Reusachtig „kampeerterrein" vol met nieuwtjes in Amsterdam Grootste show van Europa Handig kompas Voor het eerst aparte ten toonstellin Achteruit PB r De vloeren van het RAI-gebouw In Amster dam zijn omgetoverd tot een reusachtig kampeerterrein, waarop meer dan driehonderd typen caravans en vouwwagens staan geparkeerd. Bloemen en palmen, lantaarns en banken roepen de sfeer van vakantie op: maar de heren, die bij al die caravans staan, zijn keurig in colbert gekleed. Voor hen is van vrijdag 29 januari tot en met 7 februari het devies: wérken. Laten zien, wat de internatio nale caravanindustrie allemaal heeft gebouwd om de vakantie vierende mens van 1965 straks als mobiel comfort te kunnen aanbieden. De heer B. Erftemeyer, voorzitter tentoonstellings commissie Caravan RAI 65: Iemanddie een caravan koopt om er alléén veertien dagen mee op vakantie te gaan, kan zijn geld beter ge bruiken ioo De duurste caravan van de tentoonstelling: de Italiaanse Cassamobile, die 7,50 meter lang is en 2,50 meter breed. De kampeerwagen heeft een koelkast, centrale verwar ming, een douchecel, en een fornuis met oven. Prijs: 32.000 gulden. Sommige caravans zijn zo royaal, dat men er comfor tabel „als thuis" in kan leven. Dit is het interieur van een wagen van Hazeleger's Wa genfabriek: een sta-caravan met gezéllige luxe. m WOENSDAG 27 JANUARI 1965 PAGINA 7 Het rijden met een caravan leert de een snéller dan de ander. Ook een kampeervouwwagen kan veel comfort bieden. Dit is de Apache (prijs circa 2000 gulden), waarvan er het vorig jaar in Amerika 60.000 werden verkocht. Is rijden met een caravan moeilijk" Neen. Het is ge makkelijker dan men denkt Dit vertelde ons een ervaren caravan-rijder. Dit is zijn advies: -4%. De Viking is een bijzonder licht slaapwagentje (99 kilo), dat met gemak ook door de lichtste auto's kan worden getrokken. Het kost 1295 en is in vijf minuten slaap-klaarte maken. v; (door VIC SNIEKERS) et zal voor al die fabrikanten da delijk wellicht hard werken worden. De belangstelling van de Nederlanders voor de caravan is •nt,K Waarschijnlijk mede onder invloeit van twee belangrijke fac toren: A. de massa-motorisering, die meebrengt dat steeds meer mensen over een wagentje beschikken, waar achter zii hun caravan of vouwwagen kunnen hangen en B. het feit dat de moderne huizen door opstapeling, ge makkelijk: dan behoeft er tijdens de week-ends op de volle wegen ook niet zoveel te worden gereden. Breekt de grote vakantie aan, dan wordt de kam peerwagen opgehaald en maakt de fa milie een trip naar het buitenland. Het mes snijdt zo aan twee kanten. De industrie heeft fijn aangevoeld, dat er op het gebied van de kampeerwagens nog héél wat toe komst is. Er wordt in alle soorten en maten gefabriceerd. Op de tentoonstelling CARAVAN-RAI kan men maar liefst 305 typen caravans en vouwwagens van 88 merken uit 13 landen aantreffen. Daarmee staat de Amsterdamse ten toonstelling meteen bovenaan de lijst v. belangrijke Europese caravan-shows. Was het zo, dat de caravans tot dus verre moesten „inwonen", eerst bij de personenwagens en later by „Hiswa- Goed Kamp", nu hebben de kampeer wagens hun eigen tentoonstelling. In Essen, Parijs en Brussel haalde men lang niet het grote aantal deelnemers, dat voor deze eerste CARAVAN-RAI heeft ingeschreven. Het grootste landencontingent wordt gevormd door Groot-Brittannië met 29 procent van de geëxposeerde wagens. De landen, die meedoen, zijn: Groot- Bnttannië, West-Duitsland, Nederland Frankrijk, België, Italië, Hongarije' „paleisje* op wielen", zoals de Cassa- mobile, een zeer luxueuze Italiaanse wooncaravan met een woonkamer van 8,50 x 8,50 meter, centrale verwar ming, warm en koud stromend water in keuken en douchecel, gasfornuis, oven en 120 liter