Medisch team en f 2miljoen voor het onherbergzame Kefa Arts met ezel langs afgrond Amerika is laatste jaren zorgenkind van bollenexport Bolbloemen- weelde in Krelagehuis Weer in 1964 tikje beter dan vorige jaren Een 10" voor mei W Katholieke school moet letten op kwaliteit van haar onderwijs Voor 13 mille aan sieraden gestolen Provincie bezorgd over industriële structuur van de Zaanstreek „Zure dweilen" Op hoger plan VERGADERING AMERIKAANSE GROEP RIOEMROLLENHANDELAREN IN TRESLONG Streekplan Zuid- Kennemerland heeft voorrang G.S. willen snel verbetering provinciale weg Hembrug-Limmen Schaatskampioen schappen op „Nova Zembla" Bevroren man in levensgevaar Bejaarde vrouw overvallen Veel te veel ongeschoolden Angstige tochten Cijfers als bewijs Voorzitter Kath. Onderwijzersverbond: Een solide blok ijs Schout J. Stegeman wordt vice-admiraal DINSDAG 29 DECEMBER 1964 PAGINA De verkenningstocht door Ethiopië ter voorbereiding van een ont wikkelingsproject. De foto's zijn gemaakt door drs. J. Broekhuyse van het bureau Internationale Technische Hulp. s'JÈ&3.il Een van de miljoen Ethiopiërs uit Kefade provincie waar Nederlan ders een medische dienst gaan stichten. DOKTER J. D. VERVOORN graspannekoeken Hiertoe noemt het college drie pun Nederland helpt Ethiopië (Van onze Haagse redactie) DENL.HAAG, 28 dec. Een team van «cht mannen en vrouwen en een bedrag van twee miljoen gulden heelt de Ne derlandse regering voor de komende vijl jaar ter beschikking gesteld van Ethio pië om de opbouw van een betere me dische dienst in de algelegen provincie Kela mogelijk te maken. Het Bureau Internationale Technische Hulp heelt hiervoor een ontwikkelingsproject opge steld, waarmee zeer binnenkort een be gin gemaakt zal worden. De leider van het team, de heer J. D. Vervoorn uit Amersloort, arts, vertrekt vandaag als eerste van Schiphol naar het keizer rijk. In maart zal het team, dat ver der onder meer bestaat uit een chirurg en twee algemene artsen, compleet zijn en zijn - haast wel immens - werk begin nen. Kela is in oppervlakte zo groot als Nederland en België samen, er wonen een miljoen mensen, de huidige medi sche voorzieningen zijn minimaal en een groot deel van de provincie is alleen per muilezel te bereizen. De heer Vervoorn, die wij kort voor zijn vertrek spraken, is ervan overtuigd dat veel werk zal moeten blijven liggen. Dit betekent in dit verband dat veel zie ken niet geholpen zullen kunnen worden De eerste opzet is veelverbreide volks ziekten als tbc, malaria, geslachtsziek ten en darminfecties op grotere schaal ®an te pakken door daarvoor mannen uit de streek op te leiden. Zij zullen niet méér kunnen worden dan een soort „ver- bandmeesters" die door hun opleiding in staat zullen zijn de belangrijkste ziek ten te onderkennen en te behandelen. Die opleiding zal dan gebeuren in Jim- de enige plaats in de provincie die •en ziekenhuis heeft. Riding van dit vroegere hospitaal Van het Italiaanse leger zal door de Ne derlanders worden overgenomen van one Joegoslavische artsen, die in dienst yn van de Ethiopische regering en nu zullen vertrekken. De Nederlandse art- "e™en hun intrek in dit ziekenhuis bït ,oi 5L eenum de praktijk moge- f I,n ..verbandmeesters", analis- ten en anderen op te leiden. Het Nederlandse team zal behalve directrice vX^08, ML uit een ter voor de oplei ding ^In^n'awi* voor de onleidinjy ph qq- analiste voor oieSLX enrtn\1? Op *et het ziekenhuis vier versm-iui hëhalve hulpposten, bemand met llnf tgen digen" wier enige ODleuiino i uit een werkperiode bii de bestaat dige dienst van het Italiaan?en.eeskun- '39. Het is de belLun'g dat rt^Ith^ «gering er de komende Lar nog 30 hulpposten bijbouwt die dan bi faenrWnnen T>rden d°0r de^rNed^ fe a opgeleide krachten: de ver tandmeesters" en de analisten "van wie