Psycholoog Miljoenen Export sier gewassen in 1964 half miljard „Zie ik maak dingen nieuw": thema in gebedsweek Haarlem Speciale diensten, iedere avond in een andere kerk Bezinningssamenkomsten in Hildebrandzaal en Museum Teylers Initiatief Couturier kring in Haarlem en Gemeenten uit Kennemerland Zaanstreek in Haarlem bijeen Werkgroepen gaan gevolgen van schadelijke industrieën bestuderen Flinke geldboetes voor aannemers Voortaan vrij heidsstraffen Gemeenten moeten intensiever worden betrokken in plannen Noordzeekanaalgebied Piet van Esmond overleden Beemink pleit voor behoud van huidig ver kiezingsstelsel Meisje op zebra aangereden Uninsky boeide niet ondanks virtuositeit DE VESTIGING VAN EEN PETROCHEMISCHE INDUSTRIE NABIJ AMSTERDAM Zonder toestemming toelagen gegeven en te hoge lonen betaald Officier Zaandam houdt zich buiten overleg Raffinaderij CPN Amsterdam wil meer openbaarheid Burgerlijke Stand Haarlem Kentering Couturier Politiek Jongeren Contact Haarlem Fietser had te hoge snelheid GARAGE-ASSISTENTEN Voorwaardelijk Begroting provincie I\ oord-Holland P.v.d.A. bepleit ruimere bevoegdheden bestuur agglomeratie-Amsterdam Voorman jongere schilder-generatie WATERLEIDING- FONTEIN IN BAKKUMSTRAAT DINSDAG 12 JANUARI 1965 sy Yi n h e i abbé couturier HAARLEM, 12 jan. Depu taties van de gemeentebesturen van Assendelft, Bennebroek, Be verwijk, Bloemendaal, Haarlem, Haarlemmerliede en Spaarnwou- de, Haarlemmermeer, Heemskerk, Heemstede, Koog aan de Zaan, Velsen, West-Zaan, Wormerveer en Zandvoort zijn gisteren bijeen geweest in het stadhuis van Haar lem om te spreken over de gevol gen van de vestiging van een pe- tro-chemische industrie in het VOOR ONZE GARAGE SOENDAPLEIN IN HAARLEM-NOORD WORDEN GEVRAAGD Amsterdamse havengebied en de maatregelen, die genomen kunnen worden tegen mogelijke kwalijke gevolgen daarvan. Haarlems bur gemeester, mr. O. P. F. M. Cre- mers, heeft daarbij mededelingen gedaan over de bespreking, die een deputatie van de gemeentebe sturen van Haarlem en Velsen vorige week heeft gevoerd met een commissie uit Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. De mogelijkheden zijn toen besproken om de schade aan de leefsfeer in Kennemerland en Zaanstreek te gen te gaan. In het algemeen is er tevens gesproken over de noodza kelijkheid van wettelijke maatre gelen om in voldoende mate ver vuiling van water en lucht tegen te gaan, die ook door andere in dustrieën wordl veroorzaakt De directie van een Limburgs be drijf staat voor aap, omdat zij zich heeft laten beetnemen door een zich voor psycholoog uitgevende oplichter. Zij heeft zich en is zij de enige? laten overdonderen door het klater goud van 's mans indrukwekkende titel. Toch is het merkwaardig, dat de „psycholoog" niet wegens fouten in zijn werk door de mand gevallen is. En ook daar is een les uit te trekken: titels zijn niet altijd een waarborg voor succes. Het uittreden van Indonesië uit de Verenigde Naties kan Nederland toch niet helemaal onberoerd laten. Al was het alleen maar in verband met de 110 miljoen gulden, die Nederland in drie jaar tijd ter beschikking zou stellen aan Indonesië om dit bedrag via de bemiddeling van de Verenigde Naties ten goede te laten komen aan het ontwikkelingswerk in West-Irian (het voormalige Nederlands Nieuw- Guinea) Van die 110 miljoen gulden is via de V.N. al een deel overgemaakt. Wat er mee gedaan werd, is niet helemaal uit de verf gekomen. Maar wat ons bij- zondsr interesseert is wat er nu met de overige miljoenen gaat gebeuren. Het wil ons voorkomen, dat de Ne derlandse belastingbetaler er toch wel recht op heeft te weten waar zijn geld blijft. imiiiiiimimiiinwiiiii (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 12 jan. Vorig jaar is de export van siergewassen met 72 mil joen gulden in waarde gestegen. Bij el kaar werd voor meer dan een half mil jard gulden uitgevoerd aan bloembol- snijbloemen, platen, bomen en strui ken. r»„ Krootste a{nemer was opnieuw West-Dultsi»,,,, De voorzitter Van het produktschap voor siergewassen dr A j verhage, heeft dit beeld van de export vanmid dag in zijn nieuwja..gunstig" ge noemd. Hij geloofde te m0gen zeggen, dat men niet pessimistisch hoeft te zijn ten aanzien van de afzet \oor de lui mende jaren. „Toch", waarschuwde hij, „dienen wij ons steeds weer te reali seren, dat wp in een zeer kwetsoaie Be drijfstak werken." In geheel Europa neemt de produktie van siergewassen sterk toe. Dat is een gevolg van de tendens uit de landbouw over te gaan op grovere tuinbouw en vandaar naar de intensieve tuinbouw. Daarom is het nodig maatregelen te treffen om het verbruik van siergewas sen te belangrijk te vergroten. De men sen hebben geld om bloemen te kopen en vrije tijd om te tuinieren, meent dr. Verhage. Daarom zal moeten worden getracht ervoor te zorgen, dat de be volking sierprodukten voor, wat hij noemde „dagelijks gebruik", koopt. Als middelen daartoe wees hij aan: collec tieve reclame te financieren uit de ge meenschappelijke gelden van de EEG, marktonderzoek, waarmee het produkt schap voerigens al begonnen is. Uit dat onderzoek zal men kunnen leren hoe zijn verkoopmethoden aan te passen om de gestegen koopkracht in nog sterker mate op de siergewassen te richten, al dus dr. Verhage. BEVALLEN van een zoon: 8 jan.: C. Laven-van Schendelen, E. Versloot- van Geijlswijk; 9 jan.: J. A. Bosman- Tielens, M. J. M. Huijboom-Kramers, B. Bijster-Schol, L. Hansen-Philippo; 10 jan.: C. M. van der Peet-Dijkzeul, A. Post-van Dansik, D. W. Vogels-Koning; 11 jan.: D. j. Oosterwjjk-van der Put ten, A. G. de Boer-Jaspers. BEVALLEN van een dochter: 8 jan.: M. van Straaten-Goutier, H. C. J. van der Meer-Clavaux, C. M. Mizee-Andries- sen; 9 jan.: C. I. Tennekes-van Asse- ma, C. J. van Lierop-Jonk, S. D. de Vries-Deurloo, S. L. Dijkstra-Dobstetter; 10 jan.: J. P. Hahn-van der Raad, A. C. M. van Roode-Bouchier, W. C. Al- derden-Meijer (2 dochters); 11 jém.: E. van der Spek-Kotcanda, C. M. H. Lan- geveld-Romijn. ONDERTROUWD: 11 jan.: G. J. M. van Dijkman en M. E. van Wegberg, J. H. Metten en L. C. P. Terpstra, A. J. G. Bakker en H. G. J. Trouwgod, C. A. van der Aar en A. C. E. van Kessel, N. K. L. Tol en M. Weijdom, F. H. Ro vers en G. Duisterhof. GEHUWD: 9 jan.: R. W. Kuin en S. M. v. d. Meer; 11 jan.: S. C. Tol en A. Lind, W. J. Heus en E. H. v. d. Berg. OVERLEDEN: 7 jan.: J. Moerkerk, 61 j., Z. Tuindorpslaan, C. Jansen, 82 j., Kamperlaan, D. Helsloot-van der Heijden, 63 jaar, HazepatersJaan; 8 jan. L. Langeveld, 79 j., Kamperlaan, Th. van Bakel, 20 j., Nieuwe Raam straat, L. de Rijk-den Ouden, 86 j„ Westerhoutpark, Jonkvrouwe F. C. E. van Geen, 87 j., Gasthuisvest, D. Kroon- stuiver-Winkel, 46 j„ Wijde Geldeloze- pad; 9 jan: W. H. Dubelaar, 79 j„ Tes- lastraat, A. C. L. Kaan, Wagenmakers- laan, Th. J. van de Pol, 51 j„ Hazepa tersiaan, F. J. Roosen, 72 j., Wester gracht; lo jan.: H. J. de Lepper, 36 j„ Tetterodestraat, H. M. Kruyt, 80 j„ Hazepatersiaan, HAARLEM, 12 januari De inter nationale gebedsweek van 18 tot en met 25 januari zal voor de zesde maal vele christenen van Haarlem en omgeving bijeenbrengen om gezamenlijk te bid den voor de eenheid van de christe nen. Dit jaar zal voor het eerst ge bruik worden gemaakt van een ge meenschappelijke tekst. Om iedereen in de gelegenheid te stellen een oecu menische