Zilveren jubileum bij Conrad-Stork J. G. M. Bosman neemt als directeur overstapje van emigrant naar loodgieter Afscheid na achttien jaar arbeid tussen Ontario, Sydney en Haarlem Hartewens van bestuur Hartewens- festival Ontroerende Elektra van Toneelgroep Centrum Speelse wens voor 1965 Rumoerige jaarwisseling Ernstige incidenten in felle Leidse buurt Publiek bekogelt politie met stenen en flessen Sleeën op kopje van Aerdenhout wordt bedreigd l m Rustig in Bloemendaal en Zandvoort Directie-wisselin g stichting Rijnmond- Noordzeekanaal N ieu w j aarsreeeptie reddingsbrigade Overleden Haarlemse kinderen naar Bergen Om de wereld ZATERDAG 2 JANUARI 1965 PAGINA 3 Toneelgroep Centrum vermaakte het schouwburgpubliek na afloop van de ontroerende Elektra-ver- tolking met de speelse Nieuw jaarswens van M. S. Koops. De fietsende burgemeester Cremers kon niet aan de milde humor ontkomen. HAARLEM, 31 dec. Hij blijft directeur. Tot nieuwjaar mag de heer J. G. M. Bosman zich direc teur van de Katholieke Emigratie Stichting noemen en na die datum wordt hij gesierd met het predi- caat directeur van de Nederlandse katholieke bond van werkgevers in het loodgieters-, fitters- en sa nitair installatiebednjf in Den Haag. De heer Bosman stapt dus over van de emigrant naar de loodgieter. Hoogstwaarschijnlijk zal hij in Den Haag wiet weemoed terugdenken aan de grote wereld bol in zijn Haarlemse werkver trek. Die globe is nu nog een sym bool van zijn wereldomvattende arbeid. Vooral in deze laatste Het vliegtuig is voor de heer Bos man rechtsal een normaal ver voermiddel geworden. Hier staat hij gereed om met de heer H. Kampen van de Christelijke Emigratiecentrale een reis naar Australië en Nieuw-Zeeland te ondernemen. Dat was in 1962. decemberdagen blijkt dit overdui delijk. Op zijn bureau komen kerst- en nieuwjaarsgroeten uit Canada, Nieuw-Zeeland, Austra lië en Zuid-Afrika van de emi granten met wie de heer Bosman in de laatste achttien jaar contact heeft gehad. Over een jaar gaan wellicht de kaartjes van de fit ters en loodgieters overheersen. In de HOBAHO-HALLEN te LISSE van 4/8 januari HAARLEM, 2 jan. Elektra, de grootse tragedie van Euripides, is gisteravond in de Haarlemse Stadsschouwburg nagenoeg in haar volle rijkdom tot de toe schouwer gekomen. Vertaling en regie van Theo Kling hebben To neelgroep Centrum in staat ge steld het klassieke drama naar vorm en inhoud te maken tot een actuele gebeurtenis, die een diepe indruk heeft achtergelaten. Henni Orri en Carol Linssen oogstten het rijkste deel van het succes door hun zuivere tekening van de voornaamste dramafiguren, Elek tra en Orestes. Acteurs en actri ces werden beloond met een ova tioneel applaus, dat minutenlang de volle schouwburg vervulde. De onmiddellijk op de tragedie vol gende Nieuwjaarswens van de Haarlemse journalist M. S. Koops had uiteraard een stevige aanloop nodig. De tekst liet Centrum ruim schoots de gelegenheid tot een pleizierige presentatie. De tekst liep vlot, de inhoud was tegelijk speels en actueel en de aanpak van Centrum zorgde voor een on bezorgd slot van een onvergete lijke toneelavond. Hier dreigt een oude auto een prooi van de vlammen te worden. Het toegetakelde vehikel werd be geleid door een rumoerige groep onruststokers, die tenslotte door de politie met wapenstokken moest worden gekalmeerd. HAARLEM, 2 jan. De jaar wisseling is in Haarlem allerminst geruisloos voorbijgegaan. Vrij ernstige incidenten, vooral in de Leidse buurt, gaven aanleiding tot grote moeilijkheden. Een fikse kerstboombrand liep uit in grove baldadigheid en verzet tegen po litie en brandweer. Op een gege ven moment werd het publiek zo aggressief, dat de politie een regen van stenen en flessen kreeg te incasseren. Met behulp van