BRIEF VAN EPISCOPAAT: „Behoud van katholieke school een groot goed" Nieuw voor katholiek onderwijs Mgr. Van Dodewaard tot KOV Katholieke school vraagt eigentijdse argumenten r BP Oudejaars- hapjes Voorzitter „Levende Talen MEER ACHTERSTAND IN TAIENONDER WIJS Miele er is geen betere! Op en het dorp Bijstandswet Ambtenaren verre van tevreden jurk Helmondse Koerier verdwijnt vandaag r 1 Man voor gerecht wegens verraad Engelandva arders Skelterbanen onder hinderwet Drie jongelui verdacht van schuld aan brand Auto grijpt gezin, meisje omgekomen 1.10 Verolme DE 3 PROCENT FINANCIERING GESTAAKT Ongewis avontuur van eigen blad GRAPILLON Zes afdelingen OSRAM het snelle middel tegen verkoudheid nu óók in handige platte verpakking OM PIKANT: Sparen Taak ZOET: WOENSDAG 30 DECEMBER 1964 PAGINA 5 Etiquette en Etiketten Flessen wurgen...? lampen kachel'branden"331" hUiS gingen' de KONTAKT GEZOCHT! AfluVIT, het middel voor mensen die geen tijd hebben om verkouden te zijn. Bent u verkouden Komt een verkoudheid opzetten Neem direct AfluVIT en u voelt u na een uur al een ander mens. AfluVIT is nu verkrijgbaar in een handige, platte verpakking. Ge makkelijk om in de zak te steken. S&m bü een uormale ontwikkeling pleegt men eerst research en dan gaat men tot toepassingen over. Thans onder zoekt men wat reeds toegepast wordt. Ook ten aanzien van de televisiemoge- lijkheden van het onderwijs hinkt het onderzoek achter de feiten aan. Krach tige research over het gehele terrein van het talenonderwijs is een absolute voorwaarde voor verhoging van het rendement, aldus de heer Van Willi gen. De Engelse zangeres Mari anne Faitlifull, die on langs op onze televisie was, is het voorbeeld van een nonchalante tiener. Zij draagt het liefst wat gemakkelijk zit tende rechte jurken, die fijn kunnen meeswingen. De jurk die ze hier op de foto draagt, en die ze ook bij haar optreden in Nederland aan had is er een met lange mouwen. Het is een creatie van een bekende Engel se couturier Caroline Charles. lijmen lakken beitsen I Advertentie) Omklemt u daarom 4e hals van de fles Bij het inschenken houdt u de buik Tan de fles vast en laat het glas staan. Dat is goede Etiquette. Over Etiketten gesproken Als u bij uw leverancier of in een restaurant Grapillon bestelt, let dan op het echte Grapillon-Etiket. De Haam GRAPILLON is uw garantie voor zuiver, alcoholvrij DRUIVEN SAP van de allerhoogste kwaliteit. Import Gebr. Steur - Schiedam (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG, 30 dec. Het Neder lands Episcopaat heeft zich in grote trekken akkoord verklaard met een voorstel voor een nieuwe toporganisa- tie van het katholiek onderwijs in ons land. Op de gisteren gehouden bonds vergadering van het Katholiek Onder- wijzersverbond sprak de voorzitter van het K.O.V., de heer Th. M. Knippen de hoop uit, dat in de eerste helft van 1965 een nieuwe Nederlandse Ka tholieke Schoolraad zijn werkzaamhe den zal kunnen beginnen. In juni van dit jaar heeft de Neder landse Katholieke Schoolraad een en an der, aangevuld met zijn eigen opmer kingen, voorgelegd aan de bisschoppen. Eind vorige maand heeft mgr. P. J. A. Moors namens het Episcopaat aan de Schoolraad laten weten, dat de bisschop pen zich verenigen met het door alle onderwijzersorganisaties ondersteunde voorstel van de Structuurcommis sie, zoals dit door de Schoolraad is gehanteerd ten behoeve van de ouders. Volgens de nieuwe opzet wordt het top-orgaan een vereniging „Neder landse Katholieke Schoolraad" te ver delen in een zestal afdelingen. In vijf van deze afdelingen (voor het kleuter onderwijs, het basisonderwijs en het b.l.o., voor het voorbereidend weten schappelijk onderwijs en het algemeen voortgezet onderwijs, voor het be roepsonderwijs, voor de opleidingen van onderwijzend personeel en voor (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 30 dec. „Opmerkin gen als „Is de katholieke school nog wel nodig?" of "Is het niet noodzakelijk dat de katholieken wat bun scholen betreft uit het isolement treden en voorvechters gaan worden van één na tionale school?" of, wat nog verder gaat: „De Kerk staat open voor oecu- menisme, en deze tijd is zonder twijfel door de H.Geest geïnspireerd.... Moet ons schoolwezen dan ook niet de conse quenties trekken en minstens met ande re christengroepen samengaan in schoolwezen?" zijn geluiden, die het noodzakelijk maken argumenten voor het bestaan van de katholieke school aan te dragen en in zodanige vorm te gieten, dat zij de mens van nu aanspre ken." Aldus sprak mgr. dr. J. A. E. Van Dodewaard gisteren namens het episco paat bij het begin van de verbondsver gadering van het Katholieke Onderwij zers Verbond tot de afgevaardigden (Advertentie) DEN HAAG, 30 dec. Op 39 januari zal hier voor een bijzondere strafkamer de rechtbank een 57-jarige glas schilder uit deze plaats terecht staan. De man wordt ervan verdacht in de oorlog verraad gepleegd te hebben. Volgens de tenlastelegging heeft hij in het tijdvak van 15 mei 1940 tot okto- j „aan de geheime staatspolitie, SP of aan een andere voor de vjjand werkende instantie verraden dat SiL baronesse van Heemstra be middelend werkzaam was bii het uit wijken van Nederlandse onderdanen naar Engeland. onderdanen In overleg met de SD deed hij zich b« de baronesse voor als een crwi m derlander. Hjj had ook kentos met de heren H. P. de Raaf i u v^ Guyt Bij een bespreking met barn™ se Van Heemstra vertelde hij behufn" van^dP7owihen zijn bij het overbrengen van deze twee mensen naar Engeland De baroness* zou in Nederland blijven! Op 23 oktober zouden zij aanwezig moeten zqn bij het spoorwegviaduct aan de laan van Nieuw-Oost-Indië jn Den Haag, vanwaar hij hen met een auto naar Den Hoef by Nijkerk zou brengen. Hy zou regelen dat een En gels vliegtuig daar zou landen. Toen het gezelschap per auto op weg was naar Den Hoef, werden zij door de SD gearresteerd. De behandeling van deze zaak is pas thans mogelijk doordat de »verdachte m het buitenland vertoefde en bij diens terugkeer werd gearresteerd. Hij is la ter weer op vrije voeten gesteld. Pre sident van de bijzondere rechtbank is *«r. W. van Eek en rechters zijn mr. C. Stolk en J. Schaafsma. DEN HAAG, 30 dec. De staatsse cretaris van Sociale Zaken en Volksge- ondheid zal de aanleg van skelterba- Tn onder de hinderwet brengen. in sommige gevallen, zo schrijft hij J?*1 de Tweede Kamer bleek, dat de underwetplichtigheid dezer banen du- was. Om aan elke twijfel een na te maken, zal het hinderbesluit zo- jjanig worden gewijzigd, dat skelterba- kAzullen gelden als „inrichtingen, wel- i_, daarbuiten gevaar, schade of hinder KUnnen veroorzaken". over de taak van het katholieke onder- wjjzerskorps, van de praktijk uit hand reiking te verlenen inzake het opnieuw funderen van de aloude stelling van het bisschoppelijk mandement van 22 juli 1868 dat „een katholiek kind onderwijs behoort te ontvangen op een school van een katholieke signatuur." „Brachten destijds", aldus vervolgde mgr. Van Dodewaard zijn toespraak, „diegenen, die tot uw korps behoord heb ben, voor de opbouw en instandhouding van de katholieke schooi vooral zware offers op het gebied van hun gezinswel stand want zjj namen genoegen met een minder salaris dan hun collega's bjj het openbaar onderwijs in het hui dige tijdsbestel wordt van u een offer van tijd en inspanning, van studie particulier en in groepsverband ge vraagd om een eigentijds antwoord te geven op de twee volgende vragen: 1. Waarin bestaat nu eigenlijk de katho liciteit van een school? 