IN ENGELS BOEK Wavell verdedigd door dik en dun Op nieuw kritiek op Churchills houding Squadron 14 patrouilleert met Polarisraketten voor de Atlantische drempel Duivels© wedloop met Russen in de wereld van de órote stilte Kinderpockets Rommel onderschat DONDERDAG 14 JANUARI 1965 PAGINA 13 Amerikaanse speelgoedwinkel zo kon kopen. En dat had bij de admiraal Rickover, de geestelijke vader van de atoomonderzeebo ten, een hevige woede opgéwekt. Want zowel het uiterlijk als het inwendige van het model was zo angstig echt nagebootst, dat het meteen de veiligheidsdienst van de marine had gealarmeerd. Het idee dat je een dergelijk realis tisch doorkijkje, tot en met de opstelling van de Polarisraketten toe, zo als cadeautje onder de kerstboom zou kunnen vinden, maakte de grote Rickover ra zend. Want hij heeft zich altijd op het standpunt gezet dat het „Hoe, wie, wat, waar, waarom, en wanneer" van de atoom- onderzeeboten steeds binnen het gesloten circuit van zijn experts diende te blijven. En behalve dan wat dat speelgoedmodelletje be treft en een aantal, overigens be scheiden, publikaties, was men Captain L. S. Eubanks was niet alleen de man van het korte droge hoestje. Het mono tone kriebelhoestje, dat hij telkens weer smoorde achter zijn tot vuist gebalde rech terhand. Cpt. Leon Eubanks Was ook de commandant van „Squadron 14", de ver zamelnaam voor de tien sta len reuzenvissen, waarvan telkens het grootste deel op grote diepte rondschuift in het rijk van de grote stilte. Met elk onder het dikke huidpantser zestien gladde en glimmende polarisraket ten, een formidabel gewicht aan dreiging. Atoomdrei- de weegschaal van de wereld- gmg, die de nerveus trillen- vrede in balans moet hou den. Leon Eubanks sprak hierover op de bijna plech tige toon van een filosoof en tuurde daarbij onafgebroken door de patrijspoort van zijn hut, zoals die geheel gevuld Werd door de grauwe hemel hoven Schotland. De stra tegische posities die zijn >»subs" voortdurend bezet houden, bevinden zich er- Ifens jn de diepe waterlagen Van de „Atlantic". En mis schien ook wel onder de ijs- hap van de Arctic. Maar het *Waar precies" was voor ons onbereikbaar. Want hoe we onze vragen hierover ook Zouden formuleren, het ant woord blijft een van die wel ke in Holy Loch onder geen heding worden gegeven. Het behoort tot de vaste geheimen in deze wonder lijke baai, waar telkens een Patrouille van zestig dagen onder water eindigt om de Volgende voor te bereiden, de aflos-bemanning te laten overstappen, nieuwe voor- **a<len in te slaan en even tuele reparaties in het drijvende dok uit te voeren. En dit alles in heel de zwijgende routine, zoals die in de nu bijna vier jaar van Holy Loch zorgvuldig is op gebouwd. Op de kast in de hut van cap tain Eubanks stond ook het model van een atoom onderzeeboot. Een doorsneemo del van plastic, dat je in elke Polaris-raket wordt door luchtdruk uit de boot geperst. Churcill had een hekel aan de generaals. Hij voelde zichzelf een generalissi mus, evenals Stalin en Hit- Ier. Zijn strategische opvattin gen waren echter gebaseerd op zijn ervaringen in de Boerenoor log van 1899 en 1900. Dat was echter niet veel meer dan een guemlla. Aldus heeft generaal Wavell zich eens uitgelaten, toen hij commandant was van de strijdkrachten in het Nabije Oos ten en in Egypte Rommel tegen over zich kreeg. John Connell, oud-officier van zijn generale staf, noemt hem in zijn pas ver- De Polaris-onderzeeboot als sta len reuze-vis, die qua uiterlijke vorm meer op Jules Verne's be roemde Nautilus lijkt, dan het conventionele type zoals het nog vrijwel overal in gébruik is. In de baai Holy Loch is deze Polaris- sub een regelmatig terugkerende verschijning. schenen boek „Wavell, Scholar and Soldier" (Wavell, geleerde en soldaat) Engelands geniaalste generaal. daar aardig in geslaagd. Daarom is er tenslotte toch betrekkelijk weinig bekend van de nieuwste fase in de ontwikkeling van de onderzeeboot, die