wapenstokken kon tenslotte een eind worden gemaakt aan de on geregeldheden. Gelukkig liep nie mand van de betrokkenen letsel van betekenis op. sv-iï-W' sssSSS boombrand op de hoek van de Brou wersstraat en de Oranjeboomstraat, daal de brandweer werd gehinderd bij het blussen. De baldadige jeugd slaagde er zelfs in de brandslangen door te snij den. Een zeer rumoerige menigte sloeg het schouwspel gade en een belangrijk gedeelte van de groep bezorgde de poli tie, die inmiddels versterking had gekre gen, handen vol werk. Op advies van de brandweer werd besloten om het vuur vanzelf te laten uitbranden. Na enige tijd konden de restanten worden geblust. De gemeentereiniging moest de stukken opruimen onder dekking van de politie. Inmiddels was ook een stevige brand opgelaaid op de hoek van de Brouwers straat en de Jan Nieuwenhuyzenstraat. Hier trachtten de opgeschoten jongelui een auto in het vuur te duwen, wat de politie nog net kon verhinderen. De brandweer bluste het vuur, maar kon enige momenten later weer achter het vehikel aangaan, daar de wagen even verder opnieuw in brand werd gestoken. Even later kwam het geval terecht op het Leidseplein om tenslotte omstuwd door een enthousiast publiek weer te belanden op zijn uitgangspunt hoek Brouwersstraat Oranjeboomstraat. Weer maakte het water van de brandweer een eind aan het feestvuur en weer steeg de verontwaardiging van de omstanders. vonnis aan hun moeder voltrekken. Het is een bijzondere verdienste van Carol Linssen en Henni Orri dat zij de gevoe lens van Orestes en Elektra zuiver, mee slepend en sterk genuanceerd hebben uitgebeeld. De regie van Kling getuigt van een diep inzicht in en van veel eerbied voor het drama van Euripides. De regisseur is uiterlijk niets sterk afge weken van de gangbare opvattingen. Wat hij met zijn groep van Elektra heeft gemaakt, dwingt toch bewondering af. Zijn gevoel voor orde en harmonie bleek overduidelijk uit de mise en scene, waar door de accenten vielen op de juiste persoon en op de juiste plaats. Het lijkt ook onwaarschijnlijk, dat een andere intonatie en minder geaccentueerd spel een bevredigende oplossing zouden be tekenen. Veel van de goede sfeer werd bereikt door het optreden van het koor van Mycreense vrouwen, vertolkt door Nell Knoop, Ellen de Thouars, Ina van der Molen, Els van Rooden, Yolande Bertsch en Annemarie Metz. John Koch teken de aanvankelijk een zwakke land bouwersfiguur. Allengs herstelde hij zich en werd de eerlijke en geloof waardige schijn-echtgenoot van Elektra. Zonder steun van tekst slaagde Ben Hulsman erin om een passende houding te vinden voor de boezemvriend Pyla- des. Broes Hartman gaf gestalte aan de klassieke grijsaard en gelukkig zon der er een prototype van te maken. Een De verhitte gemoederen en de agressi viteit zochten zich een uitweg. Spoedig werden brandweer, reiniging en politie het mikpunt van een stevige regen van flessen en stenen. Met het geweld van de wapenstok moest de orde worden her steld.. Minder moeilijkheden ontstonden bij een kerstboombrandje, dat even na twaalf uur ontstond op de Burgwal. Een brugleuning werd door het vuur gebla kerd. Op de hoek Harmenjansweg en Papentorenvest bluste de brandweer een brandende partij oude deuren en planken. Omstreeks half twee werd de strijd aangebonden met een bestelwagen, die in de Van Hogendorpstraat in lich terlaaie stond. In Bloemendaal, Zandvoort en Heem stede hebben zioh in de Nieuwjaarsnacht geen incidenten van betekenis voorge daan. In tegenstelling met verleden jaar was het in deze plaatsen vrij rustig. In Heemstede had de politie zich tijdig naar de Javalaan begeven, daar de jaar wisseling in deze omgeving nogal eens moeilijkheden pleegt op te leveren. Het enige was een vreugdevuur, dat de