Ook voor Amerikanen gewerkt Woningnood niet voorbij in 1970 Op Cuba bases voor Russische onderzeeërs Overleden na Map op duim Alleen de suiker Sarag Als grap begonnen 1MV0 op GEZONDHEID Vrachtauto te water; chauffeur verdronken Antivries bouwpak antiek voor Maniak in „verzamelt een kwart Tientallen inbraken in Wassenaar se villa's miljoen Thuis spiegel voor verliefden van alle leeftijden Ziekte bedreigt Joans carrière als schaatsster My Fair Lady beste film van het iaar Vrachtauto doodt meisje op slee ist dagenlang MAhS_! IN DELFT „OPSLAGDEPOT" Houdt brandkraan sneeuwvrij Voor modieuze dames- en teenerkleding neemb-etvooralmet de feestdagen Dwars door leuning Schellingwonderbrug Invallende dooi tMNSDAG 29 DECEMBER 1964 88ste JAARGANG No. 31933 MEDEDELING AAN ONZE ADVERTEERDERS vWae ROME, 29 dec. (AFP, Reuter) Eindelijk, nd een marathon verkiezing van dertien dagen, heeft Italië een nieuwe president. Gisteravond omstreeks zeven uur kon de voorzitter van de Italiaan se Nationale Vergadering de soci aaldemocratische leider Giuseppe Saragat, op dat moment nog mi nister van buitenlandse zaken, tot staatshoofd uitroepen. Saragat had van de 927 uitgebrachte stem men er 646 gekregen, terwijl de vereiste meerderheid 182 bedroeg. De aap Hilda uit Artis kreeg een fijn óliéboTlenmaaltje aangeboden, met een glas limonade om de keel te smeren. Die limonade lustte Hilda welmaar de oliebollen liet ze liggen. Alleen de poedersuiker likte Hilda eraf. modehuis TAKVO motribrood Dames- en herentweedjassen aP Ondanks de kou stagneert de bouu) niet overal. Bij bepaalde werk' zaamheden kan men doorgaan. Men heeft speciale kleding voor bouwvakkers ontworpen. Rechts een mannequin in zijn door het Rotterdamse bouwcentrum ge geven ijspak: speciale broek met jasje en gewatteerd vest van een dikke grijze stof. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, tel. 24790 Bijkantoor en Red Omuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W C. H. Leijdeckers en Mr W A M van der Keilen Algemeen hoofdredacteur: Albert Welling. Adjunct hoofdredacteur: Paul Kropman. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent pet millimeter, hoogte Omroepers 20 cent per m m hoogte. De administrate behoudt rich het recht voo» advertenties eventueel ronder opgaaf van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 75 cent per week, 3,25 per maand, f 9,65 per kwartaal. Voor klachten over de berorging s avond» tussen 5.30 en 7 uur telefoon 70800 WENNERSTRÖM WAS EEN DUBBELSPION ADVERTENTIE-OPDRACHTEN voor ons blad van zaterdag 2 januari a.s. dienen uiter lijk WOENSDAG a.s. om 16 uur in ons bezit te zijn. De advertentie-afdeling. AMSTERDAM, 29 dec. Naar aan leiding van de recente uitspraak van de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, dat het woningtekort in 1970 overwonnen kan zijn, schrijft prof. dr. ir. H. G. van Beusekom in het jong ste nummer van Economisch-Statisti- tche Berichten o.a.: Het is bij voort zetting van het tegenwoordige systeem wel zeker dat wij de door de minister beoogde aanbouw van 125.000 woningen per jaar op geen stukken na halen en dat ons volk veel langer dan tot 1970 onder het woningtekort te lijden zal hebben. ,,Zal de woningnood In 1970 voorbij zijn?" is de titel van de bijdrage, waar in de schrijver de uitspraak van de minister wil toetsen aan de objectieve statistische cijfers. Daaruit kan z.i. worden afgeleid dat de produktiestij- ging in de bouwnijverheid de laatste jaren nog maar uiterst klein is. Waar om, Z0_ vraagt prof. Van Beusekom zich af, blijft de produktie