G.S. in Memorie van Antwoord Academie 63 moet bij het Rijk om erkenning vragen agenda Eerste paal kantoor open bare werken ging de ijskoude grond in Jan Klaassen weer de held in het concertgebouw HARTEWENS - FESTIVAL HAARLEM JAZZ - liefhebbers kwamen ruimschoots aan hun trekken Optreden van Boy Edgars Big Band hoogtepunt Zuster G. Comelissen verlaat Hospitaal AVIVA: Fantastisch CDU Sneeuwbalbrief President Mevrouw M. Engelman „Ik kan me haast niet voorstellen dat het nu echt begonnen is" Wethouder Happé vol lof over intergemeentelijke samenwerking Gelijkstelling opleidingsschool sociale arbeid Leerling-monteur breekt been Feestelijke voorstelling voor Kath. Vereniging voor het Gezin Ijsbaan Nieuw Vennep open Ongevallen op ijsbaan aan Delftlaan Kerstboom verbranding in Hoofddorp Binnenbrandje Stuyvesantplein Afscheid politie Bloemendaal vmn Maandprogramma vrije klaverjassers Burgerlijke Stand Haarlem Diploma zwemmen bij brigade Bloemendaal Veel belangstelling school-tafeltennis Faillissementen DINSDAG 29 DECEMBER 1964 PAGINA 2 Voor Haarlem e.o. Films Muziek Toneel Diversen Cabaret T en toonstellingen - Gistermiddag heeft wethouder Happé onder grote belangstelling de eerste paal geslagen van het kantoorgebouw voor openbare werken, dat eerlang zal verrijzen aan het Zuider Buiten Spaarne. HAARLEM, 29 dec. Gedeputeerde staten achten het noodzakelijk, dat het bestuur van de stichting Academie 63 alles in het werk stelt om te bereiken, dat deze academie by het ryk erken ning vindt als volwaardig instituut voor opleiding tot beeldende kunsten. Het qpllege wil de Academie althans in de eerste jaren van haar bestaan de helpende hand bieden. Mocht het rijk niet bereid zijn een belangrijk deel van de kosten voor zijn rekening te nemen, dan wordt het voor de provin cie heel moeilijk nog financiële steun te blijven verlenen. De huisvesting van de academie is voor de eerstkomende jaren gewaar borgd. Sinds kort heeft de stichting de beschikking over een vleugel van de Koudenhornkazeme. Als over enige ja ren het gebouw voor andere doelein den moet worden vrijgemaakt, zal hoogstwaarschijnlijk direct van andere lokaliteiten gebruik kunnen worden ge- m&skt Het rijk subsidlëert tot nu toe alleen de zomeracademie. Laatstelijk is deze subsidie bepaald op tienduizend gul den. De stichting onderneemt thans po gingen om ook ten behoeve van de jaar- en zaterdagacademie een rijks subsidie te verkrijgen. Tot dusverre heeft het rijk negatief gereageerd, om dat eerst moet worden onderzocht in hoeverre deze beroepsmatige opleiding een plaats inneemt in het kunstonder wijs. Wat betreft de verdeling van het bedrag van ten hoogste 25.000 over CINEMA PALACE: De man van Rio. 2, 7 en 9.15 uur. TRANS HALS: Irma la Douce. strikt volw. 2 en 8 uur. 31 dec. 2 uur. 1 jan. 2 en 8 u. LIDO: Spuit elf, 2, 7 en 9.15 uur. De wereld-zee. zondag 3 januari 11 uur. LUX ORLiever nog geen bloemen. 2 7 en 9.15 uur. Van 1 t/m 3 jan. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: AUez France, t/m 30 dee. 2 4.15. 7 en 9.15 uur. 28 december geen voorstellingen. 31 december 9.15 uur geen voorstelling. The Beatles. 24. 26. 29 30 en 31 dec. 10.30 u. Flying clipper ahoy 3 jan. 11 uur. ROXY: Spoor van moordend lood. van 27 t/m 30 december 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2. 4,15, 7 en 9.15 uur. Duel der kampioenen, van 31 dec. t/ 3 jan. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Parachutisten-commando, van 4 t/m 6 Jan. 2.30 7 en 9.15 uur. STUDIO, t/m 6 jan. De nacht van de leguaan. 2.15. 7 en 9.15 uur. Zo.-ochtend 11 uur: Shalom, het wonder van Israël. Dag. 11 uur 's ochtends: De nieuwe avon turen van Dick Trom. MINERVA: 28 t.m. 30 dec 8.15 uur: De rose panter. 28 t/m 30 dec. 2.30 uur: Houten koppen. Te rijk om los te lopen. Vrijdag 1 t/m 3 jan. 7 en 9.15 uur. Van 4 t/m 6 jan. 8.15 uur. Kouwe drukte. 1 en 3 Jan. 2 en 4.15 uur. 2, 4, 5 en 6 januari 2.30 uur. Dinsdag 29 december Concertgebouw. Hartewens-festlval. Woensdag 30 december Concertgebouw. Hartewens-festival. Dinsdag 29 en Woensdag 30 december Stadsschouwburg. 