K erkenbou wzondag 7 februari Bijdragen kerkenbouw Kloeten hoger 't Hoofd boven water houden Aanpassing van de oudere godshuizen is een heel kostbare opgave „Naar nieuwe en edele vormgeving Gesprekscentrum voor de kerkenbouw Einde Britse invoerheffing komt in zicht Fokkers gaan op eigen wieken D liever Londen in CARAVAN RAI 65 Sk 'Oor het bisdom Rotterdam badedas verfristbadedas verkwikt. Nieuwe liturgie Technische problemen Uw vakantie is dichterbij dan u denkt Geen klagen DINSDAG 2 FEBRUARI 1965 PAGINA 5 Met enkele cijfers moge gaat vanxelf in het badedas-bad. Zo levenslustig voelt u xiehZo ongekend schoonBaden met badedas is een belevenisHebt u al gevoeld u>at badedas doet? Maquette van de door architect J. G. de Groot (Uithoorn) ontworpen Pius X-kerk voor Alkmaar. r> Achterwand van de Verrijzeniskerk in Rotterdam, van architect J. G. van Heek. wti^%£2&3ftS£ Z°gfaZn°^tnXnbenUt Paratyphus-epidemie onder Drentse duiven badedas voor bad en douche met extract van wilde kastanjes maakt het hardste water zacht laat het bad mooi schoon ook xo goed voor de huidl Verpakkingen van 0$0 2J)5 SfiO 12,- en 30^ vrijdag 29 Jan. */m zondag 7 febr. JM De duivin waar mee de Nijme- genaar W. van het Hof de gro te prijs van Ne derland (waarde tienduizend gul den) won. Generaal kampioen van Nij megen L. Fransen: ,^euk als je een prijs wint, waaraan je vrouw ook iets heeft". .-,• v Kerken kleiner en soberder (Van onze Utrechtse redacteur) nog eens aangegeven worden voor welke zware lasten de bisschoppen staan om in hun diocees de nodige kerken tot uitvoe- rWg te brengen. eh onrechte wordt wel eens beweerd, dat door de Wet Premie Kerken bouw de financiële lasten aanmerke- bjk verlicht zijn. De subsidie be draagt dertig procent, welk voordeel Voor een groot gedeelte te niet is fedaan door een verhoging van de ouwkosten. De resterende zeventig Procent betekenen naar rato dus een boger bedrag dan eerst uitgegeven bloest worden. Bovendien valt de Pastorie-bouw niet onder de subsidie- regeling. KOSTEN VAN DE OP 1 januari 1965 in aanbouw zijnde kerken in al le bisdommen tezamen bedragen 1 38.993.289.-, de geraamde kosten Voor de bouw van 73 kerken in 1965 bi totaal 54.067.200,-. De opbreng sten van de kerkenbouwcollecten (in clusief op kerkenbouwzondag en af gerond op 1000.-) waren in 1962, 1963 en 1964 respectievelijk 8.348.000 8.681.000 en 6.945.000. De kerken bouwzondag in 1964 leverde als fi- hanciëel resultaat 1.072.227,77 op. ligt het zwaartepunt van de bouw activiteit in en rond Rotterdam. Steeds sterker dringt zich echter de froei van niet-stedelijke gebieden op, ■v. de Bollenstreek en het West- land. In de komende jaren wordt midden in Zuid-Holland de bouw be gonnen te Zoetermeer. Met de ver werkelijking van Alexanderstad is reeds een begin gemaakt: er werden reeds twee parochies opgericht. In toenemende mate wordt het vraag stuk van de recreatievoorzieningen duidelijk. Voor het bisdom Rotter dam is dit probleem vooral te loca- liseren in de kuststreek. In een deel ervan worden de badgasten nog op gevangen in de bestaande parochie kerken. Op de eilanden echter, een diasporagebied, ontbreken deze voorzieningen vaak en moeten ande re oplossingen worden gezocht. Voor 1965 wordt vooral gedacht aan Goe- ree (Ouddorp) en Voorne (Rockan- je) voorlopig zit het fonds voor kerkenbouw in dit bisdom per jaar Wet een tekort var 1,8 miljoen gul den. Dit bedrag moet worden ver kregen óf uit verhoging van de col lecten óf uit aan te trekken rente dragende leningen. Indien de collec ten niet meer opbrengen, zal er een ogenblik kunnen komen, waarop het fonds zo zwaar belast is, dat geen nieuwe leningen kunnen worden ge sloten en de kerkenbouw tot stil stand wordt gedwongen. Ue gang van zaken in 1964 geeft aan leiding tot