2. Heeft de ka tholieke school in onze dagen reden van bestaan, en wel zodanig, dat, als het nodig zou zijn ,er van de ouders bij dragen en offers gevraagd zouden kun nen worden om het katholieke onder wijs in stand te houden en goed te la ten functioneren?" Ook ten aanzien van de organisatie structuur van het KOV werd op deze vergadering op voorstel van de afdeling Amsterdam (met algemene stemmen aanvaard) gepleit voor een commissori aal onderzoek naar de mogelijkheden in de plaats van de huidige diocesane en interdiocesane organisaties, die in het KOV een federatief verband vinden, te komen tot één landelijke bond van katholieke onderwijsgevenden. Zulk een herziening van de interne structuur, mede van belang voor het aantrekken van andere groepen van onderwijsge venden, zal echter de thans in dioce saan verband geboden hulp aan de on derwijsgevende, die in nood verkeert, niet in het gedrang mogen doen komen. Ten aanzien van de voorstellen van de afdelingen Waalwyk-Heusden en Ze venaar om uit onderwijzerskringen spe cialisten te zoeken, die genegen zyn een kandidatuur als lid van de Tweede Ka mer te aanvaarden, merkte de voorzit ter, Th. Knippen op, dat zulke personen ook een politieke scholing moeten heb ben gehad en dat het open contact met de KVP-fractie, zo dat er een openhar tig gesprek over tal van onderwjjsaan- eelegenheden kan plaats vinden, steeds van het grootste belang is gebleken. tieZSE gutermiddag dr£^eXn- nen van twintig jaar uit Achtma il ge arresteerd Zii worden ervan verdacht schuldig té zfn aan de brandw^rdoor het parochiehuis te Achtmaal in de nacht van maandag op tosdag geheel is afgebrand. Drie wonmgenwelke naast het parochiehuis staan werden ook door het vuur bedreigd maar kon den gered worden zij het ten k veel waterschade. Om half vier werd de brandweer te Zundert gewaarschuwd .wegens een ie le uitslaande brand in Achtmaal Het parochiehuis was niet meer te re?d®"- De bewoners van de drie woningen moesten hun huizen in allerijl verla ten en werden in de buurt onderge- Hun inboedels werden gered. Hj) het eerste onderzoek naar de oor zaak van de brand kreeg de rijkspolitie wec* al argwaan omdat midden op toneel van het parochiehuis een oliekachel werd aangetroffen. De aan- van de oliekachel op die ii D- Was vo°r de pastoor een raad- "ader onderzoek bleek dat drie jongens die in een café waren geweest via een garage het pa- 3 !a i waren binnengedrongen. Op „Ïo, 261 gmgen zij zitten kaarten. Zij plaatsten de oliekachel vlak bij zich en Daardoor vatten de toneelgordijnen vlam en stond het gebouw spoedig in lichter laaie. het vormingswerk) komen verte genwoordigers van de besturen- en docentenorganisaties tezamen met re presentanten van de ouders als asses soren van de vijf onderwas-af delingen vormen tevens de zesde af deling, die van de ouders (gezinnen) Uit alle afdelingen wordt een afvaar diging aangewezen voor het bestuur. Er zullen drie gezinsvertegenwoordigers in het bestuur zitting hebben. Er zullen drie gezinsvertegenwoordigers in het bestuur zitting hebben. Het Episcopaal zal in het bestuur vertegenwoordigd zijn met drie leden (een seculiere priester, een reguliere priester en een broeder of zuster). De nieuwe School raad heeft tot taak te zorgen voor een deugdeiyke functionering van het katho liek onderwijs in kwalitatief en kwanti tatief opzicht en voor de optimale ont wikkeling van het onderwijs. Er wordt voorts gewerkt aan een project voor een regionale organisatie, die de onderbouw moet gaan vormen. Het r.k. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding blijft daarnaast bestaan als beheers- lichaam met een eigen raad van be stuur. In het fiat-schrijven van de bisschoppen wordt de wens uitgesproken, dat de nieuwe Schoolraad zo spoedig mogelijk het initiatief zal nemen tot een vrije, openhartige, bezonnenen doordringende discussie over alle vragen, die rondom de katholieke school kunnen worden op geworpen. De bisschoppen spraken als hun overtuiging uit, dat het behoud van de katholieke school als een groot goed moet worden beschouwd, alsook dat de behoefte aan oriëntatie in deze tya van onrust een diepgaande bezin ning over het wezen van het katholiek onderwps vraagt. Gaarne zou het Episcopaat zien dat bö het voorbereiden van een werkpro gramma voor het nieuwe top-orgaan voorrang wordt gegeven aan die vraag stukken, welke op de kwaliteit van het katholiek onderwijs betrekking hebben. Tevens vraagt hét Episcopaat de nieuwe Schoolraad om advies over de apparatuur, die het katholiek onderwijs ook op het terrein van de pedagogisch- didactische en pastorele begeleiding no dig heeft. (Advertentie) B.z.a.: Olifant Goed karakter. Gaarne bereid verbintenis voor het leven aan te gaan. Tik geen bezwaar als u maar werkelijk weet 'e genieten van zo'n ras. zuivere Olifant borrel. Een weldaad ProostStatiegeld op erewoord retour (Van onze correspondent) KAATSHEUVEL, 30 dec. - Gister avond is hier de zestienjarige Gerda van der Pas op slag gedood toen zq door een personenauto van achter werd gegrepen. Het meisje liep met haar ouders en vqf andere kinderen op de rijweg langs het trottoir. De automobilist, die het groepje te laat opmerkte, reed op de voetgan gers in waarbp bovendien de vader en een ander meisje werden gewond. GRONINGEN De 18-jarige Maria Carlier kwam gistermiddag om het le ven toen zü tengevolge van de gladheid met haar fiets slipte en voor een ach terop komende vrachtauto terecht kwam. Haar tweelingzusje, dat achter op de fiets zat, viel de andere kant op en kwam op het trottoir terecht. Het rechter-achterwiel van de vracht auto-combinatie ging over het hoofd van het slachtoffer, dat op slag dood was. (Advertentie) AFLUVIT «si inniifffft Gehakt met versiering: Van een hoeveelheid gehakt braadt u met in grediënten, als eieren, paneermeel, uit, paprika, peper en zout platte bal. len. Inplaats van gehakt kunt u ook tartaartjes nemen. U versiert ze met een plak ananas. Het gaatje vult u op met mayonaise en drie olijven. Of u laat de versiering be staan uit tomatenketchup met daar op olijven en zure uitjes. Of uit blaadjes peterselie met vliederdun- ne rondjes uit. Of uit tomatenket chup, waarop u een paar gebakken champignons legt en een beetje pe terselie. Of uit augurk met paprika. Of uit uitgebakken ontbijtspek. Of uit allerlei soorten mayonaise. Kaassla: 200 gram Edammer kaas en 125 gram salami in fijne blokjes snijden. Eraan toevoegen gesneden augurken, paprika, zout, peper, ker rie, tomatenketchup en wat zure room. Garnalencocktail: Door 6 lepels mayonaise roert u 3 lepels mosterd, 6 lepels tomatenpuree, 3 lepels room of koffiemelk, het sap van 1 citroen, een scheutje sherry, zout en peper. Dan de garnalen er door en kleine gebroken slablaadjes. U doet de mayonaise nu over in glazen schaal tjes en u garneert met een mooie ongepelde garnaal aan de rand of met een schpfje citroen. Cornedbeef-sandwiches: Op vier dunne geroosterde sneedjes wit brood legt u een blaadje sla, daar over wat citroensap sprenkelen. Vier plakken comedbeef m dobbel- (Van onze onderwijsredacteur) AMSTERDAM, 30 dec. De toepas sing van nieuwe inzichten In het talen- onderwös in Nederland houdt geen ge- lqke tred met de ontwikkeling in Eu ropees /erband. De activiteiten, die met name van „Straatsburg" uitgaan, zijn verheugend. Het ontbreekt ons echter aan middelen om de In inter nationaal verband verkregen kennis produktief - maken. Door dit gemis raken \vy zienderogen achterop. Aldus enige hoofdpunten uit een betoog van de heer D. M. van Willigen, voorzitter van de Vereniging van Leraren in Le vende Talen by de opening van de jaarvergadering van deze vereniging, hier gisteren in Krasnapolsky ge houden. De heer Van Willigen citeerde het laatste Onderwijs Verslag, waarin