QtcwPV' mf 250 jaar &L goeie ouwe BLANKENHEYM Natuurgeweld in Amerika Aarde schuift aan de oevers van de Moezel Rover stuurt buit terug DRY SACK NA OPZIENBARENDE FUSIES Goedkoper werken om in markt te blijven Brug stort in, één dode ER IS GEEN GELD GENOEG VOOR KERSTPAKKETTEN Een „hoed" voor het feest, dus... *Naar huis Met een zoentje voor de omdat er patates zijn Calvé Twee nazi-beulen veroordeeld tot gevangenisstraf (met de baard) Geen kernrnijnen bij iizeren gordijn DRY SACK Weer landingen in MALEISIË Parool Samen sterker dan alleen Denemarken wijst drie Polen uit Actie gezinnen van gedetineerden I VOOR DE LEKKERSTE PATATES FRITES De feestwijn bij uitnemendheid Pt 1964 AARDBEVING EN OVERSTROMINGEN Ontsnapte Britse kindermoordenaar weer gegrepen Goedkoper Schaduwkant Andere factoren echt WOENSDAG 23 DECEMBER 1964 PAGINA 7 anno anno "IU1AMS&. HUMBERT 0o ffloïdd tfcmouAd/iekby WILLIAMS HUMBERT LTD. JEREZ AND LONDON Txyaren de laatste jaren fu- 1/1/ sies en samenwerkingen tussen elkaar sterk be concurrerende bedrijven reeds een veelvuldig verschijnsel ge worden, het jaar 1961,. heeft op dit gebied een werkelijk onge kende ontwikkeling te zien ge geven. Tientallen grote, sterke ondernemingen hébben in een vroegere concurrent een part ner gevonden, die bereid bleek de toekomstige mogelijkheden samen te benutten en de moei lijkheden samen op te lossen. Nog vers in onze herinnering liggen de beide ophefmakende fusies in de bankwereld tussen respectievelijk Amsterdamsche- Rotterdamsche Bank en Twent- sche Bank-Nederlandsche Han delmaatschappij, terwijl nog juist voor het afsluiten van het jaar het samengaan békend is gemaakt tussen de grote uitge verijen De Spaarnestad en Ce- bema en de emballagefabrieken Verenigde Blik en Thomassen Drijver. WEGENS SPIONAGE? I De mooiste tassen en koffers s zijn van Skaï. De mooiste ^meubels zijn bekleed met Skai. LET VOORAL OP DIT ETIKET Een wolk van tule en kant, die bij bijna iedere jurk gedragen kan worden is deze hoofdtooi. Het geheel is gezet op een smalle fluwelen band. Het is een uitstekende camouflage voor een kapsel, dat niet hele maal perfect zit. Een licht gekleurd babymutsje is voor de meisjes mei een lief babygezichtje. Het mutsje is gehaakt van glansgaren. V"' moeder die er zo'n knappe slag van heeft om elke dag iets lekkers te maken. En vandaag is het iets bijzonders... omdat patates van ieder maal zo iets feestelijks kunnen maken: Knappende, gouden patates frites, gaaf en lekker gebakken. Met het ideale frituurvet. Deifrite I IDEAAL FRITUURVET Een wilde, grappige muts, van Mongools lam. Hij is gesloten onder de kin met een grote knoop. En voor de vrouwen, die nu overal genoeg van hébben en met rust gelaten willen worden is dit „masker" bedoeld. Mis schien een idee voor de dag nd de druktef (Advertentie) Copyright Stichting Wijnpropagand* TüBINGEN, 23 december (Keuter) Twee voormalige SS-bewakers zijn gis teren, na een proces van zes weken, veroordeeld wegens medeplichtig heid aan massamoord in het conce tfatiekamp Stutthof bij Danzig. De 67-jarige voormalige onderluite nant Otto Haupt werd veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf en de 56- jarige ex-sergeant Bernhard Lüdtke tot Jes jaar. Een derde beklaagde, de 54- jarige ex-sergeant Otto Knott, werd vrijgesproken. Hij zit op het ogenblik «en gevangenisstraf van drie jaar uit voor misdaden bedreven in concentra tiekampen. Getuigen hebben verteld gezien te hebben, dat Haupt de gouden tanden trok van gevangenen voor hun terecht stelling. Lüdtke had o.a. meegeholpen een Russische vrouwelijke majoor le vend in een oven te werpen, nadat zij «en concentratiekampfunctionaris in het gezicht had