Achttien liefhebbers kiezen Theo Uden Masman Jurriaan Andriessen Mies Bouwman Jan Wolkers Leo Hanekroot Jan Koopman Fons Jansen M. Caransa Max Tailleur Ton van Duinhoven Gerard Vilters Onze eigen keus luidt: Klaus A. Posthuma Herman Stok Peter Post Louis van Dijk Pieter Blom Chaw Michiel A. de Ruyter (Een „opinie-onderzoek'' door Frans Boelen) |jrns( va„ ZPBSSSJSZA sons Cabaret/Musical Showbusiness Tiener-repertoire Country Western DONDERDAG 31 DECEMBER 1964 PAGINA 9 Op deze pagina kunt u de titels van veel grammofoonplaten aan treffen. Ze zijn gekozen door een aantal min of meer bekende landgenoten die aan ons verzoek „de vijf beste platen van 1964" te kiezen hebben voldaan. De verschillende voorkeuren door nemend zult u bemerken dat er een aantal platen bij is die reeds eind 1963 in de handel kwamen. Voor die gevallen hebben wij een oogje dichtgedaan. "I(Cap?to'n me 01 love" Pegrgy Lee „DE BESTE PLATEN VAN HET JAAR ichiel A. de Ruyter (38) is de bekendste en populairste jazz criticus van ons land. Tot 1953 speelde De Ruyter cla rinet en sopraansaxofoon in een ama teur-combo. Nadien heeft hij zich ge heel bezig gehouden met de jazz-in-al- zijn-verschijningsvormen. Als criti cus, radio- en televisieman, publicist en platenproducer heeft Michiel de Ruyter zich voor de jazz-muziek in Nederland uitzonderlijk verdienstelijk gemaakt. Zijn meningen - hoewel e^n (Mikelo maal aanvechtbaar (gelukkig; maar) zijn de jaren door zeer waardevol gebleken. Vooral zijn pio nierswerk in de beginjaren van de vaderlandse jazz heeft de belangstel ling voor deze muziek uiL?ns. a' grote hoogte gebracht. Dit hij wederom zitting in de bijzonder merkwaardig en vriiomie- mocratisch gekozen lur.V aie.°f, „grote prijs voor de Nederlandse jazz moest toekennen. Zij keuze: 1. Ornette on tenor (Atlantic) Ornette Coleman. 2. Duke Ellington's „My People" (Stateside) 3. Miles Davis in Europe (CBS). 4. Mingus, Mingus, Miiigus, Mingus, Mingus (Impulse). 5. Coltrane live at Birdland (Im pulse). Nee, ik heb er geen klassiek bij", zegt beeldhouwer-schrijver Jan Wolkers. „Ik houd erg veel van Bach, maar de jazz heeft toch mijn grote belangstelling." Wolkers kwam tot de volgende selectie: 1. „Crescent" - John Coltrane (Impulse). 2. Coltrane Sound (Atlantic). 3. The New Tristano (Atlantic). 4. Change of the century (Atlantic). Essential Lester Voung (Verve). EERVOLLE VERMELDING: Mingus plays piano. (Impulse). Xv Onder de „kiezers" waren enkele mensen die moeiteloos tien titels van favoriete platen wisten op te noemen; anderen daarentegen vroegen ruime bedenktijd om tenslotte tot een kleine selectie te komen. Weer anderen kwa men niet verder dan één of twee titels. Opvallend was het feit dat het hoofd van de discotheek van de Nederlandse Radio Unie, de heer Van Dalfsen, zelfs na enige dagen bedenktijd niet tot een beslissing kon komen Hij onthield zich verder van stemming. Enkele nationale figuren" zult v missen: mgr. Bekkers kon niet meedoen omdat hij te weinig tijd had om naar muziek te luisteren; bovendien is hij gewoon zijn platen onmiddellijk na ontvangst weg te geven. De heer C. Verolme liet het afweten omdat hij het te druk had met een bepaald „eilandje in zee", de heer Zwolsman groot muziekliefhebber had enige belangrijke besprekingen met verzekerings experts af te wikkelen in verband met een brandje dat er onlangs in Den Haag schijnt te hebben gewoed, mevr. Van Someren-Downer noemde als enige favoriete plaat het aloude nummer „Ferme jongens, stoere knapen' en kon derhalve ook niet meedoen. Jan Cremer tenslotte hebben wij maar niet benaderd omdat hij voor zichzelf al genoeg publiciteit maakt. Van de selecties die de „overblijvende" landgenoten hebben opgesteld, vestigen wij vooral aandacht op die van Jurriaan Andriessen, Mies Bouwman, Max Tail leur en M. Caransa. Voorts kunt u aantreffen de keuze van onze eigen redactie. Onder het kopje „Showbusiness" zijn ook enkele volksmuziekopnamen vertegenwoordigd. Het leek ons beter de rubriek „Volksmuziek" niet afzonderlijk op te nemen, daar er in het afgelopen jaar zulke aantallen platen met goede volksmuziek zijn verschenen dat een juist overzicht in deze produktie aan de hand van de weinige ons toegezonden opnamen in deze categorie ten enen male on mogelijk is. Voor de jonge architect en win naar van de „Prix de Rome" Pieter Blom (30) betekent mu ziek heel veel in zijn leven. Zelf JPeelt hij zonder ooit les gehad hebben briljant piano en orgel, vroede muziek via radio en grammo foonplaat vindt bij hem altijd een dankbaar 0or Pieter Blom heeft daar hij zeif'zegt - „een onbegrij pelijke „verering" voor Sweehnck. „Sweelinek," zegt hij, „is voor mij p.m,s groter dan Bach." Dit jaar heeft 'er Blom kennis gemaakt met de Jazz. Hij is er erg van onder de in- dr"k. „Ik «ou graag zelf zo willen sPdlen, zonder blad, heerlijk tmprovt- seren. Muziekmaken is voor mij het zelfde als een fijne algebrasom oplos- fi®- Dat is mieters." Nou ja alsJPie- Blom dat zegt dan zal het wel zo zijn. Zijn keuze: Cantiones Sacrae Ned. Kamer koor (Philips) Be*' dit jaar uitgekomen platen van Miles Davis. (C.B.S.) The new Tristano Lennie Tristar ho (Atlantic) De muziekrecensent Leo Hane kroot, verbonden aan het dag blad „De Tijd-Maasbode" en vooral deskundig op het terrein der klassieke muziek heeft na zorgvuldig wikken en wegen de volgende vijf platen gekozen als zijn favorieten van het afgelopen jaar. 1. Bach: De complete klavecimbel concerten, uitgevoerd door Ruggiero Gerlin en andere clavecinisten met het Collegium Musicum de Paris o.l.v. Roland Douatte (Critère). 3. Wagner: Siegfried. Solisten o.a. uitgevoerd door Herman Krebbers met het Amsterdams Kamerorkest o.l.v. André Rieu (Artone). 3. Wagner: Siegfried. Solsten o.a. Birgit Nilsson, Wolfgang Windgassen, De Wiener Philharmoniker o.l.v. Georg Solti. 4. Monteverdi: Tweede Magnificat uit de Vespro della Beata Virgine en Messe a quattro voci. Choir of the Carmeiity Priory of Londen o.l.v. George Malcolm (Londen L'oiseau Lyre). 5. Bach: Sonaten voor klavier en viool. Hansheinz Schneeberger en Eduard Müller (Barenheiter Musica- phon). Kersvers); cabaretier Eons Jan sen kon buiten de grote ver zameling Bruckner-sympho- nieën en Bach-eantates (van oudere datum) maar tot twee opmerke lijke platen uit 1964 komen. 1. Dietrich Fischer Dieskau zingt liederen van Telemann (Electrola) „Kostelijke 18e eeuwse „cabaret"- Iiedjes". 