gebedsdienst mee te maken, is op elke avond een ander kerkgebouw aangewezen, waardoor een spreiding over de gehele stad tot stand is geko men. Het thema van de gebedsweek 1965 is ontleend aan het boek van de Openbaring „Zie, ik maak alle dingen nieuw". In verband met dit thema wordt op de eerste avond, aansluitend aan de gebedsdienst in de Waalse kerk, op maandag 18 januari een bezinnings- samenkomst gehouden in de Hilde- brandzaal van Brinkmann, die om kwart over acht begint. Het onderwerp van deze bijeen komst is: „Vernieuwing: hoever wil len wij gaan?". Er worden twee in leidingen gehouden respectieve lijk door de bedrijfspsycholoog drs. P. C. André de la Porte en pastoor J. Keet uit Volendam. De organisatie van alle bijeenkomsten is in handen van een oecumenische werkcommis- sie namens de oecumenische raad te Haarlem en de Haarlemse Advies raad voor de Pastoraal. De gebeds week wordt besloten met een bijeen komst in Teyler's museum op maan dagavond 25 januari. Prof. dr. W. Golterman zal een inleiding houden over de Anglicaanse eenheid. Deze bijeenkomst begint omstreeks acht .In de inleiding tijdens de openings- °^?e"k°mst wordt uitgegaan van het yan Abbé Paul Couturier, het nieuw urn Christus' die alle dingen aarde wit maken- °°k ZÜn Kerk op wine die ook"a ngen naar de vernieu" nêcumen^schenheid betekent, brengt de Hieronde^ 8w2i1de christenen si nten. Hieronder worden verstaan allp reformatorische en kathoU^M* nen, die gezamenlijk oecumenische activiteiten zip betrokken zoals bijbel- colporteurs, Rome-reizigers en S.O.S - medewerkers. Uiteraard Worden ook ai- le andere belangstellenden uitgenodigd. Drs. André de la Porte uit Zandvoqrt zal zich in een kort referaat bezig hou den met de veranderingen in net kerke lijk leven en hoe deze veranderingen innerlijk kunnen worden gevolgd. De pastoraal-theoloog pastoor J.Reet be licht de bede om de eenheid, zoals Christus die wil en met de middelen die Hij wil. De gebedsdiensten in de aangewezen kerken beginnen om half acht 's avonds en duren ongeveer een half uur. De verdeling is als volgt: maandagavond 18 januari: Waalse kerk Begijnhof, voorganger pasteur M. Len ders. Dinsdagavond 19 januari: Luther ss kerk mr. Jan Gerritszlaan Haarlem noord, voorganger ds. G. Kroes. Woens dagavond 20 januari: Gereformeerde kerk Koediefsiaan Heemstede, voor ganger ds. H. J. Bavinck. Donderdag avond 21 januari: Katholieke kerk Jansstraat Haarlem, voorganger de ken drs. Th. Zwartkruis. Vrijdagavond 22 januari: Hervormde kerk Frankrijk laan Schalkwijk, voorganger dr. G. Snijders. Zaterdagavond 23 januari: Oud-katholieke kerk Kinderhuis singel, voorganger pastoor M. Aarents. Maandagavond 25 januari: Remon strantse kerk Wilhelminastraat, voor ganger dr. J. L. Klink. Sinds verscheidene jaren werken de Wereldraad van Kerken te Genève en het Centre Unité van Couturier te Lyon samen in de propaganda en organisa tie van deze week der gebeden, telkens onder een ander evangelisch thema. Ook in Nederland groeit de tendens naar een gezamenlijk te houden ge bedsweek. Voor het eerst hebben de Oecumenische Raad van Kerken in Ne derland en het Apostolaat van het Ge bed dit jaar het pian overgenomen dat Geneve en Lyon samen hebben uitge geven. In katholieke kring hebben ver scheidene instanties zich al jaren vlang min of meer afzonderlijk beijverd voor de gebedsweek. De beweging was aan vankelijk sterk georiënteerd op de here niging met het oosten en op de terug keer van de kerken in het westen. Dank 7.i] de inbreng van missieinstan ties en van de Sint Willibrordvereni- ging is de opzet meer zuiver oecumenisch gericht op aller inkeer en vernieuwing. Zowel in het