aan het einde van de negentiende eeuw door de Amerikaan John P. Holland werd ingezet. Tenminste, hij was de man die de onderzeeboot uit vond al werden er lang voor de ze tijd reeds de nodige grapjes onder water uitgehaald. CAPTAIN L. S. EUBANKS wapen nummer één strTOk' HAYE THOMAS GENERAALWAVELL g Het is opnieuw een boek, waarin ernstige kritiek wordt uitgeoefend op Churchills leiding van de oorlog. Hij greep bruusk in tijdens operaties, wan neer hij meende, dat ze niet volgens zijn richtlijnen werden uitgevoerd. In 1941 vond hij generaal Wavell vierkant te genover zich. Al vóór de oorlog had deze zich weinig waarderend over Churchills strategische bekwaamheden uitgelaten, o.a. ten aanzien van de mislukte expeditie naar de Dardanel les In de Tweede Wereldoorlog ging het helemaal niet tussen de twee man nen, die van het begin af aan een antipathie voor elkaar koesteerden. John Conell heeft zich tot taak ge steld zijn superieur te verdedigen en hij aarzelt niet, om Churchill daarbij van zijn voetstuk te halen. Hij wijst erop, dat Churchill van de eerste de beste gelegenheid gebruik maakte, toen Rommel Wavells offensief tot staan had gebracht, om hem van zijn com mando te ontheffen en naar Indië te sturen. Churchill oordeelde, dat Wavell te voorzichtig en te weinig doortastend was. Volgens Wavell hield Churchill geen rekening met de plaat selijke omstandigheden, wist hij niets vtm de aard der terreinen, waar slag geleverd moest worden. Wavells naam werd na de eind overwinning nauwelijks genoemd. Hij is door Eisenhower en Montgomery overschaduwd. Desondanks aarzelt Connell niet hem Engelands geniaalste generaal te noemen. Wavell heeft nooit nimmer in het openbaar aangevallen. Connell kreeg inzage van een tweetal dagboeken, door Wavell voor zijn fa milie geschreven en kon aldus een Is er onder onze ware zeventiende eeuwse verhalen niet dat van Cornells Drebbel, de man die het presteerde op de een of andere geheimzinnige wijze onder water te varen? En was het niet de grote Leeghwater zelf, die in net openbaar „onder water gingh" zonder dat ie mand wist hoe hij dat deed? „Den kerel werd versoepen", riep graaf Willem wanhopig uit, toen hij Leegh- water onder de grauwe waterspiegel van een molenvliet bjj Den Haag zag verdwijnen. En ook in Amsterdam, op de wallekant van de Wetering zaaide Leeghwater paniek. Hij riep tot de Amstelse poorters: „Adieu, gij vrome borger» van Amstelrèdam." En toen hij vervolgens met een fikse sprong te water ging, vielen er velen flauw. Maar zij die bleven kijken, konden hun ogen en oren niet gelo ven. Zij hoorden hem, zo verhaalt de overlevering, de 23ste psalm op de schalmei spelen en toen zijn met kroos getooide hoofd weer boven de Wetering opstak, brulde men in koor: „De konst is goed". Maar naar hoe „die konst" dan wel was, kon men slechts gissen. Men probeerde het: „Ghij hebt u met olij bestreken." Of: „Een root lapken in de mond." Jan Adri- aanszoon Leeghwater bleef zwij gen en toucheerde glimlachend de bedragen die men hem voor „siin konst" offreerde. Lang daarna was er dus de eerste onderzeeboot. De boot van John P Holland, het begin van een spectacu lair# ontwikkeling, waarbij het er steeds om ging sneller en dieper te varen en de lancering der tor pedo's tot een uiterste precisie op te voeren. Daar* waren ,.eer hoge bedra gen mee gemoeid en mede daardoor raakte het onder water varende schip ai meteen in de militaire netten ver strikt. Steeds duidelijker kwam de grote militaire waarde van het wa pen vast te Staan. Langzaam werden de boten ook groter en daarmee ook de tanks in de vlakken en de roeren, met behulp waarvan het duiken werd geregeld. Er kwamen ook steeds be tere torpedo's en m de tweede we reldoorlog maakte de onderzeeboot aanvankelijk haar geweldige dreiging waar. In de slag om de Atlantische Oceaan tussen 1940 en 1945 zetten de Duitsers in totaal zo n dertienhon derd van hun fameuze U-boten in, aanvankelijk met daverende succes sen. Was daar in het eerste oorlogs jaar niet de spookachtige ,,U 47" van Günther Prlen, die juist overal op dook, waar men hem niet verwacht te? Prien startte met een gemiddelde van zes tot tien schepen per maand. In de periode juni tot eind september van 1940, verloren de geallieerden 300 schepen met een totaal van 1.000.000 bruto registerton. Maar langzaam keerden de kansen, mede door het feit dat de Duitsers steeds meer begonnen te zondigen tegen de vaste regels van het onderzee boot- spel en de boten ook inzetten voor uiterst gewaagde verkenningen. 