2. „Waar blijft de tijd" Klein- kunstparade 1918-1940 (Philips). De heer M. Caransa nadere in troductie overbodig is even eens eèn groot muziekliefhebber. Hij houdt van klassieke muziek, teenermuziek, opera en showbusiness Hij koos: 1. Funny Girl Barbra Streisand (C.B.S.) 2. A hard day's night The Beatles (Parlophone). 3. Carmen - met Maria Callas (Columbia) 4. Vivaldi k Notre Dame de Paris (Philips) 5. Adamo (H.M.V.). Als deze regels ondei uw ogen verschijnen is Ernst van Altena juist 31 jaar geworden. De naam van deze succesvolle tekstschrijver, dichter, vertaler en chanson-lienner behoeft nauwelijks een nadere introductie. Toen wij hem naar zijn keuze vroegen, verzocht hij om enige bedenktijd. De volgende pla ter kwamen tenslotte uit de bus: 1. Boris Vian (Philips) („Om de culturele daad deze lang verboden chansons van een te vroeg gestorven universeel mens alsnog uit te bren gen". 2. Dix Ans de Brassens (Philips) Dient als duidelijk standaard van wat een chanson inhoudelijk kan en moet zijn") 3. Colette Benard chante chansons gaillardes (Vogue) „Vooral om histo rische Béranger-tèkst". 4. Patachou chante Bruant (Phi lips) („Om historische redenen"). 5. Jacques Brei (Barclay 80222), (Om „Au suivant", „Mathilde" en „Le dernier repas". In deze chansons is Brei nog volop zichzelf, terwijl z'n laatste plaat bewijst dat hij zichzelf (o ™.'n eerlijkheid) dreigt te verlie- zen. EERVOLLE VERMELDING: „Montand chante Prévert" (Philips) "w!ïi?-'ir-^res Jacques chantent Pré vert (Philips). Le Paris de Montand (CBS). Gréco chante Mac Orlan (Philips). Ook de „shmoezer" van het Rem brandtsplem Max Tailleur wil de zijn platenvoorkeur wel ken baar maken. „Ik ben niet zo gek op het „gangbare" repertoire zegt Tailleur. „Ik zoek het meer in bijzon dere platen. Zo heb ik een aardige verzameling „evergreens"; liedjes en wijsjes die de jaren door leuk blijven Ik heb ook veel humoristische platen dl opnamen met Joodse rnuziek Als u mij" vraagt de vijf beste'pla ten van het jaar te kiezen dan moet ik u teleurstellen: ik heb er maar 1én' 9„a.?is dan ook een heel bijzon dere. Tijdens mijn verblijf in Canada dit jaar kreeg ik van de Nederlandse ambassadeur de plaat „SOUNDS OF NATURE" uitge bracht door de Federation Ontario Ik houd enorm veel van dieren. Én op deze plaat staan de meest fan tastische wildgeluiden. Die plaat brengt mij altijd helemaal tot rust. Je weet gewoon niet wat je hoort: het is onthullend. Als ik ,mnn dier tjes" weer gehoord heb ga ik opge lucht naar de „Doofpot" om de men sen weer over Sam en Moos en de hele „mispoge" te vertellen..." De 63 jaar jonge Theo Uden Masman, voormalig leider van „De Ramblers" en graag ge hoorde „platendraaier" had niet veel moeite om zijn keuze te be palen: 1. „The Winner" Herman Schoonderwalt (Philips). 2. Louis van Djjk Quartet (CBS). 3. Barbra Streisand The first album (CBS). 4. Michel Legrand Chante (Phi lips). 