vernieuwde gebedsformu lier als in de formulering van de dage lijkse intenties is deze kentering onder duidelijke invloed van Couturier sterk aanwijsbaar. Als aalmoezenier van duizenden uit hun vaderland gevluchte Orthodoxe Russen werd abbé Couturier geconfron teerd met de verdeeldheid van de chris- tenen. Hij organiseert in 1935 voor het eerst de bidweek Van 18 tot en met 25 januari in Lyon voor katholieken en afgescheiden christenen. Na enige mis lukte pogingen wordt zijn streven met succes beloond en in 1954, een jaar na zijn dood, wordt te Evanston de univer sele week der gebeden voor de Wereld raad van Kerken aanbevolen. De Cou turierkring in Haarlem koos zich de naam van deze Franse priester, als een getuigenis van het verlangen naar een heid der kerken in de geest van boete en verzoening zoals Couturier deze heeft beleden. HAARLEM. 12 jan. Mr. H. K. J. Beernink, fractievoorzitter van de C.H.U. in de Tweede Kamer, heeft gis teravond tijdens een bijeenkomst van het Politiek Jongeren Contact „Haar lem", gepleit voor het behoud van het huidige kiesstelsel. Hij zou niet graag terugkeren tot het oude systeem van ver kiezingen per district, dat jaren geleden ook in ons land werd toegepast. Er gaan op het ogenblik namelijk stemmen op om het districten-systeem weer in te voeren. Een van de argu menten daarbij is, dat de politieke kan didaat dan veel dichter staat bij zijn kiezers. Voorts zouden vele kleine par tijen verdwijnen en tenslotte zou de po litieke belangstelling bij de kiezers wor den versterkt. Aan de hand van versla gen en cijfers van vroegere verkiezin- gen-per-district toonde de heer Beernink aan, dat ook in die dagen, gezien de niet zo geweldige opkomst van de kies gerechtigden, de politieke belangstelling niet bepaald groot was te noemen. Voorts gaf hij toe, dat toen de kandi daat dichter bij zijn kiezers stond, met het nadeel, dat de keuze van een ka merlid meer bepaald werd door zijn populariteit dan door zijn deskundigheid. Het gevaar is groot, dat zulks ook nu het geval zou kunnen zijn. Overigens is het de vraag, of ook in onze tijd met haar enorme bevolkingsagglomeraties een kandidaat zo dicht bij zijn kiezers staat. Tenslotte was de heer Beernink van mening, dat de opkomstplicht gehand haafd moest blijven. Naast publieke rechten moeten er ook publieke plichten zijn. HAARLEM, 12 jan. Op een be schermde voetgangersoversteekplaats over de Rijksstraatweg, nabij <fe Gier straat is gistermorgen omstreeks kwart voor negen het 8-jarig meisje Adrie N. uit Haarlem Noord door een fiets aan gereden. Het meisje, dat onder bescher ming van een klaar-over overstak, moest met een hersenschudding in het zieken huis Sint Joannes de Deo worden op genomen. De fietser, de 13-jarige jongen W.V. reed met hoge snelheid. Hij had bij de oversteekplaats dan ook geen gelegen heid meer voor de kinderen te stoppen VROUWENGILDE Het Katholiek Vrouwengilde afdeling Overveen houdt donderdag 14 januari een bijeenkomst m Demi, 's avonds om kwart over acht. Mejuffrouw E. Klompé, Vrouwe van Bethanië, die gewerkt heeft onder de Amsterdamse jeugd, zal spreken over de problemen in de opvoeding van de jeugd op weg naar de volwassenheid. HAARLEM, 12 jan. Het is opval lend, hoe weinig belangstelling er nog bestaat voor pianoavonden. Er was een betrekkelijk klein aantal toehoorders naar de Gemeentelijke Concertzaal ge komen, als men in aanmerking neemt, dat de befaamde pianist Alexan der Uninsky een avond Chopin speelde. Men moet het vak pianospelen wel tot in de finesses beheersen om de werken van Chopin goed te kunnen spelen. Bo vendien is een grote dosis dichterlijk heid vereist om de geest en