39.000 mensen hebben er op de ge vreesde U-boten gediend. Slechts 7.000 brachten het er levend af, ver uit de meesten sneuvelden in de hel van zo'n afgrijselijke dieptebomaan val met de verschrikkelijke angst tussen de daverende klappen, het sidderen en beven van de lekkende boot, het versplinteren van de ver lichting, het angstaanjagende schroefgeruis van de boven jagende onderzeebootjagers, dat telkens weer terugkeerde wat dan zonder twijfel nieuwe aanvallen betekende. In to- taal verloren de Duitsers een 1.100 U-boten. Gevoelige klappen voor een boot die men aanvankelijk voor onover winnelijk had gehouden. Maar asdic en sonar boorden steeds dieper door de waterlagen heen en na de bevrij ding was men het er over eens dat de dagen van de onderzeeboot als ge vaarlijk militair wapen geteld waren. Dat is slechts een tijdelijk verschijn sel gebleken. Met name in Amerika bleef men zich intensief met dit wa pen bezighouden. En daar maakte Rickover van de onderzeeboot een nieuwe kanshebber. Een zeer grote kanshebber zelfs. Waht hij lanceerde de onderzeeboot met nucleaire voort stuwing, een veel grotere en sterkere boot dan het gangbare type. Een boot ook die sneller kon varen, zowel aan de oppervlakte als onder water en ook dieper kon duiken,en langer. En toen was er ook vrij spoedig het contact met de polarisrah -tten en was de comeback van de onderzeeboot volkomen, Zelfs wordt hij nu alom beschouwd als het wapen nummer één. Daarop doelde captain Eubanks toen wij met hem dit wapen onder de loep nafnen. Hij had zijn squa. dron voor deze drempel van de Atlantische Oceaan nu op volle sterkte. In opbouw is Rota een basis in Span je bjj Cadiz aan de poort van de Mid dellandse Zee en in de Pacific op het eiland Guam, dat in de oorlog Japans is geweest. Eubanks vertelde over de Polaris I-raket, die in de mid dag van 20 juli 1960 voor het eerst on der water gelanceerd werd, door de eerste nucleaire polarisonderzeeboot de George Washington (kosten 100 miljoen dollar) De Polaris I is een soort ehampagneflesachtio"» raket, met een reikwijdte van 1200 mijl. Spoedig gevolgd door de Polaris II, die een afstand van 1500 mijl kan overbruggen. Meer een slanke, lich tere raket is de inmiddels ontwikkel- de Polaris III, die de twee andere soorten voornamelijk in de afstand overtreft, wat een nieuwe troef be tekent. Voor deze raketten zou een afstand van 2500 mijl gelden. Uit de verschillende uiteenzettin gen in Holy Loch begrepen we dat men tot op een diepte van 35 meter kan lanceren. De raket wordt met luchtdruk uit de tunnel ge drukt, en door het water heen naar de oppervlakte, dan gaat de raket vertikaal draaiend omhoog totdat de eerste trap gedurende een minuut heeft gewerkt waarbij de raket lang zaam ombuigt tot een horizontale stand. Ook voor de tweede trap staat een minuut, waarna de atoomkop al leen doorgaat en in totaal na onge veer een kwartier het doel bereikt. Het schot is na de afvuring onher roepelijk. Tot één minuut voor de „countdown", het aftellen voor de lancering, kan men de computers van de raket voeden met gegevens over de afstand en de plaats van het doel. Daarna „denkt" de raket verder voor zichzelf en berekent hij zelf, waar hij zijn moet. Normaal vergt de lance ring van een polarisraket een kwar tier, maar als een snelle actie gewenst is, kan de paraatheidsgraad m drie minuten worden bereikt. In