Atoomsplitsing voor zuivering Noordholland heeft eerste tien jaar nog vo Idoende drin kwa ter Wees voor zichtig met vuurwerk Jongens stelen 1300 uit kapsalon Haarlems Jeugdorkest presenteert zich op Hartewensfestival Compositie van Bunge in première BURGERLIJKE STAND Jeugd nog bezeten van romantiek Zwolsman Dienstplicht Wegen Bijstand School ANKE R Optimisme voor verdere toekomst AGENDA Twee mannen halen vierjarige jongen uit water Jan Gijzenvaart Kath. ivoomvagen- werk Haarlem draagt werk over Jeugdfilms in kerstvakantie Adri de Ruyter het snelst zonder racefiets C. N. UITENDAAL Badmintonclub Haarlem naar hoofdklasse Chauffeur redt jongen uit wak in Leidsevaart Virtuoze fluitist SOLEX GEVAARLIJKE MEDICIJNEN VERLOREN WOENSDAG 30 DECEMBER 1964 PAGINA 2 VU n net n U'pi vva' Voor Haarlem e.o Films Muziek Toneel Diversen Cabaret T en toonste 11 ingen Eenrichtingverkeer op Groot Heiligland Brandweer redde zinkende woonboot Markt vervroegd in Haarlem-Oost Waterstanden f/ÉSiill NAAIMACHINES Zaalhandbaluitsiagen ^"Cotsl ZANDVOORT Haarlem Voor hof bevestiging vonnis gevraagd Vishandelaar had bedorven paling in voorraad Bedrijfsvoorlichting bijeen in Hoofddorp 0 T O HAARLEM, 30 dec. In de naaste toekomst kunnen de Noordhollandse wa terleidingbedrijven 6.4 miljoen kubieke meter water per jaar leveren. Deze ca paciteit wordt nog; voor ongeveer tien jaar toereikend geacht, aldus de memo rie van antwoord op de begroting 1965 van de provincie Noordholland. In het kader van het op te stellen basisplan voor de randstad Holland zal voor df verdere toekomst gezocht moeten wor den naar een nieuwe winningsmogelijk heid. Atoomsplitsing kan uitsluitend bij dragen tot de waterzuivering als bron van energpe in die vorm, dat het water leidingbedrijf de benodigde elektrische energie zou ontvangen van een door stoomkracht gedreven centrale. Zou de ze energie in de toekomst tegen lage prijs kunnen worden geleverd, dan zou den wellicht zuiveringsprocessen, die veel energie vergen, tot de mogelijkhe den gaan behoren. Hieraan kan echter op dit moment nog niet worden gedacht aldus Gedeputeerde Staten. Voor het gebied ten noorden van het Noordzeekanaal (inclusief levering aan Den Helder) is het waterverbruik ge raamd op vijftig miljoen m3 per jaar in 1965. In de Haarlemmermeer en om liggend gebied zal naar wordt verwacht in de komende twintig jaar de waterbe hoefte stijgen van ruim 5.5 miljoen m3 per jaar tot omstreeks tien miljoen m3 CINEMA PALACE: De man van Rio. 2, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: Irma la Douce. strikt volw. 2 en 8 uur. 31 dec. 2 uur. 1 Jan. 2 en 8 u. LIDO: Spuit elf. 2, 7 en 9.13 uur. De wereld-zee. zondag 3 januari 11 uur. LUXOR: Liever nog geen bloemen. 2. 7 en 9.15 uur. Van 1 t/m 3 jan. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: Allez France, t/m 30 dec. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. 28 december geen voorstellingen. 31 december 9.15 uur geen voorstelling. The Beatles. 24, 26, 29, 30 en 31 dec. 10.30 u. Flying clipper ahoy 3 jan. 11 uur. ROXY: Spoor van moordend lood, van 27 t/m 30 december 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2, 4.13, 7 en 9.15 uur. Duel der kampioenen, van 31 dec. t/ 3 Jan. 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2, 4.13, 7 en 9.15 uur. Parachutisten-commando, van 4 t/m 6 Jan. 2.30 7 en 9.15 uur. STUDIO, t/m 6 Jan. De nacht van de leguaan. 2.15. 7 en 9.15 uur. Zo.-ochtend 11 uur: Shalom, het wonder van Israël. Dag. 11 uur 's ochtends: De nieuwe avon turen van Dick Trom. MINERVA: 28 t.m. 30 dec. 8.15 uur: De rose panter. 28 t/m 30 dec. 2.30 uur: Houten koppen. Te rijk om los te lopen. Vrijdag 1 t/m 3 jan. 7 en 9.15 uur. Van 4 t/m 6 jan. 8.15 uur. Kouwe drukte. 