gespuwd. (Advertentie) d.m03VN'.2.3 dec- (Reuter) De West- Vn„ minister van defensie Kai Uwe er 'tassel heeft tegengesproken, dat Ven« "ien hestaan kernrnijnen of con- OiwS? m'jnen langs de grens met "st-IJuitsiand aan te leggen. z6j?0 .Westduitse minister gaf deze ver- Van a"8 in een hrief aan de voorzitter DuiVci8 stichting voor een onverdeeld ,nd' die zÜn bezorgdheid had uit- NAVn n over berichten, dat in de kernvü--een P'an werd besproken om dult.T1Jnen te leggen langs de Oost- ««•e grens. SAN DIEGO (Californië)23 dec. (AFP,Reuter) In een groot gedeelte van Zuid-Californië is gistermiddag een aardschok gevoeld. In San Diego werd een krachtige schok waargenomen, ter wijl in het 160 kilometer noordelijker gelegen Los Angeles een minder krach tige beving werd gevoeld. In het noorden van Californië heb ben zich maandagnacht bovendien ern stige overstromingen voorgedaan. In het gebied van de Humboltbaai moest men ruim tweeduizend mensen evacu eren. In het dal van de rivier de Eel werden 1350 mensen dakloos. Het water stijgt nog steeds. Omdat ingegrepen zijn er geen snel werd slachtoffers te betreuren. LONDEN, 23 dec. (UPI) De 38- jarige beruchte Londense kindermoor denaar Frederick Smith, die maandag ontsnapte uit de Wormwood Scrubs ge vangenis in Zuid-Londen, is gisteren weer door de politie gepakt. Hjj werd gegrepen vlak bij het huis van zijn moeder nabij Guildford in Sur rey, 50 kilometer ten zuiden van Lon den. Smith, die reeds zeventien jaar in de gevangenis heeft doorgebracht voor het vermoorden van twee kinderen, was in totaal 29 uur op vrije voeten. LUXEMBURG, 23 dec. (UPI) Twee langzaam voortkruipende aard verschuivingen aan de Westduitse en Luxemburgse oevers van de Moezel hebben gisteren driehonderd meter au toweg in de rivier geworpen, gezinnen uit hun woningen verdreven, verbindin gen verbroken en een spoorlijn in ge vaar gebracht. Le aardverschuiving aan de Luxem burgse oever heeft deze week reeds twee huizen verwoest. Gisteren werden minstens drie gezinnen uit hun huizen verdreven, die tussen de plaatsen Gre- venmacher en Machtum liggen. De aardverschuiving beweegt zich dage lijks negen meter naar beneden over een afstand van 330 meter. In het aan de overzijde gelegen Westduitse dorp Wellen zijn nog geen woningen ontruimd, hoewel reeds ge zinnen gereed staan om bij het minste gevaar te evacuëren. De aardverschui ving op deze oever, die zich langzamer voortbeweegt, verschuift een spoorlijn dagelijks tien centimeter. Duitse spoorwegautoriteiten vrezen dat de lijn ieder moment in de rivier kan storten. Volgens de autoriteiten kan er op het ogenblik niet veel méér gedaan worden dan levens beschermen De aardverschuivingen vormen geen direkte bedreiging voor aan de Moezel oever gelegen plaatsen. OLNEY, MARYLAND, 23 december Een bandiet die verleden week het bij kantoor in Olney, Maryland, van de Sandy Springs National Bank beroofde van 20.740 dollar, heeft dinsdag 19.099 dollar terug laten bezorgen door de PTT. Bankdirecteur George Nesbitt kon zijn ogen niet geloven, maar hij herken de de wikkeltjes om de biljetten als die van zijn instelling. Het geld was ge stuurd vanuit Washington. Nesbitt denkt dat de man zo door de FBI op de hielen werd gezeten, dat hij met het geld niet meer voor of achter uit kon zonder zich bloot te geven. (Advertentie) SHERRY—SS- dipped and Botlled b) "1? and LONDON ,!»oouce or spain KOEALA LOEMPOER, 23 dec. (Rtr.) Zeker twintig bewapende Indonesiërs zijn vanochtend in Zuidwest-Maleisië aan land gegaan. Dit werd door de Ma leisische regering bekendgemaakt. De Indonesiërs zetten voet aan wal bij Pon- tian, dat enkele honderden kilometers ten zuiden van Koeala Loempoer