brandweer omstreeks half twee kon blussen. Bij het station Heemstede-Aer- denhout deed zich een geval van erger lijke baldadigheid voor. Een man waar schuwde de politie dat onverlaten een dode kat op zijn wagen hadden gedepo neerd. een tweede wagen tegen zijn voertuig hadden neergezet en tenslotte zijn tank voor een gedeelte met zand hadden gevuld. Op oudejaarsdag ontstond omstreeks één uur 's middags een begin van brand in de Zijlstraat tengevolge van een defecte butagasinstallatie. De bewoner kreeg enige wonden in zijn gezicht als HAARLEM, 2 jan. Vandaag her denkt de heer J. A. van Baaren het feit dat hij 25 jaar in dienst is bij de Ver enigde Machine Fabrieken. De heer Van Baaren heeft hiervan 23 jaar bij de firma Beynes en 2 jaar bij Conrad- Stork als constructie-bankwerker ge werkt. Donderdag werd de jubilaris door de directie ontvangen. Namens de onderneming sprak de heer Ir. G. G. Biezeno. Hij feliciteerde de jubilaris met deze belangrijke gebeurtenis en bood hem het zilveren bedrijfsinsigne en een jubileumgeschenk onder couvert aan. Het bestuur van het jubileum fonds bood een geschenk van de colle ga's aan. bode, die alleen het woord nodig heeft om levendige 'aferelen te schilderen, was terecht toevertrouwd aan André van den Heuvel. Elisabeth Andersen was in drukwekkend in haar moeilijke rol van Klytaimnestra, de moordenares van haar man en het slachtoffer van de haat van haar kinderen. Theo Kling en Auke Boerma figureerden niet overtuigend als de Dioskuren. De verdere figuratie sloot prachtig aan. Het nieuwe jaar is, althans wat het Haarlemse toneel betreft, bijzonder mooi begonnen. Toneelgroep Centrum had gisteravond dan ook alle noodzakelijke elementen ter beschikking: een meester lijk toneelstuk, een voortreffelijke groep spelenden, een uitmuntend regisseur en een enthousiast publiek. Een goede schouwburgaccomodatie en meer speel ruimte zijn bij de vrome wensen voor 1965 opgenomen. Th. Koeckhoven gevolg van een steekvlam en het in- terieur van zijn woning werd licht be schadigd. De man kon zelf naar het zie-"' kenhuis gaan om zich te laten behan delen. Om vijf uur 's middags deed een winkelier uit de Gierstraat aangifte van diefstal van vier reprodukties van schil derijen die uit een vitrine waren ont vreemd. AERDENHOUT 31 dec. Reeds ja renlang stellen de eigenaren van het duinterrein langs het kopje van Aerden hout aan de Mr. Enschedeweg na sneeuwval dit terrein open voor de jeugd. Op grond van onaangename er varingen er vernielingen overwegen de ze particulieren thans het terrein voor taan gesloten te houden. Hierdoor zal ook de goedwillende jeugd worden getroffen. De bedoelde eigenaren zijn echter bereid gebleken het terrein in de toekomst nog ter be schikking te stellen onder voorwaarden dat het terrein uitsluitend betreden wordt via het toegangshekje op het kop je van Aerdenhout, slechts indien dit, in overleg met de politie, is geopend. Voorts mogen honden niet in het ter rein worden medegenomen, en is alleen het open duinterrein toegankelijk. Er geldt dus geen vrije wandeling door het bos. De terreineigenaren en de Aerden- houtse politie hopen op de medewerking zowel van de jeugd als van hun opvoe ders, opdat deze unieke-sleegelegenheid voor de jeugd van Aerdenhout behou den kan blijven. Hoewel op dit ogen blik het er alle schijn van heeft, dat de sleeën kunnen worden opgeborgen, is het goed nu van deze maatregel ken nis te nemen. Indien er opnieuw sneeuw valt weet elke sleesportliefhebber dan welke regels in acht genomen moeten worden. AMSTERDAM, 2 jan. Zoals wij reeds hebben gemeld heeft de heer G. Schogt, directeur van de stichting Rijn mond-Noordzeekanaal, waarin de ge meenten Amsterdam, Velsen, Haarlem en Zaandam samenwerken, met ingang van 1 