Walter en Connie zien voor de eerste maal „Engelse les DAGPUZZLE KAN HET KAMERLID C. KLEIJWEGT ELSEVIERS WEEKBLAD ONGESTRAFT BESCHULDIGEN VAN FASCISME? Meeslepende film over McCarthy REMY MARTIN Chefarine „4 Nu ook C.D.U. in Nederland Opvallend en romantisch i Winkelen TV vanavond: Po of Order Ombudsmannen bij Panorama Sleepboot Elbe verspeelt „buit Mijnraad akkoord met 5 procent FIETSEN IN DE KOU 7 „Erg goed" Elseviers Weekblad van woensdag 30 december af verkrijgbaar bij alle boekhandelaren en kiosken. REMY MARTIN Annexatie Landsmeer Wethouder verwijt Kamerleden „onkunde en onbegrip" JAN HANDERSON NAAR H1LDESHEIM Griep? Chefarine „4 doei wonderen! Nieuwjaarsrecepties bisschoppen Henk van Efferen verlaat N.R.T. DINSDAG 29 DECEMBER 1964 PAGINA 5 lik - (èS Walter en Connie volgen in Neder land hun eigen Engelse les". Walter en Connie aan tafel: „That is *8r behoeft geen sterren. Une qualité: V.S.O.P. FINE CHAMPAGNE COGNAC VS.O.R Jacobus Boelen Ziekenfondsverzekering bejaarden De vier middelen verenigd in Che farine „4", ieder afzonderlijk ai beroemd, werken te zamen nog beter en helpen ook vaak dan wan neer andere middelen falen. Ook zij, die een gevoelige maag hebben, kunnen Chefarine „4" gebruiken, want één bestanddeel dient om de maag te beschermen. De nieuwste oog make-up is romantisch: onder de ogen wordt een klein druppeltje gemaakt met zwarte of bruine eyeliner. Deze traantjes staan een beetje tragisch, maar heel lief. Een hoog kapsel, dat in losse krullen op het hoofd valt, laat de neklijn goed tot zijn recht komen. Dan nog een beetje non chalant op je parels sabbelen en je lijkt een romantisch plaatje. Je bent net een klein lief ge schenkje als je in je lange sluike haar een strik met veel lussen draagt. V--' AMSTERDAM, 29 dec. Walter en Connie hebben gisteravond voor het ®wst hun „Engelse les voor beginners" gezien. Niet, zoals velen zouden ver dachten in een van de vele projectie- •tudio's van de BBC in Tonden, maar ®P het TV-scherm in kamer 635 van het Amsterdamse Hiltonhotel, waar de in enkele weken over de gehele wereld be kend geworden TV-docenten een paar nagen logeren. Ze zijn daar om de sleer rond het kerstfeest in Nederland eens ?hee te maken, maar de vele zakelijke beslommeringen die verweven zijn met hun plotselinge succes hebben hen zo jn beslag genomen dat er zelfs nauwe- hlhs tijd overschoot om de extra NTS- UUzending van gisteravond te bekijken. Toch wilden Walter en Connie zich deze gelegenheid niet laten ontgaan en daar om besloten zij voor deze keer dineren en TV kijken maar te combineren. Iets Wat zowel Walter als Connie niet graag konden propageren. Wel Brian McDermott (Walter), diens Vrouw die hem op zijn reizen steeds vergezelt en Anne Lawson (Connie) niet getrouwd en zelfs nog niet ver loofd hebben zich met de verwikke lingen rond fabriek en garage koste lijk vermaakt. „O hemel, dat ben ik", riep Connie opgewonden en Walter volg de steeds maar gebarend met zijn vin ger alle verrichtingen op het scherm Waarin zijn aandeel te bespeuren viel. „Bit is een radio..." sprak Conme de Nederlandse commentator na en Wal ter schudde heftig met zijn hoofd van „nee", toen hij op zijn hotelkamer een bierglas ledigend, op het scherm uit zijn eigen mond de woorden hoorde ,,I want some water..." Onophoudelijk klonk gelach op wan neer het tweetal een scène te zien kreeg die hen aan de malste situaties bij de opnamen herinnerde. Maar ook even stonden hun gezichten strak, toen zij een hen zo vertrouwde acteur op het scherm zagen die kort na de op namen was