ligt, en waar in augustus de eerste Indonesische infiltranten aan land werden gezet. p dve-tentie) Deze voorbeelden, die nog met en kele tientallen zijn aan te vullen, be helzen maatschappijen die onderling van ongeveer gelijke kracht zijn en dat is een ontwikkeling die de laatste jaren steeds sterker geworden is. Vroeger was het immers zo, dat voor fusie vooral in aanmerking kwamen die bedrijven, die de strijd niet lang mee. zouden kunnen volhoud Zij werden dan „opgekocht" door een sterkere concurrent. Er was, met an dere woorden, bij een fusie vrijwel altijd een boven- en een onderliggen de partij. Dit soort „overvallen", die een kenmerk zijn van een dalende conjunctuur, ziet men thans in steeds mindere mate. Wat beweegt nu in deze tijd twee bloeiende ondernemingen ertoe een nuwelijk aan te gaan? Wij mogen voorop stellen, dat het voor beide PartiJ.en een huwelijk uit berekening u e-en fusie of een samenwerking van gelijkheid denken de oeiroKken ondernemingen samen irf^^rl.f?0zonder' bloeiender, groter en machtiger te worden dan mogelijk zou zijn als zij gescheiden blijven. De passen, eikaars tekorten opvangen, el kaar aanvullen, kortom een twee eenheid vormen. elku vergelijk1 ig gaat ook die tussen huwelijk en fusie mank. ■.verloving" is namelijk onmo gelijk rn van scheiding kan geen sprake zijn. De aanvankelijke „haatmoet van de ene dag op de andere in „liefde" verkenen. B;' het personeel, vooral het leidinggevende dat gewend was de concurrent met alle middelen te bestrijden, is de plotselinge omschakeling vaak moei lijk te verwerken, h (geen tot een zekere apathie onder het personeel leidt, gepaard aan onzekerheid over de persoonlijke toekomst. Maar daar over straks. Een directielid van de Rotterdamsche Bank heeft eens ge zegd dat „de morgen na de fusie" het moeilijkste moment uit de histo rie van een onderneming is. De grondgedachte voor iedere za kelijke samenwerking is: „De totali teit is meer dan de som der delen". Of dit in de praktijk klopt, zal de toekomst moeten leren, maar tot nu toe is gebleken, dat een gezonde fusie de ontwikkeling van een onderne ming niet in de weg staat, maar haar in tegendeel versterkt en stimuleert. ter benutten, zoals Wilton Fijenooid en Bronswerk, die zich samen op aardgasapparaten werpen. De bank fusies waren voornamelijk bedoeld om het landelijke kantorennet zo te reorganiseren, dat er goedkoper ge werkt kon worden en in het perso neelstekort kon worden voorzien. Sommige bedrijven binden een le verancier aan hun onderneming om tijdig van de beste grondstoffen te worden voorzien. Weer anderen gaan samen met een vaste of mogelijke klant om voor een bepaald produkt een basisafzet te hebben (Hoogovens en Lohuizen voor aluminium). Dan zijn er nog de overnamen® om be lastingredenen, zoals het opkopen van lege n.v.'s met een compensabel verlies. Bij deze laatste voorbeelden is er echter veelal sprake van „opko pen". Er is een sterke en een zwakke partner en van vrijwilligheid is wei nig sprake. Vaak vinden twee ondernemingen elkaar, die een gelijksoortig produkt fabriceren. Door de produktiecapa- citeit samen te voegen bestaat de mogelijkheid verder te mechaniseren en rationaliseren en daardoor tot een goedkoper produkt te komen. Samen kan men de concurrentie dan met lagere prijzen tegemoet treden dan vroeger mogelijk was, zonder dat de winstcapaciteit in de knel komt. Om dat by liet tot stand komen van de Euromarkt de concurrentie binnen Europa veel feller wordt,, grijpt men de fusie aan ais mogelijkheid om de basis van het bedrijf te verbreden en de concurrentiepositie te verstevigen. De E.E.G. geeft de Nederlandse bedrijven grotere afzetmogelijkheden m het buitenland. Om