Enorm enthousiasme —bij twee recitals Rap en flitsend commentaar van Willem Hieïkema Driedaagse in Haarlem naaimachines TE praten „Ik hoop, dat ik gelegen kom" Zuiderburen met veel elektrisch geschut op bezoek bij de tieners WERKEN, EEN VROUW OM OVER Harp en fluit Onverstaanbaar Pierre Janssen Frisse duik op Nieuwjaar Naar muziek luisteren is fijn, maar niet met knorrende maag Kerstboombrand in Zandvoort Haarlems matrassenhuis DINSDAG 29 DECEMBER 1964 PAGINA Tieners kijken bewonderend toe hoe Pim Jacobs een kop koffie drinkt in een etablis sement aan de Grote Markt. Dat zie je niet alle dagen. Maar wat ie ook niet dikwijls ziet: een ren nende Henri Arends, het gladde trottoir trotserend en slechts ang stig dat hij zijn hoed zal verliezen. Het was goed dat Arends zo'n haast hadwant anders was het tieneruur spaak gelopen. De ver tegenwoordigster van de Belgische grammofoonplatenmaatschappij ■Palette" was een directe radio uitzending toegezegd. Daarom had zij verschillende teenager-zangers geëngageerd. Gistermiddag bleek de radio van niets af te weten en het tieneruur dreigde finaal in duigen te vallen. „Voor die paar mensen en die hap zuurkool tre den wij niet op", zei mevrouw Palette". Henri Arends wist ge lukkig de stituatie en de show te redden. Met zijn eeuwige glim lach hapte hij zélf de zuurkool op. T onnen hébben ook haar har- Y tewensen. En dus waren ze naar Haarlem gekomen. Twee religieuzen uit Oisterwijk, die feitelijk niet zo heel erg uit de toon vielen tussen de honderden tieners. Ze waren een beetje an ders gekapt dan haar. lotgenoten. Maar uit de toon vallen? Nee, dat was er niet bij. Niemand valt uit de toon. Iedereen is op zijn ma nier toonkunstenaar. ~T7~ unt u het de jongelui kwalijk li nemen dat ze er ook wél een beetje carnaval van willen makenMaar toch gaan ze heel serieus te werk. Niet gehaast, nooit gehaast. Slenterend trekken zij van de ene zaal naar de andere, waar ze bij tientallen te laat ko men. Er zijn er ook die de meeste muzikale uurtjes laten schieten. Aan drie tienershows met kost en inwoning voor 35 hébben zij ge noeg. Drie van hen troffen wij in Teisterbant. Zij bleken uitstekend te kunnen biljarten. Er is natuurlijk ook teleurstel ling. Zelfs diepe droefheid. Enkele toegezegde sterren blijken niet te komen. Ook het wereldberoemde ensemble „I Mu sici" heeft versték moeten laten gaan. Dat is natuurlijk jammer, vooral als je uit het hoge noorden door die bittere kou juist daar voor naar Haarlem bent gekomen. Het schijnt m ook wel zeker te zijn dat het top-sterretje Gigliola Cinquetti in Haarlem niet zal op treden. Waarom? Non ho l eta: Ik ben te jong. aar muziek luisteren is fijn, maar dan toch niet met een lege, knorrende maag. Het vullen van die twaalfhonderd magen is een zorg voor de koks van het res taurant Brinkmann. Daar scha ren de festivalgangers zich tweemaal daags aan tafels die in zeven bovenzalen staan op gesteld. Het leek ons heksen werk om die twaalfhonderd eters binnen een uur te bedie nen. In het restaurant neemt men het niet zo zorgelijk op. Een van de chefs vertélde ons, dat het in de bloembollentijd ook voorkomt, dat meer dan duizend mensen tegelijk komen eten. „Wat dat betreft is er dus geen enkele moeilijkheid", zei hij ons. „Natuurlijk kun je 'geen uitgebreid diner verwachten. We eten twee dagen stamppot en vanavond nassi. Ook het na gerecht is eenvoudiger: gries- meelpap of fruit". Gisteravond stond er boerenkool met worst op het menu. Om half zeven zat iedereen aan tafel. Dertig man zorgden voor een vlotte bedie ning. Tijdens de maaltijd con verseerden de jongens èn meis jes druk met elkaar over wat is geweest en wat hun nog te wachten staat. Met de deel nemers eten de artisten mee die dezelfde dag optreden. Zij vormen dankbare vraagbakens en na een lichte aarzeling kwam een geanimeerd gesprek tot stand. Precies een uur na het begin van het diner stond