zeer mild werd geconstateerd, dat het talenonderwijs nog niet overal in overeenstemming met de huidige be hoeften en inzichten is. De situatie waarin wjj verkeren berokkent schade aan het talenonderwijs en aan Neder lands concurrentiepositie in de EEG en op de wereldmarkt, aldus spreker. Allerwegen wordt geconstateerd dat vernieuwing van het talenonder wijs een zeer urgente zaak is. De voorzitter van „Levende Talen" noemde het van historische beteke nis, dat onlangs enige leraren geheel of grotendeels van hun lestaak zpn vrijgesteld om zich aan onderzoek aangaande het werken met een ta lenpracticum te kunnen wijden. De talenpractica, hoe belangrijk ook, vormen echter slechts één aspect van Advertentie) VRAAG WASAUTOMATEN-PROSPECTUS NR. 15 BIJ MIELE, GOUDSESINGEL 92. ROTTERDAM. '/iuf 'f.v'.-i 4 ,.m'fi 'j ';/t, 'i/rt v.y 'f'V.'AYM Het blad „Burgerrecht", dat sterk is in Kras commentaar, schrijft: He<t is maar de vraag, of Open het Dorp nog een open geschiedenis heeft. We laten nu de kwestie Mies Bouw man terzijde, want er is een ander aspect aan deze zaak, dat ons meer interesseert. Het Nederlandse volk heeft voor Open het Dorp enige tien tallen miljoenen op tafel gebracht. Maar wat nu? Nu overweegt men, slechts een fractie van dit bedrag in het dorp te steken en het overige te la ten betalen door het Rijk, op grond van subsidiemogelijkheden. Nu neme men het ons niet kwalijk, als we zeg gen, dat dit streven ongehoord, infaam en weerzinwekkend is. Uit alle gele dingen van ons volk zijn offers ge bracht voor een nobel doel. Maar dat is blijkbaar voor de organisatoren niet voldoende. Ze willen méér. Ze willen geld, veel geld, van de overheid. Maar d i t geld, als het wordt gevoteerd moet worden bijeengebracht uit be lastinggelden die komen o.a. van hen, die een offer hebben gebracht en die dus twee maal betalen. Weerzinwek kend, deze mentaliteit. In onze tijd kan dat allemaal maar. In het „Verolme-nieuws" schryft de heer Verolme zelf een kerstbeschou wing, waarin hjj een geluid laat horen, dat ook buiten zqn bedryf bekend mag worden: De ganse mensheid verheugt zich opnieuw in de geboorte van dit Kind. Mijn vrienden, gelooft u met mij dat dit voor nu en in de toekomst ons enig houvast is op de lange weg die wij nog moeten gaan. De allesomvat tende liefde van Christus op het Kerst feest geeft ons nieuwe moed om ver der te gaan. God in Zijn grootheid schenkt ons dit als ons hart hierom vraagt Of velen al of niet vinden dat dit maar uit ons Nieuws moet worden weggelaten, het is toch myn persoonlijke mening, dat wij onze toe komst, ook van onze kinderen, slechts op deze wijze zeker kunnen stellen door ons Christelijk geloof. C. Verolme. de noodzakeiyke vernieuwing. De fundamentele problemen worden met een taienpracticum niet opgelost, in tegendeel. (Vervolg van pagina 1) Verder is nieuw dat de bystand ook preventief wil werken. In de nieuwe wet staat, dat ook by dreigend verlies van de mogelijkheid tot zelfstandige voorziening in het bestaan hulp kan worden geboden. In dezelfde rechtssfeer ligt de bepaling, dat by het vaststellen van de hoogte van de uitkering voor iemand die bijstand gaat_ krijgen, bui ten beschouwing moet blijven een ver antwoord bedrag dat bestemd is voor de opleiding van de betrokkenen of voor zyn bedrijf. Ook een bescheiden bezit uit ver mogen wordt buiten beschouwing ge laten. Er wordt rekening mee gehou den, dat een redelijk deel van ver dienende minderjarige kinderen in een gezin niet kan worden belast om dat de kinderen moeten sparen voor him toekomst. Het is duidelük dat de nieuwe wet een nogal forse scheiding maakt tussen de toestand zoals die onder de ver ouderde Armenwet bestond en de nieu we op recht gebaseerde bijstandsplicht van de overheid. Er zyn door de beide vrouweiyke ministers, dr. Marga