1 en 3 jan. 2 en 4.15 uur. 2, 4, 5 en 6 januari 2.30 uur. Woensdag 30 december Concertgebouw. Hartewens-festival. Woensdag 30 december Stadsschouwburg. 8 uur: ToneeL. Centrum met „De minnaar" en „De dienst lift" van Harold Pinter. Regie: Broes Hart man. Vrijdag 1, za. 2 en zondag 3 januari Stadsschouwburg. 8 uur: Toneelgroep Centrum met „Electra" van Euripides. Regie: Theo Kling. Zaterdag 2 januari Concertgebouw. 2 uur: Haarlemse Kath. Ver. v. h. gezin. Kindervoorstelling. Zondag 3 Januari Concertgebouw. 2 uur: Haarlemse Kath Ver. v. h. gezin. Kindervoorstelling. Dinsdag 5 januari Lorentz Lyceum, Santpoorterplein. 7.45 uur: Haarlemse Weer- en Sterrenkundige Kring J aarvergadering. „Waag Taveerne", Spaame, hoek Dam straat: „Een lied meer niet". Optreden van Cobi Schreijer en Ronnie Potsdammer van 2001 uur, t.m. 3 jan. iedere avond. Adam en Eva, Raamvest: Optreden van Fiet en Frans Koster, Enrico Neckheim. Cees v. Oyen en Maria Lindes. Frans Halsmuseum: Werken uit de Haar lemse school van de 6e t/m 19e eeuw Bijzondere collectie werj.en van Frans Hals Dagelijks van 10 5 uur Zondags van 1 5 uur Prentenkabinet: Kersttentoonstelilng „VI- ta Jesu" t.m 31 jan. Teylers Museum: Schilderijen 19e en 20e eeuw Tekeningen Nederlandse Italiaanse en Franse school 16e t/m 19e eeuw Fossielen Natwrkundige instrumenten Ge opend op werkdagen, behalve maandag van 113 uur Eerste zondag van de maand van 13 uur Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 76 Oude religieuze kunstschilderiien en middel eeuwse beeldhouwwerken Van 10—12 30 en van 1305 uui (behalve maandagi Zon en feestdagen van 25 uur Woonhuis Jacobus van Looy, Kleine Hout weg 103 Het voormalige woonhuis van de schilder-sehrijvei Jacobus van Looy Ge opend donderdags van 10—12 30 en 13.30— 17 uur Zon- en feestda-- i var 25 uur De Ark: Scnilaerllen gouaches van J J. Doeser Dagelijks van 10-8 uur. „De Waag", Spaarne hoek Damstraat: Bakema en van Ceem exposeren beeld houwwerken en tekeningen Geopend dage lijks van 105 uur Zondag van 25 uur Kunstzaal „in 't Goede (Jur" Expositie van tekeningen en grafiek van Ploos van Amstel Geopend van 10 6 »n 8—12 uur Museum net huls van Looy, ingang Kam perlaan- Expositie van „Kunst Zij Ons Doel" Geopend van 10—5 uur Zondag van 25 uur (Tot 4 ianuarl 19631 Spaarndam, Noorderweg 17, boerderij Biesheuvel Expositie Leen Spierenburg (Tot en met 3 ianuarl) Visual: Werken van ied.n en invite's van de Ver van Haarlemse Kunstenaars „De Groep" Geopend van 10 5 uur Zondags van 2 - 5 uur. (t/m 17 Januari). per jaar. De gemeentewaterleidingen van Amsterdam hebben zich verplicht tot ongelimiteerde engros-levering ten behoeve van dit gebied mits de onttrek king, behoudens bestaande uitzonderin gen, van de hoofdstations af plaats vindt. Amsterdam is dus garant voor het eigen gebied. In de door het PWN in het Gooi ver zorgde gebieden zal de waterbehoefte, wanneer het ontworpen structuurplan voor het Gooi wordt gerealiseerd, nog afgezien van de ontwikkeling van de Bijl mer, de eerstkomende vijftien jaar voor het gebied Weesp-Weesperkarspel stij gen van 1.3 miljoen m3 per jaar tot cir- tot ongelimiteerde levering. Voor de overige door het PWN verzorgde ge bieden stijgen van vier tot zeven mil joen m3 per jaar. Ook voor het gebied Weesp-Weesper- karspel heeft Amsterdam zich verplicht tot ongelimiteerde levering. Voo? de overige gebieden is thans in de water- winplaats Laarderhoogt een capaciteit van 3.8 miljoen m3 per jaar beschik baar. Uitbreiding van de grondwater- winningsmogelijkheden in het Gooi is nog in studie. Het laat zich aanzien dat nog circa twee miljoen m3 per jaar in de omgeving van Huizen kan worden gewonnen. De gemeentewaterleidingen van Amsterdam leveren nog ongeveer 0.6 miljoen m3 per jaar eugros uit het pompstation Westerveld te Hilversum. HAARLEM, 30 dec. Het vierjarige jongetje Eduard de Bell is