met veel meer verwacht zal' wor oen dan dat zij met een microscoon om kunnen gaan en de belangrijkste onderzoekingen kunnen verrichten Het ligt in de bedoeling vanuit het hoofdkwartier in Jimma een radionet op te bouwen voor communicatie met de verspreid in het land liggende hulD posten. v Voorts ligt het in de bedoeling de hulp- Posten van tijd tot tijd te laten bezoe ken door een arts, die dan gecompliceer der gevallen zal kunnen oenandelen. Ope raties waarvoor men in Nederland ge- rilDDO in aan iiolron bui c inn - wattivwi iiicii m ïicuciiaiiu ge- ruime tijd in een ziekenhuis zou moe ten verblijven, zullen daar poliklinisch moeten worden afgedaan. Vele zieken, waarvoor m beter geoutilleerde landen gemakkelijk genezing zou zijn te vinden, gullen in Kefa nog moeten sterven. „Het m nooit anders geweest, dus niemand "•klaagt zich daarover", zegt de heer vervoorn. „Slechts honderdduizend men- vallen nu nog maar binnen het be- reuc van medische zorg. Het zal belang- "Jker zijn met bij voorbeeld tienduizend gulden duizend mensen van hun kwaal 5 ïe helpen dan één hartoperatie te ver- moten. Dat is de realiteit waarmee we maken zullen krijgen." _hver Vervoorn weet wat hij in y-i *al aantreffen. Met functionarissen o* Ethiopische regering en van het bureau Internationale Technische Hulp uit Nederland heeft hij een twee maanden durende reis gemaakt door de provincie. Een enkele plaats is per vliegtuig te bereiken, er is slechts een kort stuk autoweg de rest is alleen per muilezel bereikbaar. „Er wordt aan wegen gewerkt, maar het gaat niet hard in het rotsige en bergachtige land schap. Jammer is dat men honderden kilometers weg die de Italianen inder tijd hebben aangelegd, door de natuur heeft laten wegvreten. Een stuk dat vroeger in één dag met een vrachtauto kon worden afgelegd, vraagt nu meer dan een week met de muilezel. „Angstige tochten heeft het gezel schap moeten maken, waarbij de ezels over niet meer dan een gangloper bre de paden moesten, met aan de ene kant een loodrecht oprijzende rotswand en aan de andere kant een ravijn van achthonderd meter diep. Dokter Ver voorn: „Het was heel griezelig en met het smoesje: „Je kunt een ezel toch niet de hele dag zo'n dikke kerel laten dragen" stapte ik dai. af. Later heb ik gemerkt dat men het beste op de ezels kan vertrouwen. Zjj zien alle mo gelijkheden, vinden zelf de beste weg en bü een rivierovergang bij voorbeeld gaan ze uitgerekend naar de plek waar het water het ondiepst is." De heer Vervoorn heeft er ook kun nen constateren hoe de bevolking leeft: veelal in kleine, van met gras „gewapend" leem opgetrokken hut ten, waar mens en dier onder één aak leven. Hoewel er mogelijkheden zlJn, °m hoogwaardige gewassen te verbouwen wordt dit wegens onbe kendheid nauwelijks gedaan. Het voed sel bestaat ér voor een belangrijk deel uit een soort pannekoeken, ge maakt van graszaadmeel, waarover een saus gaat waarin vlees of vis is verwerkt. In het Nederlands wer den ze tijdens de expeditie „Zure dweilen" genoemd, maar in tegen stelling met wat deze naam doet ver moeden zegt de heer Vervoorn: „Ze waren heel lekker." De opleiding zal de nodige proble men meebrengen, die zich soms op heel onverwachte wijze kunnen manifeste ren. Zo is het opleidingswerk op ver schillend gebied in de grote hoofdstad Addis Abeba voor een groot deel mis lukt omdat iedereen die uit allerlei uit hoeken kwam, na de opleiding niet meer terugwilde naar zijn primitieve streek. Men bleef in de grote stad met zijn vele gemakken hangen, waardoor het doel werd voorbijgeschoten. Daar om dat de opleiding nu gedecentrali seerd wordt en men alles poogt te doen de mensen uit de levendige hoofdstad weg te houden. „Ik hoop alleen nu maar dat Jimma met zijn elektriciteit en wa terleiding niet een te grote