O Voorschriften JONGE GEZINNEN HEBBEN GEEN BEL AN GSTELLIN G OF GEEN GELD Bejaarden Wildhoef in 30 nieuwe flats aan Kennemerweg? Links anker Wethouder mr. Hijszeler voelt wel voor dat plan Fusie betaald voetbal in Haarlem opnieuw in bespreking wil goed In september geen eerste klassertjes meer in de Maria-school voor lager onderwijs in Koningstraat Vergunning voor bouw dakkapellen afgewezen C. N. UITENDAAL Vrije melk handelaren plegen overleg met advocaat Voetbalminnend Haarlem voetbal zien Burgemeester van Zandvoort pleit voor instelling districtsraad OM ANDERE BINNENSTAD- SCHOLEN OP PEIL TE HOUDEN Wereldwijd- feest K.AJ. Lierslinger treft dek- knecht aan het hoofd Van Lamsweerde t f „Eva Bonheur" in plaats van „De Rechtvaardigen" 11 februari eerste samen komst in stadhuis „We moeten niet blij ven praten Ieder jaar een klas minder, over vijf jaar definitieve opheffing Maatregel ten gunste van algemeen belang «ZIEKELIJKE HOBBY VAN SCHOONHEIDSCOMMISSIE" Raad Zandvoort bezorgd over vestiging van petro-chemische industrie Verpleegster bij botsing gewond Alsnog poging tot verzoening Toevoerwegen naar de kust zijn onvoldoende Fietser reed door stoplicht Burgerlijke Stand Haarlem WOENSDAG 27 JANUARI 1965 PAGINA 3 Nu is hij dood. Dij zal niet meer Bescheiden alsof hij het eigenlijk iet mocht onze kamer binnen komen °m een jong hoofdredacteur te hel den bij de- vele problemen, - die de aard van het vak hem voorlegt. Hij zal ons niet meer troosten bij het ver driet van een te vroeg overleden Vrouw. Wij moeten integendeel woor den zoeken, die zijn echtgenote en Zlin kinderen kunnen steunen op dit ogenblik, nu menselijke hulp schijnt falen. Wij hebben met veel. Be kommer U niet om hem, durven wij Schrijven, want wij kennen zijn hart en zijn pijn en wij geloven, dat wie geleefd heeft met open armen zal borden ontvangen door de Vader, kiet wie hij zo vertrouwelijk geschertst keeft en gevochten. Uzelf kan ik niet toosten, maar ik weet uit ervaring dat e' in maanden van verdriet enkele momenten zijn, waarop een mens be vroedt wat hij eenmaal hoopt te Dat die schaarse ogenblik- Naaimachines BLOEMENDAAL, 27 jan. Het bestuur van de Stichting „Wildhoef" heeft het Bloemen- daalse gemeentebestuur gepolst over de mogelijkheden een aantal van de aan de Kennemerweg leegstaande flats te huren voor de huisvesting van bejaarden, die op de wachtlijst staan voor een plaatsje in het bejaardentehuis Wildhoef. Het gemeentebestuur zou niet onwelwillend staan tegen over deze gedachte. Met die we tenschap bereidt het bestuur van de Stichting „Wildhoef" thans een schrijven voor aan mogelijke ge gadigden voor de huur van een van deze met liften uitgeruste vier-kamer flats. In de recreatie zaal van „Wildhoef" wordt zater dag 13 februari een bespreking gehouden met mogelijke belang stellenden. De nieuwe flats aan de Kennemer weg, die voor ongeveer de helft zijn verhuurd. In de overige der tig flats, die nu worden afgewerkt zal men mogelijk bejaarden gaan huisvesten. in m •II o» in Hl m i*| »*s De hoofdentree van het Zand voortse raadhuis, voor welks res tauratie de gemeenteraad gister avond een krediet verleende. V anmorgen is de heer H. Baron van Lamsweerde, hoofdredacteur van „De i 1J*?"Maasbode" op bijna 65-jarige eeftijd te Bussum overleden. Jaren- ang is hy 00k aan dg hoofdredactie an onze bladen verbonden