overleden. Veel vlugger dan hun lief was, was het extra NTS- halfuurtie verstreken. „Ik vind het erg goed Het is er heel leuk uitgeko men" liet Brian McDermott zich ont vallen' om een volgend ogenblik een typisch Engelse opmerking te maken: Het is een knappe show maar mis schien iets te dramatisch..." Ook Anne Lawson was uitgelaten en repeteerde luidkeels door de kamer de vele voor haar tot dan toe onbekende woordjes die zij in het Nederlands had opge vangen of haar van de Carrell-show waren bijgebleven. Het was een hele belevenis voor deze Plotseling tot ster gebombardeerde jon ge mensen. In dertig landen, waaronder vele op het Europese vasteland, maar ook in Japan en Zuid-Afnka, wordt de „Engelse les voor beginners thans met grote regelmaat op het scherm ge bracht. Twee series van 39 lessen wer den tot nu toe opgenomen maar de ster ren zelf, voor wie de Engelse taal bijna tot een symbool is geworden, hadden van hun belangrijke aandeel m dit edu catieve programma tot nu toe met meer gezien dan wat losse flitsen bij de montage. Voor een meer uitgebreide kij ontbrak hen eenvoudigweg de tijd e ook nu, nauwelijks drie weken na ue laatste draaidag, eist de Engelse les hen weer ten volle op. Een derde serie is in voorbereiding en vooral daarop verheugen zij zich erg. „Langzamer hand krijgen de cursisten een steeds grotere woordenschat en dat houdt in dat er ook meer spelmogelijkheden "Jn vertelt Walter. „Je kunt tot een KRUISWOORDRAADSEL 2 8 4 6 6 7 8 9 10 Horizontaal: 1. grafische voorstelling van ?5feëistreerde aardbevingen; 2. bekend _"lursPel, vriend; 3. werkwijzen; 4. blo- jn?' vervoerondememing (afk.); 5. met x. plaats waar wegen bij elkaar komen; jl iPSewandswormen; 8. plaats in Gelder- zwaardvis; 9. geologie; 10. zonnegod. r' water; 11, boom, zenddraad anrtil1501®'1 1 Engels toneeldichter; 2 en bijbelse figuur, steekvlieg: 3 al- ven rt i groeven, spoedig: 5 maataange- Schri,,. 6. jaloezietreurspel van de allot- in verticaal, voorzetsel. 7 niet Zorn ™Pe„vorm van zuurstof 8 wiel, om- hoofd«taa' zo zii het, kostuum (Ind.); 10 viustad van Wit-Rusland. usus extérnus Oplossing van 28 december donili«r'01H 2- legator - 3. tornado - 4. ®- notabel - 6. België. meer levensecht verhaal komen en dat boeit mij bijzonder". Voor Walter en Connie zijn het be paald geen rustige kerstdagen gewor den. Nog net op tijd waren zij per auto van Davos in Amsterdam aangekomen om de kerstshow van Rudy Carrell waarin zij optraden op het scherm te zien, maar hun trip door Europa was niet zonder brokken verlopen. In Parijs werd Walters auto opengebroken en gin gen dieven er met een koffer kleren van door. Ook zijn avondkleding zat daarin zodat de Engelsman omdat hij koste wat kost Josephine Baker in het Hilton hotel wilde zien optreden, zijn toevlucht moest nemen tot de rolstoel van het hotel om zonder groot tenue toch ge- excuseerd aan het diner te kunnen ver schijnen. Tot overmaat van ramp speel de hem ook de gladheid in Amsterdam nog parten wat hem een paar flinke deuken in zijn auto kostte. Bij het zien van zijn „show" klaarde Brian McDermott als bij toverslag op. Al zijn vermoeienissen was hij plots vergeten. Maar Anne Lawson had het minder gemakkelijk maandagavond. Zij kon geen vrede hebben met de pruik die zij de gehele dag over haar gol vend blond kapsel moest dragen om haar het uiterlijk van de TV-Connie te geven, wat nodig was voor film opnamen voor een commercieel pro grammaatje dat in een van de zalen van Hilton werd gemaakt. „Ik zou dat ding wel in een hoek kunnen gooien", merkte