LiebrechtsVerkerk en Schenk zeker niet kansloos in Europese schaatsstrijd 14 landen nemen deel aan schaatsstrijd Schorsing van 10 jaar voor slaande doelman Rumoer rond „Sir" Stanley Matthews In Amsterdam en Rotterdam liep belangstelling toch iets terug.... Keuring van spelers seizoen '65 verplicht Europese schaats kampioenen Grishin met seconde geklopt op de 500 m m Televizier naar Ronde van Italië? - - Saa&Lr&SSrKS Wel of niet zaterdag in Stoke 1 ?n'nk„Sé ,ï,derlandse Patrick Adair scoort zestigste doelpunt op Hokij-ijsbaan DONDERDAG 28 JANUARI 1965 (door LEX MULLER) GöTEBORG, 28 jan. De ont wikkeling van de schaatssport eist het. Zij verlangt dat ook deze Winter weer bestaande records zullen sneuvelen. Zaterdag en zondag bevolken Europa's beste rijders de ijspiste van het Ullevi- stadion in Göteborg. Nog pronkt de Russische „sneltrein" Ant Ant son met het trotse bezit van de Europese titel. Krijgt hij een op volger of glorieert de pezige Oost europeaan andermaal met de hoogste triomf? Het zal hard gaan in Zweden, misschien wel moor dend hard. De schaatselite voelt zich gesterkt door 'een grondige Voorbereiding, waarin opvallende, vaak messcherpe tijden niet ont braken. Göteborg luidt de beslis sende ronde in. El De namen van Rudi Liebrechts (l), Ard Schenk (m.) en Cees Verkerk (r.) worden in Göte borg met ontzag genoemd. Met deze drie cracks van eigen bodem wordt dan ook in de strijd om de Europese schaatstitel ernstig rekening gehouden. Schenk, Liebrechts en Verkerk zijn im mers onmiskenbaar rijders van internationaal kaliber. Hoever zij het echter dit weekeinde in het TJllevi-stadion zullen brengen, is een open vraag. Mening Moreie dreun 0 zo grillig Loterij (Van onze sportredactie) AMSTERDAM, 28 januari Een bijzonder optimistisch jaarverslag I gleden. Het is het verslag van dé W*" ■■"«■■wHi" M. Bremer taris M. Bremer ditmaal meer juichkreten al wordt de lezer van dit jaarverslag ook hier en daar met de teleurstellingen van 1964 geconfronteerd laat horen dan wij normaal van hem gewend zijn. Velden Bondsbureau Geen grote groei Afschaffing Stoeien Rus Matusevitsj (27) voor velen de grote favoriet Natuurlijk dringen enige schaatsers van faam zich ongewild op als favorieten. Vele insiders fluisteren de naam van Eduard Matusevitsj, de 27-jarige ster uit Minsk. De rijzige Rus. vorig jaar vierde op de wereldkampioenschappen, schitterde in het voorspel als geen an der. Twee weken geleden nog beweerde Rudi Liebrechts: „Matusevitsj is jn de ze vorm niet te pakken". Is de ijzer- sterke Rus, die 500 meter in zijn benen heeft, over die hoge Piek heen of be waarde hij zijn werkelijke topvorm voor Zweden? Het leveren van uitste kende prestaties in de prelude van een kende prestatie in de prlude van een titelstrijd gold enkele jaren geleden als een boos voorteken. Maar die vrees ver dween na de „ontdekking'; van nieuwe oefenmethoden. Daarom weifelt Cees Ver kerk geen seconde: „let °P> Matusevitsj grijpt de trui in Göthenborg." De huidige kampioen Ant Antson ver baasde vorig seizoen in Oslo de door gewinterde kenners, die hem als een niet zo gevaarlijke outsider hadden ge tipt. In een soepele stijl gleed hij naar de eerste plaats, voor de ..thuis rijden de" Knut Johannesen en Per Ivar Moe Schiet' Antson weer zo imponerend naar voren? Zijn landgenoot Matusevitsj weet het absoluut zeker, ziet in hem de man voor Göthenborg. In