gistermid dag even na half drie b(j de Jan Gij- zenbrug in het water geraakt. Hij speel de met zijn slee op het ijs. Bij het open gedeelte bij de brug schoot hij onder water. De 36-jarige chauffeur G. van Dieren en de 19-jarige marinier H. Eichhorn, beiden uit Haarlem, sprongen onmid dellijk gekleed te water en slaagden er in het jongetje, dat reeds tweemaal kopje onder was geweest, op het droge te krijgen. Het kind is ter observatie opgenomen in het ziekenhuis St. Joan nes de Deo. Waarschijnlijk zal hij geen nadelige gevolgen ondervinden van het ijskoude bad. HAARLEM, 30 dec. Met het einde van het jaar 1964 komt ook een einde aan de activiteiten van de stichting katholiek woonwagen werk van Haar lem en omgeving. De stichting Zuid- Kennemerland, die zich gaat voorbe reiden op het regionale kamp in Hoofd dorp, zal de werkzaamheden voortzet ten. De Haarlemse stichting heeft vijf jaar mogen werken voor de woonwa genbewoners. Zij gaat met haar werk in het Haarlemse door, totdat het kamp definitief zal moeten verdwijnen. Zo als bekend zal het regionale woonwa genkamp tot stand komen op een ter rein aan de Vijfhuizerweg in de Haar lemmermeer bij Hoofddorp. HAARLEM, 30 dec. Om een einde te maken aan de steeds vaker optre dende verkeersstagnatles op het ge deelte Groot Heiligland tussen Rave- lingsteeg en Gedempte Oude Gracht, hebben burgemeester en wethouders van Haarlem besloten de daar geldende wachtverboden en geslotenverklaringen te doen beëindigen. Om te voorkomen dat het Groot Hei ligland een schakel in het doorgaande verjeeer gaat worden, acht het college het dringend gewenst om met het oog op de veiligheid op de wegen het Groot Heiligland in de richting van de Ge dempte Oude Gracht naar de Gasthuis- vest gesloten te verklaren voor alle voertuigen. Door deze geslotenverklaring wordt het doorgaande verkeer niet be lemmerd. Voor de westelijke weghelft van het Groot Heiligland wordt een wachtverbod vastgesteld. HAARLEM, 30 dec. De Haarlemse brandweer heeft gistermorgen even na ""J bU wjjze van afwisseling eens de strijd aangebonden tegen het water. Op verzoek van de politie toog de brand weer naar een woonboot in de Waarder- haven, die door lekkage dreigde te zinken. Als gevolg van twee geringe lekkages was de boot al een heel eind onder water gelopen. De brandweer heeft de boet leeggepompt en de gaten gedicht. Door het snelle ingrijpen werd slechts weinig schade aan het interieur aangericht. Gisteravond om half negen werd brand gemeld in een muntwasserü in de Potgieterstraat. Het bleek dat eên condensator van een der wasmachines in brand was gevlogen, waardoor een fikse steekvlam ontstond. De brandweer hoefde niet handelend op te treden. H.AARLEM, 30 dec. Dit jaar zijn de traditioneel geworden filmvoorstellin gen In de kerstvakantie wat betreft de organisatie toevertrouwd aan de Neder landse Jeugd Gemeenschap Haarlem. Er worden drie films vertoond: op 4 januari De Spoorzoekers, cp 5 januari De avonturen van een zigeunerjongen en op 6 januari Vier rakkers en een ou de jeep. Elke morgen worden twee voor stellingen gegeven en wel om kwart over negen en kwart over elf in het Rembrandt-theater aan de Grote Markt De toegangsprijs bedraagt veertig cent. Kaarten zijn verkrijgbaar 's morgens voor de voorstellingen aan het theater. HEEMSTEDE, 30 dec. Van overal komen waarschuwingen om uiterst voorzichtig te zijn met vuurwerk. Voor zichtig te zijn met vuurwerk. Vooral de korpschef van de Heemsteedse po litie geeft een dringende waarschuwing. Pas nog heeft er een zware uitslaande brand gewoed ten gevolge van een „doodgewoon" sterretje, dat verkeerd terecht kwam. Bovendien lopen ieder jaar vele mensen verwondingen op doordat zij door vuurwerk worden ge troffen. Daarom: liever geen vuurwerk, doch als men er niet buiten kan: wees