zij tussen neus en lippen op. Maar ze zei het zachtjes omdat ze weet dat misschien juist die pruik mede haar succes bepaalt. En van dat succes moet geprofiteerd worden. Daar zijn zij ten volle van over tuigd. Daarom zien zij er niet tegenop bijna onafgebroken te poseren voor film en fotocamera's. Om te repeteren voor een grammofoonplaatje, deels in de edu catieve sfeer, dat bij hun terugkeer in Engeland wordt gemaakt en binnen kort ook in Nederland op de markt ge bracht zal worden, met daarop de num mers „Lessen in liefde" en „Wat een prachtige dag". Daarom ook hebben zij vandaag een gesprek met VARA-amuse- mentsohef Joop Simons om de mogelijk heden onder ogen te zien van een eigen „Walter en Connie-show" voor de Ne derlandse televisie. „Ik zou graag een programma willen maken in de geest van „Walter en Connie in Amsterdam", vertelt Brian McDermott. „Want weet je, ik heb heel wat steden gezien, voor al toen ik als RAF-offioier in Duitsland gestationeerd was, maar Amsterdam bevalt me het beste. Daarom wil ik een programma in Amsterdam maken waar in Nederlandse artiesten nu eens als gast optreden." En terwijl Walter tussen een laatste inmiddels koud geworden aardappel en een slok bier zijn toekomstplannen uit stippelt, Connie de talloze telefoontjes aanneemt die op elk uur van de dag in Hilton voor hen binnenkomen, en een liftboy enkele velletjes wit papier bin nenbrengt afkomstig van wachtende handtekeningenjagers beneden bij de in gang van het hotel, wordt er al weer op de deur geklopt voor de volgende film opname. Walter wijst op de blauwe bla zer die hij aantrekt: „Het enige wat ik na die diefstal heb overgehouden", zegt hij, „maar morgen gaan we winke len en steek ik me weer helemaal in de kleren. Dan kopen we ook een heleboel pakjes, kerstcadeaus voor gehandicapte kinderen, die we, voordat we woensdag avond naar Engeland terugrijden, als „Walter en Connie van de Engelse les" in een paar ziekenhuizen gaan uitde len." ROBERT ELFRINK) -2$ (Advertentie) f) aim anderhalf uur kunnen de kjj- K kers naar Nederland 1 vanavond 1 getuige zijn van een film die on danks het feit dat het een docu mentaire is en ondanks het feit dat het over politiek gaat uiterst meeslepend is. Van 21.10 tot 22.45 wordt een ver slag getoond van de grote botsing tus sen wijlen senator McCarthy en het Amerikaanse leger. Emile de Antonio en Daniël Talbot hebben dit verslag sa mengesteld uit de archieven van de CBS- televisie en het de naam c-eneven „Point of Order!" s Men aarzelt even als men de hoofd persoon moet noemen uit deze film. Oppervlakkig beschouwd is dat de ka tholieke Junior Senator uit Wisconsin, Joseph McCarthy, die ruim vier jaar een aanzienlijke machtspositie heeft be kleed, louter en alleen omdat hij erin slaagde telkens nieuwe groepen van mensen te beschuldigen van het verle nen van hand- en spandiensten aan het internationaal communisme Maar gaat men dieper op de zaak in dan zijn er nog andere hoofdpersonen zo als het eigenaardige complex van 'arg waan en onzekerheid, dat deze heksen jacht mogelijk maakte, en het Ameri kaanse publiek dat de eigen rechtcnie- ging van McCarthy gedurende ontel bare uren op de televisie heeft gade geslagen. De film van vanavond beeldt het kan- telpunt uit in de carrière van de ge vreesde senator. Reeds 9 februari 1950 had hij voor het eerst de aandacht op zich gevestigd door in een rede te Whee ling, West-Virginia, te beweren dat het Amerikaanse ministerie van Buitenland se Zaken geheel in handen was van de communisten. Als bewijs zwaaide hij met (Van onze verslaggever) HAARLEM, 29 dec. Het weekblad Panorama, dat diverse malen bijstand heeft trachten te geven aan Nederlan ders die zich gegriefd voelen door be paalde ambtelijke beslissingen of nala tigheden, heeft naar aanleiding van de ervaringen hierbij opgedaan beslo ten een behoorlijk georganiseerde vorm van bijstand aan te bieden. Het heeft het initiatief genomen tot invoering van een commissie van z.g. „ombuds mannen", die de klachten zullen onder zoeken. Deze commissie bestaat uit: prof mr- F- J- Luynstee, hoogle raar te Nijmegen, ds. A. C. D. van de Bosch, predikant te Ginneken en H. van Kuilenburg, oud-lid van de Twee de Kamer, oud-directeur van de Ar- b «ecretari a at zal worden gevoerd door de Amsterdamse jurist, mr. J. P. r roossen die de klachten zal onder zoeken en de commissie een pre-advies zal geven. zaj streven naar min- nehfke oplossingen of zal de klagers eeTweg aanraden langs welke een der- een weg ereikbaar schijnt. De kan in het belang van Jht wor- norama publiciteit aan de klacht wor den geveven. ROTTERDAM, 29 dec. De sleep boot Elbe van L. Smit, die het sinds enige dagen onbemande en met «ware slagzij ronddrijvende Amerikaanse vrachtschip Smith Voyager (780° t0'1' op sleeptouw had genomen, heeft de sleep verloren. De bemanning van de Smith Voya ger was al eerder door een boot van de Amerikaanse kustwacht aan boord genomen. Het Amerikaanse schip dat en zuiden van de Bermudas in moei lijkheden was gekomen, werd eerst op sleeptouw genomen door de Londense sleepboot Marinia. Op tweede kerstdag maakte ook de Elbe vast. Samen pro beerden de slepers, die enige mensen en pompen hadden kunnen overzetten, het schip naar Bermuda te slepen maar in de loop van zondag konden de mensen niet langer aan boord van de Amerikaan blijven en is het schip op ongeveer 600 mijn z.o. van de Bermu das gezonken. (Advertentie) (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 29 dec. „Met dit soort onkunde en onbegrip hebben wij nu voortdurend te maken", was de mismoedige reactie van de Amster damse wethouder Den Uyl op enige kri tische opmerkingen van Kamerleden, die te lezen staan in het nadere ver sla,, van de vaste commissie van Bin nenlandse Zaken op het wetsontwerp tot annexatie van enige delen van Landsmeer en Oost-Zaan. Deze Kamerleden hadden zich afge vraagd waarom op dit gebied gepro jecteerde 5.000 Amsterdamse wonin gen niet ergens anders, bijvoorbeeld in Waterland, konden worden gebouwd. „Deze Kamerleden", zei de wethou der, „schijnen nog steeds niet te be seffen dat voor het gereed maken van terreinen in dit gebied vijf zes jaren nodig zijn." Midden 1966 moet de wo ningbouw op de annexatie-gebieden starten. De Coignet-woningfabriek, diie met deze opdracht zal worden belast moet uiterlijk april-mei van 1965 het definitief fiat ontvangen. Als er nu ver tragingen ontstaan is er geen enkele garantie meer dat ons spoedprogram- ma van 4500 woningen per jaar in het voorgestelde tempo kan worden uitge voerd. Op een vraag of deze argumen ten aan de Kamer bekend zullen wor den gemaakt, zei de wethouder, ver moeid door talrijke Bijlmermeer nota's: „Ik weet het nog niet. Je kunt wei aan de gang blijven". (Van onze Limburgse redacteur) HEERLEN, 29 dec. Met slechts één stem tegen heeft de mijnindustrie- raad gisteren tijdens een besloten ver gadering de onder de huidige omstan digheden maximaal toelaatbare loons verhoging van 5 pet. voor het mijnper soneel met ingang van 1 januari goed gekeurd. De bestaande verordeningen werden aan deze wijzigingen aangepast en