die ten volle te kunnen benutten zijn de onder nemingen op zichzelf vaak te klein, samenvoeging van het verkoopappa raat van verschillende ondernemingen voorkomt doublures, geeft meer arm- f®. erf. schakelt d onderlinge con currentie uit, allemaal factoren die ^rnwr 2S8??, dat de gezamenlijk gebracht aM1 de man wordt Voor de mei -e fusies zijn dit de voornaamste maar niet de enige over wegingen. Gezamenlijk is men beter m staat de investeringen te finan- cieren, die nodig zijn om tot verdere machamsermg te komen. De kennis en ervaring die de beide ondememin- g6n wVan „markt en produkt hebben opgebouwd (de zgn. „know-how?" kunnen m combinatie grotere voor delen opleveren dan apart. Samen heeft men een groter en beter acoa- raat voor het zoeken naar nieuwe produkten en het verbeteren er van (research). Soms Is een samenwerking hoofd zakelijk bedoeld om zich te wapenen tegen een verwachte nadelige ont wikkeling, zoals De Spaarnestad en de Cebema die de naderende recla metelevisie schadelik voor hun ad vertentievolume achten Anderen willen een gunstige mogelijkheid be- Hebben we tot nu toe gesproken over de zonzijde van de fusie, de schaduwzijde mag zeker niet 'ver waarloosd worden. Voor de bedrijven zelf kan het steeds maar groter wor den, een zekere logheid, verambtelij- king en gebrek aan slagvaardigheid tengevolge hebben, zeker als de machtspositie zo groot L, dat de con currentie vrijwel is uitgeschakeld. Het is "duidelijk, dat de rationaliteit van het bedrijf daardoor in de knel komt. Men tracht dit in de praktijk te ondervangen door het concern in verschillende dochteroi. nemingen te splitsen, die vrij zelfstandig ope reren, maar voor de financiering en dergelijke aifhankelijk zijn en onder toezicht staan van de moedermaat schappij. De allerzwakste schakel in cje fusje vormt altyd het personeelslid. Mas saal ontslag komt tegenwoordig zel den voor, temeer omdat verschillende fusies juist tot stand komen om in het personeelstekort te voorzien ter- wyi bovendien de vakbonden zich sterk tegen ontslag verzetten. Fu sies brengen echter vaak met* zich mee, dat onrendabele fabrieken wor den gesloten en het personeel moet worden overgeplaatst, of by een an der bedrijf aan het werk moet. Het kan voor een werknemer een zware opgave zijn, het vertrouwde piekje te moeten verlaten en zich in een andere omgeving, vaak buiten zijn woonplaats, opnieuw in te passen. Promotiemogeiykheden worden niet zelden beperkt of geheel in de grond geboord. Deze nadelen zijn erg individueel, maar daarom niet minder schrijnend! Wij mogen echter niet uit het oog ver liezen, dat wanneer de fusie door werkt, de betere rentabiliteit van de onderneming voor het personeel als geheel gunstig zal werken en dat uitblijven van een fusie op den duur ruïneus voor het bedrijf had kun nen zijn. Bij faillissement is er na melijk niemand die het personeel opvangt. Economisch gezien kunnen wij dus stellen dat een fusie zowel voor de werknemers als de onderne ming offers met zich meebrengt, of fers die op langere termijn echter met rente worden terugbetaald. ARLINGTON, OREGON, 23 dec Het middenstuk van een 1 jaar oude brug van 3 miljoen dollar over de John Day rivier bij Arlington in Oregon, is dinsdag door de werking van het was sende water ingestort. Op het ogenblik dat de brug begon te bezwijken, bevond er zich een personen auto op met het echtpaar dr. Joseph R. Dickson en hun 21-jarige zoon George. Gedrieën verlieten ze de auto om zich in veiligheid te stellen, maar dr. Dick son liep nog even terug, in de armen ver de dood. KOPENHAGEN, 23 dec. (UPI) Agenten van de Amerikaanse veilig heidsdiensten in Europa hebben een communistisch