tijd van Chopin te kunnen benaderen. De pianist Alexander Uninsky beschikt over een ver blindende en glanzende techniek. Hij spéélt met technische moeilijkheden. Geen Etude kan hem snel genoeg gaan en hij speelt octaven alsof het gewone loopjes zijn. Ook bezit Uninsky een al lure, die slechts alleen de allergrootste meesters eigen is. En toch heeft hij gis teravond niet kunnen boeien. In het eerste werk, de Fantasie op. 49, een van Chopin's mooiste composi ties, manifesteerde zich duidelijk een gemis aan verfijnd toucher en poezie. Misschien was de Berceuse nog het bes te van de hele avond. Pianissimo's heb ben wij niet gehoord, wel donderende forti, waarbij de baskant steeds het overwicht had. Het bleek overigens, dat het publiek nog steeds van Chopins muzieken wedt te genieten. Er was zoveel applaus, dat er nog twee toegiften volgden: een Ma zurka en de zwartetoets-etude. R. Gr. C.O.V. De Christelijke Oratorium- vereniging geeft op dinsdag 19 januari om acht uur in het Concertgebouw een uitvoering van Missa Omoll van Mo zart. Hieraan verlenen medewerking het Noordhollands Philharmoseh Or kest en de solisten Annette de la Bije sopraan, Maria Suchèl sopraan, Wim van Gerven tenoor, Otto Ottens bas en Gosse Kroese orgel. Het geheel staat onder leiding van George Robert. Advertentie AANSTELLING TOT 62 JAAR MOGELIJK. GEBODEN WORDT: Goed loon met volledige sociale voorzieningen. Vijfdaagse werkweek. Vijftien werkdagen vakantie. Vrij vervoer op alle N.Z.H.-lijnen. Aanmelding, schriftelijk of mondeling, bij de afdeling Personeelszaken, Hoofdkantoor N.Z.H., Leidsevaart 396, Haarlem, Telefoon 18460. NOORD-ZUED-IIOLLANDSE VERVOER MAATSCHAPPIJ N.V. HAARLEM, 12 ja„ „Boetes hel pen hief m®®r. Er gaan trouwens in veel gevallen te hoge bedragen om in deze bedriive'' 'Jan dat een boete nog effect heeft. IK kom voortaan met een eis tot vrijheidsstraffen," aldus de offi cier van justitie gisteren tijdens de zit ting van de Haarlemse economische po litierechter, die s morgens een aantal onrechtmatige e*tra toelagen en te ho ge lonen behauueiüe. Het waren voor het merendeel aannemers, die in het verdachtenbankje verschenen. Zij klaagden steen en Deen over de moei lijkheid personeel m dienst te houden en de meesten hadden het extra geld dan ook zijdelings gezien als een trekpleis ter. Bijna ieder van de aannemers was ervan overtuigd dat hij zijn werkzaam heden in een wel heel overspannen ge bied had en iw.ee^, dan eens viel het woord „knelgebied". Een van de eersten was de 48-jarige aannemer W. S. uit Haarlem. Hij zou in mei van het vorig jaar dertig pro cent toeslag op de lonen hebben gege ven. Nu is dertig procent toeslag wel toegestaan, maar dan moet daarvoor door de werkgever vergunning worden aangevraagd, terwijl bovendien moet worden aangetoond dat de desbetreffen de werknemer die toeslag, die omschre ven wordt ais prestatietoeslag verdiend heeft. S. had alle werkgevers een gelij ke toeslag gegeven, en het leek de eco nomische politierechter onwaarschijn lijk dat allen evenveel werk verzet had den. „Ze werken in groepen en ik kan geen onderscheid maken," aldus de aannemer, die geen vergunning had aangevraagd. De officier van justitie eiste 5.000 waarvan 3.000 of vier maanden voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. De politierechter maakte daar, met begrip voor de moei lijke omstandigheden bij de aannemers, 1.000 onvoorwaardelijk van en 2.000 voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. „Er heeft in de Zaanstreek blijkbaar een serie avonden met foutieve propa ganda plaatsgevonden, althans men heeft het daar op die vergaderingen niet goed begrepen," aldus een