heel voorzichtig. HAARLEM, 30 dec. De Haarlemse politie heeft gisteren twee 21-jarige jon gemannen aangehouden, die hebben be kend samen te hebben ingebroken in een dameskapsalon aan de Wagenweg. De inbraak werd gepleegd in de nacht van zaterdag op zondag. De buit bedroeg 1300, welke bedrag geheel is achter haald. De daders zijn ingesloten. Een van de twee, de kapper E. W„ had tot voor kort bij de salon gewerkt en kende dus de weg. Samen met zijn neef J. H. ging hij op pad tijdens de afwezig heid van zijn voormalige werkgever, die op vakantie in Zwitserland was. W. wist dat de kapper geld in een envelop pe op een kast in de salon bewaarde. Dit bleek het geval te zijn. Voordat zij de buit konden verdelen, was de po litie hen al op het spoor gekomen. HAARLEM, 30 dec. In de jaarlijk se oliebollenrit van de Haarlemse wie lerclub De Kampioen, die maandag avond werd gehouden, moesten de wiel renners het ditmaal eens zonder race fiets doen en daarbij bleek Adri de Ruyter de beste in het hardlopen. Het leverde hem de meeste oliebollen op. De 23 deelnemende A-, B-, en C-klas- sers werden in een geblindeerde vracht wagen naar de Velserbroekpolder ge bracht en moesten vandaar zo snel mo gelijk bij het clublokaal Kennemerland aan de Rijksstraatweg zien te komen. Adri de Ruyter, Roel Snijder en de jeugdige Van Kimmenade namen de kortst mogelijke weg over weilanden en ijs. Zij kwamen dan ook met zeer rui me voorsprong binnen. Hét verschil met Willem Fieehter als laatste man be droeg bijna een half uur. Deze Fieehter was helemaal verkeerd gelopen en boze tongen beweerden zelfs dat hij met de bus van Spaarndam was gekomen. Hij kreeg niettemin een stevig applaus van zijn kleumende supporters en ma'kkers. De uitslag luidt: 1. A. de Ruyter, 2. R. Snijder, 3. J. Aldershof, 4. N. Koele- mij, 5. Ton Blom, 6. E. Sminia, 7. T. van Seyst, 8. G. Nijssen, 9. F. Koek. 10. W. Fieehter. Uitslag C-klasse: 1. J. van Kimmena de, 2. R. Bakker, 3. W. Visser, 4. G. van Baak, 5. J. Molenaar, 6. C. van Eg- mond, 7. H. Verdonsehot, 8. J. de Veer, 9. H. Snijder, 10. C. Entius. HAARLEM, 30 dec. De markt aan de Zomerkade in Oost wordt deze week niet vrijdag, maar morgen, donderdag 31 december, gehouden. MET PENSIOEN Op 1 januari a.s. zal de brigadier van de Zandvoortse politie K. Platje wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de gemeentedienst verlaten. Hij kwam op 1 mei 1933 bü de Zandvoortse politie in dienst. Woensdag 3D december Hoog water: 1.30 en 13.51 uur. Laag water: 9.22 en 21.37 uur. Donderdag 31 december Hoog water: 2.17 en 14.30 uur Laag water: 10.14 en 22.25 uur (Advertentie) Gen. Cronjéstr. 148, Tel. 53570 (Brosens) HAARLEM, 29 dcc. De badmin tonclub „Haarlem" ls zondag door een overwinning op het Tilburgse Ragazzi gepiomoveerd naar de badminton- hoofdklasse. Met Duinwijck Velsen en Haarlem in de hoogste afdeling vormt Haarlem en omgeving een waar cen trum. Haarlem verloor de herensin- gles; Mc Keniey verloor met 15-10 en 15-14 van Huub en Loek Alders met 15-11 en 15-6 van Ruud van Ginneken. Het verlies werd gecompenseerd door de tweemaal 11-0 zege van Agnes Geene op mej. v.d. Staak en de overwinning van Felise de Nooijer op Toos Lie- brechts; 11-4 en nogmaals 11-4. De beslissing viel dus in de dubbel spelen, waarin het spel van de Braban ders onder de verwachting bleef. Haar lem won achtereenvolgens het 1ste ge- mengddubbel met 15-2 en 15-9, het twee de met 15-4 en 15-5 en het damesdubbel met 15-5 en .15-6. Dat na het gejuich van de Haarlemmers het herendubbelspel met 15-8 en 15-2 naar de gebroeders van Ginneken ging was uiteraard van geen belang meer: 5-3. Ook het tweede team van Haarlem verkreeg promotie. De reserves zullen het volgend seizoen- in de eerste klasse uitkomen waarmee een gewenste aan sluiting werd verkregen. Haarlem ver sloeg Stoka met 5-3. Ook Iduna (Utrecht) de ploeg van onze nationale kampioen Leidelmeijer en '"jeugdkam pioen Steilaard bereikte de eerste klas se dankzij een zege op het Tilburgse 't Goirke, 5-3. Voor promotie naar de tweede klasse won Vijfsluizen uit Vlaar- dingen met 6-2 van Victoria uit Hoens- broek en klopte Amstelstad met 6-2 Full Speed uit Apeldoorn. Alle promo tiewedstrijden werden centraal in de Haarlemse badmintonhall gespeeld. HAARLEM. 