In een onherbergzaam stukje Afrika wordt nog steeds gebouwd aan ziekenhuis Gravenzaal bij kaarslicht waardig decor bij vertrek J. A. Dorresteijn werd ridder Oranje-Nassau PETRI -INTERIEUR DUET Kerstinzameling Bijzondere hulp Weet u nog van onze actie in Haarlem? exclusief! NYLONS Haarlems matrassenhuis DONDERDAG 24 DECEMBER 1964 PAGINA 3 De actie in Haarlem en omgeving vier jaar geleden, was vooral be doeld om gelden in te zamelen voor de inrichting van de opera tie-kamer in het Sengarema-zie- kenhuis. Bijgaande foto geeft een beeld van de operatiekamer, waarin de samenwerking tussen zwart en blank nog eens extra tot uiting komt. Per dag brengen honderden mensen een bezoek aan de polikliniek van het Sengarema-ziekenhuis. Het weer is er doorgaans zo prachtig, dat de verzorging gerust buiten kan geschieden. Meubelen Kunstnijverheid Verlichting Stoffen Vloerbedekking Betimmeringen interieurarchitectuur: Zijlweg 36-38 - Haarlem Telefoon 18014 Ruime parkeergelegenheid spaar plezierigmet met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart uw matras te dun ot versleten laat het ons even weten prijsopgave aan huis 's morgens 9 uur gehaald 's avonds 6 uur thuis grote houtstraat 103 haarlem, telefoon 11485 profiteer van onze inruilactie f 10,- tot f 25,- voor uw oude spiraal of ledikant ZO'N vier jaar geleden woedde in Haarlem en omgeving de befaamde Slag Om Sengarema. Misschien herinnert u zich nog die maanden, waarin de ene na de andere actie van stapel ging om geld bijeen te brengen voor het ziekenhuis, dat de Broeders van Sint Joannes de Deo begonnen waren in het Afrikaanse dorpje Sengarema. Collectes in of bij de kerken, een appèl op de oud-patiënten van het Haarlemse ziekenhuis der broe ders, een beroep op vele artsen, de feestelijke auto-rally en als klap op de vuurpijl de daverende kermis op het terrein van de Deo: alles bij elkaar leverden Haarlem en omge ving een kleine veertigduizend gulden op, dat Sengarema ten goede zou komen. Wij herinneren ons nog broeder Werenfridus, de missieprocurator van de Congregatie in Nederland. Hij was in Sengarema geweest en had gezien, hoe daar de pioniers onder de meest barre omstandighe den aan de slag waren om het eerste onderkomen voor bet ziekenhuis te vestigen. Op de thuisreis hamerde het steeds in zijn hoofd: als ze in Haarlem wisten, wat en hoe er daar in Sengarema geploeterd moet worden, zouden ze direct aan de slag gaan. Maar de Haarlemmers waren hem een slag voor. Toen hij bij de Deo aankwam, was de kermis rond het ziekenhuis op volle toeren, woedde de Slag Om Sengarema op het hoogtepunt. Bij honderden stroomden de guldens binnen. En bijna met tranen in de ogen om zoveel missie-geweld moest de procurator er- varen, dat met zoveel enthousiasme de toekomst van Sen garema wel veilig gesteld moest zijn. Sedertdien is er naar buiten in Haarlem een stilte gevallen rond Sengarema. Intern komen regelmatig de berichten binnen over de groei van het ziekenhuis in Sen garema. Samen met de „Zusters onder Bogen' uit Maas tricht en met een staf van leken werken de Deo-broeders nu vijf jaar aan hun Afrikaans project. Hoe staat het er nu mee? Zijn ze geslaagd? Wat gaat er nog meer gebeu ren? Het antwoord op die vragen is ons gegeven door drs. F. Vissers, economisch-directeur van het Haarlemse ziekenhuis. Hij heeft als vertegenwoordiger van de Mis sie-stichting Pius XII, waarin de Broeders van de Deo en de Maastrichtse Zusters samenwerken, een