ieder een weer op straat en begaf men zich vol enthousiasme naar het volgende evenement. uw matras te dun of versleten laat het ons even weten prijsopgave aan huis 's morgens 9 uur gehaald 's avonds 6 uur thuis grote houtstraat 103* haarlem, telefoon 11485 profiteer van onze inruilacfie f 10,- tot f 25,- voor uw oude spiraal of ledikant (Voor verder nieuws over het Hartewens-festival zie pagina 2) Wssssrsssfsssfsssss/rss/sssssssssssssssssffssfsfssss. (Advertentie) ALLE MERKEN RUIME KEUZE ENGEL Srote Houtstraat 181 Haarlem - Telefoo' 14444 X? avond iets verfijnds zijn beslas- Marie Cecile Moerdijk zong. Zoals verwachten was haddén voor het over grote deel meisjes van de gelegenheid gebruik gemaakt om de charmante doch ter van Zeeuws Vlaanderen aan het werk te horen. En haar gehoor genoot al was het alleen al van de prachtige zwart fluwelen lange japon, die zo'n Wonderlijke indruk maakte bjj het wit blonde haar en de vrolijke grote ogen. Marie Cécile bleek een vrouw om lang "aar te kijken, goed naar te luisteren en nog lang over na te praten. Zp sprak bij haar toehoorsters in alle op zichten tot de verbeelding en men be wonderde haar hevig. Wat kon ze zin gen, zo soepel en zo levendig. Uit tille landen kwamen haar liedjes en de ver schillende zangstijlen kwamen zonne klaar daaruit naar voren. Marie Cécile sprong zonder moeite van het ene land naar het andere. Haar hoge sopraan nam de toehoorsters mee naar de be sneeuwde steppen van Hongarije, de snoepwinkeltjes van Uskudara, een brui loft in de Oekraïne en een Japans boer- ®ertJtje, waar een moeder een mug op npn van haar slapende baby in slaap zj'ngt, de mug mocht eens gaan steken. Aan de piano ving broer Carlos Moer- itil 19. iaar, volmaakt alle muzikale "fPwaties van zijn zuster op. „Een be- .„?5en begeleider, maar een die ik ooit zou willen missen," zegt Marie 7ii„ e °Yer hem. Ook het gehoor had ïbkl, mening over de begeleider. Na af- wop van het concert zette hij handteke ning na handtekening. In de heerlijk verwarmde aula van het Te.vlermuseum opende Willem Hieï kema het recital, dat hij en de bas Leo Rommerts gaven. Hij deed dit met een gloeiend, laaiend enthousiaste speech vooraf, die de jongelui meteen pakte. Er was veel belangstelling voor dit concert, want wie zou deze twee eminente kunstenaars niet kennen? Ja renlang hebben zij het hele land en in zeer vele scholen concerten verzorgd. Vooral de rappe, flitsende en geïnspi reerde commentaren van pianist Hieï kema laten nimmer na een grote in druk te maken. Van dit concert en van het pianorecital, dat Hielkema 's mid dags in het Frans Halsmuseum gaf, kan men rustig zeggen, dat de Festi valgangers een uur lang aan hun stoe len waren gekluisterd. Het programma in het Teylermuseum was genaamd: Van medicijnman tot musical. Als uitgangspunt in zijn toe lichting nam Hielkema het ritme. Het ritme is tenslotte overal aanwezig, in alles, zelfs in lesroosters. Via een door Leo Rommerts suggestief en in dringend gezongen primitief negerlied was het publiek in de macht van deze kunstenaars. Zo bouwden zjj een vol komen uitgebalanceerd programma op en wisten op deze manier de jongelui heel wat te vertellen. Ze hebben het machtig gevonden! Het pianorecital, dat Hielkema in het Frans Halsmuseum gaf, was mis schien nog geïnspireerder dan 's mor gens. Hiertoe werkte de intieme sfeer zeker mee. Hij gaf hier staaltjes van zijn welsprekendheid weg en wist die welbespraaktheid op prachtige wijze over te brengen op de toetsen én de toehoorders. Het was adembenemend stil tijdens de Valse Brillante en de Fantasie Impromptu van Chopin. Zelfs de moeilijke muziektaal van Debussy wist hij over te dragen op zijn ge hoor. Hielkema was zelf ontroerd door zoveel spontaan applaus. De enthou siaste jeugd liet hem niet gaan, zon der dat hij nog een wals van Chopin had toegegeven. Het Frans Halsmuseum leent zich bijzonder om een sfeer