de verdere ontwikkeling wordt gestreefd naar lanceringen op grotere diepte en raketten met verdere reik wijdte. Het is op het eerste punt dat de Amerikanen, zo zei ons com» mander Eubanks, vóór zqn op de Russen. Dezen zouden nog problemen hebben met de lancering onder wa ter. ,Maar", zo verzekerde de com mandant van „Squadron 14" ons, „dat is natuurlijk maar een kwestie van tijd. Op een dag zullen zij er achter zijn en hun mogelijkheden op de bekende weegschaal leggen. Vandaar onze overtuiging dat als we dit wapen moeten gebruiken, onze missie gefaald heeft. Het wordt dan een vernietiging over en weer.' Ondanks de steeds verder ontwik kelde opsporingsapparatuur, de anti- onderzeebootraketten met een zeer ver doorgevoerde precisie etc., neemt de kracht van het wapen, dat een duivels pact heeft gesloten met de zeven zeeën, toe. Plotseling en op de meest verrassende plaatsen, bijvoor beeld in de ijzige stilte van de pool- zee, waartoe de onderzeeboten zo zijn uitgerust dat zij het ijs kunnen bre ken, of in de warme subtropische wa teren kan een lancering plaats vinden, zonder dat er een boot is te zien. Uit boten die daar al geruime tijd op post hebben gelegen, en waarin alles te voren zorgvuldig is berekend. Ook onder water, vertelden captain Eu banks en zijn assistenten ons, is een enorme wedloop begonnen. Men neemt aan dat de Russen met zo n vierhonderd boten de sterkste onder- zeevloot ter wereld hebben. Daarvan is maar een betrekkelijk klein aantal uitgerust met nucleaire voortstuwing. Doch dit aantal wordt voortdurend uitgebreid. Voortdurend is men ook bezig om de mogelijkheden van deze boten te vergroten en de kansen op opsporing te verkleinen. Vandaar de hydrografische onderzoekingen in de oceaan, die op grote schaal worden uitgevoerd door het westerse kamp, maar ook door de Russen, die onder hun vissersvloot van 4500 eenheden tal van schepen hebben die z.g. vis sen, maar in werkelijkheid met uit gebreide elektronische en akoestische apparatuur Je zeeën en oceanen af tasten. Want gebleken is dat Igng niet alle waterlagen dezelfde zijn en dat men in de een beter te horen is dan in de ander en dat er dus volop mo gelijkheden zjjn om in bepaalde wa terlagen als „onvindbaar" weg te duiken. Onvindbaar blijven is trou wens de grote opdracht van de met atoomraketten uitgeruste onderzeebo ten. Ze moeten als „deterrent" of wel „afschrikkend middel" „ergens" klaar liggen. Klaar voor het afvuren. Langszij van het moederschip de Hunley lag zo'n stalen reuze- haai, bol en stomp In de boeg, het achterschip uitlopend in een geweldig roerwerk. De boot werd klaar gemaakt voor een nieuwe pa» trouille van zestig dagen. Enorme voorraden gingen door de dikke sta len luiken naar binnen voor de lange wachttijd op een post, vanwaar uit men met gemak de belangrijke doe len kan bestrijken. Binnenkort hoopt men 45 van dit soort boten in de vaart te hebben, verdeeld over drie verschillende klassen, variërend van 5900 ton tot 7000 ton. En met in de zestien tunnels de polarisraketten die in de komende twee jaar alle van klasse III zullen worden. Het werk op de onderzeeboot ge schiedde zwijgend en snel. De man nen bewogen zich soepel over het zwarte, glimmende dek, dat je eigen lijk nauwelijks een dek kon noemen. Meer een smalle werkruimte in de ronde bovenbouw, waaromheen uit veiligheidsoverwegingen een afzet ting was geplaatst. Betrekkelijk dicht bij de boeg verhief zich de slanke, maar massieve commandotoren, die precies op de grote rugvin van een haai leek. Aan weerskanten en hal verwege de toren staken in rechte hoeken, kort en dik en iets naar ach teren wijkend de hulpduikroeren uit. Er stond een gure, snijdende wind die ons kippevel bezorgde en uit de ja gende wolkenvelden dwarrelde wat dunne sneeuw omlaag. Een van de twee mannen, die voortdurend in on ze omgeving bleven, zei: „Dit is een van de vele polarisboten, waarvan de George Washington de nestor is. De vijf jaar oude