8 uur: Toneelgroep Centrum met „De minnaar" en „De dienst lift" van Harold Pinter. Regie: Broes Hart man. Vrijdag 1, za. 2 en zondag 3 januari Stadsschouwburg. 8 uur: Toneelgroep Centrum met „Electra" van Euripides. Regie: Theo Kling. Dinsdag 5 Januari Stadsschouwburg. 8 uur: Toneelgroep Ensemble met „Oh what a lovely war". Zaterdag 2 januari Concertgebouw. 2 uur: Haarlemse Kath. Ver. v. h. gezin. Kindervoorstelling. Zondag 3 januari Concertgebouw. 2 uur: Haarlemse Kath. Ver. v. h. gezin. Kindervoorstelling. Dinsdag 5 januari Lorentz Lyceum, Santpoorterplein. 7.45 uur: Haarlemse Weer- en Sterrenkundige Kring. J aarvergadering. „Waag Taveerne", Spaarne, hoek Dam straat: „Een lied meer niet". 'Optreden van Cobi Schreijer en Ronnie Potsdammer, van 20—01 uur, t.m. 3 jan. iedere avond. Adam en Eva, Raam vest: Optreden van Tiet en Frans Koster, Enrico Neckheim, Cees v. Oyen en Maria Lindes. Frans Halsmuseum: Werken uit de Haar lemse school van de 0e t/m 19e eeuw Bijzondere collectie werken van Frans Hals Dagelijks van 10 5 uur Zondags van 1 5 uur Prentenkabinet: Kersttentoonstelilng ..Vi ta Jesu" t.m 31 jan, Teylers Museum ScnilderQen 19e en 20e eeuw Tekeningen Nederlandse Italiaanse er Franse school 16e t/m 19e eeuw Fossielen Natu"rkund!ge instrumenten Ge opend op werkdagen, behalve maandag van U—3 uur Eerste zondag van de maand van 13 uur Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 76. Oude religieuze kunstschilderben en midoel- eeuwse beeldhouwwerken Van 10—1230 en van 1305 uur (behalve maandag) Zon en feestdagen van 25 uur Woonhuis Jacobus van Looy, Kleine Hout weg 103 Het voormalige woonhuis van de schilder-schrijvei Jacobus van Looy Ge opend donderdags van 1012.30 en 13.30— 17 uur Zon- en feestda- r var 25 uur De Ark Schilderijen i gouaches van J J. Doeser. Dagelijks van 10-8 uur. „De Waag". Spaarne noek Damstraat Bakema en van Ceem exposeren beeld houwwerken en tekenlnge-r Geopend dage lijks van 105 uur Zondag var 25 uur Konstzaai „in 't Goede Uur" Expositie van tekeningen en grafiek van Ploos van Amstel Geopend van 10 6 »n 8 12 uur Museum nel auls van Looy, ingang Kam- perlaan Expositie van Kunst ZIJ Ons Doel" Geopend van 105 uur Zondag van 15 uur iTot 4 lanuari 1965) Spaarndam, Noorderweg 17 boerderij Biesheuvel Expositie Leen Spierenburg (Tot en met 3 januari) Visüai: Werken van led-n en Invite's van de Ver. van Haarlemse Kunstenaars „De Groep" Geopend van 10 5 uur. Zondags van 2 5 uur. (t/m 17 januari). de diverse academies, delen G.S. in de memorie van antwoord mee, dat hier van 5.000 is bestemd voor de zomer academie en 20.000 voor de jaar- en zaterdagacademie gezamenlijk. KZOD De tentoonstelling KZOD ■64 die thans in het museum „het huis van Looy' ingang Kamperlaan te Haarlem gehouden wordt, trok tot heden ruim 750 bezoekers. Er werd voor een bedrag van 3250 13 werken door het publiek aangekocht. De expo sitie is nog te bezichtigen tot en met zondag 3 januari dagelijks van tien tot vijf uur, 's zondags van twee tot vijf uur. Op nieuwjaarsdag is de tentoon stelling de hele dag gesloten. HAARLEM, 29 dec. Het overkoe pelend orgaan van de vrye klaverjas sers heeft het januari-programma op gesteld. Op 6 januari geeft de club Haarlem-oost een toernooi voor de speeltuinjeugd in losse koppels in het clubgebouw aan de J. van Looystraat, Op 8 januari is het toernooi van de club Schalkwijk, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de jaarlijkse bus tocht van de stichting beschutte werk plaatsen. Op 11, 13, 18 en 20 januari is het toernooi om de Jan Tulleken-bokaal, ge organiseerd door de Kampioen in feest zaal Noord aan de Rijksstraatweg. Op 15 januari is het HBC-toernooi. Dit kop- peltoernooi wordt gehouden in de sport zaal op het HBC-terrein aan de Cru- quiusweg te Heemstede. Op 22 januari is het jeugdtoernooi van Renova in zaal De Linge. Op 29 januari is de half jaarlijkse ledenvergadering in zaal Hommels aan de Zomervaart. Op de woensdagen 3, 10 en 17 februari geeft de Halte een toernooi ter kennismaking in het eigen gebouw bij de Amster damse Poort. Het voorjaarstoernooi van Kennemerland wordt gehouden