Opzij Feltin Soekamo Hulp Mis Wethouder Schippers op treffende wijze in gemeenteraad herdacht Burgemeester Cremers: „Wij hebben hem leren ken nen en waarderen als een man van het rechtlijnige denken en van het eerlijke betoog" Grote brand in Noordwijk Haarlems duo maakte tien auto's buit Mevrouw Scheltema pleit voor behoud van luister van Zuid-Kennemerland Zaandammer reed al negen jaar zonder rijbewijs Noordwijjksters op eigen kosten met dameskernploe| naar Bisletstadion in Oslo m Burgemeester van Velsen zinspeelt op agglomeratie ssr ars» Kistenmakerij aan Kerkstraat volkomen uitgebrand Bejaarde vrouw zeer ernstig gewond bij aanrijding op zebrapad Zuster Floris vraagt kleding voor kinderen in Nigeria GEMEENTERAAD HAARLEM Haarlemse politierechter geeft gevangenisstraf Politie zoekt getuigen AUTO SCHEPT WIELRIJDER Automobilist ramt twee verkeerszuilen Dader dronk een derde liter jonge jenever Bromfietser gaf geen voorrang Grote opdracht voor Figee Gigantische kraan 65 m. Amsterdam leider kanaa Iconurba Diefstallen uit drie sigaretten automaten 3 ÉMÉriMn) Verschillend DONDERDAG 14 JANUARI 1965 PAGINA 3 vun hei lil CU W'A UW SPECIAALZAAK VOOR LEDERWAREN EN PARAPLU S Kentón 4 NOORDWIJK, 14 jan. Mo menteel zijn de schaatsenrijdster- tjes Anta van Bohemen en Lenie Compier de lievelingen van het op sportgebied weinig verwende Noordwijk. Door hun wilskracht en enthousiasme zijn zij doorge drongen tot de kernploeg van de dames en vertrekken daarmee za terdagmiddag vanaf het vliegveld Zestienhoven naar Noorwegen om er in het Bisletstadion van Oslo internationale routine en ervaring op te doen. Aanvankelijk dachten de Noordwijkse meisjes dat de KNSB deze veertiendaagse trip zou bekostigen, maar dat bleek achteraf een lelijke misrekening. Ze moeten evenais trouwens de andere deelneemsters aan de trip zelf de reis- en verblijf kosten betalen. Alleen voor Stien Kaiser, Carry Geysen en Ans Schut, de eerste drie van de na tionale titelstrijd, schijnt een uit zondering gemaakt te worden. Zij krijgen op de een of andere ma nier een kleine vergoeding. De twee Noordwijkse sclwatsrijd sters Anta van Bohemen (linies) en Lenie Compier (rechts). Kardinaal Feltin heeft in zijn nieuwjaarstoespraak de Franse Ka tholieken gewaarschuwd tegen de felheid hunner onderlinge verdeeld heid. Men zet elkaar op tegen de paus, tegen de bisschoppen en tegen priesters, aldus ongeveer de kardi naal, en als men een tegenstander vermeent te zien, scheldt men hem hit voor „progressief" en hij wordt vijand. Zou het geen aanbeveling verdie nen als wij in Nederland deze waar schuwing ook ter harte namen? Ook hier willen de binnen-kerkelijke hartstochten nogal eens hoog oplaaien. Wij hebben alleen de indruk, dat bij ons op een enkele uitzondering na de progressieven, de vooruit- strevenden over meer uitingsmoge lijkheden beschikken dan de behou denden, de „reactionairen". En dus Verloopt de scheldpartij hier in om gekeerde richting. Her verwijt van Kardinaal Feltin blijft daarbij echter gelijk. a Ook reactionaire Katholieken ge lóven! Soekarno heeft zich niet definitief uit de U.N.O. teruggetrokken en hij sal ook om Maleisië geen oorlog be ginnen. Dat tenminste heeft hij in een interview verklaard en he: officiële Indonesische persbureau Antara heeft onmiddellijk voor verspreiding van dit opzienbarende nieuws gezorgd. Niemand hoeft zich overigens door dit bericht opgelucht te voelen. Het betekent alleen, dat Soekarno meent