januari 1965 wegens gezondheids redenen, ontslag gevraagd uit zijn func tie, «elke hij sedert 1 november 1962 bekleedde. Met ingang van genoemde datum is hij opgevolgd door mej. J. H. Bodisco Massink, tot dusver adjunct-directrice van de stichting. Mej. Bodisco Mas sink is een tiental jaren op diverse af delingen van het ministerie van buiten landse zaken werkzaam geweest. Voorts werkte zij gedurende anderhalf jaar op een reclame adviesbureau. Met gelijke datum van ingang werd tot adjunct-directeur van de stichting benoemd de heer I". C. Bergisch, sinds maart 1963 verbonden aan het bureau van de stichting te Amsterdam. De heer Bergisch is 38 jaar in dienst geweest van de N. V. Stoomvaart Maatschappij „Nederland", waar hij onder meer werkzaam was op de afdeling Passage en Civiele Dienst, terwijl hij, varende als administrateur op de passagiersschepen de gelegenheid had de wereld ook van die zijde te bezien. Advertentie) KRANTENHAL „DE PATRIOT*' KIOSK VERWULFT went haar geachte cliëntèle een VOORSPOEDIG 1965. BLOEMENDAAL, 2 jan. In de tuin van restaurant 't Bolwerk in Haarlem wapperde vrijdag omstreeks het middag uur vrolijk de brigadevlag van de Vrij willige Bloemendaalse reddingsbrigade met het embleem van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het redden van drenkelingen in de straffe wind. Tot degenen, die het restaurant binnen gingen, behoorden de burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Vol ler, die tevens beschermheer van de brigade is, en de voorzitter van de Haarlemse reddingsbrigade de heer Fr. Lodder, die ook bestuurslid is van het district Noordwest van de K.N.B.R.D. In de bovenzaal van 't Bolwerk hield de in de loop van 1964 geborer, V.B.R., na een fusie voortgekomen uit de (oude) Bloemendaalse reddingsbrigade en de (jonge) Vrijwillige kustbrigade aan zee (Farnassia) voor het eerst een nieuwjaarsreceptie. Zeer velen boden gelukwensen voor 1965 aan en hln? J5en5li5 met elkaar, wat de ?en"®i„rin d| brigade nog meer zal bevorderen. Zo stelde de heer J. G de Vries, vooratter yan de V.B.R., het toen rwpiw, nifUwiaarstoespraak hield. ^U'^Tk®mde in het bizonder beschermheer burgemeester dr. Peere boom Voller, die zijn initiatief, de beide reddingsbrigades tot elkaar te brengen, tot volle tevredenheid zag uitgedragen: De brigadevoorzitter hoopte het ko mende jaar op e,®"drachtige samen werking van alle ïeaen te kunnen re kenen, opdat nog meer veiligheid wordt geboden aan de baaers en zwemmers in Bloemendaal aan zee> en eventueel nog dit winterseizoen aan gewonden bij het beoefenen van de schaats- en slee- sport in de Kennemerduinen en op 't tFier van de vijf kandidaten, die de zer dagen opgingen voor het diploma A zwemmend redden van de K.n.b R D. zijn voor dit diploma geslaagd. Het zijn de heren H. Beelen, J. van Pijpen R. Hubert, alsmede mej. W. Ooster- baan. HAAPLEM. 2 jan. - Dezer dagen is overleden op J77.jarige leeftijd de heer P. G. MEESTERS, de nestor van dc amatcur-sterrekundigen in Neder- i?"*' ivnfoit 0p jeugdige leeftijd voelde P zich tot de sterrekunde aa"?f en als amateur verricht- te ho "T^devo] wetenschappelijk werk onder anaeie <j0or het observeren van vera"?prrennfiSterren en het tekenen van Jon iaa Gedurende onge- vocr« is hij voor de oorlog ver bonden g eest aan de Bosscha-sterre- wa®hi velen^ng (Java). orn be> in de loop van de Ja/f?orrewach?ek gcbracht aan zijn pri- hTndl* bouwdV111 Halfweg die h« eigen' Achttien jaar geleden was de nu een- en veertigjarige „emigratieleider" werkzaam bij de L.T.B. In 1946 werd de L.T.B. geconfronteerd met de eerste golf van na-oorlogse emigranten, nage noeg allen jonge boeren en tuinders. De zorg voor die ondernemende agra riërs was opgedragen aan de L.T.J. Op een kwade dag vertrok de