op dins dag 9 februari. In januari wordt be gonnen met het toernooi om de Nieuwe Haarlemsche Courant-beker, waaraan verscheidene verenigingen van het or gaan zullen deelnemen. HAARLEM, 29 dec. Het bedrijf van openbare werken beleefde gisteren het belangrijke moment dat de eerste van de honderddrieëndertig palen van het nieuwe kantoor voor deze dienst in de ijskoude grond werd gedreven. Wet houder W. F. Happé van stadsontwik keling en openbare werken greep deze gelegenheid graag, aan om enige behar tigenswaardige opmerkingen te maken over de taak van het bedrijf binnen de eigen gemeente en in de regionale sa menwerking met de buurgemeenten. De wethouder wees er met nadruk op, dat openbare werken zelfs niet na perso neelsuitbreiding te maken krijgt met een te groot aantal medewerkers. In dit verband wees de heer Happé op de in tergemeentelijke samenwerking op pla nologisch gebied met de gemeenten van Zuid-Kennemeriand. De eerste paal bezorgde de heiers van de N. V. Haitsma uit Amsterdam kennelijk veel moeite. Met horten en stoten ging het betonnen gevaarte op het terrein aan het Zuider Buiten Spaar ne de grond in. De N.V. Schokbeton is belast met de uitvoering van het Whrk, waarvan de bouwkosten omstreeks vier miljoen gulden bedragen. Architekt is de heer W. BoUebakker van openbare werken. Onmiddellijk na de plechtigheid bezette een talrijk gezelschap de direc tiekeet, waar wethouder Happé uitge breide aandacht schonk aan twee be langrijke gebeurtenissen: de eerste paal van het kantoorgebouw en de ope ning van de Eendjesbrug. De brug noemde de wethouder het begin van de belangrijke route langs het Spaarne en een aanzienlijke ontlasting van het verkeer door de binnenstad. ,,De sterk groeiende werkzaamheden van openbare werken worden veroor zaakt door het structuurplan, het vijf jarenplan, aanleg van nieuwe wegen en versnelde uitvoering van de in het struc tuurplan genoemde werken. Haarlem mag niet achter blijven bij de ontwikke ling van deze tijd. Wethouder Happé stelde het op prijs op te merken, dat de intergemeentelijke samenwerking zich in goede harmonie voltrekt. Onder meer doelde hij op het eensgezinde standpunt dat Haarlem en Bloemendaal innemen ten aanzien van het wegenplan. Hij sprak de hoop uit, dat het herziene streekplan Zuid-Kennemerland de inten sieve samenwerking tussen de betrok ken gemeenten tot uitdrukking zou brengen. Wat betreft het Noordzeekanaalgebied achtte de heer Happé het van belang dat de gemeenten Velsen, Haarlem, Haar lemmermeer en Haarlemmerliede en Spaamwoude als gelijkwaardige ge sprekspartners om de conferentietafel komen te zitten om over de gemeen schappelijke belangen te praten. Ook hier is steeds sprake geweest van een goed intergemeentelijk overleg. BEVALLEN van een zoon: 22 dec.: w. G. Ch. Elias-Zomer; 23 dec.: M. J. Kwaak-van Leeuwen, M. L. J,van der Pol-Jaspers; 24 dec.: S. van Westerho ven-van Dijk. BEVALLEN van een dochter: 23 dec.: C. W. E. Korfage-Rijkelijkhuizen, J. van den Heuvel-Voorburgh; 24 dec.A. E. Kruize-Limburg, C. Pauptit-van 't Slot. ONDERTROUWD: 24 dec.: A. J. C. Martens en P. H. van Angelen, J. D. van Ketwich Verschuur en H. C. S. E. Rambonnet, J. M. M. Jungschlager en A. M. F. Nieuwveen. GEHUWD: 24 dec.: M. Bouwman en O. T. M. van Zeeland, J. Zoet en N. Kamphuis, G. J. M. Luijten en G. van Kampen, F. Schregardus en C. J van Egmond. OVERLEDEN: 23 dec.: A Blanken- stein, 81 jr., Turfmarkt, D. Knol, 39 jr., Kleverparkweg, T. Griffioen-Bak ker, 58 jr., Kamperlaan, C. J. Kassen- berg-de Feber, 73 jr., Mrt. v. Heems kerkstraat. HAARLEM, 29 dec. De minister van maatschappeiyk werk heeft beslo ten het diploma hogere sociale arbeid, studierichting maatschappelijk werk van de stichting voor opleiding tot sociale arbeid te Haarlem en de katholieke leergangen te Tilburg voor de subsi diëring van functionarissen waarvan het accent ligt op het individueel maat schappeiyk werk, gelqk te stellen met het diploma van een op grond van de N.O.