koelkast. De caravan is te koop voor f. 32.000 en mag wel de kostbaarste kampeerwagen van de tentoonstelling worden genoemd. het comfortabele „paleis ligt een lange reeks. Bij de keuze van de cara van is het ook belangrpk, rekening te houden met de vraag, of de caravan óók voor de wintersport zal worden ge bruikt. Steeds meer gaat men er toe over, ook naar de wintersport het „eigen huis" mee te nemen. Er zijn kampeerwagens, die speciaal voor de wintersport zijn gebouwd. Deze caravans dienen natuurlijk te zyn voor zien van goed isolerende vloeren, wan- den en daken en van een behoorlijke verwarming. Vooral de wintercaravan moet zeer goed geventileerd kunnen worden. Iedere bewoner van een cara van produceert een vrij aanzienlijke hoeveelheid waterdamp en ook bi) het zetten van koffie of thee en het berei den van maaltijden komt waterdamp vrij. Ondanks alle maatregelen zal niet altijd voorkomen kunnen worden, dat er op de binnenzijde van de vensters waterdamp condenseert en omlaag druppelt. Een voor de wintersport bestemde caravan dient daarom onder de ven sters flinke condensatiegoten te hebben, waarin het condenswater zich kan ver zamelen. Ontbreken deze goten, dan loopt het water langs de wanden, dringt in kastjes en bergruimten, kort om, veroorzaakt een hoop last. KAMPEERWAGEN/VOUWWAGEN OICHTHEIO IN EUROPA Aintil ptrticulitrt persanintuto't p*r ktmpttrwigtn/nuwwtgen 8 ENOELANO W.OUnSLAND Juist omdat er zo'n enorme verschei denheid is in kampeerwagens, kan de automobilist precies „naar maat" uitzoeken, wat hij wenst. Tussen het goedkope vouwwagentje en Over de algemene tenaenzen op het gebied van de kampeerwa- genbouw valt te signaleren, dat het vroeger veel gebezigde ei- model stilaan wordt verdrongen door het zogenaamde autobus-model. Daar door nam bij gelijkblijvende grondma ten het volume toe De laatste jaren is er een zekere voorkeur te constate ren voor modellen, waarbij de lengte van de zoldering belangrijk groter is dan de vloerlengte. Hoewel als gevolg van deze verandering in de vormge ving het zwaartepunt hoger is komen te liggen, is dit toch niet ten koste gegaan van de rij-kwaliteiten. Zo heb ben bijvoorbeeld snelheidsproeven op wedstrijdcircuits bewezen, dat een moderne caravan, ook bij snelheden van 120 tot 150 kilometer per uur vast op de weg kan liggen. Het is natuur lijk beter, het niet te gaan controleren. Een opvallende ontwikkeling is ver der het sterk vergrote raamoppervlak. Omdat de isolerende werking van de wand hieronder kan lijden, is vaak ge bruik gemaakt van dubbele ramen. Bij ÏYanse caravans is zoals de Fran sen dat trouwens ook bij hun huizen doen het houten of aluminium raam- luik toegepast: traditioneel en afdoen de. Noorse en Zweedse caravans heb ben over het algemeen kleine ramen, hetgeen geen verwondering wekt. Werd er voor de oorlog bij de cara- Amerika, Denemarken. Zweden Oost- Duitsland, Portugal en Noorwegen. Naast de stands met caravans kan men op de tentoonstelling de nederzet tingen vinden van firma's op het ge bied v. onderdelen, kampeermeubelen, keukenuitrusting en andere attributen. De ANWB heeft in de Europa-hal één speciale voorlichtingsstand ingericht, waar men toeristische en caravantech- nische informaties kan inwinnen. Een expert zal advies geven over de moge lijkheden van verschillende typen auto's ten opzichte van de caravans. Voor de liefhebber van de caravan zijn er op de tentoonstelling heel wat nieuwtjes te ontdekken. Er zijn vouwwagens in de goedkope prijsklasse (beneden de duizend gulden) en interessante systemen voor vuilnis- afvoer (o.a. door middel van papieren zakken van 120 liter). Koelboxen en koeltassen zon er in grote verscheiden heid en vuurvaste en waterbestendige vuilnisbakken. Op bet gebied