spionagecomplot op gerold. Drie leden van het personeel van de Poolse ambassade in Denemar ken zyn in verband hiermee uit het land gezet, zo is gisteren bericht in het Deense dagblad „Information". (Advc tentie) m u /k houd van de mensen", zegt mevrouw F. S. Konijn, die ook van zichzelf zegt, dat ze so ciaal-voelend is. En dat blijkt wel uit „haar" „Kerstactie Gezinnen van Gedetineerden"die omstreeks deze tijd weer op volle toeren draait. Mevrouw Konijn is een van de men sen, die zich het lot aantrekt van zieken, eenzamen en vergeten ste delingen. Zij woont sinds achttien jaar in Amsterdam en heeft toen ze daar kwam, ondervonden wat een zaam zijn is. Daarom wil ze voor diegenen, die in een grote stad bijna verloren gaan, zoveel mogelijk een steun zijn7 Daarom, en ook om haar eigen leven doel te geven. Al in haar meisjesjaren wilde zij verpleeg ster worden, maar pas tien jaar la ter kon zij in ziekenhuizen gaan werken. Toen zij omdat dat werk haar te zwaar werd als secre taresse bij de R eclasseringsraad kwam, vijf jaar geleden, heeft zij een begin gemaakt met de actie voor gezinnen van gedetineerden. Zij hoorde daar dat voor de llllllllllimilllllllllnillllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllli Bij onze feestkleding in deze tijd vhn het jaar horen hoeden. Voor jonge vrouwen en meis jes hoeven het niet van die of ficiële hoofddeksels te zijn. Gewoon grappige feestmutsen, die je kunt ophouden tijdens het feest, zijn het leukste. U zou er wel voor moeten zorgen, dat aan enkele details te zien is, dat ze bij de jurk passen. Want is dat niet het geval en u houdt de muts toch op, dan geeft het de indruk dat u zich niet op uw gemak voelt. Wanneer u een van de ideeën van de tekeningen werkelijk uit voert, kunt u er bijna zeker van zijn dat u gezien wordt. vrouwen en kinderen van gedetineer den met Kerstmis en Nieuwjaar niet» bijzonders wordt gedaan. Zij is geld gaan inzamelen en al het eerste jaar heeft zij tachtig paketten bij gezin nen zelf kunnen rondbrengen. „Er waren vrouwen, die nauwelijks een woord konden uitbrengen van blijd schap, en altijd zag ik stralende ogen, en daarom vind ik het heerlijk om dit werk te doen". Later kon ik dat niet meer zelf, het vergde teveel van me. Nu worden ze rondgebracht door de leverancier, die ook de inhoud ervan verzorgt. De adressen kriig ik van de sociale ambtenaren van de Huizen van Bewaring. En gaat hier om mensen van alle gezindten. Het aanbevelingscomité wordt gevormd door geestelijke verzorgers van de strafgestichten. Dit jaar heb ik nog maar geld voor veertig pakketten binnenge kregen. Ik heb de kosten per pak ket dan ook niet meer onder de tien gulden kunnen houden, dat bleek te weinig. De inhoud bestaat niet alleen uit „gewone" levensmiddelen, maar er zijn ook een p: ar dingen bij, die aan Kerstmis en Oud en Nieuw meer ge zelligheid geven. Een Kerstbrood bij voorbeeld, en kaarsen, een blik zalm en een fles rode Sylvester. Ik heb besloten dat, wanneer ik dit jaar voor de zestig gezinnen, waarvan ik nog adressen heb, niet vóór Kerstmis geld binnen krijg, die toch nog met Oudjaar het pakket thuis krijgen. Die lichtjes, die met Kerstmis eigenlijk zouden moeten branden, zullen dan tegen het einde van het jaar opflakkeren." Bijdragen kunnen gestort worden op postgiro no. 52 46 69 of Algemene Bank N.V., Leidseplein Amsterdam no. 92 29 05 i./z. „Kerstactie Gezin nen van Gedetineerden" op naam van de inïtiatierneemster Mevrouw F. S. Konijn. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllUlllllllllllllllllllllllllIllilIillIIII WWN/VWWl/WWVWW< (Advertentie/ DELFRITE ook voor lekkerbakhen mbmden/

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 7