PROF. DR. E. SCHILLEBEECKX O.P. IN DE BAZUIN: „Geen welwillende houding meer tegenover de Curie99 DAGPUZZLE DODEN in het Wethouders Wassenaar treden plotseling af Het Bamboe Gordijn vaneen Gymnastiek op het perron onder leiding van flink uit de kluiten öewassen ZOMER- MODE IN PARIJS Rokken zijn maar zwieriger H ishoudtip: Suède in de lente Andere visie op de laatste Concilieweek VERWACHTING IN ROME: College kardinalen wordt „senaat" van de Kerk verkeer ui Weet-je-mode weetje SER akkoord met verhoging uitkeringen BELEGGINGSDEPOT H.B.B. Martinus Nijhoff- prijs uitgereikt Procedurekwestie bij grondruil aanleiding dysmalgin\ Wat kinderen ervan zeggen 99Vurigeregen Mythevorming Deelneming mogelijk door aankoop van participatiebewijzen via elke bank en commissionair. Snuif en wrijf Vier radioreportages begrafenis Churchill In Tel uit je winst Joop Simons vervangt zieke Theo Eerdmans m Politie SPECIAAL iegen menstruatie-pijnen Levendiger WOENSDAG 27 JANUARI 1965 PAGINA 5 c£ TILBURG Het vijfjarige dochter tje van het gezin Mutsaers uit Hüva- renbeek is in het St. Eiisabethzieken- hris overleden aan de gevolgen van verwondingen, opgelopen toen zij bi) het oversteken van de weg Tilburg- Hilvarenbeek door een auto werd gegre pen. Van links naar rechts de Haagse burgemeester, mr. Kolfschoten, de heren Kunz en Van Altena en mr. dr. Houben, die de prijzen uitreikte. Ik kwam terug in mijn com partiment. De verwarming werk te en het was er heerlijk. Ver genoegd keek ik naar de rode, opgaande zon. We hadden de provincie Honan bereikt. Ook hier was het land tamelijk vlak. Ik voelde me opperbest, maar zoals het ook in ziekenhuizen gaat, het werd al vroeg levendig in de trein. Om half zeven zette de luidspreker in. Na een opge wekt muziekje kwam een verslag over de buitengewone prestaties van de locomotief en de gemaak te vorderingen op de weg naar het zuiden. Daarna werd voor de zoveelste maal een mars ge speeld uit een arbeidersopera, die in Peking populair was. Hij hette „Het Oosten is rood"'. Toe passelijke muziek, want heel de hemel had zich nu rood gekleurd. Om tien over half zeven kwam de conducteur ons thee brengen. Vijf minuten later trad een be diende binnen, die het comparti ment met een prikkelende vloei stof begon te besproeien. Een ontsmettingsmiddel! Er was geen sprake meer van slapen. Ik be sloot me de luxe van een Westers ontbijt te veroorloven. Koffie, twee zacht gekookte eitjes, toast, boter, jam (geen marmelade en orange juice). Deze uitspatting kostte me 1.75. Plus dertig cent voor vriend Soen, die een Chinees ontbijt had genomen, een grote kom deegballetjes met stukjes vlees er in. Groen, met blauw gevoerd, hoedje van Balmain. II! III? Ill III 111 AMSTERDAM, 27 jan. In DE BA ZUIN van 23 januari jl. reageert prol. j>r. E. Schillebeeckx OP. op een aan tel brieven van lezers, die zich ont stemd en teleurgesteld voelden over ?'Jn beschouwing betreffende de ge beurtenissen in de laatste Concilie- Week, verschenen in „De Bazuin" van ~3 december 1.1. Onder de titel: „Wü denken gepassioneerd en in cliché's" gaat hij uitvoerig in op de bezwaren t'an sommige lezers. Allereerst ver klaart prof. Schillebeeckx echter, dat van welke overheid dan ook noch ®e® „bevel" noch een wens of sugges- be heeft ontvangen om „sussend" op 2. treden. Ook in dit artikel spreekt Pb als zijn mening uit en het is bem uit de talrijke reacties nu nóg duidelijker geworden dat de geheim sinnigheid en de communicatiestoor nissen de grondfouten van dit Conci- ontmoedigde bisschoppen smeekten om toch niet terwille van die negen tien correcties heel het schema over de Oecumene af te stemmen. We moe ten de waarnemers dankbaar zijn