geweest ®n zelfs toen zijn allengs slechter wor dende gezondheid hem dwong zich ge- neel op zijn lijfblad terug te trek ken, bleef hij zijn opvolgers met tact vriendschap terzijde. Nederlandse journalisten, ver hezen in Van Lamsweerde een emi nent collega. Een man van spranke lende geest, een verrukkelijk causeur, prudent schrijver en een mede mens, die bij tij en ontij zijn vriend schap op overrompelende wijze ge- aHe wist te geven. Zijn dood is tragisch. Het is de laat Betaalde prijs aan zijn beminnelijke, maar onverzettelijke overtuiging, die hem gedurende de oorlogsjaren zo hard met de bezetter in conflict bracht, hat de wonden nooit zijn genezen. De ,an Lamsweerde van na 1945 was met dezelfde als voordien. Een voor uitstrevend kranteman, de bouwer an een kunstrubriek, die in ons taal gebied haar weerga niet kende en een Romancier, .«iens open katholicisme toen even zelden begrepen als vaak feroordeeld werd. "'ij, van de naoorlogse generatie, nebben hem zó nauwelijks gekend. Wij ontmoetten een door ziekten 'geplaagd man, die soms met milde, soms met scherpe humor, maar altijd in tref fende vriendschap het hoofd gericht hield. Kenners weten hoe hij in kleine hoekjes zijn treffend dichterschap en t'ih verrassende proza-kwaliteiten toch nog beleed, omdat schrijven hem een levensbehoefte was, die door geen Wjn of ziekte kon worden verdrongen. j - li 1C otllddl^v S 'l,'* weg; door eenzaamheid en veidrlet begaanbaar mogen ma ken. Hij rust m vrede. Albert Welling Wij hebben nooit de indruk ge had, dat er bij de Nederlandse strijd krachten te weinig voorschriften zou den zijn. Het is daarom wel prettig tc horen dat de minister van defen ce erop wjjst, dat een teveel aan Voorschriften verlammend kan wer ken op een goede dienstuitvoering. Alleen klopte de verklaring van de minister niet helemaal met de zaak Waar het om ging: de vorige week zo wagisch verlopen joy-vlucht van twee vliegtuigmakers. Wanneer im mers tot tweemaal toe in vrij korte 'ijd de marine het nakijken heeft 11 aar een van haar vliegtuigen, is het voor iedereen duidelijk dat er iets met de voorschriften niet helemaal klopt. Het moet toch mogelijk zijn, menen wij, herhaling te voorkomen met vrij eenvoudige maatregelen, zón- her dat het bewakingspersoneel een heel boekwerk uit het hoofd behoeft Je leren, en zonder dat deze maatrege len verlammend werken op de paraat heid. Heel officieel heeft de Delftse wis kundeleraar pater Krekelberg s.j. ministeriële erkenning gekregen voor ?f.in theorie, dat het wegverkeer met Jjhks-voorrang aanzienlijk meer ge haat is dan met de huidige voorrangs- fcgel. Maar verder dan die erkenning Js de minister niet gekomen. We moe- ten verder maar afwachten meent hij, jm dat houdt in, dat er dus niets ge- Beurt en tot in lengte van dagen Jn het toch al zo gevaarlijke wegver keer de voorkeur blijft uitgaan naar een minder goede voorrangsregeling. Natuurlijk heeft de minister gelijk met zjjn bewering, dat het niet aan- Saat alleen voor Nederland het links- voorrang in te voeren. Dit moet in ternationaal geregeld worden en er 'uiU'n nog vele jaren verlopen voordat J?fler land van het gelijk van Pater 'ekelberg overtuigd is. Waar het op •Jankomt is, dat één land het initiatief aartoe neemt, dat één minister van "keer gn waterstaat deze goede taf1, 'n internationaal verband ter iel brengt en verdedigt in plaats n af te wachten of er iets of niets al ffebeuren. """"iiiiiiiiiiiiinmiuiiUHHnminiHiiHninMHHiiiiiniMii Advertentie - CronJéstr. 