bezoek van drie weken aan Sengarema gebracht om een nadere studie te maken van en het bestuur van de stichting van advies te dienen over de administratieve en interne organisatie van het „Sengarema Catholic Hospital". Toen hij er heen ging, had hij natuurlijk een bepaalde voorstelling van zaken, maar de werkelijkheid heeft hem bij wijze van spreken verpletterd, toen hij met eigen ogen zag, hoe daar Waar vijf jaar geleden in het Afrikaanse Sengarema nog een onher- bergzaam terrein was, vol hoog gras met hier en daar een boom, letterlijk het onmogelijke mogehj ^eworden. staan nu de gebouwen van het ziekenhuis, dat door de Broeders van Sint Joannes de Deo in samenwerking met de „Zusters onder Bogen" en leken gebouwd is. Bovenstaande overzichtsfoto laat duidelijk zien, ivat een enorm stuk werk daar verzet is. Maar men is nog lang niet klaar met bouwen. Er zal nog meer moeten komen. Naast de ver pleging wordt de bouwactiviteit met onverflauwde ijver voortgezet, zoals onderstaande foto voldoende illustreert. Het is natuurlijk een hele overgang, zegt drs. Vissers. Je komt over gewaaid uit een heel modern ziekenhuis, uit een sfeer, die je ais de gewoonste zaak ter wereld be schouwt. En daar val je neer in Afrika, in een wereld die z'n eigen wetten en normen kent. In Haarlem ken je de kinderafdeling als een veilig beschutte ruimte, waar de familie gedurende een bepaald uur op bezoek kan komen. Ook daar kinderen, maar moeder is er bij. Zij gaat mee, als het kind wordt opge nomen, en ze blijft erbij. Ze gaat niet eerder weg dan wanneer ook het kind terug gaat. Ze slaapt in het ziekenhuis bij haar kind. Als het kan in hetzelfde bedje. Zo niet, dan op een mat er voor. In het begin kijk je overal stomver baasd tegenaan. Maar merkwaardig, boe gauw je aan alles went. En in- ssen ervaar je elke dag opnieuw, wat ®®b stuk werk daar verzet is. Vijf jaar keieden viel er nog niets te beleven, engarema: een onbegaanbaar brok «ereld, ergens in'Afrika. Het ligt in het Pas onafhankelijk geworden Tanganjika, jn het bisdom Mwanze, waar de Neder landen mgr. Blomjous zetelt. Hij vroeg de broeders in Sengarema een zieken huis te beginnen De Broeders van de Deo kwamen. Drie m getal, samen me* Vijf kajotters, onder wie 'Ce Ha™rï lemmers. Zij kregen een onherbenr zaam terrein van vijftien hektaro t«f gewezen. Hier en daar een boem 1 sen het hoge gras, meer niet. Ze bouwden zich een onderkomen van golfplaten. Ze waren onderdak tw werk kon beginnen: bouwen en verrde gen. Gelukkig arriveerden spoedig ook drie zusters. De polikliniek ging van start. Het Nederlandse groepje had al gauw in de gaten, dat er geen dag ge- Wacht kon worden. Niet met bouwen minder nog met de verpleging. Ze had den zich niet kunnen voorstellen, dat er bok op medisch terrein zo'n ellende kon bestaan. Misvormde mensen in een ge meenschap, waar de ziekten wegens de slechte hygiëne vrij spel hadden. Het contact met de bevolking was gauw gelegd, noodzakelijker was het vertrouwen van de mensen te winnen, 5'e zieh nog altijd veilig waanden bij medicijnman. Dat vertrouwen is er Per dag worden er ongeveer zeven- holp8rc* mensen in de polikliniek ge- Onder welke primitieve omstandighe- P °°k. er werd geholpen, en er werd geoouwd. De metselstenen moesten de mn.wrs zed- maken, andere materialen Wafl r va.n ver komen. De uitbouw ei Ci.hAncieel mogelijk dank zij de de ,lnbreng van beide congregaties, .opbrengst van de acties in Neder- lem oncter