-wet gesubsidieerde school voor maatschappeiyk werk. De gelijkstelling houdt in, dat voor alle werkzaamheden bij de subsidiëring waarin thans, uitsluitend of mede per sonen met het diploma school voor maatschappelijk werk voor de acade mie worden geaccepteerd, met ingang van 1 september 1964 ook personen worden aanvaard, die in het bezit zijn van het diploma van de Haarlemse en Tilburgse opleidingen. Voorts kunnen cursisten in opleiding voor hogere so ciale arbeid tot diezelfde hoogte wor den gesubsidieerd als krachten, die de urgentie-opleiding volgen. Aan de be sturen van beide opleidingen kan uit de post bevordering deskundigheid een subsidie worden verstrekt tot vijfenze ventig procent. OVERVEEN, 29 dec. Onder voor zitterschap van de heer G. J. Timmer mans uit Velsen was de districts exa men commissie van het district Noord west van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het redden van drenkelingen naar Stoop's bad gekomen voor het af nemen van examens zwemmend red den. Kandidaten waren leden en jeugd leden van de Vrywillige Bloemendaalse reddingsbrigade. Voor het diploma zwemmend redden B van de KNBRD slaagde de enige kandidaat, mej. B. Zuurendonk. Voor het diploma A slaagden alle vijf kan didaten: de heren R. Hoep, P. L. Kruijswijk, P. van Kouteren, G. J. Reu- derink en R. Visser. Dertig kinderen hadden zich opgege ven voor het examen van een der drie jeugdbrevetten. Drie kandidaten kwa men niet opdagen en drie anderen ble ven nog te jong voor deelname. Er werden van de overgebleven 24 kandi daten vier kinderen afgewezen. Het jeugdbrevet I kon aan negen kinderen worden uitgereikt, het brevet II aan vijf jongens en het brevet III aan zes jongeren tussen de veertien en zestien jaar: E. Jansen, P. Van Menen, Th. Jansen, A. Jongkind, Fr. van Duist en T. van Eerden. Het bestuur van de V.B.R. houdt op vrijdag 1 januari een nieuwjaarsrecep tie in restaurant 't Bolwerk, des mid dags tussen twaalf en één uur. HAARLEM, 29 dee. De 15-jarige leerling<nonteur g. W. uit Haarlem kreeg gistermorgen om kwart over elf in een garage aan de Olieslagerslaan een linkerbovenbeenbreuk, doordat hij bekneld raakte tussen een auto en een schuifdeur. De jongeman wilde snel tus sen de auto en deur naar buiten springen terwijl een oudere collega bezig was de auto te verplaatsen. Hij werd overge bracht naar het Grote Gasthuis. SPREEKUUR Van de ieden van het college van B. en W. In Haarlem zal deze week alleen wethouder J. Schippers spreekuur houden, en wel donderdagochtend om half elf. HAARLEM, 29 dec. Al vele jaren is rond de Kerstdagen Jan Klaassen de held in het Concertgebouw. Al tiental len jaren is hij de grote overwinnaar in de jaariykse kindervoorstellingen van de Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin. Ondanks alle voorbe reidingen, die dit jaar te treffen waren voor "het Hartewens-festival, is Jan Klaassen niet van de befaamde tradi tie afgeweken. Zondag 27 december jl. was de eerste voorstelling van de serie van dit jaar. Nadat de kinderen van de mond-ak- kordeonelubs van de speeltuinen Noor dervreugd en Kindervreugd onder de kundige leiding van de heer J. Bulters het programma hadden geopend en met enkele vlotte muzieknummers de stem ming er in hadden gebracht, begon Jan Klaassen aan zijn grote strijd tegen de boze Tibor Tarkas. Allengs stapelden de moeilijkheden zich op rond de nog steeds stuntelige Jan, die overigens voortref felijk werd bijgestaan door Katrijn en door de duizendkoppige zaal. Na de pauze begonnen de wolken op te trekken, zodat het tenslotte niemand verwonderde dat de grote Jan, gesteund door een laaiend geweld vanuit de zaal, teneinde van de middag als triomfator van het podium kon stappen voor de traditionele optocht door de zaal. Het gezelschap onder leiding van de heer B. van Emmerik speelde met vee! élan en aarzelde niet de succesrij ke spelmomenten „breed" uit te meten. Waarbij hij beslist niet op wat meer of minder tekst aankwam 't Kleurrijke decor was zeer verzorgd en het grote open toneel gaf alle ruim te voor de grote drijfjachten op de boos doeners, die ook dit jaar niet ontbraken. Het was voor de ongeveer 1100 kin- Als kon NIEUW VENNEP, 29 dec. - eerste in de Haarlemmermeer maandagavond