in de woning bouw in een dergelijke mate achter bü de produktie in de industrie? Deze laatste geeft sedert 1948 een fabelach tige expansie te zien, die te danken is aan de technische vooruitgang, welke een enorme verhoging van de produkti- viteit heeft mogelijk gemaakt, en aan de toenemende investeringen, die heb ben toegestaan, deze technische voor uitgang in praktijk te brengen. Van een dergelijke ontwikkeling is b\j de grote meerderheid van .de bouwbedrijven nog uitermate weinig te bemerken. Dit be treurt de schrijver, omdat z.i. door in dustrialisatie, rationalisatie en stan daardisatie, en door verplaatsing van een groter deel van de bouwarbeid naar de flbriek, zeker een grotere produktie zou kunnen worden bereikt Deze ont wikkeling voltrekt zich echter maar uiterst langzaam, enerzijds door de bij zondere structuur van het bouwbedrijf, die veel minder blaats ,Lnr °hp?r<te experimenten, anderzijds door het te genwoordige systeem van contingent^ NORFOLK, 29 dec. (AFP) Vol gens een Amerikaans om roep station zijn op Cuba vier Russische onderzee bootbases aangelegd. De Amerikaanse inlichtingendienst zou van het bestaan ervan op de hoogte zijn. Twee van deze bases zouden gele gen zpn aan de noordkust van de pro vincie Gamaguey, de derde aan de kust van de provincie MatarvrPc, ico HERNE BAY (Engeland), 29 dec. (UPI) De 47-jarige Britse voorman Albert Arrowsmith, die drie weken ge leden zijn duim verwondde doordat hij er met een hamer op sloeg, is thans kan de gevolgen daarvan overleden. Een woordvoerder van het zieken huis, waarin Arrowsmith met spoed werd opgenomen, verklaarde dat zich *ind vorige week plotseling complica ties hadden voorgedaan. Men heeft be sloten een lijkschouwing te verrichten. AMSTERDAM, 29 dec. Gisteroch- jgfju is hier het tienjarige meisje Metje scheper, toen zij op haar sleetje een swonng bij het' Muiderpoorstation af- op de rijbaan terecht gekomen en naer het reehterachterwie'. van een passerende vrachtauto geraakt. Met verwondingen werd zjj naar het ]®kenhuis vervoerd, waar ze bij aan- bleek te zijn overleden. SSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS/SSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS/SSSSSsSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSj Saragat is de vijfde president van Balie sinds de vorming van de repu- hifpk na de tweede wereldoorlog. Hij werd vanmorgen voor het parlement beëdigd. Dat Saragat gekozen zou worden werd gistermiddag zeker, toen zpn ^mte rivaal voor het presidentschap, Sn MShrisWna.mocr.ten de com- munisten, de socialisten de sociaal democraten en de republikeinen. Een daverend applaus klonk op in ne parlement toen het aantal^ op^saraga in het jat uitgebrachte stemmen op 482 men.'Aan de langdurigste verkiezing van een president door een parlement in de Europese geschiedenis was een eui gekomen. Het vorige record stond op naam van het Franse parlement, dat in 1953 dertien stemmingen nodig had voor de verkiezing van René Coty. Op het plein voor het parlements gebouw lieten automobilisten, die het verloop van de stemming via hun radio s hadden gevolgd, hun claxons luid toete- ren. Alfredo CovelH, de leider van de mo narchisten, gaf als kommentaar op de verkiezing van Saragat tot president: „De verkiezing van het staatshoofd vau samen met de verjaardag van de 'n Messina op 28 december il! TuU aardbeving in Messina, waarbij 75.000 personen om het leven kwamen, wordt beschouwd ais een van de grootste rampen uit de Italiaanse geschiedenis." i Advertentie) STOCKHOLM, 29 dec. (AFP,Reuter) De Zweedse kolonel