zorg. In 1964 steeg de op brengst van de collecten Bijzondere Noden en Kerkenbouwzondag in het x Rotterdam slechts met één procent, terwijl de bouwkos- tien procent om- ft twe'i ten mefon e hoog gingen? er OOK DE BISSCHOP van Haarlem heeft moeten vaststellen, dat wan neer de bijdragen van de afzonder lijke parochies ten behoeve van de kerkenbouw niet belangrijk hoger worden dan tot nu toe, men spoedig in moeilijkheden zal geraken. De kerkenbouw in het bisdom Haarlem zou dan moeten worden beperkt en vertraagd. (Advertentie) (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 2 febr. In de nieuwe verhouding van Kerk en wereld is de cultusplaats op een zeer duidelijke wijze centraal komen te staan in de geloofsbeleving. Aan de liturgische vie ring worden door het kerkvolk steeds hogere eisen gesteld: alleen in een vol waardige deelneming zal de gelovige de inspiratie kunnen vinden voor zijn christelijk leven. Er is een duidelijke tendens naar kleinere en sobere cul tusplaatsen om de belevingsgraad te intensiveren; de vernieuwde liturgie vraagt bezinning op een nieuwe ruim telijke ordening binnen het kerk gebouw. De inzet van dit alles is: het scheppen van een mogelijkheid tot ware Godsontmoeting, de geloofserva ring, dat God met ons verlossend bezig is. Stelt de bouw van nieuwe kerken al hoge eisen: de vernieuwing van de be staande oudere kerken vergroot de opgave aanmerkelijk. Hier is sprake van een interne revolutie binnen de kerkgebouwen. Het bovenstaande is een samenvat ting van een betoog, waarmee mgr. P. A. Nierman, bisschop van Gronin gen namens het Episcopaat aandacht vraagt voor de Kerkenbouwzondag 7 februari. Het gaat niet alleen om een geldelijk offer, dat van de katholieken op deze dag heel bijzonder gevraagd wordt, maar tevens is bezinning nodig op het zielzorglijke vraagstuk, dat met de kerkenbouw gemoeid is. ,,Wij zullen" aldus mgr. Nierman „alleen een duurzaam fundament voor de oplos sing van de kerkenbouwvraagstukken hebben gevonden, wanneer de pastora le bekommernis in deze zowel door de bisschoppen als door het kerkvolk ge voeld wordt en gedragen. Het kerkge- (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 2 febr. Bezinning en studie op de vraagstukken van de kerkenbouw worden ook van de leken gevraagd. >.ln deze belangrijke zielzorg-aangelegenheid kunnen wij" zo z®i de bisschop van Groningen, mgr. P. a. Nierman, weer als tolk van het gehele Episcopaat »het talent, de scheppingskracht en het gelovige inzicht van het kerkvolk onmogelijk missen." Teneinde deze bijstand te concretiseren is in voorbereiding een permanent Gesprekscentrum, waartoe worden uitgenodigd architecten, Wensen uit de sector van de beeldende kunst, liturgisten, zielzorgers, planologen en economen. -dj eerder is melding gemaakt van besprekingen met de Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerk om tot een gezamenlijke actie voor kerkenbouw f Komen. Dit overleg is in 1964 voortgezet, doch er werden thans nog niet oLdoende punten aanwezig geacht om tot een gelijktijdige activiteit te men. Men blijft oog houden voor de enorme waarde, die erin gelegen h!>*ViS'n^eeT christelijke kerken tot een gemeenschappelijk appèl aan t Nederlandse volk komen inzake de behoefte aan kerkruimte. t.e,rnJnin t>estaaP er concrete plannen voor een zogenaamde simultaan- m.mii?00r verschillende kerkgenootschappen te gebruiken. Alleen in nood- acht 77-„en v,oor t°eristenkerken wordt zoiets eventueel geschikt ge- wel een* ,.iïe Ür bW. nieuw te bouwen kerken. De gedachte is ook kerkgebouw uit economische overwegingen te komen tot een bouw heeft iets te maken met de vi taliteit van het geloofsleven, met de bewustwording van het Godsvolk in deze tijd, met de nood aan geestelijke inspiratie, welke men binnen de mu