148, Tel. 53570 (Brosens) Aan de Kennemerweg zijn voor het Algemeen Mijnwerkersfonds 60 flat woningen gebouwd. Aan huur moeten deze gemiddeld driehonderd gulden op brengen. Voor dertig van deze wonin gen is nog geen huurder gevonden. In de raadsvergadering van vorige week donderdagmiddag heeft wethouder mr. J. C. Hijszeler op vragen van de WD- fractie gewezen op de mogelijkheid voor Bloemendalers nog zo'n flatwo ning te huren. Die mededeling heeft het bestuur van de Stichting Wildhoef aan het denken gezet. De mogelijkheid is toen geop perd, dat de Stichting een aantal van die nog niet verhuurde flats zal huren voor bejaarden, die al vele jaren wach ten tot er een plaatsje vrijkomt in het bejaardentehuis „Wildhoef" of tot een tweede tehuis wordt gebouwd, zoals in de bedoeling ligt. Hoeveel flats de Stichting zal huren, hangt af van de belangstelling van de gegadigden voor dit plan. Een lid van het bestuur van de Stichting „Wildhoef" heeft inmiddels al een gesprek gehad met een voor de huisvesting in Bloemendaal verant woordelijke autoriteit. Wethouder mr. J. C. Hijszeler ontkende tegenover ons in een telefoongesprek, dat hij al offi cieel door de Stichting was benaderd. „Bij geruchten héb ik echter wel van dat plan gehoord", aldus de wet houder. Op onze vraag hoe hij daar tegenover staat, zei hij: „Voor mij is er maar één vraagstuk: dat ik men sen aan een huis help. In principe hen ik niet tegen het plan van het Stich tingsbestuur, mits het hier gaat om in woners van Bloemendaal en zij bij het betrekken van zo'n nieuwbouwflat een ander, goedkoper en-of ruimer huis vrijmaken". De wethouder acht het zelfs heel goed mogelijk, dat meerde re bejaarden of bejaarde echtparen samen gaan wonen in een nieuwe flat. .Dat zou ien verruiming van het wo- ningbezit betekenen omdat dan tegen over de bezetting van één nieuwe flat het vrijkomen staat van meerdere an dere huizen, waarmee, .woningzoe kende Bloemendalers, die met m staat zijn een huur van f 300.- Per maand op te brengen of voor wie ook een vier- HAARLEM, 27 jan. Zoals de zaken nu staan, zijn er nog geen verdere of ficiële stappen genomen in het conflict tussen een groep gesaneerde melkhan delaren en de vrije melkhandelaren. De laatsten hebben vanmorgen een be spreking gehad met hun advocaat om te zien in hoeverre langs gerechtelijke weg de gevolgen van de actie van de gesaneerden o ngedaan gemaakt kun- nen^worden. Van de zijde van „De Sier. kan" vernamen wij nog, dat men inder daad aan de eis van de gesaneerde melkhandelaren tegemoet zal moeten komen. Dat betekent dus, dat e vrije handelaren per 4 februari van het be drijf geen melk meer zullen ontvangen. Wel is er nog steeds druk overleg gaande om de partijen te verzoenen. Gevreesd moet vooralsnog worden dat dat niet zal lukken. HAARLEM, 27 jan. Wegens ziekte van Liesbeth Struppert gaat de voor stelling van „De Rechtvaardigen" door de toneelgroep „Studio" niet door. In plaats daarvan speelt „Theater" van avond in de stadsschouwburg Heyer- ans' „Eva Bonheur". kamerflat nog te klein is, kunnen, wor den geholpen. Vanmorgen vernamen wij nog, (laJ het bestuur van de Stichting Wildhoef bij het huren van de flatwoningen door bejaarden slechts