Belangrijke besluiten op Concilie ondanks incidenten eerst op bezoek in Peking Opvattingen pauselijke studiegroep verdeeld „Plus" nu formaat Felle brand in magazijn te Schiedam nieuw i in TOM POES maandag in onze krant Harry KI aassen laat vader zijn geld beleggen simcalSQO tourist Moslims baden in Keulse Dom Op' ^FOOt DR00MKEUKENS Bel 41869 ermaat Een mensbeeld GEZONDHEID in Zaterdag pas naar Hanoi spiegel voor verliefden van alle leeftijden Achttienjarige wint een ton 3000 mensen per KM2 in Randstad Geboorteregeling Schade één ton - Auto tegen boom; bestuurder gedood m Koudere nacht ECHTE BAKKERS ECHTS BAKKERS wrrm IN 1980 me MUftftio vejorepon üuy! Dames- en herenregenjassen DONDERDAG 4 FEBRUARI 1965 88ste JAARGANG No. 3196 Deze meisjesdie zo riant poseren voor het kan toor van de Pan Ame rican World Airways aan het Leidseplein in Amsterdam, hebben alle reden om geluk kig te lachen. Ze gaan een sa laris van ruim duizend gul den per maand verdienen als vliegende stewardess van de Panam. Uit vele honderden sollicitanten zijn ze met haar veertienen uitverkoren. Van links naar rechts: mej. Zaal berg van Zeist uit Naarden, Hermina Wijma uit Den Haag, Marian Schumacher uit Haarlem, Anneke Scher- merhorn uit Amsterdam, Norma boogaard uit Utrecht, A'lida Stein uit Amsterdam, Olly Erïkson uit Zweden, Ire ne van Haver uit Rijswijk, Willy Hoekstra uit De Bilt, een toekomstige collega, An gelica Bakker uit Amster- dam, Marjet Rooyaavds uit Bussum, Ursula Schmitz uit Alkmaar, Elisabeth Broerse uit Den Haag en Albertine Lambooy uit Naarden. GEZONDHEID ook voor U van belang. U heeft in uw krant kunnen lezen dat Omdat ikiioud van een goedbetaalde zelfstan dige taan-daarom ien £k verkoper bij Vermaat SRÓdPi Voelt ook iets voot zo'nhaanPKom er dan eens naar informeren bij Het verheugt ons, onze lezers te kunnen mede delen, dat met ingang van a.s. maandag in ons blad de bekende strip van Marten Toonder „Tom Poes" zal wor den gepubliceerd. Het eerste verhaai draagt tot titel „Tom Poes en de vuur-salamander" Wie is de geestelijke vader van deze stripfiguur? Wie is Mar ten Toonder en wat beweegt hem? Op deze vragen wordt vandaag antwoord gegeven in een interview op pagina 5. frA7Z£^uiKZA?) Toto-winnaar Harry Klaassen en zijn ouders. Vraag proefrit bij een van de 200 Simca dealers. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, tel. 24790 Bijkantoor en Red Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W C. H. Leijdeckers en Mr, W. A. M. van der Keilen Algemeen hoofdredacteur: Albert Welling. Adjunct hoofdredacteur: Paul Kropman. NIEUWE IIAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter- hoogte. Omroepers 20 cent per m m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertenties eventueel zonder opgaaf van redenen te weigeren- ABONNEMENTSPRIJS 75 cent per week, 3,25 per maand, 9,65 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avond» tussen 5.30 en 7 uur, telefoon 20800. Paus ten onrechte voor veel verantwoordelijk gesteld (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 4 febr. De Pauselijke com missie of werkgroep voor de studie der vraagstukken rond de geboorterege- ling is nog niet tot resultaten geko men. Naar verluidt bestaan er drie op vattingen, welke alle een ongeveer ge lijk aantal aanhangers in de commissie hebben. De eerste acht naast algehele onthouding slechts de periodieke geoor loofd. De tweede heeft geen morele be zwaren tegen de „pincus-pil" en de der de meent dat ook andere contraceptie ve methoden kunnen worden toegelaten. De rapporten van de werkgroep zijn kan de Paus overhandigd. Oorspronke lijk bestond de commissie uit een twin tigtal personen. Zij werd daarna tot vjjf- 'ig uitgebreid. De leden zijn uit vele Nationaliteiten en bestaan uit moralis ten, medici, biologen, psychologen, so ciologen enz. yoorzitter is de Nederland- Ne redemptorist dr. J. Visser, rector 'an het academisch