van de op sporingsambtenaren, die als getuigen deskundige optraden. Een van die Zaan- se „slachtoffers" was de 24-jarige aan nemer N. A. uit Wormer die zich moest verantwoorden voor het feit dat hij in de maand mei van het vorig jaar vijf werknemers te hoog weekloon uitbe taald had, terwijl bovendien de gereed schapsvergoeding verhoogd werd. „U hebt er met de pet naar gegooid. U wist iets van tariefmogelijkheid en u hebt maar aan gedaan," vond de offi cier van justitie die 3.000 eiste, waar van 2.000 voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De politierech ter veroordeelde de aannemer, die zijn gebied een knelgebied vond, tot 1500 waarvan 750 voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Eenzelfde vonnis hoorde de eigenaar van een aannemersfirma R. en V. in Velsen over zich afroepen. Hij had in de zomer aan ieder van zijn zestig man personeel een extra toelage van 50 of 25 gegeven. „De een geeft een kerst pakketje, wij geven dit. En zo belang rijk is dat bedrag nu ook weer niet," aldus de verdachte. De verdediger was zelfs van mening dat verdachte zich keurig aan de voorschriften in het alge meen hield „en dat met een bedrijf dat het nu zo moeilijk heeft." De offi cier van justitie meende dat de extra vakantiebijslag hetzelfde effect had als een niet reglementaire toeslag en eiste 1325 of twee maanden hechtenis. Een dergelijk geval was het met de 37-jarige aannemer W. v. B. uit IJmui- den, die op 17 juli van het vorig jaar aan elf werknemers een bedrag van 25 had uitbetaald. „Als een spontane gift, ze hadden zo goed meegeholpen aan een kapwei dat haast had. Sommi gen hadden er zelfs hun vakantie voor uitgesteld, „ƒ200", eiste de officier van justitie, 300, waarvan 150 voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar," aldus het vonnis van de politie rechter. HAARLEM, 12 jan. De algemene beschouwingen tijdens de begrotingsbe handeling van de provincie Noordhol land, zijn hedenmorgen begonnen met kritische opmerkingen van mr. J. Roel- se, fractievoorzitter van de Partij van de Arbeil. Allereerst constateerde mr. Roelse dat de regering door haar be leid blijk geeft van te weinig visie op de belangrijke plaats die de provincie in de samenleving van morgen moet gaan innemen. De fractievoorzitter van de KP, Th. Laan, lie»t zich uit in de zelfde geest. De socialistische bepleitte HAARLEM, 12 jan. Op 75-jarige leeftijd is gistermorgen plotseling ten huize van een familielid in Haarlem overleden de kunstschilder Piet van Eg- mond. De schilder, die sinds 1901 in Haarlem woonde, was lid van „De Groep" en gold als een voorman van de jongere generaties met meer danre- gionale verdiensten. Piet van Egmond werd in 1889 in Oud Ade, gemeente Aikemade, gebo ren. Nadat hij naar Haarlem verhuisd was, kwam hij in 1903 werken op het atelier van de Haarlemse schilder Frans Loots. In 1912 neemt hij daar ontslag en gaat aan de slag als huisschilder om zich aldus een leven als vrij kunstschil der te kunnen permitteren. Sinds 1925 was hij uitsluitend kunstschilder en maakte reizen naar Parijs en Chartres. Piet van Egmond was een bescheiden figuur, maar belangrijk vooral in de omgang met collega's. Hij was onder andere lid van Kunst Zij Ons Doei en maakte deel uit van het exclusieve kunstenaarsgezelschap „De Vijfhoek" en van de Kennemer Kunstkring. Later was hij alleen lid van „De Groep". Hij nam deel aan verenigingsexposities en nog kortgeleden, ter gelegenheid van zijn 75-ste verjaardag, had hij zijn eer ste eigen tentoonstelling, aangeboden door het Frans Halsmuseum en „De Groep". De begrafenis zal donderdag om elf uur geschieden op de begraafplaats aan de