350 vissers op zee omgekomen Muzikale Hartewensen Ceylonvloedgolf Persië: aardbeving VS: overstromingen Snelle actie redt kind Metaal roept hulp van Stichting in TON LUTZ NAAR HET BUITENLAND Krant blijkt Dode Zee-rol POLARIS bestrijkt ook China Martin Schaak gezond en wel uit Hongkong Kerstinvasie in O.-Berlijn 1964 BUIT f250 Twee jongens Met verlof uit gesticht Allemaal „van Drees" spiegel voor verliefden van alle leeftijden hartewens festiva mm Meisje verdrinkt in wak mededeling aan onze adverteerders TREINENLOOP OP OUDEJAARSAVOND Watersnood Geen artistiek leider meer Ned. Comedie 28-29-30 decern be O Mes verdwenen Nappa- en Suedejasjes Aanhoudende vorst MAANDAG 28 DECEMBER 1964 88ste JAARGANG No. 3193? advertentie-opdrachten voor ons blad van zaterdag 2 januari a.s. dienen uiter lijk WOENSDAG a.s. om 16 uur in ons bezit te zijn. COLOMBO, 28 dec. (AFP, Reu ter, UPI) Er bestaat nog grote onzekerheid over de vraag hoeveel doden er zijn te betreuren als ge volg van de enorme vloedgolf, die verleden week het uiterste zuiden van Indië en Ceylon heeft getrof fen. Volgens voorzichtige schattin gen zijn er tenminste 1400 mensen om het leven gekomen. Onder hen waren ongeveer 350 Ceylonese vis sers, die zich in 200 scheepjes op zee bevonden toen zij door de reus achtige golven en krachtige wind stoten werden overvallen. Ook in andere delen van de wereld heerste tijdens de kerstdagen rouw. In het westen van de Verenigde Staten zijn duizenden mensen dakloos ge worden door de reeds vele dagen durende overstromingen, die zijn veroorzaakt door langdurige slag regens, waardoor veel rivieren buiten hun oevers traden. Min stens veertig Amerikanen vonden de dood. In het zuiden van Perzië zijn twee dorpen weggevaagd door een aardbeving op derde Kerstdag. Nadere gegevens over deze ramp ontbreken nog geheel. wmm. 5§§f<|j ïmM I" A IUREAU SMEDESTRAAT S HAARLEM Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 2154S Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, tel 24790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W C. H. Leijdeckers en Mr. W A. M. van der Keilen Algemeen hoofdredacteur: Albert Welling. Adjunct hoofdredacteur: Paul Kropman NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter, hoogte Omroepers 20 cent per m m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertenties eventueel zonder opgaaf van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 75 cent per week, 3,25 per maand, 9,65 per kwartaal. Voor klachten over d6 bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uur, telefoon 20800. KERSTRAMPEN VOORL -gaan in vervulling DUIZENDEN MENSEN if -s-vWA--.,... v.-. t-vivAv.; w" UTRECHT, 28 dec. Door snel Ingrij pen van een kinderarts, d«4 voorbeel dige hulp van de Amsterdamse en Utrechtse politie en de snelle mede werking van de Hilversumse radio is een vijfjarig Utrechts meisje gister middag van de dood gered. Het kind, Rietje, had in een onbewaakt ogen blik een flesje autopolish grotendeels leeggedronken. Het meisje, dat er erg aan toe, was, werd meteen over- sebracht naar het Wilhelmina kinder ziekenhuis aan de Nieuwe Gracht in Utrecht. De behandelende arts wist evenwel geen tegengif te geven, omdat hp niet op de hoogte was van de samenstelling van de polish. De fabrikant, de heer Broeksma, was er wel mee bekend en via de Amsterdamse politie werd hjj benaderd De man, die een klein fa briekje heeft aan de Quellijnstraat, was echter niet thuis. In ijltempo werd een SOS-bericht voor de radio opgesteld. Voor het omroepen ervan werden de radioprogramma's zelfs on derbroken. Het resultaat ervan was dat in ieder geval bekend werd dat fabrikant Broeksma op visite was bij een zuster aan de Nobeistraat m Utrecht. Opnieuw werd de politie in geschakeld, ditmaal de Utrechtse, die sen radiowagen naar Nobeistraat 52 stuurde om de heer Broeksma te ha ten. Hij kon de arts vertellen welke in grediënten in zijn autopolish rtl"ver- werkt. Het