5 Woody Herman '64 (Philips). Als acteur ben je voortdurend be zig en heb je nauwelijks tijd om eens naar een fijn muziekje te luisteren. Wanneer die gelegen heid zich dan eens eindelijk voordoet, dan kies je natuurlijk die grammo foonplaten die je het meeste doen." Ton van Duinhoven (41), hoofdrolspe ler in de „Bruiloft van Figaro" en een van de medewerkenden aan de musical „O, what a lovely war" heeft in zijn collectie veel en vooral goede platen. Zijn keuze bevat niet altijd de meest recente platen, maar dat heb ben wij hem graag vergeven. L „Nathalie" - Gilbert Bécaud (HMV) 2. La Fanette - Jacques Brei (Bar clay) 3. Les Comédiens - Ch. Aznavour (Bar clay) 4. Nina Simone in Concert (Philips) 5. Sin and Soul - Oscar Brown jr. (C.B.S.) i >1 erard Vilters (32) kunt u dage lijks aantreffen in de platen- V.J zaak „De Koperen Hoorn" aan de Amsterdamse Lelie gracht. Vaste klanten aio men it deze heerlijke snuffelzaak kan aan treffen zijn o.a. Willy AIberti(hier samen met hem in de zaak gefoto grafeerd) en Peter Post De keuze an Gerard Vilters: 1. „Great songs from Great Bri tain" Frank Sinatra (Rt prise) 2. The Second Album Barbra Streisand (CBS). 3. The Dutch Swing College met Rita Keys (Philips). 4. Vijf en twintig jaar Malando. (Philips). 5. „Et voici Charles Aznavour" (Co lumbia). Van de vele platen, die Klaas A. Posthuma, redacteur van het succesvolle maandblad voor grammofoonplatenliefbebbers „Luisterdit jaar beroepshalve beluisterde, is de HMV/Angel-opname van Verdi's Requiem voor hem dè op name van het jaar geworden, vooral door de muzikale leiding van Carlo Maria Giulini, „die hier wel de mooi ste plaatopname uit zijn gehele car rière maakte en met het Philharmonia Koor en Orkest en een magnifiek solistenteam (Elisabeth Schwarzkopf Christa Ludwig, Nicolai Gedda en Nicolai Ghiaurov) een welhaast on overtrefbaar uitvoeringsniveau wist te bereiken". „Een tweede grote favo riet", zegt Posthuma, „is de Argo-op- name van Handels majestueuze Coro nation Anthems met de schitterende zang van het koor van King's College uit Cambridge. Vele malen ook is de integrale opname van Wagners Lohen grin op HMV/Angel op mijn draai tafel beland, niet alleen omdat ik een overtuigd Wagneriaan ben, maar ook en vooral door de volmaakte directie van Rudolf Kempe en de indrukwek kende bezetting der voornaamste rol len met o.m. Elisabeth Grümmer, Christa Ludwig, Dietrich Fischer-Dies- kau en Jess Thomas. Dan zijn er twee opnamen, waaraan ik als jury-lid mee hielp een Edison toe te kennen: Tele- mannsMarkus Passion op Philips en de complete opname van Richard Strauss' Arabella op DGG". Een andere opname, die volgens de criticus Posthuma zeker onder de beste platen van 1964 moet worden gerang schikt, is die met de Elegie für junge Liebende van Hanz Werner Henze op DGG. „omdat hier een belangrijk mo dem werk zo kort na het ontstaan (1959-*61) op zulk een superieure wijze werd vastgelegd, zij het dan fragmen tarisch". Tot een van de meest beluisterde van Jan Koopman <5o). Op een bijzonder gezellige en originele ma nier bespreekt Jan Koopman in «dit programma pas verschenen grammo foonplaten. De populaire discjockey kwam tot de volgende selectie: f- Soundtrack van „Les Parapluies de Cherbourg;" (Philips) 2- Rudi Carrell-show (Philips) 3. „Sucessos Brasileiros" door o.a. Maysa (London) 4' van Dijk-Kwartet en Trio vC.B.S.) 5. Shakespeare and all that jazz (Fontana)"6 Johnn? Dankwortb EERVOLLE VERMELDINGEN: Michel Legrand chante et s'accom- pagne (Philips) Academy Award Winners Frank Sinatra (Reprise) 1. „The Blues and the abstract truth' Oliver Nelson Sextet (Impulse) 2. „The Winner" Herman Schoon derwalt (Philips). 