aantrek kingskracht voor de mensen blijkt te hebben," zegt de heer Vervoorn. De bezettingen van de hulpposten zullen moeten worden gerecruteerd uit mannen die niet meer dan een jaar of acht lagere school hebben. Dezen krij gen een opleiding van een jaar, ge volgd door een jaar praktijk onder de bevolking, waarna men weer een jaar naar Jimma komt voor de laatste fase van de scholing. Getracht zal worden vanuit het hoofdkwartier een net van radioverbinding te leggen met de hulp posten in de provincie. „Preventieve ge neeskunde in de vorm van voorlichting op het gebied van prenatale zorg en hygiëne zal een belangrijk deel van het werk worden. Nu al worden er in de wachtkamers van de poliklinieken met bandrecorders programma's afgedraaid waarin adviezen worden gegeven over bij voorbeeld zuigelingenzorg. Om te zorgen dat men blijft luisteren wordt er opgewekte muziek tussen door gege ven." Een voordeel voor het werk vindt de heer Vervoorn dat men te maken heeft met een overheid die vooruit wil en een vriendelijke bevolking. „Maar we zullen voorzichtig te werk moeten gaan. Als we de methoden niet doen aanslui ten bij de denkwijze van de bevolking is het werk tot mislukken gedoemd. Dan zal het na ons vertrek geen voort gang kunnen vinden, wat juist de be doeling is. We kunnen niet daar komen en zeggen: zo en zo moet het, want dat valt nooit goed. We moeten een jaar praten zodat ze zelf zeggen: zou den we het zo en zo niet doen." In eerste instantie zal het team zich uiteraard met medische zaken bezig houden, al wil men zich hier toe niet beperken wanneer er andere mogelijkheden liggen. Dokter Ver- voorn: „We willen het hele leven pro beren op een hoger plan te brengen. Als adviezen over het fokken van muilezels daarvoor dienstig zpn en we zouden daar wat van afweten, zouden we die ook geven.' De be volking zal op vele mogelijkheden ge wezen worden die ze reeds binnen hun bereik hebben. „Zo hebben ze wel boter," zo vertelt de heer Ver voorn „maar deze wordt op rituele gronden gebruikt om er de navel en de fontanel van pasgeboren kinderen mee in te smeren. Ze kunnen de melk en de boter misschien ook in het voed selpakket gaan opnemen." HILLEGOM, 2» dec. De bollen- kweker heeft vrij gemakkelijke jaren achter de rug. De exporteur nam de tulpen toch wel, ook al voldeden ze niet aan redelijke eisen. Ze moesten wel om dat het aanbod aan de krappe kant was. Het ziet er naar uit, dat de ex porteurs hogere eisen zullen gaan stel len. Eerst wees de heer K. Roozen, de voorzitter van de Scandinavische groep van de Bond van Bloembollen handelaren, al in deze richting en de voorzitter van de Amerikaanse groep, de heer R. Boot, haakte daar ook op in, toen deze groep in Treslong te Hillegom vergaderde. De kwekers kunnen niet op dezelfde voet voortgaan, zo zei hij. De bollen moeten zo worden afgeleverd dat ze zonder meer voor export geschikt zijn. Daar mankeert nog al eens wat aan. Soms moeten we 20 procent van het ge leverde goed terugsturen en dan mo gen wij ook het werk nog betalen. De heer Frijlink sloot zich daarbij aan. Hij zei o.m. het volgende: Met narcis sen en hyacinten hebben we geen last, maar ons hoofdartikel, de tulp, daar wordt het ieder jaar slechter mee. We laten al die beginnende kwekers maar „oetelen" en die sturen bollen, die be paald niet vlekkeloos zijn. Met voor lichting alleen komt men er niet. De heer Frijlink zag als enige oplossing: de weg van de hyacinten- en narcissen- kwekers volgen en een keuringsdienst in het leven roepen. En al kost dat nou een kwartje per roe, aldus spr., dan is dat 't geld nog dubbel en dwars waard. Het bestuur van de Amerikaan se groep voelt daar allés voor, zo liet de heer Boot weten. En de algemeen voorzitter van de Bond, de heer Fr. v. d. Kolk, die deze vergadering ook