bemiddeling zal ver lenen. De Stichting neemt dus geen en kele verantwoordelijkheid ten aanzie" van de aan te gane huurovereenkomst, welke tussen huurder en eigenares rechtstreeks moet worden aangegaan* Wel wil de stichting een flat één maand reserveren om de bejaarden in <le f-e' legenheid te stellen eventuele huur rus tig en langdurig te overwegen. Er 'a'~ len 230 mogelijke gegadigden worden aangeschreven. Door het bestuur van de Stich ting „Wildhoef" wordt de mogelijk"?! nog overwogen om in geval van zlScJs van een of meer van de in de 1 L gehuisveste bejaarden maaltijden verzorgen vanuit de centrale van „Wildhoef". Indien er belangsi - ling bij de bejaarden voor die flaj® zal tevens worden bezien of het sc„ maken van de flats en het verjdeë van de bejaarden door de Stlcn s yanuit Huize Wildhoef kan gesöhi® Van belang daarbij is echter afstand en het personeelsleden aantal huishoudelijke HAARLEM, 27 jan. DonderrW 11 februari zullen de besturen van Fno Haarlem en RCH i„ £t stadhuis bijeenkomen voor de hervat ting van de vong jaar afgebroken fn siebesprekingen. Deze zuilen weer wor den gehouden onder leiding van een fu siecommissie, gevormd door de Haar lemse wethouder van Sportzaken P W Voskuilen, de Gedeputeerde ir W Merkx en de heer s. Heijers jr. "direc teur van de Gem. Dienst van Sport en Jeugdzaken. De fusiecommissie heeft dit vanmorgen Bekendgemaakt nadat dinsdagavond een werkprogram ma voor de komende belangrijke be sprekingen met de besturen van de drie Haarlemse gemiprofdubs was samen gesteld. Meegedeeld werd, <|at 0ver deze fusiekwestie ook contact zal wor den opgenomen met het gemeentebe stuur van Heemstede. Bij de volgende maand te houden be spreking zullen verschillende proble men, die bij de totstandkoming van een fusie een belangrijke rd spelen, aan de orde worden gesteld. Het financiële aspect en de organisatorische aanpak (het streven is om tot een stichtings vorm te komen) en de samenstelling van het bestuur, dat vormen allemaal zaken, waarover uitvoerig gediscussieerd zal moeten worden. De fusiecommissie zal de besturen van de drie clubs voor stellen om zo spoedig mogelijk, dus liefst binnen een maand na de eerste bespreking, een algemene ledenvergade ring te beleggen, waarbij de leden de verenigingen de gelegenheid krijgen hun stem over het fusievoorstel uit te brengen. Het is de bedoeling dat die ledenvergaderingen op een en dezelfde avond worden gehouden. „Wij moéten slagen. Als wij zo door gaan, zullen EDO, Haarlem en RCH als afzonderlijke clubs in het betaalde voetbal ten gronde gaan." zei ons wet- houder Voskuilen. ,,Heel voetbalmin- ZANDVOORT, 27 jan. Zandvoorts burgemeester, mr. H. M. van Fenama, hield dinsdagavond een korte Nieuw jaarsrede, die vooraf werd gegaan door een herdenking van Sir Winston Chur chill. De gemeenteraad betrachtte een minuut stilte. x Over de „Haagse almacht" wilde de burgemeester nauwelijks spreken. De ze irriteert hem al niet meer, want de bemoeienis blijft en de stroop wordt steeds dikker. De heer van Fenema voelde echter zeer veel voor samenwerking met an dere gemeenten in Zuid-Kennemerland. „We kunnen echter niet blijven praten, vergaderen en rapporteren", was zijn mening. Hij stelde voor over te gaan tot instelling van een districtsraad, die zonder bestuurlijke bevoegdheden als taak moet hebben het geven van ad