Stig Wenner ström. die enkele maanden geleden wegens spionage tot levenslang is veroordeeld, was een dubbelspion, zo blijkt uit een rapport van de politie over het verhoor vóór zijn proces, uit rapport is gisteren in Stockholm ge publiceerd. Wennerström heeft de po litie verteld dat hü tot spionage_ is ge komen door een voorval, dat hij aan vankelijk als een grap opvatte. Omdat hü goed Russisch sprak werd hem dik wijls verzocht bij officiële partijen de zorg voor kolonel Rvbatjenko van de Russische ambassade op zich te ne mer. en -Is tolk voor hem op te treden. Toen Rybatjenko bij hem om ge gevens over een nieuw Zweeds vlieg veld bleef aandringen, besloot Wen nerström hem een absurd antwoord te geven en hem te zeggen dat hu financiële positie goed geweest en dat was dan ook niet de reden waarom ik om het geld vroeg, maar ik beschouwde de hele zaak als een grap" Rybatjenko ver trok naar Moskou én kwam na acht dagen terug. Het geld werd in een pakje overhandigd terwijl Wenner ström en Rybatsjenko elkaar de hand gaven na een avondje uit. „Ik werd door een soort paniek overvallen en lag een halve nacht wak ker", aldus Wennerström. Hij besloot de Russen voor de gek te houden en hen een valse kaart van het vliegveld te geven. Later in dat jaar vroeg Ry batjenko meer gegevens over een nieuw handboek voor de luchtmacht. Wennerström zei dat hij er driedui zend kronen voor moest hebben, boe: wel de publikatie te koop was. Wennerström vertelde de politie voorts dat een van zijn eerste taken, toen hij in 1949 in Moskou kwam, be stond uit het leggen van contacten met het personeel van de Amerikaanse ambassade, vooral de militaire staf, en te trachten erachter te komen wat hun werk inhield. Hij kreeg tiendui zend dollar om de kosten daarvoor te dekken. Toen een lid van de Amerikaanse ambassade eens op reis ging met een kaart met Russische doelen voor de Amerikaanse strategische lucht macht, stelde Wennerström de Rus sen in staat foto's van d'- kaart te krij gen. Daarna ontving hij minstens vijfdui zend roebel per maand. „Maar de Russische autoriteiten moesten ook be talen voor de gegevens, die ik aan de Amerikaanse spionagedienst doorgaf", aldus Wennerström. De Amerikanen hadden moeite met het krijgen van vergunningen voor rei zen in de Sovjet-Unie, maar waren te weten gekomen dat het lijnvliegtuig van Moskou naar Sverdlovsk (in de Oeral) zo nu en dan landde op een vliegveld, waarvan zjj vermoedden dat het een basis voor strategische bom menwerpers was. Wennerström kreeg toestemming voor deze reis en kwam alles te weten over de luchtmachtba sis en over twee vliegvelden die daar dichtbij lagen. Hü gaf deze gegevens door aan de Amerikanen, maar wilde geen betaling aannemen. Wennerström vertelde nog eens voor de Amerikanen gespioneerd te hebben, waarbü hü gegevens over een nieuw type vliegtuig verschafte, die hij had verzameld tijdens een bezoek aan Tif- lis in de Kaukasus, aldus het rapport. (Advertentie) Uw bakker... Uw dokter.' (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 29 dec. Bij de Schellingwouderbrug in Amsterdam Oost is vanmorgen omstreeks negen uur een vrachtwagen door het brughek in het water gereden. De chauffeur, wiens naam bü het ter perse gaan van deze editie nog niet bekend was, is verdron ken. De bijrijder en een jongen, die bij hem in de cabine zaten, werden naar buiten geslingerd. De jongen moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Hoewel de juiste toedracht van het ongeluk vanmorgen nog niet bekend was, nam de politie aan, dat de vrachtwagen is gaan