Soekamo A.V.R.O. Geesink Auto door gladheid bij Zijlvest te water Ouders en twee zoontjes van verdrinking gered Exploitatie van „Wildhoef' zal niet lijden onder nieuwbouw Veel belang stelling bij gouden feest van pastoor H. Bonfrer TSJECHISCHE MEESTERS IN GROOTSE STIJL - WINNAARS Spelpeil van Duitsers niet bijster hoog FASCINEREND VOLLEYBAL IN TOERNOOI VAN DIE RAEKSE TERUG UIT DE CONGO Broeder Anastasius behouden teru in Lisse Weinig woorden om van zijn belevenissen te vertellen Harry Prenen opent expositie Toegift van de Tsjechen A. Beekman werd 103 en Insluiper steelt en radio geld A. v. d. Berg overleden Uitmuntend tegenspel van 't Antwerpse Brabo en Nederlandse DES/Blokker Woensdag weer in Krelagehuis Gezondheid iets achteruit van hei n ie u vv- C. M. Reinders Folmer Veel onbegrip moet worden overwonnen M aan dprogru nima van Haarlemse Jazz Club Grote schrik MAANDAG 4 JANUARI 1965 PAGINA 3 HAARLEM, 4 jan. Het ge zin Van de Maas uit Heemskerk, man, vrouw en twee zoontjes res pectievelijk vier en zeven jaar, is gistermorgen in Haarlem aan de verdrinkingsdood ontsnapt. De wagen, die werd bestuurd door mevrouw Van de Maas (37) gleed om kwart over tien tengevolge van de gladheid in het water langs de Zijlvest. Door de gladheid slipte gister morgen langs het water bij de Zijlvest een personenwagen, waar in de heer en mevrouw Van de Maas uit Heemskerk met hun beide zoontjes waren gezeten. De vier inzittenden konden worden gered. De wagen is met een kraan wagen uit zijn benarde positie bevrijd. HAARLEM, 4 jan. Zij die het volleybaltoernooi van Die Raeckse, dat zondag in het Kre- lagehuis in Haarlem werd gehou den, hebben bijgewoond zullen nog lang spreken over het voor treffelijke, fascinerende volleybal, dat door het Tsjechische Chemic- ka Usti, het Belgische Brabo en het Nederlandse DES/Blokkeer werd voorgeschoteld. De Tsjechen die dit evenement hebben gewon nen, konden dit peil bereiken door het uitmuntende tegenspel van het Antwerpse Brabo, waarin vooral Pim Bosschaert die de prijs van de beste all-round speler verkreeg een glansrol speelde en het voortreffelijke werk van onze nationale kampioen. De Tsje chen ontmoetten DES in de laat ste wedstrijd van het toernooi, waarin een climax van een finale partij werd bereikt. De Voorbur gers hadden in deze strijd de steun van ex-internationaal Hans Maas en internationaal Hans Janssen van AMVJ. Drie volleyballers van het Bel gische Brabo blokkeren met suc ces een smash van DES-speler. Door uit de Verenigde Naties te tre ilt heeft president Soekarno niet k'ieen de aandacht van de wereld ge- vestigd op zijn eigen persoon en po litiek, maar evenzeer op de organi satie der Verenigde Naties zelf. Door een westerse bril bekeken kunnen wij ue stap van Soekarno niet waarderen, fn onze ogen is de volkerenorgani satie meer dan een duiventil, waarin Je neerstrijkt als het voordeel kan op leveren, bijvoorbeeld om de heer- Schappij over Nieuw-Guinea te ver- Werven, en waar je uitstapt als de organisatie een lastige pottekijker kan Worden in de stille oorlog met Malei sië. Door een Aziatische bril bekeken, sien de V.N. er echter anders uit: is het een instituut, waarin het westen nog steeds de eerste viool speelt en ontbreekt het de organisatie aan wer kelijke macht? En zeker wat dit laat ste betreft heeft de Indonesische pre sident bepaald geen ongelijk. De ge beurtenissen in bijvoorbeeld Kongo onderstrepen het slechts. Wanneer men daarbij bedenkt, dat Maleisië het land