30 dec. De uitslagen van zaalhandbalwedstrijden gespeeld voor de competitie van de afdeling- Haarlem en omstreken zijn: DAMES tweede klas: Full Speed 2 IJmond 2 7-1, Blinker! 3Zandvoort- meeuwen 3-2, Rapiditas 2—HBC 3-10. Derde klas: TYBB 2—Odin 4-6, ADO 2—HBC 2 0-0,Onze Gezellen—Atlas 2-5. HEREN tweede klas: Concordia 2 Blinkert 3 13-12, Rapiditas 3—Zandvoort- meeuwen 2 11-8.IJmond 3—Full Speed 17-11. Derde klas: ADOOdin 7-12, Zandvoortmeeuwen 3—Concordia 3 26-7. Dat het Haarlems jeugdorkest onder leiding van André Kaart eveneens een concert in het Festival verzorgde, is volkomen terecht en verantwoord ge weest. Met een uitstekend verzorgd pro gramma hebben zij gistermiddag een concert gegeven in de Grote Zaal van het gemeentelijk concertgebouw. Er was in de zaal een behoorlijk aantal bezoekers aanwezig. Hiervan zullen ve le leden van de Stichting Jeugd en Mu ziek geweest zijn. Het is namelijk altijd belangwekkend om te beluisteren wat collega's presteren. Er was bijzonder r Advertentie i'elef. (02507) 3046 Tijdens de week-ends cabaret en muziek met internationale floorshow en orkest. BEVALLEN van een zoon: 24 dec.: J. Dercksen-Rameau, M. N. M. de Jong- Dekker; 25 dec.: A. C. C. van der Neut-van Kesteren; 26 dec.: G. Pour- chez-Willé, J. Kamphof-Haasjes, L. A. Hart-de Vries, E. Paasonen-Schreuder; 27 dec.: W. M. .E. van Rhee-Drost; 28 dec.: H. van Hoven-Dullens. Bevallen van een zoon: 24 dec. '64: J. A. M. Vroom-de Groot,'28 dec. W. M. J. Hoenderdos-Nelissen, H. J. M. Knol- Konst; BEVALLEN van een dochter: 23 dec: C. C. M. Strobbe-van Oosten; 25 dec.: M. A. G. Halderman-van Assoma, W Bösecke-de Jong, C. Grit-Dubbelboer, C. M. Fris-van Beek, J. J. Jonker- Jjngen: 26 dec.: H. S. van Amstel- Holm, A. van Wijngaarden-Jasper, A. M. Ferwerda-van Hout, H. S. Geleijnse- van der Meer: 27 dec.: W. Tel-van dei- Linden, W. M. E. van Rhee-Drost: 28 dec.: M. E. van Nimwegen-Sikkink, S. C. Vollenga-Zonneveld. Bevallen van een dochter: 23 dec. '84: J. Dirkse-v. Egmond, 27 dec. H M. Win- nubst-van Turnhout, W. J. Visser-Klein Lebbink; ONDERTROUWD: 28 dec. R. Tyson en W. C. Zijta, M. B. Kieft en M. Doorn, W. J. Hens en E. H. van den Berg, W L. Delhaas en E. J. Cornelissen R. v. Straaten en W. van Roon, H. van Ra- vesteijn en L. Veerhoff, S. C. Tol en A. Lina, J. Stevenhaagen en W. M. Dulin, P. List en B. Tijdeman, J. A. I. Bök- kers en C. M. Delver, H. J. van der Werff en I. C. A. de Leeuw. Ondertrouwd: 28 dec. 64: P. Ingelse en G. M Oonk, 29 dec. F. W. J. van Wieringen en A. M. van Wees, C. Teeu- wen en V. Boons, D. Naaktgeboren en H. Lucas, J. Veldheer en M. Mathijs- sen, H. Evenboer en J. van Rees. GEHUWD: 29 dec. '64 A. Geutskens en J. Herman, A. C. A. Schelvis en C. Wildschut, Tj. Sterringa en A. van Wal- linga, E. G. M. M. Dollé en M. E. J. Kerssens, H. P. Kasbergen en T. de Boer, P. H. Spoor en L. M. Groskamp, H. P. van Ginkel en A. van Dijk, W. Keemel en A G. Das, J. Dou^na en B. L. Lengkeek, M. A. Hartog en W. S. Nieuwhoi Gehuwd: 29 ec. '64 J. Venn:k en E. A. F. de Vries. C. J. Beaart en M. J. Bakker, J. W. M. Leuven en W. J. C. Huijtink, A. C. van Seben en G. M. O.