bijwoonde, zei deze kwestie onmiddel lijk met het bestuur van de vereniging De Tulp te zullen opnemen. Hij kreeg gelijk nog een tip van de heer Frij link mee. Laat men de kleine kwe kers adviseren geen tien maar twee soorten te telen. De mechanisatie en de veranderende werkmethoden vragen daarom. Amerika is de laatste jaren het zor genkind van de bollenexport geweest. Er werd steeds meer geld aan recla me ingepompt, maar niettemin liep de verkoop terug. Het ziet er echter nu naar uit dat de USA-patiënt tekenen van herstel gaat vertonen. In ieder ge val kan de export van dit jaar een ver gelijking met die van 1963 royaal door staan. Waar zit 'm dat in?, zo vroeg de heer Boot zich af. In het mooie na jaar zegt men, maar ook in 1963 was dat zo. De heer Boot meende dat een complex van factoren aan het toene men van de verkoop heeft meegewerkt. Naast het mooie weer in het najaar: de uitstekend geleide public relations en last but not least de sterk verbeterde economische toestand in de Ver. Sta ten. De afnemers hebben de afgelopen maanden goed verkocht niet alleen de kleinere zaken maar ook de job bers. Dat is, aldus spr. heel belang rijk. Het zal ons straks gemakkelijker vallen bollen te verkopen aan een man die schoon schip heeft gemaakt, dan aan een ondernemer die bollen over heeft. In 1964 stuurde men 8.139.077 kilo bollen naar de USA die een waarde hadden van 35.202.576. In 1963 waren het 7.609.792 kilo's met een waarde van 33.091,159. Wat kilo's betreft, bleef men echter nog onder de uitvoer van 1962, toen men 8.970.543 kilo's naar de andere kant van de Atlantische Oceaan stuurde en daar ƒ34.161.763 voor ontving. De broeiers in Amerika brengen er over het algemeen niet zo verbluffend veel van terecht. Men wil de klanten ginds de helpende hand gaan bieden. Eerst is overwogen een eigen broei- proefstation te stichten, maar dat bleek veel te kostbaar. Later zocht men sa menwerking met experimental stations. In Cornell mislukte dat men had te weinig tijd en geen personeel beschik baar. In Ohio State slaagde men wel. Daar bleek een vruchtbare samenwer king mogelijk. Er is nu een commissie benoemd waarin namens het PVS zit ting hebben de heren Venhage (voor zitter), Kralt, Hylkema en Sterringa; namens het CBC de heren Arensthorst, Roozen en Krouwel; en namens de Bond van Bloembolienhandelaren de heren R. Boot, Bill Vd Berg en Toon v.d. Berg. Het project 'gaat tussen de vijftien en dertigduizend dollars kosten. Het kan gefinancierd worden uit de pot financiering algemene vakdoelein den die het PVS nog achter de hand heeft. Het onderzoek zal zich over di verse jaren uitstrekken. Men hoopt dat het laboratorium in Lisse ook in het onderzoek dat in de USA plaats vindt betrokken zal worden. Vanuit Lisse zou men o.m. adviezen kunnen geven. Men spitst zich toe op snij- en niet op pottulpen. Vervolgens maakte de heer W. Roo zen van het Centraal Bloembollen Co mité enkele bijzonderheden bekend over de campagnes die men in 1965 in de States zal gaan voeren. HAARLEM, 29 dec. Ook gisteren was het weer één bolbloemenweelde in het Krelagehuis. Als U ons echter vraagt: was er veel nieuws, dan moet die vraag ontkennend worden beant woord. Een belangrijk deel was afkom stig van de Kerstkeuring, waarover we U vorige week reeds inlichtten. Impo sant was de grote zending van Van der Hoeks Bloeiproevenbedrijf, waarin de collectie met de mooie tulp Christmas Marvel excelleerde. Golden Olga, rood met gele rand, was ingezonden door de fa. H. P. Zwetsloot en Zn. te Sassen- heim en van de fa. C. A. van Paridon te Noordwijkerhout, noteerden we de fraai gebouwde Scarlet Marvel, een tulp met vele goede hoedanigheden. Sterk in het oog sprong de aparte diep-purperen Atilla van G. v. d. Meij's Zonen te Lisse. Apricot Beauty en Best