Klom- pé, die de verdediging van het ontwerp in het parlement voor haar rekening heeft genomen, en mevrouw Schouwe- naar, die de uitvoering heeft voorbe reid, heel wat besprekingen, Intern en buiten het departement met allerlei or ganisaties, aan voorafgegaan. By de in diening van het ontwerp heeft de vroe gere minister Klompé, de wet „het sluit stuk op onze sociale wetgeving" ge noemd. Een punt dat bij de uitvoering grote aandacht zal blijven vragen is hoe zich in de praktyk de verhouding tussen overheid en particuliere instellingen van liefdadigheid zal gaan ontwikkelen. Meer en meer is het zwaartepunt van de materiële hulpverlening de laatste tijd verschoven naar de overheid. Dit wordt thans in een wetstekst meer geprononceerd uitgewerkt. Er blijft ech ter ongetwijfeld voor de charitatieve in stellingen een belangrijke taak over. Misschien wel dè belangrijkste. Immers de immateriële hulpverlening, waarbp heel wat anders dan financiële moei lijkheden ter sprake komen, blijft ge heel voor rekening van deze organisa ties. Wie enigszins begrip heeft van de problemen die zich in onze tijd de tijd der eenzamen op dit gebied voordoen, zal aan de noodzakeiyke aan vulling van de overheidstaak niet twij felen. Bovendien blijven deze organisa ties ook over materiële middelen be schikken om hier en daar plooien glad te strijken. De bijstandswet houdt daar ook rekening meer. Hun hoofdtaak zal echter verschuiven naar een gebied waar grote tact en speciale kennis van zaken vereist zpn. Vandaar dat zy zich op de nieuwe situatie die per 1 januari ingaat, terdege hebben voorbereid. steentjes snijden. De plakken kunt u ook heel laten. Met azijn, mos terd en olie licht overgieten. Dan het vlees over de vier sneetjes ver delen. Twee gekookte in plakjes sneden eieren over het brood ver delen. Sneetjes bedekken met een tweede geroosterde boterham. Hapjes met sandwichspreadTo maten vullen met sandwichspread. Schijfjes gekookte ham en lever op toast, gameren met hard gekookt ei en sandwich spread en Worces- tershiresaus. Rolletjes ansjovis en schijfjes gevulde olijf en sandwich spread. Garnalen mengen met sand wichspread en tomatenketchup. Daarop stukjes ananas. Daarmee toast besmeren. Plakjes servelaat- worst met vel bakken, vullen met sandwich spread, hierop rolletjes ansjovis. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 30 jan. Met de salaris verhoging van drie procent, noch met de onwil van minister mr. E. H. Toxo- peus nü te onderhandelen over andere verbeteringen in de arbeidsvoorwaar den van het rijkspersoneel, zqn de amb tenaren tevreden. Hun organisaties heb ben dat gisteren laten weten na afloop van de laatste bespreking. Voorzitter mr. G. A. A. M. Boot van de Arka verklaarde ons vanmor gen: „Het meest teleurstellend is, dat de minister zo weinig moeite heeft ge daan het overleg reëel te doen zyn. Sedert de laatste bijeenkomst over het overleg heeft hy geen serieuze poging gedaan om het overleg op gang te bren gen. Dit is fnuikend voor het vertrou wen van de ambtenaren in het over leg. Ik ben bang, dat de minister zich heeft laten beïnvloeden door het krijgsrumoer van de werkgevers in het najaar over de naberekening voor de ambtenaren." Gistermiddag na het overleg, heeft minister Toxopeus besloten de ambte naren per 1 januari een salarisverho ging van drie procent te geven. Hy heeft zich bereid verklaard over enkele secundaire maatregelen in de loop van het eerste kwartaal het overleg voort' te zetten. Behalve over het percentage zelf, zyn de ambtenaren ook ontevreden over het feit, dat op zoveel punten geen over eenstemming kon worden' bereikt. Twee daarvan achten zy van groot belang. Dat zijn de principiële kwestie van de1 toeslag voor blo-onderwyzers en de res terende 0,6 procent van de nacalcula tie. De toeslag die de blo-onderwijzers