waarmee Indo nesië het op het ogenblik het meest san de stok heeft een zetel in de Veiligheidsraad heeft verworven, en dat uittreden de nationale solidariteit in het grote Indonesische eilandenrijk kan verhogen en binnenlandse moei lijkheden verdoezelen, dan wordt het iets gemakkelijker om de stap van Soekarno althans te begrijpen. Begrijpen is intussen nog iets anders dan goedkeuren. Ontegenzeggelijk doet het uittreden van Indonesië af- afbreuk aan het reeds geringe gezag van de volkerenorganisatie, het is bo vendien niet uitgesloten dat vroeg of laat meer landen het Indonesische voorbeeld zullen volgen. En wat dan? Wij herinneren ons nog levendig de fatale gevolgen van het ineenstorten van de Volkenbond. Laat men daar in het centrum der Verenigde Naties ook aan denken. Uit de Kongo zijn dit weekeinde weer een aantal somber gestemde Neder landse missionarissen teruggekeerd. Hun verhalen uit de chaos, waar zelfs een bisschop om het leven werd gebracht, zijn eindeloos triest. Het rassenvraagstuk toont daarbij zijn schrijnendste kanten. Men weet er geen weg mee. Zeker niet op een dag, dat de krant ook moet melden, dat in het vredige Venlo een jonge man half dood werd geslagen omdat hi) Turk was... Hebt U zaterdagavond naar AVRO's quiz-uren gekeken? Een merkwaar dige uitzending. in het anders zo onschuldige (en wel amusante) spel- letie van Naild Baart doken plotseling S bekende Nederlanders" op, die iTfden de B.E.M. hadden gediend. S van hen, de heer Brandei, gaf daarbij een bescheiden, ™aa^f aardig nummertje Tros-reclame weg Wij vragen: mag dat. hn waarom krijgen andere gegadigden voor een zendmachtiging dan S Tweede vraag: wat wil de A.VJR-O* hiermee? Haar eigen leden aansporen m nog groter getale weg te lopen om hun geld in het avontuur van „alleen een kanshebber" te steken? Of blijken AVRO en Tros straks vier handen op één buik of letterlijk twee namen voor één zaak? Als wij met de AVRO mede de N.T.S. en de N.R.U. vormden, zouden het naadje van de kous willen weten, K.R.O.! Geesink. De uitnodiging om m nane een filmheld te worden als Samson moet verleidelijk zijn. Hp kon aaardoor wel eens in één slag een welvarend man worden. Nederland irï. e°hter veel verliezen, want het lijkt onwaarschijnlijk, dat hij daarna nog dezelfde welgetrainde Judo-kampioen blijft. Zou e N.S.F. daarom geen reden kunnen vinden om Geesink's sport school eens extra te bedenken? Want als wij Geesink verliezen, verliest onze sportwereld een grandioos voor- h^?*. e N.S.F. eens naar Abes- ginie keek In Vianen is een kindje gestorven, dat de laatste tijd in ieder geval door zijn moeder zeer slecht is behandeld. Wij moesten daardoor plotseling weer denken aan de berichten over een zame oude mensen, die eerst dagen na hun dood werden gevonden. Wij wonen nog steeds naast elkaar, maar of wij ook buren zijn De bestuurster reed zonder rijbewijs onder toezicht van haar even oude echt genoot. Zij kon op het gladde wegdek van de Zijlvest het stuur niet meer hou den. De auto gleed via het plantsoen langs de walkaht en dook toen het ijs koude water in. De beide zoontjes zaten achterin. Toen de wagen nog met de ramen boven het water uitstak, slaag den de ouders erin, elk met een kind in de armen, de auto te veriaten. De vader bereikte als eerste met zijn zoon de kant Behulpzame omstanders trokken hen op het droge. Intussen dreigde de moeder met het andere kind te verdrinken. De HAARLEM, 4 jan. In de "acht van zaterdag op zondag is een portemonnaie met 50.