ren van het kerkgebouw verwacht. De bisschop wijst dan op de vernieu wingen, welke het Concilie inzake de liturgie heeft gebracht, wat belangrij ke consequenties oproept met betrek king tot het kerkgebouw. „Het is een opdracht voor onze generatie om een zo adaequaat mogelijk antwoord te zoeken op de eisen, welke er aan het nieuwe kerkgebouw worden gesteld. Hiermede is de tendens gesteld naar kleinere kerken, die de mogelijkheid tot actieve deelneming verhogen. An derzijds is het verlangen minder groot om het kerkgebouw hoog boven de ste den en dorpen te doen uitsteken; de Kerk wil zich begeven temidden der mensen, het kerkgebouw moet meer functioneren als hart dan als kroon, wat meer duidt op bescheidenheid dan op overheersing van dorp en stad." Mgr. Nierman acht het duidelijk, dat hier meer aan de orde is dan alleen maar een nieuwe stijl, een andere ar tistieke vormgeving, een voortzetting van de oude situatie in een nieuwe ge daante. Langs verantwoordelijke expe rimenten moge men komen tot een waarlijk nieuwe en ed vormgeving. De bisschop wijst op de eis van zicht baarheid en verstaanbaarheid voor de gebedsdienst en de prediking. Een grote mate van intimiteit, van per soonlijke betrokkenheid kan door een bescheiden kerkruimte verzekerd wor den. Anders loopt de liturgie-vernieu wing aldus mgr. Nierman het gevaar te stranden in een nieuw for malisme, zij het dan een formalisme in de landstaal. Dezelfde overweging geldt In niet mindere mate voor de offerdienst. Ook daar zijn ruimtelijke grenzen voor een echte deelneming en is de situering van priesterkoor en al taar van uitzonderlijk belang. Mgr. Nierman gaat tenslotte nader in op de uitzonderlijk moeilijke en LONDEN, 2 febr. (Reuter) Het zal niet lang meer duren eer Groot- Brittannië de omstreden extra invoer heffing van vijftien procent zal kunnen intrekken zonder zijn economische po sitie In gevaar te brengen, zo heeft de J*™*8® minister van Financiën, James Laliaghan, gisteren meegedeeld tijdens een diner van de Overseas Bankers' 'V mVonden. De toeslag is op 26 oKtoper ingevoerd om de economie van het land te steunen; de nieuwe Labour- regenng was toen pas aan het bewind gekomen. ERICA. 2 febr. De duivenhouders in de Zuid-oosthoek van Drente maken zich ernstig zorgen over een paratyphus epidemie, welke zich onder hun dieren voordoet De voorzitter van de Twent se concourscombinatie, de heer H. Kruk heeft er tijdens een te Nieuw-Amster- dam gehouden vergadering dij de leden op aangedrongen de dieren zo spoedig mogelijk te laten inenten. kostbare opgave, die de aanpassing van de oudere kerkgebouwen met zich meebrengt. Enerzijds verzwaren zij aanmerkelijk hft budget, dat al niet toereikend is voor de nieuw te bou wen kerken, anderzijds zijn ook grote technische problemen in het geding. „Een al te gemakkelijke en geïmpro viseerde oplossing zal na verloop van enige tijd zeker geen stand kunnen hou den. Na de minimale voorziening van een hulpaltaar en enige andere kleine re aanpassingen zal men toch gaan uitzien naar een meer definitieve ver andering, welke een optimale viering mogelijk maakt. Wij begrijpen zeer goed, dat bij deze stormachtige verandering velen het offer moeten brengen van hun gehechtheid aan een oude vertrouw de situatie, waarin zij zijn opge groeid van hun vroegste jeugd af. Maar het is niet op de laatste plaats voor de jeugd van nu, voor hun kin deren, dat wij kerken moeten bou wen en verbouwen, waarin zij nu en straks hun christen-zijn zullen kun nen beleven op een wijze, die hun het geloofsenthousiasme zal bijbren gen, dat zovele ouderen bezielt". badedas Nederlanders houden eer hoog op Duivenolympiade e postduiven die het afgelopen weekeinde de eer van hun land bijna twintig landen namen deel moesten hoog houden in de