zullen tijdens een openbare verga dering op 12 januari definitief worden vastgesteld. enkele papieren die hij daarna nimmer aan iemand anders heeft laten zien. Dat men McCarthy niet dadelijk heeft doorzien, vindt zijn oorzaak hierin dat het Amerikaanse volk in een toestand van mentale depressie was gekomen. Na 1945 was niet de gedroomde vrede aan gebroken, maar een periode van koude oorlog. De schuld daarvoor zocht men geheel en al bij de Russen en de commu nisten in het algemeen. Men meende daarvoor goede gronden te hebben. Mc Carthy's rede in Wheeling volgde onge- veei een maand na de veroordeling van de ex-communist Alger Hiss wegens meineed. Verscheidene mensen die vroeger bij de federale regering hadden gewerkt, gaven toe ex-communisten te zijr McCarthy wist de instelling gedaan te krijgen van een permanente subcom missie van onderzoek. Het was zijn per soonlijke Sterrekamer, waar hij zijn eigen methoden toepaste op ieder die hij van communistische sympathieën verdacht. Met name achtte hij het een strafverzwarende omstandigheid als een aangeklaagde zich beriep op zijn grond wettelijk voorrecht geen antwoorden te hoeven geven die hem zelf in staat van beschuldiging zouden kunnen stellen (het zogenaamde Vijfde Amendement). Zolang de Democraten aan het be wind waren, kon McCarthy zijn gang gaan. Maar de situatie werd gecompli ceerder toen zijn eigen Republikeinen het regeerkasteel betrokken. Hij meen de er thans goed aan te doen zijn aan vallen te richten op het Amerikaanse l„ger. In januari 1954 kreeg hij te ma ken met het geval van een tandarts, dr Irving Peress, die was opgeroepen voüi de militaire dienst en die had ge weigerd een vragenlijst van het leger aangaande zijn politieke betrouwbaar heid volledig in te vullen. Hij beriep zich op het vijfde Amendement. Toen dr. Peress desondanks op zijn verzoek eervol ontslag uit de dienst kreeg, ont stak senator McCarthy in woede. Hij gelastte een veelvuldig onderscheiden oorlogsheld, brigade-generaal Ralph Zwicker, voor zijn commissie te ver schijnen, en toen de generaal aan zijn exorbitante eisen niet kon voldoen, schold hij hem uit en vernederde hjj hem in het openbaar. En dat was een kostbare vergissing. Het leger nam het niet dat een ge waardeerd lid van zijn eigen elite werd gekoejeneerd door een politicus. Het ging over tot een flankaanval. De voornaam ste assistent van senator McCarthy was Roy M. Cohn en Cohn was nauw be vriend met een telg uit een welgestelde hoteliersfamilie, G. David Schine. Schi- ne werd ook toegevoegd aan de staf van de senator en samen maakten Schme en Cohn een opzienbarende „studiereis door Europa. In november 1953 werd Schine als dienstplichtige opgeroepen om te ver schijnen in Fort Dix en onmiddelUjK begon Cohn allerlei pressiemiddelen te gebruiken om voor zijn vriend bij zondere voorrechten te verkrijgen. Dit feit grepen de raadslieden van het Amerikaanse leger aan om McCarthy op de knieën te brengen. Zijn eigen subcommissie omdat McCarthy zelf partij was, bekleedde senator Karl E. Mundt uit Zuid-Dakota tijdelijk het voorzitterschap nam alle betrokke nen een verhoor af. Deze zogenaamde „Army-McCarthy hearings" duurden van 22 april tot 16 juni 1954. De Ameri kaanse televisiekijkers konden er in totaal 188 uur van genieten. In „Point of Order" ziet men de gelei delijke aftakeling van wat eens een aan zienlijke machtspositie was. Maar het werkelijke einde is later gekomen. Eerst is McCarthy op advies van de zoge naamde Watkins-commissie door de se naat berispt (op 2 december 1954, met 67 