moraal-theologisch 'hstituut van zpn congregatie te Rome, secretaris de dominicaan Riedmatten. Dnder de theologen zijn de Concilie-pe- *iti Heering, Janssens (Leuven) Fuchs (Gregoriana), mgr. Kelly (New York), t-'ambruschini (Lateraanse universiteit). Met ingang van morgen presente ren wij de lezers van onze bladen «en geheel vernieuwde tveekeind- Mjlage. Na bijna een jaar lang op klein formaat te zijn gedrukt, be reikt „Plus" nu het ogenblik waarop •beer volwassen afmetingen kunnen worden verwezenlijkt. Op die ma- bier zal ons extraatje voor het week einde meer beantwoorden aan de Nederlandse leesgewoonten. Het gro- te formaat maakt bovendien een overzichtelijker indeling mogelijk, terwijl ook meer variatie kan wor den gebracht in de opmaak. "e vertrouwde rubrieken blijven alle gehandhaafd, soms in iets ge- ^•jzigde vorm, andere rubrieken 2ullen geleidelijk worden ingevoerd, en de nu beschikbare ruimte laat J°e meer aandacht dan tot dusver e besteden aan zaken die ons aller f-andacht waard zijn, zoals repor- -uges over actuele onderwerpen, zo- e' iu binnen- als buitenland, be- Prekingen over boeken, films, mu- iek en toneel, hobby's, humor, enz. lez°m: onze redactie hoopt, dat de er na kennismaking zal zeggen: pLDS, één pluspunt? TWEE! SCHIEDAM, 4 febr. In het onde stadscentrum van Schiedam heeft gis teravond een langdurige en hardnekki ge brand gewoed in een opslagplaats voor winkelbetimmeringen van de N.V. H. Loendersloot. De brand, die om onge veer negen uur werd ontdekt, is naar alle waarschijnlijkheid ontstaan door oververhitting van een pas geplaatste kachel. Een gezin, bestaande uit vader, moeder en acht kinderen, van wie de jongste acht maanden is, heeft de bo venste etage in allerijl moeten verla ten. Ook twee aangrenzende panden werden voor alle zekerheid ontruimd. De ScKjedamse brandweer, die de brand groot materieel bestreed en n.le.t natoer dan twaalf stralen in de strijd bracht, heeft niet veel meer van ae opgeslagen goederen, ter waarde van ruim een ton, kunnen redden. Veel van net materiaal, zoals triplex, hardboard en hout, rnpet als verloren worden be schouwd. 'eel publiek is getuige ge weest van de verrichtingen van de brand weer. Aan (je voorzijde kolkten vette rookwolken uit een drietal vensters. De verzekering dekt de schade. Advertentie wel degelijk smakelijk brood op uw tafel kuiinen brengen. Ook voor GERSTEBROOD (veel „handwerk" in de bakkerij) naar de Zij maken ook daarvan iets aparts fAUliKRUGËRKAÖEajHAAtU,£», LISSABON, 8 febr. (UVn - Maria Pia van Saksen-Cohort- Prl"8es echtelijke dochter van de bu,ten- Portugese koning Don Carlos ,Ve.rn>oorde dagavond bij de grenspost Vwm!lan" de Portugese politie gearr««R - r later over de grens gezet zlf nooit meer m Portugal terugkomem (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 4 febr. Nu de nevels en kruitdampen boven de derde zitting van het Concilie die het gevolg waren van enige incidenten, zijn opgetrokken en de positieve resultaten beter zicht baar, heeft het Documentatie Centrum Concilie een overzicht van de situatie gegeven. Dr. L. G. M. Alting von Geu sau, directeur van het DOC, sprak gisteren in een persbijeenkomst on danks spanningen en botsingen van de beste sessie tot nu toe en prof. dr. J. C. Groot uitte zijn vreugde over de genomen beslissingen, waardoor per spectieven voor de Kerk zijn geopend, die men tien jaar geleden niet had verwacht. Het zjjn, zo zei hij, monu menten in het leven van de Kerk met tal van mogelijkheden. Het oude con tra-reformatorische kerkbeeld is open gebroken en in alle stukken komt een nieuw mensbeeld te voorschijn. Er is een openheid voor wat buiten de Kerk is, het volk Gods heeft sterk zjjn kan sen gekregen en de positie van de Kerk in de wereld is beter bepaald. Met het oecumenisch schema is men verder gegaan dan men had verwacht. De crises tijdens het Concilie acht dr. Altmg von Geusau veroorzaakt door een „structurele onaangepast heid", waarbij men in aanmerking moet nemen de snelle overgang binnen vijf jaar van een centralis tisch naar een collegiaal-denkende Kerk. Onder het kerkvolk en bisschop- leeft nc>g e.