Wielrennervoetballer volleerd kassier Bijgevolg in „sing-sing" shirt zn Kernploeg verfrist zich op valreep in A'dams zwembad Voetbalrel in Saloniki EEN DOOR PECH GELOUTERDE STIEN KAISER LACHT BITTER Poging internationale top te naderen jammer genoeg niet geslaagd Renee Palm en Peter Kruit domineren „Vakante" titel inzet duel Terrell-Machen Voor afreis naar Hamar Joop V. d. Berg gedeprimeerd Boksassociatie WBA schrijft uit: Veel animo voor Europa-cupduel Swift (bandbal) MÊm ES: 'n Slijpje Gelukkig 1 Doelman Spierblessure Kritisch Vechtjas DINSDAG 5 JANUARI 1965 Gisteravond vermaakte zich een groot gedeelte van de kernploeg opperbest in het water van Amsterdams zwembad. Vanmorgen zijn de schaatsers naar Hamar ver trokken. trede naar hogerop, vertroe telt hij het truitje als kleuter zijn lievelingsbeer. een (door Lex Muller) Amsterdam, 5 januari Ard Schenk, de jeugdige Ne derlandse schaatskampioen kiest zijn woorden met een Van een twintigjarige niet Verwachte zorg. De sportief geklede Noordhollander - Paulowna. Ard Schenk deelde als een kerder trainingsbroek, ge blokt hemd ontpopt zich in een gesprek als een rus tige, vriendelijke jongen, ïeker van zijn zaak, toebe deeld met een gezonde dosis Verstand. Ard Schenk, kort gekuifd, hemelsblauwe ogen praat met de basstem a la vader Klaas Schenk. Hij be kent eerlijk als vrijwel ieder ander een tikje bijgelovig te zijn, want onder zijn sneeuwwitte schaatstrui draagt hij steevast een ver- sloten „sing-sing" shirtje, vol qaten. Ook in Helsinki,Ach nee vergeet niet dat je dan nog een vwi vwrk flink stuk harder moet gaan." vorig jaar lijn eerste we reldtitelgevecht, hulde hij tich in dat geliefkoosde tri cot. Sedert die zevende plaats, feitelijk de eerste (door FRANS NAPELS) DELFT, 5 jan. Stien Kaiser (26), zondag op het Amsterdamse kunstijs een stralende en uitgela ten kampioene, lacht bitter. „Ik minimin moet rusten", merkt onze natio nale schaatskampioene moeizaam beheerst op. Haar collega's op het Delftse kantoor van de Rijkspolitie kijken onthutst naar de breed op gezette, omzwachtelde rechterknie. „Het zat toch niet helemaal goed. M'n kniebanden zijn uitgerekt. Niet trainen verhaast t genezings proces. Treurige toestand. Maar ik heb die knie nodig. Hard nodig zelfs" Er valt 'n pijnlijke stilte. Stien Kaiser blikt ons aan. „Net nu ik vrijdag op tournee mocht naar Oost-Berlijn ie I i Ard Schenk: een veelzijdig en zelfverzekerd kampioen licht hlrmwpi trui iets don- volleerd kassier zakgeld uit, boekte de sommen uiterst consciëntieus. „Ik zie het louter ais een verlichting voor Anton. Hij heeft het toch al zo druk, zit tot aan zijn oren- in de beslommeringen." Nationale coach Anton Huiskes (36 jaar) noemt hij bij zijn voornaam, of schoon Ard het predikaat benjamin van de kernploeg voert. Anton Huiskes be noemde Ard Schenk in de Deventer trainingsperiode tot penningmeester van de groep. Een hele verantwoording, ge legd op de stevige schouders van deze lange zoon (1.88) uit de polder Anna krijgt bij hem alle voorrang. „Ach, wiel rennen is leuk. Als prof kun je aardig wat verdienen, dat zeker. Maar direct ai een wereldkampioenschap op de fiets. Ard Schenk kent heel nauwkeurig zfln tekortkomingen. Zjjn techniek vraagt nog om een „slijpje", vooral het bochten werk is zeker nog niet volmaakt. De nieuwbakken Nederlandse kampioen verafschuwt de keiharde, bijkans onmen selijke oefenmethode, zoals o.a. toegepast