officieel in Nieuw-Ven- nep de ijsbaan worden geopend. De eerste avond de beste was er al veel belangstelling. Niet alleen uil Nieuw-Vennep maar ook uit de wUde omgeving kwamen de schaatsers en schaatsters naar het Haarlemmermeer- se industriedorp om de ijzers onder te binden. Het kon wel eens voor de laatste keer zijn dat de huidige ijsbaan in Nieuw-Vennep kan worden gebruikt. Het tand dat /hiervoor nu beschikbaar is zal namelijk te zijner tijd worden bestemd voor uitbreidingsplannen. Niet temin heeft men er in Nieuw-Vennep het volste vertrouwen in dat er, als het zover is, een nieuw stuk grond beschik baar zal zijn voor het aanleggen van een ijsbaan. deren een feestelijke middag, zeker toen nog een gezellige traktatie de middag besloot. Vele genodigden waren de gas ten van de Vereniging. Onder hen za gen we wethouder A. van der Veldt en de heer W. Smit, voorzitter van de Kath lieke Jeugdraad Haarlem. Daarnaast uiteraard vele bestuursleden van speel tuinen en belangstellenden uit onderwijs kringen. Zaterdag 2 januari en zondag 3 ja nuari a.s. wordt nog een tweetal voor stellingen gegeven. Voor de aanvang zijn op beide dagen nog toegangskaar ten te verkrijgen. HAARLEM, 29 dec. Op de ysbaan aan de Delftlaan zyn gisteren twee scho lieren gewond geraakt. Hoewel de toe stand van het ys zeer slecht was, be stond er een enorme belangstelling. De vele scheuren maakten het schaatsen af en toe bijzonder moeiiyk. Omdat gis termiddag de toestand van het ys steeds slechter werd moest de baan om kwart over vier worden gesloten. De 19-jarige scholier B. V uit Haar lem kwam te vallen en brak vermoe delijk zijn rechterpols. Na behandeling in het ziekenhuis St. Joannes de Deo kon hij naar huis terugkeren. De 18- jarige scholiere S. H. kwam terecht in een gleuf en kreeg een gekneusde lin kervoet. Toen de ijsbaan werd gesloten, ontstond er zo'n drukte op de Delftlaan, dat het verkeer moest worden geregeld. De baan is gisteravond niet meer ge opend. HOOFDDORP, 29 dec. Traditiege trouw zal in Hoofddorp, weer een ge organiseerde kerstboomverbranding worden gehouden. Evenals vorig jaar zal dit evenement, waaraan vooral de jeugd aktief deelneemt, geschieden op een terrein aan het verlengde van de Nieuweweg in Hoofddorp-oost 2. De jeugd zal er ongetwijfeld voor zorgen dat er genoeg kerstbomen aanwezig zullen zijn, opdat het weer een ferme fik zal worden. Om ongeveer zeven uur op zaterdag 2 januari zal de vlam in de stapel kerstbomen worden gestoken, onder het toeziend oog van politie en brandweer. HAARLEM, 29 dec. De liefhebbers van de jazz zijn op de eerste dag van het Hartewens Festival ruimschoots aan hun trekken gekomen. Maar liefst vier programma-onderdelen waren aan de jazz gewijd. En het waren niet zomaar de eersten de besten die optraden: het trio Pim Jacobs, Boy Edgars Jazz Band met tal van prominenten uit de Nederlandse jazz-wereld, Theo Loeven- die en Misja Mengelberg. In de tuinzaal van het concertgebouw gaf het trio Pim Jacobs, toen het fes tival nog maar een kwartier oud was, een schoolconcert, waaraan ook de niet- jazzkenners veel plezier beleefden. Naast de uitvoering van enkele bekende jazz- werken werd ook verteld over het ont staan van de jazz en de speciale com posities van dit trio. Pim Jacobs bleek niet slechts een goed jazz-pianist, maar iiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimmimiMiiiiiim OVERVEEN, 29 dec. Zuster G. J. Cornelissen, sedert circa zeven jaar adjunct-directrice van het Marinehos pitaal in Overveen en als zodanig de rechterhand van commandant kolonel N. Julsing, gaat met pensioen. Zy ves tigt zich in Varsseveld. In de recreatiezaal van het Marine hospitaal werd maandagmiddag een druk bezochte afscheidsreceptie gehou den. De kapitein ter zee-arts Julsing liet zijn vriendeiyke woorden van waar dering voor het werk van zuster Cor nelissen vergezeld gaan van het af scheidsgeschenk van vaste bemanning en het burgerpersoneel: een aantal ge reedschappen voor het bewerken van de tuin, die bij de nieuwe woning in Vars seveld aanwezig ls. Mede namens zyn mede-geestelijk verzorger pater