andere de S.O.S. in Haar de fwü v??ra' dank zij de steun van Proieei e R|is?reroi'-Vastenactie, die het ten nil mede-financierde met grote gif- laar Pet- mgen' En wat is na huis m f resultaat: een flink zieken den eeP capaciteit van 175 bed- op 1,™ Polikliniek met dépendances ders en P0St?n' kloosters voor de broe- ^ooneeien2 uer,s' een gastenkwartier, "gelegenheid voor de leken, kort- om zoveel mogelijk voorzieningen, die in en nabij een ziekenhuis nodig zijn. Op het ogenblik zijn aan het zieken huis verbonden zes broeders, zes zusters, twee artsen in vaste dienst, twee Afrikaanse medi sche assistenten. Voorts Afrikaanse verpleegsters en leerling-verpleegsters. Daarenboven nog een opleiding voor leerlingen en vroedvrouwen, en een aparte huishoudelijke opleiding, waar voor een zuster is ingezet. De geeste lijke verzorging is in handen van twee Witte Paters, die tevens de grote pa rochiekerk bedienen. En er staat nog meer te gebeuren. De bouw van een sneciale afdeling voor t.b.c.-patiënten is ophanden, ook zal er een eigen afde ling komen voor kraamvrouwen, geen overbodige luxe: dit jaar reeds wer den er achthonderd bevallingen geno teerd. Hoe staat de regering tegenover dit blanken-project, waarin overigens ruimschoots plaats wordt gemaakt voo? de Afrikaners? Och. men ziet wei in dat men alleen maar profijt heeft vaf de blanken. In Tanganjika zijn vrijwel geen gespannen verhou dingen De bevolking weet nauwelijks wat er in de Congo gaande is. Maar het is kennelijk toch wel de bedoe ling, dat de blanken ooit uit Tanganji. ka verdwijnen. Volgens bepaalde nor- men krijgt het ziekenhuis i gten ma subsidie op de verpl g welke door de patiënten jro kunnen worden opgebracht. zien van het inheemse Personee geldt voorts een subsidie va pet., voor het blanke personeel gem' een subsidie met dalende lom 1o vijf jaar bedraagt die nul-komma-n Op deze wijze wil men de blanke een niet al te vaste voet geven. Het is trouwens ook de bedoeling, aai ooit eigen Afrikaanse krachten hei project overnemen. Maar dat heeft nog wel een paai jaartjes de tijd. Dank zjj de activate: ten vanuit het ziekenhuis moge de ge zondheidszorg verbeterd zijn bei sterftecijfer voor de kinderen is reedt sterk afgenomen er moet nog eer massa werk verzet worden. De menser ir. en rond Sengarema ze komëi soms van honderd kilometer afstanc vroeger lopend, nu met een busje waaraan zij in trossen geklit hanger moeten zich nog een afdoende hy giëne eigen maken, die het losbreken van ziekten tot een minimum kan beper ken. Zij zullen zonder pardon moeten afrekenen met hun eigen geneesmiddel tjes en zéker met hun dorpsdokters, die meer kwaad dan goed, of erger: alleen maar kwaad doen. Wat dat be treft is de ellende onvoorstelbaar. Een 16-jarige jongen bijvoorbeeld, die buik pijn had, werd door de medicijnman ingespoten. Het lichaam van de jongen brandde als het ware leeg. Een 3-jari- ge jongen had tengevolge van oedeem dikke benen gekregen. Ook hier een fatale inspuiting. Het leven van het kind kon in het ziekenhuis nog wel ge red worden, maar er moest een been geamputeerd worden. Een ander ver haal geldt een 6-jarig jongetje, dat in een rek verband moest. Met veel zorg werd het kind, dag in dag uit, nagelo pen. De moeder was er natuurlijk bij, maar zij werd na zes weken door haar man, die niet langer meer voor het huishouden wilde opdraaien, terugge haald. Gevolg: ook kind naar huis. Geen verpleging meer, met de zeker heid, dat het kind invalide zal worden. Daarom moet er naast de verple ging heel veel van een hygië nische opvoeding gedaan wor- Drs. Vissers schudt opnieuw net hoofd van verbazing, als hij ver- telt, dat er In het ziekenhuis voor de patiënten niet wordt gekookt. Het eten wordt door de familie van de patiënt zelf klaar gemaakt. Daar is moeilijk verandering in te krijgen. Wel zal de komende t.b.c.