldig voor - passeerden vjjf auto's met prins Bern- hard en diens Franse jachtvrienden de drukke E-8-weg waarvoor de Apeldoorn- se politie het verkeer even stoplegde. In snelle va.artreden prins Bernhard die met de fotografen in zicht, het plotse ling bijzonder druk had met znn chauf- n oom 1 C no riï^6.barcn Edmond de Rothschild, de markies van Belville en de heren Roussel, Baude, Binggi en Plauson de „Dassenberg" op. Dit stuk je natuurschoon bebost met beuken, dat later overgaat m een woest heideland schap is rijk aan damherten reeën wil de zwijnen en ander groot wild Tien tallen druvers en jachtopzieners had den er intussen voor gezorgd dat de opgejaagde beesten de jagers in het vizier kwamen, zodat deze met en kele welgemikte schoten een'flinke buit binnenhaalden. Een diner on Soest be sloot de geslaagde jacht. De drijvers, grotendeels op de do meinen woonachtig personeel van de koninklijke houtvesterijen, komen op een dag als deze niets te kort. Voor de middagjacht begon konden zij zich ineen hotel met toepasselijke naam Oran jeoord tegoed doen aan dampende zuurkool met wanne worst. Nadat zjj hun laa3",°f klompen aan de achterdeur hadden gezet kregen ze in de keuken een welgevuld bord in hun handen gedrukt waarmee ze wat on- wennig het restaurant binnenkwamen. Maar smaken deed het wel, dat stond op de verweerde gezichten te lezen. Inmiddels deden zich rond het konink lijk jachtchalet het „Aardhuis" vreem de dingen voor. Terwijl de prins en zijn jachtvrienden in het domein aan de an dere kant van de E-8 jaagden, bleek de omgeving van dit fraaie houten jacht chalet opeen hermetisch afgesloten te zijn. Mobilifoonwagens van de politie pa trouilleerden en de weg naar uddel, waaraan ook het toegangspad voor het „Aardhuis" ligt. was plotseling verbo den terrein. Geen enkele auto mocht deze weg inrijden, wat betekende dat Uddel enige tijd praktisch van de bui tenwereld was afgesloten. Een grote om weg via Nieuw Milligen en het Uddeler- meer leverde dezeltde ervaring op. Daar was de weg afgezet en werd gesugge reerd dat hij was opgebroken. Niets wa; minder waar, want na enige kilo meters, ter hoogte van het chalet stuitte men op politie-agenten die onverbidde lijk de weg terug wezen. Wat betekenden deze vergaande maatregelen? Was prinses Beatrix hier met haar jonge gasten? Omstreeks twaalf uur was in Lage Vuursche een aantal hofauto's de op rijlaan van kasteel Drakensteyn uitge- reden. Naar later bleek keerden de meeste deelnemers aan de jeugd jacht partij huiswaarts, maar drie Britse gasten, onder wie Nicholas Tolle- JP^-cbe bleven nog in Nederland. „Zjj hebben elders gejaagd" is van offi ciële zjjde medegedeeld. Dezelfde bron maakte ook bekend dat de Brit se jongelui (Nicholas Tollemache, Brian Alexander en Viscount Chewton) van daag zouden vertrekken. Prins William van Gloucester en Lady Anson zijn gis teren al naar Engeland teruggekeerd De belangstelling voor de prinses laat de dorpelingen van Lage Vuursche ove rigens niet onberoerd. Zij komen tot krasse uitspraken als deze: „De prin ses is niet verloofd. Dan droeg ze toch eer ring!" HEERENVEEN, 23 dec. Deze week hebben de horecabedrijven hier controle van de politie gehad op de aanwezig heid van barkrukken voor het buffet. De café- en hotelhouders kregen de aanzegging dat het op grond van de politieverordening van 1956 verboden is barkrukken in de zaak te hebben. Over veertien dagen is er weer controle en dan zal proces-verbaal opgemaakt worden, indien de barkrukken nog aan wezig zijn. Ook de barkruk als zitplaats voor de kelner moet verdwijnen. Veel zaken achten zich van deze plot selinge toepassing van de oude gemeen teverordening de dupe. Er heeft zich, zo meent men, geen enkele uitwas voor gedaan waaraan deze plotselinge han delwijze te wijten is. Diverse Heeren- veense horecabedrijven zijn de laatste tjjd nogal gemoderniseerd, waarbij bar krukken aangeschaft werden. Het bestuur van de plaatselijke hore- ca-afdehng zal zich in verbinding stel len met de politie en een verzoek bij de Raad indienen om de oude en nim mer gehanteerde verordening te schrap pen uit de politieverordening. De politie van Heerenveen deelde ons mee: „Vroeger hadden we een verorde ning die tappen op zondag verbood. In de gemeenteraad werd toen besloten om de verordening te wijzigen: zondag wel tappen, maar geen barkrukken in café's e.d., want dat stimuleert de drankver- koop. Die verordening is met algemene stemmen aangenomen." „We hebben de verordening nooit stringent gehanteerd. Maar nu ging iemand verbouwen en toen zeiden wij „Dat mag, maar geen krukken." Van zelfsprekend moesten alle andere be drijven toen ook gewaarschuwd wc STOCKHOLM, 23 dec. (UPI) Ko ningin Louise van Zweden zal de Kerst dagen doorbrengen in een particulier ziekenhuis in Stockholm, zo heeft het Hof meegedeeld. De 75-jarige vorstin moest worder