Vergierdeweg. Een requiemmis zal om 10' uur gelezen worden in de H. Hartkerk in het Kleverpark. voorts, dat de gemeenten die betrok ken zijn bij de plannen ten aanzien van het Noordzeekanaalgebied van het be gin af zo intensief mogelijk moeten worden betrokken bij liet vooroverleg. Ook Gedeputeerde Staten moeten wor den ingeschakeld bij dit overleg. De heer Laan waarschuwde ervoor dat de Provincie geen al te zware druk mag litoefenen op de activiteiten van de lagere organen. Inzake het woningbouw beleid verzocht hij G.S. eenmaal per drie maanden verslag te verzorgen over de vorderingen in de woningbouw. Mr. Roelse toonde zich verheugd over het standpunt van de werkgroepen Noordzeekanaal-gebied om zo snel en effectief mogelijk te werken. Hij vroeg aandacht voor de lucht- en water-ver ontreiniging en hij verzocht de onge wenste ontwikkelingen in het Noordzee kanaalgebied tegen te houden ondanks de bestaande uitbreidingsplannen van de betrokken gemeenten. „De economi sche ontwikkeling van Amsterdam vraagt alle aandacht". Mr. Roelse toon- dez ich beurtelings verheugd en ge matigd ten aanzien van de vestiging van petro. chemische industrie in het Noordzeekanaalgebied. Uitgebreid ging hij in op alle consequenties met be trekking tot arbeidsplaatsen en woning bouw. De gemeenten in het gebied zijn ten nauwste bij de Amsterdamse plannen betrokken. De vrees bestaat, dat de belangen van de gemeenten te veel op de voorgrond komen met achterstelling van de belangen van het gehele ge bied. Ten aanzien van de agglomeratie Groot-Amsterdam zei mr. Roelse dat een te vormen agglomeratie-bestuur re- ele bevoegdheden moet hebben. ZAANDAM, 12 jan. De gemeente Zaandam heeft geweigerd met de an dere Zaangemeenten aan een tafel te zitten in het Haarlemse stadhuis nog wel om te spreken over de luchtveront reiniging en de vestiging van petro chemische industrie aan de Noordzee- kanualoever. Vier Zaangemeenten, alsmede de ge meenten Haarlem en Velsen hebben gisteren in het stadhuis gesproken over deze vestiging van petro-chemi- sche industrie. Van de tien zaangemeen ten is Zaandam de enige die zich voor vestiging heeft uitgesproken en de zijde van Amsterdam heeft gekozen. HAARLEM, 12 jan. In de Bak- kumstraat was gisteravond tegen kwart voor acht een pracht van een fontein te zien, midden in de straat. Daar was een hoofdbuis van de waterleiding ge sprongen, zodat het water tot ver boven de huizen naar boven spoot. Een oud huisje dat als pakhuis dienst doet, kreeg de volle laag. Het interieur liep waterschade op en de elektrische lei dingen liepen gevaar, zodat het GEB gewaarschuwd werd. Een half uur later was de leiding afgesloten. ADELBERT De heer K. Fens spreekt op woensdagavond 20 januari om acht uur voor de leden van de Sint Adelbertvereniging over humor in de Nederlandse literatuur. De bijeenkomst is in het Frans Halsmuseum. OPVOEDING Vrijdagavond 15 ja nuari om kwart voor acht begint een bijeenkomst van de oudervereniging van Sancta Maria. Ir. H. F. Hopster spreekt in de kantine van Sancta Maria over op voedingsperikelen vroeger en nu GENEALOGIE De afdeling Kenne merland van de Nederlandse Genealogi sche Vereniging houdt op woensdagavon 20 januari een bijeenkomst, die om kwart over acht begint. In de bridge- zaal van Brinkmann spreekt mr. E. H. Y. Hees over enige aspecten van de heraldiek. Verschillende werkgroepen uit de streekplanconimissie zullen nu alle as pecten bestuderen, die verbonden zijn aan de eventuele vestiging van een pe trochemische industrie in het naven- gebied van Amsterdam en van andere industrieën, waarvan schadelijke ge volgen voor de hygiëne van het milieu te duchten zijn. Namens