-afdelmg een eigen keu ken krijgen. Maar er is ai veel ver anderd in de mentaliteit van de bevol king, die in brede lagen begint te be seffen, dat alleen hef ziekenhuis red ding kan geven. Ze weet, dat daar al het mogelijke gedaan WOrdt, en dat in het ergste noodgeval, waarin „Sen- garema" niet kan voorzien, vervoer naar het ziekenhuis in Nairobi moge- lijk is. Daartoe is zelfs een airstrip aangelegd, waarop kleine vliegtuigen kunnen landen. Drs. Vissers, die in Sengarema ge zelschap had van de generaal-over- ste. broeder Gabinus, en van de pro vinciaal-overste, broeder Elias kan in het verhaal van zijn ervaringen feitelijk geen woorden vinden om de energie van religieuzen en leken te beschrijven. Mannetjesputters, die voor geen kleintje zijn vervaard'. Zelfs niet voor drie slangen. De kruipers werden op het terrein gesignaleerd het was met hun leven gedaan, toen een der zusters met een knots hun ,,de hersens insloeg". Er moet nog veel werk gedaan wor den. Er moet nog veel gebouwd wor den. Er is weliswaar stromend water, maar bij de uitbreiding van het com plex zal een krachtcentrale gebouwd moeten worden. En intussen kijken de Broeders van de Deo al weer verder. Ze hebben een uitnodiging gekregen om het Ernst Oppenheimer Ziekenhuis in Welkom (Zuid-Afrika) over te ne men. Ze hebben de uitnodiging niet afgeslagen. Het ziekenhuis telt 800 bed den en is speciaal bedoeld voor de zwar te bevolking rond de goudmijnen. Broe der Martialis, een der pioniers van Sengarema, is reeds naar Oranje Vrij staat vertrokken. Het Zuidafrikaanse project zal geen aangelegenheid van de Nederlandse Deo-broeders alleen zijn. Zij doen het samen met confraters uit Amerika en Duitsland. Bovendien is ook hier weer een zuster-eongregatie inge schakeld, namelijk de Medische Missie zusters. Niet voor niets heeft dus een paar jaar geleden de Slag Om Sengarema gewoed in Haarlem. Die veertigdui zend gulden hebben althans een beetje kunnen bijdragen om de outillage in hét Afrikaanse ziekenhuis te verbeteren. En hef is goed, dat iedereen nu weet, dat het geld goed besteed is geweest. W. HELVERSTEIJN HAARLEM, 24 dec. Bij gelegen heid van zijn afscheid als directeur van de gemeentelijke dienst van de Hout, de plantsoenen en de begraafplaatsen, vernam de heer J. A. Dorresteijn uit de mond van burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers, dat hij was ingelijfd bij het leger ridders in de orde van Oran je Nassau. Deze mededeling vormde het hoogtepunt van een drukke afscheids receptie in de met kaarsen verlichte Gravenzaal van het Haarlemse stad huis. De heer Dorresteijn sloot met deze plechtigheid een behoorlijke staat van (Advertentie) Wij wensen U prettige feestdagen en een voorspoedig 1965 toe dienst af. In zijn zesendertig Haarlemse jaren zag hij zijn gebied uitgebreid met honderdvijftig hectaren, zorgde hij met zijn mannen voor de aanleg van een nieuwe begraafplaats en verrichtte hij baanbrekend werk met de verbetering van de Spanjaardslaan. Deze en zijn vele andere verdiensten werden gister middag breed