om hun realisme." lie Zijn. Schillebeeckx behandelt vervolgens nogmaals de verklarende nota (de no 's praevia), de verdaging van de De claratie over de godsdienstvrijheid, de corresties in de Oecumene-tekst en ?P kritiek op de Curie. Wij citeren hier enkele uitspraken: Een maand vóór de „laatste week" heb ik in een persconferentie aan de IpUrnalisten te Rome gezegd, dat zij zich geen illusies mochten maken over he bisschoppelijke collegialiteit „vol gens het tweede Vaticaans Concilie" en hpt er nog een derde Vaticaans Con- Jhlie zou moeten komen, om de pause- hjke collegialiteit goed te keuren (nl. hat de Paus in geweten is verplicht, Uiteraard naar eigen discretie, zo zui ger mogelijk rekening te houden met het wereldepiscopaat). Bisschoppen en theologen bleven nochtans over de collegialiteit spreken in een zin die ner gens in het schema tot uiting komt. toaar de minderheid ook niet dom. - begreep wel, dat deze diplomatieke Vaagheid van het schema nè het Con cilie zou geïnterpreteerd worden in de maximale zin, al had de leerstellige oommissie dit dan met uitdrukkelijk be doeld noch in de tekst zelf geformu leerd. De minderheid was met tegen he collegialiteit zoals de tekst die let terlijk formuleerde, maar wel tegen het hoopvolle perspectief dat de meer derheid van de leerstellige commissie "ewust vaag en wat al te diplomatiek ptin wilde laten meeklinken, zonder het '0 de tekst te formuleren. Wat ik nu wel achteraf zeg, is dit: muien het derde hoofdstuk over de x3elrt.fr?". ziin goedgekeurd zonder be- bolzinnlcï ,n<idan zou men een dub- rw? H» hebben goedgekeurd. Over de correcties in de Oeeumene- tekst zegt prof. Schillebeeckx: „Na een eerste dag van zware ont goocheling waren het vooral juist de niet-katholieke waarnemers die de 'li»"'1" WOORDRAADSEL Plusminus; 2. spuitwaterfles; 3. stad bewoner; 4. voldoende; 5. spottend; 6. een voornaam van Churchill, 7. niet ver anderd; 8. dagbericht omtrent toestand zieke; 9. kampeertentje; 10. buitenge woon begaafd kind; 11. reukwerk; 12. o j voor menig automobilist. UP he streepjes: passage uit boodschap van Churchill aan Roosevelt in de don kere dagen toen Engeland alleen stond m de strijd tegen Duitsland. Zeer scherp rekent de schrijver af met degenen, die maar niet ophouden de Curie te becritiseren. Hij schrijft: „Er is geen welwillende houding meer tegenover de Curie. Ik wil niet naïef zijn noch begane fouten goedpra ten. Maar de Curie kan en mag zelfs niets meer goed doen. Er is een mythe vorming op gang. Is „na dit alles" een curiehervorming, waarover ons werd gesproken, nog mogelijk? „Laten we lachen: die is allang afgeschre ven." Dat noem ik apriori- onwelwil lendheid. En dan moet men zich niet verdedigen door te zeggen, dat men niet wist, dat na drie van de vier inci denten, de Paus op de vooravond van de sluiting van de derde sessie in een geheim Consistorie tot de kardinalen haast alleen over de curiehervorming heeft gesproken; dat dit concept con crete gestalte begint te krijgen, leken tot in de top van de congregaties zul len worden opgenomen, enz. enz.; dan moet men niet zeggen, dat er mets van in de kranten heeft gestaan, dat de Paus minstens aan 26 bisschoppen conferenties tijdens de laatste sessie advies heeft gevraagd, hoe zij zich de „kroonraad" van de Paus voorstelden; of zij uit permanente leden moet be staan of uit periodiek wisselende leden, en in dit laatste geval welke termen men zich dan als wenselijk voorstelde. Zeker, dat kon niet in de kranten staan; maar waarom een plechtig ge geven woord van de Paus om de Curie te hervormen met een onwelwillend, ongelovig schouderophalen beant woorden, omdat men na een jaar nog geen