Haaien en kleine vissen in Holy Loch Duel aan boord met liet spook der verveling r Marijnett bespeelt de „wiri ■i Holy loch - Hij Examens Ex-penningmeester N.T.B. wint weer Kort geding in hoger beroep DONDERDAG 4 FEBRUARI 1965 PAGINA Klaar voor de diepte van de Atlantische Oceaan. (Door HAYE THOMAS) staat op de monster rol van elke atoom onderzeeboot: Het spook der verveling! Want bij twee maanden onafgebro ken sluipvaren in de diepte van zeeën en oceanen, zijn z'n mogelijkheden bijzonder groot. Daarom gaat hij on- genodigd mee in dit wonder lijke wereldje van vaste regelmaat en betekent hij Voor de honderddertig kop pen tellende bemanning een extra grote handicap, die eigenlijk voortdurend moet Worden bestreden. Vandaar dat de simpelste gezelschap spelletjes hier vaak verplich te nummers zijn, dat de boot op gezette tijden met lamp jes en tierelantijntjes wordt omgetoverd in een soort al coholvrije nachtclub, waar in de mannen tussen de knoppen, handels, compu- De controle in ,S>herwood-ForrestJ ters en raketten strijden om de eer van de „twist-ko- ning". Vandaar ook dat zo veel mogelijk met „het doe het zelf" rekening is gehou den en men bijvoorbeeld de pinda's altijd ongepeld aan boord krijgt, want het bre ken van de doppen is weer zo'n bezigheid, die goed van pas kan komen. Ter%9 aan de oppervlakte na twee mander onder water. Tijd voor frisse lucht happen" en een grote sigaar. Twee maanden onafgebroken onder water varen is lang. Het wachtschema van vier uur acht uur af, staat onwrikbaar vast. Wat dit betreft kan alleen de grote oefening, waarvoor alle- hens moet opkomen, afleiding bieden. De grote oefening, waar in „het menens zo echt mogelijk wordt nagebootst en men werke lijk alles, op het breken van de glazen ruitjes en het indrukken van de zwarte afvuurknoppen na, doet. De commandant bepaalt wanneer zo'n oefening moet plaatsvinden en hij zal er onmid dellijk mee voor de dag komen, wanneer hij ook maar bij een enkeling de verveling aan de winnende hand ziet. Op elk uur van de dag nacht, want dat maakt in de polaris-onderzeeboot niets uit. Branden in de boot de rode lampjes, dan is het boven water nacht. Zijn het de gele, die aan zijn, dan weet men dat ver boven zich de zon op is. Maar van verdere betekenis voor het leven in de „sub" is dit niet. Het schip schuift rustig voort door het donkere waterrijk. Op diep ten, die nu eens vijftig, dan weer enkele honderden meters bedra gen. De grootst mogelijke diepte is weer een van de geheimen en kennelijk ook nog altijd een punt van experimenten. Zoals men ook intensief door gaat met het bestuderen van de verschillende waterlagen. BB ièïH^HR Tijdens een rondrit op Aruba maakte premier Marijnen kennis met een echt Arubaans draaior gel, dat aanmerkelijk afwijkt van hetgeen Nederland op het terrein van straatmuziek instrumenten te zien geeft. Het Antilliaanse draaiorgel wordt begeleid door een „wi ri", een soort rammelaar voor volwassenen, die voor ritmische begeleiding zorgt. Premier Marijnen tweede van links) probeert de wiri Dolfijnen in de Marine Studio's: ,fNiet alleen voor de lol". LEIDEN, 4 febr. Rijksuniversiteit doctor, rechten: J. Verweij, Voorscho ten; doet. fiscaal recht: A. ten Cate en D. Huisson, beiden Rotterdam; kand. psychol.: Mej. Ch. van der Wolf, Voorburg; doctor, psychol.: de dames M. Vollaers, en J. Wintzen, Den Haag; en de heren J. Hosman, Delft en A. Kok, Vlaardingen. AMSTERDAM, 3 febr. V. U. kand. psychol: J. Beeren, Amsterdam, mej. M. Cassee, Amstelveen; en S. de Jong, Delft. doet. psychol: J. Doom, Amster dam. kand. pedag: C. den Duik, Am sterdam. doet. pedag: A. Beversluis, Ede. kand. wis. en natuurk.: P. Muil wijk (D), Bussum: P. Sipkema (A), Amsterdam; P. Schram (A), Den Haag; H. Vermeer (F), Almelo en G. Zand vliet (E), Aalsmeer, doet. wisk. en natuurwetensch: H. Snelders (cum laude) (scheik.), Amsterdam; J. Ver hoef (wisk.), Amsterdam; P. Vink (scheik.) Amsterdam en Tj. de Vries (biol.), Wolvega. kand. Duits: mej. L. Leystra (cum iaude), Den Haag. kand. Ned: W. van de Brink, Amsterdam en T. de Boer, Dokkum. kand. econ: M. Barth, 's Gravendeel; D. de Muinck, Zeist; J. Naber, Driebergen, P. Boor- sma, Bergen; G. Hana, Putten; en R. Matzinger, Heemstede; D. Vertogen, Amsterdam en A. Reitsma, Purmerend. AMSTERDAM, 3 febr. Universiteit van Amsterdam, doet. econ: J. Cas- pers, Amsterdam, doet. theol: G. van der Kooi, Amsterdam en met lof mr. P. Estie, Zaandam. DELFT, 3 febr. kand. werktuigk. ing: H. Assen, Enschede; R. -Cornet, Haarlem; A. Weller, Heerlen, kand. elektrotech. ing.: J. Bruggeman, Schie dam; R. Cals, Sittard; M. Ceuleers, Badhoevedorp; J. Gelens, Amsterdam; H. Grotjohann, Delft; L. Hazelzet, Rot terdam, W. de Jong, Woerden; J. Kappe- tijn, Rotterdam; N. Kasius, Rotterdam; P. Kastelein, Rijswijk; J. Klimbie, Heemstede; E. Kwakkel, Voorburg; M. van Leeuwen, Monster; R. Maltha en H. Mulder, Den Haag; P. de Pijper, Rotterdam; J. Scheffer, Doorwerth; H Schreur, Huizen; J. Smith, Amsterdam; C. van der Touw, Den Haag; S. Vrie- sendorp, Aerdenholt; G. Wierda, Heeg. elektrotechn. ing: J. Anthoni, Moor drecht; R. Baert, Koewacht; C. van den Berg, Voorburg; H. Bos, Den Haag; J. Broere, Delft; P. Coenen, Weert; T. den Dunnen, Rotterdam; L. Dijkstra, Leeuwarden; J. Evels, Schoorl; J. Hel der, Loosduinen; J. Hilbrink, Amers foort; G. Kalkhoven, Eindhoven; H. Koeman, Wijdenes; K. Muntendam, Rijs wijk; C. Niessen, Heemskerk; F. Prujjn, Amsterdam; C. Ridders, Roosendaal; T. Schep, Rotterdam; J. Teuwen, Stram- proy; W. Wapenaar, Vlaardingen. Brazilië. Tengevolge van een ont ploffing aan boord van de Braziliaanse tanker Petrobras Norte, in de haven Itajai, worden drie man van de be manning vermist en zijn er vier zwaar gewond. (Reuter) AMSTERDAM, 4 febr. Ook in ho ger beroep heeft de ex-penningmeester van de Nederlandse Toonkunstenaars- bond (NTB), de heer Mackenzie, het kort geding gewonnen dat drie hoofd bestuursleden van de bond vorig jaar september tegen hem aanhangig had den gemaakt. Dit geding van het hoofd bestuur van de NTB tegen de ex-pen- ningmeester, waarbij de president van de Amsterdamse rechtbank in zijn von nis had bepaald dat de e x- pe nm ngmees ter het geschil over de rechtmatigheid van de verkiezing van het huidige N1B- bestuur binnen drie weken bp de gewo ne rechter aanhangig moest maken. Ln voorts dst silo bondsgolden (0,25 oiil- joen) bij een gerechtelijk bewaarder moesten worden gedeponeerd eh alle bescheiden, die bij het penningmeester schap behoorden aan de NTB moesten worden overgedragen. De heer Mac kenzie was penningmeester van de NTB voordat de bond in juli ïaed uit het NVV werd geroyeerd. De drie hoofdbestuursleden die van mening waren dat de heer Mackenzie zich niet aan deze drie bepalingen van het vonnis had gehouden spanden het onderhavige kort geding aan Zij had den een dwangsom gevorderd alsmede executoriaal beslag doen leggen op de bestaande en toekomstige vorderingen van de heer Mackenzie op de stichting Ned. Radio Unie. De drie bestuursle den verloren dit geding en het beslag werd opgeheven. Het gerechtshof heeft woensdag in hoger beroep dit vonnis bekrachtigd. De ex-penningmeester verloor echter in januari het civiele proces dat hij tegen de secretaris van de NTB, de heer M. Ferares, had aangespannen over de rechtmatigheid der bestuursver kiezing. De civiele kamer van de Am sterdamse rechtbank verklaarde de heer Mackenzie (eiser) niet ontvankelijk. Partijen hebben drie