kinderziekenhuis wens.e gisteravond over de snelle redding geen nadere mededelingen te ver strekken, ook niet over de identitot van het kind. Alleen werd gezegd dat Rietje het goed maakte. Twee uur nadat het hoofdbureau van Politie in Amsterdam door doktm.De Vaan uit het Stads- en Academisch ziekenhuis te Utrecht was gebeld om de eigenaar van de autopolish op te sporen stond de man al in de hall van net ziekenhuis. Met een politie-auto was een ambtenaar van het bevol kingsregister in Amsterdam van huis gehaald. De auto, die zijn signaal hoorn gebruikte en zijn blauwe zwaai licht aan had, geraakte, doordat een personenauto niet uitweek, in de sneeuw, slipte, reed tegen een ver- keerszuil en werd zwaar beschadigd. De twee voorin zittende agenten wer den licht gewond. De ambtenaar kwam met de schrik vrij en werd ijlings in een andere politieauto naar het bevol kingsregister g-bracht, waar hij in de kartotheek het adres van de in Utrecht wonende zuster van de fahrt- kant vond. Qe laDn DEN HAAG, 28 dec. De Federatie Metaal- en Electrotechnische Industrie (F.M.E.) heeft namens de drie werk geversverenigingen die contractpart ners zijn bij de c.a.o.-handarbeiders in de metaalindustrie, de bemiddeling van "et bestuur van de Stichting van de Arbeid ingeroepen om uit de impasse te geraken. In de brief van de F.M.E. aan het stichtingsbestuur wordt ondermeer een uiteenzetting gegeven van de moeilijk heden waarvoor men thans staat. De advertentie-afdeling. Honderd vijf tien personen kwamen om het leven toen een passagierstrein op het Indische eiland Ramesjwaran, in de zeestraat tussen Indië en Ceylon, door de reusachtige golven werd over spoeld en meegesleurd. Het station van Danoesjkodi, waar de trein juist bin nenreed, werd geheel weggevaagd. Op dit eiland, dat het ergst door de wer velstorm werd getroffen, werden drie duizend personen van de buitenwereld afgesneden. De meesten van hen zjjn inmiddels gered. Indische marineschepen hebben tien tallen overlevenden opgepikt. Anderen werden gered door de bemanningen van kleine bootjes, die zich in de smal le vaarwateren rond Ramesjwaran waagden en, tussen de brokstukken van de weggeslagen spoorbrug, een aantal mensen wisten te redden. De op Ceylon aangerichte schade wordt begroot' op ongeveer 150 miljoen gulden. Trincomalee, de grootste uit- voerhaven voor thee van Ceylon, heeft zeer te lijden gehad. De vloed golven hebben honderden huizen langs de noord- en oostkust van het eiland vernield, waardoor tenminste drieduizend mensen dakloos zjjn ge worden. De voornaamste wegen in Noord- en Oost-Ceylon zijn door om gewaaide bomen versperd, terwijl reusachtige gebieden onder water staan. UTRECHT, 28 dec. De Spoorwe gen zullen op oudejaarsavond een be- oerfete dienstregeling uitvoeren. Na ne gen uur vallen er 270 treinen uit. Op affiches in de stations zal worden aan gegeven om welke treinen het gaat. On 1 januari zal een geheel ge- van zes broers en drie zus- tSs „van Drees» trekken. Vrij- Slff wordt de heer Piet Vrm- JLi Herteo bjj Roermond 65 °ud! jongste uit het gezin, jaar. H'l's" Tezamen tellen De oudste is w J- een gemiddelde rij 662 jaar. heUfeen betekent Alle vincie Limburg. Zevenhonderd vissersboten uit Jaff- naa, in de noordpunt van Ceylon, zon verloren gegaan, evenais de gehele oogst in het district van deze naam. Voorts werden hier vijfduizend huizen vernield. De Ceylonese regering heeft met spoed levensmiddelen, kleren en ge neesmiddelen naar de getroffen gebie den gezonden. Een Ceylonees oorlogs schip voer naar Mannar, een van de zwaarst getroffen gebieden, ook in Noord-Ceylon. Militaire vliegtuigen werpen voorraden af boven streken, die van de buitenwereld zijn afgesne den. PORTLAND (Oregon, VS) Het met donderend geweld buiten zijn oevers tredende water van sterk ge zwollen rivieren heeft in vijf westelijke Amerikaanse staten gehele steden weg gevaagd, hetgeen tot nu toe aan ten minste veertig personen het