dat hij te veel hooi op de vork heeft genomen. Daarom draait hij honderd tachtig graden om zijn as met de fraaie kans zelfs voor een wijs en sich matigend man te worden aange zien. In werkelijkheid lijkt hij meer op een weerhaan. Hij draait met de Wind. Hij i s echter geen weerhaan. En als de wind gaat liggen (d.i. als de druk der grote mogendheden zou verminderen), dan kan er weer eeri nieuw interview komen: Maleisië moet vernietigd worden. Zo eist de vrede waakzaamheid. Voortdurend. Tot dusver zo schijnt het nu neeft Nederland in het ont- üogsfonds voor West-Irian (Nieuw-Guinea) drie miljoen gulden gestopt. Heel weinig na alles wat wij zo in de loop der jaren over onze verantwoordelijkheden met betrek king tot de papoea's hebben opge merkt. Wel typisch Nederlands echter, fiecn land met zoveel organisaties, stichtingen en overkoepelende licha men op het terrein van de ontwikke lingshulp als het onze. Toch maken wij zelfs de officieel op de Rijksbegroting daarvoor uitge trokken gelden niet op. En zie toe op wat er straks gebeurt met de vijf miljoen, die missie en zending m de vorm van kapitaalsgoederen mogen benutten. De projecten zullen tot op de cent worden gecontroleerd, maar of die cent dan ook wordt uitgegeve De Kamercommissie, die hier op de regering moet toezien, draagt een frote verantwoordelijkheid. Pastoor Bank uit Rijswijk heeft moeilijkheden. Droeg hij tot dusver eens in de veertien dagen een H. Mis op in het bejaardencentrum Steen voorde, nu mag het niet meer. De voorzitter van het centrum heeft daar bij verklaard, dat pastoor Bank nooit formeel verlof heeft gevraagd. Voor deze heer Meihuizen valt nu te wensen, dat hij in zijn verdere leven nooit moeilijkheden ondervindt, omdat hij een formaliteit over het hoofd heeft gezien. Dan zou hij wel eens spijt kunnen krijgen. HAARLEM, 14 jan. Dat het over lijden van wethouder J. A. Schippers velen en vooral degenen, die dage lijks met hem te maken hebben ge had, heeft geschokt, werd gisteren middag bij het begin van de raads vergadering' duidelijk, toen mede on der het gehoor van zeer vele belang stellenden, onder wie mevrouw Cre mers, de burgemeester de overledene herdacht. De heer Cremers verklaar de, dat hij beslqten had de raadsver gadering toch te laten doorgaan, om dat de heer Schippers in soortgelijke omstandigheden ook gezegd zou heb ben: het leven en het werk gaan door. Op treffende wjjze tekende mr. Cre mers de persoon en het werk van de heer Schippers, toen hij zei: „Wij hebben hem leren kennen enwaarde- ren als een man van het rechtlijnige denken en het eerlijke betoog. In zijn streven naar de uiterste eerlijkheid leek hij wel eens hard. Dat was hij, voor wie hem goed kenden, niet. Hij was integendeel zeer gevoelig en ik geloof, dat hij zich daartegen wilde pantseren." Nadat de burgemeester in kort bestek do verschillende functies van de heer Schippers had opgesomd, ging hij uit voeriger in op diens werkzaamheden als wethouder. Daarbij verklaarde hij: „Vooral als wethouder was hij volop in de gelegenheid om de stad te dienen, waar hij geboren en getogen was en die hij werkelijk lief had. Als wethou der voor de jeugdzaken was hij met de kinderen jong van harte, als wethouder van economische zaken was hij de ana lyserende econoom, die met brede blik de belangen van het bedrijfsleven be hartigde, als wethouder van de volks huisvesting deed hij alles wat in zijn vermogen was om het leed van de wo ningzoekenden te