viezen en die stimulerend en co-ordine rend moet kunnen werken. Na een woord van bijzondere dank te bracht te hebben aan de stedebouw- kundige dr. jr. Nix tipte de heer van r enema nog eens aan de onvoldoende toevoerwegen naar de kust in tegenstel g. tot België, dat over een uitsta kende weg Aken-Ostende beschikt. Mén dient thans eens op te houden met te vergaderen over wegenaanleg. De weg de Ranitz is in vijf jaar te ver wezenlijken. Met de aanleg dient ech- te' onmiddellijk te worden begonnen, evenals met de aanleg van de rand wegen. HAARLEM, 27 jan. Met ingang van september van dit jaar zullen er geen leerlingen meer worden aangeno men voor de eerste klas van de Maria- school (lager onderwijs) aan de Ko ningstraat. Dat betekent, dat de school nog vijf jaar zal bestaan. Wanneer de huidige eerste klas het zesde leerjaar voltooid heeft, zal de school worden opgeheven. Dat geldt dus alleen deze school. De ulo-school blijft in ieder ge val bestaan evenals de Paus Joannes- school aan de Jacohijnestraat en de kleuterschool. Men heeft tot deze op- heffing-in-termijneu moeten besluiten, omdat wegens de ontvolking van de binnenstad enkele andere scholen on derbezet dreigen te raken. Het beslui 1 is fins alleen genomen als een soort herordening van het katholiek lager on derwijs in het centrum van de stad. De ouders van de kinderen van de tot opheffing gedoemde school hebben een door het hoofd der school, Zuster Mechtilda, ondertekende brief ontvan gen, waarin zij van de komende ver andering op de hoogte gesteld worden. Daarin wordt geschreven: „Omdat in de binnenstad het aantal schoolgaande kinderen afneemt, is na rijp beraad en ZANDVOORT, 27 jan. - In de gister avond gehouden vergadering van de £andvoortse gemeenteraad viel in het Bijzonder op het woordenduel tussen de keren Siegers (KVP) en wethouder Lm- 'leman (KVP) inzake de weigering ■'au een bouwvergunning tot het aanhren- j?en van grote dakkapellen m de per 'en Vinkenstraat 26-38. De heer Siege's sprak over de „ziekelijke hobby san de schoonheidscommissie om alles «ai dakkapellen betreft af te wijzen. Tijdens een onderzoek was het hem gebleke dat van de achttien ondervraagden er slechts een persoon wist hoeveel kapellen het raadhuis heeft. „Maar waarom brengt men op he kantoor van de dienst van publieke w - ken wel grote dakkapellen aan «ffl - gert men een burger deze uitbreid g van het woongenot? aldus de he Siegers. De heer Lindeman had wens waar waardering voor deze vasthouden heid, maar het voorstel van de heer Sie gers om de gevraagde vergunning ais nog te verlenen is ontoelaatbaar, o het college noch de raad bevoegd -3 ontheffing te verlenen, aangezien onwettig is. Er volgde een discussie, waarin van de bestuurszijde werd toegegeven nend Haarlem, dal maa a' te graag van goed voetbal wil genietenmaar op het ogenblik met spel van minder goed gehalte genoegen moet nemen, wacht met grote spanning J hernieuw de pogingen, om m -tiaariem tot een topfusie te komen, tol succes zullen lei den. Bij de besprekingen zal EDO ver tegenwoordigd worden aoor de heren Ederveen en Henstra, Haarlem door de HEREN Van Balen Blanken, Van der Veen en Monné en y-LH door de heren mr. Goudsmit, Smallegange en Balk. HAARLEM, 27 jan. Een dezer da gen heeft de Mariaeongregatie en de K.A.J. het Wereldwijd-feest gevierd. De dag begon met een mis voor de jeugd in de parochiekerk van Sint Jan de Do per aan de Amsterdamstraat. Hierna werd een gezamenlijk ontbijt gegeven in het parochiehuis, waaraan 120 leden hebben deelgenomen. Na het ontbijt vertelde Jan Janmaat uit IJmuiden, een van de itgezonden Ka- jotters/ over de twee en een half jaar die hij in Bukoba in Tanganika heeft ge werkt. 