secretaris. „Bosman pikt dat karwei er wel bij." Nu, hij heeft het gedaan. Binnen de kortste keren leidde de heer Bosman een eigen emigratiebureau binnen de organisatie. Zijn eigenluke werk kwam in het geding. Toen werd het kiezen of delen: helemaal in de boekhouding of helemaal in de emigratie. Het werd de emigratie. „Ik heb er geen moment spijt van gehad. Het is gewoon een deel van mijn leven geworden. De Nederlandse emigranten' maakten in de verre landen een goede-beurt. Er ontstond vraag naar hun landgeno ten uit de niet-agrarische vakken, wel allemaal vaklieden. De drukte werd overstelpend en op verzoek van de L.T.B. richtten K.A.B. en de Katholie ke Middenstandsbond een eigen emigra- tiedienst op. Na veel onderhandelen werden de krachten op 1 januari 1956 gebundeld in de Katholieke Emigratie Stichting in de bisdommen Haarlem en Rotterdam. Gedurende éyn periode aan het Prinsen Bolwerk heeft de heer Bos man het wel en wee van vele emigran ten meegemaakt. Hij heeft de druk'ke topperioden beleefd, toen half Neder land wilde vertrekken. Later kwamen er minder drukke jaren, maar de laat ste anderhalf jaar begint de belangstel ling voor emigratie weer op te leven. „Het voornaamste deel van onze taak is gelegen in de voorlichting. Eerst pro beren we natuurlijk te bekijken of de adspirant-emigrant wel aan alle eisen voldoet. Bepaalde dingen zoals leeftijd, vakbekwaamheid of gezondheid leveren niet zoveel moeilijkheden op. Maar voordat de emigrant de grote stap gaat zetten, willen we graag weten of de persoon in kwestie de mentale gesehikt- HAARLEM, 31 dec. Op donderdag 7 januari vertrekken zeventien kinde ren uit Haarlem voor een verbljjf van zes weken naar het Bio-Vakantieoord Russenduin te Bergen aan Zee. In Rus senduin worden het gehele jaar door kinderen uit alle delen van Nederland verpleegd. Voor opname in het Bio-Vakantieoord komen uitsluitend in aanmerking school gaande kinderen van zes tot twaalf jaar, voor wie de schoolarts uitzending nodig acht en van wie de ouders of verzorgers nagenoeg niet in staat zijn iets bij te dragen voor de verpleging. tweemaal per jaar wordt het publiek in alle Nederlandse bioscopen via een aardig filmpje opgewekt de stichting bu haar werk te steunen door financi- ee' by te dragen. heid bezit. Kan hij tegen een stootje? Kan hij zich aanpassen? Wil hy stevig aanpakken? Dan nog iets heel belang rijks. Als een vrijgezel van plan is op de boot of in het vliegtuig te stappen, laten we hem niet zomaar gaan. Het lijkt zo eenvoudig om te zeggen ,,1'k trouw daar wel." In de eerste plaats is in de emigratielanden een vrouwente kort en verder heeft de jongeman in kwestie te maken met de andere ge aardheid van het Australische of Cana dese meisje. Natuurlijk zijn die meisjes niets minder dan de Nederlandse, maar ze zijn gewoon anders, iets minder hui selijk misschien, een beetje meer zake lijk wellicht. De emigranten kunnen bij ons nagenoeg alles te weten komen. Al leen is het jammer dat sommigen emi greren zo gemakkelijk nemen. Je krijgt soms de indruk dat de emigrant meer aandacht besteedt aan de aankoop van een paar schoenen dan aan het hele emigratieplan." De heer Bosman is al die achttien jaren niet op zyn Haarlemse kantoor blijven zitten. Veel gaat hy de provin cie in voor voorlichtingsavonden. Enige malen heeft hij een reis om de wereld gemaakt om eens te kijken hoe zijn emigranten in Canada, Nieuw-Zeeland en Australië het maken. „Je staat er soms van te kijken wat die lui allemaal presteren, als je hen een paar jaar la ter weer ontmoet." Het gaat de meeste emigranten kennelijk goed, maar uit het relaas van de heer Bosman blijkt dat het goud niet voor het opscheppen ligt. De mensen zullen echt stevig moeten aanpakken. Teleurstellingen