lenigen en trachtte hij ook gistermorgen nog de woning bouw zoveel mogelijk te versnellen. Ons allen is bekend hoe moeizaam en zwaar deze taak is, die meer kritiek dan voldoening over de bereikte resul taten geeft." „In de vergaderingen van het colle ge van burgemeester en wethouders, zo ging mr. Cremers voort, heeft het mij steeds getroffen met hoeveel vast beradenheid en trouw aan de opdracht, die hij zichzelf gesteld had, hij zijn zwa re taak heeft vervuld. Het overlijden van deze voortreffelijke burger, die voor ons steeds het type zal blijven van de ras-echte Haarlemmer, is voor onze stad, voor deze vergadering en in niet mindere mate voor het college van bur gemeester en wethouders een groot ver lies. Wij leven geheel mede met zijn echtgenote, die dit verlies moedig heeft aanvaard. Moge zij de kracht vinden °m, zlc'h door haar leed niet te laten breken. En moge God onze onvergete- sch^nken11" 6n codega de eeuwige rust Namens de raadsleden voerde me- V^-d 7i-' E; Scheltema-Conradi hit woord. Zp getuigde van de verslagen heid van de gehele raad Zii tekende de heer Schippers als een voortreffe lijk wethouder en vriend, als een hoog staand en eerlijk man, die over een sterke onderhandelingstechniek beschik te en die voor zpn mening wist te staan. Zichtbaar bewogen betuigde zij haar medeleven met mevrouw Schip pers, die zó alle kracht toewenste voor de moeilijkste moet. De heer Van Laemt tenslotte fractie voorzitter van de K.v.f., was dank baar voor de meelevende reacties, die overal had gehoord, en bracht daarvoor dank, mede namens mevr. Schippers. De burgemeester las nog een tele gram voor, dat binnengekomen was van het college van burgemeester en wet houders van Velsen, waarin het Haar lemse college van harte werd gecondo leerd met het overlijden van wethou ders Schippers. NOORDWIJK, 14 jan. Een hevige brand heeft vannacht de kistenmakerij van de heer C. Westgeest aan de Kerk straat volkomen in de as gelegd. De brandweer werd vannacht om even na één uur gealarmeerd door om wonenden, die waren wakker geschrok- ,k®n Y.a" e,en hevige knal en die tege- lpkertpd vlammen hoog uit de schuur zagen oplaaien. Het vuur werd door de brandweer met groot materieel bestreden. De ge vaarlijke situatie deed zich voor, dat in de werkplaats nog zuurstofflessen ston den. Met veel moeite konden deze wor den verwijderd. Door de stormachtige wind werd het vuur sterk aangewakkerd. Er ontstond een enorme vonkenregen, die gevaar opleverde voor omliggende panden. Bij enkelen ontstond dan ook een begin van brand in de dakgoten. Een groot aan tal ruiten sneuvelde. Toch wist de brandweer naastgelegen panden te be houden. De oorzaak van de brand kon van morgen nog niet worden vastgesteld Ook kon nog niet worden meegedeeld hoe groot de schade is. HAARLEM, 14 jan. De 69-jarige mevr. K. A. uit Haarlem Is gistermid dag om kwart over vijf zeer ernstig ge wond geraakt, toen zij tijdens het over steken van een zebra op de Delftlaan bij de Stuyvesantbrug door een perso nenwagen werd aangereden. Zij werd In zorgwekkende toestand opgenomen in het Diac-onessenhuis. Toen de vrouw de voetgangersover- steekplaats overstak, was een andere auito gestopt. De wagen van de 27-jarige vertegenwoordiger J. B. uit Hillegom reed echter door langs de andere auto en schepte de vrouw, die tegen het weg dek werd geslagen. Zij kreeg een her senschudding, enige hoofdwonden, een bovenarmfractuur, vijf ribfracturen, een heupfractuur