's Middags werd een show opge voerd, waaraan onder meer meewerk ten". /de toneelgroep van M.C. en K.A.J. de Ping Ping brothers en de K.A.J.- dansband Harry en de gillers". Deze dag, die is opgezet om geld te verzame len voor de Kajotters en Kajotsters in de ontwikkelingslanden werd gesteund door een goed lopende uurloonactie en verscheidene spelen. Het kwartet Han Koek verzorgde het bal in de avonduren. Aan het slot van de avond kon Jan van der Vegt, voorzitter van de K.A.J.met een blij gezicht bekend maken, dat er een hoog tepunt was bereikt. De totale opbrengst had de 450 overschreden. GEEN SPREEKUUR Wethouder D. J. A. Geluk in Haarlem zal woensdag 27 januari geen spreekuur houden. HAARLEM, 26 Jan. Op de kruising Delftlaan-Oriomveg is gistermorgen de 60-iarige verpleegster J.M. uit Haarlem door een fiets aangereden. Zowel de fietser als de verpleegster kwanten te vallen, waarna de laatste met een her senschudding naar hel Grote Gasthuis moest worden overgebracht. De fietser, de 14-jarige scholier W.M. kwam van de Orionweg, reed op het kruispunt door het rode licht en reed op de kruising de verpleegster aan ONDERTROUWD: 26 jan.: A. J. M. van den Berg en M. C. Vermeeren: p. G. Hendriks en S. Prinsen. GEHUWD: 26 jan.: F. H. Rovers en G. Dusterliof; P. Roos Hoefgeest en E. Th. H. van Egmond; F. F. Guart- man en A. M. Bohnert; P. Paap en E. Poeder. OVERLEDEN: 23 jan.: A. van den Asdonk-Hoogeboom, 71 j„ Mrt. v. Heems kerstraat: 24 jan.: W. van Wijk, 86 j., Westerhoutstraat; 25 jan.: M. A. J. de Rooij, 54 j„ Gasthuisvest; A. Paap. 55 j.*, Mrt. v. Heemskerkstraat; R. Hom- I? A Mrt. v. Heemskerkstraat; H. M. Kuiper-Plasmeijer 73 j„ Pijnboom- straat; M. J. p. Hattink-Dikken, 66 j„ Kamperlaan. BEVALLEN van een ZOON: 25 jan.: W. F. Beringen-de Haas; M. Tibbe-Rou- bos. Van een DOCHTER: 23 jan.: G. D. P. Polderman-van den Berg; Th. M. Vo gelzang-Richters; 25 jan.: E. Y. van der Weiden-Schroeder; A. Kroese-van der Zee; L. Welles-van Roeden; 26 jan.: I. den Breejen-de Feber, S. Jonkers van de Gein. dat de bouwverordening wel eens op stapel gezet mag worden. Het voor stel werd niet ondersteund, zodat de heer Siegers tenslotte in zijn eentje tegenstemde. Maar dat verwonderde niemand. -£ De plannen tot vestiging van een olie raffinaderij ten zuiden van het Noord zeekanaal bracht de tongen eveneens in beweging. Op voorstel van heer Go- sen (a.r.) werd door de raad een motie aangenomen, waarin hij zijn bezorgd heid uitspreekt over de nadelige gevol gen, welke daaruit door verontreiniging van lucht en water kunnen ontstaan. B. en W. worden uitgenodigd de grootst mogelijke diligentie te betrachten ter voorkoming van schadelijke gevolgen voor de badplaats. Tegen de restauratie van het hoofd entree van het raadhuis waren in eer ste instantie nogal (financiële) bezwa ren, doch na verdediging door de wet houders Lindeman en kerkman bleek alleen nog de heer v.d. Werff als tegen stander over te blijven. In de commissie voor georganiseerd overleg werden benoemd de neren