- lijerhoek. S. P. M. Paagman en M. F. Sweerts, H. E. Ch. Peltenburg en W. L. Swarte. OVERLEDEN: 24 dee.: H. J. War merdam, 68 j., Kaniperlaan, J. P. Wil- lems, 65 j.. Jan Luykenstiaat, J. H Welbers, 72 j., Muiderslotweg, W. van Schuppen, 72 j., Transvaaistraat; 26 dec.: A. Gertenbach-de Roode 84 j., Hazepaterslaan, F. G. A. Smit, 76 j.. Delftlaan, W. Hangjas, 78 j., Lange He- renvest. Overleden: 24 dec. '64: A. Bom, 60 j Wichersstraat, A. A. Sleeuw, 84 j. Beels laan, 25 dec. M. Aarsen-Speelman, 65 j., Hazepaterslaan, 26 dec. G. M. A. Reu kers-Landman, 43 j.. Marcel Ernants- straat, 27 dec. R. J. Wessels, 70 j. Ha zepaterslaan, W. Bonte, 68 jaar. Helm- brekerssteeg; 28 dec.: H. J. C. de Graaf 80 j., Zomervaart, J. van der Vliet, 71 j Roosveldstraat, J. G. Vos, -75 j., P. Mondriaanstraat, G. de Graaf-van Baak 78 j., Hazepaterslaan, M. E. Keiiser, 63 j., Slauerhoffstraat, J. Blootshoofd, 72 j., Gasthuisvest. C O AMSTERDAM, 29 dec.. „Ik had de paling die ochtend nog niet gekeurd, anders had ik ze zelf wel van mijn wagen afgehaald." Dit zei de 54-jarige vishandelaar F.T. uit Volendam van ochtend voor het gerechtshof te Am sterdam, waar hij terecht stond voor het op 21 november 1963 in voorraad hebben van een partij bedorven paling, die bestemd was voor de verkoop. De keurmeester, die de bedorven paling had aangetroffen op de hand wagen, waarmee verdachte die mid dag zou gaan venten, vertelde echter als getuige-deskundige dat hij de vis handelaar er reeds de vorige dag op had gewezen, dat zijn paling toen al niet zo fris meer was. De procureur-generaal mr. F. C. Kist vroeg bevestiging van het von nis van de Haarlemse politierechter: 14 dagen hechtenis. De keurmeester verklaarde dat de vishandelaar niet zo'n beste naam had. ,,De Keuringsdienst van Waren heeft viermaal beslag op zijn viswaar ge legd." Verdachte heeft drie veroorde lingen voor dezelfde feiten achter de rug. Het hof zal op 12 januari arrest wij zen. HAARLEM, 30 dec. De dertigjarige N.Z.H.-chauffeur J. P. Broers heeft gis termorgen de elfjarige Henk Blom uit de Bos en Hovenstraat uit een wak in het ijs van de Leidsevaart gered. De heer Broers reed als bestuurder van een bus van lijn 80 langs de Leidse vaart op weg naar Amsterdam, toen hij opeens de jongen in zijn benarde situatie opmerkte. Hij bedacht zich geen moment, stopte de bus, sprong op het ijs en haalde de ;ongen snel op het droge. HOOFDDORP, 30 dec. Vrijdag 8 januari is in „de LamlbouW" in Hoofd dorp een bijeenkomst van de vereni gingen van bedrijfsvoorlichting in Haar lemmermeer, Legmeer en de IJpolders in samenwerking met de rijkslandbouw- voorlielvtingsdienrt. De vergadering be gint om tien uur 's morgens en duurt de hele dag. Als sprekers zullen optreden lr. A. J. Louwes, rijkslandbouwconsulent voor bedrljfsvraagstukken in Wageningen (onderwerp: het akkerbouwbedrijf eco nomisch gezien, waar gaat het heen?), ir. J. A. Grootenhuis van het instituut voor bodemvruchtbaarheid in Groningen (vruchtopvolging en instandhouden van de bodemvruchtbaarheid), ir. H. J. de Bruin, rijkslandbouwconsulent voor plan tenziekten in Wageningen (plantenziek ten en onkruidbestrijding op het akker- bouwbedrijf), de heer D. Hartmans van het centrum voor rationele bedrijfs voering Zuidhollandse eilanden (arbeid en mechanisatie). De bijeenkomst za! worden besloten door de rijkslandbouw consulent te Purmerend, ir. P. H. J. Everts. goede aandacht voor de prestaties. Van belang was een première van een werk van de Haarlemse pianist-componist Sas Bunge. Hij schreef zjjn compositie, een aantal variaties over een Frans volkslied, speciaal voor het Haarlems jeugdorkest. Het werk viel zeer in de smaak en het orkest moet er ongetwij feld zelf ook veel plezier aan hebben beleefd. Het biedt kansen aan bijna al le blazers om even te soliëren. Boven dien liggen de variaties goed in het ge hoor en zij zijn met veel gevoel voor kleur geschreven. Voorwaar, een bij zondere aanwinst voor vele jeugdorkes ten. Ook Zamira Sieval gaf blijk van