Helsinki (wereld titel 1964) viel hij op de 500 meter en was daarmee voor de rest van de strijd Uitgeschakeld. Antson is dat trieste mo ment beslist niet vergeten" .j.v 'v; GÖTEBORG, 28 jan. Veertien lan den hebben ingeschreven voor het Euro pees kampioenschap schaatsenrijden, dat zaterdag en zondag in Goteborg zal worden gehouden. Het Nederlandse team wordt geformeerd door Rudi Liebrechts, Peter Nottet, Ard Schenk, Cees Verkerk. P'at Modder is reserve. De inschrijving ziet er als volgt uit: Oost-Duitsland: Dieter Halbach en Horst Freese. West-Duitsland: Gerhard Zimmermann, Gunter Traub, Jurgen Traub, Edwin Kei ler (reserve). Groot-Brittanië: Terence Malkin. Finland: Joukko Launonen en Olavi Hjellman. Simo Rinne (reserve). Frankrijk: Michel Thepenier en Jean- Jacques Rurppler. Nederland: Rudi Liebrechts, Peter Nottet, Ard Schenk en Cees Verkerk. Piet Modder (reserve). Italië: Renato de Riva en Elio Locai telli. Noorwegen: Ivar Eriksen. Per Willy Guttormsen, Fred Anton Maier, Per Ivar Moe, Magne Thomassen. Sven Erik (re serve). Zweden: Jonny Nilsson. Ivar Nilsson, Oerjan Sandler. Johnny Hoeglin (reser ve). Zwitserland: Kurt Bjarsch. Tsjechoslowakije: Oldrich Teply, Vla dimir Kolar. Bohumil Jauris (reserve). Polen: Andrei Swiecicki. Rusland: Ants Antson, Edouard Ma- tusevitch Kositchkin, Valery Kaplan en Oleg Semakov. Youri Yumasjev (reser ve). Hongarije heeft zijn twee deelnemers nog niet bekend gemaakt. ARNHEM, 28 jan. De strafcommis sie van de afdeling Arnhem van de KNVB heeft de doelman van Abstinentia geschorst tot 25 december 1974 wegens het slaan van de scheidsrechter en schuld '■ebben aan het staken van de wedstrijd Abstinentia-Schaarsbergen (1ste klasse afdeling Arnhem). Abstinentia had de betrokken doelman op eigen initiatief reeds gestraft. Deze schorsing is nu door de strafcommissie overgenomen. De geheelonthouders kwa men er zelf ook niet zonder kleerscheu ren af: hun werden twee winstpunten in mindering gebracht. STOKE, 28 jan. In de En gelse stad Stoke bestaat grote onenigheid over de vraag of de 50-jarige Stanley Matthews, de eerste Engelse profvoetballer, die in de adelstand is verheven, za terdag wel of niet mee moet spe len met Stoke city tegen Man chester Unitedeen wedstrijd voor de vierde ronde van de En gelse voetbalbeker. De manager van Stoke City, Tony Waddington, zal zaterdag morgen beslissen of „Sir" Stan ley zal worden opgesteld of niet. De meningen onder de suppor ters zijn volledig verdeeld: de ene helft zegt „ja", de andere helft „nee". De laatste groep voert aan dat Stanley, ondanks zijn uitsteken de conditie voor een 50-jarige, niet meer in staat is aan de ruwe cupwedstrijden mee te doen. p* Cafébaas John Henry, een vurig Stoke-supporter van op stelling van Sir Sanley, moti veerde zijn mening aldus: „Wij houden allemaal van Stan en wij vonden het geweldig dat hij in de adelstand werd verheven veel te laat overigens. Maar een echte cupwedstrijd is toch iets anders. Hij werd onlangs door de reserves van Manchester United, ■waartegen hij met Stoke 2 uit kwam, goed behandeld, vooral door zijn oude vriend Noel Cant- well, de aanvoerder. Noel heeft toegegeven dat Stan sinds zijn jeugd zijn idool is en daarom liet hij niet ruw spelen. Maar die nieuwejonge verdedigers van Manchester UnitedDie houden zich niet op met ceremoniën". Dit is een van de vele tegen werpingen. Manager Waddington