maanden de moge lijkheid om van dit vonnis in hoger be roep te gaan bij het gerechtshof. Oost-Duitsland. De Volkskammer zal een beroep doen op alle parlemen ten in de wereld om zich te verzetten tegen de verjaring van de door nazi's gepleegde misdrijven. (AFP) het publiek, dat telkens in groten ge tale komt kijken en een aardig deel van de kosten op zich neemt, maar anderzijds dient zij ook voor inten sieve wetenschappelijke onderzoe kingen. Veel van deze onderzoe kingen is op schrift gesteld en tal van boekwerken over het leven onder water bevinden zich in de grote bi bliotheek van de polarissub. Op deze wijze kunnen de mannen zich een idee vormen van de wereld waarin zij twee maan den lang leven, zonder er iets van te zien. Misschien is dit laatste ook wel de prikkel om inderdaad veel over de zee en haar geheimen te le zen, tijdens de vele vrije uren die men aan boord heeft. Wat dat betreft heeft het leven in de polarissub echt wel enige problemen. Daar is om te beginnen het goede eten. Driemaal per dag zijn er maaltijden aan boord. Maar door gebrek aan ruimte eet men ook steeds in drie groepen. Bo vendien zjjn er zowel 's morgens als 's middags z.g. tussen-maaltijden. En steeds het beste van het beste. Want van de voedselvoorraden van de Ame rikaanse marine krijgt de afdeling polarisonderzeeboten de eerste keus. En daarbij zijn specialiteiten, die alleen voor de subs bestemd zijn. Zoals bijvoorbeeld gerookte oesters en de reeds genoemde pinda's in de dop. Daarnaast vermeldt de voor keurslijst kalkoen, kreeft, ossehaas en allerlei soorten garnalen. De keu ken aan boord is dan ook voortreffe lijk en ook hier bestaat dus het ge vaar voor al te corpulente mannen. Goed, aan boord van de „subs" kent men de z.g. „Dikke-mannen-club", zoals die elders op de vloot wèl be staat, niet. Maar dat houdt niet in dat men er aan boord van de pola- rissubs niets tegen doet. In het schip heeft men tussen de indrukwek kende installaties een hometrainer opgesteld en bevindt er zich een ver zameling apparatuur die men eerder in een school voor body building zou verwachten. Zoals zware spanveren en boksballen. De beman ning maakt daar groepsgewijs ge bruik van. Normaal doet iedereen dat vrijwillig, maar als de vaste dokter aan boord in de gaten heeft dat de animo te wensen overlaat, begint hij onmiddellijk met een onderlinge com petitie in het belang van de lichame lijke conditie. En dan doet iedereen verplicht mee. Trouwens men pro beert zovee' mogelijk alles gezamen lijk te doen om een zo prettig moge lijk onderling contact en daarmee een goede sfeer aan boord te krijgen. Daarop zijn de regels van het spel afgestemd. Zo bestaan er vaste tjjden voor het „Kun je nog zingen, zing dan mee". Community-singing" in het labyrint van de stalen raketten, waarvoor men uit het verhaal van Robin Hood de naam „Sherwood-Forrest" heeft over genomen. Dan komen de guitaren voor de dag en zingt men vooral van het verre westen en de prairiepio niers. Maar ook liedjes als dat van „De vissen moeten zwemmen en de vogels moeten vliegen", die telken» op het vaste programma in de pola- nssubs staan. De beste zangers van de bemanning zijn ook steeds de gro te jongens achter de show, die elke week aan boord van de „sub" plaats vindt. En telkens met andere decors-. De ene week in de stijl van „Cigaret tes and whisky"-imitatie, want elk Amerikaans oorlogsschip is volledig drooggelegd, zodat men aan boord een soort saloon in elkaar timmert, waarbij men de aloude square-dans niet vergeet. De andere week houdt men een Franse avond en de lol bij de „Can-can-imitatie" laat zich ge makkelijk raden. Als tijdverdrijf zijn er ook de films, die tweemaal per et maal worden vertoond. Ook wat de films