veel pianistisch talent in de Rapsodie over Poolse thema's van Frederic Chopin. Het concert werd besloten met een Slavische dans van Antonin Dvorak. Het viel ons op, dat er een werkelijke concertsfeer in de zaal hing. Het is wonderbaarlijk, hoe snel de jeugd zich kan aanpassen, vooral als men weet, dat sommigen zojuist naar luidruchtige tienermuziek had den geluisterd, die op nog geen vijf tig meter afstand in een andere zaal ten gehore werd gebracht. Het is wel afdoende bewezen, dat de tegenwoordige jeugd alleen maar tie nermuziek zou appreciëren. Ook nu weer bleek er een enthousiast publiek in de Tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw aanwezig om intensief naar de pianist Stefan Askenase te luis teren. Bovendien moeten wij hierbij op merken, dat het pianospel van Stefan Askenase van een verouderde instelling is. Deze pianist, die zijn ganse leven in dienst heeft gesteld van de muziek van Chopin, was zichtbaar ontroerd door de geestdrift van de aanwezigen. Hij bracht een programma van werken van de grote Poolse componist, waarin hii al diens muzikale facetten aan bod liet komen. Men kon luisteren naar etudes, mazulka's, polanaises, scher zo's en vele andere composities. Wil lem Hielkema gaf korte en duidelijke commentaren, die direct tot de kern van de te spelen werken doordrongen. In vele momenten waren de jongelui muisstil om maar geen noot te missen. Askenase zelf kwam naarmate het reci tal vorderde in betere conditie en wist dikwijls te ontroeren. Het publiek dank te met staand en ovationeel applaus. Commentaar van de festivalgangers: Wat kan die man mooie muziek ma ken, eigenlijk is dit veel mooier dan al dat lawaaierige gedoe. Wij vroegen, wat zij het mooiste vonden: de polo naise, scherzo en de Tarantella, was het antwoord. Gezien het resultaat van dit concert en van vele anderen, kan men rustig zeggen, dat het Hartewens festival aan zijn opzet beantwoordt. De populariteit, die Frans Brüggen bij de jeugd geniet, doet beslist niet onder voor die der grote tienersterren. In elk geval behoort hy tot de solisten, voor wie de meeste aanvragen zun Bin nengekomen. De Renaissancezaal was dan ook'tjokvol. Na de sfeervolle ïnie- ding van Ton Hartsuiker kregen rans Brüggen en Guslav Leonhardt een nar- telyk welkomstapplaus. Ook ditmaal bewees de reecJf beroemde blokfluitist, wat huP8 instrument presteert. Ade Jlr stil was het tijdens een m>°d®[" werk van Louis Andriessen. Dit stuk voor blokfluit en magnetofoonband1 is, wan neer men het voor het eerst ''oort eeri vreemde gewaarwording. t lotseling houdt de speler op en begint de band een monotoon geruis voort brengen. Tijdens dit geruis begon de Jeugd com mentaar te leveren. Achteraf verklaar de Ton Hartsuiker, dat het praten er over tijdens dit geruis juist de bedoe ling van de componist is. Volwassenen deden dit nooit. Het zal de aanwezige componist eveneens veel voldoening gegeven hebben, dat Yijn expirement geslaagd was. Frans Bruggen en Gus- tav Leonhardt besloten hun concert met een uitvoering van ,,La Follia" van Corelli. Dit concert is voor de jongelui ongetwijfeld een hoogtepunt geweest. Het applaus was overweldigend. Er bestaat ook in ons welvaren de landje nog altijd een tegenste - ling tussen de kleine groep der be zitters en de grote massa loontrekken- den. Normaal valt die tegenstelling we mee. Bezitters beschouwen de uitbrei ding van hun groep tegenwoordig als minder rampzalig dan voorhee en de meeste loontrekkenden ril tot het besef gekomen, dat een recht vaardige spreiding geen socialisati mag betekenen. Soms echter botst het hevig. De re cente loononderhandelingen zijn er een voorbeeld van en wij hebben indruk, dat ook het Zwolsman-nieuw van vandaag verbittering zal wek ken. K. en W. in Den Haag had een boekwaarde van 3 miljoen