de gemeenten Bennebroek, Beverwijk, Bloemendaal, Haarlem, Haarlemmerliede en Spaarn- woude, Haarlemmermeer, Heemskerk, Heemstede, Velsen en Zandvoort zal de direkteur van het instituut voor gezond heidstechniek te 's Gravenhage, ir. D. van Zuilen, zitting nemen in de werk groep hygiëne van het milieu, terwijl dr. ir. J. Stuurman, voorzitter yan de Zaanse commissie voor de hygiëne van het milieu, namens de gemeente Assen delft, Westzaan, Koog aan de Zaan en Wormerveer van die werkgroep deel zat uit maken. Namens alle vertegenwoordigende ge meenten zullen mr. J. C. Bührman, burgemeester van Velsen, W. F. Happé, wethouder te Haarlem, mr. J. C. Lycla- ma, burgemeester van Wormer en F. W. M. baron van Hövell tot Westerflier, burgemeester van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, het standpunt van de ge meentebesturen aan de staatssecretaris voor de Volksgezondheid toelichten. Daarbij zal onder méér naar voren komen, dat men van oordeel is dat de vestiging van een bedrijf, dat schade lijk kan zijn voor de leefsfeer perse een zaak is van bovengemeentelijk belang. Verder is men van mening, dat de hin derwet, zoals deze thans luidt en wordt toegepast, niet voldoende waarborgen biedt. Aangedrongen wordt voorts op een wettelijke regeling, welke leidt tot een permanent staatstoezicht op daar voor in aanmerking komende bedrijven. Deze regeling zal voor alles de belangen van de hygiëne van het milieu moeten waarborgen. In afwachting van de tot standkoming van een wettelijke rege ling, zal de regering zodanige voorwaar den moeten stellen, dat de eventueel op te richten chemische industrie bij Am sterdam geen gevaar voor de hygiëne van het milieu oplevert. AMSTERDAM, 12 jan. Het CPN- raadslid A. A. Verheij, heeft het colle ge van B. en W. van Amsterdam in een brief medegedeeld, dat zijn fractie ten aanzien van de eventuele vestiging van een raffinaderij en petro-cbemische in dustrie in Amsterdam meent, datdeze niet uitsluitend vanuit het economisch belang kan en mag worden benaderd en dat het gemeentebestuur van Am sterdam ook oog dient te hebben voor de gevaren van luchtverontreiniging, verbonden aan een dergelijke vestiging. Er heerst ten aanzien van de gevaren van luchtverontreiniging grote onge rustheid onder de bevolking van Am sterdam en de gemeentebesturen van een aantal nabuur-gemeenten in de Zaanstreek en Kennemerland. De fractie wijst daarbij op het ontbre ken van elke officiële uitspraak van het college of de gemeenteraad, behoudens een summiere verklaring in de raads vergadering van 23 december 1964, waarin werd gezegd dat er geen defi nitieve toezeggingen waren gedaan aan of afspraken waren gemaakt met de betreffende oliemaatschappij ten aanzien van de beveiliging tegen luchtverontrei niging. De fractie verzoekt het college drin gend de plannen voor de vestiging van een olieraffinaderij en petro-chemi- sche industrie aan de raad bekend te maken met daaraan verbonden een program van eisen, opgesteld door deskundigen en gericht op het voorko men van luchtverontreiniging door de ze hier ter stede te vestigen industrie-, ën. Het lijkt de fractie wenselijk de gemeentebesturen van de buurge meenten, vooral van de Zaanstreek en Kennemerland, daarbij te betrekken. HAARLEM, 12 jan. De letterlie vende vereniging J. J. Cremer te Haar lem geeft op dinsdagavond 19 januari in de Stadsschouwburg 's avonds om acht uur een voorstelling van „Het Tuin feest" van de auteur Lo van Hensber- gen. Regisseur is Henk Bakker. AI loopt door het stuk de rode draad van het atoom vraagstuk, „Het Tuinfeest" is niet zo zwaar op de hand.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 3