A. O. H. Brugmans die eveneens het hospitaal verlaat en van wie woensdagmiddag afscheid zal worden genomen sprak de vlootpre- dikant ds. J. van den Blink. Hij dankte voor de goede samenwerking. De oud commandant van het Over- veense hospitaal, de schout bij nacht C. Mets uit Santpoort, thans Chef Ge neeskundige Dienst Zeemacht, prees zuster Comelissen om haar zorg, die zij steeds voor het gehele Marine perso neel in al die jaren aan de dag heeft gelegd. Tenslotte sprak zuster Comelissen, die 55 jaar is geworden, enige woorden van dank. HAARLEM, 29 dec. Onder behoor lijke belangstelling werd maandag in het sportinstituut Guus Wolters te Haarlem het jaarlijkse school-tafelten nis toernooi gehouden. De deelname was in vergelijking tot vorige jaren iets geringer uitgevallen, voornameiyk door de afwezigheid van vrijwel alle meisjes. Bij de jongens was opnieuw in veel gevallen sprake van een be- hoorlpke speelsterkte. Met name het Lourens Coster Lyceum maakte met de spelers Wim en Ed van den Berg een byzonder goede beurt en won dan ook nauwelyk bedreigd de finale van het Coornhert lyceum met Eppo van den Hoorn en Frans Gaasterland. Dat het Lourens Coster Lyceum hoge ogen zou gaan gooien stond bij voor baat al vast. Ed van den Berg immers speelt voor het Amsterdamse AMVJ in de ere-klasse van de competitie, ter- wyi zijn broer Wim voor Togido in de overgangsklasse uitkomt. Het Coornhert Lyceum was dan ook duidelijk te zwak in de eindstrijd en verloor met 30. De school-prys voor de meisjes ging naar het Coornhert-lyceum, dat in de finale sterker bleek te zijn dan de Bronstee ULO en met 30 zegevierde. In de persoonlijke klasse van de meisjes vochten Marian Bouman (Coornhert) en Mieke van den Vorm (Bronstee) een aantrekkelijke strijd uit, die Marian won met 23-21 en 21-16. In de klasse van de niet-bondsleden van de jongens maakte Eppo van den Hoorn (Coornhert) evenals vorige jaren een zeer sterke indruk. In de finale was hij dan ook duidelijk sterker dan Ver heggen (Seminarie Hageveld), wat hij met de cijfers 21-18 en 21-19 uitdrukte. De finale van de bondsleden afdeling moest uiteraard wel gaan tussen de gebroeders Van den Berg. Ed bedwong Wim met twee maal 21-15. HAARLEM, 29 dec. In het huis Stuyvesantplein 12 te Haarlem ontstond gistermiddag omstreeks half drie een binnenbrandje. De bewoner had een bus was op een brandend gascomfoor geplaatst met het gevolg dat de was onmiddellijk vlam vatte. Een grote steek vlam blakerde het hout van het pla fond. De schade bedraagt ongeveer driehonderd gulden. Toen de brandweer aankwam, was het vuur al gedoofd. HAARLEM, 29 dec. Uitgespro ken is het faillissement van H. Groen, handelende onder fa. H. Groen, onder aannemer van beton-, metsel- en tim merwerk, Palmstraat 6 zwart te Haarlem. Uitgesproken is het faillisse ment van H. Freriks, lasser, Koningin Wilhelminakade 70 te IJmuiden. Cura tor is mr. M. L. Swaab te Beverwijk. ook een gezellig causeur. En hij kreeg een aandachtig gehoor. Het optreden van het trio Pim Ja cobs vormde het (rustige) voorspel tot het unieke jazz-gebeuren 's mid dags in het Minerva-theater. Daar trad op de „Big Band" van de Heem- steedse arts Boy Edgar. Kenners van de jazz hebben dat cptreden al als het hoogtepunt van het festival bestempeld waar het de jazz-muziek betreft. In Boy Edgars Jazz Band spelen achttien bekende Nederlandse jazz-mu- sici uit tal van bekende combo's: Ado Broodboom, Herman Schoonderwalt, Marcel Thielemans, Wim Kuilenburg en Rudi Bosch. Zij komen een maal per maand samen om zich onder leiding van Boy Edgar uit te leven in moderne jazzimprovisaties, die vaak door Boy Edgar zelf zjjn gecomponeerd, waar voor hij dit jaar werd onderscheiden met de jazz-prijs. Als zelfstandige een heid zou zo'n grote band in Nederland commercieel geen bestaansrecht hebben. Een optreden van deze groep is dan ook steeds als een unieke gebeurtenis te beschouwen. Dat hen ben de deelne mers aan het Hartewens Festival goed begrepen. Zij waren dan ook in groten getale opgekomen. En terecht. Het was pure jazz; van begin tot eind. Voor de pauze samengebracht