op de Japanse volleybalsters, die train den totdat ze erbij neervielen. De stijl van Anton Huiskes looft hij. Hij heeft zelf In dit milieu gezeten." Wielercoach Jan Derksen blijkt inder daad Ard Schenk voor een plaats in de achtervolgingsploeg van Spanje te heb ben gepolst. Ard wielrent overigens zuiver uit oogpunt van training. Twee maal per week trapt hij zestig kilometer onder zich weg. Een goede oefening voor de beenspieren, meent hij. Schaatsen het eerste. Zo goed zelfs dat de seml- profclub Alkmaar hem vorig jaar met een aanlokkelijk bod poogde warm te maken. Maar nee, voetballen fungeert slechts om de conditie op peil te houden. (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 5 jan. De kern ploeg van tien schaatsers behoorde gisteren vroeg onder de wol te krui pen in het Amsterdamse Centraal ho tel. Toch bleven ze lang plakken in de eetzaal Coach Anton Huiskes wenste hen nog enkele laatste instructies te geven voor de 28-urlge treinreis naar Hamar in Noorwegen. Afgesproken was half tien, maar de wijzers van de onverbiddellijk doortikkende klok we zen al even voor elven aan, eer de op de valreep eindeloos besprekingen voerende Anton Huiskes een adem pauze vond. „Morgenochtend om zes "Ur op. Om kwart over zeven vertrekt de Skandinavië-express". Toen kro pen ze in de liften en stegen naar hun geriefelijke kamers. t -R? u'Jverlc°renen Ard Schenk, Rudi Liebrechts Cc es Verkerk, Peter Not- SALONIKI, 5 jan. In de Griekse stad Saloniki zijn maandag vijfduizend voetbal liefhebbers In opstand gekomen, toen de Oostenrijkse scheidsrechter de wedstrijd P.A.O.K.Olymplakos (Piraeus) verdaag de omdat de grasmat te nat was. De woedende menigte trok de doelpalen omver, vernielde het veld en viel daarna de gebouwen van E.A.OJC. aan om te pro beren de spelers te pakken te krijgen die er een toevlucht hadden gezocht. De orde werd hersteld na aankomst van een sterke politiemacht, die de oproer kraaiers verspreidde. Vijf hunner werden meegenomen. tet, Piet Modder, Jan Halfweg, Siebolt de Vries, Piet Kieviet. Jan van Swaay en Wim Beukers wipten maandag- rond zes uur in het hotel aan, beladen met bontgekleurde weekendtassen. Di reet haastten zij zich naar het enkelé huizen verwijderde zwembad, waar ze kosteloos een half uurtje water moch ten „proeven". Ard Schenk viel op door als een eenzame held talrijke sierlijke salto's te demonsteren, feil loos uitgevoerd als een schoonspringer. De zeven (Nottet, Halfweg en De Vries waren er nog niet) kwamen na het zwemmen naar de barroom van het hotel. Voor de maaltijd (o.a. kip) namen de paar aanwezige vaders en moeders (Klaas Schenk, Pa Verkerk, vader en moeder Beukers) afscheid van hun zoons. Van de goed bereide dis genoten ook Anton Huiskes en zijn eega. Me vrouw Huiskes, een vlotte blonde vrouw, blijft voorlopig in Nederland achter. Een weekje voor de wereld kampioenschappen in Oslo vertrekt zij naar Hamar, waar zij zich aansluit bij de groèp van haar echtgenoot Haar verblijf in Noorwegen duurt ze ker veertien dagen. In de tussentijd geeft zij gymnastieklessen in Nijme gen op de uren die oorspronkelijk voor haar man waren gepland. Zonder twijfel straalt het gezicht van debutant Jan van Swaay als gelukkigste lid van de kernploeg. Van Swaay uit Wageningen, even als het overgrote deel van het team 22 jaar (Ard Schenk is 21Rudi Liebrechts 24), is sedert zijn vierde jaar doof. Hij kan zich echter goed