resultaat ziet? Zijn wij dan niet bereid tot apriori- welwillendheid? Denkt men dan heus te doen te hebben met een bende ge wetenloze schurken? En wat me boven alles irriteert is het feit, dat ik bijna dagelijks kan vaststellen nu verlaat ik mijn briefschrijvers dat mensen die hun mond vol hebben van mede menselijkheid, liefde en „evangelische Kerk", in hun contact met anderen m kleinere omgeving, in gesprekken enz., vaak vernietigend en moordend Koel hun eigen medechristenen die anders denken dan zijzelf, afslachten als on gedierte. Het moet mij eens van het hart." (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 27 jan. Door de nieuwe kardinaalsbenoemingen, waarmee Paus Paulus het Heilig College op 103 leden bracht, hebben voor het eerst de niet- Italiaanse leden met bijna 69 percent ruim de tweederde meerderheid. De nieuwe verheffingen gaan grotendeels langs de Romeinse Curie heen en bren gen daar geen noemenswaardige veran dering in de verhoudingen. In de Ro meinse Curie overheersen de Italianen zeer sterk, terwijl verschillende niet-Ita- lianen door hun langdurig verblijf en werk in Rome in hun denken sterk romaniseerd zijn. Van de huidige 4. 5. e. I. 8. 9. 10. II. 12. Oplossing 26 Januari ..HORIZONTAAL: 1. ontoonbaar; 2. noen, p 3- Donge, loge: 4. Ed, egelvis; 5. Rhodos, 4 murw, terra; 7. 0'Koorts; 8. NP, ">ankn:ar9' Egidius' 10, novene' USA: 11 0Jf.E®TICAAL: i. ondermijnen; 2 noodhulp. 3- ten, ork, Eva; 4. ongedwongen; S. o^;„mk; 8. NL, estrade; 7. Bell. etui; 8 kape! 9- ®ier- USSR; 10- roes. aan. (Van onze Haagse redactie) HAAG, 37 jan. Met minister Veldkamp is de Sociaal-Economische u.tVr,°0r ™et terugwerkende kracht tot 1 januari de AOW de AWW en de kinderbijslagen te verhogen met drie procent en de Invaliditeitsrenten met 4,5 procent. De Raad adviseert de minister zulks te doen. Deze verhoging van de sociale uitke ringen loopt vooruit op de loonsverho gingen die de werknemers dit jaar zui len knigen De AOW. de AWW en de kinderbijslagen worden slechts met drie procent verhoogd, omdat over deze rit keringen geen premie voor de AOW en de AWW verschuldigd is. Daarom heb ben degenen die deze uitkeringen ge nieten de 1,5 procent die dient tlr com pensatie van de verhoging van deze premies, met nodig. Het is de eerste keer, dat deze uit keringen vooraf worden verhoogd „naar de index van de regelingslonen". WAALWIJK Na aankomst in het ziekenhuis is de heer Verappe overle den aan de verwondingen die hij had opgelopen toen een bromfietser uit Sprang-Capelle op een weg buiten de bebouwde kom op hem inreed. De heer Verappe liep daar met zijn vrouw, om dat er geen voetpad is. KOOG A.D. ZAAN De achtjarige Simon Kok uit Westzaan, is hier giste ren onder het achterwiel van een melk- auto gevallen. De auto had juist fles jes schoolmelk afgeleverd bij de ka tholieke lagere school, waar de jon gen schoolging. STADSKANAAL Tussen Gieten en C -elte is gisteravond een bromfiet ser, een man van ongeveer vijftig jaar, van achteren aangereden door een per» sonenauto, ir een sloot terecht geko men en overleden. DEN HAAG De 67-jarige C. Maat uit Loosduinen is bij een bouwwerk aan de Wormerveerstraat door een ach teruitrijdende vrachtauto overreden en op slag gedood. (Advertentie) rie-kardinalen zijn er twintig Italiaan en elf niet-Italiaan. Voor het geval dat alle nieuw te benoemen niet-resideren- do kardinalen aan de Curie verbonden zouden worden, worden deze cijfers 24 en 13. De benoemingen op het aanstaande Consistorie van 22 februari staan dus geheel buiten een Curie-hervorming. Maar allerwege houdt men het in Ro me voor zeker, dat de nieuwe benoe mingen wel te maken hebben met de instelling van een