gulden. He was verzekerd voor acht en dat le vert de E.M.S. dus een winst op van vijf miljoen. Als er sprake was van een herbouwpliclit, zou men de ver vangingswaarde in het geding moeten brengen. Aangezien die echter niet bestaat, verwordt het begrip „verze kering". Het bljjkt voor de E.M-S- geen veiligstelling tegen verlies, het is een middel tot kapitaalwinst. Ve len, vooral loontrekkenden, kunnen dat zien als een aantasting van oe publieke moraal. Wij begrijpen dat. Dat bij de lichting 1966 de derde zoon uit een gezin door broederdienst kan worden vrijgesteld, is een plezie rig bericht. Het betekent een ver lichting voor het grotere gezin, dat tegenwoordig vrij algemeen met sche le ogen wordt aangekeken, maar dat desniettemin een onevenredig deel van de maatschappelijke lasten mag dra gen. Daarin vertoont het merkwaar digerwijs opvallend veel overeen stemming met de vrijgezellen! Dat is misschien wel een karakter trek van ons. Als het kleine gezin ideaal heet, moet wie anders leeft, be talen. Advertentie 1 399.- „Nu wegrijden zondei trappen SOLEX SERVICE STATION RIJKSSTKA A 1 Wh(> 219 H AAKI.EM-N TF1.EFOON 57455 Wie uit het raam kijkt, kan het zien: in deze dagen blijft iedereen zo veel mogelijk thuis. Daar is het warm, daar is het gezellig en daar kan men zonder al te veel inspanning het eind van het jaar afwachten. De mannen, die belast zijn met het toezicht op onze wegen, vinden dat natuurlijk ook. Doch sneeuw, hagel, ijzel en regen jagen hen bij nacht en ontij naar buiten met zand en pe kel. Wij hebben respekt voor hun plichtsbetrachting. Want hun werk is niet alleen zwaar, liet wordt ook nog door velen bekritiseerd. Van ach ter de kachel. Vandaag wijdt ons blad extra aan dacht aan ie „Algemene Bijstands wet", die vrijdag in werking treedt. Wij herhalen daarbij vooral voor onze oudere lezers: dit is geen bedeling, bijstand is een recht voor iedere Ne derlander, die niet meer in de kosten van zijn levensonderhoud kan voor zien. Maak als dat nodig is van dat recht gebruik. Een trots, die U van Uw rechten doet afzien, is ijdeh Het is kerstvakantie en dus verga deren de onderwijzers. In Amster dam waar het katholiek onder; wjjzersverbond bijeenkwam zelfs over zulke verstrekkende kwesties als het voortbestaan en de toekomst vah de katholieke school. Onzerzijds twee opmerkingen: het is verbijsterend, dat bij de behande ling van zulke belangrijke zaken de stem der ouders nauwelijks gehoord wordt. Dat is geen verwijt aan het K.O.V., dat is een verwijt aan de ou ders, wier belangstelling in de ge- organiseerde onderwijswereld nauwe lijks opvalt. De ouderverenigingen worden gedragen door enkelingen. Runt twee: Gezinnen zijn gemengd- Het katholieke onderwijs is dat i® hoofdzaak niet. Moet de gedach- tenwisseling over deze :aak niet ein delijk open worden? De gemengde katholieke school op het platteland waar het gezien de getalsterkte moei- üjk anders kan) wordt door iedereen geaccepteerd. In de grote stad blij ven echter op enkele uitzonderin gen na de bokken van de schapen gescheiden. Dat is zo, omdat het zo was. Mod het dus blijven, omdat het is? iiiiiiiiiiiiuiimnninimninniiimmminn'iW"'»H|llllll"l! BEVERWIJK, 30 dec. Gisterm'^ dag rond 12 uur is in de Van Me straat een flesje medicijnen verlore waarvan de inhoud gevaarlijk hiu?tfie- ztjn bij verkeerd gebruik door ren. Het rilesje, inhoudende 60 tot kleine tabletjes, is vermoedelijk tus-> de percelen 82 en 66 in bowenverrnei straat, verloren. De eventuele rino wordt verzocht het flesje aan het P° tiebureau af te geven. den geteld. (Reuter). 55 Maleisië Sinds 17 augustus .^."ge- Indonesische infiltranten in Maleis)® dood, 234 gevangen genomen en j,e den er vjjf vermist. Aan Maleisi zijde werden vijf doden en zes g

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 2