zou echter een tekort aan voor hoedespelers hebben en van me ning zijn dat Stanley Matthews nog een uitblinker kan zijn. Stanley kan bij spelen op veel steun rekenen. Elke Manchester speler die hem de bal afhandig maakt op onreglementaire wijze, kan een haatcampagne van het publiek verwachten welke grote invloed kan hebben op zijn spel. Waddington heeft tot nog toe geweigerd commentaar te geven op de zaak. De Frangaise Marielle Goitschel uit Val d'Isere, Olympisch kampioene reu zeslalom en wereldkampioene op de com binatie, heeft woensdag haar vijfde over winning van het seizoen behaald. Zij won gemakkelijk de slalom om de grote prijs van Saint Gervais. Haar landgenote An nie Famose en de Duitse Heidi Schmid- Biebl eindigden resp. op de tweede en derde plaats. Andere favorieten zijn: Per Ivar Moe de jonge Noor die afgelopen zon dag'een stevige (morele) dreun kreeg van Fred Anton Maier. De 26-jarige Maier hield Moe in de Noorse titel strijd onverwacht achter zich. Een an dere hoog genoteerde rijder is de Rus Viktor Kositsjkin, die voor Cees Ver kerk, de toekomstige wereldkampioen is. En dan is er nog de eens als won derkind afgeschilderde Jonny Nilsson, lieveling van het Zweedse publiek. Verwende Jonny, Olympisch kampioen op de 10.000 meter, kan als een ra zende tekeer gaan op de lange af standen. De 500 meter stelt hem ech ter voor zware problemen. Nederland heeft op het ogenblik drie schaatsers van internationale klasse: kampioen Ard Schenk, Rudi Liebrechts Ard Schenk is ambitieus, ja zelf bizjon- der eerzuchtig. Rudi Liebrechts, het zo vaak opgehe melde super-talent uit Vlaardingen, teert op een niet geringe dosis ervaring. Bo vendien wil de 24-jarige Liebrechts be genadigd maar o zo grillig, de schande van de Jaap Edebaan uitwissen Ard Schenk prikkelde hem daar Liebrechts heeft zonder meer de klasse van 'n kam pioen. Maar ieder kent zijn zwakke moreel, een rv.™i, Amt te genezen kwaal. Coach Anton Huiskes hoopt juist daarom fop reikt emdelijk naar de hoogste „Misschien kom ik terug met een kampioen. Het ilefst dan met Rudi", zei Huiskes In Nederland. Anton Huiskes beseft maar al te goed dat een nieuwe teleurstelling: het moreel van de Vlaar- dinger nog meer zal aantasten. Het is voor velen geen geheim dat Rudi zijn hart ook aan wielrennen verpandt Hij fietst liever hard dan over de gladde ijs. vloer te flitsen. Maar waar liggen de grootste mogelijkheden voor de Viaar- dinger? Het antwoord Iaat zich gemak kelijk raden. Cees Verkerk ten slotte heeft die knok- «n Cees Verkerk. De 20-jarige Ard Schenk mentaliteit wel. Gc kleine 22-jarige schaatser uit Futtershoek vergaarde vo rig seizoen als een prettige surprise de zilveren medaille op de Olympische Spe len in Innsbruck. De technisch gaaf rij dende Verkerk kan vooral op de 5000 me ter opvallen. ®en „aardje naar zijn vaartje", onder scheidde zich in zijn wonderlijk-vlugge opkomst als het type van een complete klassementsrijder. Op de 500 meter ver- Mest hij zelden kostbare seconden. Mis schien is zijn krachtexplosie op die kor te afstand wel zijn grootste pluspunt. Do Zoon van ex-KNSB-coach Klaas Schenk hertelde voor zijn vertrek naar trainings oord Hamar zich te willen toeleggen op Dslo. Niet zozeer op Göthenborg. Maar Toch blijft, In weerwil van alle voor spellingen, de schaatstitelstrijd een pu re „loterij". Vele, vele factoren beïn vloeden het rijden en