volgend jaar krijgen, gaat de regering financieren uit de „trend", de bere kening van de kosten die de regering kan besteden aan de verhoging van de ambtenarensalarissen op grond van de verhogingen in het bedrijfsleven. De or ganisaties echter menen, dat het hier gaat om de achterstend van een groep, en dat de blo-toeslag daarom niet de trend mag verkleinen. De trend wordt, zoals ook dit keer, aan het begin van het jaar berekend. Aam het eind blijkt deze telkens te klein te zyn geweest. De ambtenaren krijgen dan een nadere salarisverhoging uit de nacalculatie van de trend. Deze bedroeg in september 3,5 procent. De uiteindelijke nacalculatie die nu is gemaakt moet nog 0,6 hoger zpn. De minister gaat deze 0,6 niet nu geven. Hy wil het percentage volgend jaar gebruiken voor de verbetering van de vakantietoeslag, de eventuele invoe ring van een uitkering ineens, onder werpen waarover begin volgend jaar nog moet worden overlegd. De ambte- narenorganisaties zjjn het hier niet mee eens. Zy hebben in het overleg naar voren gebracht, dat het niet aan gaat een salarisverhoging waarop men dit jaar recht heeft, pas volgend jaar aan te wenden. Sinaasappelbeignets: Rasp de schil van 1 sinaasappel. Schil 4 sinaas appelen, verdeel ze in stukken van telkens 2 parten. Leg deze in een pan en strooi er 150 gram poeder suiker over en laat de pan 1 uur afgedekt staan. Zet daarna de pan op een laag vuur, keer de partjes smaasappel af en toe om en laat de suiker lichtbruin worden. Neem dan de pan van het gas. Laat de vruchtenpartjes afkoelen. Splits nu 2 eieren. Maak van 150 gram bloem, zout, 20 gram suiker, 1 dl melk, 15 gram gist, de eidooiers en een gerasote sinaasappelschil een gistbe- slag. Laat het deeg rijzen tot de hoeveelheid is verdubbeld. Sla de 2 eiwitten stijf en schep deze door het deeg. Frituurvet heet maken tot er een blauwe damp af komt. Haal de partjes sinaasappel door het be slag en bak ze in het frituurvet bruin. Bestrooi de sinaasappelbeig nets met poedersuiker. Eierkoeken met appel: Maak van 250 gram meel, zout, een halve li ter melk, 3 eieren een pannekoek- beslag. Daarvan kleine pannekoeken bakken. Dunne schyfjes appel in bo ter glazig bakken. Voorzichtig be strooien met suiker en vanillepoe- der. De eierpannekoeken met de appel vullen en dubbelslaan. Met poedersuiker bestrooien. (Van onze Brabantse redacteur) HELMOND, 30 dec. De Helmond- se Koerier, het gratis verspreide ad vertentieweekblad, dat de voorma lige hoofdredacteur van de Helmondse Courant, Paul Kuypers, bqna een jaar geleden is begonnen, is vandaag voor het laatst verschenen. Het blad was ten dode opgeschreven, toen de Hel mondse autokoning Hendriks, die het financierde, het besluit nam het niet langer te steunen. De Koerier, die 48 nummers heeft be- alles (Advertentie) leefd, verscheen de laatste tyd met edities van tien tot twaalf pagina's, voor het overgrote deel gevuld met ad vertenties. Desondanks was het niet rendabel, laat staan dat de enorme aanloopkosten konden worden gedekt. Paul Kuypers begon het blad, toen de Helmondse Courant, waarvan hoofdredacteur was, door de Cebema (Teulings) in Den Bosch werd overge nomen. B\j deze verkoop van het blad dat hy als zijn geesteiyk eigendom be schouwde, kon Kuypers zich niet neer leggen. Hjj vreesde bovendien, dat het blad in de nieuwe constellatie onvol doende mogelijkheden zou krijgen tot het kritisch volgen van het stads- en streekgebeuren. Speculerend op de gobdwill die hy zich in Helmond had verworven, begon hij met de steun van de heer Hendriks aan het ongewisse avontuur van een eigen blad, dat ver spreid in een oplage van 30.000, uitslui tend moest drijven op de inkomsten uit de advertenties. Na krap een jaar is deze opzet financieel niet haalbaar ge bleken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 5