van de chemische toiletten is er heel wat te ontdekken en verder is er een stand met auto verwarm ingsdiekens, voorzet ramen voor caravans, een kampeer- wascentrifuge en sneeuwkettingen. In royale mate is gebruik gemaakt van kunststoffen en het ziet er naar uit dat de vormgeving van de kampeerwa gens hier beslist beter van wordt Dankzij de moderne techniek, gaat het comfort, vooral ui de duurdere mo dellen, steeds verder. Soms zijn de kampeerwagens ware Rijden met caravan achter auto is gemakkelijker dan men denkt van-bouw veel hout en triplex gebruikt, na 1945 stapte men over op aluminium. In deze dagen dreigt de kunststoffen- industrie aluminium weer te verdrin gen, maar de verwerking van kunst stof als buitenwandmateriaal is zeer arbeidsintensief. Hierdoor wordt d« opmars vertraagd. Wel wordt met na me polyester steeds meer gebruikt voor de vervaardiging van carrosserie-on derdelen, zoals wielbakken, spatscher- men, disselkasten en hefdaken. De laatste jaren maakte de kam peerwagen met twee tafels op gang. De kinderen hebben hierin een eigen domein. Een andere ontwikkeling was het verplaatsen van de keuken van het midden naar voor- of achterzijde van de caravan. Daar door konden de banken worden ver lengd, zodat eenpersoonsbedden in de lengterichting van de caravan ont stonden, de z.g. langslapers. Deze in deling maakt het mogelijk, de cara van smal te houden, hetgeen vooral door bezitters van kleine, lichte auto'» op prijs wordt gesteld. Een afgescheiden ruimte voor of met toilet komt in Nederlandse caravans slechts zelden voor; de buitenlandse modellen geven een belangrijker plaats aan de sanitaire voorzieningen. Insi ders verwachten, dat comfort en luxe vooral in de lager geprijsde caravans nog zullen gaan toenemen. De tentoonstelling CARAVAN-RAI 65 is ingericht in de Europahal, de Zuid- hal en de Westhal van de nieuwe RAI. in Amsterdam en beslaat een opper vlakte van 20.000 vierkante meter. Op werkdagen is de tentoonstelling geo pend van 10 tot 17 uur en van 19 tot 22 uur. Op de zondagen 31 januari en 7 februari van 10 uur tot 17 uur. Op het gebied van caravans en vouwwagens zijn in ons land maar liefst vierhonderd ver schillende modellen lever baar. Het is logisch, dat de adspirant- koper een handleiding nodig heeft, om uit dit reusachtige assortiment zjjn keuze te kunnen maken. Sedert kort bestaat die handleiding. Er zjjn specificatie-bladen samenge steld, waarop alle gegevens van de caravans en vouwwagens staan ver meld, zodat de koper, al „op papier" kan selecteren. Het initiatief tot deze specificatie bladen werd begin 1964 genomen door de „Stichting Kampeerwagen". Ter verbetering van de voorlichting van de adspirant-kopers werden de speci ficatiebladen ontworpen, die ge gevens bevatten over zeventig beoor- delings-aspecten. De bladen zjjn voor een kwartje voor iedereen verkrijg baar (Europaplein 8) en vormen een handig kompas in het „woud" van caravans. is ïol- net de de an- Dm os- en Uk- reg n - :ed 'eg ip- we se»» er- er- eid er- >eg ro il a- an- 1U- sa- la- ;en ïen er- )er als ng 3n- De ras ve- hol ars het ras sa- >ns ran ier an ro- ie t ta- ,M 2ti- ar- ate oe- tU- er- CARAVAN-RAI 1965: VEEL MOBIEL COMFORT horigheid en gebrek aan ruimte de ill- toners meer en meer naar buiten drij- Ven, vooral tijdens mooie dagen en week ends. Gelukkig hebben we in Neder land nog heel wat mooie plekjes, waar Zo'n caravan kan worden neergezet en het ziet er dus wel naar uit, dat de ftroei van ons nationale caravan-park 'o de komende jaren nog sterk zal gaan toenemen. De groei was al fors; tien jaar ge laden telde men in ons land nog maar ongeveer duizend caravans en m deze oagen is dat aantal al gegroeid tot dicht bij de veertigduizend. Met een caravan op elke 27 