bisschoppelijke Kroonraad uit het wereldepiscopaat. De belangrijke uitbreiding van het aan tal kardinalen onder de residerende bis schoppen en het opnemen van de voor naamste Oosterse patriarchen zouden erop kunnen duiden, dat de Paus het Heilig College wil gaan maken tot een werkelijke en periodiek vergaderende „senaat" van de Kerk. Al eerder is dit denkbeeld, waaraan kardinaal Al- frink alles behalve vreemd is, ont staan. Als de gedachtengang van de paus hier goed geïnterpreteerd wordt, bete kent, dat, dat het Heilig College we zenlijk veranderd wordt. Van een kies college en verder hoofzakelijk een ere- gezelschap, zou het een adviserend bij standscollege worden voor de universe le Kerk. Wel werpt dit dan terstond de vraag op, of Rome niet definitief zal moeten breken met de carrièrebenoe mingen tot dit college. En met name de overtrekking van het Italiaanse ele ment dient dan tot redelijke proporties teruggebracht te worden. (Advertentie) Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 27 jan. De heren Ernst van Altena en Ludwig Kunz, beiden uit Amsterdam, zijn door het Prins Bemhard Fonds onderscheiden met de Martinus Nijhoffprijs 1965 voor vertalingen. Gisteren is hen de prijs, groot f 2.000, tijdens een bijeenkomst m de Haagse raadzaal uitgereikt. Ernst van Altena werd bekroond voor namelijk voor de vrijwel complete ver taling, die hij gemaakt heeft van het werk van Francois Villon, Ludwig Kunz voor zijn literatuurvertalingen in het Duits. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM, 27 jan. De radio zal zaterdag van de begrafenis van Winston Churchill in totaal vier recht streekse reportages verzorgen. Deze zullen worden uitgezonden via beide zenders. De reportages worden Se~ geven door Herman Felderhof, Guus Weit zei en Ben Sies. Zij beginnen om ïriiK Djinn-programma van de KRO vervalt deze ochtend. De uitzen dingen tussen de reportages zullen wor den aangepast. De Wereldomroep zal van het geheel een samenvatting nia- ken, ©n deze naar verschillende stre ken uitzenden. Tanzanië. President Nyerere van Tanzamé zal met zfjn echtgenote en met Oscar Kambona, minister van buitenlandse zaken, van 15 tot 24 fe bruari een bezoek brengen aan com~ munistisch China. (AFP) HILVERSUM, 27 jan. VARA'» amusementschef Joop Simons zal zon dagavond Theo Eerdmans vervangen als quiz-master in het televisiepro gramma „Tel uit je winst". Deze be slissing is genomen nadat Theo Eerd mans zondagmiddag plotseling in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Dinsdag^ was zijn toestand iets beter, maar niettemin nog zeer ernstig. Aan welke ziekte de heer Eerdmans lijdt, kon nog niet worden gezegd. Joop Simons, die voor de VARA-te- levisie enkele jaren terug regelmatig vanuit Parijs eigen programma's pre senteerde, zal voorlopig slechts alleen de quiz van aanstaande zaterdag lei den. Aangezien het herstel van Eerd mans vermoedelijk enkele maanden zal vergen, en het daarna bovendien niet zeker is of Theo Eerdmans nog als quiz-master op het scherm zal te rugkeren, zal voor de volgende uitzen dingen naar een vervanger worden ge zocht. De^ hobby-quiz „Je neemt er wat van mee welke door de VARA-radio za terdagavond aanstaande via Hilversum I om tien minuten over zeven wordt uit gezonden, zal wel door Theo Eerdmans worden gepresenteerd, omdat dit pro gramma reeds vóór zijn ziekte op de band was opgenomen. Ook voor deze uitzendingenreeks zal men een ge schikte oplossing moeten vinden. WASSENAAR, 26 jan. - Tijde™ de begrotingsbehandeling is het gisteren plotseling tot een treffen gekomen tus- sen B. en W. en de Raad met als dat alle vier wethouders, ir. G de lror en dr. J. Veraart van de K.V.P., E Schade