leven ge kost heeft. Bovendien is voor honder den miljoenen dollars schade aange richt. Meer dan dertigduizend gezinnen uit de staten Oregon, Washington, Idaho, Californië en Nevada moesten het kerstfeest elders vieren, omdat zij door het razende water uit hun huizen wa ren verdreven. Hefschroefvliegtuigen, die als aren den boven de kolkende watermassa's zweefden, hebben honderden mannen, vrouwen en kinderen vanaf de daken van hun overstroomde huizen gered. Maar in één geval had de dood het laatste woord. Een helikopter, met drie bemanningsleden, stortte tijdens een landingspoging in dikke mist om laag. De bemanning en twee kort te voren door haar geredde vrouwen en een meisje van twintig maanden kwa men om het leven. AMSTERDAM, 28 dec. Naar wij vernemen zal Ton Lutz, een der artis tieke leiders van De Nederlandse Co medie naar het buitenland vertrekken om daar enige gastregies te vervullen. In Brussel zal hij het stuk van Hugo Claus, „Suiker" in een Franse verta ling opvoeren. Voorts zal hij in Parijs, in het Théatre de Ia Bru.vère en in Münster in het Stadttheater regisseren. Aan De Nederlandse Comedie zal hij als gastregisseur blijven verbonden. Bob de Lange van De Haagsche Co medie zal de plaats van de heer Lutz in de leiding van De Nederlandse Co medie overnemen. JERUZALEM, 28 dec. (UPI) Oud heidkundigen die in de buurt, van de Dode Zee opgravingen verrichten, heb ben een perkamenten rol ontdekt die een deel van het 150ste psalm bevat. De rol werd twee weken geleden ge vonden door een vrouwelijke vrijwilli ger, die de rol aanvankelijk wilde weg gooien omdat zij dacht dat het een stuk van een krant was. WASHINGTON, 28 dec. (AFP) - De Amerikaanse atoomonderzeeboot „Da niël Boone", die is uitgerust met zestien Polaris-raketten, is uit haar basis op het eiland Goeam, in de Grote Oceaan, naar de wateren ter hoogte van de Chinese kust vertokken, waarin zij een twee maanden gaat patrouillerend om daarna te worden afgelost. Het Amerikaanse ministerie van defensie, dat dit zaterdag bekendmaakte, deelde Verder mede dat zes andere onderzeeërs zich in de nabije toekomst bij de „Daniël Boone" zullen voegen. De „Daniël Boone' is uitgerust met Polaris-raketten van het type A-2, dat een bereik heeft van 2895 kilometer. Het schip krijgt binnenkort de beschikking over A-3-Polaris-raketten waarvan het bereik 4500 kilometer bedraagt. De helft van de Chinese Volksrepubliek kan dan door de raketten van de Daniel Boone" worden bestreken. Het Amerikaanse ministerie legde er nog de nadruk op dat de rejS van de „Daniël Boone" niet in verband moet worden gebracht met het feit. dat com munistisch China onlangs zijn eerste kernbom tot ontploffing h|eft gebracht. KROMMENIE, 28 dec. - Martin Schaak, de twintig-jarige Krommeniër die tn de haven van Hongkong aan boord van zijn schip zo ernstig werd gewond dat voor zijn leven moest wor den gevreesd, is weer thuis. Vrijdaamor- gen omstreeks elf uur arriveerde hij in gezelschap van zijn moeder, mevr W Schaak-Bas, op Schiphol. per ambu lance is hij daarna naar zijn woning Serooskerkestraat 87 vervoerd. Zijn toe stand is redelijk, al had de reis hem era vermoeid Mevrouw Schaak, die door een voor dat doel gehouden geldinzameling drie we ken geleden naar Hongkong kon reizen heeft (Jaar gelogeerd bij een Nederlandse familie. Ze had bijna doorlopend toegang tot het Queen Mary-ziekenhuis waar Martin werd verpleegd. Ze is bijzonder dankbaar over de hulp die haar in die grote havenstad allerwegen is geboden waarbij wel in feet bijzonder de Neder landse kolonie haar best heeft gedaan Op Schiphol waren behalve de vader van Martin, de heer K. Schaak, ook bur gemeester J C. A. Provily en zijn vrouw en enkele vertegenwoordigers van de Mij Nederland waarvoor Martin voer. ter begroeting aanwezig. x BERLIJN, 28 dec. (DPA) Voor de tweede maal sinds de bouw vat, dc Ber lijn se muur op 18 augustus I9(ji kon. den dit jaar Oost- en Westberljjners sa men