grote zalen van het statige Alexandra Palace in Londen, onder vonden een matige belangstelling, al thans van de zijde der ruim drie honderd man tellende Nederlandse delegatie. Al gauw bleek, dat zelfs de meest fanatieke onder de Neder landse duivenfokkers, eenmaal in een stad als Londen losgelaten tijdelijk alle interesse voor hun favoriete vo gels verliezen. De meesten gingen op eigen wieken de Britse hoofdstad ver kennen, in de wetenschap dat voor de duiven uitstekend werd gezorgd. Dit gebrek aan belangstelling kon toch niet verhinderen, dat ons land in het eindklassement van deze inter nationale Postduiven Olympiade als vierde uit de bus kwam. Engeland werd eerste, Tsjechoslowakije tweede en België derde. „Het verbaast mij niets, dat mijn duif een mooie prestatie heeft gele verd", zei de heer H. J. Handgraaf uit Haarlem, de trotse eigenaar van de beste Nederlandse duif op de show der kampioenen. Wij stonden samen voor de kooi, waarin de vijf- jarige blauwe doffer zonder de min ste aandacht voor zijn omgeving zijn verenkleed zat te ordenen. „Hij is al meerdere jaren achter elkaar de bes te of een van de beste geweest op internationale tentoonstellingen", ver volgde hij met een verliefde blik op de flegmatieke vogel. „Ja, ik behoor tot de veteranen in de wereld van de postduivensport; toen ik acht jaar was kreeg ik mijn eerste koppeltje duiven. Nu ben ik 64, dus reken maar uit. Ik ben voorzitter van de Neder landse Groep van Keurmeesters en tevens internationaal keurmeester. Mijn beroep? Provinciaal ambte naar, maar al mijn vrije tijd is voor de duiven. Of ik daarmee mijn vrouw niet te kort doet? Vraagt u haar dat zelf." „Ik vind het wel gezellig", zegt me vrouw Handgraaf zonder aarzelen. „Mijn huis zit altijd vol duivenmel kers. Ik heb wel niet veel verstand van duiven, maar het brengt afleiding en gezelligheid in huis. En dan dit reisje, dat hebben wij tenslotte ook aan de duiven te danken". Er waren in totaal vierentwintig Nederlandse duiven ingezonden, ver deeld over een sportklasse en een standaardklasse. De sportklasse-duiven moesten in het afgelopen vliegseizoen een bepaald aantal prijswinnende ki lometers hebben afgelegd. De duiven van de standaardklasse werden be oordeeld op bouw en schoonheid vol gens internationale maatstaven. De beste Nederlandse duiven bleken alle tot deze laatste klasse te behoren, zo als de grote rode duivln van keur meester J. Knoef uit Almelo en de blauwe doffer van „Onkel Hein" van der Meulen uit Amsterdam, wiens verwachtingen van de olympiade wü onlangs publiceerden. Zaterdagmorgen in alle vroegte wa ren de Nederlandse deelnemers en hun supporters in zes volle bussen de uitgestorven Londense City binnenge trokken, op hetzelfde moment dat het stoffelijk overschot van Sir Winston Churchill van Westminster Hall naar de St. Paul's Cathedral werd over gebracht. De eerste indrukken van de wereldstad deden hen onmiddellijk vergeten met welk doel zij naar Lon den waren gekomen. Tijdens de nachtelijke bootreis van Hoek van Holland naar Har wich waren de duiven nog vol op onderwerp geweest van de vele gesprekken, die het door het stampen van het schip veroorzaakte leed hielpen vergeten. De textielhan delaar Withold uit Enschede, die in zijn deinende kooi de slaap maar niet kon vatten, had er iets anders op gevonden. Hij trok zijn jas over zijn pyjama en scharrelde net zo lang door het schip, tot hij een grote lege fles had bemachtigd. Vervolgens zet te h{j zich aan een tafeltje in de bar, schreef een waardebon uit voor een jonge duif uit zijn „in de hele Ach' terhoek bekende en beroemde hok", en stopte het briefje omzichtig in de fles. „Wilt u mij waarschuwen, wan neer wij precies midden op de Noord- Advertentie) Maak daarom rui reeds uw keus uit de honderden