van de VVD en ir. M -■ 10,1 van de protestants-christelijke Qjoepe- ring hun portefeuille ter beschikking hebben gesteld. Tijdens de raadsvergadering van *e~ bruari zullen er nieuwe wethouders ge kozen moet worden. De wethouders za gen zich tot heengaan genoopt toen de raad een motie aannam, waarvan de burgemeester tevoren had deze door het college beschouwd zou worden als een motie van wantrouwen, waaruit de wethouders hun consequen ties zouden trekken. Deze tno-le, inge diend door mr. dr. Van Gunsteren had uitdrukkelijk gezegd dat zij geen motie van wantrouwen wilde zijn. Men zei er in tevreden te zijn over het beleid van B- en W. uitgezonderd op het punt waarover in de motie werd gesproken. Er werd met name teleurstelling in uitgesproken over het feit, dat B. en een overeenkomst hadden afgeslo ten met de E.M.S. en met drie Was- senaarse instellingen, twee scholen en een weeshuis, zonder de raad of een vertegenwoordiging van de raad in bet overleg te kennen. De overeenkomst hield een ingewikkelde grondruil in tussen de betrokkenen, waarbij B. en W. de E.M.S. had toegezegd de raad te zullen voorstellen het uitbreidings plan Backershagen zo te wijzigen dat er flats gebouwd zouden kunnen wor den op het fraaie landgoed, waar vroe ger de Indonesische ambassade was gevestigd. De grondruil is inmiddels tot stand gekomen, maar het uitbreidingsplan nog niet gewijzigd. Het is echter heel goed mogelijk dat de raad hier alsnog mee akkoord zal gaan, omdat het bezwaar zich niet richtte tegen de overeenkomst op zich maar tegen de wijze waarop zij door B. en W. met voorbijgaan van de raad to tstand is gekomen. Kort daarna bereikten we de stad Xin-yang. Zoals gewoonlijk verliet bij na iedereen de trein. Volkomen onver wacht klonk uit de stationsluidspre ker sterk geritmeerde muziek. De meeste passagiers voerden onder lei ding van de flink uit de kluiten gewas sen basketballspelers, een reeks lichaamsoefeningen uit. Na de stop reed de trein door een prachtig berg landschap. Ik zag dichte bossen, fraaie watervallen, brede rivieren met talrijke stroomversnellingen, waarop veel verkeer was. Op de bo ten zaten hele families. Een aantal boten had op de voorplecht een kolen vuurtje met een waterketel. Voor de thee. De stem door de luidspreker vestigde de aandacht op allerlei din gen. „Kijk, die vissers daar! Ziet de ze grote rivier. Hier is ze breed, daar smal. Hout uit de bossen wordt met de rivier naar de kust gevoerd, ik zag bamboe en suikerriet, zacht wui vend in een bijna tropisch warm briesje. Zes en dertig uur tevoren was het in Peking bijna vriezend weer. Ik had het gevoel, dat ik de Ririèra nader de We reden nu opnieuw door tame lijk vlak land. Ai in de vroege och tend waren de boeren op de rijstvel den aan het werk Nergens vielen tractoren, paarden of ossen te beken nen Er hier feitelijk geen jaar getijden. Allerlei soorten gewas wor den er het hele jaar door verbouwd. Hier en daar ontwaarde ik een huis met een dak van pannen, maar de meeste waren met bamboe en stro af gedekt. 's Morgens kwamen twee in witte uniformen geklede politiemannen langs mijn compartiment. Ze keken even tersluiks naar binnen. Volgens Soen is er altijd politie in de treinen, voor de veiligheid der passagiers. Als blanke heb ik overigens in Rood-Chi- na nooit moeilijkheden gehad. Soen vermoedde, dat men mij voor een Cu baanse communist hield, vanwege mijn lange baard. Onze laatste maaltijd in de trein be stond uit zoete en zure ris. Ook dit maal geen fooi. In heel Rood-China heb ik nergens een fooi behoeven te geven. Toch wei prettig. Ik stelde vriend Soen voor ook in Kanton mijn gast te zfln. Hij deed het graag, zei hii, maar hij