Kerstmis vieren. Ongeveer 200.000 WestberRjners bezochten donderdag en de beide Kerstdagen hun familie en vrienden in het oostelijke stads» i.deelte. Voor het eerst sinds het bestaan van de muur mochten met Kerstmis bo vendien Oostberlijners en Oostduitsers in de pensioengerechtigde leeftijd naar het Westen gaan. De huidige bezoekperiode duurt tot 3 januari. Op grond van de passenover- eenkomst van september volgen nog twee andere bezoekperioden. nameliik met Pasen en Pinksteren in 1965. Thuis best!', yACM KUK EENS, DAAR LOOPT SEN EEK HOORNTJE. I'I/LEUKE BEESTJES, W£.? IK VIND OE MANIER WA^1„ OP ZE DINGEN RAKKEN EN ERi IAN KNABBELEN ZO GRAPPtyTS HIJ Z!rAAN Nt/JN u"-/ -:r "r mg*-?* MNESmsSvföafll mm# vermoorden koopman (60) (Van onze verslaggever) HAARLEM, 28 dec. Beladen met koffers, tassen en muziekinstrumenten zijn gisteravond en vanmorgen meer dan duizend muziekminnende jongens en meisjes uit heel Nederland, in leeftijd variërend van zestien tot twintig jaar, de muziekstad Haarlem binnenge stroomd; vol verwachting of in de ko mende dagen hun muzikale hartewensen in vervulling zullen gaan. Daarvoor heb ben zij de liefhebbers van de klassieke muziek zowel als de aanhangers van beat en bounce of van rhythm en blues hun hoop gevestigd op Henri Arends, (Van een speciale verslaggever) HAARLEM, 28 december. De 60-jarige koopman Arie Bom uit de Wichertstraat is donderdag, op kerst avond, het dodelijk slachtoffer ge worden van een laaghartige roofover val. Dank zij intensief speurderswerk van de Haarlemse recherche onder leiding van hoofdinspecteur C. van Marion konden nog in de kerstnacht de twee daders gearresteerd worden. Het waren de 17-jarige R. K. uit Haar lem en de even oude G. R. uit Utrecht. Beide jongens waren reeds eerder met de justitie in aanraking geweest, en verbleven in het Rijks Jeugd Insti tuut, het vroegere Rijks Opvoedings gesticht, te Amersfoort. Hun gedrag daar was van dien aard, dat de twee van donderdag tot vandaag kerstver lof kregen om de feestdagen thuis door te brengen. Reeds in het internaat hadden zij het plan beraamd om Arie Bom, die er warmpjes bij zou zitten, te over vallen en van zijn geld te beroven. Daartoe kochten zij in Haarlem een ploertendoder, waarmee de koopman 's avonds in zijn huis werd neergesla gen. Het was de jongens om zijn geld te doèn. Zij gingen er met een bedrag van ongeveer 250,— van door, ofschoon, naar later bleek, er meer geld in huis was. Wie de do delijke klap heeft gegeven, werd bij het eerste onderzoek niet duidelijk. De jongens gaven aanvankelijk elkaar de schuld. Nu is komen vast te staan, dat de Utrechter de klappen met de ploertendoder heeft gegeven. Het drama heeft uiteraard veel op schudding gebracht in de besloten Thorbeckebuurt, waarin de Wichert straat is gelegen. De huizen, die als het ware in de schaduw liggen van de dreigende koepelgevangenis, herber- §en een eigen gemeenschap, waar- innen Arie Bom, geboren 2 decem ber 1904 in Haarlem, een uitgespro ken type was. Hij was koopman in ongeregelde goederen en stroopte dagelijks met zijn bakfiets Haarlem af, op zoek naar oud goed. Hij stond niet ongunstig bekend en zou geen kip kwaad hebben kunnen doen. „Het symbool van de straat is verdwe nen", vertelde men in de Wichert straat, waar op eerste kerstdag nog de volgeladen bakfiets geparkeerd stond voor nummer 13, een klein huisje met slordige gordijnen voor de ramen. Een agent hield in de modde rige sneeuw de wacht en luisterde, schijnbaar ongeïnteresseerd, naar het commentaar van de omwonen den. Arie Bom woonde alleen in het huis je. Er was wel een kostganger, maar die kwam alleen slapen. Omstreeks twaalf uur op kerstavond kwam deze thuis en trof tot zijn grote ontzetting Arie Bom, badend in het bloed, in de huiskamer aan. Hij waarschuwde een buurvrouw, die op haar beurt haar broer, de heer Eehart, die verderop in de Wichertstraat woont, te hulp riep. De heer Eerhart zag door de ra men van