verstaanbaar maken. De overige jongens laten de sterke temporijder niet links liggen, maar babbelen honderduit met hem. Jan van Swaay werkt in het burgerleven als metselaar in een eigen bedrijfje. Tijdens zijn afwezigheid neemt zijn vader, die aannemer is, zijn werk over. f M- De veelzijdige Ard Schenk verdedigt het doel van Wleringerwaard, een voet balclubje uit de eerste klasse afdeling Noord-Holland. Niet als vijfde goalie, maar als een betrouwbare „poorter" van Meer niet. Vandaar dat Ard de trui aan een ander wil geven en een massa werk verzetten als half- of binnenspeier. Wat na het schaatsen? Ard kijkt wat vaag, weet het nog niet, omlijnde zijn toekomstplannen nog niet zo precies^ Ard Schenk haalde het mulo-a diploma, maar straalde bij zijn pogingen voor b. Daar door loste een mogelijkheid op een func tie in het hotelvak gelijktijdig op. Voor lopig trekt hij naar de Europese en wereldkampioenschappen konings wapen rok aan. Dan stuit hij wellicht op een geschikte levensbron. Wie maakt zich overigens zorgen over Ard Schenk, deze beweeglijke, kiene zoon van de al even recht op zijn doel afstevenende vader Klaas Schenk? (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM5 jan. Joop van der Berg, sinds mei een vol ijverig lid van de kernploeg, maar afgevallen na de race om de nationale titel, voelde zich dof ellendig. Drie jaar achtereen was hij net iets tekort gekomen. Er schoot andermaal een brok in zijn keel. Misschien kan ik na mijn trip naar Oost-Berlijn op eigen kosten naar Noorwegen reizen, opperde hij in een gede primeerde stemming. Verrukt over zijn plotselinge idee zocht hij telefonisch contact met coach Anton Huiskes in Amsterdam. Huiskes zuchtte diep en poog de hem toen tot andere gedach ten te brengen. „Luister nu eens, Joop, als je meegaat, had ik je het zo goed in de kernploeg kun nen zetten. Werkelijk, het is be- j.e a^s ïe *n Nederland dit/ door, behoud je con- sene' e krijgt beslist nog kan enkJ<enoeg' straks wanneer er komen l0ngens uit Hamar terug- rige°s>chna7ï der Berg' de 21'ia' K ziïTïer Ult w°erden, gaf gewonnen/ met de nodige IK MOET RUSTEN I ARD SCHENK ook een goed zwemmer. KITZBÜHEL, 5 jan. Maandag zijn onder goede omstandigheden ae piste Verkeerde in voortreffelijke conditie, er stond bijna geen wind en het sneeuwde licht in Ivitzbiihel de Nederlandse jeugd-skikampioenschappen gehouden. In de categorie A stond voor de meisjes en de jongens zowel bü de slalom als bij de reuzeslalom hetzelfde parkoers op het programma. De slalom omvatte 33 poor ten en had een hoogteverschil van 110 meter, Het hoogteverschil bij de reuze slalom, die 21 poorten omvatte, bedroeg 200 meter. De uitslagen: Meisjes: Slalom: 1. Renee Palm 85.9 sec.; 2. Evelien de Weger 88.1; Reuzesla lom: 1. Renee Palm 22.6 sec 2. Carola Burgerhout 1 min. 31.6. Combinatie: 1. Renee Palm; 2. Jannie Kets-de Vriee. Jongens: Slalom: 1. Peter Kruit 81.3 sec. 2. Zeno Lampe 90.2. Reuzeslalom: 1. Kruit 126-0: 2. Van de Vende 129.8; 3. Kets-de Vrlss 131.7. Combinatie: 1. Kruit; 2. Lam pe; t. Van de Vende. CHICAGO, 5 jan. De Ameri kaanse zwaargewichten Ernie Ter rell en Eddie Terrell en Eddie Machen zullen 5 maart in Chicago om de „vakante" wereldtitel gaan boksen. Dat besliste de W.B.A. (World Boxing Association, overi gens bepaald niet in de gehele we reld erkend en een in New York ze telend voornamelijk Amerikaans bokslichaam) maandag in Chicago. De