in een Ellington- programma en na de pauze met com posities van Edgar. Hoogtepunt van dit optreden, dat door de VARA-televisie werd opgenomen, vormde ongetwijfeld de door Edgar gecomponeerde ode aan de overleden drummer Wessel Heken, waarin als gasten solieerden Ruud Ja cobs (bas), Misja Mengelberg en drum mer Han Bennink, die in een hartver warmende drumsolo de zaal tot enthou siasme bracht. De in Nederland nog niet zo bekende jazz-zangeres Arly Day, sinds kort vast aan de band verbonden, nam het vocale gedeelte voor haar re kening. De tuinzaal van het concertgebouw was gisteravond „afgeknoedeld". Tot zelfs op het podium zaten luisterende tieners. Er was letterlijk en figuur- lijk geen sprake van een barrière tussen publiek en musici. Als eerste hoorden we het kwartet van jazz-prijswinnaar 1963 H. Schoon- derwalt. Geassisteerd door Rob Madna, piano, Ruud Jacobs, bas, en Cees See, drums, blies hij formidabele solo's op sopraan- en altsaxofoon, o.a. In „Green Sleeves" en „Sophisticated Lady". Ex- perimenteler van aard en vorm is het „Workshop Quartet" van Theo Loeven- die, dat net concert voortzette. Zulks vergde nogal wat van het pu blieke appreciatie-vermogen. Ik had de indruk, dat een aantal luisteraars voor het eerst in hun jonge ieven met leven de jazzmuziek werd geconfronteerd. Dat doet dan de vraag rijzen of het optreden van deze progressieven hier wel op z'n plaats was. De bondige en uitstekende toelichting van Michiel de Ruyter ma ken zulke muziek toch nauwelijks toe gankelijker. Men moet daar langzaam naar toe groeien, zoals naar de ab stractie in de beeldende kunst. De meest dynamische muziek werd ons geboden door het kwartet van de pianist Misja Mengelberg. De op Eric Dolphy geïnspireerde Piet Noordijk deed wonderbaarlijke dingen op zijn altsaxo foon. Wat het vorige ensemble aan spon taniteit te kort kwam, was hier in dubbele mate aanwezig. Met Han Ben nink op drums en Jacques Schols op bas werd bijzonder enthousiast en toch altijd verantwoord gemusiceerd. Terecht viel dit viertal het grootste subces ten deel. HAARLEM, 29 dec. De Israëlische zangeres Aviva Semadar heeft bij de opening in de Grote Kerk gisteren een voortreffeiyke indruk gemaakt. De zaal, de aula van het Meisjeslyceum „Saneta Maria", waarin zij vanmorgen haar Is raëlische, Jiddische en Portugese lied jes zong, was tenminste afgeladen. Al les wat van de Oostkant van de Mid dellandse Zee komt, mag de laatste tijd rekenen op de grote sympathie van ae jongeren in West-Europa en Aviva Se madar had met de twee liedjes, die zy in de kerk zong, heei wat op dit ge bied beloofd. En haar enthousiaste toe hoorders vonden vanmorgen, dat zij die belofte ruimscnoots was nagekomen. Een uur lang zong zy, afwisselend extatisch opgeweKt en grenzeloos meiancnoliek. Alles viel in goede aarde. Zij had de onverholen aandacht van al die honder den jongens en meisjes. Natuurlijk, som mige nummers wilden ze best meezin gen. Wie kende niet „Hava Nagila" of „Tumbalalayka". Op verzoek van Avi va, die er in haar strakke zwarte jurk en het strakke zwarte haar zo Israëlisch mogelijk uitzag, knipten de jongelui op de maat met de vingers op ae chas sidische manier. De twee nummers had den zo'n grandioos succes, dat ze voor een tweede keer gezongen moesten worden, met zo mogelijk nog méér bij val. Wij hebben er weer een politiek® partij by. Of wij een politieke party rijker zijn geworden, is twijfelachtig. De nieuwkomer, die zicb de wen»s originele naam Christen Democraten Unie heeft aangemeten, brengt na melijk in haar beginselprogramma duidelijker tot uiting wat zij niet W»> dan wat zij w e 1 wil. t Wel duidelijk is, dat de CDU mikt op een aanhang uit de rechtervleu gel van de bestaande partijen. Hei hele beginselprogramma ademt de sfeer van vrijheid, blijheid. De taken van de overheid moeten zoveel mo gelijk beperkt worden, minder be lasting, minder subsidies, minder so* ciale maatregelen, meer particulier initiatief, meer vrijheid voor lonen» prijzen en onderlinge concurrentie enzovoorts, enzovoorts. En dat alle maal op christelijk democratische grondslag. Wat