tegen 22 stemmen) en op 2 mei 1957 is hij gestorven aan zijn drankzucht, als een verfoeilijk symbool van politieke hysterie" H.J.N. DEN HAAG, 29 dec. Ten aanzien van de premiebetaling voor de zieken fondsverzekering bejaarden zullen, zo deelt het ministerie van Sociale Zaken mee, met ingang van i januari drie ca tegorieën van inkomen gelden, in plaats van twee zoals totnutoe. De premie bedragen voor deze inkomens-categorie- er zijn als volgt vastgesteld: Inkomen niet hoger dan 3954 per laar: premie 1,93 per week, inkomen niet hoger dan 4964 per jaar: premie ƒ3,86 per week, inkomen niet hoger dan ƒ5648 per jaar: premie ƒ5,79 per week. AMSTERDAM, 29 dec. De Neder landse tenor Jan Handerson, die gedu rende negen jaren als jeune premier heeft gezongen bij de Hoofdstadoperet te, is voor het seizoen 1965-66 geënga geerd door het Stadttheater Hildesheim. Met dit gezelschap treedt hij thans op in de titelrol van Franz Lehér ope rette „Paganini". (Advertentie) If Vier middelen In één ieblei werken kreeMlgêr zonder de meeg ven streek fa makenI BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET DEN HAAG, 2» dec. Nederland heeft er weer een nieuwe partij bij: de Christen Democraten Unie. Het is een beginselpartij, die, zo wordt in een communiqué gezegd, zich vooral richt tot diegenen, „die verontrust zijn over de linkse koers in van huis uit niet socialistische partijen". De CDU is tegen toenemende staats macht, die zij het grote gevaar van deze tijd noemt, en wil krachtig opko men voor de economische vrijheid, zonder welke geestelijke en politieke vrijheid volgens haar op den duur niet kunnen standhouden. Voorzitter van de CDU is de heer J. J. M. Smits te Waalwijk. Het secre tariaat van de partij is gevestigd te Hilversum. UTRECHT, 29 dec. (KNP) De nieuwjaarsrecepties van het Neder landse episcopaat zullen op de volgen de plaatsen en tijden worden gehouden. Aartsbisdom Utrecht: kardinaal Alfrink zal samen met zijn hulpbis schop, mgr. Th. j Hendriksen, nieuw jaarsreceptie houden op donderdag 7 januari van 17.00-18.00 uur in Esplana de, Lucas Bolwerk te Utrecht; bisdom Gronirgen: mgr. P. A. Nierman zal ontvangen op 1 januari van 12.00-13.30 uur; bisdom Breda: mgr. G. H. de Vet recipieert op 1 januari van 11.00-13.00 uur te zijnen huize, Veemarktstraat 46: bisdom den Bosch: mgr. W. M. Bekkers, zijn hulpbisschop mgr. J. Bluyssen en beide vicarissen-generaal mgr. Oomens en mgr. Rooyackers, ontvangen zaterdag 2 januari van 15.00 tot 17.00 uur in het Casino te Den Bosch; bisdom Haarlem: m^r. dr. J. A. E. vah Dodewaard recipieert met zjjn vicaris-generaal op 1 januari van 15.00-17.00 uur: bisdom Rotterdam: mgr. M. A. Jansen ontvangt op 1 ja nuari van 11.00-13.00 uur te zijnen hui ze, Kon. Emmaplein 3 te Rotterdam. In verband met de ziekte van mgr. Moors zal er geen nieuwjaarsreceptie zjjn. De vicaris-generaal van het bis dom Roermond, mgr. P. van Odijk zal evenmin ontvangen. AMSTERDAM, 29 dec. Heuk van Efferen zal van 1 september 1965 af geen deel meer uitmaken van het Nieuw Rotterdams Toneel. In welk gezelschap hij daarna zal op treden is nog niet bekend. In deze tijd van het jaar is het niet goed fietsen. Het is zo koud, dat de tranen in je ogen sprin gen als je ook maar even tegen de wind in moet trappen. Tegen re gen kan iedereen zich wel goed ver dedigen door de plastics regencapes en waterafstotende fietsbroeken. Te gen de kou zijn er nu schapenvach ten, die in de cape geknoopt kunnen worden en die heerlijk warm zitten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 5