kunnen na tuurlijk niet uitblijven. Van tijd tot tijd komt een emigrantengezin met hangen de pootjes terug. „Het is heel merk waardig, maar van hen gaat het groot ste gedeelte weer terug. Ze kunnen hier gewoon niet meer aarden en de tweede keer gaat het veel beter." De Katholieke Emigratie Stichting in de bisdommen Haarlem en Rotterdam heeft kantoren in Haarlem, Amster dam, Den Haag en Rotterdam. Daar- naaat zÜn er vaste spreekuren in Hoorn en Alkmaar en in enige andere plaat sen. De heer Bosman is in deze plaat sen bijna even bekend als in Ontario, Johannesburg en Sydney. Binnenkort zal Den Haag zijn voornaamste stand plaats zijn, hoewel Haarlem zijn woon plaats blijft. Daar blijft hy vice-voorzit- ter van de katholieke migratiestichting en secretaris van de vereniging van ouders van geëmigreerden. Het contact met de emigrant en met het werk, dat een deel van zijn leven is geworden, wordt dus niet verbroken. Vanuit zijn L.T.B.-verleden kent de heer Bosman het klappen van de zweep in het orga nisatieleven, zodat, de stap naar de loodgieters hem niet voor grote moei lijkheden zal zetten. (Advertentie) Geopend: maandag 1422 uur, dins dag, woensdag, donderdag 922 uur, vrijdag 918 uur. HAARLEM, 2 jan. Gedurende drie dagen hebben 1200 jongeren hun harte- wensen mogen uiten op het festival waarover u in deze krant zo veel hebt kunnen lezen. Dit is niet alleen moge lijk geweest door de medewerking van een organisatie met vele vrijwilligers, maar ook door de financiële middelen, die door tal van overheidsinstellingen, culturele fondsen, bedrijven en particu lieren bijeengebracht zijn. De penning meester van de Stichting hoopt dat hy alles uit de inkomsten kan betalen. Het bestuur van het Hartewensfesti- val heeft nu zelf ook nog een harte wens. Het wil dit Hartewensfestival na melijk herhalen. Op de laatste avond hebben ook de deelnemers hun wens daartoe reeds te kennen gegeven. Wil een en ander slagen dan moet men nu na de afsluiting van dit festival reeds kunnen beginnen met de voorbereiding van het volgende. Daartoe moet het ad- ministratiebureau in stand gehouden worden, maar er is geen geld. Wij zouden over een beginkapitaal moeten kunnen beschikken, om met vertrouwen het volgende festival te gaan voorbe reiden. Daarom zouden wy een beroep willen doen op de lezers van dit blad. Maakt u het ons mogelijk een volgend festival te organiseren door een bijdra ge te storten op girorekening 4000 van de Algemene Bank Nederland, ten gun ste van het Hartewensfestival! Dan is aan het einde van dit geslaagde eerste festyn ook onze hartewens vervuld. Het adres van het Hartewensfestival is: Jansweg 20, postbus 800, tel. 19726. De voorzitter van het Hartewensfesti val, D. J. A. Geluk, wethouder van on derwijs en kunstzaken. De secretaris en artistiek leider Henri Arends, le diri gent van het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest. Het succes van Elektra ligt aller eerst besloten in de eeuwige kracht van het klassieke drama zelf. Het stuk ontroerde de tijdgenoot evenzeer als het vandaag de mens van 1965 ontroert. Evenals Aischylos en Sophokles ont leent Euripides zijn stof aan de rijke Griekse mythologie. Maar bij Euripides zijn de goden en helden mensen als hijzelf. Bij hem overheerst niet het nood lot maar de eigen emoties van de mens. Elektra zou men een van de grootste familiedrama's aller tijden kunnen noe men. Elektra, de dochter van Agamem- noon, dwingt haar broer Orestes hun moeder Klytaimnestra te doden, om de moord op hun vader, door haar gepleegd, te wreken. Het drama bereikt zijn hoog tepunt, als broer en zus eigenhandig het Even na half een werd assistentie van de politie ingeroepen bij een fikse kerst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 3