voor christendom- Wat voor democratie? Jammer dat het beginselprogramma juist daarover zo weinig zegt. Wij ontvingen, tot tweemaal toe, een schrijven van de volgende inhoud: Groeten uit Lourdes! Stuur deze brief aan vier moeders, die u het beste wenst. Dit mag niet onderbro ken worden. Dit moet binnen 24 uur gebeuren. Deze brief is op 24 janu ari 1963 begonnen. En zal een reis om de wereld maken. U mag deze brief niet behouden of vernietigen. Dit brengt geen geluk. Bidt drie weesgegroetjes aan Maria. U zal binnen 47 uur onverwachts geluk ten deel vallen. Dit gaat werkelijk in vervulling. Stuur deze brief en 3 overschrijven aan 4 personen. Niet ondertekenen. Dank U. Hoe bestaat het! Dat dit nog voor komt in 1964! Er is maar een plaats, waar der gelijke brieven thuishoren: in d« prullemand Of Giuseppe Saragat zicb erg ge lukkig voelt na 13 dagen en 21 stem mingen eindelijk dan toch gekozen te zyn tot staatshoofd, is in hoge mate twijfelachtig. Of het Italiaanse volk helehiaal gelukkig ls met ae uiteinde lijke keuze eveneens. Anders dan in de V.S. heeft de president van Italië overigens zeer weinig bevoegdheden, de politieke lakens worden uitgedeeld door de regering. Maar helemaal een ornament is hij toch ook weer niet, want uiteindelijk ls hij de represen tant van de Italiaanse natie. En in dat Italië bevindt zich Vaticaanstad. Wij zijn benieuwd hoe de niet-katho- lieke, principieel socialistische presi dent zich van zijn representatieve ta ken met betrekking tot Vaticaanstad zal kwijten. iiiiiiimiiiuiiiiiiiiiiiitiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinimiiiiiiiKi BLOEMENDAAL Brigadier 3. Tervoort van de Bloemendaalse ge meentepolitie neemt morgen afscheid van de 'ïolitiedienst wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd. Het afscheid is morgenmiddag om kwart over twee in het politiebureau te Overveen. Brigadier Tervoort is zestig jaar. In 1929 werd hij agent van politie in Eind hoven en in 1937 kwam hij naar Bloe mendaal. Op 1 ]anuari 1948 werd de heer Tervoort hoofdagent en een jaar later brigadier. Hij is lid van de bond van kath. politieambtenaren Sint Michael. HAARLEM, 29 dec. X°i?,rii?nd rn^ M. Engelman, de rediterha id van Henri Arends, is het Hartewens F sta val geen zaak van enkele dagen. Zyts reeds vanaf begin maart^et de^voor. bereiding ervan bezig en haar taak was en is zo veelomvattend, dat zy de laata ste drie maanden huna dag en nacht in touw moest blijven «.lWe alles tot in de puntjes geregeld zyn. Kerstims of niet: zaterdag heeft zy met Henn Arends de laatste hand aan de organi satie velend. Het werd weer nachtwerk. Toch was mevrouw Engelman zondag morgen al vroeg In de Vleeshal aan de Grote Markt, het centrale punt vanwaar in het Festival wordt geleld. Toen ik hier vanmorgen kwam scheen alles me zo onwezenlijk. Ik kon nauwelijks geloven, dat nu het moment daar was, waar we zoveel maanden naar toe hebben gewerkt", vertelde me vrouw Engelman ons zondagavond in de Vleeshal, terwijl zij links en rechts aan wijzingen bleef geven. Als een onopval lende figuur liep ze van de vroege mor gen tot de late avond door de Vleeshal en dook altijd op het juiste moment op daar waar zich moeilijkheden voor deden. Zij wist overal raad op ook en wie haar even volgde, vroeg zich met bewondering af hoe ze erin slaagde niet in paniek te raken onder het spervuur van vragen en problemen. „Ik vind het heel leuk werk", vertel de mevrouw Engelman ons. „Bovendien ben ik gewoon aangestoken door het enthousiasme van Henri Arends Het is fijn de jeugd zoiets te kunnen bieden. Ja, erg zwaar is het wel geweest; voor- al de laatste maanden. Aan mijn hui houden kon ik niets doen. Mijn moest zelf zijn eten koken". r Haar man, Ton Engelman, beheera van de Academie '63, glimlacht öwjjr, wat als we naar zijn ervaringen vi gen. „Mijn vrouw heeft er plezier in. heeft my de laatste weken ook ine schakeld. Het is leuk werk. Als weer een festival komt, mag ze van 'iet gerust weer meedoen. Maar dan volgend jaar. Dat zou ze niet meer nen opbrengen". et

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 2