en een link eronder bee n - fractuur. HEEMSTEDE, 14 jan. Wü ontvingen dezer dagen een brief uit het verre Ni geria ln West-Afrika, waar de uit Heem stede afkomstige zuster Francina Floris haar taak als verloskundige in een uit gestrekt missiegebied vervult. Zuster Floris schreef ons dat de ouders van de kinderen die aan haar zorgen worden toevertrouwd zo arm zijn, dat zij geen geld hebben om kleertjes voor de kleinen te kopen. Van enkele Heem- steedse families mocht zij onlangs een pakje kleren ontvangen, die bijzonder goed van pas kwamen. Maar de vraa£ naar kinderkleding blijft groot, zodat nieuwe zendingen uit Nederland met grote dankbaarheid zullen worden aan vaard. Degenen die voor dit mooie doel kin derkleding beschikbaar willen steu«m. kunnen een en ander bezorgen op het adres van zuster Floris' ouders: iepen- laan 11, Heemstede. HAARLEM, 14 ian De politie heeft twee achttienjarige jongens uit Haarlem aangehouden. Het tweetal heeft bekend in deze stad tien auto's te hebben ge stolen. Het was hun kennelijk ®m winstbejag te doen. want de wagens neb ben ze na gebruik ergens i« de neergezet. De aangehoudenen zijn de vf™'a;r" mingsmonteur J. B. en de glazenwasser J. A. C. S. De meeste ontvreemdewa gens waren van de merken en„7 en Volteswagen. Een van de wagens was bestemd voor de sloop. Advertentie irr&r parapu s 2 r^rCCe-er irrt^r patap-u 's CRONJESTR. ia.t-thARIEM-TEl.55683 HAARLEM, 14 jan. „Ach, ik rfj al negen jaar zonder rijbewijs", zei lako- niek de 31-jarige bankwerker P. z. uit Zaandam gisteren op de vraag van de Haarlemse politierechter of hp in het bezit van een rijbewijs was toen hij op 8 november van het vorig jaar met een aantal pilsjes in de kraag met zijn auto tegen enkele verkeerszuilen in Wormer. veer reed. Die woorden maakten indruk, vooral op de officier van justitie, die de bankwerker eens veelzeggend opnam. „Ach ja, ik kon dat rijbewijs niet halen, de eerste keer straalde ik, ik lieb het toen al die tijd maar zonder gedaan", vertelde verdachte doodgemoedereerd verder, „ik had pas een nieuwe auto ge kocht toen ik dat ongeluk kreeg." Op de avond van de achtste november nad de politie, nadat de zuilen waren omvergereden en voor 260.. vernield wasdrie argeloze mannen om de hoek 'an de straat zien verdwijnen. Het wa ren verdachte en twee vrienden, die de gedeukte auto bij de zuilen achtergelaten hadden. De officier van justitie eiste drie waken gevangenis en twee jaar ontzeg- 8mg voor het geval de man zijn rijbe wijs alsnog zou halen. De politierechter oordeelde conform. f üVuil« huichelaar" had de 37-jarige fabrieksarbeider J. R. uit Zaandam in vm ?Uef aan z'in buurvrouw geschre- ou. De buurvrouw overlaadde verdach te, volgen® diens verklaring, met atten ties. Zij hield niet op met dag in dag uit aan zijn ramen en deuren te kloppen. Hij had toen maar eens in een brief geschreven wat hij van haar dacht. „Dat mag niet, ook al kunnen wij ons voor dstellen dat verdachte de adoratie haast niet aankan", aldus de officier van justi tie, en hij eiste 40.- boete. De politie rechter verminderde dat tot 25.-. Een boete van 40 - kreeg een glazen wasser die zo kwaad was geworden op een wanbetalende klant dat hij deze in het gezicht geslagen had. De vrouw, een inwoonster van Zaandam, had de deur voor de glazenwasser dicht willen slaan, maar deze had zijn voet ertussen ge plaatst. „Mijn vingers, waar ik het brood voor mijn gezin mee moet verdienen, liepen gevaar afgekneld te worden, toen werd ik toch zo woedend dat ik haar een klap gaf", aldus de glazenwasser. De officier van justitie eiste 60.