auto's die er in Nederland rijden, staan we(na Engeland, tnet een dichtheid van één caravan op elke 24 auto's) tweede op de Europese Ranglijst, maar men moet dit cijfer toch ook wel weer in zjjn betrekkelijk heid zien, want in de ons omringende tanden is de auto-dichtheid, gerekend haar het aantal inwoners, véél groter. lri 1949 bezaten we nog maar 574 cara vans en het duurde tot 1959, voordat "e eerste tienduizend waren geregis seerd. De 20.000 werd bereikt in 1962 en in 1964 kwamen we boven de 30.000 V't. De sterkste groei dateert dus uit het zeer nabije verleden. (door VIC SNIEKERS) Het rijden vergt natuurlijk wel eni- 'Xi, N a f v - ":W .s - .1 In toenemende mate is de Neder lander de caravan gaan gebruiken als statische caravan of „sta-cara- Van", de caravan dus, die praktisch hiet van zijn plaats komt. Dc heer des huizes brengt tijdens mooie dagen hjoe- der met de kinderen naar het mobiele Vweek-ond-h uisjeen rijdt, als het even zelf met de auto op en neer naai z™ werk. Er zün deskundigen die me- bfu1' aantal kilometers, dat jaar- fvks met een kampeerwagen wordt ge iden, gemiddeld ten hoogste drie duizend a vierduizend kilometer be- a„®;agt. Dat is waarschijnlijk nog r,eev hroL. ??Se kant. Jammer genoeg ont- tneo hier de nauwkeurige cijfers. De «neeste caravanners zoeken binnen een w£ïiL,van vüftig kilometer van hun woonplaats een mooi plekje. Dat is ge- ge aanpassing. Het optrekvermogen is minder groot dan van de solo-auto mobiel en de eventuele grotere breed te van de caravan vergt ook enige aandacht. Hieraan is men echter spoedig gewend. Van vergissingen op dit gebied is geen sprake, omdat men steeds aan deze extra-breedte wordt herinnerd, doordat de achteruitkijk spiegels steeds een deel van de cara van tonen. Wel moet men bedacht zijS op de grotere hoogten, wanneer overhangende rotswanden moeten word«f gepasseerd of wanneer men in nauwe straten rijdt. Men moet er aan wennen om nog eerder de verschillende verkeerssitu aties te overzien, dan men normaal gewend is. Indien in de verte een onbreking, verkeersopstopping of een andere moeilijke situatie opdoemt, moet tiidig snelheid worden gemin derd en op geruime afstand van de vdrligger worden gestopt. Iedere ervaren kampeerwagen-ge bruiker zal kunnen beamen, dat een goed gekozen combinatie geen moei lijkheden oplevert, doch dat deze com binatie hiervoor wèl aan enkele voor waarden dient te voldoen. De belang rijkste hiervan zpn, dat de caravan voor toeristisch gebruik (dus met voor c-ebruik op vaste standplaats) moet ziin ontworpen, dat de caravan by voorkeur niet zwaarder moet zijn dan ongeveer 65 proeent van het gewicht van de onbeladen trekwagen en dat deze laatste voldoende reservevermo gen ter beschikking moet hebben. Het achteruitrijden met een cara van wordt door velen als moei lijk beschouwd. Het is echter voor een groot deel een kwes tie van aanvoelen, waarbij de een vlug ger de slag te pakken zal hebben dan de ander. De fout van beginnelingen is dat ze het te snél willen doen. De ervaren caravanner zal juist zo langzaam mogelijk met de combinatie achteruitrijden, om de bewegingen van de cafavan met de auto te kunnen volgen, en op deze wijze de caravan in één keer op de gewenste plaats te krijgen. In het geval dat de caravan in de slappe grond is vastgeraakt, zal men zich iii de meeste gevallen zelf uit de moeilijkheden kunnen red den, door de auto haaks voor de cara van te plaatsen, waardoor bij het weg trekken de caravan eerst om zijn as zal gaan draaien en de trekwagen eerst een kleine aanloop kan nemen, voordat het volle gewicht van de caravan moet worden getrokken. Ook kan een sterke, niet te korte sleepkabel vaak goede diensten bewijzen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 7