dus de tijden. Het thuisfront in een aantal landen smeekt Honkbalbond heeft in 1964 fraaie ledenwinst geboekt ljjk veld in Den Haag staat voor de deur, waarmee wel alle grote steden in ons land een honkbalVeld binnen de stadsmuren hebben. Bijna aan het einde van, het honkbal- nog. „Ik moet nu aan een ploeg van for- Bona. over itfOd, waarin de over maat bouwen". Anton Huiskes heeft de het algemeen nogal nuchtere secrp- AM nailaii wijsheid van een vader.. desondanks om een te bewieroken kam-1 jg onlangs door onze brievenbus"^ sei^^n behaalde hSt Nederlands honkbal 11TT-- i i - negental voor de zesde achtereenvolgen de keer de Europese honkbaltitel. In het hol van de leeuw, Milaan, werd een zwaar bevochten zege van 31 op Italië behaald en nogmaals-kwam tot uitdruk king, dat er slechts twee zeer sterke honkballanden zijn: Nederland en Italië. Werd het toernooi voor Nederland een sportief succes, als evenement werd het een mislukking. Vandaar dat men mag verwachten, dat de komende toernooien volgens een geheel ander systeem zullen worden verspeeld, waarbij de zwakke van de sterke schapen worden gescheiden. Het laatste woord daartoe is aan 't congres van de Europese honkbalfederatie, dat 20 maart te Parijs wordt gehouden en waar ten minste drie voorstellen im behande ling zullen komen. GüTEBORG, 28 jan. Hier voigt een ljjstje van de toprijders, die de eer te beurt vielen zich Europees kampioen te mogen noemen: peter NOTTET ••■vierde Nederlander..,. 1947: 1948: 1949: 1950: 1951: 1952: 1953: 1954: 1955: 1956: 1957: 1958: 1959: 1960: 1961: 1962: 1963: 1964: Seyffard (Zweden) Liaklev (Noorwegen) Farstad (Noorwegen) Andersen (Noorwegen) Andersen (Noorwegen) Andersen (Noorwegen) Broekman (Nederland) Sjilkov (Rusland) Ericsson (Zweden) Grisjin (Rusland) Gontsjarenko. (Rusland) Gonsjarenko (Rusland) Johannesen (Noorwegen) Johannessen (Noorwegen) Kositsjkin (Rusland) Merkulov (Rusland) Aaness (Noorwegen) Antson (Rusland) De competitie zo vermeldt 't jaarver slag kwam in 1964 eindelijk tot rusL Er is een bijna zuivere pyramidevorm bereikt en de dubbelwedstrijden in de hoofdklasse twee ploegen, ontmoeten elkaar in een weekeinde tweemaal doen het uitstekend. De aanvankelijke tegenstand tegen dit soort wedstrijden is vrijwel verdwenen. Hoogtepunt in 1964 naast het behalen van het Europese kampioenschap te Mi laan was de komst van Bill Arce met 21 studenten uit de Verenigde Staten. Tal van verenigingen hebben, vorig jaar van de niet geringe honkbalcapaciteiten van de studenten kunnen profiteren en niet zonder trots wordt in het jaarverslag vermeld: „in alle (on) bescheidenheid mo gen wij tevens stellen, dat deze actie uniek in de Nederlandse sportwereld is geweest. Wij mogen een betrekkelijk kleine sportbond zijn, in vooruitstrevend heid en activiteit slaan wij immer een goed figuur. Dit wordt in kringen, waar van wij in bepaald opzicht afhankelijk zijn ook goed ingezien." Nog meer honkbalvelden kwamen vo- Sparta, landskampioen 1963 een titel die deze Rotterdamse ploeg vorig jaar kon prolongeren - zag geen kans de Europa Cup voor zich op te eisen. Madrid moesten de Rotterdammers met een nederlaag verlaten waardoor alle schone dromen in rook opgingen. Dit jaar zal Sparta opnieuw een gooi en uiteraafd een slag! naar deze cup doen Het bestuur van de KNHB is overigens allerminst gelukkig met de organisatie van wedstrijden om deze Europa