-. BURGERZIN Dinsdag reikt de bur gemeester van Zandvoort 's avonds in het raadhuis vrówilligersmedailles uit aan dertig noodwachters van de bescher ming bevolking als blijk van erkenning voor betoonde burgerzin wegens het ge durende tien jaar verbonden zó'n aan de Zandvoortse BB-organisatie. HAARLEM, 14 jan voorzitter, burgemeester CrJ^,d* <ri£ terenmiddag naar zigen »er<l aanhol d^«»<:/»iiwe ken, schorste Ju u,t*e,,Pro- meenteraad een half uur BiTheroSI ning van de sittiiMr mlia nerope- niemvjaarwede, h« 7"n langriikste punten WIJ d® bo den. Als antwoord J,®n J>ubUcee/- namens d« r«»n "ie rede voerde het w^on,? de voorzitter terecht e™.0pm®2rtei daj had, dat Haarlein «te»P *«ftttende*rd heen zal moeten kiikên name ook de vesüiSf Dat ?eldt met dustrieën in Ztedn* van uieuwe in" vestigteg, aldus ™Kennem«rland- aal onontbeerlijk ï™0™' Scheltema, groei eist, dat in !n. .hevolkmgs- ton nog meer zal o. hatende behoef- zien. moeten worden voor- Wij moeten echt„„ aluds mevrouw ,Piet vergeten, mens niet alleen dat .,de van de welvaar? In brood en dus zal men attent 0n mILt ftkr^>aar Als onze streek iet? blyven. haar zuiverheid en d!fter' k®r kwam maai een punt ter sDrake na melijk het vwrstel om voorzTntogên te treffen in verband met de terrfbuiit! vu, wat«™ tegen, dat de bijna een ton zal moeten uittrekken om te zorgen voor een andere huisvesting van de padvindersgrqep „De Camerons". Hii was van mening, dat, als iedere spijker HAARLEM, 14 jan. Gisteravond om streeks kwart over acht is de 46-jarige wielrijder, de vertegenwoordiger D. de V., tijdens het oversteken van de Rol- land'sfcraat., gegrepen door een personen wagen met de 52-jarige ambtenaar P. W. uit Haarlem als bestuurder. De wielrijder werd gesohept en moest met een hoofd wond en inwendige kwetsuren worden opgenomen in het Grote Gasthuis. De politie verzoekt eventuele getuigen zich te melden. vernieuwd moest worden, de padvinders niet op het goede spwi waren. Wethou- der Bakker antwoordde hem, dat e] geen ander terrein Je.Z? was en dat het niet delbk was voor een nieuwe huisvesting van de padvinders te zorgen. HAARLEM, 14 Vannacht even nu twee uur heeft M 43-jarige construc teur J. M. F. K. uit Haarlem op de Dreef bij de Dreefschool twee verkeerszuilen omvergereden en meter meege sleurd. Na de aanrijding is hij naar huis gereden, waar hij omstreeks vier uur vannacht door de politie werd aange troffen. De man verklaarde vóór de aanrijding twee cafés te hebben bezocht, maar slechts één glas bier te hebben gedron ken. Om van de schrik te bekomen, zou hij na de aanrijding thuis een derde liter jonge jenever gedronken hebben. Hij weigerde een bloedproef. Het rij bewijs van de man is ingenomen. LISSE, 14 jan. Gisteravond om streeks zeven uur ontstond op het kruis punt Kanaalstraat-omleidingsweg Sas- senheim-Hillegom een aanrijding tussen de bromfietser G.P. v.d. V. en de auto mobilist J. C. H. v.d. H., beiden uit Lis- se. De bromfietser verleende geen voor rang. Beide voertuigen werden bescha digd De bestuurders werden niet ge wond. 20-jarige Anta van Bohemen en 18-jarige Lenie Compier verknocht aan schaatssport Geen snoep reisje, maar keiharde trainin België ln het museum Mayer-Van den Bergh in Antwerpen mist men een schilderijtje van 25 bij 30 centimeter van de Hollandse schilder Caspar Net- soher (1639-1684). De waarde wordt op 15.000 gulden geschat. Het is een por tret van een vrouw. De mogelijkheid be staat dat het al geruime tijd geleden i* ontvreemd. (Belga). De meeste inwoners van het 20.000 zielen tellende Noordwijk, dat in de wintermaanden een stille, verlaten aanblik biedt en zich daardoor in niets Van de andere dorpen in de bollenstreek onderscheidt, weten niet beter of Anta en Lenie gaan op kos ten van de KNSB naar het Noorden. Hebben de kranten immers niet ge schreven, dat de schaatsmeisjes uit gezonden worden van het batige sal do der Nederlandse kampioenschap pen op de Jaap Edenbaan? „De men sen denken dat we een mooi snoep reisje voorgeschoteld krijgen en vin den dat heel mooi", vertelt Anta, „maar als we hen zeggen dat de kos ten voor eigen rekening zijn, kijken ze wel even anders en spreken er hun afkeuring over uit". Het gaat de meisjes zowat elk vierhonderd gul den kosten. De blonde Anta van Bohemen, twin tig lentes jong, heeft de liefde voor de schaatserij van geen vreemd. Haar va der was vroeger als kunstrijder op de schaats heel wat. mans. Anta triom feerde 'n paar jaar terug voor het eerst op de Kogobaan van Noordwijk in een achtervolgingstoernooi en is zich toen met broer Frans, die ook een best stuk je kan schaatsen, en Mart v.d. Berg meer op de wedstrijdsport gaan toeleg gen. Het drietal wendde zich tot politie man Siebers, oud-schaatskampioen van Gelderland, en die heeft hen op alle mo gelijke manieren van advies gediend en bü de trainingen geholpen. „Aan hem heb ik alles te danken", zegt Anta, „hij heeft heel veel voor me gedaan". Drie keer in successie is het meisje Van Bo hemen al kampioen van Noordwijk ge worden en ook in grotere wedstrijden heeft ze al enkele aardigie succesjes be haald: tweede in Krommenie, derde in het kampioenschap van Zuid-Holland en derde in Kralingen. Vóór een wedstrijd is ze meestel hypernerveus en haar start is daarom nooit zo best. De korte afstand is dan ook haar zwakste zijde, Anta is meer een klassementsrijdster. De achttienjarige Lenie Compier is door Anta tot de schaatssport gekomen en pas aan haar tweede seizoen bezig. Lenie voelt zich het beste in haar ele ment op de korte afstanden. Ze sleepte in Rijsoord 'n tweede plaats op de 500 meter en 'n vierde op de 1500 meter in de wacht. Ook haar derde plaats in Krommeniedijk mag met ere genoemd worden. Alleen in de kampioenschap pen van Noordwijk heeft ze nog steeds in Anta haar meerdere moeten erken nen. De twee vriendinnen zjjn in eigen contreien een klasse apart. Ze doen er alles voor om ook op het natio nale plan tot de allerbesten te gaan be- hore- Vier keer in de week trekken ze naar Amsterdap om op de Jaap Eden- baan te oefenen en daarnaast trainen ze veel in de duinen of op het strand. Ook in de zomermaanden gaan ze normaal door met de conditietrainirig en moeten daarvoor elke zondagmorgen naar het CIOS in Overveen. „Het is alleen jam mer dat je maar zo weinig kunt rijden" merkt Lenie op. De Noordwijkse schaatsenrijd- sters zijn twee heel verschillende meisjes. Anta lijkt meer het ernstige en Lenie het goedlachse type. Ook hun liefhebberijen, voorzover daar van met de drukke en zware trainin gen sprake kan zijn, liggen ver uit een. Anta houdt van autorijden en liefst zo hard mogelijk. Ze heeft de hele zomer van de vroege morgen tot de late avond als kamermeis je in een hotel gewerkt om zelf een wagentje te kunnen kopen. Lenie daarentegen houdt meer van