zou dan een tolk nodig hebben. Ik keek enigszins verbaasd Hij legde het me uit Het Chinees, dat in Kanton gesproken wordt, klinkt heel anders dan dat in Peking Er be staat een verschil, veel groter dan tussen twee dialecten. De lettertekens zijn hetzelfde, maar de uitspraak is verschillend. Soen zorgde voor een tolk. Twee da- PARIJS, 27 jan. De tweede dag van de modeweek kan men al vagelijk onderscheiden dat er meer zwier komt in de rokken, dat de zomerjurken en bloesjes mouwloos zijn en de hals zo ver mogelijk is uitgesneden. De rokken zijn flink kort. Zelfs bij Balmain die trouw blijft aan kleren voor „jolie Madame" en die best weet, dat knieën nu niet bepaald „jolie" zijn. De première bij Balmain was als al tijd afgeladen. Er was misschien nog iets meer opwinding dan anders door de te verwachten stakingen, vandaag en morgen, wat het showen hier en daar danig in de war stuurt. En als altijd liepen er, toen de voorstelling eenmaal begonnen was en de manne quins hun smalle paadje afwandelden tussen honderden vreemd-bekousde en belaarsde benen van het pers-publiek, atelier-helpstertjes tussendoor te sjou wen met grote witte zakken waarin de exclusieve modellen... Waarom dat toch nooit van te voren klaar kan zijn. Zo'n eerste show is letterlijk heet van de naald. De mantelpakjes bij Balmain heb ben een korte rok met ingestreken plooien en een vrij kort jasje met taille-aanduiding. Donkerblauwe pak jes hebben iets vriendelijks van geste ven wit aan de hals. Met de saaie hals-zonder-iets is het uit. Het mouw loze bloesje in de rok gedragen heeft een strak of een lage ribbeltjes-col. Wat ook mag is een smalle bies met een paar gouden knopen. De zo- mer-tweeds in gemêleerde punten lij- (Advertentie) 10 TASLETTEH IMiBIMIUH gen zwierf ik door de enorme stad. Ze ligt in de delta van de Parelrivier, waarvan de zijrivieren de grote ver keersaders van deze Chinese metro pool vormen. Ik nam mijn intrek in het pas gereed gekomen Alstjoen Ho tel met zqn twaalf verdiepingen. Het was heel wat moderner dan mijn ho tel in Peking. Op de rivieren voeren dag en nacht boten, meestal zwaar be laden. Slechts enkele hadden een mo tor. Bijna allemaal werden ze door mannen of vrouwen geroeid. Soms za ten aan een riem kinderen of moeders met zuigelingen op de rug. Het was voor mij bepaald grappig, dat Soen nu wel met mij kon spreken, in het Engels, maar niet met zijn landgeno- We liepen over een brug. Tot mijn verbazing zag ik een bordje, waarop m het Engels vermeld stond, dat ze door een Amerikaanse firma was ge bouwd. Soen beweerde, dat ze na de revolutie door de Chinezen gebouwd was. Hij wees me een ander bordje aan, waarop dit volgens hem ver meld stond. „Misschien bedoelt men er mee, dat ze door de Chinezen ge reviseerd werd," opperde ik. Soen gaf die mogelijkheid schouderopha lend toe. Kanton leek me een levendiger stad toe dan Peking, maar armer. Tal van kinderen liepen er blootsvoets, hele families woonden dicht opeengepakt in krotten. Maar de straten waren schoon en evenals elders in Rood-Chi na zag ik geen ondervoede of door ziekten geplaagde mensen. Soen vergezelde me niet naar de trein voor Hongkong. Hij had daar voor een speciale pas moeten hebben, omdat de route door de grensstreek loopt. In de trein zaten nu, in tegen stelling tot de Peking-Kanton express, talrijke blanken: Engelsen, Zweden, alsmede een groep Japanse journalis ten. In het grensstation Sjoemtsjoen moesten we de trein verlaten en in een andere overstappen. Het bleek, dat de rails er breder waren. Een aantal wagons van de trein zat boor devol manden met kippen. Rood-Chi na voert een enorme massa levens middelen naar Hongkong uit. Het telt meer