- en een auto-radio ter waarde van 248.- gestolen uit een huis aan de Oostindiëstraat De bewoners waren op visite bij de buren. Toen mevr. K. om half een ging kijken, was alles nog in prde. Een uur later kwam het echtpaar K- thuis. De voordeur stond wagenwijd °pcn. In de huiskamer waren het dres soir en een kast doorzocht. Het betreft hier een geval van insluipihg» daar de voordeur niet op het slot zat. BLOEMENDAAL, 4 jan- Tjj'lens een nieuwjaarsbijeenkomst me ®Wo- ners en bestuur van Huize oef heeft de voorzitter van de Stich ing, e heer C. M. Reinders Folmer gezegd, zich ervan bewust te zijn, dat voor de ouw van een tweede bejaardentehuis oor de Stichting in het duinterrein aan e Hogeduinendaalscheweg in O verveen nog veel onbegrip over de noodzaa daarvan overwonnen zal moeten vvor den. De heer Reinders Folmer bekende er wel eens aan te twijfelen, dat iedereen overtuigd is van de grote behoefte aan nog meer bejaardentehuizen. ,,En als men die behoefte onderkent, wil men die tehuizen liefst niet in de eigen ge meente gebouwd zien, omdat dat de veroudering van de plaatselijke bevolking ir. de hand werkt", aldus de heer Rein ders Folmer. Hij zei, dat door het bou wen van meer bejaardentehuizen te vens een bijdrage wordt geleverd aan het woningprobleem in het algemeen. Als dat niet als zodanig uitpakt, is dat een gevolg van het gevoerde huisves tingsbeleid, aldus de heer Folmer. Het duinterrein (22 ha.) aan de Ho geduinendaalscheweg in Overveen voor de bouw van een tweede tehuis heeft de Stichting tegen de, wat de heer Folmer noemde: „Zeer redelijke" prijs van vier ton aangekocht. Het is de Stichting bekend, dat er ook ande re gegadigden voor het terrein wa ren. En zij zouden meer hebben willen betalen. Voor zij tot aankoop van het terrein aan de Hogeduinendaalscheweg over ging, heeft het bestuur van de Stichting reeds pogingen gedaan andere terreinen te kopen; „Vaart en Duin" en „Linden- heuvel". De bewoners van het huidige huis aan de Kennemerweg stelde de heer Reinders Folmer gerust door te verkla ren, dat de bouw van een tweede tehuis nimmer ten koste mag en zal gaan van een goede exploitatie van het bestaande tehuis. Er komt voor het nieuwe huis dan ook een aparte stichting met een eigen bestuur, dat middels een persone le unie aan de bestaande stichting zal w worden verbonden. zevenentwintigjarige heer J. J. Hoogland, rijschoolhouder in Haarlem, sprong te water en bracht mevrouw Van de Maas met haar kind in veiligheid. In middels was de auto geheel gezonken. Later op de dag hebben kikvorsmannen de wagen weer op het droge gebracht. De drenkelingen werden in het klooster van de zusters van de Zijlsingel van dro ge kleren voorzien. HAARLEM, 4 jan. Emeritus-pas toor H. J. Bonfrer heeft gisteren onder grote belangstelling zijn gouden priester feest gevierd. Als voormalige herder van de Maria Magdaiena te Zaandam zal pastoor Bonfrer volgende week zon dag het feest in de Zaan nog eens dunnetjes over vieren. Sinds Kerstmis 1960 is hfj met emeritaat. De jubilaris droeg gistermorgen om half tien een plechtige hoogmis op in de dekenale kerk van Sint Jozef aan de Jansstraat, Pastoor Bonfrer werd hierbij geassisteerd door J. Braakman, leraar van het seminarie Hageveld te Heemstede en rector dr. H. Kuipers, rector van het ziekenhuis Sint Joannes de Deo. Pastoor P. Sijp hield de feest predikatie. Na de H. Mis, bood gast heer-deken drs. Th. Zwartkruis de jubi lerende priester een koffiemaaltijd