3. „Conversations with Myself" Bill Evans (Verve). 4. „Coltrane live at Birdland" Impul se 5. „Sarah Vaughan swings the Tivoli' (Mercury). EERVOLLE VERMELDING: „My People" - Duke Ellington (State side). Mingus plays piano (Impulse). Monk in Europe (Riverside). „Time changes" Dave Brubeck (CBS). „The body and the soul" Freddie Hubbard (Impulse). l Boris Vian: „Chansons possibles, ou impossib les' Philips) 2. „Yves Montand chante Jacques Pré vert" (Philips). 3 Colette Renard chante chansons gaillardes (Vogue) 4. Nicole Louvier. Chansons clès (1960-1964)" (Omega). 5 Collection Rencontres van Philips- Frankrijk. Les Frères Jacques chan tent Jacques Prévert, Patachou chante Aristide Bruant en Juliette Gréco chante Pierre Mac Orlan. EERVOLLE VERMELDING: Michèl Legrand chante et s'accom- pagne en LP no 2 van Claude Nouga- ro (beiden op Philips en beide be langrijk voor vernieuwing chanson) „Aznavour" (Barclay) Speciale hulde voor kostbaar album Dix ans de Georges Brassens" (bij zondere heruitgave van volledig werk tot en met '63 Philips) en voor Phi lips-serie „Les grandes chansons de. met voortreffelijk gekozen heruitgaven van vele chanson-groten 1 „Vrij Entree' - Henk Elsink (lm perial) 2 Waar blijft de tijd' kleinkunst- parade 1918-1940 (Philips) 3. „Kiss me Kate' Nieuw Rotter dams Toneel (C.N.R.). 4. „De onvergetelijke Louis Davids" 4 LP's (H.M.V -Columbia). 5. „Frater Venanttus' Wim Sonne- veld (Premieplaatje '64). EERVOLLE VERMELDING: Sound track My Fair Lady" (C.B.S.). „Onschuldig veroordeeld" Rijk de Gooyer (Artone). .Ji/lichel Legrand speelt Gershwin (Philips) 25 jaar Malando (Philips) 1. Adios Amigo - Jim Reeves (R.C.A 2*. Kansas City - Trini Lopez (Reprise). 3. 25 minutes to go The Brothers Four (C.B.S.). 4. The man who shot Liberty Valana Fairmount-singers (London). 5. Smoke along the track The Bat tier Brothers (Philips). i „Child of hollow times' Dayle Stanley (Squire) 3 Nina Simone in Concert (Philips) 3 Swingle Singers going baroque (Philips) 4. Sammy Davis Jr recorded live (Reprise) 5. Peter Nero in Person (R.C.A.) EERVOLLE VERMELDING: „The world of Miriam Makeba London „Great Songs from Great Britain" - Frank Sinatra (Reprise) „Funny Girl" - Barbra Streisand (C.B.S.) „Valente tournée" Caterina Valente (Decca) 1. „Anyone who had a h.art" Dion ne Warwick (Fontana). 2. „Adamo Vol. I" - Adamo (H.M.V.) 3. „Mijn dagboek' - Willeke Albert: (Philips). 4. ,A hard day's night" (LP) The Beatles i Parlophone). 5. .fretty Woman" (LP) Roy Orbi- son (London). EERVOLLE VERMELDING: „If we are only friends" (single) Frangoise Hardy (Vogue). ,La Mamma(single) Carry Brok ken (Philips) „Maria Elena" (LP) Los Ittdios Ta- bajaras (R.C-AJ. Where did our love go" (LP) The Supremes (Morown). Jurriaan Andriessen (39) bekleedt een uitzonderlijke positie in ons land: hij is namelijk „huiscompo nist" van de „Haagse Comedie", TV-regisseur van muziekprogram ma's, toondichter van veel goede, ei gentijdse muziek (ook voor de film) er combo-leider. De belangstelling van Andriessen voor de lichte mu ziek, de jazz en de volksmuziek is bekend. Als Leslie Cool verzorgt hij nu al jarenlang met zijn eigen com bo aantrekkelijke programmaatjes voor de KRO-radio. Zijn brede muzi kale interesse komt duidelijk tot ui ting in de keuze van de- naar zijn smaak- „beste vijf platen van 1964". 