slippen na een botsing met een Volkswagen, die eveneens op de oprit van de brug in een slip was geraakt. De vrachtauto boorde zich door de brugleuning heen. Politie en brandweer konden door de slechte toestand van de weg s'echts met grote moeite bij de brug komen. Het verkeer was volkomen ontwricht. Het Amsterdam-Rijnkanaal is ter plaat se ongeveer vier meter diep. De inzit tenden van de Volkswagen, een echt paar met kind. werden zwaar gewond naar het ziekenhuis vervoerd. (Van onze Haagse redactie) WASSENAAR, 29 dec. Steeds on voorstelbaarder vormen neemt de hoe veelheid antieke goederen aan, die een onlangs door de Wassenaarse politie gepalrte maniakale inbreker blükt te hebben buitgemaakt. Ritten met grote vrachtwagens zün nodig geweest om de buit vanaf diverse geheime schuilplaat sen naar het politiebureau te kunnen overbrengen. Als geldt het een antiek veiling wordt bij de Wassenaarse politie, die druk bezig is met uitzoeken, orde nen en registreren, al gesproken over ,het aantal nummers", dat nu al meer dan duizend bedraagt. De totale waarde wordt geschat op ongeveer een kwart miljoen gulden. (Advertentie) BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM IEL 223596 Verwachting tot woensdagavond (opgema kt te 11.15 uur). Half tot zwaar bewolkt met sneeuw val gevolgd door jjzel of regen. Ma tige tot krachtige, aan de knst tot hard toenemende zuidelijke tot zuid- westelpke wind. Vanavond en vannacht nog matige of lichte vorst, morgen overdag van het westen uit invallende dooi. Woensdag: zon: 8.4816.37 maan: 5.31—14.24 NeS ...IK BEDOEL VIEL WELK WASMIDDEL GEEFE NOU DE WITSTE WAS A BEDOEL JE oven. ECONOMIE DEFENSIE/ DE TOEKOMST OE ZO P MAKEN TOCH DAT, WEL AFVRAAGT... De verdachte, een 49-jarige sociaal ambtenaar uit Den Haag heeft zjjn slag vooral geslagen in de rustig ge legen Wassenaarse villa's en in de betere Haagse buurten. Vele tientallen diefstallen zjjn er de laatste twaalf jaar voor nodig geweest, om de on gelofelijke hoeveelheden kostbaar an tiek bjjeen te brengen, die de Wasse naarse politie thans onder haar beheer heeft. De laatste voorraden werden gevonden in een onbewoonbaar ver klaarde woning in Delft, die de man als „opslagdepot" had bestemd. Tus sen de kristallen en koperen voor werpen, Perzische tapijten, tafelzilver, kroonluchters, beeldjes, vazen en pren ten bevonden zich ook moderne ge bruiksvoorwerpen als een brommer en een bandrecorder. Behalve in Delft waren de gestolen voorwerpen opge slagen in een kelder van een leeg staande villa in Wassenaar en op de zolder van 's mans woning in Den Haag. Veel in de zaak is nog onduidelijk, maar de Wassenaarse politie is hard bezig de vragen beantwoord te krijgen. Onbegrijpelijk wordt het geacht dat de inbreker zo lang ongehinderd zijn gang is kunnen gaan. Met name de vraag hoe de spullen, waaronder ook grotere stukken, door de inbreker zijn vervoerd, is nog niet beantwoord. Een groot deel moet hij na zijn inbraken met zijn bromfiets hebben vervoerd, maar ook zal hij wel gebruik hebben moeten ma ken van taxi's en zelfs van bus of tram. De inbreker, die Inmiddels een groot aantal diefstallen heeft bekend moet een bijzonder systematisch man zijn geweest. Het is gebleken, dat hij voornamelijk aan zijn spullen is kunnen komen door in te breken in huizen, waarvan de bewoners in een verhuizing zaten. Het huisraad was dan veelal ai ingepakt en de bewoners vertrokken. Het is nog onverklaarbaar hoe de man aan al de adressen is gekomen waar een ver huizing aan de gang was. Hij zal on getwijfeld tijdens zijn werk hü was sociaal