aan. Voor de receptie die van drie tot vijf uur in de woning van pastoor Bonfrer aan de Hooimarkt werd gehouden, be stond heel veel belangstelling. HAARLEM, 4 jan. Op 53-jarige leeftijd is te Haarlem overleden de heer A. C. E. van der Berg, oud-secretaris van de voetbalvereniging RCH en chei van de gemeentelijke dienst van sociale Zaken. De heer van der Berg, die van zijn jeugdjaren af lid van RCH is geweest, werd in 1955 tot bestuurslid van deze vereniging benoemd. Eerst vervulde hij de functie van 2e penningmeester, waar na hij van 1958 tot 1962 optrad ais secre- aris. Hjj was niet alleen in de voetbal wereld, maar ook daarbuiten een zeer geziene figuur. Hij is ruim dertig jaar m gemeentelijke dienst geweest. Door zpn functie van chef van Sociale /axen tiad hij met vele Haarlemmers een persoon lijk contact. Het stoffelijk ouerschot van heer Van der Berg is vandaag °P water veld gecremeerd. HAARLEM, 4 jan. "fV>lijksp bijeenkomsten van de Haar e Jazz Club worden, na een va 8 Vai^ veertien dagen, op vriidJanaH voortgezet. Dan zal het Kwaritet Cari Schulze als gastorkest opCT. pp 15 januari spreekt de heer ®t, „Ael over het onderwerp „folkblues met Voor beelden uit zijn discotheek- Musicerende leden van Y!E;!TUll,en zich op 22 januari in jaths lons la ten horen. De 29ste is ecrese Lt,,.ïoor „Horns of Plenty", een A?eW^mSe groep specialisten die zich =^en. °P het spelen van traditionele-1 ^muziek, ie bijeenkomsten word houden „kamer 5" van het Koudenhornge- De in bouw. (Van onze sportredacteur) In dit treffen demonstreerden de Tsjechen een rijk gevarieerd 3-slagspel, voor een goed deei geleid door hun trainer, coach en spelverdeler Jiri Stastka, die van de jury de prijs voor de verdienstelijkste speler toegewezen kreeg. Vooral de smash op de korte set up sprak tot de toeschouwers. Jan Ve- sely, de man met 37 interlands op zijn naam, werd tot de sterkste aanvaller uitgeroepen. Naast zijn sterk netspel, waren zijn services moeilijk te verwer ken. De gehele strijd was een aaneenscha keling van harde en tactische slagen, sterk verdedigen met fraaie reddingen, vernuft en vooral bij de Tsjechen rijk gevarieerd aanvalsspel. De strijd ont brandde bij de eerste slag en was direct LISSE, 4 jan. »Ik had dit niet meer durven hopen, want in wezen had den de andere gevangenen en ik sinds 29 oktober de dood voor ogen. De gijze ling was voor ons allen een marteling". Broeder Anastasius was diep onder de indruk toen hjj zaterdagmiddag na zo veel angstige en gevaarlijke avonturen bij de opstandelingen in Congo, veilig bij zijn familie in Lisse terugkeerde. Het was op woensdag 2® december dat de familie Baars in de Roversbroek polder te Lisse er van in kennis werd gesteld dat de aldaar geboren H. Baars, in de Congo werkend als broeder Ana stasius, nog in leven was, doordat blanken hem samen met anderen had den kunnen bevrijden uit de moorde naarshanden der opstandelingen. Er ging een zucht van opluchtiug door de familiekring, het wachten was nu nog slechts op het ogenblik dat broeder Anastasius de reis naar Hol land zo kunnen ondernemen. Zaterdag morgen 2 januari arriveerde hij met andere priesters van het H. Hart op het vliegveld Schiphol, waar onder andere minister-president Marpnen tegenwoordig was om de bevrijden toe te spreken. Het eerste bezoek van de missionaris gold de Missie-procuur in Rotterdam waar de geredden van kle ding werden voorzien. Maar toen waren toch de familieleden aan de beurt. De familie Baars