George Washington, die thans als eerste van alle polaris- onderzeeboten aan de beurt is, om na die duizenden mijlen onder zee de brandstof voor de voortstuwing te vernieuwen. Wat haar bii de ïndienst- stellmg werd meegegeven doende gebleken voor vijf Jaar.int®" sieve actie. „Boy. o boy, wat", mompelde de man. Op de brug van de onderzeeboot gocnde men ee emmertje scheepsafval Het werd de prooi van eèn stel KriJ sende meeuwen, dat vleügelklappe midden in de dansende rommel neer M°arjorieMUiFlac,T HW ^eèlepel-, vrouwtje door Alf Protsen. Kinder- pockets; het Spectrum, Utrecht. Het eerste is een Amerikaans, het tweede een Noors kinderboekje, beide ontsproten aan een mooie fantasie. In het eerste raakt een aartsluie muis bii een verhuizing zijn ouders kwijt, maar hij komt bq oer domme kikkers terecht, die hij van al les probeert te .eren. Daar raakt hi.i zijn luiheid mee kwijt Het is een eenvoudig verhaal, dat plezier heeft in allerlei kleine grapjes. Het Noorse boek is een verzameling verhaaltjes over een en hetzelfde vrouw tje, die zo nu en dan opeens zo klein wordt als een theelepeltje. Zij vindt dat wel lastig, maar zij kijkt er toch niet van op. Zij schikt zich met een bijzon dere vindingrijkheid in haar kleinheid die toch op een gegeven ogenblik weet ophoudt. Het is wel aanleiding tot aller lei merkwaardige avontuurtjes. Ook eên fijn boekje. R. lacune in de Engelse geschiedschrijving van de Tweede Wereldoorlog aanvul len. Hij verdedigt daarbij zijn idool door dik en dun. In de eerste plaats tegen Churchills militaire dilettantis me, diens vaak onrechtvaardige kri tiek en soms onjuiste voorstelling van zaken. Het is derhalve een bijdrage tot het streven van een aantal militaire deskundigen en historici om Churchill van zijn hoge voetstuk te doen val len. Het hoge voetstuk, waarop hij sinds de grote overwinning der ge allieerden heeft gestaan. De historicus Taylor sloot zich on langs min of meer bij Conell aan. door in de „Observer" te constateren, dat Churchill, nadat hij hem van het com mando in het Nabije Oosten ontheven had Wavell verbood, zijn vakantie in Engeland door te brengen. Naar het schijnt heerste er onder de generaals; die uiteindelijk op de oorlogstonelen de verantwoordelijkheid droegen, een sterke stemming tegen Churchill. Men overwoog zelfs, een soort militaire dic tatuur uit te roepen. Wavell zou de leiding nemen, als een soort dictator. Wavell werd als dfe meest aangewe zen figuur voor een dergelijk leider schap beschouwd. Hij was niet alleen een bekwaam strateeg, maar tevens een man van grote, algemene ontwikke ling, bijna een geleerde. Conell moet overigens erkennen, dat Wavell herhaaldelijk Churchills in structies niet heeft opgevolgd. Hij wei gerde zelfs de generaal weg te stu ren, die niet had kunnen verhinderen, dat de Italianen Brits Somaliland bin nenvielen. Churchill had dit nadruk kelijk van hem geëist. Hij geeft ook toe, dat WavelWin Egypte, ofschoon hij de plaatselijke toestand veel beter ken de dan Churchill, de snelheid van Rom- mels gemotoriseerde eenheden onder schat heeft. Ook moet Conell een aantal feiten toegeven, die in Churchills voordeel pleiten. Wavell was het eens met diens plannen inzake de Balkan en Grie kenland. Voor hem stond het in 1941 vast, dat de eindstrijd op de Balkan gestreden zou worden. Volgens Connell moet Churchill herhaaldelijk gedreigd hebben, generaals, die zijn bevelen niet opvolgden, te laten fusilleren. De overplaatsing van Wavell naar Indië volgde zoals gezegd, nadat Rommel hem schaakmat had gezet. Churchill zond de man. met wie, hij nooit goed had kunnen samenwerken, een kort telegram, waarin hij hem zijn be sluit mededeelde. Een adjudant bracht Wavell het, terwijl deze zich aan het scheren was. Hij las het en zei kalm: de eerste minister heeft gelijk. Het commando hier heeft nieuwe ogen en nieuwe handen nodig. En hij ging verder met scheren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 13