®n centralistisch inge stelde mentaliteit met gebrek aan ei gen mening, waarbij wordt afgewacht wat van boven af wordt gezegd. Van daar een onzekerheid en een wisseling van meningen, die dikwijls in de Con- cilie-zittmg anders tot uiting kwamen dan in de commissies. Men zat met een erfenis van structurele onzeker heid, nagelaten door paus Joannes, waarbij dr. Alting von Geusau aante kent, dat het de vraag is of deze paus de oplossing zou hebben gebracht. HO wees ook op de kwantitatief gro te macht var, de kardinalen in de Concilieleiding met als gevolg ondui delijkheid van gezagsverhoudingen in net Concilie zelf. Deze onduidelijkheid gaf de laatste week aanleiding tot bot singen, mèt een serie incidenten, onder meer over het schema inzake de vrij heid van godsdienst, waarover door het ingrijpen van de paus, (waartoe hei kerkelijk recht hem de bevoegd heid gaf) niet gestemd is. Dit laatste geschiedde mede door sterke druk van 25 Spaanse en een on bekend aantal andere bisschoppen, maar volgen., dr. Alting von Geusau dachten de meeste Spanjaarden er an ders over. Er werd hier een politiek spel bedreven, omdat in Spanje de z.g. protestantenwet klaar lag in af wachting van de beslissing oyer het Concilie-stuk inzake de vrijheid van godsdienst. Ten onrechte aldus dr. Alting von Geusau is paus Paulus voor alles verantwoordelijk gesteld, want verschillende zaken gingen bui ten hem om of zijn het gevolg van eenzijdige voorlichting geweest. De meeste incidenten zijn zonder blij vende schade en de voorspelling van dr. Schillebeeckx, dat door de ver warring grote haast gemaakt wordt om de structuren tot helderheid te brengen, vindt dr. Alting von Geusau juist. Prof. Groot, die de theologische kant van de resultaten bezag, constateerde een minder ambtelijke en meer bijbel se, heilshistorische benadering van de Kerk als „volk van God", welke niet na zal laten van invloed te zijn op het dagelijks kerkelijk leven. Dit heeft met zich gebracht een verdiept besef van het gemeenschappelijke in de Kerk, waar het eigenfjjk om gaat, en heeft (Vervolg op pagina 7) (Advertentie) Uw bakker... Uw dokter! MOSKOU, 4 febr. (RTR-UPI) De Russische premier Alexei Kosygin is vanmorgen aan het hoofd van een dele gatie uit Moskou naar Noord-Vietnam vertrokken. Onverwachts werd enkele minuten voor het vertrek meegedeeld dat het gezelschap zijn reis eerst in Peking zal onderbreken en niet eerder dan zaterdag in Hanoi zal aankomen. In het gezelschap van de premier be vinden zich o.m. de onder-ministers van buitenlandse zaken en defensie, de minister voor burgerluchtvaart en spe cialisten in buitenlandse en .economi sche aangelegenheden. Het gezelschap werd op het vliegveld van Moskou uit geleide gedaan door partijsecretaris Brezjnev en andere leden van het Pre sidium. Men vermoedt dat het oponthoud in Peking tot doel heeft de Chinese re gering op de hoogte te stellen van het geen de delegatie in Noord-Vietnam, het land waarmee communistisch China nauwe betrekkingen onder houdt, gaat doen. Dat het daarbij tot een tajieggmg van de ideologische ge schillen zal komen wordt niet waar schijnlijk geacht. Eerder wordt ver wacht dat het bezoek aan Hanoi de Russische betrekkingen met China zal vertroebelen. Volgens waarnemers zal Kosygin de Noorvietnamese lei ders een uitbreiding van de reeds aan zienlijke Russische hulp aanbieden. OOTMARSUM, 4 jan. Gisteravond is de 51-jarige vertegenwoordiger B. J. uit Zutphen hier op de Oldenzaalsestraot op onverklaarbare wijze met zijn auto tegen een boom gereden. Hij werd dood achter het stuur aange troffen. Uit de beschadiging van de auto valt af te leiden, dat met geringe snel heid is