D. van Duijn, J. W. Gosen en C. Siegers; aan de woningbouwvereniniging „Een dracht maakt macht", werd honderd duizend gulden geleend voor de bouw van een 30-tal garages, terwijl aange- k°ckt werd pand Parallelweg 27 voor 22.500. Een voetpad van de van Len- nepweg naar het Boulevard de Favauge zal 5.000 kosten; de Zandvoortse Red dingsbrigade zal over kunnen gaan tot aankoop van een houten vlet met mo tor en een 15-tal zwemvesten, j. mstellen van een containerbela- aing bij de huisvuilophaaldienst werd niet zonder meer maar goedgekeurd. Eerst na een .uitvoerige uiteenzetting door wethouder Lindeman verleende de raacl schoorvoetend een krediet van ll.oOO voor het ombouwen van een perstrommel. Dezelfde wethouder zegde in de rond vraag toe aan de heer Siegers, dat met spoed gewerkt zal worden aan de plan nen tot aanleg van openbare toiletten. Of de Haltestraat „boomloos" zal blij ven is nog niet zeker. De kwestie is nog in onderzoek, evenals de luchtvel- ontreiniging van de Corodexfabriek. De voorzitter deelde op een vraag van de heer Sok (vvd) mede er niets voor te voelen om op de Zuidboulevard parkeermeters te plaatsen, die slechts een half uur gebruikt kunnen worden. Deze dure apparaten zullen niet rende rend zijn en zijn in strijd met de gast vrijheid van Zandvoort. na overleg met verschillende instantie» door de r.-k. Schoolraad geadviseerd om met september in de Koningstraat geen eerste klas meer te beginnen. Ons hoofdbestuur wil op dit voorstel ingaan omdat door deze maatregel het alge meen belang van het katholiek onder wijs in Haarlem gediend is. Wij heb ben namelijk op onze school leerlingen uit zeer veel verschillende parochies. En door genoemde maatregel zullen verschillende andere scholen voldoende leerlingen blijven behouden om een zesklassige school te handhaven". Uit het bovenstaand citaat blijkt wel, dat de opheffing van deze school op dit moment niet noodzakelijk is, omdat ze zelf met een te krap leerlingental te kampen zou hebben. Het tegendeel is juist het geval. Het aantal leerlin gen, over zes klassen verdeeld, be draagt 216. Wanneer het schooljaar in september normaal ingezet zou wor den. zouden er zelfs zeven klassen ge vormd moeten worden. Uit de cijfers, die de herkomst van de leerlingen il lustreren, blijkt overigens, hoe deze school typisch haar internarochveel ka rakter heeft behouden. Uit de Leidse- buurt (parochie kathedraal) komen 17 leerlingen, uit de wiik Zijlweg-oost (de eigen Antoniusparoehie) 54 leerlingen, uit het centrum voorzover in de kathe drale parochie gelegen, 5 leerlingen, uit de Stationsbuurt ten zuiden van de spoorlijn 67 leerlingen, waarvan 43 uit de Antonius- en 24 leerlingen uit de Joseph-parochie, uit het typische grens gebied van Antonius en Joseph 34 leer lingen en 39 leerlingen komen van el ders, onder meer zelfs uit Spaamdam en Schalkwijk. Van de totale schoolbe volking komen dus 106 leerlingen uit het gehele centrum, maar liefst 106 ko men van daarbuiten. Dat nu juist deze school, ook in overleg met de rijksinspecteur voor het lager onderwijs, voor opheffing is aangewezen, mag niet alleen uit de ontvolking van de binnenstad ver klaard worden. De school ligt name lijk ook verkeerstechnisch op een ge vaarlijk punt. Daarom werd het beter geacht wat meer naar de periferie uit te wijken, waarbij in eerste in stantie is gedacht