Cup Het ontbreken van daad werkelijke bestuurskracht in de FEB is de KNHB een doorn in het oog. Ne derland zou organisatorisch een grote rol in d-e FEB kunnen spelen, maar voelt hier getuige enige opmerkingen in het jaarverslag vooralsnog weinig voor. 1964 in aanraking met de strafcommissie; het leidde tot zes schorsingen, wat een zeer laag aantal mag worden genoemd. Daarmee mag de KNHB zich zeer geluk kig prijzen, gezien het steeds stijgende aantal strafzaken, dat jaarlijks bij die voetbalbond moet worden behandeld. Een belangrijk besluit van de vorig jaar gehouden bondsvergadering zal in de komende maanden ten uitvoer worden gebracht: geen enkele honkballer zal in 1965 nog ongekeurd in het veld kunnen komen. Met deze maatregel heeft de KNHB zich in de rij van enkele grote sportbonden geschaard. Nu zal het niet meer mogelijk zijn, dat bijvoorbeeld ge zichtsgehandicapten het voor hen ge vaarlijke honkbalspel beoefenen eil dat is een van, de verstandigste besluiten van de honkballers in 1964 geweest! De ledenwinst van de KNHB staat centraal in dit jaarverslag. Er is spra ke van een vooruitgang van 255 leden, zo te zien toch een niet al te spectacu lair cijfer. Wij willen dit cijfer dan ook gaarne aan een nadere beschou wing onderwerpen. De honkbalbond telde op 31 december 1964 7268 leden tegen een jaar daarvoor 7013, een stij ging van 255 of ruim 3% pet. Niet veel kunnen zeaaen maar hii een aan ae "onKoainond met one zou men Kunnen zeggen, maar oy een merkt voorbijgegaan. De instelling jaarlijkse toeneming van de bevolking - - merend, o.a het lange vrije weekeinde en df ™e'vaai4 waardoor de vrijetijdsbeste ding beslist niet langer meer voor een ïvrff deel °P de sport gericht is. I Met dit voor ogen doen wij er goed aan PÜ te geloven, dat het maximale aantal ae- 1.»® i A ?.'.lers 111 ons Iand altijd ergens "P'afond zal hebben, waarbij natuur- UIK ook nog een rol speelt het feit, dat ons seizoen betrekkelijk kort is en wij ook nog met ons klimaat te maken heb- ^„^o'r!AAUi!!en.,'>eslist niet in record tempo bereiken en daarom zijn wij ook met kleine winsten zeer blij," schrijft de neer Bremer in dit jaarverslag, waarin echter ook wordt vastgesteld, dat in 1964 fle publieke belangstelling groter dan ooit is geweest, o.a. een gevolg van de pro paganda die uitgaat van bijvoorbeeld een Haarlemse honkbalweek (voor de laatste maal In 1963 gehouden) en de rusie in Haarlem, waardoor de Haarlem Nicols tot stand kwamen. (Van onze verslaggever) DEN HAAG, 28 jan. Patrick Adair heeft gisteren zijn zesde tiental doelpun ten volgemaakt op de Hokij-ijsbaan in Den Haag. Tegen de Iegerploeg The Ar rows uit Marvllle scoorde hij vier van de acht doelpunten voor de Hagenaars. De Canadezen zelf zetten hier vijf doel punten tegenover. Patrick Adair weet van zichzelf dat hij de lieveling is van het Haagse pu bliek. Af en toe geeft hij een show-num mertje weg. Dat kwam hem gisteravond eenmaal duur te staan, toen Heughton een zo'n „nummer" fraai onderbrak en resoluut afstrafte. Overigens revancheer de Adair zich hierop door weer een fraai# solo te besluiten met een doelpunt. En daarmee lag hij weer in de gunst van het publiek. De twee eerste speelhelften werden af gesloten met een gelijke stand: 3—3 en 55. In de slotfase kon de Iegerploeg het echter niet meer bolwerken. Adair, Forster en Hudson waren de (buitenland se) uitblinkers bij