W.B.A. verklaarde de wereld kampioen Cassius Clay onlangs van zijn titel ontheven naar aanleiding van zijn „voor de bokssport schade lijk gedrag bij de „Black Muslims" en erkent bovendien diens officiële uitdager Sonny Liston niet in ver band met diens criminele verleden. De W.B.A. verklaarde voorts dat de winnaar van de komende „titel strijd" zijn kroon op het spel moet zetten tegen de winnaar van de ont moeting George Chuvalo (Canada)- Floyd Patterson (V.S., en oud-we reldkampioen). Aanvankelijk zou Terrell tegen Cleveland Williams moeten boksen, maar de laatste raakte vorig jaar oktober in Texas betrokken bij een schietpartij en werd zwaar gewond. Overigens ver loor Machen vorig jaar in Stock holm op punten van Patterson, die ditmaal toch slechts als „tweede keus" wordt beschouwd in de strijd om de W.B.A.-titel. Het is zeer twij felachtig of de aanstaande „wereld kampioen" ook door de diverse boksinstanties zal worden aanvaard. Onder aanvoering van het machti ge Amerikaanse blad The Ring is verreweg het grootste gedeelte van de bokswereld de mening toege daan, dat Cassius Clay de wereld kampioen blijft. Clay hoopt in juni zijn titel op het spel te zetten tegen Liston. DEN HAAG, 3 Zaterdag 9 januari zal de zaal >n Roermond weer uitpuilen van Lim»>urgse aanhangers, als Swift Roermond tegen de Duitse dames van FC Nüernberg uitkomt in de wed strijdreeks om de Europese cup zaalhand- hal. Nu reeds is de zaal, waar het treffen tussen beide landskampioenen zal wor den gehouden, geheel uitverkocht en zo wel in West-Duitsland als in Nederland bestaat grote interesse. Beide verenigin gen komen uit met vier internationals in de gelederen en met de wedstrijden van verleden jaar nog 'n het geheugen, toen Swift tegen Eimsbuttlfer SV met 45 en 78 verloor kan men spannende strijd verwachten. De Duitse meisjes onder leiding van trainer Adolf Feldlin zijn al enige tijd in voorbereiding en ook in Roermond heeft men niet stilgezeten, ofschoon er enige geblesseerde speelsters waren, die toch zaterdag zullen aantreden. De coach van Swift, Jo Gerris, ziet deze ontmoe ting met spanning tegemoet en van Duitse zijde is men van mening dat de vorm van de dag de beslissing zal bren gen. De Nederlandse internationals zijn Annie Kusters (11) Leny Tophoven (10), Erica Flekken (4) en Lies Willems .(2), bij de Duitse dames zijn het Elsbeth Hartle (18, Lydia Bauer (12), Gerda Reit- wiesner (10) en Heidi Fries (8). De win naar van deze ontmoetingen, de tweede wedstrijd wordt op 25 januari in Niirn- berg gespeeld, komt in de kwartfinales hoogstwaarschijnlijk tegen HG Koben- havn uit. Afgelopen donderdag viel Stien Kai ser Een val waarover ze nu nog piekert. „Ik snap er niets van Ik reed door een plas. Ineens gleed ik onder uit". Zaterdag en zondag verdedigde Stien Kaiser niettemin haar titel. Va der en moeder, zes broers en een zus zagen hoe een door pech, gelouterde sportvrouw de kroon van het succes op haar donkerblonde lokken plaatste. Een formidabele triomf, stoelend op een sta len wilskracht. Stien Kaiser gisteren weer gewoon aan het werk. Door pech gelouterd De moeilijk heden kondigden zich begin september aan Vanaf mei had Stien Kaiser (fors nostuur) op het CIOS te Overveen reeds aan haar conditie geschaafd. Plotseling ging zij sukkelen met een spierblessure m haar linkerscheenbeen. Van september tot december was de conditietraining toen taboe. Heel gelijkmatig kon Stien Kaiser na St. Nicolaas weer starten. Het ging twee weken goed. En weer moest Stien Kaiser de bittere ontgoocheling verwer- ken op nonactief te staan. Twee weken geleden blies polaire wind een sloot vlak bij haar ouderlijk huis tot lokkend ijs. Machinist Kaiser veegde met zi.m zoons een baan. Stien Kaiser Kon zich uitleven op natuurlijk ijs. Carlos Ortiz, wereldkampioen licht gewicht, zal op 13 februari te Panama city zijn titel op het spel zetten tegen de7.