nummer 13 Arie Bom liggen en alarmeerde bij het Energiebedrijf telefonisch de politie. Het was inmiddels middernacht ge worden. Hoofdinspecteur Van Marion van de Haarlemse recherche „ik volgde juist de nachtmis op de televi sie". vertelde hij later werd opge roepen, en hjj toog met zijn mannen op onderzoek uit. In de huiskamer van Arie Bom troffen zij het lichaam van de man aan, liggend op de grond. Een dokter van de G.G.D. stelde vast, dat Bom was overleden. Onder het hoofd van het slachtoffer werd een ploertendoder gevonden. Uit het feit, dat een lade van het dressoir openge trokken stond, concludeerde hoofdin specteur Van Marion, dat roof het mo tief van de overval geweest moet zijn. Het vermoeden, dat Bom ook met een mes was bewerkt, werd later op de dag zekerheid, toen dr. Zeldenrust sectie gfte verricht op het lijk, dat naar het St. Elisabeths Gasthuis was overge bracht. Het was namelijk bekend, dat Ane Bom altijd een mes by zich droeg. Dat mes was nu verdwenen en is nog steeds zoek. Bjj de sectie bleek, dat Bom met de ploertendoder de schedel was ingeslagen, dat de man gewurgd was en dat hij over het gehele lichaam, maar vooral in het hoofd, ongeveer vijftien messteken had opgelopen. Verder kon worden vastgesteld, dat (Vervolg op pag. 5) (Advertentie) BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL, 13439 UIDSESTRAAT .(BU KONINGSPtEIN) AMSTERDAM TEL .223196 de populaire dirigent van het Noordhol lands Philharmonisch Orkest en de gees telijke vader en promotor van het unieke muziekfestijn, dat „Hartewens Festival" heet. Hij brengt de komende drie dagen, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, tientallen wereldberoemde musici op de >odia van alle zalen en zaaltjes die Haar- em rijk is. De deelnemers zullen de stad in alle richtingen doorkruisen om oor- en ooggetuigen te zijn bij dit rijk gevarieerde „muzikaal dmer". Tot en met woensdagavond zal het rond de ou de Sint Bavo, zal heel Haarlem, onge twijfeld daveren van het muzikaal ge weld. Dank zij het nauwgezette voorberei dende werk gedurende vele maanden van Henri Arends en zijn rechterhand, me vrouw M. Engelman, draaide het orga nisatie-apparaat gisteren reeds vroeg als een goed geoliede machine. Met de ruim honderd Haarlemmers, die zich gistermiddag presènt meldden, had men niet de minste moeite. Dat was om in de sfeer te blijven de „prelude". De stormloop op de centrale post de Vleeshal op de Grote Markt begon eerst gisteravond goed. Reeds om vóór zeven uur kwamen treinen binnen met deelnemers uit de verste uithoeken van ons land: Zeeuws Vlaanderen, Limburg, Drente, Groningen en zelfs zes uit Duits land. Zij werden bij het station opgevan gen en naar de Vleeshal gegidst. Met autobussen en particuliere auto's werden de deelnemers naar de logie- adressen vervoerd. De meeste meisjes gingen naar de jeugdherberg Jan Gijzen en naar het missiehuis in Driehuis; de jongens naar het voormalige klooster aan de Koningsstraat. De meesten trok ken na hun spullen daar te hebben af geleverd, echter weer de stad in. Het centrum bood dan ook een gezellige aan blik en in de diverse restaurants zag en hoorde men tot laat op de avond jongelui in velerlei dialecten over het festival spreken. PURMEREND, 28 dec. De 16-jari- ge Johanna van Dam is gistermorgen in haar woonplaats in een wak in de Molengracht gevallen en verdronken. Het meisje, dat op weg was naar haar werk, in een tehuis voor bejaarden, is vermoedeiyk van de pontonbrug gegle den, die over de gracht ligt. In de loop van de middag heeft de politie het stoffelijk overschot geborgen. Verwachting tot dinsdagavond: (opgemaakt 1L15 unr) Opklaringen, maar ook wolkenvel den, hier en daar enige sneeuw en plaatselijk mist. Matige tot zwakke veranderlijke wind. In de nacht en ochtend matige tot strenge vorst, morgenmiddag matige tot lichte vorst. DINSDAG: zon: 8.48-16.36 maan: 4.21-14.02

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 1