de Nederlanders. De doelpunten van Hokij kwamen van d# stick van Adair (4). Van Dijk, Forster, Bakker en Hudson. Het gebrek aan voldoende functionaris sen een veel gehoorde klacht en dan| heus niet alleen in de sportwereld is ook aan de honkbalbond niet onopge-1 van van VA pet mag dat toch een zeer be hoorlijk cijfer worden genoemd. een bondsbureau, waarvoor vorig Jaar reeds een contributieverhoging moest worden ingevoerd, zal hier (ten dele) voor een oplossing moeten zorgen. De be reidheid om zich voor het bondswerk in te zetten blijkt, ook bij enkele grote ver enigingen in de hoogste klasse, echter Nu wij toch met de ledencijfers aan het bijzonder gering. Een uitzondering hierop „.AAA 1 1 11 A 1M O Ir AM --lm- A -Sa w MA A 4 A A Ia 4- A T7 A - A. In het verslag over 1964 wordt door de competitieleider van de KNHB een lans gebroken voor afschaffing van de pro testen. Zij kwamen vorig jaar zelden voor en dat Hjkt ook ons een reden te ri- iaar tnt "ns een renen te 7ieh de Hi ifil a terda? schaaIde meer deze administratieve rompslomp Iz .a riJ van steden met meer dan i te laten verdwijnen een veld en de opening van een derge-l Slechts zeventien'spelers kwamen in stoeien zijn: van de 7268 leden behoorden er 4987 tot de senioren, 1064 tot de junio ren en 1217 tot de aspiranten. Alleen bij de junioren werd achteruitgang geboekt ruim 200 maar dit verlies wordt op gevangen door een toeneming bij de aspi ranten. Waar ging het verlies en waar ging de winst heen? Amsterdam leed verlies, voor het eerst sinds jaren, waardoor in Haarlem weer meer beoefenaren van de honkbalsport zijn dan in de hoofdstad. Maar Amsterdam stond niet alleen, ook Den Haag en Rotterdam zagen hun leden tal dalen. Meer honkballers waren er vo rig jaar vooral in Utrecht (bijna hon derd), Noord-Brabant, Groningen en Friesland. De grootste vereniging zetelt echter in Amsterdam: ABC met 184 leden en sedert vorig jaar weer hoofdklasser! Voor dc komende jaren wordt geen grote groei verwacht. „Tal van factoren werken voor vele zomersporten belem- EVGENY GRISHIN minder snel ALMA ATA, 28 jan. De Russisch# schaatsenrijders, die niet zijn geselec teerd voor de Europese kampioenschap pen, hebben woensdag op de Alma Ata- ,^(n w,fd,str'jden deelgenomen, sa- On^# enkele Noorse en Finse rijders. ex Olvlïïk t verloor de Russischs ex Olympisch kampioen Evgeny Grishin met een verschil van een seconde van zijn landgenoot Boris Gulyayev. De wereldrecordhouder nam echter revanche op de 1500 meter, die hij won 11-7 seconden. De wedstrijden werden gehouden bij een temperatuur van twaalf graden onder nul. De uitslagen waren: 500 meter: 1. Boris Gulyayev (Rusland) 40.4 sec; j-, Evgeny Grishin (Rusl) 41.4; 3. Va- dim Vasnetsov (Rusl) 41.5: maken zeker Ajax met acht, VVGA met zes en Schoten en Sparta met ieder viif officials. DEN HAAG, 28 jan. Ploegleider Kees Pellenaars heeft dezer dagen van d" organisatoren van de GIRO een uit nodiging ontvangen om met een ploeg van tien man deel te nemen aan de ron de van Italië. Deze wordt gehouden van 15 mei tot 6 juni. De Nederlandse ploeg vhSt,Bt< leider is uiteraard zeer geïnteresseerd in (Rusl) 9 19 a- a m ti "TTV, 1500 meter: 15 mei tot 6 juni. De Nederlandsen) Too" ir1- ?vgen^ Grishin 2.11.7; 2. Vadim loider is nitoraarri 7Por «aïnfonoonYf*sn_e^sov 2.12.6; 3. Nakolai Kaidalov

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 9