uit Roversbroek heeft hun broer en zwager per auto van R'dam gehaald en om kwart over zes vond de ontmoeting plaats. De fami lieleden waren zoveel mogelijk aanwezig Het werd voor allen een ontroerend moment, niet in het minst voor broeder Anastasius zelf. Deze vertelde dat hp on 29 oktober plotseling werd meege voerd en in de gevangenis werd ge worpen. Hij heeft zijn zwarte broeders niet meer kunnen ontmoeten en afscheid van hen kunnen nemen. Dat viel hem zwaar, maar de innige wens om Hol land te mogen bereiken heeft hem door alle moeite en ellende heen geholpen. Het was volkomen te begrijpen dat broeder Anastasius door alle gebeurte nissen van de laatste twee maanden verslagen was en weinig woorden had om zijn belevenissen te vertellen. Broeder Anastasius werd in Lisse op 5 april 1906 geboren. Vanaf 1964 heeft hij in de Congo gewerkt. In die jaren keerde hij drie keer naar Holland terug. Het laatst in 1962. Hij heeft meege holpen aan de bouw van hospitalen, ziekenhuizen, kerken en scholen, welke taak hem zeer lief is geworden. Hij moest zijn werkzaamheden afbreken door geweldadige overmacht van het communisme. Hij hoopt dat hij eens nog terug mag keren naar zijn zwarte broeders. meeslepend. DES. gedirigeerd door Hans Maas, liep uit tot 50 en won via 5—5, 8—5, 11—6. 11—8, 11—10 en 1311 de set met 1511. De overige sets werden Tsjechische overwinningen: 1511, 158 en 1511. De Westduitse kampioen Olympia Köln was in dit gezelschap de zwakste ploeg. De Duitsers vielen niet mee maar liggen in spelpeil toch nog ver bij hun omringende landen achter. De openingswedstrijd tussen het Voorburgse DES en het Antwerpse Brabo was in Nederland tevens het eerste treffen, waarin de recente spel regelwijzigingen golden. Het moet ons van het hart dat DES en nog wel onder leiding van zijn kundige coach Hoogerwaard zich bijzonder slecht op de gevolgen van het over het net blokken had ingesteld. De bal werd aanhoudend zeer scherp opgegeven met het gevolg dat vele Voorburgse smashes in de Belgische bloks een vroegtijdig einde vonden. De eerste set brachten de DES-spe- lers, met Frank Constandse als belang rijkste aanvaller, nog zonder kleer scheuren op hun naam, 15 11 na ïu o, 7 en 1411. Maar toen de Vlamin gen, met Pim Bossaerts als uitblinker, hun defensie hadden georganiseerd lie pen de fantasieloze aanvallen, van een steeds gedeprimeerder spelend DES, volkomen vast op de solide bloks van de Belgen, die bovendien door hun enthou siasme boven hun normale vorm uit groeiden. DES, dat weliswaar Ooster haan miste, maar in Tinkhof, Con st ar, d se. De Vink en Kooien een sterke vaste kern bezat, werd kansloos door de volgelingen van Goddaert verslagen met 156 en 154. De 2—1 achterstand was de eer van DES te na. Fors pakte men in de vierde set de zaken aan en aanvankelijk met B-root succes Door ruimer aanvalsspel, grotere inzet en het voordeel dat een tevreden Brabo iets terugviel. l.epen de Nederlanders uit tot 125. lot grote schrik van de talrijke toeschouwers kwamen de Belgen echter weer onstuit baar opzetten en brachten nota bene de zeischap kunstminnaars de ruimte van In 't Goede Uur" om de opening van Willem Steijns tentoonstelling luister bij te zetten en de woorden te aanhoren waarmee Harry Prcnen Steijn kenmerkte als een NoordhoUands schil der Zijn werk is een voorbeeld van dat gezónde provincialisme dat tevens mon diale betekenis kan hebben, zoals door de kunsthistorie heen al zo dikwijls ge bleken is. Steiin is geboren