*) Mijn vorm vloog vooruit. Ik voelde mé heerlijk". Tot die nare val op Am sterdams kunstijsbaan. Stien Kaiser zag haar dromen in scherven slaan. „Ik zag de titelstrijd bijzonder somber tegemoet", stelde zij gisteren ontwapenend nuchter Vooral op de korte afstand zou ik Panamees Ismael Laguna. De uitdager, die voor dit gevecht 12.000 dollar zal toucheren tegen de titelhouder 30.000 dollar, won 37 van de 39 gevechten, die hij tot dusver als professional leverde. tijd, kostbare tijd verspelen, dacht ik toen ik zaterdag de luidsprekers boorde kraken. Daarom schonk deze titel mij veel meer bevrediging dan het kampioen schap van vorig jaar' Direct daarop is de op 7-jarige leef tijd met schaatsen begom\en kampioene weer kritisch. Ze stelt kalm vast, dat ze had gehoopt dit jaar de internatio nale top dichter te naderen. Ze wijst op haar tegenslagen. „Jammer dat ik dit doel niet bereikt heb". En dan: „De dames hebben het ook moeilijk. Er zijn voor ons minder trainingsmogelijkheden dan voor de heren. Wat moet je in an derhalf uur doen, waar de Russinnen één complete dag voor nodig hebben Met felheid, een geëmancipeerde vrouw waardig, vervolgt Stien Kaiser: „De KNSB denkt meer te bereiken met de heren dan met de dames. Dat vind ik een domme gedachte. Bij de dames schuilen ook talenten" Hoe is Stien Kaiser tot de schaatssport gekomen? Het zit in de familie, Kees Broekman, eens Oranjes schaatskoning, is een broer van Stiens moeder. Twee jaar geleden vestigde Stien Kaiser de aandacht op zich. Zij werd toen kampioene van het gewest Zuid-Holland. Daarna trad zij naar voren op nationaal plan. Haar eer en glorie moeizaam veroverend, greep zij in 1964 de kampioenskroon. Daarop volgde het conflict met de schaatsleiding van de KNSB tijdens de wereldkampioenschap pen in Zweden. Een rel, die de KNSB in juli oploste met een in diplomatieke be woordingen gesteld briefje mét veront schuldigingen. Insiders dachten toen ech- ter, dat Stien Kaiser niet terug zou ko« men. Ten onrechte, zoals zondag bleek. Het prikkelde haar integendeel tot een grotere krachtsontplooiing. Dit jaar worden de wereldkampioen schappen in Helsinki gehouden. Vechtjas Stien Kaiser, die dit jaar haar neven- sporten korfbal en wielrennen onderge schikt maakte aan haar grootste liefheb berij, oogt op een goede prestatie. Het weinig spraakzame Delftse meisje zegt nf' rCl ®let «n directe vorm, maar het olijKt wel uit haar opmerkingen. Vooral bijvoorbeeld als zij zich bin toont, dat enkele particulieren een Noors trainingskamp voor de drie af te vaar digen meisjes financieel mogelijk maken. Van die voorbereiding verwacht Stien Kaiser weliswaar geen wonderen, maar toch veel goeds. En in Noorwegen kan zij Z u 1 *evens rne^ hart en zie] werpen op haar niet sportieve hobby: het Noorse poker. Voorzichtig merkt zij tenslotte nog op: „Als ik zaterdag maar op het ijs sta. Fit en zonder zorgen".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 7