gereden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van een kind. Thuis best!', SCHERM 'S IOGENBLIK. HELEMAAL I HET EVEN AM!' MWAAt \/&AtïFN F EN HET UAT KOMT..?, MAN VRAGEN DOOO' (Van een verslaggever) VELP, 4 febr. De achttienjarige Harry Klaassen voelt zich de koning te rijk. Hjj heeft de eerste ton gewonnen in de spórttoto-nienwe-styl. In Den Haag hebben ze het gezegd; de notaris heeft het bevestigd en een Arnhemse bank rekening heeft hem laten weten dat daar vanaf gistermiddag de honderd duizend gulden tot zijn beschikking ligt. Harry was zondagavond met stom heid geslagen toen hij tot de ontdek king kwam dat hü de winnaar van de hoofdprijs was geworden. Hij zet im mers pas sinds augustus zijn kruis jes op het formulier, overigens zonder een bepaald systeem. Hü was na de uit zending van Sport in Beeld zondagavond dan ook niet in staat het totokantoor in Den Haag op te bellen. Zün vader moest dat voor hem opknappen. Harry's baas bood hem, naast zün gelukwensen, ook twee snipperdagen cadeau aan. Daarbij kon hij weer enigszins tot zichzelf komen. ,,Ik blijf gewoon werken" vertelde Harry gis- Advertentie) A. J. ROTTEVEEL'S Automobielbedrijven Showroom Haarlem: le Emmastraat 16 - Telef. 13350 Bloemendaal - Telef. 57500-57501 KEULEN, 4 febr. (DPA) Enkele honderden Turkse arbeiders hebben woensdag In de Dom van Keulen het einde van de vastenmaand, Ramadan, gevierd. De Keulse aartsbisschop, kar dinaal Erings, had de Turken toege staan hun mohammedaanse gebeden in een zijbeuk van de kathedraal te zeggen. De Turken hadden hun ge bedskleden meegebracht en baden verscheidene uren. teren. Vandaag zit hü dan ook alweer achter zün bureau op de verkoopaf deling van een elektro-technische groot handel in Velp. Hü blijft ook door spelen in de toto. Van het toto-spelen heeft hü immers in een half jaar een ton overgehouden; van het voetballen bü de voetbalvereniging Gelria in datzelfde half jaar een voetbalknie. Zijn ouders kennelijk nog wat be duusd weten evenals hun zoon nog «iet precies wat met hét geld te doen. Vader zal het waarschijnlijk verstandig proberen te beleggen. „Met geld maak je geld" zegt hij. Alle drie hopen slechts dat hun leven niet al te zeer zal ver anderen. UTRECHT, 4 febr. Berekeningen, gebaseerd op de huidige ontwikkelin gen, maken het aannemelijk, dat Ne derland in 1980 ongeveer 14,6 miljoen Inwoners zal tellen. De bevolking groeit steeds sneller a de mensen gaan meer en meer in de grote steden wonen (35 procent in 1960 tegen 22 proeent in 1900). Een steeds groter deel behoort tot de groep onkerke- lijken: 18,4 procent in 1960 en 7,8 pro cent in 1920. De groep boven de 65 jaar wordt relatief groter, evenals die van Nederlanders van 25 jaar en jon ger (1960: 45 procent). In 1980 zal de bevolkingsdichtheid voor het gehele land 700 personen per vierkante kilo meter bedragen, maar voor de rand stad Holland niet minder dan 3000 mensen ler vierkante kilometer. Voor deze laatste groep is er dan per per soon een ruimte van 18 bjj 18 meter beschikbaar om te wonen, te werken en te „ontspannen". Dit benauwende beeld gaf drs. B. J. Udink, directeur van de Centrale Kamer voor de handelsbevordering, tijdens een gisteren in Utrecht gehou den voordracht over Nederland In 1980. (Advertentie) BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 IEIOSESTRAAT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting geldig tot vrijdagavond: (opgemaakt 11.15 uur) Vannacht en morgenochtend plaatse lijk opklaringen en kans op mistvor- ming. Zwakke wind en tempera tuur om het vriespunt tot lichte vorst. Morgen overdag over het alge meen veel bewolking en plaatselijk enige neerslag, in hoofdzaak in de vorm van regen of motregen. Tot matig en aan de kust tot vrij krach tig toenemende noordwestelijke wind. Middagtemperaturen enkele graden boven het vriespunt. VRIJDAG: zon: 08.14-17.35 maan: 10.08-21.46

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1