hard- fietsen en heeft een racefiets. Ze zou wel eens aan een wielerwedstrijd voor dames willen deelnemen, maar vindi het ergens toch wel een beetje gek. Meer overeenkomst vertonen de spor tieve ambities van Lenie Compier en Anta van Bohemen. Zij hebben beide aan gymnastiek gedaan en hopen sa men in de schaatssport hogerop te komen. Aan hun opofferingen en in spanningen zal dat niet liggen. HAARLEM, 14 jan. Op de drem pel van het jaar 1965 ontving de N.V. Machinefabriek Figee een opdracht voor het vervaardigen van een zoge naamde tuimelarmkraan bestemd voor do reparatiewerf van de N.V. Konink lijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen. Deze gigantische kraan zal met de kraanarm in hoogste stand ca. 65 me ter hoog zjin. Tot een maximum vlucht van 28 meter zal de kraan 40 ton kun nen hijsen tot een hoogte van 38 meter. Tot een hereik van 45 meter kan de kraan stukken van 12,5 ton hijsen. De kraan zal komen te rijden op een kraanbaan van 15 meter breed. De kraanbestuurder' s cabine bevindt zich 21 meter boven de kraanbaan. De reparatiewerf in het Zuid-Sloe op het eiland Walcheren is in mei 1964 in bedrijf genomen. VELSEN, 14 jan. Evenals Haar lems burgemeester heeft ook burge meester mr. J. C. Bührmaim woensdag avond in zijn nieuwjaarsrede in de raadsvergadering van Velsen gesproken over de steeds nauwere samenwerking in agglomeratieverband, inzonderheid wat Zuid-Kennemerland betreft. Velsen neemt een soortgelijke positie in als de gemeente Haarlemmermeer, maakt deel uit van of is op zijn minst be trokken bü drie, zo men wil vier ag glomeraties, nl. Zuid-Kennemerland, Noord-Ivennemerland, Groot-Amster dam en de Zaanstreek. Tussen de gemeenten in Zuid-Kenne merland is een duidelijk groeiend* samenwerking. Velsens burgemeester zei te verwachten, dat in de loop van dit. jaai mededelingen kunnen worden „edaan over resultaten van de studie, die van de gemeenschappelijke pro blemen door de gezamenlijke gemeente- besture.. worden gemaakt. Burgemeester Bührmann schetste Velsen als de verbindende schakel van de gemeenten van Zuid- en Noord- Kennemerland, tussen welke een samenhang bestaat. Er wordt nu af gewacht wat de Staten Generaal over het gebied van Noord-Kennemerland zullen beslissen. Uitgezien wordt, al dus burgemeester Bührmann, naar het voorlopig verslag van de Vaste Com missie van Binnenlandse Zaken uit d« Tweede Kamer, waaruit zal kunnen worden afgeleid, in welke richting de volksvertegenwoordiging denkt. Amsterdam met zijn randgemeenten is in het Noordzeekanaalgebied de grootste belanghebbende met 1 miljoen inwoners. Maar de belangen van de overige ge meenten in de conurbatie Noordzeeka naalgebied, die tezamen rond 500.000 in woners tellen, mogen niet worden op geofferd. Er zal periodiek overleg en een goed samenspel nodig zijn. Amster dam is in besprekingen in het verleden gevraagd de praktische leiding van de conurbatie op zich te nemen. Burge meester Bührmann herhaalde graag deze uitnodiging in het openbaar. HAARLEM, 14 jan. In de afgelo pen dagen zijn bij de politie drie aan giften binnengekomen van diefstal of poging daartoe uit sigarettenautomaten. In de Schalwijkerstraat worden om streeks twintig pakjes sigaretten en enig geld vermist. Een poging om een auto maat in de Kleine Houtstraat fee lichten is mislukt en uit een automaat aan de Zomervaa,rt verdwenen acht pakje» »i- garetten en enige pakjes shag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 3