uitgemeten naar voren gebracht. Zes sprekers loofden elk op eigen wij ze de verdiensten en bekwaamheden van de scheidende functionaris. Na burgemeester Cremers kwamen de heren D. Bouman als voorzitter van de Nederlandse vereniging van hoofden van beplantingen, C. Hoog als waarne mend voorzitter van de afdeling Haar lem van de koninklijke Nederlandse maatschappij voor tuinbouw en plant kunde. mr. E. J. W. Top als voorzitter van de stichting tot bevordering van het onderwijs in het hoveniersvak in Zuid-Kennemerland en J. J. Schnerr als voorzitter van de vereniging van hoofden van dienst der gemeente Haar lem. Burgemeester Cremers complimen teerde de heer Dorresteijn vooral voor de wijze waarop de groei van de dienst Hout en plantsoenen zo geruisloos is geschied. Zijn levenswerk werd nu be loond met de ridderorde Oranje-Nassau. Nadat de vijf anderen de heer Dorre steijn hadden gefeliciteerd en bedankt, sprak de scheidende directeur een har telijk dankwoord tot alle betrokkenen. HAARLEM, 23 dec. Gistermiddag om half vijf deed zich een verkeerson geval voor op de hoek Raamsingel Van Eedenstraat, ten gevolge waarvan de zeventien-jarige scholier mej. O. uit Zandvoort een gekneusd linker onder been opliep. Mej. O. reed op haar fiets de Van Eedenstraat in vrijwel gelijk tijdig met de wagen van de 45-jarige Haarlemse chauffeur H. B. In de bocht reed de auto op het meisje in. De poli tie vraagt eventuele getuigen zich te melden. (Advertentie) h. de graaft orgen is het Kerstmis. Of liever: M vannacht begint het feest reeds, wanneer tegen twaalf uur de klokke» gaan luiden. Alles is in gereedheid gebracht. De kaarsen bran den. De stal is uit zijn schuilhoek te voorschijn gehaald, de beeldjes zorg vuldig opgepoetst. Zo is het altijd ge weest, zo zal het altijd blijven. Geen beeldenstorm, hoe modem dat ook staat in onze tijd, heeft hier vat op. Lelijke of mooie beeldjes, het doet er niet toe. Als ze er maar zijn: de os en de ezel achter de kribbe. Maria en Joseph, de herders met hun schapen, zingende engelen en reeds in de verte zichtbaar de Drie Koningen. In die sfeer van ge zelligheid en warmte, in die behaag lijke stemming mogen we toch niet die vele anderen vergeten. Mensen misschien wel dicht bij u in de buurt die ook wel zo'n feest zouden willen hebben. Voor hen was er dit jaar geen gratificatie bij. Daarom vergeet hen niet. U kunt nog uw kerstgift overma ken of in de bus bij ons bureau wer pen. Voor iedere gift zijn wij dankbaar. We weten zeker, dat dan voor u zal gelden een „Zalig Kerstfeest". Van harte toegewenst. Per giro ontvingen wij: mevr. 2. 2.- N.N. ƒ5.-; S.v.H. 10.-; v.O. f 10.-; R.K. Weldadig Fonds 200.—: J.A.K. ƒ25.- G.v.dW 10-; mej M. L. ƒ5.-; C.D. ƒ10.-; v.W. ƒ5.-; J.G. ƒ10.-; H. v. G. ƒ5.-; M.J.M. ƒ25- Aan ons bureau werd bezorgd: F.N. A.W. 3.-; R. en H. 5.-; -J..WJ. 10.-; Th. V. B. 10.- F.S. 25.-; N.N. 10-; A.M.B. ƒ3.50; Fam. K. ƒ10.-; A.K. 5.-; X.X. 25.- C.V. 2,50; P.B. lCb- L.E. te B. ƒ100.-; A.v.T. ƒ5.-; H.d.B 10-; AT 10-: V..K 10.-, N.N. 10.-; G.I. 5.-; mevr. D. 10.-; N.N. 5,70; N.N. f5.-; G.v.W. ƒ2,50; M.H. ƒ5.-; N.N ƒ25-; N.N. ƒ10.-; Fam. T. ƒ10.-: N.N. f 10.-: N.N. f5.- J.v.D. 10.-. Giften kunnen aan ons bureau, Smedestraat 5, Haarlem worden af gegeven of gestort worden op nummer 14.34.80 van de Nieuwe Haarlemsche Courant met vermelding „Kerstinza meling". (Advertentie) het in 5 Jaar groeide SENGAREMA: lioe

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 3