opgenomen wegens een „met ernstige hartklacht". Zjj onder ging verleden week een „routine-onder zoek" in het Rode Kruisziekenhuis. MiAAUiA/tf SORRy, HENRI.HU .KONING VAN JUNGLE. HU ALTIJD 2D NA TAR2AN-EILM KZAN Wj Als concrete gevaren die de men selijke broederschap in de weg staan noemde de Paus op de eerste plaats het opnieuw de kop opsteken van het nationalisme en de rassengeest, die de verschillende rassen tegenover el kaar plaatst en wantrouwen, eigenge reidheid, discriminatie en soms zelfs onderdrukking oproept. Ook het militarisme zag de Paus als een groot gevaar. Hij hoopte dat de lei ders geleidelijk hun militaire uitga ven voor menselijke doeleinden gaan aanwenden, niet alleen in hun eigen land maar ook ten bate van de ont wikkelingslanden en hun nood. Klas- sengeest en de geest van tweedracht waren volgens hem eveneens te be treuren. Terugkomend op zijn oproep tot broe derschap zei de Paus: „Velen, die onze boodschap horen zullen wellicht vra gen: is niet juist de godsdienst een oorzaak van scheiding onder de men sen, vooral de katholieke godsdienst die zo dogmatisch is, veeleisend, zo na drukkelijk: verhindert zjj niet een een voudig gesprek en een vanzelfsprekend elkaar begrijpen onder de mensen? Ja zeker de godsdienst, de katholieke gods dienst net als elke andere, is een ele ment van onderscheid onder de men sen, zoals de taal dat is, de cultuur, de kunst, het beroep, maar op zich is zij geen element van scheiding". De Heilige Vader wees erop dat hoe wel het christendom door de vernieu wing van het leven, die het in de wereld brengt een oorzaak van schei dingen en tegenstellingen kan zijn, dit echter niet het kenmerk ervan is. Het christendom strijdt niet tégen de men sen integendeel, het strijdt vóór de mensen in hun streven naar gods dienstvrijheid. De kerk moet daarom opkomen tegen pogingen van de over heid om deze vrijheid te belemmeren. Dit punt, aldus de Paus, verlangt een uitvoeriger en dieper gemotiveerd ant woord. Wij kunnen in ieder geval dat gen herhalen wat de Kerk heden ver kondigt: de juiste en welbegrepen gods dienstvrijheid omvat het verbod ande ren vanwege hun geloof aan te klagen als dit niet tegen het algemeen wel zijn indruist een niet in vrijheid aan genomen geloof op te leggen of hate lijke achterstelling of ongehoorde chi canes uit te voeren. Zij behelst voorts de achting voor datgene, wat waar en goed is in elke godsdienst en in elke menselijke opvatting, juist met de be doeling de eensgezindheid in de burger maatschappij en elke vorm van goede samenwerking op andere gebieden te bevorderen. De waarheid blijft vast en onveranderlijk en de liefde straalt net zegenbrengend licht van deze waar heid uit." „Dit is vandaag meer dan ooit ons program", aldus de Heilige Vader, „omdat wij ervan overtuigd zijn. dat de wereld liefde nodig heeft. Zij moet de ketenen van het egoïsme overwin nen en zich openen voor een oprechte, moderne en wereldwijde broederlijk heid. Dat is onze wens aan U, oprechte en goede mensen, die ons hoort. vVy spreken hem uit met vreugde en met hoop in de naam van hem, die de „eerstgeborene onder vele broeders (Rom. 8,29) is, Christus de Heer". VILLA HERMOSA, 23 dec. (Reuter) De machinist van een goederen trein, die zondag in Villa Hermosa in Mexico van achteren op een personen trein inreed, waardoor 42 mensen om het leven kwamen, wordt beschuldigd van misdadige onachtzaamheid. Vol gens de autoriteiten heeft hij zitten slapen. HOOFDDEALER: HOUTPLEIN 13-20 - HAARLEM SCHIPHOL, 23 dec. In een wed loop met de dood heeft gezagvoerder H. J. Njjdam gisteren zijn KLM-Iijntoe- stel in record tijd van Monrovia naar Schiphol gejaagd. Hij had aan boord een jonge moeder met een baby van één jaar, die volgens het telegram uit Monrovia nog slechts kon worden gered door een onmiddellijke nieroperatie voor de verwijdering van een tumor. Door de stoptijden op de vier tussen stations tot een minimum van 'n kwar tier te beperken arriveerde het toestel met een voorsprong van één uur en twintig minuten op het normale tijd schema. Met de baby in haar armen repte de moeder, een Nederlandse vrouw, zich bij de aankomst op Schiphol als eerste de vliegtuigtrap af, waar een ambulan cewagen gereed stond. Daarin werd zij regelrecht naar het akademiseh zieken huis in Leiden gereden. Een woordvoerster van het zieken huis deelde ons mee dat er nog geen sprake is van een operatie. „Zij ligt al leen maar in observatie. Ze zal wel een tijdje blijven. Later zal besloten wor den of er een operatie komt." Advertentie/ Verwachting geldig tot donderdagavond (opgemaakt 11.15 uur) Droog weer met vannacht lichte tot matige vorst, morgen overdag zonnig en temperaturen oplopend tot om het vriespunt. Overwegend zwakke wind tussen oost en zuidoost. DONDERDAG: zon: 08.47-16.32 maan: 23.38-12.39

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 1