1. „The Swingle Singers going Ba roque" (Philips). 2. „Adamo" (H.M.V.). 3. „It's for You" gezongen door Cilia Black (Parlophone). 4. „Goldberg Variaties van Bach' gespeeld door Suzzana Ruzickova. 5. Aves 4e Symphonie voor kooi en orkest van Jurr. Andriessen (Phi lips). KLEINE KANTTEKENING: „U croeg mij naar de vijl beste platen, Ja, nu kunt u mij wel arrogant vinden maar die symfonie van mij, vind ik zelf erg geslaagd. Daarom heb ik die plaat maar op het lijstje gezet. Ik heb eigenlijk helemaal geen ver stand van grammofoonplaten", zegt Mies Bouwman als wij haar vragen naar de vijf beste platen van het jaar. Tenslotte komen wij overeen dat zij dan maar de vijf meest „frappante" opnamen van het jaar kiest. 1. Barbra Streisand „The second album" (CBS)„Enorm wat die vrouw doet". 2. „Boom, Boom, boom" (Jan Cre mer) „Het meest ongare, brutale verschrikkelijke, nare en tegelijk meest lachwekkende plaatje van het jaar". 3. Can't buy me love" van „The Beatles" (Parlophone)„Ik vind alles van de Beatles gewoon erg lijn". 4. „Hugo" door accordeonnist Mat Mathews. 5. Frater Venantius door Wim Sonneveld (premieplaatje '64). Veel bewondering heeft Mies Bouw man ook voor de dit jaar nieuw uit gekomen LP's van Aznavour en Sa rah Vaughan. iKSllÜisf! Herman Stok behoeft oorai bij de jongere lezers geen nadere introductie. Als presentator van talrijke tiener-programma's voor radio en televisi.e heeft hij zich iu de afgelopen jaren grote bekend heid verworven. Hij kwam tot de volgende selectie: 1. Anyone who had a heart - Dion- ne Warwick (Fontana) 2. „How glad I am" Nancy Wilson (Capitol) 3. Woody Herman '64 (Philips) 4. „And I love her" The Beatles (Parlophone) 5. „Ma Vie" Alain Barrière. (R.C.A. Zojuist teruggekeerd van zijn zesde zesdaagse in dit seizoen bleek top-wielrenner Peter Post (31) nog fut genoeg over te hebben om zijn piatenkenze kenbaar te ma ken. Peter is een groot muzieklief hebber, een van de grootste „Sinatra- verzamelaars en een grote vriend van Willy Alberti. Zijn kenze: 1. Willy en Willeke Alberti (Philips). 2. Hello Louis" Frank Sinatra (Reprise) 3. Heilo Dolly Louis Armstrong (Philips). 4. Everybody loves somebody Dean Martin (Reprise). 5. In the name of love Peggy Lee (Capitol). Drie en twintig is Louis van Dijk op dit moment. Hij staat aan hel begin van een grote carriè re. Als jazz-musicus of als con cert-pianist? Of gaat de energieke Louis proberen om na het behalen van zijn prix d'excellence beide „he ren" te dienen? L „Empathy" Bill Evans, Monty Budwig en Shelly Manne (Ver ve). 2. Mingus Mingus, Mingus etc. (Impulse). 3. Concert voor viool en hobo J. S. Bach (Columbia). 4. Reaching Fourth McCoy Tyner trio (Impulse). 5. „Funny Girl" Barbra Strei sand (CBS).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 9