ambtenaar in de buitendienst zijn ogen de kost hebben gegeven op zoek naar huizen, waar mogelükheden waren zün steeds groeiende verzame ling antiek aan te vullen. Er hebben zich Inmiddels al vele gedupeerden gemeld, alhoewel de her komst van nog lang niet alle artike len is vastgesteld. Tot de bestolenen behoort minister Luns, De sociaal ambtenaar heeft een bezoek gebracht aan de ambtswoning van de minister ten tijde van de restauratie, toen de familie elders woonde. Wanneer hü 's avonds in een leeg huis werd aangetroffen, wat meermalen is gebeurd, wist hü door een bijzonder autoritair en zelfverzekerd optreden elke verdenking tegen zich weg te ne men en zag hü steeds kans zün aftocht te dekken. Kortgeleden echter heeft de politie hem in Wassenaar aangehouden. Blijkens zijn reacties tijdens de ver horen heeft de man de meest vreemde ideeën gehad. „Ik wilde er een prachtig museum van gaan inrichten" zo heeft hü al verklaard, zonder daarbij op de gedachte te komen dat de eerste de beste bezoeker misschien al bü het ge- exposeerde zün eigen spullen zou her kennen. awwwvwvwwwww UTRECHT, 29 dec. Moet de 24- jarige Haagse succesvolle schaatskam pioene en topster in de Wiener Eis- revue Joan Haanappel binnenkort de schaatsen aan de wilgen hangen? Joan heeft de laatste jaren steeds meer last van nierstenen, waardoor ze nu al weer drie-en een halve week op de ziekenlijst van de Eisrevue staat. De schaatsster is gisteren weer voor on derzoek in het ziekenhuis Zuidwal in Den Haag geweest. Volgende week woensdag volgt nog een onderzoek waarna de doktoren definitief beslissen over Joan Haanappels toekomst als Eisrevue-ster. Als de dokteren een medische streep onder Joans carrière zullen plaatsen, wil ze in ieder geval haar laatste Ne derlandse tournee voltooien. Deze be gint 6 januari met een reeks voorstel lingen in de Margriethal van dn Utrechtse Jaarbeurs (tot 19 jEinuari) waarna de Wiener Eisrevue nog in Brussel gaat optreden om tenslotte de Europese tournee op 25 februari met een serie voorstellingen in de Hout- rusthallen in Den Haag te beëindigen. Joan Haanappel wil daar in ieder geval ook van de partü zün, w£int zegt ze: ,,i) treed het liefst in Nederland op". NEW YORK, 29 dec. (UPI) D« New Yorkse filmcritici hebben de War ner Brotiiers-produktie „My Fair La dy" tot beste film van 1964 gekozen eii Rex Harrison (prof. Higgins) als beste auteur. De Amerikaanse actrice Kim Stanley („The Goddess") werd de beste actrice voor haar rol in de Brit se film „Seance on a wet afternoon". De prijs voor de beste film uit het buitenland was voor „De man van Rio" met Jean-Paul Belmondo. Stanley Kubrick werd door de New Yorkse critici aangewezen als de beste regisseur van '64, voor zijn produktie en regie van „Dr. Strangelove, of hoe ik de bom leerde liefhebben." „The Servant", de Britse film met Dirk Bo- garde en James Fox naar een idee van Harold Pinter, kreeg de prijs voor het best geschreven draaiboek. HAARLEM, 29 dec. In het begin van het winterseizoen doet de Haarlem se brandweer een beroep op de bevol king om zoveel mogetijk de voor haar woningen in de trottoirs gelegen brand- kranen sneeuwvrij te houden. In de ge meente Haarlem zün ongeveer vierdui zend van deze kranen aangebracht. De onmiddellijke bereikbaarheid van de brandkranen is van het grootste be lang, daar bij brand elk moment van vertraging catastrofaal kan zijn. Het sneeuwvrij houden van de „eigen" kraan betekent een geringe moeite en de brandweer heeft steeds water ter beschikking.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 1