Seller zijn twee tulpen van de fa. v. d. Vlugt- Kemmenade uit Santpoort, die altijd weer opvallen door de bijzondere kleu ren en de fa. Ant. Nfjssen uit dezelfde plaats etaleerde een zeer grote groep tulpen waarin de dubbele rode Stock holm en de dubbele gele Monte Carlo het meest opvielen. Bij de hyacinten stond o.m. een blauwe zaailing, ingezonden door de fa. J. W. A. Lefeber uit Lisse en bij de narcissen' vielen op de door de fa. G. Lubbe en Zn. uit Lisse geëxposeerde gele trompet Dominator, de befaamde Yellow Sun en de crème Trousseau. De vrolijk getinte Quirinus was inge zonden door de fa. Rotteveel uit Sas- senheim. Van de zgn. bijgoedartikelen was de voorname Eucharis Amazonica van de fa. Berbee uit Lisse een blikvanger eerste klasse, verder waren er wat Kerstrozen van de fa.J. de Jong en Zn. uit Aalsmeer en presenteerde de fa. Van Niekerk uit 's-Gravenzande een groep Amaryllis hippeastrum. Voor de rest was er aan het bololoemenfront geen nieuws. HAARLEM, 29 dec. Gedeputeerde staten van Noordholland verwachten, dat het herziene streekplan voor Zuid- Kennemerland als eerste streekplan on der de nieuwe wet op de ruimtelijke ordening tot stand zal komen. G.S. zeggen dat in de memorie van ant woord op de begroting voor 1965. Het college meent, dat er voldoende overleg is tussen de betrokken provin cies op planologisch gebied. Sinds eni ge jaren vindt op initiatief en onder leiding van de minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid regelmatig overleg plaats tussen de minister en de provinciale besturen van Noordhol land, Zuid-Holland en Utrecht inzake de ruimtelijke ontwikkeling in de rand stad. In het kader van dat overleg is onder meer de ruimtelijke problema tiek in het Gooi ter sprake geweest, waarbij ook de vraag naar voren is ge komen of en in hoeverre het mogelijk zou zijn bebouwingsmogelijkheden op grondgebied van de provincie Utrecht ten behoeve van het Gooi aan te ge ven. Dit laatste stuitte op bezwaren. In het ontwerp-streekplan ,voor Gooi- en Vechtstreek is er dan ook van uitge gaan dat de voornaamste mogelijkheid tot het opvangen van bevolking uit het Gooi moet wordén gezocht in Zuid-Fle voland. Betreffende Zuid-Kennemer- land delen G.S. mee, dat zij kort gele den een bespreking hebben gehad met hun ambtgenoten in Zuid-Holland. (Van onze weerkundige medewerker) at het weer betreft zijn wij er in 1964, na vier zeer sombere en te natte jaren, weer een stap je op vooruitgegaan. Eindelijk sinds 1959 werd het normale aantal uren zonneschijn eens weer overschre den, al was het in De Bilt zeer be scheiden met zes uren en ook was er in het grootste deel van ons land van een droger jaar dan normaal sprake. Gemid deld over het hele land 638 mm neer slag (normaal 744 mm). Alleen in het westen van ons land was vooral de zomer natter dan normaal. Drie maanden wa ren belangrijk kouder dan normaal in deze klimatologische zomer, berekend over de volle vier seizoenen (1 decem ber t/m 30 november). December, maart en oktober waren de veel te koude maanden, februari en mei warmer dan normaal. De winter van 1963-'64 heeft de ijs- liefhebbers niet teleurgesteld. Zowel december als januari brachten schaats- weer van betekenis maar februari deed een snelle stap naar de lente. Te snel misschien want op 25 februari werd in Brabant al 17 graden gemeten en prompt volgde er een veel te koude en sombere maart De tien met de griffel gaat dit jaar naar de meimaand die zich van de 12de af bijzonder warm, zonnig en groeizaam heeft gedragen. Dit gaf de eerste stoot tot een bijzonder groeizaam jaar. De zomer, in de oostelijke helft van ons land veel warmer en zonniger dan in het westen waar de kustprovincies te temp. 1.1C (—3.9) 0.6 (—1.1) 3.5 (+1.5) 1.0 1.2C) 2.7 (—2.3) 8.7 (+0,2) 14,3 (+1,9) 8.6 (—0.1) 15.3 (-0.2) 16.8 (—0.2) 16.0 (—0.2) 16.0 (—0.2) 14.1 (—0.2) 7.9 (—2.1) 6.3 0.4) 9.4 (—0.6) 8.7 (—0.7) 7.8 (—1.6) veel regen kregen, was ook weer iets beter dan de vorige vier jaar maar nog allerminst een topper. In De Bilt alle drie zomermaanden iets te koud met iets te weinig zon maar het weer (op tijd enige regen!) bleef groeizaam en de meeste vakantiegangers in ons land waren er best over te spreken. De troostprijs is voor september welke maand veel zon bracht en tal van mooie dagen. Oktober was na 1939 niet meer zo koud geweest. Daar vooral september en november droger dan normaal bleven was de herfst in zijn geheel gunstig te noemen. Een jaar met alle vier seizoenen iets aan de koude kant, een zonnige winter en herfst, een voorjaar dat eerst in mei op gang kwam en een gematigde zomer die echter in de oostelijke helft van ons land de balans duidelijk naar de goede kant heeft doen uitslaan. Wanneer het jaar 1965 dit over het algemeen hoopgevende pad blijft volgen dan mag gesteld worden dat wij de zeer natte en te koude periode (1960-1964) achter ons hebben liggen en waarbij wij 1965 zouden willen vragen nog Iets meer aandacht (warmte en zon) aan het voor jaar en de zomer te besteden. Wat ons betreft mag de winter en de herfst dan rustig een herhaling van 1964 worden. En.... een wat meer gematigd optreden van Pluvlus in de westelijke kustpro vincies. Van de belangrijkste weerelementen geven wij hier de cijfers van tempera tuur, zonneschijn en regenval. Tempe ratuur, gemiddelde maandelijkse etmaal- temperatuur, en de uren zonneschijn hebben betrekking op De Bilt met tus sen haakjes de afwijking ten opzichte van de normaalcijfers van die maand. De cijfers van de neerslag zijn het ge middelde van het hele land. december januari februari winter maart april mei voorjaar juni juli augustus zomer september oktober november herfst jaar 1964 jaar 1963 zonneschijn neerslag(mm) 75 3 uren) 29 45 normaal 20 73 4) 15 193 38) 64 (—112) 99 28) 36 129 35) 51 237 26) 41 465 37) 128 - 8) 214 (—9) 89 188 11) 54 182 4) 72 584 24) 215 2) 172 26) 61 116 14) 108 39 11) 38 327 29) 207 8) 1569 6 uren) 614 130 mm) 1438 125 uren) (Van onze onderwijsredacteur) AMSTERDAM, 29 dec. „Ik krijg al te vaak de indruk, dat het „zich afvragen", het „zich beraden", het „betreuren'", het „voornemen hebben" het „van verschillende kanten bezien" uitdrukkingen zijn, die in rond-Neder- lands vertaald kunnen worden met „niet aanpakken" of „de boot afhouden". Het is bijzonder jammer, dat deze uit drukkingen van de zijde van het minis terie van O., K. en W. veelvuldig ge bruikt worden en nog wel bij urgente zaken, die reeds vaak aan de orde zijn gesteld." Aldus de heer Th. M. Knippen, voorzitter van het Katholiek Onderwij zers Verbond, in zijn openingsrede op de vandaag in „Krasnapolsky" gehou den jaarvergadering van het K.O.V. De heer Knippen maakte deze opmer king in verband met het uitblijven van maatregelen tot taakverlichting van de hoofden van scholen. Hij uitte tevens kritiek op de behandeling, welke het ulo ten deel valt. Té dikwijls worden gerechtvaardigde wensen zonder meer afgewezen met een beroep op gebrek aan financiële ruimte. Het is te begrij pen, dat niet alles ineens kan, maar een momenteel gebrek aan financiële ruimte behoeft toch het aanpakken van bepaalde problemen niet uit te stellen, ook al zou directe realisering van het gewenste niet mogelijk zijn. Nadrukkelijk sprak de voorzitter van het K.O.V. de hoop uit, dat het overleg over de salarissen bij het b.l.o. spoedig afgerond zal worden. De onderwijzers, die zich dag in, dag uit inzetten voor het gehandicapte kind, hebben reeds lang genoeg moeten wachten. In novem ber 1963 zei minister Bot reeds, dat hij het betreurde, dat voor dit salaris- vraagstuk nog geen oplossing was ge