in de Zaanstreek en het horizontale polderland is het uit gangspunt van zpn werk; het is ver mengd geraakt met de kenmerken van het Haarlemse klimaat, waar hp al zo lang vertoeft. De kunsthandelaar De Bois, Haarlems maar van een interna tionaal formaat, heeft in de jonge Steun voldoende talent gezien om hem te sti muleren. Wij hebben elkaar daarvoor het eerst ontmoet en wij beiden hebben sterke herinneringen aan deze figuur. De verwantschap van Steijn met de oude Hollandse meesters is te wezenlijk om te kunnen vergroeien, en het ruim telijke van zijn geboorteland heeft hp behouden, maar wat mistig en winters was is nu geladen met kleur. Steijn is pas laat in contact gekomen met de Romaanse wereld. Hp heeft eerst zijn eigen land gezien en is met die ervaring naar buiten gegaan. Velen zoeken in Valladolid wat ze in Edam hadden kunnen vinden. Door zpn kennis making met het zuidelijke licht heeft Steyn niets verloren, hij is erdoor ver rijkt. Zjjn verblijf in Zuid-Frankrijk, Spanje en Rome hebben een lichtheid over zijn zwaarte gebracht en hij heeft het gepresteerd om hier te blijven ter wijl hij daar was! De oude De Bois heeft zich niet ver gist: hij zou grote ogen opzetten als hij nu in bloei zou kunnen aanschou wen wat hij toen in de knop heeft gezien! score weer in evenwicht: 1313. Slechts met de grote moeite en na enkele serve wisselingen won DES ten slotte met 15—13. De uitslagen van de gespeelde wed strijden luidden: Blokkeer/DES (Neder land)Brabo (België) 22 (1511, 6—15, 4—15 en 1513). ESV Olympia (Duitsland)Chemicka Usti (Tsjecho- Slowakije) 0—3 (3—15, 9—15 en 12— 15), Chemicka UstiBrabo 31 (10 15 15—4, 15—10 en 15—10), ESV OlympiaBlokkeer/DES 03 (215, 6 —15 en 3—15), BraboESV Olympia 30 (15—4, 15—7 en 15—1), Blokkeer DESChemicka Usti 13 (1511, 3 15, 8—15 en 11—15). Eindstand: Chemicka Usti 36, 2.. Blokkeer/DES 3—3, 3. Brabo 3—3 en' 4. Olympia Köln 30. HAARLEM, 4 jan. - Gastheer die Raeckse, HVS en het bestuur van de afdeling Haarlem van de NeVoBo zijn overeengekomen dat de Tsjechische volleyballers woensdagavond nogmaals in hèt Krelagehuis zullen spelen. Men kan moeilijk afscheid nemen van het superieure volleybal dat deze „groot meesters" spelen. Bovendien hebben de Tsjechen te kennen gegeven dat zij nog graag een keer voor het Haarlemse publiek zou den willen spelen dat hun prestaties zondag zo hogelijk heeft gewaardeerd. De Tsjechen die donderdag in Rot terdam én vrijdag in Amsterdam spe len zullen woensdagavond om negen uur tegen de Haarlemse hoofdklasser HVS aantreden. HVS leidt op het ogen blik in de volleybal-hoofdklasse. AERDENHOUT, 4 januari. De krasse heer A Beekman uit de Rijnegom- laan in Aerdenhout is gisteren vol goede moed aan zijn honderdvierde levensjaar begonnen. Onder vrij grote belangstel ling mocht hij kort na de jaarwisseling het getal 103 volmaken. Kon de heer Beekman verleden jaar af en toe nog naar buiten om een wandelingetje te maken, door zijn zeer hoge ouderdom is hij helaas genoodzaakt binnen te blij ven. Bij zijn vorige verjaardag konden wij de hoogbejaarde nog telefonisch onze gelukwensen aanbieden. Ditmaal nam zijn zorgzame huishoudster de hon neurs waar en vertelde, dat de heer Beekman, gezien zijn jaren, een vrij redelijke gezondheid geniet. Gedurende een groot aantal jaren is hij leraar ge weest van de Haarlemse Rijkskweek school, met welke onderwijsinstelling hg gelijktpdig de honderd jaren bereikte.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 3