betreft heeft tte polarisvloot de eerste keus. Alleen is er bij de dis tributie rekening mee gehouden dat het al te pittige „sexwerk" boven water blijft. Als voorbeeld noemde onze woordvoerder de films van Jayne Mansfield. „Maar dat men toch ook weer niet té kinderachtig is, werd be wezen met het feit dat „Irma la Douce" onder water wel is toegestaan. Onze man zei dat er aan boord van de „subs" meer over sex gesproken wordt dan elders op de vloot. Dat men dit ver onder de waterspiegel als een soort uitlaat beschouwde. Aan boord van de subs hangen ook pin-ups, die men elders op de vloot nooit zal tolereren. Want de samenstelling van de waterlagen wijzigt zich voort durend, naarmate men dieper gaat en dat kan dan weer be langrijk zijn voor de tech' 'ek om aan de sterk ontwikkelde opsporingsap- paratuur te ontsnappen. Trouwens de geheimzinnige wereld onder water staat in zjjn geheel aan een fantas tisch onderzoek bloot. Niet voor niets is de ronde, stompe, ietwat stugge vorm van de atoomonderzeeboot een resultaat van deze studie. Een vorm die berekend is op varen met grote snelheid en het duiken naar grote diepte. In deze studie heeft o.a. een onderzoek naar de gedragingen van de dolfijn gediend, de vis die in de Amerikaanse marine tot een soort symbool is verheven en niet voor niets, hetzij als een gouden, hetzij als een zilveren speld op de marine-uni formen prijkt. Met studies als deze is men er achter gekomen dat men het onderwaterrijk eigenlijk niet de wereld van de grote stilte kan noemen, maar dat vissen wel dege lijk geluiden voortbrengen, die in hun eigen frequentie variëren van brullen tot piepen en van schreeuwen tot grommen. Men leerde zelfs ver schillende geluiden of wel stemmen te onderscheiden. Geluiden, veroor zaakt door met de tanden te knarsen, hun luchtblazen te laten schommelen, of, zoals sommige gamalensoorten doen, door de voelsprieten over elkaar te wrijven. Men kwam erachter dat naarmate de toon van deze „stem men" lager werd, men met oudere vissen te doen had. Bij dit alles heb ben de Amerikanen steeds extra be langstelling getoond voor de dolfijn, eigenlijk een soort grapjas onder de walvissen ondanks zijn stevige tan- denrijke bek, waarmee hij, indien no dig, echt wel zijn mannetje weet te staan. Het is een zoogdier dat door een minuscuul blaasgat in de kop ademt en niet voortdurend onder wa ter kan blijven. Ook de dolfijn maakt geluiden. Een soort hoge, sonore geluidstrillingen, zoals xeer ingenieuze microfoons, tot ver onder de zeespiegel neergela ten, hebben verraden. De hoge, nauwelijks waarneembare geluidstril lingen hebben de grootste belangstel ling van de wetenschapsmensen. Men gaat na of de „manier-waarop" van de dolfijnen is na te bootsen en of het misschien mogelijk is deze voor het contact tussen de atoomonderzee boten onderling te imiteren. In dit verband spelen de grote zeewater bassins van de Marine Studio's bij Sint Augustine in Florida een grote rol. In dit enorme oceanarium leven tal van vissoorten kris kras door el kaar, zoals dat ook in werkelijkheid het geval is. In de wanden van het bassin, waarin men elke dag weer dertig miljoen liter zeewater pompt, zitten patrijspoorten, waardoor men de vissen kan bestuderen. De vissen houden het lang niet alle in gevan genschap uit, maar als er een te kort is, wordt voor aanvulling ge zorgd. Men heeft specialisten In dienst d'e ®r met grote visnetten op uit trekken, die de grote roggen zó har poeneren, dat zij hun vangst voor het bassin overleven en die kans zien bruinvissen en dolfijnen als volleerde nautische cowboys met lasso's te vangen. Deze geweldige onderneming van de marine is er enerzijds voor

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 9