dan drie miljoen Inwoners, maar bezit slechts weinig bebouw baar land. In dit Hongkong, dat onder Engels bestuur staat, heb ik meer moeilijkheden ondervonden dan in heel Rood-China. Engelse soldaten verhinderden mij aan de grens foto's te maken. De Rood-Chinese soldaten hadden me rustig mijn gang laten gaan. LORD KILBRACKEN (Wordt vervolgd) ken nog steeds op handweefstof. Er zijn jurkjes van een materiaal dat doet denken aan het Japanse grasbe- hang. Bij de keurige pakjes, mantels en japonpakjes dragen de mannequins keu rige rorfde hoedjes, bretons of mateloot- jes van dezelfde bedrukte zijde als het bloesje. De chemisier is nog steeds niet dood. Voor de cocktailjurk en daarna ko men er bij Balmain imprimé's op de proppen. Die doen het vooral goed op de lange rechte gewaden van ijle waai- stof, zeer soepel en beweeglijk, waarin de mannequin schrijdt als een prieste res. Er zijn bij Balmain altijd een paar hele exclusieve bontmantels die épate- ren. Ditmaal komt de mannequin vanachter het gordijn gehuld in een witte jas van brede horizontale banen nerts en hermelijn. Meer om iemand de ogen mee uit te steken dan mooi. Het lijkt ons dat de zomer sprekende kleuren zal brengen. Vooral in de glad de stoffen, dat er veel gebroken wit en koffiekleur is. Grasgroen hebben we ook veel gezien. De hakken mogen naar verkiezing spits of blokhak. (Maar naaldhakken zijn verboden in de Parij- se musea). De ogen zijn nog altijd op zijn oosters". Een van de couturiers die deze eerste dagen aan bod was en meestal wel wat leven in de brouwerij brengt, Ted La- pidus, moest verstek laten gaan. Hij was niet klaar en een van zijn top- mannequins, die in Spanje meewerkt aan de film „Dr. Zhivago", was niet komen opdagen. Pas in de tweede helft van deze week als Oardin, Dior en tenslotte Courrèges tonen en volgen de week als de oude Molyneux op de proppen komt zal de zomermode een gezicht krijgen. De 'erugkeer van de zeventigjarige kapitein Molyneux is wel een gebeurtenis. Hij zal het ijzer willen smeden terwijl het heet is. Want hq was een beroemd ontwerper in de twintiger en dertiger jaren. Twaalf jaar geleden trok hij zich te rug omdat hij bijna blind was. Maar zijn ogen hebben zich hersteld, en waarachtig, nu, na zijn zeventigste jaar komt hu weer op de proppen. Een ouwe taaie. Net als Chanel. Het merkwaar dige is dat er om zijn oude modellen die antiquairisch verkocht worden, ge vochten is! Hier zijn een paar handige tips, die in het huishouden mis schien van pas kunnen komen. Wanneer de bezem of de zwabber nooit goed tegen een muur wil blijven staan, omdat hij weg glijdt, dan kunt u een vinger van een oude rubber handschoen afknip pen en die over de top van de be zemsteel halen en het euvel is vei> holpen. Heb u van uw paar oorbellen er één verloren, dan moet u de ander niet weggooien. Uw kleine dochter zal het erg leuk vinden om hem in het haar of als broche op haar jurk te dragen. Doe wa'. druppels eau de cologne in het spoelwater van uw zakdoe ken. Ze krijgen dan zo'n heerlijk frisse geur. De heer Mac Douglas uit Parijs is gespecialiseerd in suède, bont en leder. Deze twee modellen maakte hij voor zijn nieuwste voorjaarscol- xie* een pak van goudbruin suède, het jasje is geïnspireerd op het werkmansoverhemd. Rechts een overall-ensemble met brede heup ceintuur (voor de heel slanken) van diepgroene suède. In stromende regen stonden we op de bus te wachten. Eindelijk kwam het voertuig, dat er ten gevolge van het hondenweer niet al te schoon uitzag, aanrijden. „Kijk nou eens mam. riep mijn zoontje Hans, de bus is aangebrand." (Mevr. T. v. d. Heijden, Rotterdam).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5