te scheppen, waar in exquise en fijn getimbreerde muzie- ken, zoals die voor harp en fluit; tot hun recht kunnen komen. Vera Badings, harp en Pie ter Odé, fluit, gaven een recital in het Frans Halsmuseum voor een groot en aandachtig auditorium van Festivalgangers. Ofschoon het heel moei lijk is en zeker voor jongelui om naar muziek voor deze combinatie te luis teren, waren ze het hele uur aandach tig, al waren er wel eens een paar moeilijke minuten. Dat ze zo aandach tig waren vond z'n oorzaak ook in de ^eer vakkundige en ter zake doende toelichtingen van Ton Hartsuiker. Voor al een paar werkjes van Ibert trokken ieders, aandacht. De kunstenaars speel den naar hun beste kunnen en dat lag op een zeer hoog niveau! Vooral de meisjes waren vol bewondering voor het harpspel van Vera Badings. De jon gens waren niet zo enthousiast over dit concert. Het was allemaal zo hetzelfde, was hun commentaar. Niettemin kreeg het duo een staand applaus en ieder ging naar de lunch bij Brinkmann toch wel onder de indruk van deze voor velen nog ongehoorde klanken. In een in operastijl veranderde Gro te Zaal van het Gemeentelijk Concert- febouw werd de komische opera „De noek" van Guillaume Landré opge voerd. Men had niet veel moeiten ge spaard om alles zo perfect mogelijk te doen. Décors, bezetting en orkest, kor tom de organisatie was in orde. Het was alleen jammer, dat er niets, maar dan ook niets van te verstaan was. Bo vendien is de muziek van deze opera goedkoop en vervelend. Hierover hebben wij met vele jongelui gesproken. Wij konden niemand vinden, die er een goed woord voor over had. In het gunstigste geval kon men de orkestmuziek nog wel waarderen, maar dan zonder zang. Aan de toelichting in het programma had men ook niet veel, want die was onbe grijpelijk voor het verhaal. Daarom is het des te meer te verwonderen, dat d« betrekkelijk volle zaal zich zo rustig hield en dit is dan ook een compliment aan het publiek. Het valt nu eenmaal niet mee om drie kwartier te luisteren, terwijl er geen woord van te verstaan is. ZANDVOORT, 29 dec. De traditio nele kerstboomverbranding in Zand voort is gesteld op maandag 4 januari 's avonds om half acht op het strand voor de rotonde. De kerstbomen dienen in de loop van maandag op het strand te worden gedeponeerd, v „Wat denk je, waarom zou die Gou den Eeuwer dat zo geschilderd heb ben, om te laten zien hoe rijk hij was of hoe verschrikkelijk nauwkeurig hd de kleinste details kon uitschilderen?" Op de zolder van „Academie '63" buigt en zwenkt Pierre Janssen helemaal ut beslag genomen door zijn verhaal, voor zijn gehoor van kunstlievende festival gangers. Zijn gezicht en zijn verschrik kelijk lange donkergrijze pak nemen telkens andere kleuren van het op een doek geprojecteerde Gouden Eeuwse stilleven over. De jongens en meisjes, op lange houten banken tussen de hane- balken van de zoldering, volgen gespan nen van beweging tot beweging, van kleur tot kleur. En ze geven antwoord op al zijn vragen. Eerst wat onwennig, tenslotte kent niemand de anderen. La ter gaat het allemaal wat geanimeer der, want Pierre Janssen weet zijn kunst goed te „verkopen". Pierre Jans sen maakt een geintje wanneer hem naar de reden van zijn komst op het muziekfestival gevraagd wordt: „Hen ri Arends heeft me gevraagd en ik heb het hart niet om dan nee te zeggen. Ik hoop dat ik gelegen kom." als je zelf musiceert Zelfs wethouder Geluk kwam van zpn stoel in het midden van de t^nzaal naar voren tot dicht bp hetpodiumom het spektakel daar eens beter te be Kij ken. Het ritme van drums en gita werd telkenmale teveel en hij dfed bewust in wiegen en hippen niet onder voor de paar honderd aanwezige festi valgangers. Hier was het evenement aan de gang waar de jongens en meis jes vol ongeduld naar hebben uitgezien, de tieneruren die een feestelijke schotel van bekende en onbekende maar niet minder bekwame sterren op tafel