aan de St. Joseph- school aan de Nieuwe Gracht en de St. Antonius-school aan de Zijlsingel. Op beide scholen heeft men reeds eer der getracht het aantal leerlingen op peil te houden door er gemengde scholen van te maken. De meisjes konden dus ook terecht op deze vroeger specifieke jongensscholen. Het resultaat heeft kennelijk niet in alle opzichten aan de verwachtingen be antwoord. De trek naar de historische meisjesschool aan de Koningstraat bleek vooralsnog heel sterk. Over vijf jaar dus wordt de geschei- denis van de uit 1882 daterende Maria- school afgesloten. Dan iieeft de school, die steeds een grote faam heeft gehad en nog heeft, haar taak beëindigen. Zuster Mechtilda, het hoofd, dat het laatste lustrum zal moeten voltooien, legde er nog eens de nadruk op, dat het besluit een amore is genomen. Het algemeen belang sprak zo sterk, dat geen andere redelijke beslissing moge lijk was. Zij verzekert met klem, dat de resterende leerlingen de komende^ vijf jaar alle zorg blijven krijgen, die er ook voorheen aan het onderwijs werd gegeven. In haar brief aan de ouders zegt zij letterlijk: „Wij zullen ons uiter ste best doen om hen bij het leren en bij hun vorming zo goed mogelijk te begeleiden, zodat zij de verdere studies kunnen gaan maken, ieder naar eigen capaciteit". Zoals geschreven, blijft de Paus Jo annes-school, welke bedoeld is voor meer individueel gericht onderwijs en welke onder leiding staal van de heer Jansen, aan de Jacohijnestraat bestaan. Daar is niets mee. aan de hand, even min als met de kleuterschool onder lei ding van Zuster Mariana. Datzelfde geldt trouwens ook voor de katholieke meisjes-ulo aan de Koningstraat. Het hoofd deze school, mejuffrouw E. Roo- zen, hoopt echter wel, dat de laatste jaren van het verblijf in de Koning straat geteld zijn. Nu er toch plannen bestaan om de school te verplaatsen en een nieuw gebouw te betrekken, kan de toekomst beter zo spoedig mogelijk werkelijkheid worden. Zoals men kan weten, ligt het in de bedoeling de nieuwe school te bouwen in Haarlem- West nabij de Zijlweg. Eer het zover is, zullen er zeker vijf jaar verstreken zijn. Misschien vallen de definitieve op heffing van de lagere school en de in gebruikneming van de nieuwe ulo-school zamen. Ongecorrigeerd HAARLEM, 27 jan. De 20-jarige dekknecht J.v.d. B. van het ms „Mer- curius", liggende in het Zuider Buiten Spaarne bjj de Buitenrustbrug, is gis termorgen om half elf aan boord van het schip ernstig gewond gejaakt. Hij moest met een grote vleeswond aan het voorhoofd en een schedelfractnur worden opgenomen in het Grote Gast huis. Het ongeluk gebeurde op het moment, dat de schipper zijn met 383 ton zand geladen schip een vijftig meter naar achteren wilde brengen. Van der B. bediende op dat ogenblik de lier. Plot seling begon een van de slingers, die in de lier zijn aangebracht, te draaien. De jongeman werd met kracht tegen het hoofd geslagen en viel bloedend op het dek neer. Uit een onderzoek van de Arbeidsinspectie is niet van onre gelmatigheden gebleken. De dekknecht verkeert niet in onmiddellijk levensge vaar. DELFTS BLAUW De vereniging Haerlem houdt een bijeenkomst op maandagavond 1 februari des avonds om acht uur in restaurant Brinkmann. Ir. H. W. Mauser uit Delft geeft een lezing met dia's over Delfts blauw.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 3