caravans, vouwwagens en toebehoren op CARAVAN RAI 65. U waant er zich aan de Rlvlèra... U wandelt over de "Promenade des Caravans". Want 20.000 m2 is in een Méditerranéesfeer herschapen, waar m tevens ólle mogelijke toeristische voorlichting krijgt NIEUWE qeoperid van 10-17 uur* en 19-22 uur zondagen 10-17 uur- toegang f 2,50 AMSTERDAM zee zijn?", vroeg hij de barkeeper, waarna hij zich enige tijd met veel overgave aan een vólle fles ging wij den. Kort na middernacht was het zover. Hij trok zijn jas strak om zijn pyjama en klom aan dek. waar hy de wachtkloppende Engelse zeeman een merkwaardige ervaring rijker maakte. Hij besteeg het hoogste ge deelte van de brug sloot zijn ogen, telde tot drie en wierp de fles met het brede gebaar van een weldoener in de bruisende golven. Enige ogen blikken keek hij hem tevreden na, voor zichzelf mompelend; „Ziezo, die kan alle kanten op Toen daalde hjj waardig af naar de bar, de wachtpost alleen latend met zijn hoogst waar schijnlijk verwarde gedachten. Er was die Zuidlimburger, die des morgens, toen hij door zjjn „slapie" werd gewekt twee zwemvesten over elkaar bleek aan te hebben. En de heer W. van Gelder uit Baarn, die enkele uren later in Londen voor zichzelf en drie sportvrienden in een cafetaria enkele sandwiches had be steld kon zyn ogen niet geloven toen de bediende voor ieder een schaal met 32 dikbelegde sneden brood aan droeg. „Ik neb toch duidelijk gezegd: voor ieder vier", verdedigde hij zich zwak tegen bet gelach van de andere klanten. Er zat niets anders op dan de sanwiches met gulle hand onder de aanwezigen uit te delen. Zo was de komst van de „Dutch pigeon olympiërs" a] gauw bekend in de wijde omgeving van Rnssel Square, waar zq in een drietal hotels waren ondergebracht. Tientallen taxi's re den het hele weekeinde af en aan om de ondernemende Hollanders zo snel mogelijk naar alle gewenste pun ten m de stad te brengen. Pas zondagavond, op de terugweg naar Hoek van Holland, kwa men de gesprekken weer terug op de duiven, soms zo leek het wel als gevolg van enige wroe ging (enkelen bekenden het hele Alexandra Palace niet te hebben ge zien, zodat zij aan boord van ande ren het aantal punten moesten verne men, dat hun duif had behaald). Misschien sprak hier en daar ook een gevoel mee van tekort geschoten te zijn tegenover moeder de vrouw, die alleen thuis achtergebleven het hele weekeinde voor de duiven had moeten zorgen. „Mijn vrouw hoeft nooit meer te klagen" verklaarde de Nijmegenaar W. van het Hof. „Ik heb dit jaar de grote prijs van Neder land gewonnen op een vlucht van St. Vincent. Die prijs bestond uit een auto (zelf had ik er al een, dus deze was voor mijn vrouw), een wasma chine, een elektrische trein, een duivenklok en nog een aantal geldprij zen, in totaal een waarde van tien duizend gulden. Ik heb nooit meer ruzie met mijn vrouw over de dui ven." Ook zijn stadgenoot L. Fransen zag niet op tegen het ogenblik van thuiskomen. „Mijn duiven hebben het dit jaar geweldig goed gedaan, zodat mijn vrouw er ook wel een aardig heidje aan heeft overgehouden. Als je vrouw niet achter je staat kun je beter niet met duiven beginnen. Ik werd dit seizoen generaal kampioen van Nijmegen met een jonge blauw- kras doffer. Ik ben bang dat ik het er deze zomer niet zo goed afbreng. Je hoeft maar op één vlucht pech te hebben en je ligt er voor een heel seizoen uit. Maar het is leuk als je een keer een prijsje in de wacht sleept, waaraan ook je vrouw iets heeft. HERMAN POST) De vijfvoudige ex-Nederlandse kam pioene rolschaatsen Liesbeth Fiolet heeft ongetraind in de Amerikaanse plaats Bakersfield (Californië) een wedstrijd om de „gouden schaats", waaraan door 400 rolschaatste!* werd deelgenomen, gewonnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5