zou den brengen. Gistermiddag laat in de turnzaal van het Concertgebouw de eer ste aflevering van de reeks. Het bleek een grotendeels Belgische en Franse manifestatie te zijn. Onze zuiderburen hadden een vervaarlijk elektrisch ge- ffnut van glanzende gitaren en fonke lende drums meegebracht en maakten daarop een grandioos lawaai. De man nen van de televisie die druk in de weer waren met kabels, snoeren en onop houdelijk heen en weer rijdende came- Twaalfhonderd gasten aan gestampte monster-maaltijd Eigenlijk zijn er twee fes tivals in Haarlem gaande: een van luisteren en genie ten van wat grote kunste naars presteren en een van zelf actief muziek beoefe nen. In het Coornhertlyceum hebben zich een groot aan tal jongelui afgezonderd om deze dagen onder de leiding van Hans Keuning en Ru Se- venhuisen zelf te musiceren. Het resultaat van deze studie kan men dan woensdag op een concert beluisteren. Van middag waren wij even op bezoek bij die groep, die ei genlijk niet helemaal deel neemt aan het Hartewens- festival. Sommigen valt dat wat tegen, want zij hadden misschien gedacht aan alles deel te nemen, maar men kan nu eenmaal niet van alle walletjes eten. Anderen zijn weer heel enthousiast over deze repetities, want ze vinden het heerlijk om onder Sevenhuysen te werken. Wér ken moeten ze inderdaad on der deze dirigent. Als hij re peteert, spatten de vonken eraf en hij eist alles aan con centratie. Twee werken staan op het programma: een werk voor declamatie, koor en orkest „He Muur" van Hans Keuning en een werk van Hindemith. „De Muur" van Keuning spreekt de stude renden zeer aan. Het han delt over de Berlijnse muur, die als voorbeeld staat van de verdeeldheid der mens heid en de strijd in ons eigen hart. Vooral het koor, dat studeert onder de lei ding van Hans Keuning loopt er nu al gloeiend voor. Het orkest is ongeveer 100 man sterk en velen zijn lid van een of ander jeugd orkest. Vooral het aantal strijkers is indrukwekkend. Het koor is veel kleiner, maar de resultaten, die wij vanmiddag beluisterden, beloofden al veel goeds. Veel succes met de studie! ra's droegen ook niet bp tot de rust en orde. Zodat de tieners precies kregen waarvoor ze gekomen waren. En men was in groten getale op de beloften van de tienersterren afgekomen. Alle zit plaatsen waren bezet, heel wat jongens en meisjes hebben zich dus een uur lang de hals moeten rekken om vanaf hun stoel in de foyer toch nog iets op te kunnen vangen. Anderen waren allang blij met een staanplaats langs de wan den. Het was Denise Maes die haar land genoten aankondigde. Die deden wat ze konden. De meesten hadden zelf een stemmige begeleiding meegebracht. An deren steunden bij hun vocale prestaties op het combo Rudi van Houten. „The Cousins" vielen op, zjj brachten de jon gens en meisjes in de zo bekende enthousiaste tiener-stemming. Maar ook Robert Cogoï, een in Nederland nog onbekende zangergitarist, kon er wat van. Heel de zaal begreep best wat hij met zijn Franse liedjes bedoelde. ZANDVOORT, 29 dec. Voor de viif- de maal zal het Zandvoortse strand on Nieuwjaarsdag het toneel zqn van een huiveringwekkend schouwspel. Twin tin jongens en meisjes van twaalf tot twin tig jaar zullen namelijk bij de rotonde een duik in het oude zeewater nemen. De meeste nathalzen zijn lid van dé Haarlemse zwemvereniging Njord '59. Om half twee 's middags vertrekt de groep per fiets vanuit Bloemendaal naar Zandvoort. Het gezelschap wordt omstreeks twee uur verwacht bp hotel Bouwes te Zandvoort. Een erwtensoep maaltijd en een hardrpwedstrijd zullen het besluit vormen van deze Nieuw jaarstraditie. KLAVERJASSEN Als het weer de voetbalcompetitie op zondag 3 januari tegenhoudt, houdt de klaverjasclub Rip- perda 's zondagmorgens om elf uur in de Ripperda-kantine aan de Schalk- wijkerweg een klaverjasdrive. (Advertentie) i h. de graaff

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 3