vonden. Spreker wees voorts op het verschijn sel van de wijzigingen-op-he+nippertje: wèl verhoging collegegeld-geen verho ging; wel verhoging kleuterschoolgeld- geen verhoging, verlaging leerlingen- schaal eerst in september-dan m ja nuari. Dit alles geeft allerminst indruk van een weloverwogen beleid. De nieuwe voorzitter van het K.O.V. schonk in het begin van zijn openings rede in het bijzonder aandacht aan de HAARLEM, 29 dec. De provincie Noordholland zal alles in het werk stellen om de verbetering van de pro vinciale weg Hembrug-Limmen te be spoedigen. Gedeputeerde Staten me nen, dat het openstellen van de Coen- tunnel een nog grotere verkeersinten siteit op deze weg zal veroorzaken. De verbetering van het gedeelte ten zuiden van wormerveer zal bij de openstelling van de tunnel gereed zijn. De voorbereiding van de plannen voor de verbetering van het gedeelte tus sen Wormerveer en Uitgeest is ver traagd, doordat het overleg met de Ne derlandse Spoorwegen veel meer tijd heeft gevergd dan kon worden voor zien. Intussen is met de verbetering van het gedeelte tussen Krommenie en Uitgeest een aanvang gemaakt. Ge deputeerde Staten verwachten, dat de verbetering van het gedeelte tussen Wormerveer en Krommenie in de loop van 1965 ter hand kan worden genomen. Deze werken zullen echter niet geheel gereed zijn, wanneer de Coentunnel in het midden van 1966 voor het verkeer zal worden opengesteld. In de memorie van antwoord stelt het college verder, dat de verbetering van de Wandelweg te Wormerveer niet op korte termijn kan worden gereali seerd. Met de gemeente Wormerveer is thans overleg gaande omtrent het aanbrengen van verkeerslichten op één of meer kruispunten. SPAARNDAM, 29 dec. Woensdag morgen om half elf worden de gewes telijke (Noordholland en Utrecht) kam pioenschappen voor heren gereden op de baan van de Spaarndamse ijsclub Nova Zembla. Er wordt gereden over afstanden van vijfhonderd, vijftienhon derd en vijfduizend meter. Schaatsliefhebbers, die wonen in Noordholland of Utrecht en die boven dien beschikken over een geldig schaats- paspoort, kunnen aan deze wedstrijden deelnemen. Ook verscheidene rijders van de kernploeg hebben ingeschreven. Inschrijven kan geschieden tot woens dagmorgen half elf bij de heer S. T. van Dijk, Pol 16 te Spaarndam, tel. 0250+292 of van negen uur tot half elf aan de baan. De ijsbaan Nova Zembla is van heden af geopend. kwaliteit van het katholiek onderwijs. Door tal van oorzaken, samenhangend met de grotere migratie onder de be volking, opener contacten met anderen, het niet-meer-kennen van de strijd om de eigen school, het niet-meer-behoeven- te-offeren voor die school, kan de bin ding ten opzichte van de katholieke school minder worden. Het is dan niet zo vanzelfsprekend meer, dat voor het katholieke kind de katholieke school ge kozen wordt. De katholieke school dient er ten koste van alles voor te zorgen, dat de kwaliteit van haar onderwijs nooit een gerechtvaardigde reden kan zijn om de katholieke school voorbij te gaan. Sprekend over de nieuwe katechese, zei de heer Knippen, dat men er ver heugd over kan zijn, dat in de kateche se nieuwe wegen worden ingeslagen en dat een vorm wordt gezocht, die aan sluit bij de ontwikkelingen in psycholo gie en theologie. Er kunnen zeer terecht bezwaren gemaakt worden tegen het moment van invoering van de nieuwe katechese en tegen de wijze van bekend making. Spreker deed ook uitkomen, dat hij meer coördinatie zou hebben ge wenst tussen de invoering op school en de oriëntering van de ouders in paro chieel verband. Nu echter de stap een maal gezet is, dient eenieder zich te be zinnen op een zo goed mogelijk integre ren van de nieuwe katechese in bet ge heel van onderwijs en opvoeding. Meermalen is gebleken, dat de ver andering bij de ouders een zorgvolle ver ontrusting heeft gewekt. De tot nu toe verspreide folders bieden helaas te wei nig concrete informatie. Hier ligt een terrein, waarop ouders, Patere school elkaar ln eensgezind team-work kunnen steunen. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 38 dec. - Inbrekers hebben op Eerste Kerstdag hun slag ge slagen in een villa aan de Bernard Zweerskade in Amsterdam. De bewo- ners. de 84-jarige H. van Willigen en zijn 'echtgenote, waren gedurende de kerstdagen afwezig. Sieraden voor een waarde van 13.500 gulden werden gesto len. Ook werd nog 50 gulden uit een geldkistje gehaald. De dieven kwamen binnen door een keukenraam te force ren. Het onderzoek, dat in handen Is van de recherche van het bureau Over toom, heeft nog geen resultaat opgele verd. JJ EASTBOURNE, 28 dec. (UPI) In de Engelse plaats Eastbourne vechten artsen om het leven van een 39-jarige man die in de kerstnacht tot „een solide blok ijs" bevroor. Het slachtoffer, dat in het ziekenhuis is opgenomen, was in een 60 cm diepe vijver gevallen en bewusteloos geraakt. Hij lag er enkele uren bijna geheel on der water voor hij tot bewustzijn kwam en eruit kroop. Hvj werd twaalf uur la ter gevonden. Een woordvoerder van het ziekenhuis deelde gisteravond mee dat het slacht offer „zo diep bevroren" was dat het proces van langzame ontdooiing nog niet voltooid was. LEIDEN, 29 dec. In de kerstnacht heelt een onbekende man een 79-jarige mevrouw in een bejaardenwoning aan de Beethovenlaan ernstig mishandeld. De man belde aan en vroeg of hij even een dokter moent bellen voor zijn zieke vrouw. Toen hij binnen was eiste hij geld van de bejaarde dame, die dit echter niet had. Later kon zij de politie vertellen dat de man haar toen zo lang had ge slagen dat zij bewusteloos raakte. DEN HAAG, 28 dec. Bij K.B. is met ingang van I januari schout bij nacht J. G. Stegeman, vlag-officier per soneel van de koninklijke marine, be vorderd tot vice-admiraal. Duitsland. B\j een overval op een bank in Siegenburg (Beieren) werd de eigenaar van de bank, tevens burge meester van deze plaats, doodgescho ten Een bankbediende werd ernstig gewond. De dader verdween met een buit van ruim 10.000 gulden. (Rtr) HAARLEM, 29 dec. Blijkens de memorie van antwoord op de begro ting voor 1965 maken Gedeputeerde Staten van Noord-Holland zich zorgen over de industriële structuur van de Zaanstreek. Het college meent, dat de ze industrie in overwegende mate is ingesteld op ongeschoolde arbeids krachten, terwijl juist in het gebied zelf de deelneming aan het voortgezet onderwijs gunstig kan worden beoor deeld. Het gevolg hiervan is dat de bevolking van de Zaanstreek in toene mende mate werk zoekt en vindt bui ten de eigen industrie. De dreigende nadelige invloed hiervan op de sociale structuur van de Zaanstreek kan vol gens G.S. wel worden bestreden. ten: automatisering van bedrijven, waardoor ongeschoold werk overbodig wordt en meer gekwalificeerde arbeid zal worden gevraagd. Dit noemt het college een taak van het bedrijfsleven. Een tweede punt is de verbetering van het woonklimaat, zodat enerzijds dege nen die elders werk vinden, toch in de Zaanstreek blijven wonen en ander zijds op den duur wellicht forensen van elders worden aangetrokken. Laatste punt is de vestiging van industrieën die meer gekwalificeerde arbeid vra gen in het kader van de verdere ont wikkeling van het Noordzeekanaalge- bied. De vraag of en in welke mate indu strialisatie van het Noordzeekanaalge- bied wenselijk kan worden peacht en met name de effecten daarvan op de leefbaarheid van het gebied en op de ontwikkeling van Noord-Holland zijn onderwerp van studie van de werk groepen uit de streekplancommissie voor het Noordzeekanaalgebied.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 7